„Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 28 November 1897. Persnieuws. Brieven uit „de Streek." Buitenland. In de vergadering van den Ijsbond „Hol lands Noorderkwartier", welke onder voorzitter schap van den heer S. Th. Minnema is gehou den op den 21 Nov. j.l., en welke door de af gevaardigden en plaatsvervangers van bjjna alle afdeelingen was bezocht, werd door de afd. Oud- Karspel de volgende vraag gedaan: Wat is het doelmatigste reddingstoestel voor een schaatsenrjjder Met de meeste nauwgezet heid was deze vraag door het Dagelijksch Be stuur overwogen. Het vond de vraag moeilijk te beantwoorden, wijl Oudkarspel veel vroeg, na melijk niet een doelmatig, maar het doel matigste reddingstoestel. Toch trachtte het de vraag te beantwoorden en deelde de voorzit ter vooraf mede, dat de ijsclubs allereerst moe ten zorgen, door afperken ongelukken te voorko men, vervolgens een maatregel, door Oudendijk aangewend, waar de baanvegers bij de gevaar lijke plaatsen van dreggen voorzien zijn. Ook had het Dagelijksch Bestuur gecorrespondeerd met den Hoofdcommissaris van Politie te Am sterdam en tengevolge daarvan kon het aan de vergadering een dreg in lederen zak toonen, zooals thans bij de politie te Amsterdam in ge bruik is. Zulk een dreg, een ijzeren haak met 4 gebogen punten, is bevestigd aan een dun, sterk koord, dat door een boei van hout, met een ruim gat er in, is gestoken. Gebeurt er dus op het ijs een ongeluk, dan kan de dreg worden toegeworpen, die door haar zwaarte zinkt, ter wijl de boei blijft drijven en door den drenke ling kan worden gegrepen. De punten zijn zóó, dat ze gemakkelijk iu de kleeren vastgrijpen. Door alle aanwezigen werd het toestel zeer doel matig en goedkoop bevonden. De prijs van koord, boei en dreg is f 0.95 en van den leeren zak fl.De eerste is verkrijgbaar bij A. J. Petit, Mr. Smid, Lindengracht 57 te Amsterdam en de tweede bij J. G. Grape, Haarlemmerdjjk 35, te Amsterdam. Het is zeer aan te bevelen voor ijsclubs, baanvegers van zoo'n toestel te voor zien. Het wordt aan een riem over den schou der gedragen, neemt een kleine ruimte in en is zeer licht. Ook werd ter bezichtiging gesteld een zakdreg, verkrijgbaar bij M. P. Okhuizen te Rotterdam voor f0.93. Deze kan door iederen schaatsenrijder in den zak gedragen worden. Het dregje, bevestigd aan een mooi geel dun, maar sterk koord, heeft den vorm van een parapluutje en kan worden dicht gevouwen, waardoor het zeer weinig plaats inneemt, en met koord en al in een kokertje bewaard, dat de grootte onge veer heeft van een ronden griffelkoker. De afge vaardigde van Oudkarspel, zeer voldaan over de pogingen, door 't Dagel. Bestuur in 't werk ge steld, liet een toestel zien, dat een drenkeling, dien men niet dicht genoeg kan naderen voor 't toewerpen van een dreg, kan worden toegesto ken. Het bestaat uit latten, die in een minimum van tijd tot een lange lat kunnen worden sa mengevoegd. De verbinding tusschen elke twee latten bestaat uit zink. Ook dit toestel werd met opmerkzaamheid beschouwd en we gelooven,dat het, evenals de dreggen, van zeer veel nut kan zijn bjj mogelijke ongevallen. Te ALKMAAR werd Maandagnacht in een magazijn van bedden en manufacturen van de heeren E. Co., op de Oudegracht, ingebroken, waarbij eene partij dekens werd ontvreemd. Dien zelfden nacht werd uit een in aanbouw zijnd huis op de Oudegracht eene partij tegels vermist. Van eerstgenoemden diefstal heeft de politie gisteren den dader ontdekt. Uit een ingesteld onderzoek rees namelijk vermoeden op zekeren W. H., aldaar wonende, die door de Alkmaar- sche politie te Uitgeest werd aangehouden. Hij ontkende eerst allo schuld, doch nadat bij hem verschillende huiszoekingen waren gedaan en een aantal goederen, uit het magazijn van E. Co. afkomstig, bij hem werden gevonden, bekende hij reeds meermalen goederen uit dat magazijn te hebben gestolen. Hij is naar het huis van be waring overgebracht. Op de paardenmarkt dezer dagen te Zeven bergen gehouden, kwam een oud vrouwtje bij een koopman om een paard te koopen en vroeg hoeveul ie er wel veur most hebben. f85, antwoordde de koopman. Het vrouwtjeIk geef oe zeuven gulden. Het einde was dat na lang loven en bieden do koop gesloten werd voor.... 11 gulden! UIT HET KIESDISTRICT SNEEK Omtrent den „beroemden ongelukskiezer" "Wiebe Cnossen wordt vermeld, dat hij ongeveer drie weken geleden, bij een gemeenteraadsver kiezing, 's morgens uitgaande, zijn stemkaart bij een zijner kennissen bezorgde in de stad, om bij zijn terugkomst te zullen stemmen. Het ongeluk nu wilde, dat de vriend, bij wien hij zijn kaart bezorgd had, niet thuis was, zoodat hij, de deur gesloten vindende, maar besloot ook ditmaal niet te stemmen. Ziehier den uitslag van die verkie zing: Viersen (liberaal) 79, Nauta (antirevol.) 79 stemmen. Bij herstemming werd Viersen gekozen met 7 stemmen meer dan Nauta. November - Bloeimaand! Te Goudswaard prijkt in den tuin der wed. H. v. d. Erve een rozestruik (theeroos) voor de tweede maal met rozen en tal van knoppen. Te Zuid-Beierland staan de peulerwten in den tuin van A. Verkouteren in vollen bloei. Te Oud-Beierland plukt men in den tuin van Jac. A. De Vlieger rijpe frambozen. WANDELEN. Op Slangenvecht bij Brepkelen ontmoet men steeds iets bijzonders. Kalm aan tafel om 6 uur, wordt op eens bij monde van een ambtsdienaar een vreemc aangediend. De heer Dudok de Wit, als zeer gastvrij, verzoekt den vreemdeling, een Duitscher, binnen te komen en ziet voor zich? niemand minder dan de heer Fridrich Gustav Koegel, die sedert korten tijd zijn reis om de wereld te voet heeft beëindigd in 22 maanden. Door een sport-verslaggever geïnterviewd, deelde de heer Koegel mede, dat hij nu op zijn terugkeer naar het ouderljjk huis nabij Leipzig was en niet kon nalaten aan den bekenden we reldwandelaar op Slangenvecht een bezoek te brengen. De heer Koegel is 37 jaar oud en ziet er flink uit als iemand van ruim 25. Hij was op een koopmanskantoor in New-York en maakte van daar een voetreisje naar San Francisco, 5000 kilometer. In San Francisco opperde hij het plan voor een reis rond de wereld. Men zal eenigszins vreemd opkijken als men verneemt, dat Friedriech Gustav Koegel, „Meisterschaftsfuss-geher der Welt", flie 40.000 kilometers in 2 jaar en zeven maanden aflegde, wegens lichaamszwakto voor den mili tairen dienst in Duitschland afgekeurd is. Zijn bovenlichaam was misschien niet zeer sterk, maar dat hij over een paar sterke onderdanen kan be schikken zal wel niemand betwijfelen. COÖPERATIE. In een artikel over de coöperatie bespreekt „De Standaard" het gevaar, dat deze oplevert voor de zelfstandige winkeliers, voor den mid denstand in het algemeen. Die tusschenstand moet op zelfbehoud bedacht zijn oordeelt het blad en daarin zal hij niet slagen, tenzij men de gevreesde coöperatie zelf toepasse. Aan coöperatie is alleen zoo betoogt 't blad door coöperatie het hoofd te bieden. Nering en ambacht hebben ook hun zonde in het verleden liggen. Men heeft te groote winsten willen behalen bij weinig omzet. Men heeft te zeer de één den ander de oogen willen uitsteken door winkelpracht en uitstalling. Lang niet altoos is de beste waar geleverd. Door een ongezond credietstelsel heeft men zich zei ven bemoeilijkt en zijn klanten verlokt tot grooter uitgaven dan hun pasten. Kortom, de groote voorspoed heeft in ambacht en nering toestanden doen geboren worden, die zich bloot gaven voor ernstige cri- tiek. Hoe eer men nu aan deze misstanden een einde maakt, hoe vaster men in den strijd zal staan en bij dien strijd zal de beslissing afhangen van de vraag, of, met name de kleine winkels en be drijven, door zei ven te coöpereeren tot de vor ming van kapitaal, tot het inslaan in het groot van de beste waar, tot het elders plaatsen van het onverkochte goed, tot het staken van den wedijver in schittering van winkels enz., niet zeiven aan de koopers al dat gemak en al die voordeelen zullen kunnen bieden, die hun thans geboden worden door den coöperatieven winkel. Waar alles gelijk staat, geeft de kooper de voorkeur aan een gewonen winkel. De gewone winkel is gezelliger, huiselijker, minder machi naal, en eerst waar de belangen van de beurs te sterk gaan spreken verlegt men zijn klandisie> De vraag of het tot zoodanige coöperatie zou kunnen komen, is intusschen een uiterst precaire. Ambacht en nering dreef tot dusver bijna geheel op het beginsel van individualisme en concurrentie. Ieder zorgde voor zich zelfen om wat anderen weervoer, bekreunde men zich niet. Klanten afkapen was de boodschap. En toch, voor coöperatie is juist aanvaarding van het tegenover gesteld beginsel noodig. Geen coöperatie kan bzoeien, of ze moet wor telen kunnen in een socialen bodem. VIII. De weersgesteldheid blijft onze groententee- lers nog steeds bijzonder gunstig. Steeds groo ter wordt de aanvoer van bloemkool, zoodat wij ons moeielijk kunnen voorstellen, dat de winter ons eiken dag kan overvallen. Tal van diepgeladen schuiten komen dagelijks nog ter markt, die van 19 tot 25 dezer ruim 110000 stuks bloemkool aanbrachten. De prijs heeft zich sedert de vorige week in zooverre her steld, dat voor eerste kwaliteit weder van f 6 tot f 7,50 wordt besteed. Hoewel, zooals u be kend zal zijn, onze aanvoer uitsluitend uit zoo genaamde reuzen bestaat, loopen de prijzen daarvan verbazend uitéén. Naar de meerdere of mindere ontwikkeling der soort, worden ze hier onderscheiden in grove en fijne reuzen. De eerstgenoemde soort wordt bovendien vrijwel algemeen aangeduid met den naam van „Lombokkers". Bij schui ten met gemengde lading, hoort men dan ook gedurig door de kooplieden vragen, hoeveel Lombok of er bij is. Deze soort .is bijzonder gewild en brengt dan ook de hoogste prijs op. De fijnere, misschien was 't juister te spreken van kleinere soorten, zijn minder in trek en brachten deze week f 3 tot f 4,50 op. Hoewel er nog een massa bloemkool te veld staat, zijn er toch reeds enkele akkers geheel opgeruimd. Mochten we nog 2 a 3 woken dit betrekkelijk zachte weêr houden, dan zou dit voor de groententelers nog eene zeer welkome vergoeding zijn, voor de in dit jaar waarlijk niet zeer voordeelige bloemkoolteelt. Nog steeds is hier groot gebrek aan manden, zoodat duizende bloemkoolen, die in manden verpakt moesten worden, los in den wagon worden geladen. De aanvoer van sluitkool is van zeer wei nig beteekens en de kwaliteit is over 't ge heel genomen gering, 't Zijn dan ook de res tanten die nog bijeen worden gezocht. De prijzen wisselden af, van f 1.50 tot f3. De uienhandel is weer iets vlugger dan de vorige week. Was er, voor een paar weken zeer veel vraag uit Duitschland, dit hield slechts enkele da gen aan, zoodat de prijzen, die plotseling tot f 1,40 i\ f 1,50 waren opgeloopen, wel niet daal den, doch minder gretig werden geboden. Voor enkele dagen evenwel, kwam Engeland, van waar overigens dezen herfst nog geen orders van eenige beteekens inkwamen, ons te hulp. De handel is daardoor weer iets williger ge worden hoewel die daardoor niet verbeterden. Deze varieerden van f 1,35 tot f 1,45 per 60 Kilo. Berichtte ik u, voor 14 dagen, de slui ting van de markten te Enkhuizen en Broe kerhaven, thans valt hetzelfde te vermelden van de markt te Hoorn. Omtrent de markt te Broekerhaven ben ik in staat gesteld, u eenige gegevens omtrent de aanvoer te verschaffen. De aanvoer van aardappelen, voornamelijk bestaande uit de bekende „muizen" bedroeg 64675 halve H. L. Van uien, die voor't groot ste deel uit de hand wordt verkocht, werd 7791 halve H. L. aangebracht terwijl boven dien 29294 Manden Appels en peren ter markt werden aangeboden. Tevens kan daarbij nog worden vermeld; 1500.000 sla- of prinsesse- boonen, 11200 snijboonen, 508 Kilo aalbessen 3400 bloem- en sluitkool en 10,125 Komkom mers en groote augurken. Het marktgeld, dat daarvoor werd ontvan gen, bedroeg f830,90. Zooals door u zal worden opgemerkt, is de aanvoer van fruit aan deze markt vrij aanzien lijk. In sommige dorpen, bezuiden de streek, is 't dan ook vrijwel regel, dat bij elke wo ning eene boomgaard wordt aangetroffen. In den regel bezorgen deze boomgaarden aan de eigenaars een niet onbelangrijk voordeel. De peren brachten over 't geheel dezen herfst lage prijzen op. Goede appelen werden in de maanden Augustus en September reeds vrij goed betaald en de late soorten, vooral de Gel- dersche Bellefleurs werden tegen hooge prijzen opgekocht. Deze soort kan bijzonder lang be waard blijven en vereischt daartoe slechts wei nig zorg. De fruithandelaars storten deze appels in hunne pakhuizen op hoopen, of wel in hokken, tot somtijds 2 Meter hoogte en bedekken ze slechts met een laagje stroo. Dit laatste dient om het vocht, ontstaan door het zoogenaamde zweeten der vruchten, op te vangen. De vruch ten kunnen op deze wijze langen tijd volko men gaaf worden gehouden, waardoor zij een zeer gewild handelsartikel vormen. De hooge prijzen, die voor deze vrucht wer den gemaakt, hebben natuurlijk tot gevolg, dat voor de aanplanting eene groote vraag is ontstaan naar Appelboomen van deze zeer ge wilde soort. De tuinlieden en boomkweekers zijn dan ook bijna niet in staat om aan de vele aanvragen te voldoen. Ook de Goud Rei- net is eene zeer gewilde vruchtdoch zij schijnt in onze omgeving nog niet voldoende bekend te zijn. K. De volgende bijzonderheden omtrent het tumult, hetwelk de zitting der Oostenrijksche Kamer heeft opgeluisterd en haar verlaagd heeft tot een vischmarkt, waar ruzie is ont staan over een half mandje garnalen. Navolging verdient de opluistering zeker niet. De zitting had reeds eenige uren geduurd, toen de heer dr. Dyk het voorstel deed, om over de verschillende petities niet meer te stem men bij naamafroeping. De linkerzijde protes teerde. Schönerer vroeg het woord, dat hem door den president werd geweigerd.Schönerer ijlde nu naar de estrade, sloeg met de vuist op den lessenaar van den president en greep de klok. De president verklaarde daarop, dat hij de zit ting niet kon voorzetten. "Wolf verlangde wederom het woord voor Schönerer. Abrahamovitch trok met een ironi- schen glimlach de schouders op en maakte een ontkennende beweging. Toen sloeg Wolf met de vuist op de tafel van den president en schreeuwde dezen toe„Dat is rechtsverkrach ting." Dit was het signaal voor den storm." De Czechnische afgevaardigde Braznowski, een man als een Hercules, drong zich met zijn schouder tegen den schouder van Wolf en bei den zagen elkaar uitdagend aan. Eindelijk lachte Wolf, greep de klok van den president en be gon te luiden. Braznowski ontnam Wolf de klok met een bliksemsnellen greep en sloeg hem daar mee in het gezicht. Wolf werd doodsbleekzijn lorgnet viel in scherveneen oogenblik stond hij geheel wezenloos. Alle Duitschers begonnen nu woedend te hui len over de mishandeling, hem, Wolf aange daan ook van de galerij hoorde men kreten van ontzetting. Yan alle zijden ijlden de Duitsche afgevaar digden Wolf te hnlp, doch de voorvechter van de belangen en rechten der Duitschers zat zoo als in een kluwen opgesloten, dat men hem niet eens kon naderenvan hulp verleenen was dus geen sprake. Zijn kleeren waren aan alle kan ten gescheurd men trok hem zelfs aan zijn lange haren. Veel ooggetuigen verklaren dit verslag is uit een Duitsch blad dat de Pool Potocek aan Wolf den eersten vuistslag van achteren gegeven heeftWolf was doodsbleek en sloeg met de handen om zich, terwijl zijn Czecnische en Poolsche tegenstanders hem onophoudeljjk heen en weer stieten en hem onophoudelijk vuistslagen en stooten in de zijde toedienden. Wolf was intusschen door zulk een groote me nigte omsingeld, dat men elk oogenblik vreesde hem op den grond geworpen en vertrapt te zien. De groepen der afgevaardigden, die op elkaar lossloegen en hamerden en schopten, walsten ge- noegelijk in de zaal heen en weer; hier en daar zag men een paar afgevaardigen die met hun beiden hun geschillen uitvochten. Schönerer greep een ministerszetel en drong daarmede op de Czechen los, die hem den fau teuil afhandig maakten en hem in ruil daarvoor eenige vuistslagen toedienden. Er scheen geen einde te zullen komen aan dit verschrikkelijk tooneel. Met ontzetting zagen sommige afgevaar digden en het publiek het gevecht aan. „Gij slaat hem doodwerd van de galerij geroepen. „Hij komt niet levend buiten. Schei toch in Godsnaam uit!" Doch men bleef doorhameren, schreeuwen, gil len en brullen. Plotseling begaf graaf Better zich op de estrade, nam een glas water en goot het op de veohtenden leeg. Doch het glas water doofde de woede niet. Eerst na een half uur wa ren de vechtenden zoo vermoeid, dat de strijd wel een einde „moest" nemen. De opgewonden afgevaardigden werden uit de zaal gedrongen; de kalmte keerde eenigszins terugen toen ver scheen de voorzitter Abrahamovitch en sloot de zitting. Een reusachtige drukpers. Het Ameri- kaansche blad, de New-York Herald heeft in zijn drukkerij de nieuwe drukpers Hoe geplaatst, die wel een wonder dezer eeuw mag worden ge noemd. Door deze pers kan men in één uur 96000 exemplaren eener courant van 8 bladen drukken, dus ongeveer 16000 per minuut. Het papier rolt onder de persen door met een snel heid van 52 K.M. per uur. De pers heeft een hoogte van 4 M., een lengte van 7 '/2 M. De New- York Herald zal nog twee zulke persen plaatsen, zoodat bijna 300000 exemplaren der courant in één uur kunnen worden gedrukt. VOORZICHTIG De consul-generaal der Zuid-Afrikaansche Re publiek te Londen spoort het publiek tot de uiter ste voorzichtigheid aan, ten opzichte van adver tenties, waarbij jonge vrouwen worden gevraagd om te Johannesburg als dienstboden, buffetjuf frouwen, enz. geplaatst te worden, en niet dan na zorgvuldig onderzoek de inlichtingen van zoo genaamde dienstagentschappen te vertrouwen. In AMERIKA hoeft zich een profeet be kend gemaakt, die „de oude Moor" genoemd wordt en veel heeft van den man in den honger- toren (Schiller's Rauber). Voor het volgende jaar voorspelt hij: „Vreeselijke gebeurtenissen zullen in de geheele wereld plaats vinden, sterren, kro nen en hoofden zullen vallen. Het zwarte ras zal een bloedigen kamp voeren met het blanke. De zuidelijke Staten zullen in bloed zwemmen, de golf van Mexico zal rood worden van bloed." In Augustus van het volgende jaar hebben we te wachtenverval, dood, pest en instorting. Te Londen zal eveneens in die maand een vreese lijke revolutie uitbreken en de Czaar van Rus land zal op den rand van het graf gebracht wor den, maar dat alles is nog niets bij wat in No vember gebeuren zal. Dan znllen namelijk voor het eerst bewoners van Mars de aarde bezoeken en er zal een vaste verbindingsweg tusschen Mars en de Aarde ge vonden worden. Voorts zal de Noordpool ont dekt worden, de kleine Koning van Spanje zal geroofd worden en over de grenzen gebracht, den Prins van Wales zal het liefste wat hij heeft ontnomen worden, maar van den Keizer van Duitschland zal de hoogste wensch vervult worden j Een Engelschman heeft voorspeld, dat over 400 jaar alle menschen krankzinnig zullen zijn. De basis van zijn berekening is dat in 1859 het aantal krankzinnigen 1 op de 555 bedroeg en in 40 jaar gestegen is tot 1 op de 312; over 80 jaar zou het dus 1 op de 100 zijn. Volgens de jaarcijfers bedraagt het getal ver pleegde krankzinnigen in Nederland 6600. Dit is hetzelfde percent als door den Engelschman wordt aangenomen, maar men zal erkennen, dat het ge tal krankzinnigen veel grooter is dan dat, hetwelk in onze 19 gestichten wordt verpleegd. In 1879, dus 18 jaar geleden, bedroeg het 4135, een toe neming alzoo van ruim 2000. Na een eeuw zou het alzoo, bij gelijke toeneming, 16600 bedragen. Gaat de berekening van den Britschen statis ticus op, dan zou binnen veel korter tijd aan de wereld het lot beschoren zijn, dat door hem is voorspeld. EEN LES OVER DE VACCINATIE. In de laatste jaren, van '91 tot '96, hebben de pokken geheerscht te Dewsbury Union, Leices- ter en Gloucester en TheLancet bevatte daar van een zeer uitvoerig verslag. Het loopt over 1636 gezinnen, te zamen 9095 personen, die aan de besmetting waren blootgesteld. Daarvan waren er 6627 ingeënt, 2468 niet. Er werden 2982 menschen ziek en 470 stierven. Van de ingeente kinderen beneden het jaar, werd 3.2 pCt. ziek en stierf er geeu. Van de nietingeënten daarentegen kreeg 45.5 pCt. dus bijna de helft de pok ken met een sterfte van 30.3 pCt. dus bijna een derde. De zware gevallen kwamen bijna alle bij nietingeënten voor. Bij kinderen onder de 10 jaar was de verhouding 92.8 tegen 7.2. En bij de sterfte aan kwaadaardige pokken op dien leef tijd was het verschil nog duidelijker99.4 tegen 0.6. Hoe korter de inenting geleden was, hoe duidelijker de invloed. Op hooger leeftijd naderen de cijfers elkaar, en wordt de gunstige invloed van de inenting hoe langer hoe minder, al ver dwijnt hij nooit geheel. KLEEREN VAN GLAS. Het nieuwste materiaal, dat thans voor de con fectie wordt verwerkt, is gesponnen glas. Een firma te Venetië fabriceert van deze stof hoeden- vormen, die er zeer elegant uitzien en die het voordeel hebben dat zij, zoodra zij eenigszins vuil beginnen te worden, met water en zeep kunnen worden schoon gemaakt.

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 2