Briera oil Jo Transvaal. Brieven uit „de Streek". voor het huis. Allen waren onder den indruk van het gebeurde, en vrouwen uit het volk, snikkende van aandoening, gingen voor het raam van het benedenhuis staan, om te beletten dat de moeder van de verbrande kinderen, die onder wijl thuisgekomen was en van de buren het verschrikkelijke nieuws hoorde, zou zien dat haar kinderen weggedragen werden. Behalve dit verlies hebben de arme lieden ook nog hun beetje bezitting verloren. Niets was verzekerd. En de oorzaak? Men kent ze niet. In het vertrek brandde een kachel. Misschien hebben de kinderen daarbij gespeeld. Met zekerheid is niets te zeggeu. De slag die dit ongelukkige gezin getroffen heeft is dubbel zwaar, omdat er pas sedert kort een gelukkige verandering in hun leven was ge komen. Yroeger sukkelden zij altijd met geen of wei nig werk. Een week of drie geleden hadden zij het postje van krantombrenger gekregen, en nu was er, naar zij hoopten, een betere toekomst aangebroken. Uit dien droom werden zij spoedig wakker geschud en thans ontbreekt hun, behalve de liefde van twee kinderen, ook al hetnoodigeom te leven. De commissaris van politie van het bureau op de Noordermarkt, de heer J. B. Daman, stelt zich beschikbaar om gelden voor het getrof fen gezin in ontvangst te nemen. WINKEL. De raad dezer gemeente be sloot in zijne vergadering van 30 October bij Gedeputeerde Staten dezer provincie een voor stel in te dienen tot het verhoogen tot f 600 van ieder der jaarwedden van burgemeester en secre taris. SCHAGEN-WOGNUM. Met den aanleg der spoorlijn Wognum—-Schagen vordert men flink. Te opmeer is de weg reeds zoo goed als op de vereischte hoogte en weldra kan men daar ter plaatse de eersten zandtrein verwachten. SPOORWEG HOORN—ALKMAAR. Nu de laatste perseelen ten behoeven der ont eigening van den spoorweg HoornAlkmaar door de rechtbank zijn toegewezen, wordt er met spoed aan de spoorbaan gewerkt. Menige zandtrein volgt reeds de nieuwe lijn en 't laat zich aan zien, dat binnen 't jaar deze nieuwe verkeers weg voor publiek gebruik in gereedheid is. Naar gemeld wordt, is thans door aan deelhouders der ijzergieterij „De Prins van Oranje" te 's-Gravenhage besloten, tot ontbin ding der Maatschappij over te gaan. Deze week zijn in den tuin van den heer Hooftman te Gouda nog doperwten geplukt van den kouden grond. De Boerenplaats Grietjeshoeve, groot 36 Zijper morgen, staande en gelegen nabij de St. Maartensvlotbrug, Zuid-Zijpe, van den heer G. Nieuwland Jz., is uit de hand verkocht voor 20 duizend gulden aan den heer Wertheim van Am sterdam. Kanarievogels, wier kooi op een vochtige plaats staat, krijgen licht rheumatiek. Men ver plaatse daarom de kooi, welker bodem bedekt is met grof zand, waaronder vloeipapier gelegd is. Daarbij voede men het vogeltje met raapzaad en geve het overvloedig water om zich te baden. Het water moet een temperatuur van 1215° R. hebben. GOEDKOOP WONEN! Het gebeurt te Amsterdam herhaaldelijk, dat ledig staande woningen door menschen worden betrokken, die gaarne goedkoop willen wonen. Zij dringen met of zonder sleutel het huis in en installeeren er zich zonder voorkennis van den eigenaar, die knap is als hij hen er weer uitkrijgt. In de Korte Leidschedwarsstraat is het deze week gebeurd, dat twee vrouwen zich rustig in een huis hebben genesteld. Kennisgeving aan de politie niets aan te doen Aanklagen bij den rechter gerechtelijk la ten opzeggen, uitzetten betplen PROVINCIALE STATEN. Noord-Holland. Zitting van Dinsdag 2 Nov. Bij de opening waren 61 leden tegenwoordig. De voorzitter herdacht de sedert de laatste zitting overleden leden de heeren Corver van Wessem en J. Zijp Kz. van Abbckerk. De geloofsbrieven der nieuw gekozen leden de heeren L. van de Vijzel, N. Sluis Pz., mr. D. P. D. Fabius, O. R. Kouveld, mr. W. A. 't Hooft, G. B. 't Hooft en jhr. G. S. Boreel zijn onderzocht en in orde bevonden. Geloofsbrieven van den heer Van Gilse. Uit het nader verslag der commissie blijkt dat zjj opnieuw alle vroeger door haar goedgekeurde stembiljetten stuk voor stuk heeft nagezien en al diegenen waarop eenige aanmerking kon wor den gemaakt, ter zijde gelegd met het doel om de Kamerleden in de gelegenheid te stellen zelve alle min of meer kwestieuze biljetten te beoor- deelen. Op 185 biljetten kan eenige aanmerking worden gemaakt. Bij geen lid der commissie is twijfel gerezen omtrent de bedoeling der kiezers, die de boven vermelde 185 stembiljetten hebben ingevuld. Het resultaat is, dat op de heeren Heemskerk en Van Gilse een gelijk aantal stemmen is uit gebracht of geacht moet worden te zijn uitge bracht. Vermits nu de heer Van Gilse ouder in jaren is dan de heer Heemskerkvoorts blijkens de overgelegde stukken den vereischten leeftijd bereikt heeft, Nederlander is en geene betrek kingen bekleedt, die onvereenigbaar zijn met het lidmaatschap der Kamer, zoo stelt de commissie met intrekking van hare vroegere conclusie voor den heer mr. J. A. van Gilse als lid der Kamer toe te laten. Men schrijft uit SCHIEDAM: Er heerscht hier een ware strijd tusschen de verschillende vleeschhöuwers. Was vroeger de prijs van het vleesch zonder been 35 a 40 cents, thans wordt bij aanplakbil jet en bekkenslag bekend gemaakt, dat het voor 1525 ets te verkrijgen is. Er zijn in de laatste drie weken reeds drie „vleeschmaatschappijen" opgericht ten „voor- deele" van den werkman. Zelfs is er deze week een opgericht, die aan de eerste 25 koopers één pond vleesch cadeau gaf. Het is natuurljjk, dat de keurmeester deze „koopjes" terdege onder zoekt, maar het schijnt, dat het in orde is, want er is nog niets afgekeurd. Het is vrij algemeen bekend dat Koningin Wilhelmina besloten heeft Haar hand te weige ren aan Haren neef prins Bernhard en het is misschien niet onaardig te vernemen dat thans weder het gerucht gaat dat een der zonen van den prins-regent van BRUNSWIJK candidaat zoude worden voor prins-gemaal van de Koningin der Nederlanden. Een der zonen, prins Friedrich Heinrich, werd in 1874 geboren en is luitenant bij het le regi ment der Pruisische garde-infanterie. De 2e is prins Joachim Albert, twee jaren jonger en officier van hetzelfde regiment. De derde is nog te jong voor onze Koningin, wier aanminnigheid zelfs uit komt in het kleed dat zij bij de kroning zal dra gen, en waarin zij blijkens alhier reeds ver spreide afbeeldingen te 's Gravenhage werd ge- photografeerd. Een dergelijk huweljjk zou misschien in Hol land niet onpopulair zjjn. De grootmoeder der voornoemde prinsen was onze prinses Marianne. IS EEN DUN MIDDEL MOOI? Dit is de vorm van meisje of vrouw, die zich heel sterk in rijgen wou. De ribben vorm loos door den druk, zij persen licht, de lon gen stuk. 't Hart wordt geklemd en pompt niet meer. De le ver hangt er werkloos neer. De maag tot eigenares' ver driet, verteert 't geno men voedsel niet. Zoo wil de vrouw bevallig zijn maar doet niets op, dan leed en pijn. Een middel als deez' teeke- ning krijgt de vrouw, die zich niet perst en rijgt. Van binnen is ze goed gezond, van buiten kan ze voor het front. Ze is een schoone naar de natuur, betaalt coquetterie niet duur Ze is sterk en flink, gezond en frisch, als de andere aan den sukkel is. Helaas, dat toch de vrouw bevroedt, wat kwaad een nauw cor set wel doet! Dan laat zjj vrijheid aan Natuur en maakt zichzelf 't bestaan niet zuur. (Meerbode.) PRETORIA, 11 Augustus 1897. Als men, welke aanleiding daarvoor ook be staat, zijn geboorteplaats verlaat en naar den vreemde verhuist, dan mag men met een zekere onverschilligheid het belangrijke en afwisselende dat elke dag oplevert voorbij laten gaan, doch elke dag leert ons toch meer de werkelijkheid waarin wij leven, begrijpen. Het eigenaardige dat men ondergaat, de zon derlinge stemming waarin men verkeert, de spanning die ons aangrijpt bij het betreden van vreemden bodem, heeft plaats gemaakt voor eene kalmte die ons de toestand van het oogenblik beter doet begrijpen, waarin wij ons bewust zijn van de dingen die rondom ons plaats grijpen en waarin wij ons rekenschap kunnen geven van de stap die door ons is gedaan. Niet eiken dag heeft het ontbroken aan ge beurtenissen van min of meer belangrijken aard en eiken avond dringt maar weer dezelfde vraag aan ons op, wat zal de dag van morgen ons weer brengen. Na eenigen tijd echter raakt men ook weder gewoon aan al het vreemde om ons heenmen raakt meer vertrouwd met zijne omgeving, ge woon aan de levenswijze en vormen der bewo ners van een vreemd land en men voelt dat de eene dag den anderen niet anders opvolgt dan in zijn vaderland. Nu echter komt men tot kalm nadenken. Men gaat vergelijkingen maken met het leven dat in het vaderland en in den vreemde wordt ge leefd. Men ziet in scherpe lijnen het onderscheid tusschen zoovele dingen hier en ginds. Men ziet zoo menigmaal in zoovele kleine handelingen dat de bewoners van een vreemden bodem zich uit natuurlijken aandrang hebben inge richt naar het klimaat en andere invloeden ge heel onafhankelijk van hun wil. Is men er geruimen tijd geweest en jaren zijn daarvoor niet noodig dan zegt men ten slotte„Het is overal hetzelfde." Het zij in andere vormen, ondere andere om standigheden, onder andere voorwaarden de strijd om het bestaan wordt gevoerd, het leven vindt men er terug met zijn lusten en lasten. Men leert eigenaardige toestanden kennen. Heeft men eenmaal eene bestemming dan heeft men eens tijd gevonden om hetgeen men op merkte neer te schrijven. Hoe geheel anders heeft men 't zich voorge steld, dan men 't in dit vreemde land heeft be vonden. Ik was van plan toen ik mij tot schrijven neerzette van dezen brief voor de Nieuwe Lan- gedijker Courant, hare lezers daarin veel be langrijks mede te deelen. Nu ik echter daartoe gekomen ben weet ik bijna niet wat ik 't eerst zal mededeelen. Ik denk van maar iets over de Runderpest. De Hollandscho bladen zullen daaraan ongetwij feld nog wel vele artikelen wijden en geen wonderHet is voor de boeren een ramp, die over het geheele land eene gedrukte stemming brengt. En niettegenstaande er veel wordt ge daan, en niet het minst door de regeering, om deze vreeseljjke ziekte onder het rundvee tegen te gaan, woekert zij steeds voort. Ongeloofeijk is het echter, bij alle voorzorgen die men neemt, dat niet beter wordt gelet op het verstoppen van dood vee. Wanneer men zich buiten de stad Pretoria begeeft dan staat men verbaasd over het aantal geraamten dat op vele plaatsen wordt gevonden. Die geraamten zijn afkomstig van ossen, ezels of paarden die aan ziekte of uitputting zijn ge storven en welke daar zijn blijven liggen, ten prooi der verschillende roofvogels. In ontbindenden staat verspreiden die door roofvogels verminkte en door de zon geroosterde „krengen" in den omtrek een verpestenden stank, tot zoolang de geraamten afgeknaagd en gevild overblijven. Nog onlangs zag ik in laag struikgewas een dier in vergevorderden staat van ontbinding, en even verder langs den Ileerenweg zag ik eene doode os welke daar drie dagen had gelegen voor het dier werd verwijderd. Ik kan niet beoordeelen, of de door die doode beesten met vuile dampen bezwangerde lucht, van schadelijken invloed is op de gezond heid en de veepest in de hand kan werken, maar wel kan ik beoordeelen dat als iets derge lijks niet plaats vond er een kwaad was uitge roeid dat niet anders dan de algemeene gezond heid in de hand zou werken. Waarom anders worden als eerste vereischte als voorbehoedmiddelen tegen vele ziekten ge noemd: reinheid en zindelijkheid. En in vele opzichten wordt dat hier maar al te veel uit het oog verloren. Eigenaars van verschillende huizen, wij noe men ze in Holland huisjesmelkers, kijken naar hunne eigendommen bijna niet om. Natuurlijk wel naar den huurder. Het is wel wat kras maar ik zou bijna dur ven beweren, dat als het huis eenmaal is 'ge bouwd men er nooit meer naar omziet. Men ziet groepen woningen, soms van één eigenaar, in zoo'n verregaanden verwaarloosden staat, dat men zich niet kan denken dat die ooit een huurder zullen vinden. Daarbij is de ficaliënafvoer zoo primitief, dat men zich met eene walging afkeert van die plaats van onzindelijkheid. De meeste huizen hebben 1 raam en 1 deur. Kasten of schoorsteenen houdt men er niet op na. Men denke zich een dergelijk huis. Wat zouden de huisvrouwtjes van de Lange- dijk murmureeren. Welk een contrast met de woningen hier en de zindelijke propere huiska mers en keukens aan de Langedijk In dat geval zou men nog al wat kunnen lee- ren van de zindelijke huismoeders in Noord- Holland. Een enkele maal worden de privaten en de met allerhand vuil overdekte erven door een kaffer schoongemaakt, zoo het heet namelijk maar vraag dan niet hoe! Wij zouden zeggen: „met de fransche slag." Hij wordt er dan ook heel zuinigjes voor be taald en de kaffer ook een mensch doet voor weinig ook niet veel. Ik meen zeker te weten dat ook hier eene openbare reinigingsdienst bestaat, doch met het oog op het vele dat ik heb gezien zoozeer in strijd met de zindeljjkheid doet mij vragen of zij wel haar plicht doet. Men neme het mij niet kwalijk wanneer ik daaraan zeer twijfel. In een volgenden brief een aangenamer on derwerp. Buitenland. Dat de branSspuit. in Indië gebruikt is ge worden bij het doopen van Amboineezen is vaak genoeg aan onze Indiërs verweten, maar dat nu de brandspuit in vaderlandsche kazernes gebruikt wordt om soldaten te baden, is een nieuwtje waarmede ons leger misschien zelfs de Pruisen vóór is. Volgens de „Locomotief" wordt het instrument gebruikt om een tiental zich gezamenlijk ontkleed hebbende manschappen eerst goed nat te spuiten en dadat zij zich ingezeept hebben opnieuw een douche te geven. Het gewenschte resultaat, be tere lichaamsreiniging dan bij afzonderlijk baden, zou hiermede verkregen worden. Maar dat pleit dan niet voor den reinheidszin onzer landsver dedigers en als dan nog als voordeel van den maatregel gemeld wordt waterbesparing, krijgt men daar een treurig idee van de z. g. Hol- landsche zindelijkheid. Het graf van den componist Felix Mendels- sohn-Bartholdy te Berlijn was Donderdag met bloemen bedekt. Het was toen vijftig jaar geleden dat de com ponist overleed. De diplomatieke betrekking tusschen Grie kenland en Turkije zjjn hersteld, zoodat het slui- van den vrede spoedig te verwachten is. Correspondentie. Het ingezonden stuk over Boeren en Arbei dersmoet wegens plaatsgebrek tot de volgende week blijven liggen. Red. Burgerlij ke Stand. Gemeente Noordschartooude. Ingeschreven van 131 October 1897. Geboren, Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Overleden: Jan van Schagen, echtgenoot van Elisabeth Lampe. Gemeente Oud-Karspel. GeborenMaria, d. v. Dirk Brujjn en van Marijtje Iloogeboom. GehuwdGeene. OverledenJan Schuit echtgenoot van Neeltje Kos. Gemeente Zuidscharwoude. Ondertrouwd en GetrouwdP. Schoenmaker en J. Blok. GeborenSimon, z. v. C. Doorn en F. Lodder. Cornelis, z. v. J. Kosteljjk Jz. en N. Duin. Jo hanna, d. v. J. v. Duin en A. Buter. Arie, z. v. Jb. Kokkes en J. Kooren. OverledenWilhelmus v. Kleef oud 14 dagen. Aafje Snijders oud 8 weken. Jan Blom oud 15 d. Gemeente Broek op Langendijk. Bevallen: N. Bak—Kind, d. G. Blom—Leeg water, z. Maria de Groot—Guldemond, d. Vlug—Peijs, d. Overleden M. Slot echtgen. v. C. Kosteljjk 40 j. G. Leegwater echtgen. van J. Blom 36 j. Ondertrouwd en GehuwdGeene. Gemeente Haringcarspel. GeborenJohanna, d. v. Jan Hessing en En geltje Schoen. Cornelis, z. v. Cornelis Kramer en Neeltje Bleeker. Trijntje, d. v. Jan Bruin en Maria Oojjevaar, Cornelia, d. v. Gerrit Blauw- boer en Trijntje Kuiper. Ondertrouwd en getrouwd: Hendrik Smit, weduwn. van Jantje Bas, oud 31 jr. en Grietje Hoogvorst, jd., oud 23 jr., beiden te Haringcar spel. Overleden: Neeltje Wink, oud 52 jr., wed. van Pieter Koorn. Aaltje de Groot, oud 58 jr. echtgen. van Arie Smit, eerder wed. van Corne lis Schilder, vroeger van Jacob Beemsterboer. V. Wees ik in mijn vorig schrijven met een enkel woord op het feit, dat de bodem van Hoogkarspel en Bovenkarspel zich even goed, zoo niet beter, leent voor den groententeelt, toch ondervindt die cultuur in genoemde ge meenten, nog geen grooten bijval. De teelt van Witte, Roode en Savoijekool is daartoe, name lijk in hare finantieele resultaten, te wissel vallig. Indien toch de kwaliteit niet uitmunt en het artikel is niet zeer in trek, dan wordt door den handel de voorkeur gegeven aan de Langedijker kool en maken wij lage prijzen. Wat de Bloemkoolteelt betreft, deze is, zoo als u bekend is niet minder wisselvallig, hoe wel zij dooreen genomen meer voordeel geeft. Hierbij bestaat evenwel nog een bezwaar, dat velen er van terug houdt, zich op dezen teelt toe te leggen. Dit bezwaar is, gebrek aan ken nis van hare cultuur. Tot voor eenige jaren bestond de bouwerij te Bovenkarspel in hoofd zaak uit den teelt van fijne zaden als Kar wij, Mosterd, erwten, boonen enz., terwijl de ver bouw van Uien en Aardappelen zich gestadig uitbreidde. Te Hoogkarspel bestond het groot ste deel der landerijen uit gras of weiland, ter wijl de bouwerij, evenals te Bovenkarspel, voornamelijk bestond uit den teelt van fijne zaden en later ook van Uien en Aardappelen. Zooals u bekend zal zijn levert de zaad teelt de laatste jaren weinig voordeel meer opvan daar eene verbazende uitbreiding van den aardappelbouw. Toch maakt men zich wel eens angstig bij de gedachte, dat late nachtvorsten, ziekte of te groote uitbreiding dier cultuur, eene leelijke streep door de rekening zouden kunnen halen. Waar men nu, om bovenge noemde redenen, slechts schoorvoetend tot den groententeelt overgaat, wordt voordurend ge zocht naar andere of nieuwe culturen. Zoo werd dezen zomer eene proef genomen met den teelt van Zonnebloemzaad. De firma Van Waveren (ik meen te Hille- gom) gaf daartoe de gelegenheid a f 0,60 per oude roede. Een paar duizend roeden, verdeeld over een 40 tal bouwers werd daartoe bezaaid. Men was met dezen teelt, die hier, bij de bou wers namelijk, geheel nieuw was, natuurlijk totaal onbekend en de inlichtingen, die hun door bovengenoemde firma werden verstrekt waren tamelijk vaag. Zij die 't gewas, als sier plant, kenden, voorspelden daarvan evenwel weinig succes en het resultaat heeft hun in 't gelijk gesteld. Hoewel de weersgesteldheid voor dit gewas buitengewoon gunstig is ge weest, was toch de zaadopbrengst onvoldoende. Daarvoor bestaan verschillende redenen. Ten eerste kan dit gewas geen wind verdragen en slaat daardoor spoedig tegen den grond. De zonnebloemen-velden lagen er dan ook treurig bij. Ten tweede kan dit zaad niet op de gewone wijze gedorscht worden, doch moet met de vingers worden uitgepeld, wat verbazend langdurig is en wat, vooral wan neer de verbouwer geen belang bij de opbrengst heeft, wel eens aanleiding kon geven tot min der zorgvuldige bewerking. Kortom deze cultuur is vrijwel als mislukt te beschouwen en 't zal mij zeer verwonderen, zoo er het volgend jaar nog meer liefhebbers voor zijn te vinden. Eene proef met den teelt van Komkommers gaf evenmin gunstige resultaten. Wel was de oogst zeer voldoende en van goede kwaliteit, doch de prijzen waren zoo verbazend laag, dat voor eene herhaalde proef weinig animo be staat. Omtrent den handel in tuinnbouwproducten valt deze week weinig bijzonders te vermelden. De handel op het buitenland blijft traag; ook voor binnenlandsche consumptie is weinig vraag. Gelukkig dat voor de inmakerijen, of voor de fabrieken, zooals men hier zegt, evenals de vorige week groote behoefte is. Dagelijks worden nog duizenden bloemkolen voor het vat afgeleverd. De prijzen, zoowel voor bloem-, als voor sluitkool blijven vrijwel constant. Voor bloemkool varieerde deze toch, naar kwaliteit, van f3 tot f 6 en voor sluitkool f2,— tot f3,50. Ook de aardappelprijzen blijven vrij wel op dezelfde hoogte; n.l. f 1,10 a f 1,15 per l/2H.L. Alleen enkele extra partijtjes brengen fl,20 a f 1,25 op. In de uienprijzen valt evenwel eene belangrijke verbetering te constateeren. Stonden deze de vorige week op f 0,90 a f 0,95 per H.L. of 60 Kilo, thans zijn ze gestegen tot f 1,20 a f 1,25. Toch worden deze prijzen slechts schoorvoetend besteed en is de laatste dagen dan ook slechts weinig uien verzonden. De oorzaak dier rijzing is waarschijnlijk dan ook voor een groot deel toe te schrijven aa,n gering aanbod. De nog aanwezige voorraad is opgehokt en alleen de hoogere prijzen doet den eigenaar besluiten deze nog voor den winter od te ruimen. K.

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 2