Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 43. Zondag* 24 October 1897. 6e Jaargang. N ieuwstij dingen. Feuilleton. DE GEHEMMSE MISDAAD. NIEUWE mum Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oudkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 50 ct-, franco p. post GO ct. UITGEVER: J. II. KEIZER. BUREEL: Noortlscha i'woud e. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels 30 ct., elke regel meer 5 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. BERICHT Zij, die zich nog wenschen te abonneeren op het Zondagsblad, verzoeken wij vriendelijk he inteekenbiljet, voorkomende op de 4e pagina, ten spoedigste ingevuld intezenden. Dagelijks worden abonnementen aangenomen. In de eerste Nummers van het Geïllustreerd Zondagsblad, premie voor de lezers van de „Nieuwe Langedijker Courant", zijn tal van be langwekkende Gravures opgenomen, eene boei ende novelle en een schat van belang- wekkenden tekst. Ook voor de volgende nummers worden in gereedheid gebracht: Uitmuntende Gravures die dit kwartaal zullen'opluisteren. In bewerking fraai geïllustreerde Novellen en een met zorg gekozen roman, die zeer zeker de aandacht zal trekken en niemand zal kwetsen. Inschrijvingen worden dagelijks aangenomen. Verkrijgbaar voor slechts 371/2 cent per drie maanden of fl.50 voor een geheelen jaargang. De Uitgever. ZUID-SCHARWOUDE. De alhier be staande Leesbibliotheek is in den loop dezer maand wederom geopend. Eiken zaterdagavond van half zes tot half zeven, kunnen ingezetenen dezer ge meente boeken ter lezing bekomen in de zaal der Hervormde diakonie. Tegen betaling van slechts 10 cents kan men den geheelen winter elke week twee boeken lezen. Deze 10 cents worden aangewend ten bate van de Leesinrichting zelve; 't zij om er nieuwe boeken voor te koopen, 't zij de oude te laten inbinden of van nieuwe omslagen te voorzien. Niet ondienstig mag het zeker heeten, hier in herinnering te brengen, dat deze leesbibliotheek een kind is van het hier bestaande gezelschap „Nut en Genoegen," dat juist heden zijn 25 jarig bestaan viert. Telken jaren wordt der lees inrichting eene subsidie verleend, door 't „Nut" zoowel als door 't gemeentebestuur. De commis sie tot uitreiking der boeken bestaat dan ook geheel uit leden van 't „Nut," die geheel be langeloos den lezers ten dienste staan. Onze correspondent te SINT PANCRAS schrijft: De heer Dr. E. W. Melchior, heeft alhier een ziekenfonds opgericht met het doel tegen een vaste wekelijksche bijdrage genees-, heel en ver loskundige hulp te verschaffen. De contributie bedraagt 515 cent per lid, naar gelang der draagkracht. Voor het eerste kind wordt betaald de halve contributie; voor elk volgend kind 1/\ deel. Een arbeidersgezin bestaande uit b.v. man, vrouw en 4 kinderen heeft dus wekelijks bij te dragen 16 cent, wat voor enkelen wel moeilijk zal vallen, maar toch zal menigeen, die tot hier toe genoodzaakt was om bij de diakonie aan te kloppen, nu in staat zijn zich zelf te redden. "Wij hopen, dat verscheidene arbeiders van de gelegen heid gebruik zullen maken, 't Is toch een aange naam gevoel zich zelf te helpen en niemand naar de oogen behoeven te zien. In de Woensdag alhier gehouden vergade ring van den gemeenteraad is de begrooting voor 1898 in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f5034,475. De jaarwedden van den Burgemeester en den Secretaris der gemeente werden in verband met de nieuwe wet op de gemeentefinancien verhoogd met de Rijksbijdrage. De uitslag der in het district Enkhuizen gehouden verkiezing voor de Tweede Kamer is een herstemming tusschen den liberalen candi- daat, den heer Kool, die 2308 van 6810 geldige stemmen verkreeg, en den candidaat der Room- schen den heer Raat, die 2625 stemmen verwierf. Verder verkregen de heeren Gerritsen (rad.) 1386 en Sluis (antir.) 491 stemmen. EEN AARTS-WANDELAAR. Woensdagavond kwam in Rotterdam aan de heer Victor Cointet, komende van Rozendaal. Hij wendde zich na aankomst direct tot de politie om zijn pas te laten viciteeren. De heer Cointet is een 29jarig Fransehman die met den heer Collonbey, bij wien hij als tuinman in betrekking was, om 200.000 francs de wedden schap aanging dat hij te voet de wereld rond zou loopen. Hij is beneden het middelmatige van ge stalte en schraal, doch opgewekt en vol vuur om zijn weddenschap te winnen. Zijn bagage bestaat hoofdzakelijk uit eenige jassen van verschillende snit, die hij over elkander draagt en een macht van legitimatie- en andere papieren. Den 2en Maart 1895 vertrok hij uit Parijs met één franc op zak. Zijn eerste gang was naar Marseille en van daar ging het door Italië, Oosten rijk, Servië, Bulgarjje, Turkije (Europeesch en Aziatisch), Arabië, een deel van Afrika. Op het vasteland van Europa teruggekeerd, bereikte hij nu door Frankrijk en België ons land, om ver volgens zijn weg te vervolgen door Denemarken, Zweden en Noorwegen, Rusland, China, Amerika enz. In het jaar 1901 denkt de heer Cointet te Parijs terug te zijn. Heden zou hij naar 's Gravenhage wandelen. Zoodra deze voetreiziger binnen de palen van R. gekomen was, trok zijn vreemdsoortig touristen- kostuum zoozeer de aandacht, dat hij in een mini mum van tijd een paar honderd jongens achter zich had. PATENT. De rechtbank te Alkmaar heeft den dierenbeul, die als slagersknecht een hondje moedwillig den staart afsneed, na het dier in de slachtplaats ge lokt te hebben, veroordeeld tot drie weken ge vangenisstraf. BURGEMEESTER-POËET. Met een lijst voor een „verloren" schaap of koe heeft menigeen kennis gemaakt, 't Hangt heel veel van den „kop" af wat er geteekend wordt. Een burgemeester in één der Oldambter gemeenten leidde zoodanige lijst in met deze „Och, Grijtjemui heur schaop is dood 't Verdrijf van 't olie mensch is groot. Maor dut nou elk zien puutje open, Dan ken ze weer zoo'n diertje koopen." Burgemeester had zich niet vergistoveral werd Grijtjemui's lijst met gelach ontvangen en er werd flink geteekend 1 (H.-C). GRAANVOEDING. In de algemeene vergadering van den Vege- tariërsbond, te Amsterdam gehouden, hield de heer de Clercq de gelegenheidsrede die ons in zoo verre interesseert, als hij daarin een ge deelte wijdt aan de voordeelen van het gebruik van graanvoedsel, boven de voeding met Wij ontleenen daarom aan de bedoelde rede het volgende. Na in bizonderheden te hebben beschreven, hoe de planteters drinken en hoe de diereters dit doen, wjjst spreker op het groot aantal te ringlijders dat jaarlijks moet genoteerd worden. De vegetariërs zijn diep getroffen door het lij den van die menschenmaar zij hebben zich afgevraagd of het niet kan zijn dat door vleesch te eten die ziekte verbreidt wordt. En zij mee- nen deze vraag in bevestigden zin te kunnen ^beantwoorden. De geheele samenstelling, vervolgt spr. van de stoffen, die voor onze voeding noodig zijn, wijst er op dat wij vruchteters zijn. Immers die stoffen kunnen het best verkregen worden uit planten en vruchten. Met een tabel, die aan de vergaderden werd rondgedeeld, staafde de heer de Clercq zijn uit- Die samenstelling is: Koolhy Eiwit Vet Zouten Water, draten Rundvleesch 0 19 3,6 5,1 72 pc. Kaltsvleesch O 167j 15,8 4,7 63 Visch 0 18" 3 1 77 Melk 5,2 4,1 3,9 0,8 86 Boter 0 1 83 1 15 Kaas 0 29'4 27'/2 6 36 Boonen 55 30 2 3'/2 1,4 (Gedroogd) Aardappels 22 21/2 0,1 1'3 74 Kool 6 2 »2 0,7 91 Tarwem.zemel 77 15V4 1,9 2,7 3 (Gedroogd) Dadels 65 6,6 0,2 1,6 73 Tarwem.zemel 68 14 1,4 1,2 15 Maïs 71 121/2 8,8 1,25 7 Onder koolhydraten is te verstaanzetmeel, suiker; eiwit zijn stikstofhoudende stoffen. Men ziet hiernit dus dat over 't algemeen plantaardig voedsel meer voedende deelen bezit dan dierlijk voedsel. Yoorts zeide de heer de Clercq dat een vol wassen man per jaar pl.m. 3 HL. tarwe dat is 7/io Kg. per dag noodig heeft. Goed land levert op 35 a 40 H.L. per hektare dus genoeg voor pl.m. 12 menschen of 3 families van 8 perso nen. Een volwassen man benoodigt per jaar 500 K.G. vleesch d.i. pl.m. 14/io K- G. per dag. Goed weiland kan per H.A. 250 K.G. vleesch opleveren. De vleescheter heeft dus pl.m. 2 H. A. voor een persoon noodig voor 3 families alzoo pl.m. 24 H.A. Men ziet hieruit dus, dat bij graan- voeding er heel wat meer menschen gespijzigd kunnen worden dan bij vleeschvoeding. En de gevolgtrekking ligt dan ook voor de hand dat, bij het huldigen van het vegetarisme er van geen overbevolking sprake zou kunnen zjjn. Bovendien zeide de heer de Clercq, is graan- voeding goedkooper. Yolgens dr. E. Smit kan men voor hetzelfde geld koopen in den vorm van Brood 855 decag. koolstof en 39 decagr. stikst. RÜst 814 20 Mais 1652 71 Erwten 1074 92 Melk 515 51 Rundvl. 189 14 Yark.vl.285 10 Plantaardig dieet geeft dus minstens 75 pCt. besparing. „Bakk. Ct." ALKMAAR—LANGEDIJK. Door de heeren H. J. Ansingh, J. J. Boogh en R. Keuter Az., alhier, is nu de volledige con cessie verkregen tot aanleg en exploitatie van den tramweg AlkmaarLangedijk. „1 April 1898 moet de exploitatie aanvangen. „De laatste 52 weken van 1 Oct. 1896 tot 2 Oct. 1897 zijn vervoerd 25351 personen, ontvangst f 4864,56. Het vervoer nam in dit tijdsverloop zeer toe. Zoo zjjn in het half jaar véór 2 Oct. 1897 vervoerd 17151 personen, ontvangst f 3151,48 */2. De laatste 13 weken vóór 2 Oct. 1897 werden vervoerd 9240 personen. Dit is per week 710 of per dag 118 personen. Aangezien 6 ritten per dag plaats hadden, dus bijna 20 per sonen per rit, ontvangst f 3,64,/2- In de begrooting van 31 Mei j.l. door concessionarissen opgemaakt werd gesteld 15 personen per rit, ontvangst f 2,50. Per rit is nu reeds het aantal passagiers ver meerderd met 5, terwijl de opbrengst per rit is vermeerderd met f 1,14V2- Hoeveel gunstiger uit komst zal worden verkregen indien het zeer ge brekkige vervoermiddel zal zijn vervangen door eenen goed ingerichten dienst, met minstens 4 per sonen- en 2 goederenwagens, ligt voor de hand." Geen wisselvalliger vrucht voor den land man dan de uien. Nu eens loopende tot f4 d f 5 per 50 K.G., zijn zij dan weder nauwelijks f 1 waard. Ook dit jaar is niet voordeelig voor den uienteler. Slechts 80 ets. kan hij per 50 K.G. ontvangen. Op hoop van in het aanstaande voorjaar meer te kunnen maken, ziet men in Zeeland weer menig landbouwer groote hoeveel heden bjjeenbrengen in hokken, los en licht op 't land opgeslagen. Wanneer de vorst invalt, worden die lichte gebouwtjes met stroo gedekt. ■29.) Hel een of het ander, miss Charles, zeide hij, óf gij moet een bijzondere gunste linge van hem zijn, óf mijn neef is geheel van karakter veranderd, want ik kan u op mijn eerewoord verzekeren, dat ik nooit zu'ke eigenschappen in hem heb bespeurd. Wat ik u vragen wilde, zeide de predi kant eensklaps, weet ge niet waar mr. March gebleven is, Kenueth? Hij is Dinsdag eerst reis Cn nU boor 'k dat hij weder op ^,1J 1S Woer>sdagavond naar Londen vertrokken antwoordde Kenueth Ford terugkomt af' lk W66t niet wanneer hiJ Da?toriedHging Sne!, voorbii in de gezellige vnnr !L T dan ,0ok ^eds hoogtijd Oliver 7nii avon^"8°dsdienst, die door mr. ftaKS-r™1'loen Bea' een vriendelijker) glimlach aan en zeide, toen gesloten achter het meisje had Vindt ge haar niet een allerliefste jonge Zeker. Gij zult moeten toestemmen dat wjj met haar tegen miss Hoskin een goede ruil gedaan hebben? Ja. Weet ge waarmee miss Hoskin zich nu bezighoudt? Neen. De predikant scheen er niet op te let ten, dat de antwoorden van Kenueth buiten gewoon kort en stroef waren, want hij ging voort: Ik vind het gedrag van miss Hoskin hoogst bedenkelijk en daarin zult ge het met mij eens zijn, als ge alles weet. Wat heeft zij dan gedaan? Zij heeft mij een anoniemen brief ge schreven, waarin zij er bjj mij op aandringt dat ik, uit een oogpunt van welvoeglijkheid, miss Charles moet doen vertrekken. Met uw verlof, maar hetgeen ge daar zegt, klinkt me nogal ongerijmd toe. Wan neer die brief anoniem is, hoe weet ge dan, dat miss Hoskin hem geschreven heeft? Niemand anders kan zoo boosaardig zijn, zeide Maud. Jim, laat mr. Ford den brief eens lezen. De brief was op ordinair postpapier en met een vrouwenhand geschreven. Vooreerst werd mr. Cartwright er op gewezen, dat zijn organiste alleen en bij avond verre wandelingen maakte en zich eens door mr. March in een rijtuig had laten thuisbrengen, hetgeen men zeer ongepast vond. Als een nog ernstiger feit noemde men, dat mr. March twee uren achtereen op Elin-Cottage was geweest. Dan werd er nog de aandacht van den predikant op gevestigd, dat men niets van het verleden der nieuwe organiste wist, maar dat zij in alles had getoond een lichtzinnige Fransche avonturierster te zjjn Kenueth Ford hield den brief lang in zijn hand en terwijl zijn oogen onafgewend op de letters gevestigd waren, nam zjjn gelaat zulk een stroeve uitdrukking aan, dat Maud ongerust werd Zij verwachtte een heftige uitbarsting ven verontwaardiging en meende, datKe nueth Ford den brief even zeker aan miss Hoskin toeschreef als zij en haar echtge noot dat deden. Kenueth, dat gelooft ge toch niet? zeide Jim Cartwright. Neen, Jim, zeide Kenueth Ford zacht ik geloof niet dat miss Hiskin u misleid heeft, maar het is volkomen waar, dat March haar Dinsdagavond in zjjn rijtuig naar huis heeft gebracht en dat hij Woensdag een lang bezoek bij haar bracht, dat heeft hjj mij zelf verteld. De predikant zette een ernstig gezicht en zeide Ik vond wel, dat zij nog veel te jong is om alleen te wonen, maar ik had op het oogenblik geen geschikter woning voor haar. Maak u daaromtrent geen zwartig heden, mijn waarde Jim, Kenueth Ford ge ruststellend, maar laat mij u nog eens wat had kunnen doen. Wie heeft hem dan geschreven vroeg Jim. Lord Chatterly. Kenueth Mr. Ford! Zoo klonk het ontsteld en geljjktjjdig van de lippen van het jonge echtpaar. Luister eens, ging Kenueth Ford voort, ik kan u de zaak niet nader verklaren, maar ik weet zeker dat het is zooals ik zeg. Chat terly kan met zijn linkerhand schrijven als met zijn rechter, maav hjj maakt van deze bekwaamheid zeer zelden gebruik. Toch ik eens een brief van hem gelezen, dien hij met de linkerhand geschreven had en ik verklaar u op mjjn woord van eer, dat deze brief hetzelfde handschrift draagt. Maar hjj schjjnt haar juist zeer gene gen te zjjn. Kenueth Ford haalde de schouders op en antwoordde Daaromtrent kan ik u geen ophelde ring geven: misschien is het uit haat tegen mr. March dat hij zich vijandig toont tegen over ieder, die met hem vriendschappelijk omgaat. Maar lord Chatterly is gedurende de geheele vorige week niet thuis geweest, her nam Jim. Kenueth Ford volhardde in zijn stilzwjj- gen. Ik vind het hoogst onaangenaam, zeide de lieve, zachtzinnige predidantsvrouw. Ik zeggen: miss Hoskin heeft dezen brief nietikan het niet helpen, maar ik heb een gren- geschreven, ik ken haar hand en bovendien zenloozen afkeer van anonieme brieven en is de brief veel beter gesteld, dan zij het ik zie nu nog meer tegen dien Dinsdag op als te voren. Kenueth Ford zag den toestand donker der in dan hjj wilde laten bljjken. Hij had er wel een eed op durven doen, dat zijn neef de schrijver van den anoniemen brief was. Hij herinnerde zich het verzoek van zjjn vriend Cecil Monkton, om miss Char les tegen lord Chatterly te beschermen en de meededeeling dat Beatrix de zuster was van het vermoorde meisje, dat men op het kerkhof van Chatterly had begraven. Ook wist Kenueth, dat de graaf een zeer hard oordeel over dat arme meisje had uitge sproken. Hij had alle mogeljjke moeite gedaan de meening ingang te doen vinden, dat de vreemdelinge zelfmoord had gepleegdhjj had het mr. March nooit kunnen vergeven, dat deze de begrafeniskosten voor zjjn re kening had genomen en welke reden had hjj daarvoor gehad? Het kwam hem voor dat hij door een ondoordringbare duisternis omgeven was en dat ontstemde hem, want hjj haatte alle geheimzinnigheid. Op den terugweg van de pastorie naar Lane-house liep hjj even op Copsleigh aan ten einde het adres van zjjn vriend Cecil te vragen. Deze toch had beloofd, dat hjj hem terstond schrijven zou, wanneer hjj iets met zekerheid wist en Kenueth Ford oordeelde het raadzaam, hem met den ano niemen brief in kennis te stelsel. O! mr. Ford, zeide de oude vrouw, die het huishouden van mr. March waar- nam, ik ben blij dat ik u zie, ik wilde mor gen juist naar Lane-house gaan om u het.

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 1