Sint Pancras. riiii l Mn (8 morgen) LAND. Hoofdkaas, Brieven uit „de Streek," Plaatselijk Nieuws. TE HUUR GEVRAAGD: Uit de hand te koop: 4 bunders WIIMIS, Heden verkrijgbaar bij Jb. MOSK, naar het land aan een ander, wonende aan de Zaan, zoodat de huurder een andere landheer kreeg. En nieuwe heeren, nieuwe wetten, bleek ook hier weer. Vóór dat de huurder het land opnieuw in gebruik kon krijgen moest hij1. 7.50 gld. meer huur per pondemaat geven; 2. verklaren in een contract, dat, na verloop van tien jaren, al de door hem (de huurder) ge plante boomen aan den eigenaar vervielen Nu is het een onbetwistbaar feit, dat gardo- niersland dicht bij de stad, zeer duur is, en bjjna niet te krijgen, zoodat de man in zijne pogingen om ander land te huren, toen niet slaagde. Door den nood gedwongen moest hij het contract teekenendeed hij het niet, dan was hij broodeloos en evengoed zijn boomen kwijt. Het volgende jaar staat de man alzoo voor het feit omof broodeloos te worden en misschien tot armoede te vervallen, of het land opnieuw huren voor misschien honderd gulden per jaar meer! want door zijne bewerking is het land in waarde gerezen, terwijl hij bovendien alsdan huur moet botalen van de door hemzelven geplante boomen, een waarde voor hem vertegenwoordi gende van zeshonderd gulden Of zulke feiten ook dringen tot een betere re geling van het pachstelsel en pachtcontract, want dit geval is, helaas, één uit vele. Niet ten onrechte gaf ik in mijne vorigen brief als mijn vermoeden te kennen dat de vorst, in den nacht van Donderdag op Vrijdag, we der belangrijke schade aan onze bloemkool zou teweeg brengen. Ook in den daarop volgenden nacht vroor het tamelijk sterk. De fijne bloemkool is dan ook voor een zeer groot deel verloren en wat het overblijvende betreft vaD zeer weinig waarde. Een enkel par tijtje, dat nog van deze soort wordt aange bracht, kan niet meer dan f0,80 f0,90 per 112 opbrengen. De totale aanvoer was deze week nog niet zoo heel veel minder dan in de vorige. Deze bedroeg nl. nog 61500 stuks, dus slechts 12000 minder dan mijne vorige opgaaf. Deze tame lijk groote aanvoer werd veroorzaakt, door dat Vrijdag en Zaterdag, uit vrees voor aan houdende vorst, de bloemkool zoo kort moge lijk werd gesneden. Daarna was de aanvoer dan ook zeer gering en vermoedelijk zal dit ook verder wel zoo blijven. Gisteren (Woens dag) bedroeg de aanvoer slechts 8300 stuks en heden zelfs niet meer dan 2700 stuks. De prijs van de grove soorten varieert van f 5 tot f6,75. Vrijwel de geheele aanvoer werd gekocht voor Duitschland en voor de verzen ding in manden verpakt. Het aanbod van sluit- kool was weder gering en bedroeg 8100 stuks, waarvoor dezelfde prijzen als in de vorige week, dat is f 1 tot f 2,— werd besteed. De uienhandel heeft zeer weinig meer te betee- kenenen men besteedde, voor de enkele partijtjes die nog werden aangeboden denzelfden prijs als de vorige week. Zoo langzamerhand wordt het dus stil op het marktterrein en op het stationsemplace ment te Bovenkarspel. Toch zijn onze landbouwers dagelijks nog druk in de weer. Honderden arbeiders verdienen nog een flink dagloon, door de akkers te voor zien van eene flinke laag vruchtbare bagger. Zelfs wordt door enkele bouwers reeds de koe mest aangevoerd, om zoo vroeg mogelijk in het voorjaar het knollen of rapenveld gereed te kunnen maken. Ook de pootaardappelen, die in bakjes op den zolder zijn geplaatst, eischen reeds eenige zorg. Teneinde toch eene regelmatige ontkieming te bevorderen, worden de poters nauwkeurig nagezien, om de spruiten of kiemen, die zich reeds vertoonen, te verwijderen. Deze poters eischen gedurende den winter voortdurende oplettendheid. Om zeker te zijn dat de vorst geen schade kan aanrichten, dient natuurlijk eene flinke bedekking te wor den aangebracht, doch daar staat tegenover, dat zulks allicht aanleiding kan geven tot broei, waardoor de ontkieming ontijdig wordt bevor derd. Is zulks het geval, dan moeten ze in het vroege voorjaar nog eens worden afgesproten, teneinde de gewenschte, dat zijn korte krach tige kiemen te verkrijgen. De laatste werkzaamheden van de bouwerij van dit jaar, vallen dus reeds samen met de voorbereiding vooreen volgend seizoen. Hoe nabij het einde van het jaar; toch zijn de resultaten der cultuur, door velen nog slechts gedeeltelijk vast te stellen. Dit is vooral het geval bij de zoogenaamde fijnzaadbouwers, die niet voor omstreeks Kerst miszekerheid erlangen, omtrent den prijs, dien zij voor hunne zaden zullen ontvangen. Zooals u misschien bekend zal zijn, worden vele fijne of tuinzaden geteeld voor eene be paalde firma. Van eenige afspraak of contract is daarbij evenwel, voor de meeste zaden, geen sprake. De firma, aan wien de oogst zal worden afgeleverd, zorgt voor zaaizaad en heeft tevens het recht, de daaruit voortko mende, van de echte soort afwijkende plan ten, te verwijderen. De geoogste zaden wor den afgeleverd en na door den handelaar nog eens extra gezuiverd te zijn, aan den leve rancier medegedeeld, van hoe vele kilo's hij ter gelegener tijd betaling kan eischen. Omstreeks Kersttijd begeeft hij zich daar toe naar het kantoor en wordt hem medege deeld, welke prijs voor zijne zaden is vast gesteld. De uitbetaling heeft dan tevens plaats. Dat hierin hoog noodig eene verandering dient te komen, moet ieder, die zich daar eenigs- zins indenkt, duidelijk zijn. De teelders gevoe len dan ook zelf wel dat dit niet is, zooals het behoort te zijn, doch hierin veranderin gen te brengen, die als verbeteringen kunnen worden beschouwd, dat heeft zijne eigenaar dige, al zijn het dan oek niet onoverkomelijko bezwaren. K. Buitenland. In Zuid-Afrika schjjnen dieren te bestaan, die totdusver evenals de bekende zeeslang alleen in de fantasie leefden van zeelieden en jagers. Eerst hoorde men van een allerwonder lijkst insect, en nu deelt de „Boerenvriend" het volgende verhaal mee uit de spelonken", Zout- pansberg (Transvaal) De heer Schlaefli bericht mij dat een groote slang met twee hoorns weer voor den dag is gekomen op haar vroegere verblijfplaats in 1881, op de rand bij Mashowskop. De kaffers, die er zeer bang voor zijn, zeggen dat zij licht groen van kleur is en doorgaans gezien wordt in de bosschen op rotsgrond. „De Bavendas noemen haar Shememmi, de Magwambas Mdembele. De slang springt van een boom of rots op de andere, en de kaffers beweren dat, als zij zoo maakt, draait zjj zich op als een springveer en springt gemakkei ijk 50 tot CO voeten ver, en op haar slachtoffer springende bijt zij het boven op den kop. Zjj vat vee aan tusschen de hoorns en bij de bui ging van den nek. Hare oogen zijn zooals die van een verrekijker. De hoorns7%n'voortdurend in beweging. Het monster kaJjjgichzelf oplichten tot een hoogte van vijf of 'zqsAvoeten en blaat als een bok. Y „Men zegt dat er ook een is in Shewaas land, die het pad vroeger in gebruik naar Jelleli's toe gesloten en al omtrent 18 slachtoffers, mannen en vrouwen, heeft geëischt. De slang houdt veel van marmotten en konijnen, die er in overvloed zijn. Verleden week gaf Shewaas orders dat som mige van zijn volk moesten probeeren om haar uittebranden door het hooge gras in brand te ste ken en om haar kop en vel te krijgen voor het museum te Pretoria. Ik denk dat ik nog meer zal moeten betalen dan mijn eerste aanbod, dat 50 shillings was. De kaffers schijnen bang te zijn haar aan te vallen". Het jongste nieuws op heelkundig gebied is eene operatie te DUBLIN, verricht in den loop der vorige maand, die tot nog toe nergens elders voorkwam. Zekeren man, Ryan genaamd, die voor den krijgsdienst was afgekeurd en die na lang durig lijden aan ophthalmia zijne oogleden had verloren, werden in plaats daarvan de oogleden van een pas gedood varken aangenaaid. Deze kunstbewerking werd verricht door de doctoren Maxwell, Mooney en Large in het oog- en oor- lijdershospitaal. Men zegt, dat dit de eenige ope ratie van dien aard is, welke ooit in het Ver- eenigd Koninkrjjk plaats vond en de chirurgen zien met hoop een gunstigen uitslag te gemoet. De studenten te Straatsburg hebben het' besluit genomen, voortaan de Prühschoppen te doen vervallen. Zij zijn namelijk tot de overtui ging gekomen, dat bier, in den „vroegen morgen stond" gebruikt, het denkvermogen zoodanig om sluiert, dat men eigenlijk te suf is, om profijt van het coilegeloopen te trekken. Zij hebben er echter niets op tegen, de schade 's middags en 's avonds in te halen. In ENGELAND, te Lichfield, is iemand voor den rechter gebracht, omdat hij zich bij een begrafenis onbehoorlijk had gedragen. Een vriend van hem werd ter aarde besteldtoen de kist in de groeve was neergelaten, voegde hij er een flesch whisky bij en toen de flesch hem weer ter hand werd gesteld, goot hij den inhoud op de kist uit. De man verklaarde voor den rechter, dat hij dat alles op verlangen van den overledene had gedaan. GROOTMOEDER VICTORIE AAN 'T SCHRIJVEN. Aan een der kraampjes in den weldadigheids bazaar in het Albert-instituut op Windsor, ver kocht prinses Christiaan Slees wij k-Holstein por tretten van Koningin Victoria met een eigenhan dige onderteekening. Zij had de handen vol werk, want ieder wilde zoo'n portret hebben, ofschoon zij f 12 per stuk kosten. In korten tjjd was de voor raad uitgeput; steeds nieuwe koopers verdrongen zich voor het kraampje en teleurgesteld als zjj moesten worden afgewezen. Toen wendde prinses Van Battenberg, die met haar in het winkeltje was en zeide: „Wat dunkt je, als wij grootmama eens vroegen om wat meer onderschriften „Zij zal wel sturen!" Fluks werd er iemand naar het paleis gezonden en deze keerde weldra met een voorraad nieuwe handteekeningen terug. Maar ook deze waren spoedig op, nu werd nog maals een bode n lar het paleis gezonden en op nieuw ging grootmoeder aan het sehrijven. Het is bekend, hoe snel een Duitsch mili tair naar de wapenen grijpt, wanneer hij meent, dat men te kort heeft gedaan aan zijn eer, of zijn begrip van eer. En evenzeer is het bekend, met hoe groote toegevendheid zij worden behan deld die, niettegenstaande de keizer zich niet een beslist voorstander van het duel heeft betoond, een collegialen degenstoot hebben gewisseld om de be- leedigde eer te wreken. Nu zal zeker geen enkel Duitsch militair wil len beweren, dat hij een slecht soldaat is. De overtuiging zal bij hem voorzitten, dat hij een goed soldaat isen daar, volgens 's keizers eigen woorden, een goed soldaat alleen hij kan zijn, die ook een goed Christen is, zal er dus waar schijnlijk groote kracht uitgaan van het besluit, hetwelk in de Evangelische Algemeene Synode omtrent het duel is genomen. Het besluit is dit: „De Algemeene Synode verklaart, in overeen stemming met de provinciale synodes, dat het duel in strijd is met Gods gebod. Zij beschouwt het als een heiligen plicht der kerk om het duel te bestrijden met alle haar ten dienste staande middelen. Zij brengt Zijne Majesteit den keizer en koning haren eerbiedigen dank voor het be sluit van 1 Januari, waardoor de weg is gebaand voor een vermindering der duels. Zij vertrouwt, dat de „Evangelische Oberkirchenrath" ook ver der zal blijven strijden voor het algeheele uit den weg ruimen van het duel". En in de toelichting dezer motie, welke met groote meerderheid is aangenomen niettegen staande het verzet van vrijheer von Maltzahu, die het duel blijkbaar niet zoo'n groote zonde vindt zegt dr. Ilering nog: „Het duel moet duidelijk worden voorgesteld als een overtreding van Gods Woord, dat is dus als zonde." Zoodat de Duitsche militairen thans in groote moeilijkheid verkeeren. Zoodra zij duelleeren over treden zij Gods gebod, doen zonde, zijn dus geen goede Christenen. Dat zegt de Algemeene Synode. En als zij geen goede Christenen zijn, kunnen zij ook nooit goede soldaten wezen Dat zegt de keizer! En tóch duelleeren zij ZUID-SCHARWOUDE. De fabrieksnijver heid, speciaal groenten-conservatie, waarop Noord- Scharwoude zich reeds zoovele jaren mag be roemen, begint zich ook in onze gemeente te zetelen. Een drietal jaren geleden toch, richtte de heer G. Kramer hier zijn zuurkoolfabriek op, welke zich in een toenemende bloei mag ver heugen, en met een aanzienlijk personeel werkt, terwijl ook de heer Kooij, zij het op meer be scheiden schaal, zich sedert eenige jaren met de verduurzaming van kool bezig houdt. Van jongeren datum is de fabriek van den heer C. Berkhouwer, die zich eveneens op de berei ding van zuurkool toelegt. Een en ander ver schaft aan vele handen werk, waarvan men zich tegen 't schaftuur kan overtuigen, als de werk lieden zich huiswaarts spoeden om 't middagmaal te gaan gebruiken Wie weet, of onze gemeente door den tijd ook niet,als Noord-Scharwoude,zal kunnen bogen op een fabriek als die des heeren Verburg aldaar, ter conserveering van allerlei soorten groenten in blik! OUD-KARSPEL. Op Zondag 5 December jl. zou door de rederijkerskamer „Harmonie" van Heer Iiugowaard in het lokaal van den Heer P. Lek alhier, eene uitvoering worden gegeven, doch het gezelschap kon om reden het publiek niet talrijk genoeg was opkomen, onverrichter zake weder vertrekken. Burgerlijke Stand. Gemeente Haring car spel. Ingeschreven van 1—30 November '97. GeborenGuurtje, d. v. Pieter Groen en Maartje Hoedjes. Alida, d v. Dirk Plaatsman en Grietje Koo- men. Maria, d. v. Jan Burger en Jantje van Duin. Andries Pieter, z. v. Jacob Wink en Maartje Dekker. Klaas, z. v. Klaas Rezelman en Antje Hartman. Maria, d. v. Johannes Pronk en Geertje Kómen. Klaas, z. v. Klaas Bakker en Vrouwtje Droog. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. OverledenEen als levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht van AriedeGrootenMeinuw- tje Wit. Gerrit Brammer, oud 75 jr., echtgenoot van Maartje Rietveld, eerder weduwn. van Neeltje Lange- dyk. Pieter Swager oud 2 mnd., z. v. ArieSwageren Neeltje van Twujjver. Gemeente Nieuwe Niedorp. Ingeschreven van 1-30 November '97. Geboren: Aafje, d. v. Pieter de Lange en Marijtje Bleeker. Maria, d. v. Gerrit Meereboer en Kniertje Stoop. GetrouwdJacob Spruit, weduwn. v. Adriaantje Smit en Elisabeth Vos, wed. v. Pieter Renooy. Overleden Wilmina, Christina Maria Jausen, ongeh., d. v. Dirk Jansen en Dieuwertje Schoorl, 18 jaren. Cornelis, z. v. Cornells Ma ars en Elisabeth van den Abeele, 14j .Jacob Schoorl,weduwn. v. Neeltje Kok, 62j. Elders overleden: Pietertje Breed, ongeh., d. v.Cor nelis Breed en Elisabeth Dekker, 26 jaren. Gemeente Heer Hugowaard. Ingeschreven van 1-30 November '97. Geboren: Jan, z. v. Jan Sprokholt en Rika Hulst, Jahanna, Hendrika, d. v. Hendrik Vedder de Weerdt en Johanna Hendrika Bormeijer. Maartje, d. v. Pieter Raven en Antje de Jong. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene, Overleden: Levenloos aangegeven kind van Jan v. d. Meer en Trijntje Oly. Geertje, d. v. Jacob Trompen en Bregje Stammis, oud 3 jr. Pieter v. d. Dam echt genoot v. Niesje Weel, oud 77 jr., Dirk, z. v. Pieter Ursem en Aaltje Klaver, oud 14 md. Gemeente Oude Niedorp. Ingeschreven van 1-30 November'97. Geboren: Johanna Maria, d. v. Petrus Hurkmans en van Grietje de Wever. Jeanette Cornelia, d.v. Cor nelis de Jong en van Trijntje de Vries. Jan, z. v. Ja - cob Stoop en Marijtje Engering. OndertrouwdArien Strybis, weduwn. v. Neltje Over en Niesje Balk. Gehuwd en Overleden: Geene. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL Zondag 12 Dec. v.m. 9.30 ds. Stramrood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 12 Dec. v.m. 9.30 ds. Habbema. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Zondag 12 Dec. v.m. 9 uur, nm. 2 uur, ds. Donderdag 16 December 's avonds 6 u. ds. Boeyjenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 12 Dec. vm. 9.30 ds. Melchers. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGE DIJK. Zondag 12 Dec. v.m 9 u. n.m. 2 uur ds. Gemser. GEREFORMEERDE KERK. (Z ui der kerk.) Zondag 12 Dec. vm. 9,30 nm. 2.30 ds. Rakker. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK. Zondag 12 Dec. vra. 9.30 nm. 2.30. Godsdienst oefeniug. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 12 Dec. vm. 9.30 ds. Fleischer. Na afloop der Godsdienstoef., Broeder- en Zus- ter-vertoefing tot verhuring der landerijen enz. Marktberichten. ALKMAAR, 10 Dec. 1897. Aangevoerd: 237 stapels Kaas, wegende 90529 Kg. Kleine f 28,— Commissie a f 26,— Middelbare f 27.— 2776 HL. Granen, als 387 Tarwe f 7,50 a f8.375 68 Rogge f 4.90 a f 5.60 0 Gerst fO.— a f 0,—, 369 ld. Chev. f5,10 af 5.70 1660 Haver f2.60 a f 3.40 nieuwe. Boonen als: 212 Paardenboonen f5,50 a f5,75 Bruine 7.25 a f 7,75 Citroen f 9,f 9.50. Duiven a f 0,— afO,— Witte f afO,— 5 Kanariezaad f 5,40 f 0,— 0 Rood Mos terdzaad f 0,— a f 0 Geel id. f 0.— a f Koolzaad f 0,a f Lijnzaad, a f 5 Karwijzaad f 9.75 af 0. 0 Blauw Maanzaad fa f Erwten als Groene f 13.50 a f 15,0 Grauwe f 12. a f 15,- Vale id. f7.50 a f— ALKMAAR 11 Dec. 1897. Aangevoerd: 8 Paarden f 30,— a f 75.— 5 Koeien f130. a 170; 31 Nuchtere kalveren f 8.a f16. Vette Kalveren f a f—per kilo fO.— aO. 173»Schapen f10, a f 18.Lammeren fO,0 0.84 Magere varkens f 15.a f17. 186 Biggen f 6. a f 11,50; 19 Bokken f 2.— a f 5.— 0 kleine id. f 0.a f 0.t Boter per halve K.G. f 0.50 af 0.55. SCHAGEN, den 9 Dec. 1897. 7 Paarden Veulens 0 Ossen 2 Stieren 3 Geldekoeien (magere) 4 Idem (vette) 150 8 Kalfkoeien 115 2 Vaarzen70 2 Graskalverèn 30 20 Nuchtere Kalveren 5 Rammen Schapen (magers) 300 Idem (vette) 2800 Overhouders Lammeren v Bokken en Geiten 24 Varkens (magere). 10 Vette varkens p. kilogr.,, Konynen Kippen Eonden Duiven Kipeieren (per 100) Eendeieren Boter (Kilogram) By geringen aanvoer van magere geldekoeien en kalfkoeien, bleven de pryzen stationnair. Vette koeien golden le qualiteit 30'/j ct. per kilogram. In vette schapen was de handel minder vlug, de pryzen waren iets lager dan de vorige week. By een buitengewoon belangrijken aanvoer van overhouders „was daarin een levendiger handel; de overhouders hebben over het algemeen goed vleesch, zoodat velen voor de slacht naar Londen worden verkocht: er werden goede prij zen besteed. Vette varkens prijzen steeds goed. Groentemarkten. Van 4 Dec. 11 Dec. werden van het station NOORDSCHARWOUDE 60 wagons groenten verzonden met bestemming naar het buitenland. Groentenmarkt van BROEK OP LANGEDIJK van 4 December tot 11 December. Reuzenkool f 3,a f 6, Bloemkool n 0,a 0, Geele kool 4,— a 5^ Witte kool n 5,_ a 6,— Roode kool 4,— a 5,50 Rapen 1,50 a 2,50 Uien 1,40 a 0,— Bieten 5,— a 7,— losse Wortelen 0,60 a 0,70 per 50 K.G. Advertentiën. Bevallen van een Zoon, M. C. J. VIS-SCHARFF. Pastorie, N. E. v. Graft, 7 Dec. 1897. Ondergeteekcnde vraagt door deze ne derig verschooning voor de door liem hel redende een per soon aangedane beleediging. L. Kalverdijk. NOORDSCHARWOUDE, 11 Dec. 1897. Uit de hand le koop: Te bevragen bij Notaris VAN DER VEEN te Schoorldam. Een Burg-erwoonhuis, omtrek NOORDSCHARWOUDE, ZUIDSCHAR WOUDE of OUD-KARSPEL. Brieven onder lett. G. W. a/h bureau dezer courant. zeer geschikt voor BOUWLAND, liggende aan den Laan weg, gem. Oud-Karspel. Fr. Brieven onder No. 22, aan het Bureau dezer Courant. te Oud-Karspel.

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 3