Nieuwstijdingen. Brieven uit „de Streek," Buitenland. Daartoe noopt de winter met zijn gelegenheid tot stille overpeinzing aan den warmen haard, als 't daarbuiten sneeuwt of vriest, of de gure winden verstijven alles met hun killen adem, en met zijn gelegenheid tot openlijke wisseling van gedachten in verschillende vergaderingen en bijeenkomsten. Inderdaad, moge wanneer straks weder deze tijd van opgewekt gemeenschapsleven, van over denking en gedachten wisseling voorbij zal zijn, er van kunnen worden getuigd, dat die den mensch niet voor niets werd gegeven, en dat meer en meer algemeen zal mogen worden ingestemd met het bekende schoolversje "Wel is de grijze winter koud Maar geenszins ongezond, Goddank, wij hebben turf en hout En nooddruft voor den mond. EEN GOEDE KLANT! De barbier Smelten te Gorinchem had een klant onder het mes, die gewoon was per abon nement voor 3 maanden f2.50 te betalen. De drie maanden zijn juist om, en dus wordt een rijksdaalder neergelegd, die S. met de woorden „dankje wel" in ontvangst nam. Inmiddels had een Duitscher op den scheer- stoel plaats genomen, die, na geschoren te zijn, een gulden neerlegt en zonder geld terug te vragen met zenuwachtigen haast zich verwijdert. De heer S. roept hem terug, maar krijgt ten antwoord: „Ich zahle nicht mehr!" Tableau!! Iedere barbier zou wel willen dat hij meer zulke klanten had! In 1898 zullen drie zonsverduisteringen en drie maansverduisteringen plaats hebben, de eerste op 22 Jan., 18 Juli en 13 Sept., de laat ste op 8 Jan., 3 Juli en 25 Dec. De zonsver duistering van 22 Jan. en al de maansverduis teringen zullen in ons land zichtbaar zijn. Papa was er op vooruitgegaan Wat, zei papa aan tafel tot zijn zoontje, is gebraden vleesch niet goed genoeg voor je? Toen ik zoo oud was als jij, kreeg ik niets anders dan aardappelen met een sausje Nu pa, dan heeft u het bij ons toch heel wat beter! Als eene bijzonderheid mag zeker gelden dat de landbouwer, paardenhandelaar, de heer D. Van Dam te Waddingsveen reeds in het be zit is van twee pas geboren lammeren. Do ge wone geboortetijd is op zijn vroegst Februari. Van twee kwaden het slechtste kiezen Te Groningen heeft een tamboer zich een vin ger afgekapt mot het doel uit den dienst ontsla gen te worden en eene onvermogende weduwe met 6 kinderen te kunnen huwen. Hij zit in arrest om voor den krijgsraad terecht te staan. VEEZIEKTEN. De „St.-Ct." No. 298 bevat een staat van de gevallen van besmetteljjke veeziekten in Neder land gedurende de maand November 1897. Als lijdende aan mond- en klauwzeer vindt men daarop vermeld: In Noord-Brabant 841 bij 44 eigenaars; in Gelderland 1540 bij 144; in Zuid-Holland 1243 bij 71; in Noordliolland 82 bij 5; in Zeeland 4559 bij 133in Utrecht 122 bij 10; in Friesland 529 bij 16; in Overijsel 362 bij 28; in Groningen 778 bij 40; in Drente 96 bij 6in Limburg 154 bij 18 eige naars. Te zamen over het geheele Rijk10,306 ge vallen bij 515 eigenaars. N1EUWJAARSWENSCHEN. Ter bevordering van eene geregelde bestelling der bij de aanstaande jaarwisseling ter post ko mende stukken wordt wederom de gelegenheid opengesteld om brieven, kaartjes en gedrukte nieuwjaarswenschen, welke men op 1 Januari a.s. aan de geadresseerden wenscht te zien uitge reikt, reeds van 23 December af ter post te be zorgen. Om die stukken van de overige te onderschei den, behooren over de geheele lengte van het adres twee zich kruisende streepen getrokken te zijn. Zij moeten uiterlijke 31 December, te 12 uren middag, ter plaatse van bestemming zijn aangebracht. Het publiek wordt, zoowel in zijn eigen belang als in dat van den dienst, bijzonder aanbevolen, van deze gelegenheid tot vroegere bezorging bij de jaarwisseling gebruik te maken. („St.-Ct.") EEN OUDE GEWOONTE. In 't dorp Katlijk wordt nog altijd eene zeer oude gewoonte in eere gehouden, nl. het St. Tho mas luiden, dat ook nu weer is aangevangen en tot de Kerstdagen duurt. Jongelingen en ouden van dagen luiden de beide klokken, die naast de kerk hangen, soms nacht en dag door. Er zijn van overheidswege wel eens pogingen aangewend, om dat luiden te beletten doch dan volgde verzet van de Katlijkers. In geen geval willen ze van dit oude gebruik afstand doeu. Sommige personen hebben zich daarin zoo geoefend, dat zij, in iedere hand een touw de beide klokken op de maat tegelijk kun nen luiden. Het St. Thomas luiden blijft voor de Katlijkers in den werkelijken en figuurlijken zin aantrekkelijk. DUBBEL VOORDEEL! Ter bestrijding van het gebruik van sterken drank heeft de firma P. Stoffel Czn. te Deven ter besloten na verloop van een jaar aan iederen arbeider, werkzaam aan hare zaak, die kan ver klaren, gedurende dat jaar geen sterken drank gebruikt te hebben, f 15 uit te keeren, terwijl de firma bovendien gelijk bedrag in een fonds zal storten, dat den grond moet leggen voor een pensioenfonds. NOGAL STERK! Op Urk voeren meer personen denzelfden naam, wat voor de posterij soms lastig is. Zoo zond een visscher, zich te IJmuiden bevindende, aan zijn vrouw aldaar de helft van zijn zuur verdiende penningen en een brief. Doze werd aan het goede adres bezorgd, doch door drukke bezighe den half gelezen ter zijde gelegd. Enkele uren latei- werd uit den verderen inhoud kennis geuomen van hot afgezonden geld, waarp de vrouw zich haastte, dit in ontvangst te gaan nemen. In dien tusschentijd was het kleine bedrag reeds in de woning van afzender's naamgenoot „ge weest" en aan airdappelen, enz. uitgegeven. De rechtmatige eigenares kon zich troosten met de be lofte, dat het geld later zou worden teruggege ven als er wat verdiend werd. In het vorige jaar moet een iets grooter bedrag den tegenovergestelden weg hebben afgelegd. Dit geval zal stellig wel een aansporing zijn, om duidelijker te adresseeren. Zaterdag, le Kerstdag, zal door de Amster- damsche broodfabrieken en bakkers als een ge wone Zaterdag worden beschouwd. Alleen dooi den feestdag prijs te geven, was handhaving der Zondagsrust mogelijk. Bakkers Ct. ONTGINNING VAN WOESTE GRONDEN De raad der gemeente Schoterland heeft beslo ten een post van f 2500 op de begrooting uit te trekken voor ontginning van woeste gemeente gronden om daardoor werk te verschaffen. retourbiljettenT Evenals de retourkaarten in locaal verkeer der Hollandsche Spoor, zullen ook die in binnen- landsch rechtstreeksch verkeer met de overige Nederl. Spoorwegen, van 1 Januari a.s. af, een geldigheidsduur verkrijgen van een maand, zon der prjjsverhooging. STATEN GENERAAL. TWEEDE KAMER. In de zitting van Dinsdagnamiddag kwam aan de orde de W AT ERSTA ATSBEG ROOTING Bij art. 55 Duinbeplanting Noordzee) be spreekt de heer Conrad de zeewering bij Callants- oog en de afneming der duinen aldaar. De duin voet en het strand zijn sterk afgenomen, waar door de polder bedreigd wordt. De quaestie be treft nu de zeewering van Callantsoog en die bij Koegras. Hij betoogt de urgentie van een wettelijke regeling voor onderhoud der beide zeeweringen met het oog op de groote belangen, hierbij betrokken. Immers de zeeweringen zijn bij storm niet betrouwbaar. Hij vertrouwt daarbij op de samenwerking van belanghebbenden. De heer Kool wijst ook op het hooge belang dezer zaak, daar het gevaar een grooe gedeelte van Noordholland bedreigt, tenzij de dijken tus- schentijds behoorlijk worden versterkt en ver hoogd. Winter en storm staan voor de deur, en wat heeft de Regeering nu gedaan Uit de stuk ken tracht hij die vraag te beantwoorden en dit bevestigt hem in zijn overtuiging, dat voorzie ning niet lang meer kan uitblijven. Hij vraagt hoe lang 't nog zal duren eer voorziening wordt aangebracht, want de jongste stormvloed heeft weer belangrijke schade aan de zeewering toe gebracht. De min. neme dus maatregelen voor het te laat is. Belangrjjke rijksbelangen zijn bij de zaak betrokken en eveneens menschenlevenfj Hij hoopt dat 's Min. handelen niet zal verloo- pen in een noodeloozen pennestrijd met Ged. Staten, zooals onder den vorigen Minister. De Minister van Waterstaat erkent het belang der verdediging van Noordholland tegen de aanval len der Noordzee. De Min. heeft zich persoonlijk overtuigd van den toestand, maar kreeg den in druk dat vooralsnog geen gevaar bestond. Intus- schen acht ook hij spoedige regeling noodigTen aanzien van den onderhoudsplicht is hij in over leg getreden met de Staten van Noord-Holland en thans zal een waterschapsregeling worden ont worpen, op spoedige afdoening waarvan hij heeft aangedrongen, teneinde tijdig een voorstel bjj de Kamer aanhanging te kunnen maken. Het pro vinciaal bestuur heeft zich hangende die regeling, bereid verklaard voorloopige voorzieningen te nemen. De heer Macaré had pertinenter antwoord ver wacht en wjjst op den brief van den hoofdinge nieur van den waterstaat van 4 December, waarin de toestand niet zoo geruststellend wordt genoemd. En wie kan er voor instaan dat er dezen winter geen zware storm komt! Waar nu reeds zooveel schade is berokkend, acht spr. langer wachten onverantwoord, hangende het overleg. Is 't nu niet mogelijk alvast op kosten van ongelijk aan het werk te gaan,opdat de ongerustheid in Noord-Hol land worde weggenomen? De heer Kool sluit zich daarbij aan en dringt er bij vernieuwing op aan de handen aan het werk te slaan. De Minister zegt nog, dat als er oogenblikke- lijk gevaar is, gehandeld zal worden. De zaak is niet zoo eenvoudig om haar op kosten van onge lijk tot stand te brengen. UITGESTELD. De pleidooien in het proces der gemeente Alk maar tegen D. Poll en de Maatschappij tot Zeker heidsstelling voor ambtenaren en beambten, over de teruggave van het in de gemeentekas in 1895 ontdekte tekort, welke voor de rechtbank aldaar den 23en dezer zouden worden gehouden, zijn tot latere dagteekening uitgesteld. EEN DUEL. Men bericht uit 's-Gravenhage In de vorige week heeft op den Wasscnaar- schen weg een „ontmoeting op den sabel" plaats gehad tusschen Jhr. M. S. v. S., ambtenaar aan een der Departementen van algemeen bestuur en den advocaat Mr. v. O. Jr. Het tweegevecht had des ochtends half zes plaats in de duisternis, vandaar dat de sabels op lichaamsdeelen terechtkwamen, welke anders zeker niet tot plek van verwonding zouden zijn gekozen. Een pas gevestigd arts, die tot de getui gen behoorde, verleende de eerste hulp aan de ge wonde duellanten. De eerste uitdaging moet door den uitgedaagde zijn afgewezen, doch toen eenige dagen later de uitdager op de sociëteit moedwil lig het glaasje van zijn tegenstander omverwierp, ging men tot het duel over. Beide heeren waren tot dusver intieme vrienden geweest. Het geschil moet over een jonge „schoone" zjjn ontstaan. I Door een agent van politie zjjn naar de inrichting voor stads-bestedelingen te Amsterdam overgebracht 5 kinderen, die onverzorgd waren achtergelaten. SLAVERNIJ! Van Regeeringswijze wordt in Nederlandsch- Indië oen onderzoek ingesteld en worden maat regelen voorbereid tot volledige uitvoering van do afschaffing van de slavernij in de Buitenbe zittingen. (Tel.) VALSCII GELD. De justitie te Groningen heeft gisteren een belangrjjko bekentenis ontlokt aan een marinier, met verlof te Vries (Drente). De man bracht na melijk valsche guldens in omloop. Hij heeft be kend, zelf de vervaardiger van het valsche geld te zijn. De valsche munter werd bijgestaan door een boertje, die thans ook in arrest is genomen. MINISTER VAN MARINE. Bij Kon. Besluit is de minister van Marine de heer J. C. Jansen, op verzoek eervol ontsla gen, met dankbetuiging voor de bewezen dien sten en is generaal-majoor Eland, minister van oorlog tijdelijk belast met het beheer van het Departement van Marine. XII. Afgaande op de levendigheid die deze week aan de markt heerschte, zou men wanen, dat wij aan het begin, inplaats van aan het einde van het seizoen staan. Bedroeg toch de vorige week de aanvoer van bloemkool 32900 stuks (niet, zooals abu sievelijk werd aangegeven 329000 stuks) dit getal bedroeg op de laatste 3 marktdagen 71900 en was dus meer dan verdubbeld. Juist met het oog op den geringen aanvoer, waren de markten van Maandag en Vrijdag opgeheven. De oorzaak van dit grootere aan- aanbod ligt evenwel voor de hand. Voor eene veertien dagen toch, is een massa bloemkool door de vorst verloren gegaan, terwijl de over- blij venden zeer veel hebben geleden. Deze nog ééns bloot te stellen aan de te verwachten vorst, zou dus niet raadzaam zijn, doch zou waarscnijulijk tot totaal verlies lei den. Daarom wordt sedert enkele dagen alles, wat slechts eenigszins leverbaar is, opgesne den en ten verkoop aangeboden. Dagelijks wordt de- bloem van het aangebodene kleiner en de prijs houdt daarmede gelijken tred. Zaterdag werden 22600 stuks geveild en bewoog de prijs zich tusschen f 4 en f 6,75 Dinsdag daalde zij, bij eene aanvoer van 29500 stuks, reeds tot f3 h f5 en heden, Woensdag, varieerde zij nog slechts van f 2 tot f3,75 en bedroeg het aanbod 19800 stuks. Hoewel het grootste deel, n.l. ongeveer 45000 stuks naar het buitenland werd verzonden, liet ook Amsterdam zich niet onbetuigd en besteedde achtereenvolgens f3,75 h f5,75 f3 a f4,50 en f2,30 tot f3. Slechts 670 sluitkoolen werden aangeboden en verkocht tegen fl per 100. Gelijk ik u reeds in een vorigen brief mede deelde is de handel in uien en aardappelen zoo goed als afgeloopen. Ook in den vruchter.handel gaat weinig meer om. De meeste boeren verkoopen namelijk hunne vruchten zoodra deze van den boom zijn ge plukt of geschud. Slechts enkelen, waaronder in de eerste plaats zij, die van bepaalde win- tersoorten tamelijk groote partijen oogstten, wachten een naar hun oordeel gunstiger tijd stip voor den verkoop af. Het loopt hen dezen winter nog niet bijzonder mee; wel zijn bijv. de Bellefleurs eenigszins gerezen en worden deze thans verhandeld tegen f2.75 per y2 H.L., doch daar staat tegenover dat de winter Sui kerperen of winter Jannen gedaald zijn tot beneden f 1.— Wanneer men daarbij de „krimp" in aanmerking neemt, dan is het duidelijk dat de houders tot nog toe geen goede zaken ma ken. Dit neemt niet weg dat de appelpnjzen, ge durende den geheelen herfst, zeer bevredigend zijn geweest. Niet onwaarschijnlijk hebben wij zulks voor een deel te danken aan de groote tuinbouw tentoonstelling te Hamburg. In de maand September toch, was Nederland, zooals vrijwel algemeen bekend is, op genoemde tentoonstelling vertegenwoordigd, door eene prachtige en uitgebreide collectie fruit, die zeer de aandacht trok en dan ook talrijke be kroningen verwierf. Deze fruittentoonstelling was door Duitsch- land ontworpen met het doel om aan te too- nen, dat binnen hare grenzen voldoende fruit werdt gekweekt, om in hare behoeften te voorzien en tevens dat de kwaliteit in alle op zichten tegen het buitenland kon wedijveren. Daarin kwam zij evenwel bedrogen uit, want het bleek ten duidelijkste, dat zij noch met kwaliteit, noch met kwantiteit bovenaan stond. Nederland maakte daarentegen een schitte rend figuur en dat het daarvan reeds nu de gunstige resultaten ondervindt, meen ik als vrij zeker te mogen aannemen, omdat mij be kend is, dat door Duitsche firma's reeds ge tracht wordt connecties aan te knoopen voor leveringen van den oogst van het volgend jaar. Indien nu de vruchtenteelers slechts tot de overtuiging konden worden gebracht dat, om dit voordeel blijvend te genieten, in de eerste plaats de hand moet worden geslagen aan eene betere sorteering. Het is waarlijk bedroevend dat, met het goede voorbeeld van de aardappelbouwers voor oogen, nog steeds zoo nonchalant met de vruch ten wordt omgesprongen. Op een bodem als de onze, zoo bij uitne mendheid geschikt voor fruitteelt, dient men alle krachten in te spannen, om ên kuituur, èn sorteering, tot de hoogste volkomenheid te brengen. Toch doen er zich reeds verschijnse len voor, die grond geven tot de verwachting, dat ook daarin verbeteringen zullen'worden aangebracht. K. Hoe liet gekomen is, dat de Transvaalsche Boeren indertijd, toen Jameson's troep hun in han den viel, do aanvoeders maar niet dadelijk heb ben gefusileerd of opgeknoopt, waartoe zij het volste recht hadden, en hoe weinig dit ook feite lijk gescheeld hoeft, daaromtrent vinden wij thans zeer opmerkelijke bijzonderheden medegedeeld in het verslag van een gesprek, 't welk een Zuid- AfrikaanBch berichtgever van de Londensche „Sunday Spicial" gehad heeft met Generaal Joubert. Na de gevangenneming dus verhaalde do Generaal - werd ten huize van Presendent Kru- ger over wat verder te doen stond laad gehou den. Die Raad bestond uit twintig verschillende gezaghebbende personen, en in rechtmatige ver ontwaardiging over den aanslag tegen hun land sprak de meerderheid als het algemeen gevoelen der Boeren uit, dat als afschrikwekkend voorbeeld, zoo niet al de gevangenen, dan toch Jameson en zijn officieren den volgenden morgen moesten wor den terechtgesteld. President Kruger echter was voor eene meer genadigde behandeling, en hij wendde al zijn wel sprekendheid en al zijn invloed aan, om zijn ge voelen te doen zegevieren. Generaal Joubert was een der weinigen, die hem ter zijde stonden. Maar hoe zij zich inspanden, het was alles tever geefs. De meerderheid van den Raad bleef bij haar gevoelen. Het werd een wild en heftig debat, en om 4 uur in den morgen was Jameson's lot nog niet beslist. Kruger was zichzelven schier niet meer meester. Hij raasde, dreigde, smeektemaar zijn tegenstan ders bleven onverbiddelijk. Eindelijk kwam Joubert weer aan het woord. „Vrienden", sprak hij, „wilt gij mij even aan- hooren Gesteld ik heb een hoeve en mijn buur- mans honden zijn er altijd op uit mijn schapen te plagen en te dooden. Wat zoudt gij mij nu raden Moet ik de honden dooden en zoo een eind maken aan dien overlast? Als ik dat doe, kan mijn buurman komen en zoggen „gij hebt mijn honden gedood; zij waren veel meer waard dan uw schapen, en gij moet mij schadevergoe ding betalen!"" „Zou het niet beter zijn de honden te vangen, ze naar hun eigenaar te brengen en te zeggen hier zijn uw honden; straf ze en vergoed mij de schade, die zij aanrichten?" Niemand antwoordde, en na een oogenblik stilte vervolgde Joubert: „Wij hebben de hon den gevangen Zou het niet beter zijn, hen aan de Engelsche Regeering terug te zenden, om hen te doen straffen en schadevergoeding teeischen, in plaats van den Engelschen een voorwendsel te geven om uit hun grooten stal andere, misschien nog lastiger honden af te zenden, om ons te plagen En ook ditmaal bleek tegen de overredende kracht der „gelijkenis", de geliefkoosde leervorm van den Zaligmaker, het verzet niet bestand, en de krijgsraad deed naar Kruger en Joubert had den aanbevolen. (N. v. d. D.) Een zeer eigenaardig besluit is uitgevaar digd door den Keizer van JAPAN. Deze souve- rein heeft bij proclamatie bekend gemaakt, dat hij niet tevreden was over de lengte zijner onder danen en over hun lichaamsbouw; vergeleken bij andere volken zijn de Japanneezen ook maar klein. Daarom heeft hij het volgende gedecre teerd „Ik gelast aan mijn onderdanen zooveel mo gelijk vleesch te eten, opdat zij dikker en langer worden". Een Italiaansch hygiënist, dr. Massaglia, somt een lange lijst op der ziekten en kwalen, waaraan onze periodieke omgang met kappers en barbiers ons blootstelt. Hij wil, dat de kappers ge noodzaakt zullen worden, hun gereedschappen te dompelen in eene oplossing van bijtende potasch van 8 per 1000 en die daarna af te drogen met watten, gedrenkt met alcohol van 60 per 100. In de Annales d' hygiëne wordt opgemerkt, dat men den kappers boven alles het eenvoudige grond beginsel moest zien bij te brengen, dat zij vóór en na elke hunner operatiën hunne handen moeten wasschen. Er zjjn twee mogendheden, die wan trouwend gade slaan, wat Duitschland en Rusland beoogenJapan en Engeland. En beide mogend heden beschikken over een geduchte vloot. Wel is waar acht de „Kölnische Zeitung" de sterkte der Japansche vloot niet zóó, dat zij zou opge wassen zijn tegen die van Duitschland, Rusland en Frankrijk samen zooals van Engelsche zijde beweerd is maar toch erkent dit blad, „dat Japan een zeer sterke vloot bezit en met patrio- tische opoffering groote geldmiddelen heeft toege staan om talrijke oorlogsschepen van de nieuwste en grootste soort, evenals een vloot van torpedo booten en torpedo-jagers te doen bouwen". En dat Engeland niet te licht moet worden geacht, zegt het volgende staatje betreffende de tegenwoordige Engelsche vloot,in de Chineesche wateren, welke binnenkort zal staan onder be vel van vice-admiraal sir Edward Hobart Sey mour. Engeland beschikt over: één pantserschip, de Centurion met 41 kanonnende kruisers Archer met 16, Grafton met 36, Immortalité met 37, Iphigenia met 21, Marcissus met 34, Pique met 21, Powerful met 51, Rainbow met 21, Undaun ted met 35 kanonnende kanonneerbooten Esk, Peacock, Plover, Linnet, Pigmy, Rattler en Rid- pols; de korvetten Algerine, Daphne en Phoe nix, en de torpedojagers Fame, Handy, Hart en Whiting. VEESMOKKELEN. De Belgische kommiezen hebben in den nacht van Donderdag der vorige week in do nabijheid van de gemeente Koewacht eene belangrijke aan houding gedaan, waarbij twee smokkelaars wer den gearresteerd en acht koeien in handen vielen. Nu verspreidde zich Vrijdag het gerucht dat één der smokkelaars voor de som van 50 francs de ambtenaren op de hoogte had gebracht en men daaraan dien ongunstigen uitslag te danken had. Men kan begrijpen, welke algemeene veront waardiging er heerschte en wraak, bloedige wraak

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 2