Brieven uit „de Streek," Buitenland. Plaatselijk Nieuws. EEN OVERWINNING VAN DE FIETS. Uit Rijssen schrijft men: Wanneer onder den boerenstand een huwelijk plaats heeft is het hier gewoonte, dat eenige dagen tevoren twee jongelui, meestal bloedverwanten van bruid en bruidegom, de bruiloftsgasten gaan uitnoodigen; dit zijn de zoogenaamde „Brulfen- neugers" (bruiloftnoodigers). Met rijk versierde pet en gewapend met een stok wordt de reis, soms uren ver, ondernomenin den regel heeft een hunner vooraf een gedicht in Twentsch dialect van buiten geleerd, waarmede de gasten tot bijwoning der plechtigheid worden uitgenoodigd. Deze oude gewoonte schijnt langzamerhand voor eene meer met de tegenwoordige tijdsomstandig- hedetf overeenkomende te moeten plaats maken, ten minste Donderdagmorgen kon men hier twee zulke boeren-brulfenneugersop de fiets zien. MELKLIJSTEN. De Vereeniging tot Ontwikkeling van den Land bouw in Hollands Noorderkwartier is voornemens veehouders, die eene volledige melklijst van hun nen veestapel wenschen aan te leggeD, daarbij behulpzaam te zijn, door de kostenverbonden aan het regelmatig onderzoek van het gehalte der melk, geheel voor hare rekening te ne men, op voorwaarden dat de lijsten worden inge richt naar een aan te geven model en dat het proefmelken en monsternemen volgens een aan te geven plan geschiede. Zij, die van dit aanbod gebruik willen maken, om aldus volledig het voortbrengend vermogen van elk hunner melkkoeien te leeren kennen, ge lieven zich vóór 1 Januari 1898 aan te melden bij den secretaris der Vereeniging, den heer W. Teengs te Alkmaar, die gaarne bereid is verdere inlichtingen te verschaffen. PAASCHTENTOONSTELLING. Donderdag jl. is de commissie van de verlo ting, verbonden aan de Paaschtentoonstelling te Schagen, met de uitgifte der loten voor 1898 be gonnen. Het aantal „Schager loten" bedraagt wederom 1500. POSTZEGELS. Staan de Nederlandsche postzegels in sierlijk heid en fijnheid van bewerking bij vele buiten- landsche achter? Dat is in de afdeelingen der Tweede Kamer beweerd, doch wordt door den minister Lely te gengesproken. Zij mogen door deze eigenschap pen, zegt hij, niet uitmunten boven alle andere, vergelijkenderwijs laten zij in het algemeen niets te wenschen, vooral niet de zegels van 50 cents en hooger. Daarbij is echter in het oog te hou den, dat de Nederlandsche postzegels zijn ver vaardigd door middel van boekdruk, terwijl en kele landen als de Vereenigde Staten, Perzië, en de Zuid- en Midden-Amerikaansche republie ken nog plaatdruk bezigen. De laatste metbode is ruim driemaal kostbaarder dan die, in Neder land, Duischland, België en andere landen ge volgd. Intusschen deelt de Minister mede, dat een geheel nieuw type van Nederlandsche postzegels in bewerking is, dat, naar hij grond heeft te verwachten, den toets der vergelijking met de postzegels van andere landen, waar eveneens boekdruk wordt gebezigd, nog beter dan de te genwoordige zal kunnen doorstaan. Bij vaststelling van de kleuren voor de Ne derlandsche zegels zal tevens de uitgesproken wensch, om typekleuren aan te nemen voor de brieven naar het buitenland, te overwegen zijn. Reeds nu kan worden opgemerkt dat verande ring der kleuren van de meest gebruikte postze gels, voor het publiek aanleiding geeft tot veel vergissingen. Naar wij vernemen, zijn de pogingen, in het werk gesteld om den Minister van Marine voor dit ministerie te behouden, vruchteloos gebleven en moet de heer Jansen, na het vo tum der Kamer, besloten hebben zijn ontslag bij de Kroon in te dienen. (Tel.) NATUUR VERSO HI JNSEL. Een vreemd natuurverschijnsel werd Donder dagmorgen te ongeveer 6% uur te Roermond waargenomen. De lucht werd aan de noordzijde hel verlichi, welk licht zich bliksemsnel in zui delijke richting voortbewoog. Slechts kort hield dit licht aan en toen het verdween, hoorde men een harden knal, zoodat verondersteld wordt, dat het een meteoor was. De lust tot zingen is in de gemeente NIEUWE NIEDORP steeds toenemende. Niet alleen, dat in den kom der gemeente eene bloeiende zangvereeniging bestaat, ook in het minder gunstig gelegen Moerbeek worden sedert een jaar geregeld repetities gehouden door een gemengd koor, dat reeds uit 30 personen bestaat. De leden dezer vereeniging wonen hier ver spreid, sommigen zelfs in Haringkarspel, anderen onder Haringhuizen, het meerendeel in de gemeente. DE AANSLAGEN OP VROUWEN TE AMSTERDAM. Over de laatste aanranding, in de Westerdok- straat, valt geen nieuws mede te deelen. Intusschen heeft een ondeugend meisje van 16 jaren een po ging gedaan om door het voorwenden van een aanranding een nieuwen mantel te krijgen. Zij heeft n 1. met een vriendinnetje een snede gemaakt in haar ouden mantel, dien moeder niet wilde vernieuwen, en is toen aan de politie gaan ver tellen, dat zij door een man gestoken was. Op het bureau viel zij echter spoedig door de mand. De Commissaris van Politie te ALKMAAR bericht, dat aldaar in betaling zijn ontvangen twee aaneen geplakte, niet bij elkaar behoorende helften van muntbiljetten, dragende aan de ach terzijde in den linker benedenhoek B. P. no. 04820 en in den rechter bovenhoek A. S. no. 01759. DE NIEUWE INFANTERIE-UNIFORM. Men schrijft het volgende omtrent de nieuwe uniform der infanterie: Zooals bekend is heeft de vorige Minister van Oorlog, kort vóór zijn aftreding een Koninklijk besluit uitgelokt, waarbij de infanterie-uniform belangrijk gewijzigd werd. Het mouwvest verviel, de korte jas werd het gewoon kleedingstuk; de kapot werd vervangen door een mantel, bestemd om niet als de kapot, dus als gewoon kleedingstuk, maar uitsluitend als overjas te worden gedragen. Op het onpractische daarvan werd reeds her haaldelijk gewezen. Ook uit een tactisch oogpunt blijken aan de nieuwe uniformen groote bezwaren te zijn ver bonden. De roode kragen blijken te duidelijk zichtbaar te zijn. Het maken van een sluippatrouille wordt bijv. daardoor zeer bemoeilijkt. Krijgt men ooit Duitschers tegenover zich, dan zal het reeds op 300 M. afstand, bezwaarlijk gaan, vriend van vijand te onderscheiden. Het ergste evenwel nog is, dat door de nieuwe uniform de bepakking van den man is verzwaard, terwijl tegenwoordig overal het streven is, deze te verlichten. Men verzekert dan ook dat over het alge meen het oordeel omtrent de nieuwe uniform bij de compagnieën (een per divisie), waarbij zij in beproeving werd gegeven, bepaald ongunstig is geweest. Zij is bovendien veel duurder. Dezer dagen circuleerde bij de korpsen infanterie een ra ming te dien opzichte van den hoofdinten dant. Volgens hem zal de nieuwe uniform per jaar ongeveer f71.000 meer kosten aan grond stoffen en aan maakloon en voor het hoofd deksel elk jaar bijna f27,000 meer worden ge vorderd. In 't geheel komt de uniform verandering jaarlijks voortdurend op ongeveer f 98,000 meer te staan. XI. Hoewel de aanvoer niet groot meer is, toch wordt door. de vereeniging, de Tuinbouw nog dagelijks markt gehouden. Zaterdag den llden dezer werden 9200bloem- koolen en 3149 sluitkoolen ten verkoop aan geboden. Dinsdag d.a.v. bestond de aanvoer uit 10500 bloemkoolen. Het totale aanbod van de laatste zes marktdagen bedroeg 329000 bloem kool en 3149 sluitkool. Dit geeft dus reeds een belangrijk verschil met de getallen van de daaraan voorafgaande week. De prijs blijft sedert eenige weken vrij con stant en bewoog zich ook nu voor de mindere kwalieiten tusschen f 4 en f 5,50 en voor de beste tusschen f6 en f7,75. Voor binnenlands gebruik werd slochts 7000 stuks aangekocht en naar Amsterdam verzon den. De sluitkool was slecht van kwaliteit en werd dan ook met prijzen van f 0,50 tot f 1 betaald. De in deze week aangeboden bloemkool be stond uitsluitend uit grove reuzen; de fijne zijn totaal weg. De werkzaamheden in de in makerijen of fa- briekon zijn zoo goed als afgeloopen. Den ge- heelen herfst heerschte daarin groote drukte. Hoewel honderden vaten eerste kwaliteit wer den ingezouten, was toch de inmaak van tweede soort en uitschot hoofdzaak. De bouwers ont vingen dan ook dezen herfst, dooreen genomen f 1,50 tot f2 voor hun uitschot. De totale in maak in de fabrieken van de heeren Van Kleef, Boon en Buisman bedraagt omstreeks 4500 vaten. Bij den Heer Boon worden jaarlijks, nevens de bloemkool, nog tal van vaten ge vuld met witte of inmaakuitjes. Een en ander heeft ook dit jaar, vooral aan tal van vrou wen en meisjes, een niet onbelangrijke ver dienste bezorgd. Hoewel de, voor het vat bestemde bloemkool, in den regel niet wordt geveild, waardoor dus in het bijna afgeloopen jaar vele duizenden bloemkoolen aan de markt werden onttrokken mag de vereeniging „de Tuitouw" toch met voldoening terugzien op 1897. De aanvoeren waren weder belangrijk groo- ter dan in het vorige jaar en bedroegen voor aardappelen, in hoofdzaak „muizen", 117903 halve H.L. Met de 64675 halve HL. van Broe kerhaven, maakt dit dus eene totale aanvoer van 182578 halve HL., op de beide markten in de gemeente Bovenkarspel. Zooals ik u reeds vroeger mededeelde, ge schiedt de uienhandel in den regel buiten de markt omtoch was de aanvoer bij den tuin bouw gedurende enkele dagen niet onbelang rijk en beliep een totaal van 13549 H.L. Onze markt krijgt zoo langzamerhand een goeden naam; zoowel bij de.koopers als bij de ver- koopers. Bij de koopers, omdat de sorteering, hoewel nog Diet volmaakt, toch vrij goed is te noe men en zij bij eventueele bedriegerij, op de onpartijdige uitspraak van den keurmeester kunnen rekenen, en bovendien, doordat onze groote aanvoeren hen in staat stellen belang rijke commissies uit te voeren. Bij de verkoo- pers, omdat de prijzen in den regel hooger zijn dan aan de markten te Enkhuizen, Broeker haven en Medemblik. Komt dus eene goede sorteering en onpar tijdige keuring den bouwers reeds nu ten goede, dit zou zeker nog sterker uitkomen, wanneer ook de kooplieden er van overtuigd waren, dat dit ook voor hun handel van groot gewicht is. Het is toch een bekend feit, dat bijv. aan de markt te Broekerhaven, niet zoo goed wordt gesorteerd als bij de „Tuinbouw". Nu koopen enkele handelaars een deel van de door hen benoodigde aardappelen bij de „Tuinbouw" en de rest te Broekerhaven. De aardappelen uit Broekerhaven gaan dan, zoo mogelijk, onder in den baal, of onder in den wagon en de, bij de „Tuinbouw" gekochte waar wordt gebruikt om de mindere kwaliteiten op te pronken. Wordt aan de markt een partijtje gekocht zichtbaar van mindere kwaliteit is, dan hoort men in den regel, door de kooper, quasi dat schertsende,zoggenonder in het baaltje hoor! Indien men evenwel zoo'n partijtje volgt, dan blijkt 't weldra, dat die woorden volstrekt niet schertsend bedoeld waren, doch dat die aardappelen wel degelijk worden gebruikt om het spijt me dat ik geen zachtere uitdrukking mag bezigen, hunne afnemers te bedriegen. Laat de groote vlucht, die onze aardappel- hqndel reeds heeft verkregen, hen toch niet in den waan brengen, dat eene dergelijke han delwijze hen geen schade doet.'waar de bou wers voorgaan met eene goede sorteering, daar vordert het welbegrepen eigenbelang van den handelaar, hun voorbeeld te volgen. K. UITVOER VAN VEE NAAR BELGIË. Reuter seint aan de „Tel." uit Brussel, dat volgens een officieele meededeeling, van den 24en December a.s. af het douane-kantoor te Visé (ge legen in België nabij de Nederlandsche grens, aan de spoorlijn Maastricht-Luik) des Dindags en Zaterdags voor den invoer van vee uit Ne derland langs den spoorweg geopend is. KINDERZEGEN. Te Chester in Engeland is dezer dagen over leden een juffrouw John Jonas, die 33 kinderen heeft gehad het resultaat van 15 dubbel-ge- boorten. De drie laatste kinderen, die één voor één ter wereld kwamen, waren levenloos. Juffrouw Jonas is 75 jaar oud geworden. Niet lang gele den vierde zij haar 54-jarig huwelijksjubileum OVERZICHT VAN EEN MENSCHEN- LEVEN. Met de kilheid van een cijfer heeft een Ame- rikaansch statisticus het leven van een man van 50 jaar ontleed, die in den bloei des levens overleden is. De meedoogenlooze boedelbeschrij ver heeft zich bepaald tot de materieele om standigheden en onder het hoofdstuk „ver strooiingen", welke in de balans opgenomen is, de geestelijke gebeurtenissen zooals ontroeringen, hartstochten, wetenschappelijken arbeid, kunst en andere bagatellen bij elkaar gezet, die de „winst- en verliesrekening" van het bestudeerde leven vormen. Wat hij gevonden heeft, is het volgende6500 werkdagen, 6000 slaapdagen, 4000 dagen van „verstrooiing," 500 dagen van ziekte, doorloopen weg 20000 kilometer, aantal maaltijden 36000, waarbij hij 6000 kilogram vleesch en 1500 kilogram visch, eieren en groen ten verorberd en 32000 liter vloeistof gedronken heeft. DE SLAAPZIEKTE. De slaapziekte, verschillend van die, welke op goedaardige wijze in onze streken op kan toren en expeditiebureau's heerscht, wordt zeer gevreesd in sommige streken van Afrika. Alle klassen van menschen worden er door getroffen, ofschoon ze veelvuldiger voorkomt bij mannen Ndan bij vrouwen en vooral tusschen twaalf en twintig jaar merkbaar is. De zieke wordt door slaperigheid overvallen en zinkt langzamerhand in een diepe slaap, welke door niets is tegen te houden. In 't eerst schijnt het gestel niet aangetast te worden en de ziekte openbaart zich slechts door het onwil lekeurig dichtvallen der oogleden en onweer staanbare slaapzucht. Deze slaapzucht wordt heviger en veelvuldiger en de zieke slaapt ein delijk voor altijd in. Weldra weigert hij elk voedsel en bezwijkt ten slotte na enkele maan den. Deze zieke is inheemsch van den Senegal tot den Congo en in het binnenland van deze stre ken vooral komt ze in hevige mate in het Congodal voor. Alleen negers worden aangetast en de ziekte is bijna altijd doodelijk. De oorzaken van deze vreemde ziekte zijn nog onbekend. Men heeft ze willen toeschrijven aan het inslikken van champignons, die op het koren groeien, waarmede de inboorlingen zich voeden. Het is echter opgemerkt, dat verande ring van voedsel en zelfs van woonplaats zonder invloed blijft op den loop der ziekte. In WEENEN mogen de dienstboden niet buiten de ramen zitten om die schoon te maken, dan voorzien van een veiligheidsgordel, waaraan een band bevestigd is, zoodat, indien zij moch ten vallen of haar evenwicht verliezen, zij naar binnen getrokken kunnen worden, Een Fransch geleerde heeft ontdekt, dat de gewone klei, waarvan men steenen bakt, goud bevat, verscheidene centigrammen per ton. Hij verklaart, dat men, volgens een door hem aan gegeven methode, uit 1000 Kg. klei voor 60 of 65 ct. goud zou kunen halen en hij berekent, dat de muren der huizen in Frankrijk voor ruim 41 millioen frans aan goud bevatten. Een telegram uit NEW-YORK meldt, dat duizend goudzoekers beproeven uit Dawson City en Klondyke weg te komen, daar in de stad nij - pend geprek aan voedingsmiddelen heerscht. Ve- len hunner komen om. Uit een Engelsch rechtsgeding: Een der getuigen verklaart dat hij ten huize van den beklaagde, herbergier, 10 sh. per week verteerde. De advocaatEn wat verdient gij Getuige: 30 shilling. De advocaatEn gij verdrinkt 10 sh. per week Dat is schandelijk! Ik heb iets dergelijks nog nooit gehoord. De rechter: Mr. Crook, gij zijt de onschuld in persoon! (Luid gelach). Uit Petersburg wordt aan de Milaansche Secola geseind, dat de kolonel van den Rus- sischen generalen staf Massegine, die aan Oos tenrijk de plannen voor de verdediging der Poolsche grens heeft willen verkoopen, Dinsdag in de Peter- en Pauls-vesting gefusilleerd is. Zijne vrouw en zijne dochter, die de door hem verkochte stukken naar Weenen hebben ge bracht, zijn tot levenslange verbanning naar Siberië veroordeeld. Volgens officieele statistieken zijn van do vluchtelingen uit Thessalië reeds ongeveer 10,000 over Volo teruggekeerd. De regeerings- commi8sarissen reiken aan de boeren zaad uit, en het weder werkt zeer mede om den arbeid op het land te begunstigen. Maarschalk Edhem Pacha heeft na zijn terug keer te Volo last gegeven, dat alle daden van geweld en roof, door soldaten gepleegd, zwaar moeten gestraft worden. Evenzoo zijn strenge maatregelen genomen om de roovers in de ber gen te bedwingen. STEENOVENS EVEN OVER DE GRENZEN Minder met het doel om den lezer bekend te maken met de scherpzinnigheid der Duitsche rech ters, die strijden over de vraag, of alcohol en je never inderdaad vloeibaar „voedsel" is, dan wel om te doen zien aan welke handen de arbeiders die op de steenovens in Duitschland werken, zijn overgeleverd, laat de „Arnh. Ct." het volgende rechtsgeding volgen. Een baas van een steenoven te Köln-Rhiel was voor de straf kamerte Keulen aangeklaagd met het oog op de bedrijfswet, dat hij zijn arbeiders „Schnaps" gaf en het verschuldigde van het loon afhield. Hij kocht den drank in h 50 pf. per li ter en verkocht dien a 60 pf. per liter. Tevens bleek, dat menig arbeider dagelijks een liter van dit verderfelijk vocht dronk. De Keulsche recht bank sprak den baas vrij, daar ze den drank als een vloeibaar „voedsel" beschouwde. Doch het gerecht te Dusseldorf meende, dat zulk een drank, die zoo schadeljjk werkte onmogelijk een voedings middel mocht heeten en veroordeelde hem tot 50 mark boete. Jl. Dinsdagavond hield de Landbouw- en Ilandelsvereeniging te Broek op Langedjjk hare laatste vergadering in dit jaar en wel in het café „De Tijd" van den heer W. Koopman bij het Station Noordscharwoude. De vergadering was niet talrijk bezocht, een gevolg misschien van de uitgestrektheid der om geving waar de landbouwers wonen en misschien ook van het slechte weer. Nadat de vergadering door den heer Slot met een hartelijk woord van welkom aan de aanwe zigen was geopend las de Secretaris de notulen der vergadering te Dirkshorn gehouden, waar uit bleek, dat ook aldaar de vereeniging met vrucht is werkzaam geweest. Op die vergadering traden tot de vereeniging 10 nieuwe leden en 2 begunstigers toe. Tot commissieleden werden aldaar aangesteld de heeren: Slot, Swager en Kuiper. Hierna nam de Voorz. de heer C. "Wagenaar J.Gz. het woord. Met evenveel opgewektheid, misschien met nog meer gloed en overtniging werd door hem versteende gewoonten bestreden, de rechtvaar digheid en billijkheid in handel en ïandbouw bepleit. Wederom werd door hem op hetzelfde aan beeld gehamerd waarop reeds op zoovele plaat sen door hem is gehamerd, n.l.Hef invoeren van het gewichtstelsel en de afschaffing van de overtallen bij den verkoop van kool. Het ge wichtstelsel was er nu echter door en het af schaffen der overtallen was voorloopig het groot ste struikelblok dat nog uit den weg moest wor den geruimd en waarvoor de medewerking werd verzocht van de ter vergadering aanwezige bou wers. In denzelfden vorm ongeveer trachtte ook nu weer de voorzitter de vergadering te overtuigen van de onbillijkheid en onrechtvaardigheid die er schuilt in die overtallen. In dien geest werd ook gesproken door den Heer D. Wagenaar, die tevens een krachtig woord tot opwekking sprak en de vergadering dringend uitnoodigde om lid der vereeniging te worden. De Heer A. Dirkmaat deelde aan de vergade ring mede waarom voor 2 jaar, toen ook het voorstel tot afschaffing der overtallen in de Tuin- bouwvereeniging te Grootebroek werd ingediend, een geweldige oppositie van den kant der koop lieden kwam, omdat dan onmogelijk viel te con- curreeren met Langedijk waar de overtallen nog bestonden. Daarom werd het voorstel toen weder ingetrokken. Indien echter aan de Langedijk de overtallen vervallen dan zeer zeker komt de Streek direct achter ons aan en zal hetzelfde besluit nemen. De Heer Pool uit Heer-Hugowaard meende dat het voor hen, die hun kool niet een winter kunnen overhouden, en hun producten per wagen „wegmaken" moeielijk is om dat stelsel toe te passen, al juicht hij 't ook nog zoo toe. De voorzitter antwoordde hierop dat het de be doeling is met den nieuwen oogst de overtallen te laten vervallen. Het zou op het oogenblik trou wens ook ondoenlijk zijn dat nieuwe stelsel toe te passen, wat niet anders dan een groote be lemmering voor den handel zou geven. Een der aanwezigen verklaarde zich eveneens voor afschaffing der overtallen, maar zal zich aansluiten bij de meerderheid. Spr. was van ge voelen, dat zij met een te klein getal tegenwoor dig waren. Hierop werd hem door den voorzitter geant woord, dat de niet-aanwezige landbouwers door eene commissie, te benoemen uit de nieuwe leden, die eventueel hedenavond mochten toetreden, zul len worden oangezocht lid der vereeniging te worden, terwijl die commissie tevens is belast met het geven van inlichtingen. De heer C. Slotemaker van Noordscharwoude nam hierop het woord naar aanleiding van het laatst geopperde bezwaar en wenschte aan de woor den van de voorzitter nog toetevoegen eenige inlichtingen over het succes, waarmede somtijds, in dit geval telkens, de commissie werkzaam kan zijn. Op de eerste vergadering te Noordscharwoude gehouden, zij spr. waren slechts 9 personen

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 2