Brieven uit „de Streek." bevorderen, hand aan hand strijden voor de be vordering der landbouwbelangen voor den bloei en de algemeene welvaart in 't algemeen. De vergadering toonde zich al direct goed ge zind, door met een daverend applans deze rede te begroeten en na de vraag of de vergadering nog bezwaren had intebrengen bleek zij zoozeer in- genamen te zijn met het streven der vereeniging dat van eene veroovering van terrein geen sprake was en na eene gezellige causerie zich van de aanwezigen 21 personen lieten inschrijven als lid der vereeniging. Uit hun midden werden tot Commissieleden benoemd de H.H. J. Schaak, K. Stolp en K. de Boer. Bij de gewone rondvraag of iemand nog 't woord verlangt, vraagt en verkrijgt de Edelachtb. Heer J. van Willige, burgemeester, het woord, en zegt ongeveer: Mijne Heeren! Ik geloof dat het ten volle is gebleken, hetgeen ik bij het begin zei, dat ik bij ervaring wist, dat de voor zitter, de Heer Wagenaar de zaak beter onder de knie had dan ik. Over de heldere, nette, be vattelijke wijze waarop door hem de der veree niging ter harte gaande belangen zijn be pleit, zal ik niet breedvoerig uitwijden, maarj ik wil mij sterk maken, dat ik de tolk der vergadering ben, wanneer ik den voorzitter hulde breng voor de wijze, waarop door hem deze samenkomst is geleidik spreek den wensch uit, dat het doel der vereeniging mag worden bereikt, en deze aansluiting aan het doel bevor- delijk mag zijn. Ik voeg bij het hartelijk wel kom, hetgeen ik het bestuur eerder had moeten toespreken nu een „wel thuis." De Heer A. Dirkmaat wenscht hierop de nieuwe leden geluk met hun genomen besluit, met de nieuwe banden aangeknoopt, en hij hoopt dat het doel, de bevordering van handel en land bouw, hierdoor zal worden bereikt. Hierop wordt in een hartlijk woord door den heer D. Wagenaar dankgezegd voor de ondervon den sympathie, voor de flinke opkomst en voor de tegenwoordigheid van den Edel Achtb. Heer Bur gemeester, die zooveel heeft bijgedragen tot het succes van dezen avond, door welwillende arbeid heeft bewezen, sympathie voor het stroven der vereeniging te gevoelen en deze vergadering tot zijn recht heeft gebracht. De vergadering wordt gesloten mot een woord van aanmoediging in den strijd. Men moet niet denken, zegt spr. dat het van een gladde baan ijs zal gaan. Doch „we willen vast staan" is het wachtwoord en we houden het vaandel hoog, waarin staat geschreven: Weg met de verkrachte maat; weg met de toetallen. Onze correspondent te SINT PANKRAS schrijft Er is tegenwoordig heel wat leven en beweging aan den anders zoo stillen Achterweg alhier. Den heelen dag zijn een groot aantal polderjongens bezig met het laden van zandtreinen voor de nieuwe lijn naar Hoorn. In twee groote keeten hebben zij hun bivak opgeslagen. Dat deze werkzaamheden veel toeschouwers trekken, is te begrijpen. Vooral de jeugd laat zich niet onbetuigd. Na schooltijd begeven de knapen zich naar den Achterweg, waar zij soms dapper meehelpen om de waggons te vullen. Niet alleen met de werklieden, ook met den anders zoo ge- vreesden vurigen salamander, de locomotief, staan zij op zeer vertrouwelijken voet. Een beetje voor zichtig, hoor jongens! Dat fietsrijders bij de hooge Mirakelenbrug alhier wel voorzichtig mogen wezen, bleek Dins dagavond, toen een heer op een fiets daar te water geraakte. Gelukkig wist hij nog bijtijds den wal te bereiken. Dit is niet het eerste geval van dien aard op deze plek. De Alkmaarsche Tramvereeniging heeft aan het bestuur dezer gemeente verlenging der Concessie gevraagd voor het leggen van rails voor den tram Alkmaar-Oudkarspel. Door den Minister van Koloniën is de heer F. Nobel, onze vroegere dorpsgenoot, ter beschikking gesteld van den Gouverneur-Gene raal van Ned.-Indië om te worden benoemd als ingenieur bij de Staatsspoorwegen aldaar. HOE WIND DE BOTER DUUR MAAKT! Het stormde Maandagmorgen zoo hevig, dat slechts een enkele inwoner van Maas-en-Waal den overtocht naar Tiel durfde wagen. Tenge volge daarvan was op de anders zoo drukke markt aldaar bijna geen aanvoer, waardoor boter en eieren, die voornamelijk uit het Overwaalsche komen, zeer in prijs stegen. Boter liep tot f 1,70 per kilo, dat is 50 ets. hooger dan verleden week. Yrouwen in de Kamervan Koophandel Het „Comité tot Yerbetering van den Maat- schappelijken en den Rechtstoestand der Yrouw in Nederland" heeft een adres verzonden aan den Minister van Waterstaat, verzoekende aan H. M. de Koningin-Regentes een wijziging voor te dragen van het Koninklijk Besluit van 4 Mei 1896, tot vaststelling van een algemeen regle ment voor de Kamers van Koophandel en Fa brieken, in dien zin, dat aan de Nederlandsche vrouwen, bestuurderessen of medebestuurderes sen van een bedrijf van handel of nijverheid het kiesrecht voor en de verkiesbaarheid tot lid van de Kamers van Koophandel en Fabrieken wor den toegekend. NOG EEN BEETJE HEKSERIJ! Door den brigadier der marechaussee Planting is ten huize van S. te Hoogeveen, een onder zoek ingesteld naar aanleiding van een staaltje van heksengeloof aldaar. De brigadier vernam van de vrouw des huizes, dat de duivelbanner, bij zijn onderzoek een groote flesch, gevuld met vocht, had achtergelaten, waarvan het behekste kind viermaal daags een lepel vol moest innemen. Geld er voor had de man niet gevraagd en had zij hem ook niet gegeven. In 't volle vertrouwen op de geneeskracht van de zoogenaamde medicijn, had de moeder reeds onderscheidene malen het kind daarvan toegediendzij kon dan ook uoode van de flesch scheiden, die echter door den bri gadier in beslag is genomen als overtuigingsstuk bij het op te maken proces-verbaal. NOORDER-STOOMTRAM. Door de „Noorder-Stoomtramvereeniging welke zich ten doel stelt den aanleg en de exploitatie van een stoomtram SchagenAlkmaar, te Scha- gen aansluitende aan de lijn SchagenWognum en aan de lijn AlkmaarPurmerendAmster dam, is aan de onderscheiden gemeentebesturen, die tot dien aanleg concessie moeten of reeds hebben verleend, een uitvoerig adres ingezonden, waarin zij te kennen geeft, dat door haar den steun der regeering en provincie is gevraagd, welke zij vertrouwt dat door elk dezer lichamen, bij wijze van renteloos voorschot, tot '/3 der kos ten van aanleg, geraamd op f480.000, zal wor den verleend, 't Laatste 1/3 deel of f 160,000 zal worden verdeeld in aandeelen. Zij noodigt de gemeentebesturen uit, hare po gingen te helpen steunen: 1. deelneming in het aandeelen-kapitaal of het verleenen van rente-garantie over een door den raad te bepalen bedrag; 2. het toekennen eener bijdrage in de voor- loopige kosten. DE DAAD VAN EEN WANHOPIGE. ToenWoensdagavond 7.58 de trein voor Amster dam aan het station D. P. te Rotterdam arri veerde, wierp zich plotseling een 20-jarig meisje G. G. genaamd, dat eenige oogen blikken te vo ren op het perron had gewandeld, zich eensklaps voor den trein. De locomotief en vier wagens gingen over haar heen, ofschoon de machinist op de angstkreten van het publiek direct stopte. De wagens moesten worden afgekoppeld om het deerlijk verminkte lichaam er tusschen uit te halen. De beide beenen en een arm bleken afgereden, het lichaam opengereten en deerlijk gehavend. Dokter Broes van Donk verleende de eerste hulp, waarna zij per brancard naar het zieken huis werd vervoerd. Daar overleed zij na een vreeselijk lijden omstreeks 10 uur. De zeewering te Callantsoog heeft met den storm in den nacht van 2 op 3 Februari niet veel geleden. Bij paal 13 vóór het dorp is maar ruim 1 meter duin weggeslagen. Gelukkig is daar door de provincie achterwaartsche ver sterking aangebracht, zoodat er geen onmiddel lijk gevaar meer bestaat. VERLOTING IN EEN POLITIEBUREAU. Uit de Graafschap schrijft men aan de Arnh. Cf. Reeds dikwijls hadden we gelegenheid te wij zen op de middelen, die aangewend werden om het publiek door loterijen tot koopen te lokken. Het publiek wordt er zelf de dupe van, daar de hoedanigheid der artikelen er onder moet lijden om de kosten voor uitgeloofde prijzen goed te maken. Daar lezen we b.v. van een sigarenwin kel te Zutfen, die op f6000 verkochte sigaren f670 aan rijwielen uitloot, dus meer dan 10 pc. der waarde, behalve de kosten voor drukwerk en administratie. Tegen dergelijke loterijen is weinig te doen, maar de overheid moest ze niet in bescherming nemen en goedkeuren, en dit geschiedt als men weet, dat de verloting plaats heeft ophet bureau van politie te Zutfen. Dit kan wezen om het publiek te waarborgen dat werkelijk wordt nagekomen wat de winkelier aankondigt, maar zelfs al rekent men dit tot de taak der politie, hoe dan als andere winkeliers te Zutfen, door concurrentiezucht gedreven, eveneens gastvrijheid op het politiebureau verzoeken. Waar zal men dan plaats vinden in dat gebouw voor de politie in de eerste plaats bestemd is, zooals het verhoor en het inlichten van beklaagden en klagers? Zoo kan men aan den gang blijven Nauwelijks zijn bij de infanterie weer nieuwe schouderbedekkingen ingevoerd, de bekende roode en blauwe met het regimentscijfer er op, of ze zijn alweer afgekeurd en zullen weldra door an dere vervangen worden. Voor de cultuur van zomergranen mag in het voorjaar niet meer geploegd worden op alle gronden, die gemakkelijk uitdrogen: dit moet vóór den winter gedaan zijn. Om den bodem zooveel mogelijk zijn wintervocht te doen bewa ren, is het echter noodig, dat men zoo vroeg mogelijk, b.v. in do mooie dagen van Februari, de korst, die bij eenige droogte ontstaat, met de egge breekt. Die korst toch is oorzaak, dat de diepere lagen sterk uitdrogen, terwijl deze bij een lossen bovengrond haar vocht niet kun nen doen opstijgen, maar behouden. VALKENJACHT De bekende Valkenwaardsche valkenier Carel Molle heeft dit jaar 23 valken, meerendeels reeds afgericht, aan Engeland afgeleverd. Hij heeft nu een bestelling van twee tot vier stuks voor een Nederlandsche jachtliefhebber, zoodat er kans is, dat de aloude valkenjacht in ons land herleeft. In Januari 1898 zijn bij het Koloniaal Werfdopot voor den Indischen dienst aangeno men 68 Nederlanders, 15 Duitschers, 13 Belgen, 2 Zwitsers en 2 Luxemburgers, totaal 100. Van de verschillende korpsen van het leger hier te lande werden overgenomen: 31 onder officieren en minderen, zoodat de totale werving 131 bedroeg. Aan hen werd aan handgeld uitbetaald f 25.620. Naar Oost-Indië zijn in die maand uitgezon den 3 detachementen door 6 officieren geleid, ter sterkte van .10 onderofficieren, 6 korporaals en 144 minderen, terwijl afzonderlijk vertrok 1 ser geant-majoor werkman der genie. In het geheel zijn dus vertrokken 161 man van verschillende nationaliteiten en wel 132 Ne derlanders, 16 Duitschers, 11 Belgen, 1 Luxem burger en 1 Oostenrijker. In een der schoolarrondissementen van ons vaderland was een nieuwe opziener aangesteld. Een der hoofden vap scholen in dat arrondisse ment had vacantie en gedurende die rustdagen een bloedverwant, ook onderwijzer, te gast; op een goeden morgen gaat men naar een naburig dorp, om een collega te bezoeken, die eenigen tijd later vacantie lieeft en dus der woelige dorpsjeugd de beginselen, genoemd in art. 2. dei- wet in zake Onderwijs, tracht in te prenten. Al pratende komt men onder de wandeling op het denkbeeld om den gast bij den collega, die be zocht zal worden, voor den nieuwen schoolop ziener te laten doorgaan. De voorstelling als schoolopziener heeft wer kelijk plaats en alle klassen worden bezocht; de indruk, die echter de nieuwe maakt, is voor het betrokken hoofd nu juist niet aangenaam, want op alles wordt aanmerking gemaaktvragen worden den leerlingen gesteld, die onmogelijk kun nen beantwoord worden, enz. Op het einde van den schooltijd wordt gezegd: „Nu mijnheer! uw school laat in vele opzichten te wenschen over; aard rijkskunde, mingeschiedenistreurig; taal maar zóózóóen zingen, ik kom in een der klassen en daar zingen waarachtig de jongens in het morgen uur.... een „Avondliedje." Na schooltijd wordt echter bij moeder de vrouw aan de koffietafel de geheele grap verteld en hoe wel collega, wiens school inderdaad perfekt in orde is, in het begin kijkt als de traditioneele boer, die kiespijn heeft, lacht men ten slotte hartelijk om de welgeslaagde grap. Wat wil echter het geval? Veertien dagen la ter krijgt het beetgenomen hoofd bij de morgenles werkelijk bezoek van den nieuwen schoolopziener, die heel wat minder noten op zijn zang heeft dan voor twee weken de gefingeerde, en na den mid dag gaat het hoofd, dat een vrijen dag heeft, mede naar de collega, wiens vacantie om is. De voor stelling volgt, maar wat krijgt de schoolopziener te hooren? „Ja wel! mijn goede vriend, ga je gang maar de komst van zoo'n nieuwen schoolopziener ken nen we hoor! De aardigheid is er nu af;je doet natuurljjk allerlei onzinnige vragen, die door mijne leerlingen niet beantwoord kunnen worden en dan luidt het ten slotte: geschiedenis: slecht; taal; zóó, zóó! en in het middaguur morgenliedjes zingen! Beproef de grap bij een ander, hoor!" Groote verbazing, ja verontwaardiging bij den schoolopziener, verlegenheid van collega en een lachend, guitig gezicht van die bezocht wordt. Ten slotte wordt echter de grap van vóór veer tien dagen verteld en de schoolopziener is de eerste, die hartelijk om de welgeslaagde „ui" lacht, ter wijl het betrokken hoofd, ondanks de welwillend heid van den schoolopziener bij de ontknooping op zijn beurt den zoo straks genoemden door kiespijn geplaagden boer vertoond. De leeuwentemmer Seeth, bekend door zijn optreden in de „Arena" te AMSTERDAM, vindt geen voldoening meer in het dresseeren van derde en vierdehands koningen der dieren. Hij wilde ze onder handen nemen zóó als ze uit de wilder nissen komen. En als Zwitser had hij veel ge lezen van zijn landgenoot den ingenieur Hg, die zoo zeer in den gunst van den Keizer van Abessi- nië staat. Hem verzocht hij daarom aan Z. M. Menelik te vragen, of die hem geen kersversche leeuwen kon bezorgen. Dezer dagen kreeg Seeth, naar de „N. R. C." weet mede te deelen, antwoord van den heer lig uit de residentie Adis Abeba. De Keizer had hem opgedragen den dierentemmer mee te deelen, dat er reeds tien leeuwen, prachtige exemplaren, zes mannetjes en vier vrouwtjes, voor hem gevangen waren en,ter beschikking van Seeth stonden. Me nelik was niet in staat daarvoor een prijs te be palen, omdat hij tot nu niet in leeuwen had gehan deld, maar daarover zouden beiden het wel eens worden. Voorts noodigde de Keizer den temmer uit zelf in zijn residentie te komen, om over den koop te onderhandelen, en hem tevens proeven van zijn vermaarde dressuur te geven op de pas gevangen wilde dieren. Seeth bereidt zich tot de reis voor. Een preek met debat! De bekende socialistische spreker L. M. Her mans bezocht Zaterdag en Zondag jl. de provin cie Groningen.en hield aldaar redevoeringen. Te Stadskanaal besprak bij de Jezusfiguur in het Heidendom, in het Christendom en in het Socia lisme en eenige zijner partijgenooten te Nieuwe Pekela hadden bezoeken afgelegd bij godsdienst leeraars en predikanten ten einde dezen uit te noodigen de vergadering te wonen en naar aan leiding van het gesprokene te debatteeren. Overal ontvingen zij een weigerend antwoord. De heer Jansonius, predikant bij de Ned. Ilerv. Gemeente te Nieuwe Pekela, gaf echter te ken nen dat hij er niets tegen had wanneer de socia listen zijne predikatie bijwoonden en men na afloop van den dienst bedenkingen tegen het ge sprokene inbracht. Dit gezegde had tengevolge dat Zondagmorgen jl. Hermans met een twintigtal zijner partijge nooten in het kerkgebouw verscheen en de gods dienstoefening bijwoonde. Nadat de heer Janso nius over den Munsterschen vrede gepreekt had en op de gewone wijze de godsdiensteefening was afgeloopen, trad de heer Hermans met den pre dikant in debat. Bij vele kerkgangers moeten die discussiën een zonderlingen indruk hebben gemaakt. De kikvorschen zijn met het zachte win terweer ook al in de war. Ze hebben nu hun winterslaap al uit. Gewoonlijk is dit begin Maart het geval. Een ernstig ongeluk gebeurde den 2en dezer aan de in aanbouw zijnde spoorlijn Hoorn Hugo waard. Een aan die lijn werkzaam polderwerker T. woonachtig te Spanbroek, werd door een wind vlaag voor een aankomenden zandtrein gewor pen met 't jammerlijk gevolg dat hem de beide beenen werden afgereden. Kort daarop is hij aan de bekomen wonden bezweken. Hij laat een groot gezin achter. Dr. Kuyper sprak in de Tweede Kamer van averechtsche zuinigheid bij het beheer over het het leger. Er is averechtsch in onze militaire toestanden. Ziehier er een drietel door de „Arnh. Ct." aangestipt Onze armee heeft geen reserve-troepen maar wel reserve-luitenants. Er is overvloed van kost baar beroeps-kadernijpend gebrek aan soldaten. Terwijl in den oorlog van onze officieren en on derofficieren zal geëischt worden, dat zij met weinigen weten te bevelen over velen, leert men hun in vredestijd juist met velen te bevelen over weinigen. EEN VREESELIJKE VONDST. 't Was in de Hofstraat te Groningen, dat gis ternacht een heer bij zijn thuiskomst tot de vree- selijke ontdekking kwam, dat in do vensterbank een voorwerp was nedergelegd van zeer verdacht voorkomen, 't Was een bijna bolvormig potje met overslaand deksel en er zat een hengsel aan met een vrij lang touw. De heer riep de politie en onder aanmaningen tot uiterste voorzichtig heid liet hij den agent het akelige ding meene men naar het bureau. De dienstdoende inspecteur, die niet zoo bevreesd was, bekeek het van alle kanten en besloot eindelijk den pot te openen. Het deksel werd weggenomen en met een klein sissertje wipte daarop den stop eraf. Bij inspectie van den inhoud bleek de dyna- mietbom te zijn een half geledigd potje gem ber. „N. Gr. Ct." DE JAPANSCHE ANDOORN. Naar men meldt is aan de Rjjkstuinbouwschool te Wageningen thans in voorraad, ofschoon in beperkte hoeveelheid, de Japansche andoorn. Dit zijn knolletjes, die eene zeer smakelijke groente geven, indien zij goed behandeld worden, n.l. on geveer als schorseneren gaar koken in wateren dan nadat het water afgegoten is, opstoven met wat melk, gebonden door een weinig meel met wat boter en notemuskaat en wat zout. De groente is in iederen tuin gemakkelijk te telen, maar er schijnt bij velen een soort van veroordeel te bestaan, wellicht uit mindere bekendheid met de wijze van bereiding. Ze behoeven echter niet geschild te worden zooals de schorseneeren. Minnebrieven schrijven is niet ieders werk Een jongmensch begon zijn eersten liefdesbrief aan zjjn beminde op de volgende wijze: Beminde Julia: Telkens wanneer ik in ver zoeking gebracht wordt kwaad te doen, denk ik aan u, en zeg: „Ga weg van mij, o Satan!" DE DUBBELE MOORD TE LISSE. Naar men verneemt heeft in deze geruchtma kende geschiedenis Van Kampen, de arbeider uit Sassenheim, volledig bekend zijn tweede vrouw en J. van Diest te Lisse te hebben ver giftigd door middel van arsenicum. Verder wordt hij verdacht op gelijke wijze het leven te hebhen benomen aan zijn eerste vrouw, eenige jaren geleden overleden, en aan een l1/^-jarig kind, dat zijn tweede huwelijk in den weg scheen te staan. Ten einde zekerheid hieromtrent te verkrij gen werden gisteren, in tegenwoordigheid van den verdachte, te Sassenheim de lijken opgegra ven van zijn eerste vrouw en het kind. Het strafrechtelijk onderzoek en de verdere behandeling der zaak zal door de justitie te 's Gravenhage plaats hebben, daar Van Kam pen woonachtig was te Sassenheim. In verband daarmede is hij naar de cellulaire gevangenis te Scheveningen overgebracht. NOORD-HOLLANDERS TÈ EN NAAR NIJMEGEN. De in den loop van het vorig jaar te Nijme gen opgerichte vereeniging „Noord-Holland boven het IJ (Kennemerland)", wier doel o.m. ook is Noord-Hollanders, die Nijmegen bezoeken voor te lichten, zal ter bevordering van dat doel zich wen den tot de hoofdadministratie der H. IJ. S. Maat schappij met verzoek dezen zomer bij wijze van proef excursietreinen te doen loopen van Den Hel der, Enkhuizen, Medemblik, Zaandam, in aanslui ting met de van Amsterdam uitgaande excursie- treinen naar Nijmegen. Tot nog toe konden de Noord-Hollanders boven het IJ niet anders dan met groote kosten van die treinen gebruik maken. Slagen de pogingen dezer vereeniging en wel zóó, dat deze goedkoope reisgelegenheid gegeven wordt op Woensdag van elke week gedurende den tijd dat de landlieden niet door werkzaam heden belet worden, dan zullen zeker velen gaarne daarvan gebruik maken om een bezoek te bren gen aan Nijmegen en fraaie omgeving. ATJEH. Aan de „N. R. Ct." wordt onder dagteekening van Vrijdag uit Batavia geseind: Morgen gaat het derde bataljon met de trein naar Daja om Oemar's partijgangers te verdrij ven per stoomschepen Havik en Gier, onder com- manda van majoor Christan, vergezeld van den kapitein van den staf Van Daalen. De landing zal plaats hebben in de Lambesibaai. Men ver wacht geen tegenstand. XVII. Zoo is dan de afschaffing van de over-of toetallen op Bloemkool en Kool, ook in „De Streek" een feit geworden. Nu, wij hadden dan ook niet anders verwacht. Een woord van hulde komt toe aan het be stuur van de Landbouw- en Handelsvereeniging te Broek op Langedijk, dat door zijne tegen woordigheid op de door „de Tuinbouw" te Lutje broek gehouden vergadering, weder blijk gaf, dat het geen moeite te groot acht, om een goed doel te bereiken. In 't bijzonder komt lof toe

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 2