woordje met hem te spreken". De spaarpottenkoopman trok toen eensklaps een mes en stak naar haar. Zij greep naar hem en ving daardoor den steek op in de linker pols, die voor haar borst bestemd was geweest. Op haar geroep kwam nu het geheele gezelschap, vijf personen, toesnellen, maar Francine had in- tusschen den man met de andere hand op straat geworpen. Deze was weer opgestaan en werd nu gegrepen door zekeren J. v. Woerden. Ook deze werd met het mes gestoken in den linkerboven arm. De man werd nu overmeesterd en gebracht naar het politiebureau in de Ferdinand Bolstraat. Yan een en ander is proces-verbaal opgemaakt. De beide gewonden werden in het Binnen- Gasthuis verbonden, maar konden onmiddellijk weer vertrekken. De dader is in hechtenis ge bleven. Het mes, waarmede hij de wonden toegebracht heeft, werd door hem weggeworpen, maar is later door de politie in de straat gevonden. De Landbouw- en Handelsvereniging te Broek op Langedjjk, vergaderde den 7 December in bet lokaal van den Heer Bood te KERKE- BUURT, ten einde te trachten haar streven ter verbetering van Handel en Landbouw ook daar ingang te doen vinden onder de landbouwende bevolking. De heer D. Wagenaar opende de vergadering met een kort opwekkend woord, waarin hij de hoop uitsprak dat dit hun samenzijn bevor derlijk mocht zijn aan de belangen van handel en landbouw. Hierna werden door den Secretaris, den Heer A. Dirkmaat de notulen gelezen der vergadering te Koedijk gehouden, waarna door den voorzit ter, den Heer C. Wagenaar JGz., het woord werd genomen. Met een woord van welkom aan de aanwezigen, bewoners van Haringkarspel en omstreken, herin nerde de voorzitter er aan hoe vele jaren terug de boerenstand aan de Langedijk en Omstreken, door den slechten tijd daartoe gedwongen, naar andere middelen van bestaan had uitgezien en men aan den verbouw van wit zaad was be gonnen. Hoe tenslotte ook de verbouw van die produc ten niet meer loonend bleek en men zich toen was gaan toeleggen op den groentenbouw. Bij do reusachtige uitbreiding, die de groen tenbouw de laatste jaren heeft genomen hebben wij met het oog op de prijzen nog heusch niet te klagen, gaat de voorzitter voort. Doch ik stel u de vraag, kan dat standhouden Bij den aan leg der nieuwe lokaaltreinen, vooral naar het Oostelijk deel, nl. de lijn AlkmaarHoorn zal ongetwijfeld de groentenbouw toenemen en de markt tenslotte worden overvoerd. Dat het dus noodig is dat er worde gewaakt voor de belangen van Handel en Landbouw, spreekt wel van zelf, en daarom is de vereeni- ging opgericht. Hare statuten werden koninklijk goedgekeurd en ruim 300 leden traden reeds toe op haar huishoudelijk reglement. De voorzitter herinnert er aan, dat de vereeni- ging reeds practisch is werkzaam geweest o. a. het maatstelsel heeft doen vervangen door het gewichtstelseleene veiling heeft in het leven geroepen te Sint Pancras enz. en nu van plan is om de overtallen op de kool te doen vervallen. Zij wenscht op te heffen die misstanden welke van nadeeligen invloed zijn voor de zaak, de zaak die wij noemen onze zaak. Wel ontvingen wij een zuivere, geëikte maat maar ze werd of liever wordt onzuiver ge bruikt. In den regel wordt met 3 maten gemeten met dezelfde H. L. door den wetgever geëikt. De eerste maat langzaam gevuld is de maat; de 2e maat iets vlugger gevuld geeft een flinke kop toe en de derde maat bij haast en dus te snel gevuld maakt dat de inhoud er over rolt, hetzij uien of aardappelen. Dit stelsel kon en mocht niet langer worden toegepast. Trouwens, overal in den lande wordt per baal verkocht en naar het buitenland verzon den. Doch de grootste misstand, die bestaat, is de toegift op de kool. Bij een toegift van 12 per 100 klimt dat getal bij eene levering van 130000 stuks tot 15600 stuks. Wij moeten bij den verkoop van 100 stuks niet hooger behoe ven te tellen om tot het getal te komen. Bij de 100 beginnen wij wederom van 1 af. De gewoonte overtal te geven is te diep ingeroest, om spoedig te worden opgeheven. Het is echter niet geoorloofd dat stelsel nog langer te handhaven, omdat het niet te verdedi gen is. En juist thans is voor opheffing van dien misstand de gelegenheid zoo schoon omdat wij op de krachtdadige medewerking van de Vereeni- ging „De Tuinbouw" te Grootebroek kunnen rekenen. Van eenige bestuursleden dier vereeniging werd de verzekering ontvangen, dat indien Lan gedijk voorging met de overtallen af te schaffen de Streek direct zou volgen. Daarna bracht de voorzitter nogmaals in her innering hoe uit een schrijven van den Edel- Achtb. Heer Yan der Velde, burgemeester te Loosduinen en Lid van de Tweede Kamer, toen de Vereeniging ZEd. Achtb. om inlichtingen vroeg, was gebleken, dat te Loosduinen reeds 5 jaren geleden de overtallen werden afgeschaft; dat overal waar de vereeniging reeds is ge weest is besloten tot afschaffing der overtallèn en dat zelfs te Koedijk het voorstel met applaus werd begroet. Heden 7 December gaat de voorz. voort, stel len wij u in de gelegenheid ons te steunen in de poging om verbetering te brengen, daar waar die verbetering dringend noodig is. Laat ons afstand doen van het afgetrokken leven en het gemeenschappelijk leven voorstaan. Aandrift te wekken daar waar lauwheid en halfheid nog de boventoon voert. Laten wij hand aan hand ten strijde trekken om uit te roeien dat conser vatisme, dat nog velen doet hechten aan oude stelsels en vormen. Laat 't ons een eer zijn te strijden om die misstanden weg te nemen welke remmend werken en den bloei en do alge- meene welvaart tegenhouden. Medewerken aan wat der ontwikkeling en den vooruitgang van den handel en den landbouw bevordeljjk kan zijn is een plicht, dien wij allen moeten vervullen. Hierop wordt de vergadering verzocht haar oordeel uit te spreken. De Heer De Jong is het volkomen met den voorzitter eens en noemt de overtallen een af schuwelijk iets; doch vindt de toepassing van het gewichtstelsel, ook met betrekking tot de kool, een zuiverder stelsel. De voorzitter antwoordt hierop dat het hem genoegen doet te mogen vernemen, dat de heer De Jong instemt met het streven der vereeni ging, en gaat geheel met spr. mede wat betreft de zuiverheid van het gewichtstelsel, doch moet doen opmerken, dat niet alle producten zich daarvoor leenen, en dan noemt hij in de eerste plaats de bloemkool. Daarom kan het gewicht stelsel niet op de kool toegepast worden, die moet per getallen verkocht worden zonder toe gift. Doch niet alleen in den koolhandel bestaat die misstand, neen zelfs op „takken bezems" wordt overtal gegeven. Overal aanknoopingspunten te zoeken dat is ons doel. Zoo maken we een bond met alle ver- eenigingen om te trachten nationaal in te voeren dat niet meer behoeft te worden gegeven dan het aantal dat gekocht is. Er zijn er nog velen die zich vasthouden aan die oude ingeroeste gewoonte, doch men moest begrijpen dat, wanneer alle bouwers zich vereenigden en besloten geen overtallen meer te geven er ook niets tegen kan zijn. Nadat de heer DeJong de opmerking had gemaakt dat aller steun dringend noodzakelijk is om het goede doel, dat de vereenigibg beoogt, te berei ken, antwoordt de voorzitter dat men niet beter kan doen dan allen lid der vereeniging te worden, opdat bij algemeene aansluiting de ar tikelen 5 en 6 van het huishoudelijk reglement kunnen worden gewijzigd (In een vorig verslag namen wij de gewijzigde artikelen reeds op). Hierop neemt de Heer D. Wagenaar weder het woord, die uiteen zet dat de overtallen in nadeel van den teelder zijn. Langs den weg van vereeniging, is spr. van gevoelen, kan het doel, door de vereenigd beoogd, worden bereikt. Van mislukking kan geen sprake zijn, wanneer ieder een maar trouw blijft aan zijn gegeven woord; maar dan sluite zich ook iedereen aan. Toejuiching van het plan is niet alleen voldoende. En al legt het lidmaatschap der vereeniging verplichtingen op, dan zij a die verplichtingen zeker niet zwaarder, dan dien men thans heeft te vervullen. Of is dat geen band op elke 100 kooien 12 stuks te moe ten toegeven; op elke 1000 120 stuks. Eenpa rig medewerken dat geeft den doorslae- Toege treden als lid; de kosten daaraa11 verbonden, zijnde f0.50 contributie per jaar, kan f°ch waar lijk geen bezwaar zijn. Het moet niet kunnen schelen waar de koopman zjjn waar inkoopt, overal zal hem detoetal moeten worden geweigerd. Voor ik eindig kan ik u niet genoeg aanmanen mede te werken, die oude gewoonte te doen plaat sen in het boek der vergetelheid. Hierop neemt de Heer Blad, hoofd der school te Kerkebuurt, het woord. Spr. treedt wel niet op als belanghebbende, maar meer als belang stellende en dan erkent hij met den voorzitter, dat de rekening volgens het tiendeelig stelsel verre de voorkeur verdient boven de tot nog toe gebruikelijke wijze. Hij zou echter willen vragen Hoe staat men tegenover de kooplui? Spr. herinnert er aan dat als het de vereeni ging zal gaan als destijds de kaasboeren op de Alkmaarsche markt, die hunne kaas volgens eene nieuwe door hun ingestelde wjjze wenschten te verkoopen, zij dan vrij zeker fiasco zal ljjden. Als den kaasboer door den handelaar werd ge vraagd „oud of nieuw," en hem werd geantwoord „nieuw" dan kon hij met zijn stapel kaas weer gerust huiswaarts keeren. Met de kaasboeren zou 't zeker gelukt zijn, als zij zich maar allen had den aangesloten, doch indien u, gaat spr. voort, ook zoo hard opschiet, dan lijdt u zeker echec. Daarom is het gewenscht dat allen medewerken. De voorz. antwoordt den Heer Blad dat onge veer twintig handelaars met het doel der ver eeniging in kennis zijn gesteld en hun oordeel is gevraagd, en dat niet één handelaar er zich tegen verklaarde. Wel werd er gezegd, dat het de schuld van de bouwers was en daarom kon hij niet genoeg aansporen de poging van het be stuur te helpen steunen. Op publieke verkoopin- gen heeft men zich ook neerteleggen bij de voor waarden die worden gesteld, welnu, bij de voor waarden die wij stellen bij den verkoop van onze producten zalde koopman zich ook moeten neer leggenen het zal evengoed gaan. Alsnu worden de aanwezigen in de gelegen heid gesteld lid te worden, en terwijl de lijst circuleert,wordt door enkelen liet voor en tegen der aan de orde zijnde zaak nog eens bepleit.Zoo wordt door den voorzitter nog opgemerkt dat het leveren van 112 stuks een band is, waarvan men de knelling niet voelt uit gewoonte. Gestelt eens, dat wij gewoon waren 100 stuks te leveren en wij kwamen u voorstellen voortaan 12 stuks toete- geven, gij zoudt ons immers hartelijk uitlachen. Een uit de aanwezigen zegt dat hij een koop man heeft gesproken, die er zeer tegen is, waarop de voorzitter antwoordt, dat terwille van enkele kooplieden de goede zaak niet mag vallen. Nadat nog door de Heeren D. Wagenaar, A. Dirkmaat en S. Zeeman op krachtige wijze de belangen van de landbouwers werden bepleit; den heer Blad, die twijfelde of aan het wegne men der overtallen wel eenig geldelijk voordeel was verbondon voor den bouwer, overtuigd werd dat dit wel het geval ishem tevens werd ver klaard waarom men had ingesteld de aardappe len te verkoopen perl 7 '/2 K.G.de vergadering er op gewezen werd dat de winst van den koopman niet zit in de overtallen, maar in den hoogeren prijs dien hij bjj den verkoop bedingt, werd de vergadering met de gewone plichtplegingen ge sloten. Tot de vereeniging traden toe 14 nieuwe leden uit welks midden tot commissieleden werden be noemd de Heeren De Jong, Jn. Weel en C. Hof. Volgens nader aan ons gedane mededeoling bestaat bij de Hollaudsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij het voornemen, om nog meerdere uitbreiding aan den geldigheidsduur harer retour- kaarten in locaal verkeer te geven dan voor eenige dagen door ons werd medegedeeld eh later door haar geadverteerd is. De geldigheidsduur der boven gezegde retour- kaarten zou namelijk op „één maand" worden gebracht, zonder onderscheid van den af te leg gen afstand. (Stand.) DE ZAAK-HOOGERHUIS. Zooals wij hebben opgemerkt, is in de zaak der broeders Hoogerhuis een belangrijke verandering gekomen door de aanklacht van meineed, tegen den hoofdgetuige ingediend, en de vermelding van personen die in bet geding niet zijn gehoord en volgens wier zeggen anderen het misdrijf zou den gepleegd hebben. Hierdoor is de zaak in een geheel nieuw tijd perk getreden en is een nieuw gerechtelijk onder zoek mogelijk geworden, dat dan ook nu reeds wordt ingesteld. Volgens de bepalingen van het strafproces is voor vernietiging van een strafvonnis, dat kracht van gewijsde heeft verkregen, dat wil zeggen waartegen geen rechtsmiddel (hooger beroep of cassatie) meer is toegelaten, noodig dat er een nieuw feit, een novum, opkomt, waarmee het vonnis onbestaanbaar is. Van die gevallen noemt de wet er drie: lo. als bij verschillende vonnissen verschillende personen wegens hetzelfde feit zjjn veroordeeld en die vonnissen niet zijn overeen te brengen, maar het bewijs van onschuld van den eenen of van den anderen der veroordeelden medebrengen. 2o. als een dood gewaand slachtoffer blijkt nog in leven te zijn. 3o. als één of meer der gehoorde getuigen wegens meineed *in dat geding in rechten wor den betrokken. In al die gevallen kan de Hooge Raad op vor dering van den procureur-generaal of op ver zoek van den veroordeelde het vonnis schorsen en zelfs vernietigen. Zoodra de Hooge Raad dus oordeelt, dat er reden is tot nieuw onderzoek (dat dan in het eerste geval door een anderen rechter moet plaats hebben dan die vroeger heeft gevonnist), kan het hoogste rechtscollege bevelen dat het straf vonnis wordt geschorst, en dus de veroordeelden in vrijheid gesteld. Het zal dus te bezien zijn, of het onderzoek wegens de aanklacht wegens meineed geacht zal worden op zoodanige gronden te berusten dat een vervolging deswege niet kan uitblijven. (R. N.) Men schrijft uit AMSTERDAM: Nauwelijks is de dag der plechtige inhuldi ging van H. M. Koningin Wilhelmina bekend, of het blijkt, dat verscheidene corporatiën reeds geruimen tijd met de voorbereiding van festivi teiten zich onledig hielden. Zoo vernamen wjj, dat reeds lang druk gewerkt wordt aan niet min der dan 600 tot 700 prachtige costumes voor de deelnemers aan den grooten historischen optocht, welke 's daags na de inhuldiging zal plaats heb ben, en hoofdmomenten zal bevatten uit 's lands roemrijke historie van het midden der 16e eeuw tot op den Munsterschen vrede. Verschillende commissiën zjjn reeds weken be-^ zig met het laten circuleeren van lijsten voor bjjdragen der te houden volks- en kinderfeesten. En het succes van deze commissiën moet groot zjjn. Zoo werd verzekerd, dat aan het hoofd staat de Hollandsche spoor tot een bedrag van f 10,000, en dat vele andere maatschappjjen en vermogende particulieren van f 5000, anderen van f 1000 tot f25 de minste bjjdragen geboekt staan. Evenals bjj het bezoek van den keizer van Duitsehland aan Amsterdam in 1891 zal op het IJ weder een groot vuurwerk worden afgestoken, en geïllumineerde pleiziervaartuigen en oorlogs bodems in het open havenfront den luister van het avondfeest verhoogen. EEN NIEUWE KOSTWINNING. Te Stadskanaal kon men dezer dagen een ge heele familie met beugels bjj de draaibruggen zien visschen naar „centen, die bjj het beta len der bruggelden „over boord" vielen." Uit den Gelderschen Achterhoek schrjjft men ons: De vorige week bevatte „De Telegraaf" een schets uit Drente over de daar in zwang zjjnde „aardappelmalen", waaruit we op duidelijke wjjze konden zien, hoe hulpvaardig de plattelandsbe woners onderling zjjn. Ook hier bestaat nog iets van dien aard. Wanneer een jong paar het hu- weljjksbootje wil instappen, doch niet zoodanig met aardsche goederen is gezegend dat ze zich flink in de huishouding kunnen zetten, geven ze aan hunne familie en vrienden, na den dag der bruiloft, het zoogenaamd „mesheg" of „mest- hegt". Dit is een nabruiloftzij die daarop genoodigd worden brengen het een en ander mee, dat het jonge paar aanstonds te pas komt, of laten dit aan de woning der jonggehuwden per wagen bezor gen. De een geeft een portie aardappelen, een ander een wagen mest om het land dadeljjk vruchtbaar te maken, een derde geeft zaaikoren, erwten, boonen enz., dat alles om het jonge paar op gang te helpen. (Tel.) Het gebruik van stoven met vuur! Thans, in den winter, kan men bjj na geen enkele huiskamer binnentreden, of van onder de tafel vonkelt u een „vurige stoof" tegen. Onze Hollandsche vrouwen zouden liever haar kopje koffie missen, dan een stoof met een gloeiend kooltje te ontberen. Het eerste, wat ze dan ook haren gasten op een vriendenkransje toereiken is een warme stoof. Hoewel ze reeds honder den malen hebben hooren verzekeren, dat tinnen flesschen met warm water of schapenvachten veel doelmatiger en gezonder zjjn, zjjn ze te zeer ge hecht aan haar „traditioneele stoof" om deze maar zoo onmeedoogend op nonactiviteit te stel len. Nu dit eenmaal het geval is en het ons man nen al zeer weinig baat tegen dien conservatie ven stroom op te roeien, is 't maar het wjjste er ons stil bjj neer te leggen. Daar echter het wel en wee onzer vrouwen ons zeer ter harte gaat, raden wjj haar ten sterkste aan toch vooral te zorgen, dat de kolen, die ze gebruiken, goed uitgebrand zjjn. Een rookende kool is schadelijk, doch een die niet geheel gloeit niet minder. Uit deze toch ontwikkelt zich een gas, dat niet zoo gemakkeijjk wordt waargenomen als rook en ge voelige vrouwen in de meeste gevallen hoofdpijn bezorgt en zenuwachtig maakt. Menige hoofdpjjn, waarvan men geen oorzaak wist, had daaraan haar ontstaan te wjjten. SLECHTE PRAKTIJKEN. Schacheraars in pluimgedierte kennen een „prachtig" middel, om de verbleekte kammen van oude, taaie, waardejooze hanen en hennen fraai rood te kleuren. Verven, waartegen het „Nieuws blad" vroeger al waarschuwde, is niet meer vei lig genoeg, 's Daags vóór men de dieren wil ver koopen, gaat men nu hun kammen met peper inwrjjven; op den morgen van den verkoopdag neemt men die kammen in den mond en zuigt er op uit levensmacht; ze bljjven dan dien dag en vaak nog een weinig daarna mooi rood. Het prikkelende, pijnlijke gevoel van de ingewreven peper en het zuigen doet de dieren kraaien en kakelen. En menigeen, die dit alles aanziet voor bewjjzen van jeugd en legkracht, loopt er danig in. Men zij dus op zjjn hoede! Als een grondsoort niet genoeg lucht bin nenlaat, onstaat in den bodem een opeenhooping van koolzuur, dat zeer slecht werkt op de wor tels der planten. Deze kunnen daardoor slechts weinig water opnemen, de planten worden slap en gaan eindelijk te gronde. Wanneer men bedenkt, dat zelfs in den winter nog water wordt opge nomen door boomen, zelfs bjj een temperatuur ver o nder nul, dan ziet men, dat eene goede grondstructuur, tot zelfs in het barre jaargetjjde, zijn gunstigen invloed uitoefent. Naar aanleiding van een wensch, in de jongste algemeene vergadering uitgesproken door het departement „Dieren", heeft het hoofdbestuur van de „Maatschappjj tot Nut van 't algemeen" thans per circulaire tot de departementen de vol gende vragen gericht: lo. Wordt door uw departement iets gedaan, om het misbruik van sterken drank in den kring, waarin uw departement werkzaam is,tegen te gaan? Zoo ja, wat? 2o. Zjjn bjj u wel eens plannen tot dat doel overwogen, doch niet tot uitvoering gekomen? Zoo ja, waarop zjjn dan die plannen afgestuit? 3o. Bestaan in den kring, waarin uw departe ment werkt, ook volksgewoonten of handelsge bruiken, waardoor het misbruik van sterken drank wordt in den hand gewerkt? Zoo ja, welke? Het hoofdbestuur stelt er prjjs op de antwoor den op deze vragen 'vóór 1 Januari e.k. te ont vangen, opdat het tjjdig kan overwegen, of het noodig en raadzaam is, onder de punten van beschrjjving voor de volgende algemeene verga dering een voorstel op te nemen in den geest als door het dnpartement „Dieren" is gewenscht. Het hoofdbestuur vestigt tevens de aandacht der departementen op het feit, dat de in de laatste jaren door de Maatschappjj uitgegeven rapporten, met name die betreffende armenzorg, ziekenfond sen, het woningvraagstuk, Toynbeewerk, in vele departementen niet de aandacht trekken welke zij verdienen. Met het oog op de gewichtige volksbelangen welke in deze rapporen zjjn behandeld, geeft het hoofdbestuur in overweging, deze rapporten te maken tot onderwerpen van opzettelijke overwe ging, voor zoover dit nog niet is geschied. GEEN WITTE RAAF, MAAR EEN WITTE IIAAS. In den Wilhelminepolder (bjj Goes) heeft men een witten haas geschoten. MET STILLE TROM. Men leest in het „Deventer Dagblad" van 7 December het volgende zeldzame bericht: „In de gisteren gehouden vergadering van den Raad had geene discussie plaats. Dientenge volge bljjft de rubriek „Uit onzen Gemeenteraad" thans achterwege". BINNENLANDSCHE ZAKEN. De heeren Vermeulen, Kuyper, Mutsaers, Van Alphen en De Waal Malefvt hebben bjj amen dement voorgesteld, art. 84 der Staatsbegrooting van Binnenl. Zaken met f 4000 te verminderen. De bedoeling is niet toe te staan het bjj dit artikel uitgetrokken bedrag voor het tractement van een tweeden hoogleeraar in de geschiedenis aan de Universiteit te Utrecht. De heeren Vermeulen, Kuyper, Mutsaers, Van Alphen en Van Limburg Stirum hebben amen dementen voorgesteld om te verminderen art. 105 met f7500, en art. 106 met f5350. De bedoeling is van de begrooting af te voe ren bjj deze artikelen uitgetrokken bedragen respectieve]jjk voor personeel en voor hulpmid delen voor het onderwjjs enz. aan eene nieuwe, tegen 1 Sept. a.s. te openen Rjjks hoogere bur gerschool met öjarigen cursus te Den Helder. EEN GEVAL UIT VELE. Men schrjjft uit Leeuwarden: „Hoe het in Friesland vaak met huurboeren gaat, kan ons het volgende leeren Een gardenier had een stuk land in gebruik, ruim 8 pondemaat groot. Gemakshalve werd voor negen betaald, a 55 gulden per pondemaat. Ja renlang had hjj het in huur, had het bemest, met vruchtboomen beplant, van broeibakken voor zien, kortom alles gedaan wat voor zjjn bedrjjf noodig was, en het land in waarde verhoogde. Nu bjjna tien jaren geleden verkocht de eige-

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 2