Brieven uit „de Streek, Plaatselijk Nieuws. maakte een langen neus tegen de rechters die op den gevangene zaten te wachten. Toekoe Oemar was dus in zijn werkelijke rol gebleven. 't Kan schikken. Een schaap van den heer B. Boneschans te Meerland onder Oostwold, dat verleden jaar lammeren bracht, heeft er nu 6, zegge z g worpen. Drie zijn er van gestorven. Die stumpert. Te Exloërveen (Gr.) is een 6-jarig kind dat op het huist moest passen, in brand geraakt en tengevolge der daarbij bekomen brandwonden, kort daarna overleden. Alle kamers bezet. Een jongen te IJsselmonde, die wegens straat schenderij tot een dag gevangenisstraf ^as ver oordeeld, moest zich tot het ondergaan van die straf Dinsdag 1.1. naar de gevangenis te Dord- re<ToenC°hijeizich ter aangegeven uur en plaats aameldde, kreeg hij belet! Men kon hem dien dag niet helpen, de b was vol; of de jongeheer maar eens terug wilde komen Hulde aan Zola. Vrijdag werd van uit Yerseke aan het adres van den heer E. Zola als blijk van sympathie ,eér4a°bnm met een aantel handteekeningen j „n?ge portretten van Yereekeche mannen en vrouwen in de kleeding zooals zij in de rivier gaeenWvaatj1e met Zeeuwsche oosters «Jg busjes met zoute beschuitjes voor gebruik bij de Een treurig voorbeeld, Onder dit opschrift lezen wij in Sluit Schic dam'- „Op den laatsten Oudejaarsavond waren in het hoofdbureau van politie van een onzer pro vinciesteden een 50-tal agenten bijeen die zou den worden toegesproken door hun hoofdinspec- teur. Deze chef was echter in ruik een ken lijken staat, dat hij onder de bekende dronke mansbewegingen vergeefs trachtte zijn 8P houden en het dan ook onder groote hilariteit zijner ondergeschikten maar opgaf. \oomaar een trearig voorbeeld van een boofd- ambtenaar van een corps, tot wiens taak het be hoort voor de uitvoering der drankwetbepalingen te ^en^iende j plaat8 en naam genoemd. Nu legt men onverdiend een smet op een g heelen stand. Tweede Kamer. De voorzitter der Tweede Kamer is voorne- mens, naar de „Arnh. 0t« weet te berichten Dinsdag a.s. bij de hervatting der zittingen he voorstel te doen, om reeds den volgenden dag het wetsontwerp op den P®r®oon!1J£®° t bren. plicht in de afdeelingen in behandeling te br gen en daarna nog over een aantal andereon werpen, onder welke dat op de regeling der rijwLlbelasting, het onderzoek in de afdeelingen te doen plaats hebben. De wapenspreuk van H. M. de Koningin. De heer C. Verster deelt het vol müit een omvangrijk schrijven, dat ik van den heer J. A. Koopmans ontving, blijkt mij, dat deze heraldicus o. a. vóór het behoud van he devies: Je Maintiendrai, onder het blazoen der K0^°g8«hrSft o. ."Willem I heeft wel gede- creteerd, dat het alleen toe worden mannelijke descendanten, maar nietkunnen voorzien - in alle geval niet bedacht - dat de troon zou kunnen worden bestegen door eeen prinses uit zijn huis. Zoolang er prinsen waren S zouden zijn, hadden de prinsessen niets te handhavenmaar nu de laatste telg van het ge slacht de regeering aanvaardt en in alle^echten lusten en lasten van het koningschap treedt zal zij ook wel de leus van de voorvaderen niet on trouw worden, dus gerust onder Haar wapen kunnen aanbrengen: Je Maintiendrai. uit overstrooming, hongersnood en andere onhei len voortkomt en in 't algemeen om hulp, bij stand en vertroosting te geven aan de lijdende menschheid over de geheele wereld. 7. Pogingen aan te wenden tot afschaffing van de doodstraf (waar dit noodig is) De gevoelens, die mrs. Tingley tot hare grootsche gedachte brachten, vindt men be lichaamd in het volgende woord, dat boven een harer geschriften staat: Zoolang als er nog een blinde ziel is, die ge vangen gehouden wordt in de boeien van den drank ot van bedwelmende kruiden; zoolang er hopelooze armoede bestaat onder ons; zoolang onze wetten eenzijdig, bevooroordeeld en onrecht vaardig zijn; zoolang de gruwelen van de oude pijnbanken nog in onze laboratoria worden be stendigd; zoolang vindt de occultist hier arbeid want hij kan zich niet scheiden van een enkele dezer dingenhet kleinste dier, dat kermt van pijn of vrees is hijzelf. Het is zijn plicht, die pijn in vreugde te doen verkeeren, die vrees in vertrou- wen om zoo het kwaad te vernietigen, dat ze veroorzaakt." T Iets verder zegt zij aan hare volgelingen„In de hart-aanraking" ligt de weldadige kracht, die de menschheid zal redden en algemeene broeder schap zal doen ontstaan. Het woord „liefdadig heid" moet weg. In naam der liefdadigheid zijn de menschen behandeld geworden als zoovele per soonlijke lastposten en ook als zoodanig bestem- Pel Laten wij om ons heen en over de geheele wereld rondzien, hoe de groote strijd woedt Lig- gen de gewonden niet overal verspreid? Moeten zij niet worden verzorgd door meedoogende en liefderijke handen? Is hun lijden met het onze? En moeten wij niet alle middelen, die wn in onze macht hebben, aanwenden om hen te hel pen Over de grenzen. Een bejaarde vrouw, te Antwerpen wonende, werd door haren eenigen zoon, die te Rotterdam verblijft, verzocht bij hem te komen inwonen, daar zijn vrouw gestorven was. De vrouw nana een kaart Antwerpen-Moerdijk; maar toen zij op het punt was per stoomboot naar Rotterdam te vertrekken, vroeg men haarot zij papieren had De vrouw antwoordde ontkennend, erbij voe- eende dat een politiecommissaris haar te Antwer pen gezegd had dat zij geene papieren noodig had. Hoe de vrouw ook jammerde, zij werd on der geleide van een gendarm naar den trein te ruggebracht en over de grenzen gezet. Zg toonde zelfs eenen brief van haren zoon, die haar verzocht naar Rotterdam te komen, maar mets hielp, zoodat zij naar Antwerpen moest terug- keeren. ven daarvoor niet onder te doen. Wil men daarin slagen, en zijn teelt flink loonend maken, dan dient men de volgend voorwaarden in acht te nemen: a. Plant uitsluitend soorten die uitmun ten door vruchtbaarheid, grootte, schoon uiterlijk en kwaliteit. Als uitmuntende peersoorten, juister is t volgens spreker te schrijven variëteiten, werden aanbevolen: Duchesse d' Angoulême, Beurre de Mei ode, Clapp's Favorite, Williams Duchess, Bonne Louise d' Auranches, Seigneur d Esperen, Beurré d' Amanlis, Poire Madame, Conseiller de la cour, Beurré d' Amanlis panaché, Beurre Giffard en Beurré Hardy, terwijl uit de tal rijke appel variëteiten in het bijzonder werd ge wezen op: Langtonssans pareil, Cellini, Lox s Pomona, Keswick Codem, Gravesteiner, Lady Henniker, Lord Sufheid, Cox's Orange Peppin, Engelsche Present, Goud Reinet, Peasgood s Nonesuch, Schoolmaster, The Qneen, Ananas Reinet, Adams Pearmain en Muskaat Reinet. b. Maakt bij den aanleg gebruik van jonge op Kwee-ofParadijsstam veredelde boompjes. c. Geeft ze eene onderlingen afstand van Meter. n d. Snoeit uwe boompjes, totdat ze een iu- of 12tal vertakkingen bezitten en beschouwt den vorm als bijzaak. e. Kort de eenjarige twijgen, nadat de ge- wenschte vertakkingen zijn verkregen, niet in, doch zorgt, door uitdunning, dat licht en lucht voldoende tot in den boom kan door dorden deze hoofdpunten in acht genomen, dan zal men volgens spreker, verbaasd staan over de prachtige resultaten. Deze belangnjke voordracht werd met groote aandacht gevolgd en wij twijfelen niet, of het voorbeeld, dooi den voorzitter met deze cultuur gegeven, zal navolging vinden. K. Tan het Parijsche paleis van justitie. De man draaft een zuiver Franschen naam eu is geen Jood. Een troepje manifestanten kwamen langs hem en een hunner vroeg: „waarom roep jij met: leve t leger?" Wel, ik zeg heelemaal mets, antwoordde de man. „Je bent niets dan een Pruis en een vuile jood", werd hem toegevoegd. Je vergist je, repliceerde hij, ik ben geen jood, maar wel een Elzasser. „Nu, ga dan maar naar je Elzas terug- „Daar zou ik nog zijn, was het antwoord, als het niet verloren was door de gene raals, die jullie zoo hard toejuicht. Na deze on voorzichtige woorden zou de man een pak slaag hebben opgeloopen, indien hij niet door gerechts dienaars ware beschermd geworden. De oude heer, die laatst Esterhazy op straat om den hals viel, blijkt daarvoor gehuurd te zijn door het bureau in de rue Saint-Dominique. Hij kwam een kwartier over zijn tijd en kreeg daa"Oor een geduchte schrobbeering van zijn chefs. Gelukkig was Esterhazy ook wat later, zoodat de spontane uiting van enthousiasme nog plaats kon vinden. Een kranige betooging! Te Lauchstadt nabij Halle joeg dezer dagen een 50-jarig gehuwd persoon, Albert Scheiper, een 17-jarige fabrieksarbeidster, Louise Houtschell, met hare toestemming een kogel in de borst en schoot daarna zich zelf dood. De oorzaak is ongelukkige liefde. Buitenland. f! Een grootsch doel. De reeks van vereenigingen, die zich ten doel stellen, Broederschap te bevorderen en practisch te beoefenen, is wederom met een vermeerderd, maar een, die het gevolg is van de grootsche gedachte van een Internationalen Bond van Broederschap. Gesticht door mevr. Kath A. Tingley, de leidsvrouw van het Theosofisch Ge nootschap, neemt hij in rijen °P*eerLa° Broederschap der menschen wil dienen. Naar wij met zekerheid kunnen melden, is in ve^chdl^de steden hier te lande: Amsterdam, Botterdam Haarlem, Leiden, Arnhem en Zaandam reeds een begin van uitvoering gemaakt door het op richten van comités. Volgens berichten uit andere landen, Amerika en Ierland b.v., wordt daar de Bond met sym pathie begroet. De doeleinden zijn 1 Kinderen van alle natiën op te voeden in den' ruimsten zin van algemeene broederschap en verlaten en daklooze kinderen op te voeden tot arbeiders voor'de menschheid; 2 Het lot te verbeteren van ^ongelukkige vrouwen en haar te helpen een hooger leven te leiden,Ret bestaan Yan hen, die in de gevange nis geweest zijn, om zich eene eerlijke positie m de maatschappij te verwerven; 4 Den arbeiders het edele van hun roeping en hun positie in het leven te doen beseffen 5 Eene betere verhouding tot stand te brengen tusschen zoogenaamde wilde en beschaafde ras- sen, door nauwere en meer sympathieke betrek kingen tusschen hen te bevorderen. 6; Het menschelijk lijden te verlichten, dat In No. XIX van mijne brieven wordt door mij of door den zetter? gezegd; dat „deTuin bouw" ons wel eens meer aangename verras singen heeft bereid. Men zal, in verband met hetgeen daaraan vooraf gaat en wat er op volgt, reeds hebben begrepen, dat de bedoelde verrassingen door mij worden gerangschikt onder de onaangename gewaarwordingen. Reeds werd door het bestuur gevolg gege ven aan het verzoek van eenige leden, om eene algemeene vergadering uit te schrijven. De daartoe gekozen datum, 27 Februane, acht ik minder gelukkig gekozen, doch dit schijnt in verband te staan met de ingetreden vasten. Is de katholiek op werkdagen bij de vaststel ling van zijne maaltijden aan bepaalde uren gebonden, daarin schijnt hem des Zondags eenige meerdere vrijheid te worden toegestaan. Wij kunnen ons dus wel weer op eene drukke vergadering voorbereiden. R De tuinbouwvereeniging „de Streek teüo- venkarspel besloot, op hare vergadering van Maandag j.l., tot het nemen van proeven met den teelt van groene komkommers en glaskool rabi. Voor beide culturen werd omstreeks 1 /2 H.A. aangegeven. Hoewel door het bestuur werd aangedrongen om ook met doperwten, schorseneeren en aardbeziën een proef te ne men, werd daarvoor toch slechts weinig veld ZOLA VEROORDEELD. De opkomst van belangstellenden op den 23 Feb. te Parijs was enorm. Het pleidooi vanmr. Labori duurde vier uur. Hij maakte vooral die pen indruk met het voorlezen van brieven van Dreyfus, geschreven in December 11. waarin deze zijn onschuld betuigt. Labori toonde aan dat het door generaal De Pellieux genoemde bewijs valsch moest zijn en hield, niet zonder protest van het publiek, een lofrede op de familie Dreyfus, en kolonel Picquart. Hij wees de onregelmatigheid aan van het pro- ces-Esterhazy en besloot met te zeggen, dat Zola s brief een kreet is van het openbaar geweten. Het pleidooi van den oud-afgevaardigde Lle- menceau beantwoordde niet aan de verwachting Het was een politieke rede, waarin hij uiteen zette hoe bij een aantal Franschen twijfel was ontstaan en welk belang ieder er bij heeft om tegen onwettigheden op te komen. Verder pro testeerde hij tegen de houding van den generalen De advocaat-generaal diende kortelijk van rep liek. Zola had niet aangetoond, dat de minister aan de jury bevel had gegeven, hem te veroor- deelen. De advocaat-generaal eischte een streng vonnis. Mr. Labori protesteerde nog met een paar woor den tegen de schuld van Zola. De opgewondenheid in de zaal was zeer groot. Na een half uur beraadslaagd te hebben, keert de jury in de zittingzaal terug. Zij ant woordt bevestigend op alle vragenzoodat ae beklaagden schuldig worden verklaad zonder aanneming van verzachtende omstandigheden. Daarop trekt het Hof zich in de raadkamer terug om over de straf te beraadslagen. Tijdens deze laatste schorsing verklaarde Zola dat lnj niet in cassatie zal komen. II. Het is al lang geleden, dat ik u mijn indruk ken mededeelde bij mijne aankomst te Pretoria. Het komt mij bijna onbegrijpelijk voor, dat zoo lange tijd is verstreken sinds ik de Atri- kaansche kust in het gezicht kreeg. Er zijn al wat regenvlagen en stormen over mijn hoofd gegaan, in letterlijken zin. Het was nl. nog niet heel lang na mijn aan komst, dat ik kennis maakte met de grilligheid van het weer. Het was op zekeren dag, dat de eene bui de andere opvolgde en er vielen bij die gelegenheid hagelsteenen als duiveneieren of zoo groot als lodders, dan weten de jongens aan de Langedijk t Orf'een anderen keer was het de wind die in de Marktstraat zoo verschrikkelijk huis hield. De telegraafpalen, welke hier van ijzer zijn, werden gebogen als rietjes, terwijl bij dezelfde gelegenheid een dak van een huis ongeveer 50 stappen werd weggeslingerd. Of het waar is, wat men mij vertelde toen de storm was bedaard weet ik niet, maar men deelde mij nl. mede, dat een kruidenier na den storm z'n suiker en meel liet Hof veroordeelde Emile Zola tot het maximum der straf, één jaar gevangenis en 3000 frs. boete, Perreux, den bestuur der van de „Aurore" tot vier maanden ge vangenis en 3000 frs. boete. een kruidenier na aen storm voor veel verminderde prijzen te koop presen teerde, omdater een stofwolk in win kel was gekomen en er alles onder had bedol ven. Mooi is 't niet, maar het brengt gewicht aan. Dergelijke dingen ondervindt men, als men er eenmaal goed en wel is, en ik begrijp met dat lk niet ben begonnen met eenige wederwaardighe den te vertellen over mijn reis naar Pretoria. Indien ge er nieuwsgierig naar zijt zal ik er u iets van mededeelen. Aan welke gevaren men niet bloot staat bij zco'n reisje naar dat groote, ver verwijderde Afrika is bijna ondenkbaar. Niettemin verkies ik het zeereisje boven dat per spoor. Niet zooals dat gaat in Holland langs een vlakke baan, maar zooals men hier verplicht is te reizen Het is misschien niet overal 't zelfde doch de spoor lijn naar Pretoria is een lijntje om van te grie zelen. Deze loopt langs en over het gebergte heen, over hoogten en laagten. Voor het doel van mijn tocht was bereikt moest ik 2 X uren in dien hollenden trein doorbrengen, doen onbekend met z'n loop stapt men even vrij in als aan 't Station Noordscharwoude. Dan eens Hor tende en stootende bij klimming van een heuvel en dan weer met ijzingwekkende snelheid wan neer de trein eene helling afdaalt, wordt de reis voortgezet. De eerste reis was in geen geval voor spoedig en als ik op het oogenblik naga dat ik nog gezond en flink van lijf en leden ben, dan denk ik wel eens, jongen, dat had ook anders kunnen zijn, en onwillekeurig komt dan die ver schrikkelijk nacht mij weer voor den geest, toen ik, de zeereis achter den rug, mijn reis per spoor vervolgde tot Pretoria. Ik ben er goddank heel- i Aionrlornn til" jigegeven. Mocht de teelt van groene komkommers en glaskoolrabi loonend blijken, dan zal daaraan ongetwijfeld groote uitbreiding worden gege ven, omdat daartoe het vroegtijdig vrijkomende aardappelveld zal kunnen worden benut. Bij het poten der vroege aardappeleu kan daar mede rekening worden gehouden, door voor komkommers bijv. om de vier of vijf regels een regel over te slaan en voor glas-koolrabi de rijen iets verder uiteen te poten. Zoolang de aardappelen nog te veld staan, hebben de jonge plantjes nog geene groote ontwikkeling bereikt en hebben zij dus aan de gegeven ruimte genoegdaarna hebben zij het geheele veld ter harer beschikking. Ook werd de teelt van Kruisbessen en talel- appelen en peren in de aandacht der vergade ring aanbevolen. Daarop zal, ter gelegener tijd, tegen het najaar, door het bestuur worden terug ge komen. TT ^xr De voorzitter der Vereeniging, de Heer W. Kooijman Dz., kweet zich daarop van zijne taak, om eene voordracht te houden over den teelt van Appelen en Peren in onregelmatige pyramide en struikvorm. Achtereenvolgens werden door sprekei de verschillende methoden, die daarbij worden gevolgd, verklaard en de voor- en nadeelen, daaraan verbonden, aangetoond, om daarna te wijzen op de prachtigste resultaten, die door hem sedert enkele jaren worden verkregen. Zijn het Westland en de Betuwe bekend door hunne schoone vruchten, de onzen benoe- Het vonnis werd begroet met een daverenden kreet: „Leve het Leger!" Het publiek gaf zich over aan onbeschrijvelijke betoogingen. Men hie de handen ten hemel, roepende„Leve het leger Weg met Zola!" Stanley heeft te Lowestoft gesproken over de crisis te Zuid-Afrika. Hij zei, dat Enge land vroeger aan president Kruger te veel vrij heid had gelaten, en daarvan had deze misbruik gemaakt, door telkens de Londensche conventie te schenden. Toen was de inval van Jameson gekomen en had Engeland geheel in het onge lijk gesteld. Een oorlog tegen de Boeren is daarom, volgens Stanley, op het oogenblik niet vervolgde tot rretona. j.». huids afgekomen, maar die anderen, mult, nachtelijk duister, die twee vechtende reuzen tegen elkaar, het gegi der moeders het geschrei der kinderen, het gekreun der gekneus- den.... goede hemel, welk een nacht. Even zoovelen met mij hadden de reis blijmoe dig en opgewekt aanvaard, niet wetende dat juist dien nacht het ongeluk moest gebeuren, he leed hun zou treffen, de smartelijkste en pijnlijkste oogenblikken zouden worden doorleefd Een kleine beschrijving van het reisje een volgende maal. irechtvaaraiga. Misschien moet er bijgevoegden niet gera den, want Brittanje heeft de handel te vol over de halve wereld, om met hoop op succes iets tegen de Transvaal te kunnen ondernemen. Sa lisbury weet dit heel goed, al wil de doldriftige Chamberlain er niet van hooren. Volgens „Havas" heeft de opper-rechter der Kaapkolonie in de Kaapsche bladen een brief gepubliceerd, waarin hij het afzetten yan den Transvaalschen hoofdrechter Kotzé goedkeurt en aan de leden van het Hooggerechtshof den raad geeft af te treden, als zij niet tevreden zijn. Een krachtige ruggesteun voor de Transvaal- sche regeering, inderdaad. Zaterdag, zoo meldt de Parijsche corres pondent der Indép., was de secretaris van den oud-minister Poincaré, thans een der vice-presi- denten van de Kamer, in de Salie des Pas Perdus de naamlooze Landbouw- en Handelsvereniging, gevestigd te Broek op Langedijk, hield Vrijdag middag in het lokaal van den Heer P. Vet, aldaar, hare jaarlijksche algemeene vergadering, welke flink werd bezocht. De Voorzitter, de heer C. Wagenaar J.Gz., opent de vergadering met een hartelijk woord van welkom aan de landbouwers, leden, begun stigers en vrienden van de vereeniging, ter ver gadering tegenwoordig met het doel den bloei en de welvaart te bevorderen door eendrachtig samengaan. Spr. hoopt dat er altijd zal naar worden gestreefd te arbeiden m ongestoorde har monie, ter bevordering van den bloei en de welvaart der vereeniging, opdat die een macht worde, die invloed zal kunnen uitoefenen. La ten wij doen, gaat spr. voort, wat de hand vindt

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 2