„Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 14 Novemober 1897. Brieven uit „de Streek", Boeren en Arbeiders, en wanneer zij met denzelfden ijver volharden, worden zij werkelijk zeer gewenschte krachten voor Concordia. Ter afwisseling werden weder een paar tooneel- stukjes ten beste gegeven en wel 1. De zuster van Jocrisse en 2. Een benauwd halfuurtje van een rentenier. 't Eerste dezer stukken voldeed wel het beste, hoewel enkele acteurs wel wat meer rolvast had den mogen zijn. Yoor de betrekking van onderwijzer aan de openbare school alhier hebben zich, op een jaar wedde van f600 slechts drie sollicitanten aan gemeld. Vier jaren geleden waren voor dezelfde betrek king 17 sollicitanten. Volgens de jongste ondorzoekingen van prof. Wollny, een zeer bekende specialiteit op land bouwgebied, is het gevaarlijk, voortdurend met kunstmest te bemesten, omdat alleen stalmest den grond met humus verrijkt, wat men daartegen ook moge aanvoeren. En humus is in den grond om velerlei redenen geheel onmisbaar. De vorige week zijn bij den landbouwer A. Jongkind te HEER-HUGOWAARD een paar pantoffels en een horloge gestolen en Maandag den 8 bleek dat de kleermakersknecht 's nachts de woning van zijn patroon had verlaten; tevens was ongeveer f80 verdwenen. De politie tracht deu gevluchten knecht op te sporen en zoekt naar den dief van pantoffels en horloge. Hoe gevaarlijk het is een speld te gebrui ken bij het doorsteken van een zweer, is weder gebleken te Aalten. De weduwe R. had een zweer de op haar aangezicht en stak het door met een speld, waardoor het gezicht spoedig opzwol- De dokter constateerde bloedvergiftiging, en de on gelukkige is na hevige pijn overleden. In de heden gehouden zitting van de Tweede Kamer is met 71 tegen 17 stemmen besloten tot toelating van den heer mr. J. A. van Gilse als lid der Kamer voor SNEEK. Kaar aanleiding van de verzoeken dezer dagen aan de beslissing van Hare Majesteit de Koningin onderworpen en waarin opnieuw ver lof wordt gevraagd aan Hare Majesteit ter gele genheid van hare meerderjarigheid een huldeblijk aan te bieden, is ter kennis van belanghebbenden gebracht dat Hare Majesteit bij die gelegenheid geene geschenken zal aannemen, en dat aan uit zonderingen hierop om billijkheidsredenen niet kan worden gemaakt. Zoodat zij die niettemin hunne plannen door zetten, zich eene onvermijdelijke teleurstelling be reiden, aangezien hun geschenk, hoe goed de be doeling ook zijn moge, zal moeten worden gewei gerd. „Stand." VAN HOUTEN'S CHOCOLADE! Heeft de bekende firma Van Houten te Weesp tot dusver alleen cacao in den handel gebracht thans gaat zij zich ook toeleggen op de bereiding van chocolade. Het nieuwe fabrikaat „Van Hou- ten's chocolade" wordt verkrijgbaar gesteld in den vorm van tabletten, reepen, flikjes en croquetten, alles verpakt in doozen en busjes, die er sierlijk uitzien. Dat het nieuwe artikel zich ook door fijnheid van smaak kenmerkt, wie zal er aan twijfelen, die den roem van de Van Hou ten's cacao kent. De aanstaande St. Nicolaas biedt ruimschoots gelegenheid met deze nieuwe versna peringen kennis te maken en te laten maken. EIKELS ALS VEEVOEDER. Te Bronneger (Dr.) kwam een kleine veehou der op het denkbeeld zijn koe te voederen met een spind (5 liter) eikels per dag, die het dier gaarne at en behalve zijn ander voedsel veror berde. Daar dit op de melkgeving gunstig scheen te werken, werd onderzocht wat het beste voor de melkgeving was een spind eikels of eene lijn koek. Het onderzoek viel ten voordeele van de eikels uit, zoodat de eigenaar negen Hectoliter ei kels heeft verzameld, om daarvan die koe gedu rende 180 dagen een spind eikels per dag te ge ven. In Drente, waar zooveel opgaand eikenhout is, worden zooveel eikels platgetrapt, dat dit wel een verder onderzoek naar de voedingswaarde van eikels wenscheljjk maakt. ELLENDE. Een treurig toneel speelde zich "Woensdagmor gen op den Abstederdijk te Utrecht af. Een oud, armoedig gekleed mannetje zakte plotseling ineen. Door eenige voorbijgangers opgenomen werd de man, die zijn bewustzijn had verloren, in een naastbjjzijnde woning binnengedragen. Daar bleek dat het ineenzakken alleen het gevolg was van gemis aan voedsel. De man vertelde, toen hij we der bijgekomen was, dat hij sedert eenigen tijd zware armoede had en honger leed en niet durfde gaan bedelen. Na zich versterkt te hebben werd hij door een politieagent medegenomen. TE VEEL EER Bij de aankondiging eener uitgaaf van kunst prenten om in scholen op te hangen schrijft het „Berliner Tageblatt"„Van de oude Duitsche meesters zijn Dürer, Holbein en Rembrandt rijk vertegenwoordigd." Ho wat, handen thuis! Allerliefst dat de Duit- schers zoo goed willen zijn, Rembrandt tot hun oude meesters te rekenen, maar voorloopig hou den we hem maar liever zelf. Nederland is nog niet geannexeerd(„Hbl.") VI. "We gaan zoo langzamerhand, als 't ware ongemerkt den winter tegemoet. Bemerkten wij zulks niet aan de scherpen killen oostewind, die ons dwingt de kachel terdege te stoken, dan zou ons dit toch duidelijk worden, door de kennisgevingen van het bestuur der gemeente Bovenkarspel en vau de Vereeniging tot afvoer van groenten, aardappelen enz. te Enkhuizen, waarin wordt bericht, dat de markten te Broe kerhaven en Enkhuizen op Vrijdag 12 Novem ber a.s. zullen worden gesloten. Ter gelegener tijd zal ik u gaarne iets omtrent het verhan delde op die markten mededeelen. Hoewel de weersgesteldheid ook van groote invloed is op den aanvoer ter markt van de vereeniging „de Tuinbouw" aan het station te Bovenkarspel, is er van sluiting dier markt geen sprake, zoolang het niet beslist winter is. Zoolang de bloemkool nog onbevroren kan wor den gesneden, houdt de handel daarin aan. Bij het invallen van de vorst, ziet men dan ook dikwijls de groenteboeren zich met moeite eene weg door het ijs banen, om nog een laatst vrachtje bloemkool ter markt te bren gen. Tienduizenden bevriezen er in den regel nog op het veld; want, hoe laat ook in den tijd, altijd staan er nog eene massa planten te velde, waarvan de bloem nog niet ver genoeg is ont wikkeld om te worden gesneden. Het vroege aardappelveld toch, wordt na het rooien der aardappelen, in den regel weder met bloemkoolplanten bezet, doch tusschen het rooien van de eerste en de laatste aardappelen ligt eene tamelijk groote tijdruimte en hoewel men zich bewust is, dat't steeds twijfelachtig is, of men op het laatst ruim gekomen veld nog wel bloemkool zal kunnen snijden— het wordt er op gewaagd. Daarbij komt nog, dat men op de reuzen bloemkool, die hier in den herfst uitsluitend wordt geteeld, weinig staat kan maken. De eene soort ontwikkeld zich veel sneller of zet veel eerder bloem dan de andere en hoe wel 't voor de hand schijnt te liggen, om daar mede bij 't bestellen der zaden rekening te houden, is zulks niettemin hoogst moeilijk. De leveransiers toch, van bloemkoolzaden houden angstvallig de namen van de door hen geleverde soorten geheim. Zij vreezen blijkbaar de concurrentie. Dat dit voor den teelder hoogst onaangenaam en schadelijk is, ligt voor de hand. Door onbekendheid met den naam hoort men dan ook slechts spreken van, de soort van Piet, van Jan of van Klaas. Dit is natuurlijk eene zeer vage aanduiding en geeft dikwijls aanleiding tot teleurstellingen. Werden in de vorige week nog 115000 bloem- koolen ter markt aangeboden, dit cijfer is voor deze week aanmerkelijk lager n.l. omstreeks 85000. De bloem zet weinig aan. Het is te koud en te droog. Dit laatste is, in de maand November wel iets bijzonders. Is de aanvoer betrekkelijk gering, de kwaliteit valt daaren tegen te roemen, 't Is daaraan, nevens meer dere vraag uit Duitschland, dan ook zeker wel toe te schrijven, dat de handel in dit artikel vlugger is en dat, dooreen genomen, beter prij zen worden gemaakt. Hoewel de prijzen van de vorige week, f3 tot f6, bij die van deze, f3,50 tot f7 niet zoo heel veel ten achter kwa men, was het aantal van hen die 15 h f 6 maakten nu veel grooter. Ook de aanvoer van sluitkool was deze week kleiner dan in de vorige en bedroeg ongeveer 26000 stuks, die tegen f2 a f3 vlug werden verkocht. In de aardappelhandel valt weinig verandering te constateerende prijzen waren dezelfde als de vorige week. Kon ik u in mijn vorigen brief verbetering van de uienprijzen berichten, deze heeft niet alleen stand gehouden, doch is zelfs nog groo ter geworden; zoodat op 'toogenblikf 1,40ja, zelfs f 1,50 per H.L. wordt betaald. Hoewel de voorraad niet groot meer is, wordt tegen deze prijs nog vrij geregeld aangevoerd, zoodat ze waarschijnlijk wel spoedig opgeruimd zullen zijn. 't Is wel jammer dat deze betereprijzen zoolang zijn uitgebleven, want slechts enkelen kunnen daarvan nu nog iets proflteeren en waarlijk, de uienteelt is de laatste jaren zoo weinig loonend geweest, dat eene prijs als bo vengenoemde in geenen deele eene te groote vergoeding zou kunnen worden genoemd. K. Buitenland. IN HET GOUDLAND. Een Illustratie van het leven in Klondyke, het besneeuwde goudland, levert het volgende regle ment dat in een der logementen is aangeplakt. „Kostgeld vooruit betalenmet boonen 25 dol lars per week; zonder boonen 12 dollars; zout vrij. Het in den zak steken van aardappelen of andere levensmiddelen is niet veroorloofd. De heeren worden verzocht zich buiten te wasschen en hun eigen wascbwater te smelten. Er wordt niets berekend voor ijs. Extra prijs voor stoelen die binnen vijf voet van de kachel staan. De logés moeten hun eigen stroo meebrengen; de bedden op den zolder zijn gereserveerd voor de geregelde bezoekers. Men wordt verzocht zjjn schoe nen niet uit te trekken, daar de logementhouder er niet verantwoordelijk voor kan zijn. Slaan en schieten is aan tafel niet geoorloofd. Overtre ders van deze regels worden doodgeschoten" Eenige jaren geleden huwde een Antwer penaar, de heer Kets, een jong meisje van goede familie, uit welk huwelijk twee kinderen spro ten. Het huwelijk was evenwel niet gelukkig. Kets verliet vrouw en kinderen en vertrok naar Indie, waar hij voor de tweede maal in het hu- weljjk trad en goede zaken deed. Wijl hjj even wel door een zenuwziekte werd aangetast, keerde hij naar zijn vaderland terug en stapte dezer dagen te Antwerpen aan land. Ongelukkig voor hem was zjjn tweede huwe lijk ook te Autwerpen ruchtbaar geworden en nu werd hjj wegens bigamie in hechtehis geno men. Vooral aan de beurs, waar de heer Kets vóór zjjn vertrek naar Indië een goed bekende was, verwekte het geval veel vensatie. Aan de Bank van den heer Bleichröder te BERLIJN is het volgende voorgevallen. Een kantoorlooper van den bankier Meissner komt aan het loket van het kantoor Bleichröder en biedt een lias met chèques ter waarde van 100,000 Mark aan, waarvoor hjj specie vraagt. De kantoorlooper gaat onderwijl op een bank zitten. Na ongeveer twintig minuten gewacht te hebben, wordt hjj ongeduldig en vraagt, waarom men hem niet het geld geeft, dat hjj ontvangen moet. Een beambte antwoordt, dat de betaling reeds heeft plaats gehad. Men had een bon voor 100,000 Mark op de Keizerljjke Bank door het loket raampje toegereikt en iemand had die bon aan genomen Gelukkig had de dief nog niet den tjjd gehad, het geld in ontvangst te nemen. De nieuwe brochure van den heer Bernard Lazare, ten gunste van Dreyfus, heeft thans het licht gezien. Daarin zjjn tal van verklaringen van schriftkenners opgenomen, die eenstemmig ontkennen, dat het stuk, waarop de beklaagde veroordeeld is van zijn hand kon zjjn. Tegen den toenmaligen Franschen minister, generaal Mor- cier, worden ook scherpe aanvallen gericht. Heeft deze man, die ook tegenover den ingenieur-uit vinder Turpin een weinig loyale rol gespeeld heeft, zjjn hooge positie ten nadeele van Drey fus misbruikt Dit moet nader bljjken. De radicale Engelsche Daily Chronicle geeft lange uittreksels uit het vlugschrift van Bernard Lazare en betoogt in een krachtig hoofdartikel, dat Dreyfus recht heeft op een nieu we behande ling van zjjn zaak, onverschillig of hjj schuldig of onschuldig is. Het ware een schande, Dreyfus in zjjn gevangenschap te laten smachten op een vonnis van den krjjgsraad, zoo bevredigend en geheimzinnig verkregen. Te Beston hebben Arthur Standrassy en Charlotte Wiberg hun huweljjk voltrokken in een leeuwenkooi. De leeuwen waren volgens de reporters doodstil van verbazing. Geen wonder ReclameIn het verslag van de huishoud school in Ballingen aan het Thunermeer, opge nomen in een Zwitsersch blad, staat o.a. dit te lezen: zes leerlingen wegen thans tien kilogram zwaarder dan toen zjj den eersten dag op onze school kwamen. Het Zuid-Westelijk deel der Vereenigde Staten in Mexico zal eerstdaags kunnen genieten van een „vliegenden tentoonstelling", hoofdzake lijk bestaande uit landbouwwerktuigen en ma chinerieën voor het mjjnwezen. Zjj zal gehouden worden in een langen spoortrein met doorloo- pende waggons, die in New-York wordt vervaar digd. Van deze stad uit zal de tentoonstellings- trein een reis ondernemen van zes maanden. Vertegenwoordigers der verschillende fabrikanten maken den tocht mee. In de groote steden wordt halt gehouden, de machines worden gelost, in een groote tent geplaatst en daar voor het pu bliek ter bezichtiging gesteld. INGEZONDEN. Het geheelverdwjjnen van het kleinbedrjjf is niet het eerste maar het laatste tooneel van een treurspel dat „ondergang van het Kleinbedrjjf" genoemd wordt. Het eerste gevolg van de concurrentie die de Kapitalistische voortbrengingswjjze met zich brengt is dit, dat de handwerksman, en wat van hem gezegd wordt, geldt ook voor den boer, langzamerhand alles van de hand doet, inboet, wat zjjn jjver of die zjjner voorvaderen heeft ver gaderd. De kleine burger verarmt, om die verar ming tegen te gaan komt het er op aan vlijtiger te wezen. De werktjjd wordt gerekt tot diep in den nacht, in de plaats der kostbare volwassen arbeiders ko men de goedkoopere leerlingen, wier getal boven matig vermeerderd wordt. En terwjjl de arbeids- tjjd gerekt en de inspanning eene koortsachtige wordt, zonder rust, zonder oponthoud, wordt de voeding slechter, en de uitgaven voor woning en kleeding, steeds minder. Er is geen ellendiger bestaan, dan dat van den eigenaar van een Kleinbedrijf of een kleinen boer die concurreeren moeten tegen het groot be drijf. Niet ten onrechte zegt men dat de loonarbei ders er tegenwoordig beter aan toe zjjn, dan de kleine boeren en de kleine bazen. Daarmede wil men dan gewoonlijk zeggen dat de arbeider geen recht heeft ontevreden te zjjn. Maar de pjjl die tegen de Sociaaldemocratie gericht is, treft niet haar, maar het privaat bezit. Inderdaad, wanneer de bezitloozen er beter aan toe zjjn dan de bezittende arbeiders (kleine ba zen) van het klein bedrjjf, wat is hun dan de eigendom nog waard. Het houdt op hun nuttig te zjjn, het begint hun schadeljjk te worden. Zoo bij voorbeeld wanneer de huiswever vasthoudt aan het voor zjjn onderhoud niet genoeg gevend be drjjf, terwjjl hjj in de fabriek meer verdienen zou, alleen maar, omdat hjj nog iets bezit, een huisje en een paar stukjes aardappelland, die hjj zou moeten prjjs geven, wanneer hjj zjjn bedrjjf, aan kant deed. Voor den kleinen burger is het bezit der voortbrengingsmiddelen van eene bescher ming tegen do ellende, een band geworden die hem aan de ellende bindtde gevolgen van het privaatbezit zjjn in zjjn nadeel veranderd. "Wat den handwerker en boer voor honderd jaren nog voorspoed bracht brengt hun thans ellende. Maar, zal men zeggen, „met die grootere el lende koopt de kleine handwerksman en boer toch eene grootere zelfstandigheid en vrjjheid, dan de bezitlooze loonarbeider geniet. Ook die bewering is onwaar. Waar het kleinbedrjjf moet concurreeren met het grootbedrijf vervalt het eersto maar al te spoedig tot afhankeljjkheid van het laatste. De handwerksman wordt huis- industrieel die tegen loon voor den kapitalist werkt, zjjn tehuis wordt een filiaal, een onderdeel van de fabriekof wel hjj wordt Agent van den kapitalist, verkooper van fabriekswaren, die bo vendien nog reparatiewerk verricht. In het eene geval zoo goed als in het andere is hjj van den kapitalist afhankeljjk. En de boer, die als boer den concurrentiestrijd niet kan volhouden grjjpt ook, het zjj naar de huisindustrie in dienst van een kapitalist ot wordt daglooner in dienst van een grooten landheer. Waar bljjft dan zjjne on af hankeljjkheid en vrijheid P Zjjn eigendom is het eenige dat hem van den protelarier onderscheidt, maar juist dat bezit verhindert hem de beste ge legenheid om werk te vinden te benutten, het bindt hem aan zjjn woonplaats en maakt hem af hankelijker dan den bezitloozen arbeider. Hot privaatbezit der voortbrengingsmiddelen ver meerdert dus niet alleen de stoffeljjke ellende, maar ook de afhankeljjkheid van den kleinen bezitter. Ook in dit opzicht is het gevolg van het pri vaatbezit ten nadeele veranderd het is uit een bolwerk der vrijheid tot een middel der onder werping geworden. Maar, zegt men het privaatbezit verzekert toch aan Handwerkman en Boer de vrije beschik king over de voortbrengselen van hun arbeid. Nu dat is een zwakke troost, wanneer de waarde dezer producten zoozeer gedaald is, dat zjj niet meer voldoende is om de behoeften van den voortbrenger en zjjne familie te bevredigen. Maar zelfs die zwakke troost is niet juist. Hjj geldt al vast niet voor die groote schare van men- schen die tot huisindustrie of loondienst moeten overgaan om hun levensonderhoud bij elkander te krijgen. Hjj geldt echter ook niet voor het meerendeel dier kleine handwerkslui en boeren, die nog niet ten volle door de concurentie van het grootbe- drjjf geplaagd worden zoodat zij, zoo gelukkig geweest zjjn, hunne volle zelfstandigheid te be waren. Hjj geldt niet voor allen die in schulden geraakt zjjn. De geldschieter die eene hjjpotheek op een boerderjj heeft staan heeft meer recht op de voortbrengselen van den boer dan deze zelf. Het allereerst moet de verplichting tegen over den geldschieter voldaan worden, slechts wat deze overlaat behoort aan den boer of dat overschot voldoende is, om den boer en zjjne familie te onderhouden maalt den geld schieter niet. De bouwer en de handwerksman werken dan evenzeer voor den kapitalist als de loonarbeider. Het verschil dat het privaatbezit in dit opzicht tusschen bezittende en nietbezittende arbeiders schept, is slechts dit, dat het loon der laatsten zich in 't algemeen naar hunne gebruikeljjke behoeften richt, terwjjl voor het inkomen der bezittende arbeiders geen dergeljjke grens bestaat. In zekere omstandigheden kan het bij de laat sten voorkomen dat de hypotheekrente alle op brengsten van den arbeid verslindt, zoodat zij geheel voor niets arbeiden dank zjj het pri vaat bezit. Wat is het eind resultaat van deze pijnljjke worsteling tegen de overmachtige concurrentie van het grootbedrijf? Wat wacht den hand werkman en boer als loon van zjjne „spaarzaam heid en zijn „vljjt", dat wil zeggen daarvoor dat hjj met vrouw en kinderen zich afbeult, lichamelijk en geesteljjk ruïneert? Het loon daarvoor is het faillissement, de totale onteigening, de scheiding van de voort brengingsmiddelen het verval tot het proletariaat. Dit is het onvermjjdeljjke resultaat der maat schappelijke ontwikkeling in onze tegenwoor dige samenleving, even onvermijdeljjk als de dood. En zooals deze een verlosser is voor hem die daar nederligt lijdende aan eene smartvolle ziekte, zoo zal ook het faillissement in de te genwoordige verhoudingen door den kleinen man slechts gevoeld worden als eene verlossing van een eigendom dat hem tot een drukkende last geworden is. Zoo er bijgeval in afgelegen streken nog boeren en handwerkslui zijn. die geen schulden hebben, dan zor gen de staatsschulden er voor dat ook zij aan het ka pitaal schatplichtig worden. In de hypotheek- wissel- en andere renten betalen de boeren en arbeiders tenminste nog de interest van een kapitaal dat zij zelfs ontvangen hebben. In de belastingen, die dienen ter betaling van de renten der staatsschulden, betalen zij de interest van een kapitaal dat de staat geleend heeft om daarmede op hunne kosten hunne concurrenten en uitzuigers te verrijken Leveranciers, bouwspeculanten, groot industrieelen, groot grondbezitters en dergelijken. Militarisme en staatsschulden, dat zijn de twee krachtige middelen waardoor de tegenwoordige staat ook het meest afgelegene dorp binnen den kring der kapitalistische uitbuiting trekt en den ondergang van boeren en handwerkstand bevordert.

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 2