Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. W. 48. Zondag 28 November 1897. 6e Jaargang. N ieuwstij dingen Feuilleton. DE GEHEMNEB MISDAAD. NIEUWE LAIVGEDIJKEft G0IIR4IT Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oudkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 50 et., franco p. post <3O ct. UITGEVER: J. II. KEIZER. BUREEL: Woordscliarw oude. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels 30 ct-, elke regel meer 5 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. Onze correspondent te SINT PANKRAS schrijft: Maandagavond 1.1. vergaderde in het lokaal van den heer T. Ruijs onder presidium van den heer G. Kempers de hier bestaande Vereeniging tot Bevordering van getrouw schoolbezoek. De Secretaris-penningmeester, de heer P. Vre denduin, bracht verslag uit omtrent de werkzaam heden der Vereeniging in het eerste jaar van haar bestaan en deed rekening en verantwoording over 't geldelijk beheer. De rekening sloot met een batig saldo van f 12,44. Het bleek, dat de resultaten van de Vereeni ging reeds zeer gunstig waren. Het schoolver zuim was aanmerkelijk minder dan vorige jaren. Geheel tevreden kon men echter nog niet zijn; het aantal wettige verzuimen kon nog heel wat minder worden. Dezer dagen zijn er b.v. nog al eenige kinde ren, die de school verzuimen om met lootjes te loopen op speculaas. Men was van meening, dat dit heel goed kon gebeuren voor en na de school tijden. Het aantal verzuimen, waarbij nog aan 't schoolfeest mag worden deelgenomen bedraagt 18. Door een der leden werd voorgesteld dit aan tal terug te brengen tot 10. De meederheid in de vergadering meende, dat daardoor 't volgende jaar te veel kinderen van het schoolfeest zouden moeten worden uitgesloten en daarom werd een ander voorstel aangenomen om de eerstvolgende vier jaren het maximum aantal schooltijden tel ken jare met 2 te verminderen. Vervolgens werd besloten om om de twee ja ren met de oudste leerlingen op reis te gaan, dat is te zeggen met de twee hoogste klassen, welke een vastgestelden leeftijd hebben bereikt. Deze laatste uitbreiding is noodig, omdat anders kinderen, die tengevolge van zwakke vermogens de vijfde klasse niet bereiken, immer zouden wor den uitgesloten. Daarna kwamen nog verschillende vragen aan de orde, de school betreffende. Zoo werd door een der leden o.a. de vraag gedaan, of niet twee keer per jaar de nieuwe leerlingen tot de school konden worden toegelaten, waarvan door den voorzitter het minder wenschelijk werd aange toond, voor een school als die te St. Pankras met 3 onderwijzers. Op scholen met meer onderwij zers zou dit anders kunnen geregeld worden. Vergaderingen, waar dergelijke en andere de school betreffende zaken worden besproken, zijn zeer zeker in het belang van het onderwijs. De band tusschen school en huisgezin, die dik wijls zoo los is, zal er door worden versterkt. DE ZEEWERINGEN TE CALLANTSOOG. Naar aanleiding van het bezoek dat de hee- ren Laan en Breebaart Zondag jl. aan de zee weringen te Callantsoog brachten, had een ver slaggever van de „Schager Ct," een onderhoud met genoemde heeren, aan welk interview het volgende is ontleend Verslaggever tot den heer Laan Hadt u de duinen te Callantsoog eerder gezien De heer L.Neen. Wel had ik mij reeds sedert eenigen tijd voorgenomen, mij persoonlijk van don toestand op de hoogte te stellen, te meer, daar men aan de Zaan meent, dat een doorbraak te Callantsoog onmiddellijk gevaar voor de Zaan streek oplevert. Versl.Hoe is de toestand te Callantsoog naar uwe meening? De heer L.Naar ik er heden van gezien heb, bestaat er mijns inziens geen dadelijk gevaar. De heer Breebaart: de duinen zijn voor het zwakke punt nabij paal 10 weder ongeveer 5 meter opgestoven. Versl.Zou bij een doorbraak het achterliggend land gevaar loopen? De heer B.Neen. Koegras zou bij de noodige herstelling aan den Schenkeldijk veilig zijn. Deze dijk is zonder groote kosten en in weinig tijds in orde te maken. Versl.: En de Zijpe? De heer B.De Zijpe wordt voldoende door de Zijperzanddijk beschermd. Versl.: Vindt u, dat in den bestaanden toe stand dringende verbeteringen moeten worden aangebracht De heer B.Ja. Eenige verbeteringen zeker. De duinen zullen op den duur niet tegen de zee bestand zijn. Versl.: Op wien zou naar uwe meening de verplichting van het onderhoud der zeeweringen behooren te rusten? De heer B.Volgens mijne inzichten zou in Hollands Noorden een groote polder gevormd moeten worden die met het ondorhoud belast werd. De polders in Hollands Noorden hebben voor het onderhoud der Hondbossche zeeweringen nooit een cent bijgedragen. Onbillijk zou het nu zijn, van de polders, die deze kosten dragen, nog een extra-belasting te vorderen voor de zeewe ringen te Callantsoog. Versl.Indien do polder Callantsoog geïnun deerd werd, zou dat van langen duur zijn? De heer B.Neen. De bodem helt naar de zeezijde belangrijk af. Het water zou spoedig te rug geloopen zijn. DE NIEUWE MARKT. Donderdag j. 1. met veulenmarkt, werd het vergroote deel der Schager marktplaats voor het eerst in gebruik gesteld. Het zeer ruime plein voor de kerk kan nu tal van dieren meer plaat sen dan vroeger mogelijk was. Voor enkele za ken in den omtrek van de markt is de verbree ding van groot voordeel, daar gedrang van men- schen het binnentreden niet meer belet en de marktruimte toelaat vee, dat anders in de on middellijke nabijheid dier zaken werd geplaatst, wat verder op te plaatsen. Geen belasting op rijwielen. Blijkens een mededeeling der Regeering, in haar Memorie van antwoord op de algemeene beschouwingen der af- deelingen van de Tweede Kamer over de Staats- begrooting voor 1898, is het ontwerp der rijwiel belasting wegens de daartegen bestaande bezwa ren niet weder ingediend. POSTVERZENDINGEN MET ST. NICOLAAS. BÜ gelegenheid van het aanstaande St. Nico- laasfeest wordt de vergunning om meerdere pakketten aan hetzelfde adres van slechts ééne adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 2 tot en met 7 December aanstaande inge trokken, en zal derhalve bij elk gedurende dat tijdvak ter verzending aangeboden pakket eene adreskaart behooren gevoegd te zjjn. Voorts wordt met nadruk aanbevolen om ter verzekering van eene goede overkomst der pak ketten lo. zorg te dragen voor eene doelmatige en stevige verpakking van de te verzenden voor werpen, in dier voege, dat deze op afdoende wijze voor breken of beschadigen gevrijwaard zijn 2o. zoo mogelijk de adressen op den omslag der pakketten te schrijven en waar de opplak king of aanhechting van een los adres onver mijdelijk is, dit zoo te doen plaats hebben, dat voor het verloren gaan daarvan, tjjdens het ver- i voer, geen vrees behoeft te bestaan j 3o in de pakketten, waarvan het adres niet op den omslag zelf geschreven is, een tweede los adres in te sluiten. EEN GRAPPENMAKER. Toen in den gemeenteraad van Alblasserdam gehandeld werd over de aanvraag om concessie voor een stoomtram, voerde een der leden daar tegen o.a. aan, dat hij bang was voor gevaar van brand. Een der andere raadsleden merkte toen op, dat daarin was te voorzien door er bijv. ge regeld een brandspuit achter te laten rijden. ALS MEN DAT OVERAL EENS DEED! Te Joure hing de vorige week voor de ra men van een der logementen een lijstje, waar op de namen van personen, die van 40 cents tot ruim een gulden voor drankschuldeu in het krijt stonden. Spoedig verdwenen een paar na men van personen, die zich haastten hun schuld te voldoen. EEN WREEDE ONTNUCHTERING. Waar een goederenwagen al niet voor gebruikt wordt, blijkt uit het volgende: In een kleine stad van Noord-Holland begaf zich eenigen tijd geleden een reeds vrij bejaard heer van eenige positie met een jonge vriendin, met wie bjj een ongestoord rendez-vous wilde hebben, 's avonds in een openstaanden goederen-waggon, die wat afgelegen op het stationsterrein stond. Een waakzaam beambte van het station, die zag welke kostbare lading er instapte, haastte zich om den wagen van buiten af te sluiten en noodzaakte daardoor het paar den geheelen kou den nacht er in te blijven. Toen men den vol genden morgen flink begon te rangeeren en het den bewoners onbekend was, waarheen zij ter huwelijksreis gevoerd zouden worden, maakten zij hun aanwezigheid aan de werklieden bekend en verlieten onder groote hilariteit van het aan wezige publiek hun koets. (U. D.) TE GROOTE ZEGEN. Het huisgezin van den werkman A. Linde boom te Hardegarijp, hoewel al reeds talrijk, werd weder met drie jonggeborenen (allen meis jes) vermeerderd. Verkeert het gezin al reeds in behoeftige omstandigheden, de in het verschiet zijnde winter dreigt met bepaald gebrek. Te AARTSWOUD, is opgericht een af- deeling der Sociaal-Demokratische Arbeiderspartij, aanvankelijk met 16 leden. De raad te ST. PANCRAS verleende, in zjjne vergadering van den 20sten dezer, eervol ontslag op verzoek aan den heer P. Vredenduin Jr. als onderwijzer aan de openbare school alhier en benoemde tot diens opvolger den heer D. van der Sluis te Oudkarspel om zoo mogelijk 1 Januari 1898 in functie te treden. Het ontslag van den heer Vredenduin gaat in 15 December a. s. Men verlangt van kippen vaak, dat ze zoowel in den winter als in den zomer leggen zullen. Als men weet, dat de beste kip niet veel meer dan 220 eieren per jaar kan leggen, dan begrijpt men, dat aan dien eisch om altijd eieren te hebben alleen voldaan kan worden, als men zomer- en winterkippen heeft, dieren dus van verschillende broedsels. Bij aankoop moet men daar wel degelijk op letten. VAN TWEE AGENTEN EN EEN DIEF. Te Maastricht is Woensdagavond een agent van politie bijna het slachtoffer van zijn plicht geworden. Met ten anderen agent op surveillance zijnde, zagen zij, dat een persoon bezig was met het stelen van steenkolen uit een vaartuig, dat in, het Diep lag. Zij liepen op het schip aan en ter wijl de eene agent den dief aangreep, struikelde de andere over het touw, waarmede het schip was vastgemaakt, en viel in het water. De eene agent, liet gevaar ziende waarin zijn collega ver keerde, liet den dief los en haastte zich den ka meraad te redden, wat eerst na veel inspanning en met behulp van nog een inmiddels toegescho ten agent kon geschieden. Van den dief, die on bekend is en er van door was gegaan, werd niets meer ontdekt. Te Nederhemert, bij Heusden, is overleden ee Heer J. Stravor, in den hoogen ouderdom van ruim 101 jaar. De waardige grijsaard was nog steeds in het bezit van zijne vermogens en mocht zich in een uitnemende gezondheid verheugen. 34) Ik getoof niet dat dit ooit gebeuren zal, zeide lord Chatterly, om de eenvoudige reden dat hier geen misdaad, maar een zelfmoord is gepleegd. Het was een moord, zeide de hertogin op een toon van overtuiging en dezelfde man heeft een nieuw schelmstuk uitgevoerd. Met zjjn witte haren en zijn langen baard heeft hij zich als geesteljjke vermomd en een Engelsman bijna vermoord, die te Pa rijs in een hotel logeerde. De avondbladen van gisteren zjjn er vol van. Lord Chatterly dronk zijn glas uit vóór hjj antwoordde De couranten liegen zoo dikwijls en overdrjjven doen zij altjjd. Ik geloof dat het bericht over dien moordaanslag geheel verzonnen is. Toch niet, de witte baard en de pruik werden naast het slachtoffer gevonden. Hjj had een diepe wond in de borst, maar was nog niet dood, zoodat men hem naar het hospitaal bracht. Als hij zoo zwaar gewond is, dan zal hjj zeker wel sterven, zeide lord Chatterly onverschillig, het is zelfs een wonder dat hjj nog leeft. Ook hierin kon de hertogin zjjn meening niet deelen. De Parjjsche doctoren zijn buitenge woon kundig, zeide zij, het zou mjj ver wonderen, wanneer hij er het leven niet afbracht. Het banket liep ten einde, de dames be gaven zich in een aangrenzend salon, waar koffie gediend werd, de heeren bleven nog bij den wijn en staken een sigaar op. De intendant mr. Jordan kwam binnen en fluisterde den graaf in het oor Mylord, daar is dokter Bardon, die vraagt, of mylord hem even kan ontvan gen. Of ik thans dokter Bardon kan ont vangen riep de graaf uit. Zeker niet, ik kan mjjn gasten niet alleen laten, hebt gij hem dat dan niet gezegd, Jordan mylord, maar de dokter zeide dat er veel haast bjj is, antwoordde de in tendant. Laat hij dan maar schrjjven wat hij mij te zeggen heeft, ik kan hem nu niet ontvangen. Lord Chatterly nam weder deel aan het gesprek met zijn gasten en dacht spoedig niet meer aan dokter Bardon. Vervolgens werd er een matinee gegeven in de groote muziekzaal. Na afloop der matinee begaven de heeren zich naar de rook- en billardzalen, terwijl de dames zich in het salon van lady Chat terly vereenigden. Om acht uur werd het diner in de groote eetzaal gediend. Alles ging voortreffelijk, de gezamenljjke gasten en niet het minst de hertog en de hertogin van Castminster schenen zich voor treffelijk te vermaken. Er was niemand on der het gezelschap, met wien zij niet in aanraking zouden willen komen en de graaf was er trotsch op dat zjjn eerste poging, om het kasteel van zijn voorvaderen tot den ouden luister terug te brengen zoo schit terend was geslaagd. Geen gedachte aan zijn drie slachtoffers stoorde zjjn vreugde. Zjjn toekomst was nu verzekerd, binnen een paar uren hij wist dat hjj zich op slapen, opdat gij morgen weer frisch en zijn druiven verlaten kon zou de laatste hinderpaal uit den weg zijn geruimd. De nederig geboren kinderen van zijn broeder Thorn zouden opgehouden hebben te bestaan, terwjjl Cecil Monkton zeker niet van zjjn zware verwonding zou herstellen. Alles ging volkomen naar wensch en geen macht ter wereld zou hem langer den onrechtmatig verkregen rjjkdom kunnen be twisten. Tegen elf uur begaven de gasten zich naai de logeerkamers. Lord en lady Chatterly waren een oogen- blik alleen. Ik geloof dat alles zeer goed gegaan is, zeide Gertrude, en ik hoop dat gjj tevre den zijt. Meer dan tevreden, mijn lieveling, antwoordde de graaf. Jarenlang heb ik van zulk een feest op het kasteel Chatterly ge droomd en eindelijk is mijn droom dan werkeljjkheid geworden. Ik heb het bewijs gekregen, dat mijn vrouw naar waarde plaats in de hoogere kringen kan be- Zijn oogen fonkelden en zjjn stem beefde van opgewondenheid, zoodat Gertrude on gerust werd. Gjj zult toch niet te lang opblijven, zeide zij, toen zij hem goeden nacht wenschte. Ik kan aan u zien, dat gjj ver moeid zijt, Reginald, en wjj zullen ons mor genochtend om tien uur aan de ontbijttafel weer verzamelen. Ik zal niet te lang opbljjven, maar gij, mijn lieve Gertrude, moet nu terstond gaan n plaat seden. schoon zijt. Hjj kuste haar tn keek haar na, terwjjl zjj langzaam de breede tiap naar haar slaap kamer beklom. Toen begaf hjj zich naar zijn studeerver trek. Aan de deur daarvan stond mr. Jordan. Gij behoeft niet op mij te wachten, zeide hjj vriendelijk, ik heb niets meer noodig. Neen, mylord, sprak de intendant, maar dokter Bardon heeft een brief en een pakje laten bezorgen. Hjj heeft mjj uitdrnk- keljjk gezegd, dat ik het nog dezen avond aan mylord moest geven en daarom wachtte ik om u te zeggen, dat ik het op het schrijf bureau heb neergelegd. 't Is goed. Het pakje was een eenvoudig kartonnen doosje. Toen lord Chatterly het opende, vond hjj er eenige druiven in. Hij wierp het doosje met den inhoud op het vuur in den haard en opende toen den brief. Deze luidde: «Vrienden van miss Beatrix Charles wjj- zen alle geschenken af, die van lord Chat terly komen, want zjj willen niet, dat deze het lot van haar zuster zal deelen.Zoodra zij buiten gevaar is, zal zij zoowel den aan slag op haar eigen leven als den moord op haar zuster wreken." Het was het stjjve, hem zoo goedbe- kende handschrift van dokter Bardon, hoe wel deze zjjn brief niet had onderteekend. In de eerste verontwaardiging, die hjj on dervond, toen hij de druiven, die Kenueth Ford hem bracht, onderzocht en vergiftig had bevonden, was hjj naar het kasteel ge sneld, om lord Chatterly zjjn verraderljjk geschenk voor de voeten te werpen en hem met ronde woorden te zeggen, dat hij een moordenaar was. De weigering van den graaf om den dokter te ontvangen, had de woede van laatstgenoemde nog doen toene men. Hij had aan mr. Jordan verzocht hem papier en schrijfgereedschap te brengen en daarop had hjj haastig deze regels ge schreven. Indien hjj had kunnen voorzien, welk een uitwerking zjjn briet zou teweeggebracht hebben, dan had hjj zich misschien wel twee maal bedacht, voordat hij hem schreef. Lord Chatterly sloot de deur van zjjn studeerkamer af en viel als vernietigd op de fauteuil voor zjjn schrjjfbureau neer. De zegenvierende uitdrukking was ge heel van zijn gelaat verdwenen, want hjj wist nu, dat al zijne plannen verijdeld waren.

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 1