Plaatselijk Nieuws. Groentenvervoer. aan do Hoeren Wagenaar en Dirkmaat, die door hunne duidelijke inleiding en krachtige verde diging zeker veel hebben bijgedragen tot het met groote meerderheid aannemen van het bestuursvoorstel. De bestrijding, door de Heeren K. Buisman, M. de Wit en Jb. Oud, allen handelaars, was tamelijk zwak en weinig beteekenend. De Hee ren K. en W. Kooiman wezen op het ongerijmde van de tegenwoordige regeling en hoewel zij ten opzichte van de voordeelen, aan de af schaffing van de toetallen verbonden, eenigszins met de Heeren van de Langedijk verschilden, toonden zij aan dat de verkoop van zooge naamd „vlak honderd" groot gemak zou ople veren. Het voorstel van den Heer Wagenaar om de Uien per baal van 50 Kilo te verkoo- pen, vond minder bijval en stuitte op meer bezwaren. Na eene tamelijk verwarde discus sie, trouwens dit is op de vergaderingen van „deTuinbouw" regel gewordenwerd op voor stel van den Heer K. Kooiman besloten, daar omtrent in overleg te treden met de marktver- eenigingen te Enkhuizen, Hoorn, Broekerhaven, Medemblik en Oostwoud. Uit het verslag van de finantieele commissie bleek, dat de totale ontvangst aan de markt, bedroeg de som van f324657,93 en dat aan den betaalmeester een salaris is uitbetaald van f2597,17. De Heeren G. C. Brander en G. Stapel oor deelden het wenschehjk dat eene wijziging worde gebracht in de benoeming van de finan tieele commissie. Deze benoeming geschiedt n.l. door het bestuur, terwijl genoemde Hee ren het rationeeler achten dat zulks door de algemeene vergadering geschiedt. Uit het jaarverslag van den secretaris, voor gelezen door den Heer K. Kooman bleek dat in het afgeloopen jaar 267 markten werden gehouden en dat het ledental weder niet on onaanzienlijk was uitgebreid. Hoewel het voorstel van het bestuur, tot afschaffing van het overtal, zonder twijfel als het meest ingrijpend moest worden beschouwd, was toch de verwachting het meest gespan nen, bij de vaststelling der salarissen. De bestuursvoorstellen daaromtrent, luiden als volgt; voor den Voorzitter f 50, Secretaris- Penningmeester f 150, het lid van het dagelijks bestuur f15 en voor den betaalmeester 7/j0 pCt. van den totale omzet. Alleen omtrent het salaris van den betaalmeester ontstond discus sie. Van den Heer Wigmans te Grootebroek was namelijk een aanbod ingekomen, om als betaalmeester op te treden tegen eene vergoe ding van 72 pCt. De Heer A. Hofland stelde dan ook voor, om het salaris vast te stellen op 72 pCt. en meende dat de werkzaamheden daarmede flink werden betaald. Dat velen eene dergelijke bezuiniging toe lachte, ligt voor de hand. Toch werd dit voor stel slechts schoorvoetend ondersteund, want men begreep dat het hier niet gold de vraag 7/,o pCt. of V2 pCt., doch Kooiman of Wigmans. Toen dan ook de Heer Kooiman, op eene daar toe tot hem gerichte vraag, antwoordde dat hij eene nieuwe benoeming tegen 1/2 pCt. niet zou aanvaarden, doch met.3/5 pCt. genoegen zou nemen, werd met groote meerderheid het door hem genoemde percentage vastgesteld. Daar mede sprak de vergadering tevens haren wensch uit dat de Heer Kooiman op nieuw zou wor den benoemd. Wij wenschen de vereeniging daarmede geluk. Het werk is bij hem in goede handen. Het laatste punt van de agendabespreking over de mogelijkheid tot oprichting van eene knollen- of Meirapenmarkt, werd niettegen staande de bezwaren die er tegen werden in gebracht, zeker tegen veler verwachting, met voldoende meerderheid aangenomen. Na 6 uur vergaderd te zijn geweest, waren wij dus de agenda doorworsteld, 't Was s'avonds 8 ure geworden en uw briefschrijver, die s'morgens reeds eene vergadering van 10 tot 1 ure had bijgewoond, kon de lust niet weerstaan om de thuisreis te aanvaarden. Was de vergadering dan nog niet afgeloopen? zult ge zeggen. O neen! te half tien zagen de spre kers van het woord af, of trokken hunne voor stellen in. Gelukkig dat „de Tuinbouw" in den regel slechts éénmaal 'sjaars vergaderd. K. Buitenland. DREYFUSIANA. In het proces-Picquart heeft men wanneer de berichten uit deze niet-publieke zaak te ver trouwen zijn de beschuldiging laten vallen, die Picquart kunstmatige bewijzen tegen Ester- hazy deed fabriceeren. Daarentegen heeft de ad vocaat Leblois, die als getuige gehoord werd, toegegeven, dat hij zijn ouden vriend Picquart had overgehaald, materiaal voor een herziening van het proces-Dreyfus te verzamelen. De be slissing van den raad van dicipline is reeds aan den minister van oorlog bekend gemaakt, maar deze wordt door hem geheim gehouden, men zegt tot na het proces-Zola. teneinde geen invloed daarop uit te oefenen. Algemeen wordt echter ge loofd, dat de beslissing zoo ongunstig mogelijk voor Picquart is uitgevallen. In de Aurore worden nu de juiste bewoordin gen in herinnering gebracht, waarin destijds, bij het reeds meermalen besproken gesprek, dat inder tijd, onder de Vorstelijke gasten van het Ko- penhaagsche Hof over de Dreyfus-zaak werd ge houden, Keizer Nicolaas van Rusland zich daar over uitliet. Het was op het kasteel Bernstorff, en men sprak over de mogelijkheid, dat de Fransche krijgsraad zich in deze zou kunnen vergist heb ben en eenen onschuldige veroordeeld, en in ver band daarmede over de wenschelijkheid eener herziening. En toen sprak de Czardie eerst de anderen zich had laten uiten, bijwijze van slotsom: „Het is afschuwelijk te moeten denken, dat een Fransch officier zich heeft kunnen schuldig maken aan verraad jegens zijn vaderland. Maar nog veel afschuw el ijker is het te moeten gelooven, dat men, als er ook maar een schijn van twijfel bestaat, zich zou kun nen verzetten tegen eene herziening van het pro - ces, enkel uit vrees het bewijs te zullen leveren, dat men zich vergist heeft!" Volkomen, bijna woordelijk hetzelfde dus als hetgeen Emile Zola in het allereerste artikel, dat hij aan de zaak gewijd heeft, nederschreef Zal men nu ook den Czar gaan „conspueeren" en aan dezen vriend van Frankrijk het halfschuld- bewuste „Wat gaat het u aan!" durven toe voegen L'Aurore vertelt, in verband met het mede gedeelde, er nog bij, dat een adjudant van den Czar onlangs op het Elysée een langdurig en be langrijk onderhoud had met President Faure. Als het de Czar hier eens was, die het licht hielp ontsteken in de beangstigende duisternis! De Russische Novosti heeft een nieuw artikel over de Dreytus-zaak, dat aldus sluit: Frankrijk zal de sympathieën van geheel Europa van zich vervreemden, wanneer het blijft weigeren dit ge ding te doen herzien New-York en Boston zijn den 31en door een vreeselijken sneeuwstorm overvallen. De laatste stad is tijdelijk van alle verkeer afgesne den geworden; massa's treinen bleven steken. Het neervallen van draden der electrische trams heeft 200 paarden gedood. De storm duurde Dinsdagmorgen nog met on verminderde woede voort. De temperatuur daalde snel en voor Dinsdagavond werd een storm voor speld bij achttien graden (Celsius) vorst. In de Noord-Italiaansche provincie Como heeft een hevige storm groote verwoestingen aange richt. Te Oggione is de kerktoren ingestort, waarbij vijf menschen zijn omgekomen en velen gekwetst. EEN ZONDERLINGE KWAAL. Dr. Péa, de beroemde chirurg, die dezer da gen gestorven is, trad eens op als dokter bij een duel. Een der tegenstanders beefde vreese- lijk. Zijn getuigen trachtten hem moed in te spreken, maar bij den eersten aanval liet de arme man zijn degen vallen en ging op den loop. De aanwezigen keken elkaar nogal verbaasd aan en de getuigen van den zenuwachtigen vluchteling hadden het land. Maar dr. Péa zeide: „Ik weet welke ziekte den armen jongen zoo plotseling heeft bevangen," en hij schreef in het proces-verbaal het volgende „Bij den eersten aanval kreeg de heer X. een onwederstaanbaren aanva! van tachypodie, zoodat de getuigen in overeenstemming met den geneesheer het gevecht deden staken." De eer was gered. Een niet-graecus kan moeilijk weten dat tachypodie niets anders be duidt dan snelvoetigheid. (Hbl.) Rusland doet zich weer eens gelden in 't Oosten van ons werelddeel! Die arme sultan Abdul Hamid heeft er heel wat mee te stellen. De afbetaling der oorlogsschatting van 1878 wordt geëischt, wanneer men er te Konstantino- pel over gaat denken de in deerniswaardigen staat verkeerende vloot wat op te kalefateren met een deel der door Griekenland aan Turkije te beta len oorlogsschattingde doorvaart door de Darda- nellen wordt ter sprake gebracht als men te Pe tersburg meent, dat de sultan al te vöel praats krijgt; de Armenische quaestie kan dienst doen onder alle omstandigheden, terwijl de Russische regeering zelf met alle middelen propaganda voert ten gunste der orthodoxie op eigen grondgebied en nu weer wordt getracht Ruslands invloed op het Hellenisme te versterken door vast te hou den aan de candidatuur van prins George van Griekenland voor den post van gouverneur-gene raal van Kreta. De Turksche Porte is wel eens Oostindisch doof voor de eischen en verlangens van de mo gendheden in 't algemeen, van Rusland in 't bij zonder, doch daar weet men te Petersburg wel raad opAdbul Hamid moet zich niet gaan ver beelden, dat het czarenrijk 't in het Uiterste Oosten te druk heeft om zich te occupeeren met de dingen op den Balkan. Zoo moet het antwoord van Petersburg uit op des sultans tegenwerpingen in zake de benoeming van een Grieksch prins op Kreta, van zóó weinig vriendelijken aard ge weest zijn, dat de gezant te Konstantinopel er te gen opzag de republiek in dezen vorm ter kennis te doen brengen van den Grooten Heer. Hij vroeg om nadere instructiën en het antwoord van graaf Murawiew luidde: „De czaar wenscht nadrukke lijk dat prins George tot gouverneur van Kreta zal worden verkozen." Dat is kort en bondig, doch terwijl niet pre cies bekend is wie der mogendheden Ruslands candidatuur steunen of er tenminste niet tegen gekant zjjn, is de eenparige goedkeuring vrij wel buitengesloten. Te Weenen moet men een beetje overstuur zijn naar aanleiding van Ruslands onverwachte actie op het Balkan-schiereiland na de reis van keizer Frans Jozef naar Petersburg, meende men dat alles koek en ei was tusschen Rusland en Oostenrijk en bovendien dat het czarenrijk tot over de ooren in Oostaziatische besognes zat! Bedenkelijk is het optreden van Rusland om dat de kleine Balkanstaten er door opgewekt wor den tot allerlei dwaasheden, in de meening dat het oogenblik, waarop Turkije zal verdeeld wor den reeds gekomen is! De volhardende ontdekkingsreiziger Nansen, die zoolang de ontberingen van de poolwereld heeft getrotseerd, is thans overmand door de ver moeienissen van een rondreis door de Vereenigde Staten. Nansens impressario had hem voor hon derd voorlezingen geëngageerd en na de 76ste verklaarde Nansen dat hij niet zerder kon. Hij houdt nog één voorlezing te New-York en is vast besloten daarna het werk te staken. Een onder nemer te Boston, aan wien hij nog lezingen had beloofd, heeft nu een eisch tot schadevergoeding van 20.000 dollars tegen Nansen ingesteld en als onderpand zijn koffers in beslag laten nemen. Nansen moet gezegd hebben, dat het in den om trek van de Noordpool toch maar veel beter is Te BERLIJN lag voor het raam van een uitdrager een oud horloge met een bekendmaking er bij, die vermeldde: Socialistisch horloge, loopt slechts acht uur per dag. Een hooggeleerde heer te Neurenberg heeft zich onlangs aan een vreemde vergissing schul dig gemaakt. Een eerwaardig handelsman van in de tachtig moest zich aan een zeer gevaar lijke operatie onderwerpen, die evenwel uitstekend slaagde. De oude heer was ontslagen van de nabehan deling van zijn huisdokter en dronk alweer als een echte Beier 's avonds zijn potje bier, toen hij op een goeden dag de rekening van de prof. ontving. Tot zijne verbazing was hij echter ge richt aan de erfgenamen van den heer N. N. De verbazing van den professor was niet min der groot, toen N. N. in levenden lijve de re kening kwam voldoen. De bekende Amerikaansche humorist Mark Twain zegt van Zola's optreden in de zaak Drey- „Ilet is een groote figuur. Zola, alleen staande om zijn heerlijken strijd te strijden teneinde de overblijfselen van Frankrijke eer te redden. Ik gevoel voor hem den diepsten eerbied en onbe grensde bewondering. Van geestelijke en mili taire rechtbanken, samengesteld uit lafaards, huichelaars en dienaren van hun tijd, kunnen er elk jaar een millioen worden gemaakt, en dan blijft er nog materiaal genoeg overmaar er zjjn vijf eeuwen noodig om een Jeanne d'Arc en een Zola voort te brengen." Duitsche bladen vermelden, dat de vrouw van den Zigeunerhoofdman Balogh Laczi vanuit Chemnicz aan den Duitschen keizer een bouquet van houtwol gezonden heeft, zoo kunstig gemaakt dat men denkt, met echte bloemen te doen te hebben. Het geschenk spruit voort uit erkentelijkheid voor den lof, dien de keizer aan de Zigeuner- muziek gebracht heeft bij zijn bezoek aan Praag. In hot zuiden van Frankrijk, waar het we der in den laatsten tijd gunstig was, heeft men in de laatste dagen wil gehad van de grilligheid van den kwakkelwinter. Een ware orkaan, die tegelijkertijd sneeuw, hagel, onweer en regen aanvoerde, teisterde gedurende ruim 24 uren de kustplaatsen aan den Atlantischen Oceaan. Ver scheidene scheepsongelukken kwamen voor, ter wijl hier en daar niet onbelangrijke materieele schade werd veroorzaakt. ONTZETTENDE MIJNRAMP. Volgens een telegram uit St. Petersburg heeft Dinsdag een vreeselijke ontploffing van mijngas plaats gehad in de mijnen van Mokiejeff. Meer dan honderd arbeiders werden door de ontplof fing gedood. OUD-KARSPEL 1 Februari. Bij de op heden gehouden stemming ter benoeming van een lid van het bestuur voor den Polder- Derg- en Kerkmeer, is als zoodanig herbenoemd de Heer K. Blom Dz. te Sint Maarten. ZUIDSCH AR WOUDE. Toen in 1882 de nieuwe school met vijf lokalen in gebruik werd genomen, had onze gemeente voor hare bijna 200 schoolgaande kinderen ook vijf leerkrachten noodig. Wel wisselde het aantal scholieren, en steeg zelfs meermalen boven de 200, doch steeds was het op'15 Januari daar beneden, zoodat door het rijk geen subsidie voorden vijfden on derwijzer werd uitgekeerd. Voor de eerste maal in die zestien jaren is thans op 15 Jan. een aantal van 210 leerlingen bereikt. Onze ge meente zal derhalve dit jaar in de termen val len voor eene hoogere uitkeering uit 's Rijks kas. Loop der bevolking in 1897 te BROEK OP LANGEDIJK. De bevolking bestond op 31 Dec. 1896 uit 771 m. en 741 v. totaal 1512. Vermeerderde in 1897 door geboorten met 43 en door vestiging met 53, samen 96, totaal 1608 personen. Ver minderde door overlijden met 18 en door ver trek met 54, samen 72. Bevolking op 31 De cember 1897, 780 m. en 756 vr., totaal 1536 personen. Er werden 17 huwelijken gesloten en een levenloos aangegeven. Uit het verslag der dames vereeniging „Hulp betoon" te Zuidscharwoude blijkt dat in het af geloopen jaar aan de zieken, die daaraan behoefte hadden weder de noodige versterkende middelen werden verschaft en getrouw aan haar beginsel aan de armen van alle gezindten. Dat in de maand December de gewone jaar lij ksche uitdeeling van kleedingstukken dekens en eenige brandstoffen werd gehouden en dat ruim veertig huisgezinnen door de vereeniging werden bedeeld; Verder blijkt dat de ontvangsten der vereeni ging hadden bedragen -f- het batig saldo van 1896 f 343.39 72)' dat aan versterkende middelen dekking, kleeding, enz. brandstof, bodeloon en diverse uitgaven is uitgegeven f 296.86 72> zoo dat een batig saldo aanwezig is van f 46.53. Op het hulpkantoor te ZUID-SCHAR- WOUDE, zijn in den loop der Maand Januari '98 behandeld, 100 inschrijvingen in de Rijks postspaarbank, tot een gezamenlijk bedrag van f 1626,30, tegen 10 terugbetalingen over gelijk tijdvak van f1399,— 8 stuks nieuwe boekjes werden aangevraagd en uitgereikt, waarvan het laatste is genummerd 8504. Burgerlijke Stand. Gemeente Noordscharwoude. Ingeschreven van 1—31 Januari 1898. Ondertrouwd, Getrouwd en Geboren Geene. Overleden Franciscus Berkhout, echtgenoote van Maria Bakker, 29 jaar. Neeltje Bruin, dochter van Klaas Bruin en Immetje Zut. Gemeente Oud-Karspel. Ingeschreven van 1—31 Jan. 1898. GeborenArie, z. v, Ootje Bakker en Dieuwer- tje Groot. Theodorus, z. v. Cornelia Brujjn Dz. en Antje Iloogeboom. GetrouwdJan Schipper weduwnaar van An tje de Waal en Maartje [Kroon, weduwe van Teunis Ootjers. Simon Jonker j. m. en Elisabeth Schrijver, j. d. Overleden Trijntje Stam, echtgenoote van Arie Bakker. Gemeente Zuidscharwoude. Ingeschreven van 1—31 Januari, 1898. Geboren: Jacob, z. v. D. Evers en T. Nol Pover. Hendrik, z. v. C. Bekker en W. Duijves. Geertruida Susanna, d. v. P. Oudejans en C. Oudejans. Gerrit, z. v. J. de Ruiter en A. Dekker. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Overleden: Trijntje Pover, echtgenoote van K. Zeeman. 65 jaar. Gemeente Broek op Langedijk. Ingeschreven van 1—31 Januari 1898. Bevallen: Margr. Bakker—v. d. Bom, z. Gr. Kruk—Ham, z. J. Stins—Deugd, z. M. Bobel- drjkOudes. Gehuwd: Abr. Dekker 25 j. en J. Kansen 22 j. Overieden: D. Ruiter, echtg. v. Jenneke de Vries, 55 j. Imm. Glas, echtg. van A. de Bree 64 j. II. Schrijvershof, echtg. van K. v. d. Heu vel 30 j. K. Kossen, echtg. v. Hendrika Groet 45 j. Correspondentie. R. P. te Z. Wilt ge ter bevordering van plaatselijke belangen, uwe grieven, van wel ken aard ook, kenbaar maken onder de rubriek Ingezonden, dan verzoeken wij U alleen de zaak te raken en datgene uit uw stuk te weren, wat maar eenigszins gelijkt naar eene verdachtmaking of op geen feiten berustende veronderstelling. W. K. te B. en A. M. C. K. te R. We zullen u in den loop der volgende week ant woorden. Red. PR E DIKBEÏÏRTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL Zondag 6 Febr. geen dienst wegens vacature. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 6 Febr. vm. 9,30 ds. Habbema. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Zondag 6 Febr. v.m. 9 uur, nm. 2 uur ds. Boeijenga. Woensdag 9 Febr. 's avonds 6,30 ds. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 6 Febr. v.m. 9.30 ds. Melchers. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 6 Febr. v.m. 9 u. n.m. 2 u. ds. Gemser. GEREFORMEERDE KERK. (Z u i d e r k e r k.) Zondag 6 Febr. vm. 9,30 nm. 2.30 ds. Bakker. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK. Zondag 6 Febr. vm. 9.30 nm. 2.30 Godsd.oef. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 6 Febr. vm. 9,30 ds. Fleischer. Marktberichten. SCHAGEN, den 3 Febr. 1898. 75 f 150 4 Geldekoeien (magere) 100 130 6 Idem (vette) 150 200 10 Kalf koeien 120 160 Graskalveren 20 Nuchtere Kalveren 6 17 10 Schapen (magere) 10 18 Idem (vette) 60 Overhouders 14 20 50 Lammeren Bokken en Geiten 20 Varkens (magere). 13 15 21 Vette varkens p. kilogr.,, 0 38 0 44 10 12 0 30 1 0 40 1 25 0 85 1 15 0 0 Kipeieren (per 100) 3 3 60 Eendeieren 0 0 Boter (Kilogram) 1 20 1 30 Kaas 0 20 0 30 By geringen aanvoer van magere geldekoeien en kalf koeien bleven de prijzen stationnair. In vette koeien was de handel trekkende; le qualiteit gold 30 ets. p. '/i kilogram. Overhouders zijn prijshoudend, de han del stug. By een redelijken aanvoer van vette varkens, houden do flinke prijzen de laatste weken, zich goed staande. De overige markten niet ontvangen. Het aantal wagons groenten verzonden van het station Noordscharwoude met bestemming naar het buitenland, bedroeg in 1897 v. 30 J. 6 F. 48 w. 1898 v. 31 J. 5 F. 62 w. Van 29 Januari 5 Februari zijn van het station HEER-HUGOWAARD verzonden 51 wagons groenten met bestemming naar het buitenland.

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 3