Groentenvervoer. De president weigerde ze te stellen. Toen stond Zola op, in een uitbarsting van veront waardiging zichzelf vergetend. Hij wilde bewijs leveren en verzocht behandeld te worden als een gewone dief of moordenaar. „Deze hebben altijd het recht van verdediging, mij echter bindt men de handenmij slaat men, mij beleedigt men op op straat; een gemeene pers sleept mij door het slijk; ik wil het bewijs leveren, en dit wordt mij geweigerd. Ziet, mijnheeren jury-le den, welk een toestand we nu hebbenik wil mijn getuigen doen hooren, en daar verzet men zich tegen!" De president, in de rede vallend: Gij kent de wet. Zola roept uit: ik ken de wet niet, en ik wil haar voor dit oogenblik niet kennen. (He vig rumoer onder het publiek). Doch spoedig heeft de moedige schrijver de fout hersteld. Toen de advocaat-generaal hem zijn uit roep verweet en zeide, dat het Openbaar Mini sterie de wet kende en haar zou weten te doen eerbiedigen, antwoordde Zola: „Ik ben geen redenaar en het kan mij over komen dat ik uitdrukkingen gebruik die mijn gedachten niet juist weergeven. Ik heb niet willen zeggen dat ik mij boven de wet plaats, maar ik moest protesteeren tegen de wijze van proces voering en de beleedigingen, waarvan ik het voor werp ben. Men wil mij beletten te spreken, mij het zwijgen opleggen. Dit is schandelijk!" (Levendig applauseen stem roept luideBravo De advocaat-generaal vraagt, wie dat geroepen heeft. Mr. Labori: Ik. Het was de kreet van mijn geweten Tenslotte werd het hooren van Mevr. Dreyfus toch geweigerd, en toen kwam de advocaat Le- blois aan de beurt. Hij verklaarde veel dat inte ressant was over zijn verhouding tot Picquart en Scheurer-Kestner, en de machenatiën tegen hen, over de „gesluierde dame" waarmeê Esterhazy kennis maakte en die volgens Mr. Labori uit de bureaux van het ministerie van oorlog gekomen is. Na hem werd Scheurer-Kestner gehoord. Nog meer aandacht trok intusschen de ver schijning van Casimir-Périer, den ex-president, als getuige. De heele zaal verkeerde in span ning toen hij voorkwam. Het verhoor had het volgende verloop: De voorzitter: „Zweer dat ge zonder haat en zonder vrees zult spreken en de waarheid zult zeggen „Oasimir Perier: „Pardon, ik kan niet den eed afleggen dat ik de waarheid zal zeggen; ik kan de waarheid niet zeggenhet is mijn plicht haar niet te zeggen." Ook een mogelijk getuigenis der waarheid van Casimir Perier werd in den doofpot gestopt! Toen Zola en zijn advocaat zich verwijderden, werden zij in de gang herkend. Het publiek trad tegen hen op en Zola moest vluchten in een kleedkamer, waarvan de deur een half uur lang gesloten wordt gehouden. Eindelijk kon Zola uit het paleis eó op den boulevard komen. Hij zag zeer bleek en beefde. Vrienden ondersteunden hem. Op een gegeven oogenblik weerklonken de kre ten: „Vive Zola!" en „A bas Zola! A mort!" De politieagenten waren machteloos tegen de menigte. Eindelijk gelukte het Zola uit het ge drang te komen en in een rijtuig te stappen. Hij reed weg, op allerlei wijzen nageroepen. Iemand riep: „Vive Zola! Weg met de schreeuw- bekken!" Het volk drong den man naar den Pont St. Michel en wilde hem te water gooien, maar op dat oogenblik kwam er een afdeeling politie-agenten aan, die de menigte uiteendreven en twee mannen in hechtenis namen. Zóó was de houding van het gepeupel. Hoe de autoriteiten te werk gaan om Zola verdacht te maken en zijn zaak onmogelijk, is reeds ge meld. Over het vermoedelijk verder verloop van het proces-Zola zijn al evenmin voorspellingen van eenige waarde te doen als over den vermoede- lijken duur der beraadslagingen. Verrassingen, incidenten van beteekenis en van verstrekkende gevolgen zijn nog immer mogelijk en 't kan evengoed morgen reeds afloop en als op de helft der volgende week. Verandering van eenige be teekenis in den staat van zaken komt er niet: de procédés van den president zijn onverander lijk dezelfde: het middel om zich te verdedigen of juister om zijn beschuldigingen te staven te gen den tweeden krijgsraad, wegens welk delict hij zich alleen te verantwoorden heeft, wordt Zola telkens weer ontnomen; tot nóg geweldi ger kneveling der waarheid, tot nóg grooter be lemmering had 't toch moeielijk kunnen komen Met welk een voorzichtigheid is kolonel Du Paty de Clam gisteren behandeld: hoe is hem gelegenheid gegeven elke lastige vraag van Zola's verdediger onbeantwoord te laten; hoe is er ge schermd met mooie woorden als discretie, par ticuliere aangelegenheid ambtsgeheim en meer dergelijk fraais, waarbij de waarheid geen baat vindt! De kranige advocaat Labori heeft heel ver standig gedaan af te zien van het verhoor van een aantal militaire getuigen: de president De- legorgue heeft door de weigering om comman dant Porzinetti te ondervragen over Dreyfus' zoo genaamde bekentenis, allen verwachtingen den bodem ingeslagen tien, twintig lui, die 't een of ander belangrijks weten, kunnen ondervraagd worden, de preident weigert de door den advo caat gestelde vragen over te brengen en uit is 't Terwijl de vrienden, bewonderaars en vereer ders van Zola maar steeds rekenen op en geloo- ven aan de kentering in de meening der ontwik kelden, tot oordeelen bevoegden, ton guDste van de campagne, door Zola alleen op touw gezet tegen zoovelen en met zoo primitive strijdmiddelen, stelt men zijn pronestieken in verband met de gelaatsuitdruking en de houding der gezworenen tijdens het proces, geen vertrouwbare gegevens zeker, een bewijs juist hoe weinig en feitelijk met zekerheid te zeggen valt De snelle opvolging der getuigen eergisteren, de weinige getuigen, die nog gehoord moeten worden nu de verdediging van het verhoor van velen heeft afgezien, leidt tot de mogelijkheid dat't inderdaad heden reeds afloopt met de zaak-Zola, wat niet wil zeggen, dat 't dan ook voor goed uit zal zijn met de zaak-Dreyfus Het hoofddebat tusschen de verdediging, de getuigen en het gerecht heeft ditmaal geloopen over de kwestie van „het geheime dokument." Daarmede wordt bedoeld liet papier, dat door Generaal Mercier, destijdst Minister van Oorlog, aan den krijgsraad in het proces Dryfus zoude zijn getoond, zonder dat meester Demange diens, verdediger dat zou hebben gezien, en waardoor de leden van den krijgsraad zouden zijn overge haald, Dreyfus te veroordeelen. Het bewijs voor het bestaan van dat stuk is nooit geleverd. De geheele zaak berust op een overgebracht gesprek. Een van de leden van den krijgsraad zou aan een diner het feit verhaald hebben aan een ad- vokaat, Meester Salles, die zulks op zijn beurt heeft oververteld aan Meester Demange. Deze zegt: „Ik heb de zedelijke overtuiging, dat dit alles waar is, maar ik kan het niet in rechten bewijzen, en daarom hebben wij niet regelrecht de herziening van het Dreyfus-proces kunnen aanvragen." Heden zou Meester Demange dat standpunt nader omschrijven, als hij zijn getui genis moet afleggen, en als de President van het Gerechtshof hem daartoe de vrijheid laat. Voors hands is de vraag Donderdag gedaan door Meester Labori aan Generaal Mercier, en Vrijdag aan den bovengenoemden Heer Salles, en hebben niet ge antwoord. Zij hebben niet ja maar ook niet neen gezegd, en Meester Clémenceau heeft daaruit dadelijk voor de jury de moraal getrokken, dat een lid van den krijgsraad dat feit heeft vermeld. Ziedaar het eenige resultaat van dezen vier- daagschen strijd, de onderstelling, welke trou wens reeds lang was geuit, dat bij het Dreyfus- proces een onwettigheid heeft plaats gehad. Men zegt dat de heeren Develle en Guérin, oud-ministers in het cabinet-Dupuy, overtuigd, dat in het proces-Dreyfus door generaal Mercier wetschennis is gepleegd, mede zullen werken in de campagne ten gunste van de herziening van dat proces. Een spiritistische soirée bij den sultan. De heer G. Homes, madame Fey en Frl. Da venport, die sinds eenigen tijd het Berlijnsch publiek bezig hielden met hun onthullingen uit het geestenrijk, gaven onlangs een kleine schets van een spiritistische séance in den harem van den sultan van Turkije. Het echtpaar Homes werd het vorig jaar door den sultan uitgenoo- digd, naar Konstantinopel te komen. Hoewel de afgezonderdheid van het Oostersche vrouwenle ven aan een vreemden man het betreden van het vrouwenpaleis verbiedt, was de belangstel ling van den sultan en zijn vrouwen voor deze wetenschap zoo groot, dat de voorstelling in het vrouwenpaleis mocht plaats hebben. De heer Ho mes en zijn echtgenoote werden ontvangen in een „neutraal" vertrek, dat de verbinding vormde tusschen .twee vrouwen-vertrekken en daar moes ten zij in tegenwoordigheid van den sultan, de hofbeambten en de vrouwen hun apparaten op stellen. De dames bevonden zich gesluierd achter een vlechtwerk van gouddraad en elk harer had een slavin bij zich. In een hoek van het ver trek stond de sultan met zijn gevolg. Het ver trek was klein en er heerschte een zeer hooge temperatuur, zoodat de dames spoedig haar slui ers opsloegen. De sultan glimlachte en stond zelfs het verzoek van zijn vier eerste vrouwen toe, aan den tafeldans te mogen deelnemen. Zij legden bevallig haar handen met de roodgeverfde nagels op het tafelblad en gaven luid haar vreugde over het kuststuk te kennen. De eerste favorite, die toen slechts 161/2 jaar oud was, had het on geluk, bij de beweging van de tafel te vallen. De heer Homes wilde haar opheffen en bukte reeds toen hij door een krachtigen arm weerhou den werd. Het is namelijk op straffe de doods verboden, de vrouwen van den Saltan aan te raken. De Sultan nam zeer vriendelijk afscheid van den kunstenaar en gaf hem een geschenk van 890 lire (ongeveer f 1800). Mevrouw Homes- Fey werd tot het souper in het vrouwenverblijf uitgenoodigdde heer Homes was natuurlijk van dit gunstbetoon verstoken. Wijn in bet Witte Huis. De president der Yereenigde Staten, de heer Mr. Kinley, heeft onlangs de verbolgenheid gaande gemaakt van een Gereformeerd predikant te Wil mington in den staat Delaware, omdat hij bij gelegenheid van een officieel diner in het Witte Huis verschillende wijnen had laten ronddienen. Ook een andere prediker, Coursey van den Methodistentempel te Harrison, gispte het gedrag van den president en liet zich omtrent deze aan gelegenheid in een predikatie op de volgende wijze uit: „De zondaar, die een hooge positie bekleedt, wordt gewoonlijk niet voor zijn daden ter verant woording geroepen, terwijl de arme zondaar, die een nederige positie heeft, gestraft wordt. Dit is niet overeenkomstig de regelen der Methodisten- kerk. Door aan een officieel diner wijn te drin ken, begaat president Mc. Kinley een grootere zonde en schendt hij moedwilliger de bepalingen der kerk dan de nederige werkman, die aan zijn schamelen disch wijn drinkt. Als de president een goed methodist was, zou hij allen methodis ten het voorbeeld moeten geven, doch hij doet dit niet De voorschriften der kerk moeten worden geeerbiedigd en wanneer president Mc. Kinley zich daartegen verzet, behoorde hij de kerk te verlaten". Men ziet, dat de Amerikaantche geheelonthou ders wel durven Een advertentie van Mozart's vader. „Mijn dochter, 12 jaar oud, mijn zoon, die 7 telt, zullen de concerten der grootste meesters uitvoeren op een klavier. Mijn jongen ook een concert op de viool. Mijn zoon zal de toetsen van het klavier bedekken met een doek en dan daarop spelen, alsof de toetsen niet bedekt wa ren. Yan uit de verte zoowel als uit de nabij heid zal hij eiken toon, elk accoord raden, welke men hem op het klavier, of op een klok, of op eenig ander instrument zal willen aangeven. Ten slotte zal hij zoolang phantaseeren als men maar wil en wel naar keuze op het orgel of het kla vier, in alle toon-aarden, in de aller-moeilijkste, naar keuze." Aldus luidde de bekendmaking van Mozart's vader, toen hij met zijn beide wonderkinderen in 1764 voor het eerst in Frankfurt a/M. optrad. Ten onrechte blijkt men gemeend te heb ben, dat de keizer van Rusland wegens den tegenstand tegen zijn plannen afgezien heeft van de candidatuur van prins George van Grieken land voor het gouverneurschap van Creta. Immers toen de heer Skrydlow, de nieuwbe noemde commandant van de Russische troepen op Creta, vóór zijn vertrek een particuliere au diëntie had bij den Czaar, zeide deze, dat zijn voornaamste plicht was „hot veld voor den prins te banen". Het schijnt, dat de Czaar voornamelijk om per soonlijke redenen zeer op de candidatuur van prins George gesteld is, daar deze hem zoo als men zich herinneren zal eens bij gelegen heid van een gemeenschappelijke reis het leven gered heeft. Paul Kruger is voor den tijd van vijf jaar herkozen tot president van de Zuidafrikaansche republiek met 12764 stemmen, terwijl de vice- president generaal Joubert 1943 stemmen ver wierf en het lid van den Uitvoerenden Raad Schalk Burger 3716 stemmen. De stemming werd geopend 5 Januari en gesloten 5 Februari. De president wordt in Transvaal gekozen bij algemeen stemrecht: kiezers zijn alle mannen boven 16 jaar, die ook mogen deelnemen aan de samenstelling der Eerste Kamer, d. w. z. alle boeren in 't genot van hun volle rechten en met hen gelijkgestelde vreemdelingen. In 1893 kreeg Kruger 7881 stemmen, Joubert 7007toen waren er 18000 kiesgerechtigden, nu zijn er 25500. Bij de Duitsche telegrafie is men in den laatsten tijd bezig proeven te nemen met een uitvinding van zekeren heer Leo Kamm, de zerograaf genaamd. Dit toestel brengt o.a. een verbinding to t stand tusschen de telegraaf en de telefoon. Bijzonderheden zijn nog niet bekend, maar men is toch reeds zoover, dat de uitvinding aan den keizer is kunnen getoond worden en hij volgens de bladen in verukking was. Een eigenaardige wijze van oplichterij werd in DuitscMand in praktijk gebracht door een bende personen, die voor hun doel het priesterlijke kleed misbruikten. In dit ge waad liepen zij de groote steden af, voorgevende dat zij gelden inzamelden voor Indische kinde ren, die zij wilden bekeeren. In zoover hadden zij met de geestelijkheid te maken, dat hun hoofdman zekere ex-kapelaan Ludewig is, die wegens wangedrag te Kiel uit zijn waardigheid was ontzet. Eergisteren werd de bende te Keulen gear resteerd. Het opgehaalde geld en de tractaatjes werden in beslag genomen. Burgerlijke Stand. Gemeente Heer Hugowaard. Ingeschreven van 1—31 Januari 1898. GeborenCornelis Henricus, z. v. Jacob Zuur bier en Guurtje Trompetter. .Aaltje, d. v. Pie- ter van Dam en Aaltje Schouten. Theodorus, z. v. Arie Bleeker en Jansje Putten. Johanna, d. v. Jacob Groot en Elisabeth Jansen. "Willem, z. v. Arie Groot en Guurtje Kuiper. Ariaantje, d. v. Cornelis Stapel en Trijntje Hoogland. Ondertrouwd en GetrouwdArie de Groot en Maartje Groet. GetrouwdJan Evers en Grietje Schuijt. OverledenDirk Rus, echtg. van Lijsbeth Visser, 51 jr. Cornelis, z. v. Klaas Konijn en Neeltje Koemeester, 12 w. Cornelis Henricus, z. v. Jacob Zuurbier en Guurtje Trompetter, 1 dag. Catharina, d. v. Jan Goudsblom en Johanna Elizabeth Kuilman, 18 w. Abram, z. v. Dirk Hoogvorst en Antje Vroegop, 16 j. Maartje Schenk, wed. Jan Bakker, 86 j. Gemeente Harenkarspel. Ingeschreven van 1—81 Jan. 1898. GeborenGeertje, d. v. Dirk Panuras en Pe- tronella Mettes. Cornelis, z. v. Pieter Kuin en Maartje "Wit. Dirk, z. v. Pieter Noordstrand en Trijntje Groen. Martinus, z. v. Dirk Bruin en Neeltje Bruin. Maria, d. v. Simon Groen en Antje Kok. Ondertrouwd en GetrouwdGerrit Doekes, 24 jr. en Marjjtje Doekes, 21 jr., beiden te Haren karspel. Lourus Doekes, 23 jr. te Harenkarpel en Neeltje Portegijs, 23 jr. te Noord-Scharwoude Cornelis Dekker, weduwnaar van Guurtje Droog, 57 jr. te Harenkarspel en Johanna Slot, weduwe van Gerrit de Geus, 57 jr. te Noord-Scharwoude. Overleden: Aafje Smit, oud 56 jr., weduwe van Johannes Ente. Gemeente Nieuwe Niedorp. Ingeschreven van 131 Jan. 1898. Geboren: Johannes, z. v. Arie .Dekker en Grietje Schipper. Catharina, d. v. Jan de Jong en Grietje Veldman. Johanna, d. v. Klaas Brug man en Grietje Kooij. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene, Overleden: Dirk van der Stok, echtg. van Alida Cornelia Scheltinga "Winterberg, oud 75 jaren. Pieter de Lange, echtg. van Marijtje Bleeker, oud 46 jaren. Gemeente Warmenhuizen. Ingeschreven van 131 Januari 1898. GeborenAntje, d. v. P. Mosch en G. Groen. Theodorus, z. v. J. te Buck en A. Schipper. Cor nelis, z. v. N. Stet en M. Metzelaar. Johannes Adrianus, z. v. J. Dignum en M. Groen. Abra ham, z. v. K. Blankman en G. Molenaar. Petrus Johannes, z. v. P. J. Muileboom en J. van Duin. OndertrouwdPetrus Tesselaar, weduwnaar van Maartje Kaandorp, 38 jaar en Neeltje Appel man, 24 jaar, beiden te Warmenhuizen. Klaas Pronk, laatstelijk weduwn. van Maartje Wognum, 36 jaar en Christina Lingerak, weduwe van J. Dekker, 37 jaar, beiden te Warmenhuizen. GehuwdPetrus Tesselaar, weduwn. van M. Kaandorp, 38 jaar en Neeltje Appelman, 24 jaar, beiden te Warmenhuizen. Overleden: Cornelis Stet, 1 dag z. v. N. Stet en M. Metzelaar. Gemeente Oude Niedorp. Ingeschreven van 1—31 Januari 1898. GeborenCornelis, z. v. Jacobus Pronk en Eli sabeth Pater. Neeltje, d. v. Hendrik Moras en Trijntje Kiezeling. Martinus, z. v. Bart Hoogland en Aaltje Lindeboom. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Overleden Nicolaas Portegijs, z. v. Klaas Porte gijs en Maria Borst, oud 5 mnd. Anna Maria van Toor, echtgen. van Arie Koelemejj, oud 56 jaar. Gemeente "Winkel. Ingeschreven van 1—31 Januari 1898. OndertrouwdJan Pater en Jannetje Jansen. Geboren: Dieuwertje, d. van Dirk Keijzer en Grietje Wit. Klaas, z. van Klaas Leijen en Antje Koster. Dieuwertje Maria, d. van Anna y. d. Welle en Grietje Visser. Correspondentie. "Wegens plaatsgebrek zijn we verplicht de plaat sing van No. 2 van den Transvaalschen brief, een ingezonden stuk, eenige familieberichten enz. tot de volgende week uittestellen. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL Zondag 13 Febr. v.m. 9.30 ds. Stramrood. NED. IIERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 13 Febr. vm. 9,30 ds. Habbema. GEREFORMEERDE GEMEENTE. 13 Febr. v.m. 9 uur, nm. 2 uur ds. "Woensdag 16 Febr. 's avonds 6,80 ds. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 13 Febr. v.m. 9.30 ds. Melchers. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 13 Febr. v.m. 9 u. n.m. 2 u. ds. Gemser. GEREFORMEERDE KERK. (Z u i d e r k e r k.) Zondag 13 Febr. vm. 9,30 nm. 2.30 ds. Bakker. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK. Zondag 13 Febr. vm. 9.30 nm. 2.30 Godsd.oef. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 13 Febr. vm. 9,30 ds. Fleischer. Marktberichten. SCHAGEN, den 10 Febr. 1898. 5 Paarden Veulens Ossen Stieren 10 Geldekoeien (magere) 20 Idem (vette) 20 Kalf koeien Vaarzen Graskalveren 25 Nuchtere Kalveren Schapen (magere) Idem (vette) 200 Overhouders Lammeren Bokken en Geiten 30 Varkens (magere). 20 Vette varkens p. kilogr.„ 36 Biggen Konijnen Kippen Eenden Duiven Kipeieren (per 100) Eendeieren Boter (Kilogram) Kaas 150 167 120 125 150 190 120 160 6 15 15 20 13 16 0 40 0 8 13 0 80 1 0 60 1 0 90 1 0 0 3 4 0 0 1 30 1 0 40 0 70 ALKMAAR, 11 Febr. 1897. Aangevoerd: stapels Kaas, wegendeKg. Kleine t Commissie a f Middelbare f 1009 HL. Granen, als 72 Tarwe f 8,— a f8.60 26 Rogge f 5.60 a f 6.— 0 Gerst f0.— a f 0,—, 82 ld. Chev. f5,10 a f 7.— 637 Haver f2.75 a f3.60 nieuwe. Boonen als: 0 Paardenboonen f5,70 a f6,Bruine 7.— a f 7,50 Citroen f 7,50 f 10.—. Duiven a f 6,65 a f 0,— Witte f 10,a f 12,— 1 Kanariezaad f 5,40 f 0,0 Rood Mos terdzaad f 0,— a f 0 Geel id. f 0.a f Koolzaad f0,a f Lijnzaad af 4 Karwijzaad f 8.— a f 0. 0 Blauw Maanzaad f af ,15 Erwten als Groene f 15.a f 16,Grauwe f 17. a fVale id. f 0.— a f ALKMAAR 12Febr. 1898. Aangevoerd: 5 Paarden f 70,a f 125.12 Koeien f 110. a 170; 91 Nuchtere kalveren f 7.a f18. Vette Kalveren f a fper kilo f0.— aO. 129 Schapen f 14, a f23: 1 Lammer f0,0 0.94 Magere varkens f 16.a f19. 277 Biggen f 8. a f 11,5 Bokken f3.af 6. 0 kleine id. f 0.a 10.t Boter per halve K.G. f 0.60 af 0.70. Het aantal wagons groenten verzonden van het station Noordscharwoude met bestemming naar het buitenland, bedroeg in 1897 I v. 6 F. 13 F. I 60 w. 1898 v. 7 F. 12 F. 74 w. Van 7 Februari 12 Februari zijn van het station HEER-HUGOWAARD verzonden 62 wagons groenten met bestemming naar het buitenland.

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 3