Plaatselijk Nieuws. Groentenvervoer. „het proces, waarmede deze veroordeeld werd? „De argumenten waarop Dreyfus veroordeeld „werd, waren die dan slechts relatieve en geen „absolute bewijzen?" Ziedaar de ernstige vraagpunten, waartoe die zitting aanleiding gaf. Zij deed vermoeden, dat de kalmte, tijdelijk ingetreden rond het Paleis van Justitie gedurende de lange betoogen der schriftgeleerden, van korten duur zou zijn, en dat een nieuwe opbruising van nationalen argwaan te voorzien was. De toestand wordt niet onjuist ge teekend in de volgende regels In een vuilen poel, Een drassigen boel Was een mensch aan 't zinken Op 't punt van verdrinken Een kranige man, Die goed zwemmen kan, Stelt zich ten doel Hem uit dien poel Van dik, drabbig vocht Te redden als 't mocht. Hij werkt zich voort Met een moed ongehoord, Maar hij bleef in den kuil, Want hij stikte in het vuill In den Donderdag gehouden Ministerraad heeft de Minister van Justitie medegedeeld van de Se natoren, oud-Ministers van Justitie, Trarieux en Thévenet een verzoek te hebben ontvangen om te interpelleeren over de onwettigheid, die op 22 December 1894.door den krijgsraad, die Dreyfus veroordeelde, zou zijn begaan, eene onwettigheid, hierin bestaande, dat aan den krijgsraad stukken zijn medegedeeld buiten den beschuldigde en diens verdediger om. De Minister zal aan den Senaat vragen de beantwoording vast te stellen na afloop van het hangend geding. In den Senaat is de interpellatie der heeren Trarieux, Thévenet en Scheurer-Kestner, omtrent de onwettigheid van het proces-Drevfus, met groote meerderheid op verzoek van den minister van justitie een maand uitgesteld. Om een mooie stem. Omtrent het huwelijksgeluk van Nicolini en Adelina Patti op het slot Craing-y-nos in Wales wordt aan het „N. W. Tagbl." o.a. geschreven „Het ging er zeldzaam toe, in het zeldzame slot. Zij, die het slot met haar stem verworven had, die hier eigenlijk te gebieden behoorde te hebben, verdween volkomen, was slechts het werktuig van haar echtgenoot. Zij beminde hem namelijk werkelijk, bewonderde hem, ging in hem op. Hij zorgde voor haar rust, haar wel zijn, regelde haar maaltijden, opende haar brie ven en las haar voor uit de krant. Want men gaf de arme vrouw nooit een krant in handen, uit vrees, dat zij daarin iets onaangenaams zou kunnen lezen, waarvan de emotie haar stem na deel kon berokkenen. Alles in het leven van den man en in het bestaan der vrouw draaide om deze stem. Wat zij ook deden, geschiedde ten voordeele der stem. Men at slechts op tijd stippen, die zulks zonder gevaar voor de stem veroorloovenmen ging bij elke weersgesteldheid uit, omdat dit goed was voor de stem en bleef gedurende de wandeling geen oogenblik stilstaan, omdat dit haar nadeelig kon zijn. Altijd kwam men precies op hetzelfde uur thuis. Alles ge schiedde uit liefde voor de stem, die men in het reuzenslot slechts zelden hoorde. Het maakt bijna een naargeestigen indruk, dat slot, dat door mid del van de stem gebouwd werd en waar men die stem zoo zelden hoort. Eén stem domineert er slechts en dat is die van den heer des huizes. Nicolini zong sinds lang niet meer en behoefde zijn stem niet meer te verzorgen. Daarom sprak hij onophoudelijk, den geheelen dag door. Men moet dan ook veel spreken, als men vijf en veer tig menschen, ouden en jongen, grooten en klei nen, blanken en zwarten, bedienen mijnheer en mevrouw. Een paar leden van dit uitgebreid per soneel zijn alleen noodig, om de zeshonderd twee en negentig toiletten in orde te houden, die in alle vijf de werelddeelen het voorwerp van de hoogste bewondering geweest zijn en nu als relequiën in groote kasten be waard worden, elk voorzien van een plaatje, dat van de triomfen der stem verhaalt; wat op de stem betrekking heeft wordt op het slot Craing-y-nos zorgvuldig gekoesterd en verzorgd, zelfs de schoenen en zijden kousen der zangeres. Eenvoudige hulp bij kinkhoest. Een Zwitsersche arts, dr. Nagell, heeft een middel ontdekt, om de hevige benauwdheden, welke bij onze kinderen, die aan kinkhoest lij den, zoo dikwijls voorkomen, onmiddellijk te doen ophouden. Dit middel kan door eiken leek gemakkelijk aangewend worden. Men hake den duim der eene hand achter de snijtanden in den geopenden mond van het naar lucht snakkende kind, sla de overige vingers om de kin en trekke dan aan de onderkaak van den kleinen patient, die tevens naar beneden druk kend, terwijl de andere hand, op het voorhoofd liggend, den tegendruk uitoefent. Men zorge er echter voor, den duim zoodanig aan te leggen, dat hij niet alleen de snijtanden, maar ook het onderkaakbeen omvat, anders zou men de tand jes licht kunnen uitbreken. Als dit middel een maal met succes bij het kind is aangewend, dan zal het later, als het een hoestbui voelt aanko men, reeds van zelf om hulp vragen. Als men bedenkt, dat door dergelijke hevige benauwdhe den neus- en oorbloedingen, barsten van het trom melvlies en breuken kunnen worden ie voorschijn geroepen, dan zal men de waarde van dit mid del inzien. Vastenavond. Elke gemeente, elke streek, waar Katholieken wonen, hoeft hare eigenaardige manier om „Vas tenavond" te vieren. De Langedijker Katholie ken b.v., in zoover het de jongelui betreft, leg gen elke week eenig geld apart om dat in de maand Februari tegen vastenavond in gezelschap en met medewerking van eene vrouwelijke uitver korene in een der herbergen te verteren. Dit jaar telde de Langedijker vastenavondclub meer dan 50 paren, die de vorige week don „vastenavondpot" onder veel vroolijkheid in een der herbergen van Zuidscharwoude opmaakte. Dergelijke vasten avondclubs telt het platteland boven het IJ in Noord-Holland zeer weinig. Vastenavond wordt bij onze Katholieken meest in den huiselijken kring gevierd. Mislukt. Het vorige jaar werd te Broek op Langedijk eene naamlooze vennootschap opgericht met het doel voor het groentevervoer eene gemakkelijke verbinding tot stand te brengen tusschen dit dorp en de lijn der Holl. Spoor. Verschillende con- cessiën zijn reeds verleend, een plan ontworpen, teekeningen gemaakt en nu wordt door den di recteur voorgesteld tot likwidatie over te gaan. Dit is een gevolg van, zooals eene circulaire aan de leden luidt: tegenwerking eenerzijds en gebrek aan medewerking anderzijds. Van de Alkmaarsche markt huiswaarts kee- rende, kwam gisteren ongeveer ten 7 ure zekere K. in vliegende vaart aanrijden, zonder in het minst rekening te houden met den smallen straatweg door Langedijk. Op een gegeven oogenblik moest dit dan ook vast loopen, en het liep dan ook vast toen K. het rijtuig van Dr. R. moest pas- seeren te Noordscharwoude. Het gevolg van deze aanraking bracht algemeene ontstelte nis te weeg. Door deze botsing in zjjn gang ge stuit viel èn paard èn rijtuig van K. onderst boven, terwijl K. uit het rijtuig werd geslingerd en terecht kwam onder de brug waarbij het ongeluk plaats vond. Spoedig was hulp nabij en om het paard uit zijn liggende houding te ver lossen moest alles, wat maar tegenweer bood, worden stuk gesneden, onder hevig protest van K. die van uit zijn schuilhoek te voorschijn trad bij het zien van die vernielerij, zoo hij meende. Die ondank werd echter naar wij vernamen, hartelijk beloond, door de gereserveerde houding van den gruttersknecht R. W., die voortgaande met z'n reddingswerk weldra het paard weder in zijn natuurlijken stand terugbracht. Het rij tuig van Dr. R. heeft weinig geleden, doch dat van K. en de tuigen niet zoo weinig. Gelukkig dat geen persoonlijke ongelukken voorkwamen, zelfs het paard bekwam geen letsel. Nadat alles weer was geknoopt en vastgemaakt met touwen en touwtjes werd de reis voortgezet, voorzoover wij hoorden zonder stoornis tot de bakkerij van den heer B., waar het paardendek uit het rij tuig viel. Wij wenschen den voerman K. iets beters toe dan het „karretje op een zandweg" van Tollens. De heer F. van der Goes, stationschef te Bovenkarspel, wordt met ingang van 1 Mei a.s. bevorderd tot de vierde klasse en overgeplaatst naar Noordscharwoude. Het handeldrijvend publiek heeft zich niet al tijd even erkentelijk getoond voor zijne hulp vaardigheid, meermalen hem zelfs zeer onaange naam bejegendmaar daarom verdient er bij deze gelegenheid des te meer op gewezen te worden, dat hij in de jaren van zijn arbeid aan het drukste goederenstation der streek steeds er op uit is geweest, den handel te gerieven en de spoorverbinding met binnen- en buitenland zoo doelmatig mogelijk te doen zijn. Daarom zien velen hem noode van hier heen gaan. Bovenstaande lazen wij in de „Enkhuizer Courant". De heer P. van Rossem is eveneens wegens rangverhooging overgeplaatst naar Baarn, en wij hopen van harte dat ook van den heer van Ros sem hetzelfde zal worden getuigd. Wij kunnen moeielijk een oordeel uitspreken over de verhouding, welke bestaat tusschen het handeldrijvend publiek alhier en den stations chef, maar wij kunnen wel getuigen, dat het ons leed doet, dat de heer van Rossum ons zal moeten verlaten, hoewel wij ons recht verheu gen, dat zijn chefs zijn vele verdiensten weten te waardeeren en wederom hebben beloond. Wij houden ons overtuigd dat de Heer Van Rossum ook tegenover anderen zijn bereidwil ligheid en diensvaardigheid heeft getoond even belangeloos als zoo vele raaien tegenover ons. Het is misschien mogelijk dat ook enkelen minder lofwaardig over hem zullen getuigen, wat betreft zijne inschikkelijkheid, maar hier is 't de vraag in hoeverre men 't met zijn begrip van schikken en plooien kan overeenbrengen dat een ambtenaar z'n plicht doet. Men kan echter niet te streng zijn in het vervullen zijner plich ten. Wij wenschen den Heer Van Rossum toe, dat hij ook van de zijde van het publiek op zijn nieuwe standplaats waardeering en achting mag verwerven. Debat MelchersSamson. Op verzoek van den heer Samson zal de heer Melchers het debat over de Sociaaldemo cratie inleiden. De heer Melchers heeft daarvoor de volgende 14 punten opgesteld, over wier inhoud op den 3en Maart het debat zal gaan, en die ter ge stelder tijd den heer Samson zijn toegezonden. STELLINGEN. I. De inrichting der maatschappij berust op den graad der ontwikkeling, der volmaakt heid door de voortbrengingswijze bereikt. II. De tegenwoordige voortbrengingswijze verkeerende in den overgang van klein bedrijf tot grootbedrijf, sluit in zich het kapitalisme, dat is: de verdeeling der menschheid in be zitters der voortbrengingsmiddelen, (grond, fa brieken, verkeerswegen, etc.) en niet bezitters, en als onmisbare voorwaarde voor de ontwik keling der industrie etc., op kapitalistischen grondslag: het loonstelsel. III. De voortgaande ontwikkeling der tech niek etc., heeft reeds geschapen en gaat voort te scheppen een strijd van belangen, tusschen de bezitters der voortbrengingsmiddelen en de massa der onterfden, wier arbeidskracht meer en meer wordt overbodig gemaakt door het optreden der machine, de vereenvoudiging der voortbrenging, (klassenstrijd.) IV. Wie beschikt over de voortbrengings middelen heeft macht, wie macht bezit heeft vrijheid. V. Met het privaatbezit, en als gevolg daar van de ongelijkheid van bezit is geleidelijk ont staan de staat, dat is het machtsmiddel, waar mede in de vorm van leger, politie, rechtspraak, gepoogd werd die botsing der individueels en klassebelangen zooveel mogelijk te voorkomen, of bij gerezen moeilijkheden de oplossing daar van te vinden. VI. Na in den loop der geschiedenis steeds te zijn geweest in handen van hen, die be schikten over de voortbrengingsmiddelen is de staat, aan het eind der vorige eeuw, (hier en daar reeds vroeger) gekomen in handen van de in de voorafgaande eeuwen rijkgeworden bur gerklasse, (derde stand) aldus ontvallende aan de handen der oeconomisch zwak geworden le en 2e standen, (adel en geestelijkheid.) VII. In de laatste 100 jaren is door de voortgaande ontwikkeling der voortbrengings wijze een vierde stand opgekomen, (het pro letariaat) die tegenover zich als eene aaneenge sloten massa ziet de klasse der bezitters, bij wie verouderde standsverschillen wijken voor de klassebelangen. Daarom is thans noodzakelij kerwijze het oogenblik gekomen, waarop het proletariaat, (als 4e stand) in de wereldgeschie denis optreedt. Zijn historische taak is, op ruimende de verouderde maatschappelijke en bezitsvormen eene samenleving te scheppen, die beantwoordt aan de bereikte volmaaktheid der voortbrengingswijze. VIII. De machtsmiddelen van den staat, (leger, politie, mareschaussee, rechtsspraak, kerk, school, wetgeving,) worden door de be zitters aangewend om hunne positie te hand haven en te versterken. Daardoor wordt de opkomst van het proletariaat, zijne organisatie zijne stoffelijke en zedelijke verheffing tegen IX. Het proletariaat ontmoet dus bij zijn streven naar die lotsverbetering, die de ont wikkeling der voortbrenging mogelijk maakt, niet alleen de personen der kapitalisten, maar ook den staat als machtsmiddel in handen der kapitalistenklasse, (parlement, gemeenteraad, rechtspraak.) X. In zijn bevrijdingskamp moet daarom hèt proletariaat naast de middelen in den di- rekten strijd, vakorganisatie, coöperatie, ook de politieke actie aanwenden, dat is: optre den als politieke klasse, om de belangen van de klasse der onterfden te stellen tegenover die van de kapitalistenklasse, dus streven naar vertegenwoordiging in Parlement, Gemeente raad, enz., om bij de vervaardiging van wetten en de uitvoering daarvan of bij het bespreken van zaken en gebeurtenissen te zorgen, dat de belangen der klasse worden behartigd. XI. Dat optreden der onterfden als klasse, er naar strevende om zonder krachtsverspil ling, door den onderlingen steun van vakbe weging, coöperatie en politieke actie, geholpen door een zoo uitgebreid mogelijk stemrecht (algemeen stemrecht) tot eene andere en bil lijker regeling der voortbrenging en verdeeling te komen, noemt men Sociaal-democratiesoci aal, omdat die betere regeling gevonden wordt in het socialisme, democratie omdat het volk zelf in zijne breede vertakkingen er aan mede werkt. XII. Het belang der klasse eischt dat elk lid der onterfde klasse persoonlijke belangen en wenschen ondergeschikt maakt aan de klas sebelangen. Wie zijne belangen begrijpt doet dit vrijwillig, overtuigd dat het persoonlijke belang het best behartigd wordt door het klas- sebelang te dienenwie onder de leuze „Vrij heidzich het recht voorbehoudt naar eigen willekeur te handelen, toont den toestand niet te begrijpen, en schaadt, niet alleen anderen maar ook zich zeiven. XIII. Hoe meer door den strijd der soci aaldemocratie de klasse oeconomisch dat is maatschappelijk vrij wordt, des te grooter kan de persoonlijke vrijheid zijn, die in de goede, sociale richting zal aangewend worden om dat 1°. het belang het eischt, 2°. door den strijd de solidariteit ontwikkeld wordt, en 3°. het besef dat eerbied voor anderer vrijheid eene voor waarde is voor eigen vrijheid versterkt wordt. XIV. Uit het voorafgaande blijkt a. Oeconomische vrijheid is alleen te ver overen door de daarvoor georganiseerde klasse der onterfden (niet door de indi viduen) b. persoonlijke vrijheid der individuen is ge volg van de vrijheid der klasse en alleen als zoodanig mogelijk c. de Sociaaldemocratie als aan een geslo ten hechte organisatie, die gebruik maakt van vakvereeniging, coöperatie en poli tieke actie (stembiljet) is daarom on misbaar. Correspondentie. De volgende week hopen wij plaats te kun nen geven aan het ingezonden Stuk en den Transvaalschen brief, welke stukken evenals de vorige week wegens plaatsgebrek moeten blijven liggen. PREDIKBEURTEN. NED. HERY. GEM. OUD-KARSPEL Zondag 20 Febr. geen dienst wegens vacature. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 20 Febr. vm. 9,30 ds. Habbema. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Zondag 20 Febr. v.m. 9 uur, nm. 2 uur Preeklezen. Woensdag 23 Febr. 's avonds 6,30 ds. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 20 Febr. v.m. 9.30 ds. Melchers. Woensdag 23 Febr. nm. 6.30 ds. Melchers. NED. HERY. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 20 Febr. v.m. 9 u. ds. Gemser. n.m. 2 u. geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. (Z u i d e r k e r k.) Zondag 20 Febr. vm. 9,30 nm. 2.30 ds. Bakker. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK. Zondag 20 Febr. vm. 9.30 nm. 2.30 Godsd.oef. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 20 Febr. vm. 9,30 ds. Fleischer. Na afloop der Godsdienstoefening, broeder en zustervertoeving tot verkiezing van een diaken. Marktberichten. ALKMAAR, 18 Febr. 1897. Aangevoerd: stapels Kaas, wegendeKg. Kleine I Commissie a f Middelbare f 1790 HL. Granen, als 122 Tarwe f 7,50 a f8.75 99 Rogge f 5.50 a f 6.— 0 Gerst fO.— a f 0,- 260 ld. Chev. f5,10 a f 6.50 1005 Haver f2.85 a f3.50 nieuwe. Boonenals: 233 Paardenboonen f5,75 a f6,Bruine 7.af 7,50 Citroen f 8,f 9.50. Duiven a f6,75 afO,— Witte f 10,— a f Kanariezaad f 0,— f 0,— 2 Rood Mos terdzaad f 10,— a f 0 Geel id. f 0.— a f Koolzaad fO,a f Lijnzaad a f 5 Karwijzaad f 7.— a f 0. 0 Blauw Maanzaad f a f 64 Erwten als Groene f 13.a f 16,Grauwe f 12. a f 17,Vale id. f 12.50 a f— ALKMAAR 18Febr. 1898. Aangevoerd: 2 Paarden f 75,— a f 100.—15 Koeien f 120. a 170 219 Nuchtere kalveren f 6.a f 14. Vette Kalveren t a f—per kilo fO.— aO.— 200 Schapen f 12, a f 250 Lammer f 0,— 0 0.105 Magere varkens f 16.a f18. 231 Biggen f 8. a f 11,50; 5 Bokken f2.af 4. 0 kleine id. f 0.a f 0.t Boter per halve K.G. f 0.60 af 0.70. Aardappelen fjO- a f 0.—bieten fl.atO. uien f3.50 a t 0.Bloemkool f 0,— a f per 100; wortelen per 100 bos f 0,60 roode kool 13,16,— savooische 12— f5,— Koolrapen f3,50 a 0,-. V Kippen f 0.75 a f 1.50; eenden fl.10 a fl.60; konijnen f 0.10 a f150; kippeneieren f3.25 a f3.50; eendeneieren f 3.— a 3.25; kuikens f0.75af 1.40 SCHAGEN, den 17 Febr. 1898. 100 t 175 200 280 1 Stier 70 5 Geldekoeien (magere) 80 120 10 Idem (vette) 140 175 8 Kalf koeien 120 150 Graskalveren 40 Nuchtere Kalveren 6 14 Schapen (magers) 100 Idem (vette) 20 22 200 Overhouders 16 21 Lammeren Bokken en Geiten 30 Varkens (magere). 13 16 51 Vette varkens p. kilogr.,, 0 40 0 47 50 Biggen 8 11 0 20 1 50 0 40 1 50 0 85 1 25 Duiven 0 0 Kipeieren (per 100) 3 3 75 Eendeieren 3 0 Boter (Kilogram) 1 05 1 25 Kaas 0 40 0 60 De handel in magere geldekoeien en kalf koeien was evenals die in vette koeien trekkende; le qualiteit vette koeien en ossen golden 30 ets p. kilogr. Ma gere schapen en overhouders worden zeer op pry's ge houden, tengevolge waarvan weinig werd omgezet. By een belangrijken aanvoer van vette varkens, was de handel vlug by hooge prijzen. Groente markt. Van 12—18 Februari besteedde men voor Geele kool f 5,f 6,f 7,Uien f 4, f6,f8,— per paal f2,50; Rapen per 100 stuks f 1,50 a f2,50; Bieten per 1000 stuks f5,— a f7,— Wortelen per baal f 0,60 a f 0,70; Handel tamelijk vlug. Het aantal wagons groenten verzonden van het station Noordscharwoude met bestemming naar het buitenland, bedroeg in 1897 I V. 13F.—20F. 58w. 1898 v. 14 F. 19 F. 70 w. Van 7 Juni tot 31 December 1897, zijn van het Station Heer-Hugowaard 2124 terwijl van het Station Noordscharwoude in het afgeloopen jaar 2113 wagons groenten werden verzonden. Aan de veiling te Broek op Langedijk wer den gedurende den oogst aangevoerd 2055000 stuks bloemkool en ÏOOOOOO reuzenbloemkooL

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 3