Nieuwslij d ingen. Brieven uit „de Streek". De uitslag van den wedstrijd, uitgeschre ven door de Kolfvereenigiug „Vriendschap" te Schellinkhout, gehouden aldaar op 13 en 14 Oc tober 1897 is als volgt Van de 91 leden waren er 65 opgekomen. De Corpsprjjs, werd behaald door de heeren O. Keersemaker, B. Oteman en K. Jongers te Grootebroek met 430 punten. De eerste prijs groot f60.— viel ten deel aan den heer N. van Calcar te Koog a/d Zaan met 167 p. de 2e prijs, groot f30,— door de heer D. Visser te Hoogcarspel met 156 p. 3e prijs, f 15,O. Keersemaker te Grootebroek met 151 p. 4e prijs f 10,werd bij loting toegekend aan A. de Boer te Koog a/d Zaan, met 151 p. 5e prijs, f5,— W. Kraakman te Zuid-Scharwoude, die eveneens 151 punten sloeg. De Serieprijs, in de le en 2e Serie behaalde P. Dekker te Schellinkhout met 110 p. In de le serie behaalde de serieprijs K. van Kleef te Zuid-Scharwoude met 53 p. In de 2e serie won A. Berkhout te Zuid-Scharwoude de serieprijs met 56 p. In de 3e Serie verwierf S. Evers te Oud-Karspel de serieprijs met 57 p. Aan den biljartwedstrijd namen op den len dag 14 spelers deel. le prijs N. van Calcar, Koog a d Zaan 2e D. Schoenmaker, Venhuizen. Op den 2en dag namen 24 liefhebbers aan den wedstrijd deel. le prijs A. Kist, te Zuid-Scharwoude. 2e N. van Calcar, te Koog a d Zaan. 3e A. Berkhout, te Zuid-Scharwoude. HOLL. NOORDERKWARTIER. De algemeene vergadering van Holl. Noorder- kw. is bepaald op 10 November a. s. in het Noord-Holl. Koffiehuis te Schagen. Onze correspondent te SINT PANCRAS schrijft Gisteravond hield de hier bestaande Vereeni- „Nut en Genoegen" haar eerste bijeenkomst in dit seisoen in het lokaal van den heer T. Rujjs. Omtrent het al of niet laten optreden van een spreker van buiten werd nog geen besluit geno men, daar de vergadering niet voltallig genoe<* was. Door den heer L. van de Vijzel werd op voortreffelijke wijze eene novelle van Cremer voor gedragen. In de plaats van den heer Kern pers die als president moest optreden en niet herkiesbaar was, werd als lid van 't bestuur gekozen de heer C. Kloosterboer. Maandagavond hield de Tuinbouwvereeniging „Vrones Hope" alhier eene vergadering in het lokaal van den heer T. Ruijs. Mededeeliug werd door verschillende leden ge- daan van de resultaten, die waren verkregen met de in het voorjaar van wege de vereeniging ver- strekte hulpmeststoffen voor kleine proefveldjes. Het bleek, dat over 't algemeen de chilisal- peter goede resultaten gaf, doch de uitkomsten van de bemesting met superphosphaat nagenoeg nihil waren. Het beste resultaat had men ver kregen daar, waar de meststoffen gebruikt wa- reu op de plantenbanen, zoowel uien als kool. OOK UUT DEN ACHTERHOEK VAN GELDERLAND. Naar aanleiding van hetgeen de vorige week door den Correspondent van de „Tel", uit den Achterhoek van Gelderland aan dat blad werd medegedeeld over de vlieg, als zijnde het gevaar lijkste insect voor het overbrengen van infectie ziekten, uit welke mededeeling door ons een uit treksel werd gegeven - wordt door een „Achter- hoekschen Scholteboer" het volgende aan De Tel." gezonden. Boe foj, ik kan mien zoo heilig maken, ak dat geschalter en geschimp op den Achterhoek leze. Dit döch niet en dat doch niét, moar wat doet ze der dan, ze wilt er toch altied sommers onbe- zoesd graag un hörtjen wonnen. De schriever van dat stuksken was anders wel un voelen stek ker op en dood varken, hi proaten mi doar van tuberculose en bacillen, de duuvel mag wetten, hoe al dat guutjen heit, moar meneer, ik bunne in den Achterhoek jenk eworden en vief wekke in de Mai word ik drij en sestig en ik kan ow verkloaren, as dak nooit van die dingen ezien hebbe. Kan de man zich ok verkekken hebben, dat het roepen (rupsen) wazzen van de boerekool of kabbes (witte kool), want die wazzen der al mogend volle. En dan proate van infectie-ziekten, moar mien lieve man, nuum het kind dan bij den name, zek dan koldigheit in de butte, of roze in de hoet of iwwersen (mazelen). Ze vind ok tegenswoordig allerhande nije ziektes uut en de boern, die mot et moar lieden. Nee, dan was et in mien jongestied anders, un köpken flier- bloemennat en dan met un heiten steen an de vute noa bedde en dan zweiten ij der alle onge mak weer uut. Joa, aj tuumig goat hei der wel es las van de vliegen, moar un mense is op de wereld um te arbeiden en aj an de schuppe stoat, dan lot ow dat ontuug bes met vrè en anders iieer (sla) ij moar es van ow af. Nee, mien keerltjen, aj ow sommers in den Achterhoek ongelukkig vuult, dan haj es met mien mee emot met den pleziertrein noa den Haag. Doar loopt deur de stad van die breede gravens, met groezelige nattigheid en zodde en as 't zön- neken der op steet te broajen, dan komp der af en toe van die bellen noa boven, die asse uut mekare knapt iêmes 't harte in 't lief doet um- medreien. Boe foj, ij dienen ow veurgevel wel vaste m den neusdoek te drukken aj der langs hen kwammen en mien duch, dat de luu, die der joaren ewont heb sommers de weg wel op de locht af kont vinden, dan heb ze gin bretjes an de stroaten van doende. Moar duuzenden en duuzen- den muggen schennen schik te hebben van de modde, woar ze uut ekroppen wazzen, ze dansten as of ze op de leste Döddekumache mark flink au de pruuf wazzen ewest. En s oavens, as 't duuster word zei mien zwoager (die in den Haag slachter is) en de menschen en de Achterhoeksche vliegen in de röste goat, dan komp die dierkes ow eers een liedjen an ;t oor zingen um later, asse de kans °P den top van ow neuze of op ow veurheufd ow zoo toe te takelen, daj den vol genden margen bont en blouw bunt. En mien duch zoo, dat de Haagsche muggen, al bunt ze met in den Achterhoek groot gebracht, evenmin as de Geldersche vliegen eers do vuutjes zölt afvegen veur ze op ow fasie goat zitten. En dan woj nog proaten, dadde wij hier niet netjes bunt en ik vertel ow, dak niks veur ow onderdoe, ak Zondags mien kistentuug an hebbe en onze Miene schoert alle Zoaterdage krek un ketier op mien klompe, maor ik wette wel, woar die schimpscheuterige van dan kump, ij konnen zeker niet verdragen, dak mien veur un wekke op wat un nije zieden pette toe esteld hebbe. J>ee, baesken, al bunk moar un boer ik kan mien doarum nog best verdiffendiern. Ij proaten doar ook van un golden medalje veur 't beste middeltjen tegen de vliegen, joa zie, zoo iets as in de stad de honde an den hals band draagt van wège de belasting, maar dan in 't gold, zie, doar hak nou nog wel zinnig heid an. 't Zol op mien buis zoo mooi pariern bij 't golden slot van Grade, mien vrouw. Moar ak dan moar zeggen wil, zie aj veur un stuu- ver denneuhars met un schotjen ruufollie (raap olie) in un pötjen smelt en dat an un paar stökke smeert, dan zit ze in un uur of wat bars tend voel met de luu, die ow't leven zoo lastig maakt. Zie, das goedkoop en preboatum, loat Grade zeggen of 't niet waor is. Ak de medalje verdiend hebbe, stuurt ze mien dan maor in uw brievenzaksken. Ik hoppe, daj now verdan de boern niet meer bange zölt maken veur de pannekoeke, ij mot altied maor rekkenen un boer hef un gra»-e mage en harde tande en aster bij ongeluk es un tuberculloozetjen of bacilleken op de panne koeke rondsprong, dat zol un rare piepe rooken en der niet völle van noavertellen. Mien hark- seltjen pampier is now vael, de groetenisse ook an de vrouw en de wichter van Grade en Tonnis, Achter hoekschen scholteboer. GELOOFSBRIEF VAN DEN HEER VAN GILSE. De commissie uit de Tweede Kamer heeft de door den Minister van Binnenlandsche Zaken ter beschikking gestolde stembiljetten, ingeleverd op 25 Juni j.l. bij de herstemming te Sneek, onderzocht en nageteld. Zij heeft zich vereenigd met de beslissing van het stembureau te Warns, dat een biljet van on waarde verklaarde, omdat naast den naam van den Heer Van Gilse een bundel potloodstreepjes geplaalst is. Verder rekent zij in het pak van Sneek éen biljet meer van onwaarde dan het stembureau omdat daarop wel het steravak voor den naam van Gilse was zwart gemaakt, doch tevens de naam van den candidaat was doorgehaald. Ook rekent zjj éen biljet meer van onwaarde voor den Heer Van Gilse in het pak van IJIst, omdat daarop de stemvakken voor de namen van beide candidaten waren zwart gemaakt. Daarentegen telde de commissie bij herhaling in het pak van Irnsum 97 op den Heer Van Gilse en 48 op den Heer Heemskerk, en niet zooals het stembureau deed, 96 en 49. Het totaal der geldige stemmen, door de com missie aan den Heer Van Gilse toegekend, is 24-51, en aan den Heer Heemskerk 2450. De commissie vond onder de stembriefjes yan Woudsend geen biljet als bedoeld in het a/ -s van Rudolf Feenstra. Wat nu betreft de twee bezwaren, ingebracht door Hendrik Pollem i, zoo neemt de commissie als vaststaande aan, dat te Woudsend Johannes Douma, geboren 7 Juni 1870, heeft gestemd, hoewel hij niet op de betreffende kiezerslijst voorkomt. Wel is niet overgelegd de geparafeerde kiezerslijst waaruit zou blijken, dat door dien persoon inderdaad gestemd is, doch op grond van verschillende authentieke stukken en mede- deelingen meent de commissie, dat de waarheid van het beweerde feit moet worden aangeno- men. Aangenomen voorts de mogelijkheid, dat ge noemde Douma heeft uitgebracht eene van waarde verklaarde stem op den Heer Van Gilse, zoo be hoort van het op dezen uitgebrachte aantal die stem te worden afgetrokken. Wat in de tweede plaats aangaat de in de adressen gemaakte grief, dat in IJlst door den burgemeester aan den kiezer Wiebe Cossen een nieuwe stemkaart is geweigerd, deelt de commissie mede de toedracht der zaak, zooals die uit ingekomen officieele stukken blijkt. De commissie is eenparig van oordeel, dat uit de verklaringen, afgelegd door de personen die het stembureau van IJlst hebben uitgemaakt, blijkt, dat de persoon, die zich heeft aangemeld om te stemmen, door den burgemeester is terug gewezen alleen op grond, dat hij niet in het be zit was van eene stemkaart, niettegen staande de verklaring van dezen, dat hij meende ook zonder die stemkaart te kunnen klaar komen, hiermede blijkbaar bedoelende zooals ook de voorzitter van het stembureau, blijkens diens antwoord, be grepen heeft dat hij de noodige stemkaart als nog zou kunnen ontvangen; dat de identiteit van den zich aanmeldenden kiezer door niemand is betwist, zoodat deze ook geene aanleiding had om die nader te bewijzen, vooral niet na de ver klaring van den burgemeester, voorzitter van het bureau, dat hij hem niet helpen kon, eene ambte lijke verklaring, waarbij een kiezer zich wel moet neerleggen. Die verklaring acht de commissie echter in strijd met het 3e lid van art. 55 der kieswet. Vermits het nu mogelijk is, dat de kie zer, wien een biljet onthouden is, zou hebben ge stemd op den Heer Heemskerk, zoo moet het aantal op dezen uitgebrachte stemmen worden ver meerderd met één. Het resultaat zou derhalve kunnen zijn geweest, dat op den Heer Van Gilse waren uitgebracht 24o0 en op den Heer Heemskerk 2451 geldige stemmen, waaruit alzoo volgt, dat niet blijkt, dat de Heer Van Gilse is gekozen. De commissie stelt mitsdien voor den Heer Van Gilse niet als lid der Kamer toe te laten. In de gister (Vrijdag) gehouden Tweede Ka merzitting werd op voorstel van den Voorzitter besloten een nieuw onderzoek in te stellen, op grond dat over de ongeldigheidsverklaring van eenigeStembiljetten verschil van meening bestond. EEN KLAP VANTWEEHONDERD VIJFTIG METER. Bij de behandeling eener strafzaak voor de rechtbank te Roermond, waarbij de beklaagde aan een der getuigen eenige oorvijgen had ge geven, vroeg de voorzitter aan dien getuige hoe lang dat oorvijgen geven wel had geduurd. Wel tweehonderd vijftig meter was het antwoord. De voorzitter, die zich geen goede voorstelling scheen te kunnen maken van een klap van 250 meter, verzocht om opheldering hiervan, en het bleek toen dat de man langs een weg, die circa 250 meter lang was, aanhoudend oorvijgen had ge had. Feitelijk was dit volgens dien getuige, maar een aanhoudende klap van 250 meter lengte. EEN PROTEST. Bij den Raad der gemeente Leeuwarden is door eenige dames, te zamen vormende de af- deeling Leeuwarden van den „Nederlandschen V rouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn", een protest ingediend tegen wat naar hare heilige overtuiging is een schande voor ons volk en eene schande voor de stad. Zij hebben gemeend niet te mogen zwijgen en daarom is een adres aan den Raad gericht, be vattende het verzoek, om in navolging van Amsterdam het houden van huizen van ontucht te verbieden en strafbaar te stellen. Het heiwerk aan de lijn Schagen—Wog- num loopt ten einde. Men is thans bezig met de palen voor den onderbouw van de brug over de Leets, in de nabijheid van Schagen. Gedurende 20 weken is een dubbele ploeg van 7 man werkzaam geweest met 2 heistellin gen en heeft in dien tijd het paalwerk voor 14 bruggen en 3 duikers geslagen. Onder deze brug gen is een draaibrug, die te Winkel, al de an dere zijn vaste bruggen. Om inkt van papier te verwijderen make men een mengsel van 2'/2 ct. chloor op een apothekersfleschje water. Dit laat men rustig 24 uren staan, waardoor de chloor bezinkt en het water bovendrijft. Nu giete men het water af en dit, met de verkeerde zijde van den penhou- der over een inktvlek of een geschreven woord gewreven lost den inkt op. Met een vloeipapier neme men het vocht weg en late verder het blad eenigen tijd drogen. Juffrouw Lisa! Lisa! Gunst, Mietje, je doe me schrikken Daar zijn ze! Wie? Wel allebei de heeren, die naar uw hand dingen. Ik heb ze in de spreekkamer gelaten. Beiden in dezelfde kamer! Ja. Ben je zot Ik zag ze zoo ineens aan de deur komen, terwijl ik de bel aan het sohuren wus. Het is verschrikkelijk, sprak Lisa, beteuterd de kamer op en neer loopend, met een kleur tot achter de ooren. Wat moet er nu gebeuren? MietjeAls ik eens zei, dat u er wel was, maar dat u bedroefd op uw kamer zit te hui len, omdat uw papa een groot verlies aan de Beurs heeft geleden. Lisa keek de meid met groote oogen aan. Het is een jokkentje, maar die dan blijft, juf frouw, neem die, sprak Mietje wijsgeerig, dat is de ware Jozef. Lisa knikte in haar verlegenheid, lispelend In Gods naam, doe het dan maar. Twee minuten later kwam de meid zeggen, dat zo bij de boodschap allebei onmiddellijk het hazenpad hadden gekozen! ONREGELMATIGHEDEN. Bij het centraal-magazijn van militaire klee ding te Delft zijn eenige onregelmatigheden ont dekt. Een der ondergeschikte beambten moet in den laatsten tijd hem verstrekte gelden, om le veranciers te betalen, ten eigen bate hebben aangewend en bovendien garen, aan het rijk be- hoorende, eveneens ten eigen bate hebben ver kocht. Een voorloopig onderzoek heeft reeds een en ander aan het licht gebracht. Vad II. Gaf ik u do vorige week, in ruwe trekken, eene schets van het ontstaan van betere toe standen in de groente-, aardappel-en vruchten- handel, sta mij toe, dat ik ook in mijn twee den brief daarvoor nog even uwe aandacht vraag. Zooals ik u heb aangetoond, hebben de ver- zendingsvereenigingen er den stoot toe gege ven, dat zoowel bij het station Bovenkarspel, als te Broekerhaven en Enkhuizen, groente- en aardappel markten werden opgericht. De opgang, die deze markten maakten, deed evenwel al spoedig afbreuk aan den bloei dier vereenigingen. Het buitenland toch betrok voorheen wel van tijd tot tijd enkele wagons aardappelen van Amsterdam, doch veel te beteekenen had zulks niet. Na de oprichting onzer markten, werd de verzending van Amsterdam nog min der, doch kwamen vele orders uit Duitschland direct naar hier. Het gevolg daarvan was dat de prijs aan onze markten dikwijls even hoog was als op de markt te Amsterdam. De vereenigingen, die de vracht naar Am sterdam en de kosten van verkoop aldaar, na tuurlijk in rekening moesten brengen, konden dus niet langer tegen onze markten concurree- ren. Vele leden brachten dus hunne aardappe len te Bovenkarspel of te Broekerhaven ter markt en maakten daardoor de kosten voor de andere leden des te bezwarender. De Vereeni ging „De Streek" begreep dan ook in 't vorige jaar, dat haar voortbestaan niet langer in het belang harer leden was en werd daarom opge heven. De vereeniging „Vooruitgang" te Hoog- karspel, ging, in strijd met haren naam, zoo snel achteruit, dat ook zij werd ontbonden. De Vereeniging te Wijdenes leidt een kwijnend bestaan. Alleen „Akkerbouw" van Andijk houdt het hoofd nog steeds flink boven water. De eigenaardige ligging van Andijk, ver van de markten, werkt daartoe zeker mede. Niet alleen dat „Akkerbouw" geregeld flinke ladingen Aardappelen naar Amsterdam ver zendt; ook op andere wijze tracht zij de belan gen harer leden te bevorderen o. a. door aan koop van riet en Dennenstokken voor het daar- stellen van rieten schuttingen en door het aan schaffen van hulpmeststoffen en paardenmest. De vorige week nam zij eene proef met de verzending van Uien naar Engeland. Of zij daar voor evenwel een gunstig tijdstip heeft geko zen valt te betwijfelen. Oin echter tot de markt van de vereeniging „de Tuinbouw" aan het station te Bovenkar spel terug te keeren, wil ik u medodeelen dat ™r„ in het vorig jaar omstreeks f300,000 bedroeg. Ware het niet, dat de grove Bloemkool dezen zomer belangrijk minder had opgebracht dan in 1896, dan zou dit cijfer in '97 zeer zeker worden overschreden. Vermoede lijk zal echter de f300,000 ook dit jaar wel weder worden gehaald. Berichtte ik u de vorige week dat de aan voer van Bloemkool niet groot was, de laatste zes marktdagen is die nog minder geworden. Zij is namelijk gedaald tot omstreeks 80.000 stuks. Roode, Witte en Savoije Kool kwam voldoendeter markt. De aanvoer daarvan be droegomstreeks 60,000 stuks. Bovendien werden nog verkocht 250,000 sla- of Prinsesseboomen. De aanvoer van Aardappelen (blauwe) was onbeduidend. Ook Uien werd minder verhandeld dan de vorige weekde hoofdoorzaak daarvan zal wel zijn gelogen in het minder gunstige weer. De aanvoer van Uien is evenwel moeielijk te con troleeren,omdat slechts een klein deel ter markt wordt aangeboden. De prijs van Reuzenbloemkool (andere soor- ten worden in den herfst niet meer aangevoerd) onderging, sedert mijne vorige opgaaf, eene niet onbelangrijke verbetering en varieerde, naar kwaliteit, van f4 tot f7,50. Duitschland, hoewel nog traag, nam toch iets meer dan de vorige week. De kleine aan voer, veroorzaakt door koude en voorkoop van de inmakerijen, is vermoedelijk de oorzaak van den hoogeren prijs. In tegenstelling mot de Bloemkool, liep de prijs van Roode, Witte en Savoije Kool, terug Bedong men daarvoor in het laatst der vorige week nog f3,50 k f4,50, nu vindt men nog slechts koopers tegen f2,— f3,25. De handel in uien scheen voor enkele dagen iets williger. Tegen f0,90 k f0,95 per H.L. vond men koopors. Het vochtige weer heeft evenwel de kwa liteit met verbeterd, zoodat nu bijna geregeld f 0.85 wordt besteed. Blauwe Aardappelen worden graag gekocht tegen f 1.05 tot f 1.15. De aanbieding is even wel zeer gering, omdat de bouwers hoogere prijzen verwachten. K. Buitenland. De oude Duitsche socialist Liebknecht, die al meer dan zeventig jaren telt, gaat weer voor vier maanden de gevangenis in. Het was op den socialistischen Partijdag te BRESLAU, 6 Oct. 1895, dat Liebknecht woor den sprak, die beleedigend voor den Keizer werden geoordeeld. Hij liet zich toen aldus uit „Nu vangt weder een nieuwe beweging aan. Onder de bescherming der hoogste macht in den staat beleedigt men de sociaal-democratie; met medewerking der overheid wordt aan de partij de handschoen toegeworpen, als een uitdaging tot den strijd op leven en dood. Welnu, wat de be- leedigingen, onze partij aangedaan, betreft, wij staan te hoog dan dat straatvuil ons zou kunnen treffen." De reehtbank te Breslau gaf toe, dat de zin sneden geen rechtstreeksche beleediging van den keizer inhielden. Maar het publiek, dat de reed aanhoorde, kon geen oogenblik in het onzekere verkeeren omtrent den persoon, op wien Lieb- knechts aanval gericht was: dat met de „hoogste staatsmacht" niemand anders dan de keizer was bedoeld. En dat was wèl majesteitsschennis. Daarom werd Liebknecht veroordeeld tot 4 maan den gevangenisstraf. Hij teekende intusschen appèl aan, doch de zaak kon niet behandeld worden, omdat de Rijks dag, zooals in den regel gebruikelijk is, de be handeling voor den duur zijner zitting had ge schorst. Dinsdag is Liebknecht evenwel voor het „Reichsgericht" te Leipzig verschenen, en die rechtbank heeft zich volkomen met de zienswjjze der Breslauer rechters vereenigd en het vonnis gehandhaafd. Nabij DOVER worden proeven genomen met de telegraaf zonder draden. Over een afstand van twee mijlen heeft men gunstige resultaten verkregenover drie mijlen was de uitkomst min der bevredigend. De goudsmid Karl Schulz te AUGSBURG liet in annonces voortdurend bekend maken dat M) „algeheele uitverkoop" hield wegens verande ring van zaken, verbouwing enz. Die „algeheele uitverkoop" was alleen een mid del tot reclame, volgens den rechter evenwel een oneerlijk middel. Hij werd daarom veroordeeld tot het betalen eener geldboete van 60 mark, even tueel 10 dagen hechtenis. TERING. De beroemde Berlijnsche hoogleeraar, dr. Von Leyden heeft te Moskou op het congres van ge neeskundigen een zeer belangrijke voordracht ge houden over de behandeling van longtering (tu berculose.) Hij wees op het groote belang dier behandeling, omdat jaarlijks in Europa 1 millioen menschen aan die ziekte sterven. Toch bestaat er mogelijkheid haar ook in de gevolgen te be perken, zooals de bekende inrichting van dr. Brehmer te Görbersdorf heeft geleerd. Als men aanneemt dat de bacterie, die prof. Koch heeft ontdenkt, de eenige oorzaak is van de ziekte, dan is de besmetting enkel door overdracht mo gelijk waarbij dan echter nog komen moet, dat het lichaam door een zwak gestel en erfelijken aanslag er toe geëigend is. Daarom moet vooral voor versterking en harding van het lichaam ge zorgd worden, en tegen het overbrengen door de stiptsto reinheid worden gewaakt. De vrees voor overbrengen in de ziekenhuizen zei ven is, blij kens de ervaring, ongegrond gebleken. Evenwel is gebleken, dat er tot nu toe geen afdoend geneesmiddel tegen de ziekte bestaat; ook het tuberculine heeft niet aan de verwachtin gen voldaan. Tot dusver heeft de methode van dr. Bremer nog de beste uitkomsten gegeven- een vereenjging van hulpmiddelen: zacht kli-

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 2