Brievoa uit „de Streek", Het verven van glacé handschoenen Zwart glacé handschoenen vertoonen dikwijls, terwijl 't leder nog zeer goed is, witte afge schilferde plekken. Dit kwaad is gemakkelijk te verhelpen door ze aan te trekken en daarna te wasschen in een mengsel van zwarten inkt en sla-olie. Na de be werking zien zij er weer als nieuw uit. VALSCH DOODBERICHT. Is het "Woensdagavond verschenen nummer van het „N. v. d. D." komt onder de adver- tentiën het doodsbericht voor van den heer W. J. Kolff, arts te Nijmegen. Dit bericht is ech ter onwaar, de heer Kolff is niet overleden. Waarschijnlijk is het „N. v. d. D." door een tot dusver onbekend persoon schandelijk misleid geworden. Twee diakenen, van verschillende kerke lijke gemeenten, ontmoetten elkaar in een der straten van Den Haag, beiden met een schaal in de hand. Diaken A.Gaat ge daar collecteeren? Diaken B: Ja. Diaken A.Dat zou ik u niet raden. Ik kom er juist vandaan en wasde vierde van daag. Dit waar gebeurde voorval bewijst, hoe noo- dig 't is, stelsel te brengen in de regeling van de collecten, en vooral, dat het gemeentebestuur moet optreden tegen de „stroopers", die zooveel mogelijk het water afvisschen voor den neus der werkelijke ambtenaren. Want is 't wonder, dat de diakenen jaarlijks te klagen hebben over voortdurend lagere op brengsten der collecten, als men op zoo onbere deneerde wijze de liefdadigheid uitput en de collecten tot een last voor de ingezetenen maakt? H. Ct. Op de kermis te Venendaal geraakten twee boeren uit Amerongen en Renswoude slaags. De een beet daarop den ander een groot ge deelte van den neus af! In het najaar moeten verscheidene kunst meststoffen onder den grond worden gebracht, namelijk beendermeel, thomasphosphaat, ruwe guano en de kalizouten, zooals kaïniet, carnal- liet en dergelgke, de laatste zeker in den loop van den winter of heel vroeg in 't voorjaar. Het hangt overigens van de grondsoort af, wanneer men kaïniet zal onderbrengen. In lichten, door latenden grond en bij gebruik van geringe hoe veelheden van het zout werkt een voorjaarsbe mesting vaak beter dan een in 't najaar; bij zwaarderen grond omgekeerd. Op weiden dient een kalibemesting echter steeds in den herfst te gebeuren. KAMERS TE HUUR. Een meneer, die kamers zoekt, zwerft met den neus in den wind door de straten en loopt op ge vaar van een stijven hals te krijgen, de bordjes te verslinden. Hij blijft staan voor een huis, dat er vrij goed uitziet; boven de deur slingeren ver scheidene bordjes, die de kamers aanwijzen, welke te huur zijn Hij heeft reeds zonder succes zeven huizen ge keken. Hij loopt den gang in en klopt bescheiden aan de deur van den benedenwoner. Geen antwoord, hij klopt harder. Een vrouwestem, schel, uit de kamer: Wacht 'n oogenblik! Wou meneer soms dat ik pleuris opliep om hem niet te laten De meneer, geduldig: Ik wacht, juffrouw, ik wacht; haast u maar niet. De schelle stem: Hou je kalm. Een oogenblik later verschijnt de juffrouw. Ze neemt den bezoeker met onwelwillende blikken op. Wat is er van je verlangen vraagt ze. De meneer neemt zijn hoed af en zegt zeer beleefd: Pardon, juffrouw, dat ik u lastig val, maar ik zou graag de kamers, die te huur hangen, willen zien. Ga binnen, zegt de juffrouw De meneer stapt de kamer binnenplotseling bij den keel gegrepen, door de verschillende geu ren, die er opstijgen, deinst hij terug, doch treedt, zijn moed verzamelend, binnen. Een afschuwe lijke hond, die op een armstoel ligt, begint te janken, een papagaai, die op een kruk zit, uit schrille tonenachter in de kamer tokkelt een meisje valsche accoorden op een ontstemde piano, Je wilt dus huren? vraagt de juffrouw. De meneer: ik wou de kamers eerst wel De juffrouw: (Op de trap.) De huisbaas wil niet, dat er op do trappen gespuwd wordt. De meneer: Ik spuw nooit. De juffrouw: En ook niet, dat er gerookt wordt. De meneer: Ik rook niet. De juffrouwDan hoefden we ook niet ver der te gaan. Hier zijn de kamers. De meneer: Ze zijn een beetje kleiu. De juffrouw: Dat is de mode, mijnheer; dat geeft een groot voordeel. De meneer: Welk? De juffrouw: Ze kunnen gemakkelijk ver warmd worden en zijn met een bagatel gemeu bileerd. De meneer: Maar ik heb veel meubels. De juffrouw: Die kun je in den kelder zetten, daar is plaats. De meneerRooken de schoorsteenen niet De juffrouwAlleen in den winter. De meneerDrommels De juffrouwDan moet je de ramen maar openzetten. De meneer: Daar heb ik niet aan gedacht. De juffrouwDe huisbaas wil geen piano in huis hebben. - De meneerIk speel geen piano. Het komt me voor, dat ik er een in uw kamer gezien heb. De juffrouw: Die is van mijn dochterwij hebben er 't recht toe; je wilt ons toch niet met gewone huurders vergelijken. De meneerDat zou ik niet durven. De juffrouw: De huisbaas wil niet, dat er spijkers in den muur geslagen wordenje moet het maar doen met de spijkers, die er zijn. De meneer: Maar als 't zoo niet uitvalt. De juffrouw: Des te erger! De huisbaas wil niet, dat er nieuwe spijkers bij geslagen worden. De meneer, gelatenIk neem de voor waarde aan. De juffrouwIk moet meneer waarschuwen, dat we geen beesten, geen honden, geen katten en geen vogels willen. De meneer: U heeft een hond. De juffrouw: Hek behoort tot het huis, dat is wat anders. De meneer: Ik heb een poedel, maar ik zal hem vergiftigen. De juffrouw: Ik merk, dat we 1t eens zul len worden. Ook moet je niet veel menschen ont vangen. De meneer: Ik zal de deur sluiten. De juffrouwIs u getrouwd De meneer: Ik ben zoo gelukkig. De juffrouw: Jammer genoegWe hebben liever vrijgezellen; ik doe hun huishouden: dat staat in de voorwaarden. De meneer, ernstigIk vraag echtscheidin De juffrouw: Uitstekend. Heb je kinderen De huisbaas wil geen kinderen. De meneer, somberIk heb er acht. De juffrouwAchtDan komt er niets van De meneer, tragisch en de handen der juf frouw pakkende: 't Doet er niet toe, juffrouw, ik zal ze slachten Hij stormt de trappen af. De juffrouw, het portaal ophollend Hermine, sluit de deur, daar is een moor denaar eens zien. Wat doe je voor den kost? De meneer: Wees verzekert, juffrouw,dat ik als we 't eens worden, voldoende referenties kan geven. Ik heb een nette positie. De juffrouw: We willen alleen fatsoenlijke lui, weet je. Ga zitten en wacht; ik ga me kap pen, ik zie er uit als een ragebol. De meneer (gaat zitten): Ik zal wachten juffrouw. (Op den hond wijzende, die doorblaft) Och, wat een lief dier! De juffrouw, gevleidKoest, Hek. Hij heet Hektor, maar wij noemen hem Hek. De meneer: Heel aardig, heel aardig Het meisje zingt en accompagneert zich op de piano Sien, Sien, Siene laat me los! Siene, laat me los! De juffrouw: Dat is mijn dochter. De meneer: Ze zingt verrukkelijk, De juffrouw: Dat zegt iedereen; ze wordt concertzangeres. De meneer: Een mooie toekomst. De juffrouwDat zegt haar vader ook. De meneer: U is een gelukkige moeder, De papegaai zingt met een phom AdèleAdèle De meneer: Hij spreekt zuiver, 't Is een zeldzaam dier. De juffrouw: En verstandig! De papagaai: Moederrr. De juffrouw: 't Is de lieveling van zijn moeder. 't Is een prachtig dier. - De juffrouw't Is 't toetelkind van 't huis, alle huurders liefkozen hem en geven hem lek kers. Ik ben klaar -, als u zoo goed wilt zijn, dan zal ik u de kamers van de derde verdieping laten zien. De meneer; Ik volg u, juffrouw. teerd. O neen! Daaraan werd niet meer, of laat ik liever zeggen even weinig zorg besteed als gewoon lijk. Wanneer men daarbij nü nog in aanmer king neemt, dat een zeer groot deel niet wordt geplukt doch geschud, dan ligt het, dunkt mij, voor de hand, dat de prijs niet hoog kan zijn. Dit is evenwel niet de eenige fout die de vruchtentelers op hunne rekening hebben. Daarin valt nog heel wat te redderen. De aanvoer van Winterjannen of Winter- Suikerperen is zeer gering. Hoewel de prijs daarvan f 1.10 h f 1.15 per 2 H.L. niet slecht te noemen, worden ze nog wat vast ge houden. Appels worden tegen hooge prijzen opge kocht. Voor Geldersche Bellefleurs kan men f2.50 h f2.75 bedingen. Hoewel door de schipperij te Broekerhaven aanzienlijke hoeveelheden groenten worden geladen, worden deze toch slechts bij uitzon dering aan de markt aangeboden. De schip pers doen daartoe hare aankoopen aan de markt van „de Tuinbouw". De aanvoer van Bloemkool aan laatstge noemde markt, nam de laatste dagen, tenge volge van het zachtere weer, niet onbelang rijk toe en bereikte het cijfer van 133000 De'prijs daarentegen liep weer terng en varieerde van f3 tot f7.50. Duitschland trekt iets meor, dan de vorige weken. De schipperij koopt evenwel niet meer zoo graag. De inmakerijen koopen echter gruag en be steden daarvoor tot f3.25. De handel in roode, witte en gele kool was, bij geringen aanvoer, 35000 stuks, zeer stug. De prijs bewoog zich in den regel tus- schen f2 en f3. Hierbij moet evenwel wor den aangemerkt, dat ook de kwaliteit van het aangevoerde minder wordt. De uienprijzen blijven tamelijk constant n.l. f0.85 a f0.95 per V2 H.L. Hoewel de boeren rijzing der aardappelprijzen verwachten, is ook daarin nog weinig verandering te bespeuren. Het aanbod is gering en de prijzen varieeren, naar kwaliteit van f 1.05 tot fl.20 per V2 H.L. ongetwjjfeld zullen volgen. Tracht uw invloed aan te wenden om ook enkele niet-leden tor vergadering te doen gaan. Het ware immers te wenschen, dat ook zij, niet in het belang van onkelen, maar in belang van het algemeen, lid werden der vereeniging. Het stelsel, dat wij bepleiten, moet nationaal worden, en daarom, door overal deel te nemen, kan deze misstand worden weggenomen; 1120 is immers toch geen 1000zoo hebben wij het op de school niet geleerd. Bovendien profiteert de koopman ook niet van die overtallen, want in den regel wordt ook door hem die weder weg geschonken. En waarom zou het dan ook niet in 't belang van den koopman zijn? Als er maar wilskracht genoeg is om de zaak door te zetten, zullen wjj allen het voordeel daarvan inzien. Voor eenige jaren was een vriend van mij ongeveer 6 weken te Loosduinen en kocht daar meer dan 100,000 stuks Bloemkool per IOO stuks, welke waren bestemd voor het buitenland, hebben daar evengoed afnemers gevonden. Wil, voor zoover dit onder uw bereik ligt, onze beginselen zoo wijd mogelijk verspreiden en wek velen op ter vergadering te komen. W. Broek op Langedijk, 21 Oct. '97. Buitenland. in. Ieder die zich, door eigen aanschouwing, een donkbeeld wil vormen van den omvang van den handel in en den teelt van tuinbouwpro ducten in „de Streek", moet, behalve een be zoek aan de markt van „de Tuinbouw", ook een kijkje gaan nemen te Broekerhaven. Zooals ik u reeds in een vorigen brief mede deelde, werd voor enkele jaren ook te Broeker haven eene markt opgericht. Deze markt staat onder beheer van het ge meentebestuur van Bovenkarspelvan welke gemeente de Broekerhaver een deel uitmaakt. Het gemeentebestuur benoemt daartoe, telkens voor den tijd van een jaar, een marktmeester en een afslager. Deze ambtenaren belasten zich met den ver koop, het innen der marktgelden en het maken van de noodige aanteekeningen. Wordt door den verkoop er fraude gepleegd, dan wordt door den marktmeester eene boete of korting opgelegd. De betaling van het gekochte geschiedt hier door den koopman direct aan den ver- kooper. Hoewel de aanvoer te Broekerhaven niet zoo groot is als aan de markt van „de Tuin bouw" aan het station, staat hij toch nog be langrijk boven die te Enkhuizen, Hoorn, Medem- blik en Oostwoud. Niet alleen worden tame lijk groote hooveelheden aardappelen en uien uit den polder „het Grootslag", per vaartuig aangevoerd, ook per as is de aanvoer van teekenis. Van uit Venhuizen, Hem, Wijdenos en andere plaatsen is deze markt namelijk niet per schuit te bereiken, zoodat daartoe van rijtuigen gebruik moet worden gemaakt. Vond men voor een twintigtal jaren, in ge noemde plaatsen betrekkelijk weinig bouwerij daarin is thans eone groote verandering op te merken. Een 40 h 50 tal overvol beladen wa gens met aardappelen worden, in de zooge naamde aardappeltijd, geregeld aangevoerd. Daarna volgen reeds spoedig de appelen en Te NIXDORP heeft zich het niet alle- daagsche geval voorgedaan, dat een vrouw voor de vierde maal tweelingen ter wereld bracht. In het geheel heeft zij 16 kinderen, waarvan dus de helft paarsgewijze zijn intrede in dit tranendal deed. Iets merkwaardigs in de wereld der werk tuigkunde geschiedde Zondag, naar de New Yorksche correspondent der „Standard" meldt, toen het bestuur van den Pennsylvania-spoor- weg de oude brug over de Schuylkill-rivier deed verwijderen en daarvoor in de plaats stellen een zwaardore, van ijzeren structuur, 242 voet lang en 25 voet breed. Alles gebeurde in 2 minuten 28 seconden, en een trein reed over de nieuwe .brug 12 minuten nadat met het werk een aan- ang was gemaakt. Vier machines hebben een oew"icht van gemiddeld 1700 tons verzet, en zij heschen de eene brug weg en de andere er voor in plaats zonder de minste stoornis voor het verkeer op de drukste spoorlijn der Vereenigde Staten. Te MADRID hebben twee minnenden we gens verzet tegen hun huwelijk van de zijde hunner ouders, zelfmoord gepleegd onder tamelijk ongewone omstandigheden. Immers nadat zij be sloten hadden, te zamen te sterven, gingen zij eerst den avond doorbrengen in een theater, waar op Spaansche wijze vier kleine stukjes na elkaar ge geven werden. Toen de geheele voorstelling afgeloopen was, wandelden zij eenigen tijd heen en weer totdat de straat leeg was. Toen nam de jonge man zijn mes en stootte het zijn meisje in het hart, waar door zij onmiddellijk een ljjk was. Hij trok het mes terug en stootte het zichzelf tot aan het heft in de borst. Ook bij hem volgde de dood onmid dellijk. Beiden waren ongeveer 20 jaar oud. Burgerlijke Stancl. Gemeente Heerhugowaard. Ingeschreven van 130 Sept. '97. Ondertrouwd Hendrik Krijt, wednr. van Cor nelia Roggeveen, en Matje Wagenmaker, wed. van Arie Groot. Getrouwd- Jan Goet en Grietje Rootjes. Cor nells Stapel en Trijntje Hoogland. GeborenNeeltje, d. van Jacob Blom en Guurtje Boldewijn. Maartje, d. van Gerrit Klaver en Pie- tertje Krap. Wilhelmina, d. van Wilhelm Frie- drich Schaufeli en Geertje van Dijk. Jan, z. van Jacob Kroon en Antje Stuij. OverledenGeertje, d. van Lodewijk Frederiks en Maartje Buur, 4 w. Jacob, z. van Klaas van der Busse en Grietje Zijp, 19 j. Grietje, d. van Jacob Weel en Neeltje de Boer, 2 m. Gemeente Oude Niedorp. Ingeschreven van 130 Sept. '97. Ondertrouwd en getrouwdPieter Kant, wednr. van Trijntje Walken, en Bregje Yeldman, wed. van Jan Ursem. OverledenLevenloos aangegeven z. van Arie Bakker en Neeltje Zut. Hendricus, z. van Klaas Kos en Guurtje Schuurman, 4 j. Cornelia, d. van Aris Sleutel en Grietje Bakker, 4 w. Gemeente Koedijk. Ingeschreven van 130 Sept. '97. Ondertrouwd: Jacob Yolkers, wednr. van Trijntje Zwetsman, en Maartje Ilartog. Geboren: Anna, d. v. Willem de Geus en Maartje Dekker. Arie, z. v. Jacob Blaauw en Alida Hoogland. Pieter, z. v. Maarten Mulder en Ariaantje Pel. Gerrit, z. v. Cornelis Goet en Eli sabeth van Dijk. Gemeente Winkel. Ing eschreven van 130 Sept. '97. Geboren Albert, z. van David Pool en Eli sabeth Wit. Cornelis, z. van Jan Brugman en Antje Wit. Arie, z. van Johannes van der Pal en Apollonia Molenaar. PREDIKBEURTEN. INGEZONDEN. peren. Als vruchtenmarkt is die te Broekerhaven reeds gunstig bekend. Uren uit den omtrek brengt men zijne vruchten daar ter markt. Duizenden manden Dirkjes, Goudballen, Fransche Suikerperen en Winter Jannen wor den hier aangeboden en vinden in den regel grage koopers. De prijzen waren dezen herfst, dooréén ge nomen, te laag. Vooral de fijnere soorten als Jutten en Prinse peren werden tegen zeer lage prijzen verkocht. Naar mijn oordeel dragen de boeren daarvan zelf een deel der schuld. Wat toch was eene der hoofdoorzaken vaD de geringe waarde? De kwaliteit! Sedert jaren toch, zag ik nimmer zooveel vruchten die door l de worm waren beschadigd. Denkt nu even- I wel niet dat ze daarom extra werden gesor-, M. de Red. I Vriendelijk verzoek ik u mij te vergunnen door tusschenkomst van uw blad een vriend van mij eenige inlichtingen te verschaffen, betreffende het doel der landbouw- en handelsvereeniging te Broek op Langedijk, opdat ook anderen, die eveneens met het streven der vereeniging onbe kend zijn, ingelicht worden. Aan mijn vriend te Noordscharwoude. De oorzaak, dat betreffende het voorstel van het bestuur der landbouw- eu Handelsvereeniging te Broek op Langedijk, om in de plaats van het zevendeeligstelsel het tiendeeligstelsel in te voe ren, geen besluit is kunnen worden genomen in de op den 14 Oct. jl. gehouden algemeene ver gadering is deze, dat van het aantal leden geen vierde gedeelte ter vergadering was opgekomen. Een nieuwe vergadering zal worden belegd begin November bij lichte maan, opdat de duis ternis geen reden kan zijn tot thuis blijven. Het voorstel van het bestuur was van den volgenden inhoud De leden verbinden zich, de vroege aardap pelen, die zij verbouwen, te laten afslaan aan de veiling te St. Pancras, Broek op Langedijk of Noordscharwoude per 17V2 of 35 K.G. De bloemkool per 100 stuks, alsmede roode, witte en geele kool; ook Koolrapen en andere soorten hier niet genoemd, te verkoopen of laten afslaan per 100 stukswitte Meirapen per 1000 stuks. Wortelen per 100 bos; losse wortelen per 1000 stuks of 50 K.G. Uien, kleine en groote, per 50 K.G. Daar ons streven door u zeer wordt gewaar deerd zult gij ons zeer verplichten om de leden op te wekken ter vergadering te komen opdat alsdan een definitief besluit kan worden genomen. Gij behoeft er niet aan te twijfelen of het voorstel van het bestuur, wordt het door de ver eeniging aangenomen, zal eveneens bij de ver eeniging „Do Tuinbouw" in de Streek, met haar 300°leden, alle groenteverbouwers, ondersteuning vinden, terwijl tal van kleinere vereenigingen NED. HERY. GEM. OUD-KARSPEL Zondag 24 Oct. v.m. 9.30 ds. Stramrood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 24 Oct. v.m. 9.30 ds. Habbema. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Zondag 24 Oct. v.m. 9 uur, nm. 6 uur, ds. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 24 Oct. geen dienst. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 24 Oct. v.m 9 u. ds. Gemser. n.m.2 uur geen dienst. gereformeerde kerk. (Zuiderkerk.) Zondag 24 Oct. vm. 9,30 godsdienstoef. nm. 2.30 ds. Boeijenga. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK. Zondag 24 Oct. vm. 9.30 nm. 2.30. Gods dienstoef. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 24 Oct. vm. 9.30 ds. F. 0. Fleicher. Marktberichten. SCHAGEN, den 21 Oct. 1897. 8 Paarden Veulens 8 Stieren 290 Geldekoeien (magere) 50 Idem (vette) 20 Kalf koeien 60 Vaarzen 40 Graskalveren 16 Nuchtere Kalveren 9 Rammen 144 Schapen (magere) 140 Idem (vette) 300 Overhouders Lammeren 4 Bokken en Geiten 32 Varkens (magere). 12 Vette varkens p. kilogr.,. 70 Biggen Konijnen Kippen Eenden Duiven Kipeieren (per 100) Eendeieren Boter (Kilogram) Kaas De handel in magere geldekoeien was heden stug en de prijzen dalendeook in kalfkoeien en vette koeien was de handel stug, vette koeien golden 28 ets. per halve kilogr. In vette schapen was minder handel dan de vorige week en de prijzen iets lager, overhouders gelden slecht. Vette varkens gaan hoo- ger in prijs. ALKMAAR, 22 Oct. 1897. Aangevoerd: 443 stapels Kaas, wegende 140600 Kg. Kleine f 28,50 Commissie a f 27,50 Middelbare f 28.-

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 2