Brieven uit „de Streek," Plaatselijk Nieuws. naar zijne meening te rekenen valt op steun van rijk en provincie. Het bestuursvoorstel werd onveranderd aange nomen, met de toelichting, dat alleen Noord- hollandsch vee wordt ingezonden. Een. huwelijk met hindernissen. Dezer dagen begaf zich in een der bij Haar lem liggende gemeenten een paartje(met gevolg) naar het raadhuis om door den huwelijksband te worden vereenigd. Aldaar vernam men even wel dat het huwelijk niet kon worden voltrok ken, wijl de vader der 27-jarige bruid niet aan wezig was om de vereischte toestemming te ge ven. Zoover had men niet gedachtwel had va der den vorigen avond op een briefje geschreven dat hij geene bezwaren had, doch nu had men dat „pampiertje" nog vergeten. Daar de ambtenaar dat briefje toch niet aan nam, besloot de bruidegom in plaats van dat do cument, zijn a.s. schoonvader te gaan zoeken, die in eene naburige gemeente werkzaam was. JNa ruim 3V» uur wachten, kwam bruidegom terug, gelukkig" met schoonpapa in het trouwcoupetje aan zijn zijde, de laatste wel met in costuum zooals bij dergelijke plechtigheden gebruikelijk is, doch hij was er, en het was den geduldig gewacht hebbenden ambtenaar dan ook onverschil lig dat de man in blauwe kiel en met hooge baggerlaarzen aan, de plaats aan de officieele met groen kleed omhangen tafel innam. Nadat niet zonder eenige moeite de ontbre kende getuigen waren opgescharreld, kon aan het vurig verlangen van bruid en bruidegom worden voldaan. Ouderwijzer worden? In 1897 is het aantal onderwijzers en onder wijzeressen hier te lande met p. m. lOOOtoege n°Bijna alle plaatsen zijn vervuld; de meestaf- gelegen dorpjes zullen het toevluchtsoord zijn voor de velen, die dit jaar examen zullen doen. Het getal zal dit jaar veel grooter zijn dan verleden jaar. Alleen in Friesland waren in 1896 ruim 730 in opleiding. Yoeg daarbij nog dege nen, die niet aan een normaalschool zijn en die uit Friesland aan de kweekschool hun opleiding ontvangen, dan wordt het alleen voor deze pro vincie 800. In Zuid-Holland alleen hadden zich in 1857 vier honderd en vijftig voor het onder wijzersexamen aangemeld. De regeering verbood daarom al, om meer dan 20 kweekelingen in een klasse der normaalschool te plaatsen en nog steeds zien de menschen in onderwijzer worden hun heil. Over 3 a 4 jaar, misschien dit jaar reeds zijn er onderwijzers en onderwijzeressen te veel. De zachte winter. Als een bewijs van het zachte weder kan die nen, dat deze week reeds de eerste grasboter aan H. M. de Koningin-Regentes aangeboden is door A. Schrijver, landbouwer te Nij broek. Stoomtram Alkmaar-Schagen. De gemeenteraad van Koedijk heeft besloten aan de Noorder Stoomtramvereenigmg (Alkmaar Schagen) de rente te garandeeren van i 10,000 Ook een Zola-h.ulde! De redactie van de „Arnh. Ct." zag een hond, die zijn kop omdraaide als hem een hapje werd aangeboden met de woorden't Is van Ester hazy Met graagte daarentegen nam hij het, als hem gezegd werd: „'t Is van Zolaf Te Hillegersberg heefteen ooievaar oude nest bij de Protestantsche kerk weer be trokken. Als het dier na de strenge vorst van dezen nacht maar weer niet den aftocht blaast. in 1895 bedroeg dit f84000, in 1896 ruim f78000 terwijl zij 't in 1897 nog slechts tot f67572,70 kon brengen. Deelde ik u onlangs mede dat het bestuur van deze marktvereeniging pogingen aanwendde tot het verkrijgen van eene los- en laad plaats aan het stationsterrein, thans blijkt mij, dat het in hare bedoeling lag ook hare markt daarheen te verplaatsen. Op een desbetreffend verzoek bij de directie der Holl. Sp. M. werd afwijzend beschikt. Zij oordeelde, dat de kos ten daarvoor veel te hoog zouden worden in verhouding tot den omvang der markt, tenzij de Vereeniging een bepaald getal benoodigde wagons ter verzending harer producten wilde waarborgen. Daar kan duS niets van komen en na kor ten tijd zal de Enkhuizer markt hoogstwaar schijnlijk tot het verledene behooren. Ik geloof niet te boud te spreken door reeds vóór de op richting, de markt te Hoogkarspel hetzelfde lot te voorspellen. Tegen wil en dank zal men zich bij de Ver eeniging „de Tuinbouw" moeten aansluiten. Hare markt is nu eenmaal het gunstigst ge legen en trekt, door haren grooten aanvoer, de meeste koopers. Dat niet allen daartoe reeds kunnen besluiten is evenwel verklaarbaar; want bij deze vereeniging heerschen nog en kele gebruiken en voorschriften, die dringend herziening eischen. Deze herziening tot stand te brengen is evenwel hoogst moeilijk. Inder tijd door koolbouwers opgericht is deze ver- eeniging geheol naar hunne eischen ingericht en hoewel de aanvoer van aardappelen van jaar tot jaar grooter wordt, dulden zij niet, dat de verbouwers van dit product hervormin gen invoeren. Artikel 4harer statuten schrijft bijv. voor; dat het bestuur bestaat uit 9 leden, waarvan minstens 7 groentebouwers. Nu zou dit niet zoo bezwaarlijk zijn, wanneer het bestuur daaromtrent eene eenigszins mildere opvatting had. Niet alleen bestaat daardoor het bestuur bijna uitsluitend uit koolbouwers, doch boven dien worden de vergaderingen steeds te Groote broek of Lutjebroek gehouden, waardoor de groote meerderheid harer bezoekers ook steeds bestaat uit dezelfde categorie. Een voorstel, in den herfst van 1896 ingediend, tot het vórmen van afdeelingen in de verschillende gemeenten, vond aanvankelijk instemming, doch zoodra men inzag dat de groentenbouwers daardoor haar overwicht zouaen verliezen, wilde men het zelfs niet in behandeling nemen. Dat één en ander niet uitlokt tot toetreding ligt dus wel eenigszins voor de hand. Toch zal 't er. zooals ik reeds beweerde, toe moeten komen en dan ook zullen de Grootebroekers en Lutjebroekers verplicht zijn, met de billijke eischen van de aardappelbouwers rekening te houden. Blijven zij evenwel in hunne houding vol harden, dan zie ik de oprichting van eene nieuwe marktvereeniging te Bovenkarspel te gemoet. g feuille in de wachtkamer onbewaakt liggen, en de twee kapers op de kust maakten er zich mee uit de voeten. Om te ontdekken of de Franschen, gelijk men in Duitschland vreesde, van een Duitsche uitvinding tot het besturen van torpedo's gebruik maakten, liet Windell in 1893 zich bij Toulon dicht bij 't dok met een roei- bootje omslaan, zoodat men er hem als drenkeling binnenbracht. Zich bewusteloos houdende, wist hij ter dege rond te zien enz. Als het helaas waar is, behoeft men zich niet te verwonderen, dat generaal Mercier in een on- geteekond stuk met den zin Cette canaille de D... een bewijs voor de schuld van Dreyfus zag, merkt de lnd. beige op. Den tweeden Maart heeft Paus Leo zijn 88sten verjaardag gevierd hij is geboren in 1810—; Donderdag mocht hij den verjaardag zijner kroning, welke plaats had 3 Maart 1878, herdenken. Ter gelegenheid van zijn verjaardag waren in de kroonzaal tal van kardinalen, bisschoppen, prelaten en andere persoonlijkheden ontvangen; zelfs de 92-jarige kardinaal Mertel was aanwezig. In antwoord op de verschillende geluk- wenschen herinnerde de paus aan de manifesta ties ter gelegenheid van zijn jubilea, vooral dat, hetwelk 13 Februari is herdacht in de Basilica van het Vaticaan en waar milioeneu Itali- aansche harten één waren geweest met de hul debetuigingen der aanwezigen. Zulke huldebe tuigingen verzoeten, zeide Zijne Heiligheid, alle bitterheden, welke wij tot nog toe ondervonden hebben en doen de Tiara weer schijnen in een nieuwen glans. De hoog opgaande golven van het enthousiasme toonen bet opnieuw-ontwaken van den godsdienstigen zin. De Christelijke we reld protesteert daardoor tegen de onderdrukking van het pausdom en verlangt wederom de hei lige vrijheid voor den paus. Het doet ons leed, aldus verzekerde de eerbiedwaardige kerkvorst, dat alle edele aspiraties der vrome wereld wor den belasterd of verkeerd uitgelegd. Allen, die rechtvaardig denken, die met ons gelooven, dat de wortel van de tegenwoordige moreele en soci ale wanverhoudingen berust in het zinken van den godsdienstzin, zullen het tegenwoordige her leven van den religieusen geest met vreugde be groeten als een goed voorteeken voor de toekomst. Onze hooge ouderdom belet ons, beter in de toe komst te zien; wij vergenoegen er ons dus mede, haar een vriendelijken groet te brengen. De rede werd met krachtige stem uitgespro- Het slot was: „God laat niet, zooals menschen doen, zijn werk onvoltooid en vroeger of later zal hij voleindigen wat hij begonnen is, ofschoon wij zulks niet zullen zien." Buitenland. XXI. Werden reeds voor eenige jaren pogingen aangewend, tot stichting van eene markt voor groenten, boom- en aardvruchten, nabij het station Hoogkarspel, die pogingen mochten in dertijd niet tot eenig resultaat leiden. Thans wil men dit opnieuw beproeven. Niet alleen de landbouwers uit de gemeente Hoogkarspel stellen daartoe middelen in het werk, doch zij worden daarin krachtig gesteund door de aard appelverbouwers van Venhuizen en Wervers- h°De Venhuizers, die tot nogtoe hunne pro ducten te Broekerhaven ter markt brachten, worden naar ik verneem, daartoe geleid door de vele onkosten die het markten te Broeker haven na zich sleept. De Wervershovers, die in den regel aan het station te Bovenkarspel verschijnen, zullen, door te Hoogkarspel te markten, hunne reis met 3 kwartier a 1 uur beïkr twijfel niet of de markt zal dan ook wel tot stand komen. Of zij evenwel levensvat baarheid zal blijken te bezitten, zulks meen ik te mogen betwijfelen. Men maakt het den handel op deze wijze slechts lastig. Nu reeds woden de aardappelen uit den nolder het Grootslag over drie markten ver deeld en ziet men dezelfde handelaren dikwijls te 2 ure te Bovenkarspel, 4 ure te Broeker haven en 5 ure te Enkhuizen. Kan men nu wel verwachten dat zij daarbij ook nog even naar Hoogkarspel zullen gaan Neen, laat men integendeel trachten het den koopman zoo ge makkelijk mogelijk te maken; desnoods door het stichten van eene centrale markt. Daartoe zal het toch eenmaal ongetwijfeld komen. Bo venkarspel is daartoe de aangewezen plaats Elk jaar wint die markt in beteekenis, terwijl Broekerhaven hare positie tot nogtoe vrijwel weet te behouden, maar Enkhuizen daarente gen duidelijke teekenen van verval toont. De markt te Enkhuizen bereikte hare grootste bloei in 1894 met eene omzet van ruim f 91UUU De aanslag op den Koning van Griekenland. De politie te Athene gaat voort met de arre statie van anarchisten. Karditzi blijft betreuren, dat de aanslag mislukt is. Georgis moet daaren tegen vol berouw zijn. De Kamer heeft met algemeeno stemmen een adres aan den Koning aangenomen, waarin de vertegenwoordigers van het volk hun afschuw uitspreken over den aanslag tegen diens leven en hun gehechtheid betuigen aan den vorst en diens huis. De Russische regeering, die het omlig gende land van Port-Arthur heeft aangekocht, laat thans de krijgswerken, die in den jongsten oorlog tusschen China en Japan .verwoest zyn, herstellen. Ook wordt gemeld, dat de kruiser „St. Pe tersburg" met meer dan 1000 soldaten en grooten voorraad proviand naar Wladiwostock is vertrok ken. Te Namen heeft een kleine jongen een nickelstuk van 5 centimes ingeslikt. Een dokter heeft met behulp van de X-Stralen de juiste plaats vastgesteld en het kind, dat zelfs geen drinken meer kan inkrijgen, zal eene groote operatie moeten ondergaan. Nu er in de laatste weken zooveel over spionnage is geschreven en gesproken, trekt een opstel zeer de aandacht, dat in de „Revue des revues" voorkomt en waarin een persoon, die zich Louis WiDdell noemt, gewezen Pruisisch luitenant, en thans detective te New-York, ver haalt wat hem in de jaren 1886-96 is overko men, toen hij voor Duitschland in Frankrijk als spion dienst deed. Zijn verhaal klinkt zoo onge looflijk, dat men twijfelt, of hij den lezer niet maar wat op de mouw spelt. O. m vertelt hij te Parijs als koetsier in dienst getreden te zijn bij generaal Mercier, toen deze minister van Oorlog was en de militaire wegen in de Alpen nauwkeurig inspecteerde.Van zijn bok had de koetsier alles zeer op zijn gemak kun nen opnemen en niet verzuimd het een en ander op te teekenen. Ten bewijze deelt hij het facci- mile mede van een plan van het fort Vanves en een teekening van den generaal op reis met zijn koetsier. Het gelukkigste bedrijf in zijn spionnenloop baan verrichtte Windell in October 1896, toen men de lucht had gekregen van een nieuw mo bilisatieplan 'van generaal De Boisdeffre. Het departement van Oorlog te Parijs werd zorgvuldig bewaakt, en op zekeren avond zag men een voornaam ambtenaar met een portefeuille in een rijtuig stappen. Met zij n Franschen agent volgde Windell hem naar 't Oosterspoorwegsta tion. De ambtenaar liet een oogenblik zijn porte- De alhier bestaande zang vereeniging „Cres cendo", onder leiding van den Heer WDorsman, gaf gisteravond met medewerking van den heer L. Jansen Fz., Declamator te Haarlem, eene uitvoering in het lokaal van den heer D. Stam. Ook nu weer, we zijn dat reeds gewoon, was een talrijk publiek aanwezig, dat met blijkbaar genoegen luisterde naar de vele zangnummers welke werden uitgevoerd en waaronder sommige op zeer verdienstelijke wijze werden gezongen. De nummers, waarvan ons de vertolking vooral voldeed waren „Gebed in Nood", „Herfstlied, ,Vee drijven" en „Zwervers-Avondlied." Het eerste nr. in de 4e afd. „De Zee" heeft ons nu juist niet in die mate voldaan. Wij ge- i i l--x 1 Moor a la Wil Ons nu juist met m uie mate wiuau.1. 0~ looven dat het laatste gedeelte, „Maar als wij d' eer verbeuren" enz', tot „Voer dan o woeste golven" enz. niet geheel volgens de aangegeven teekens is gezongen. Hoewel, 't zou onbillijk zijn die vlekjes aan te geven, met de bedoeling iets te willen afnemen van het succès dat de ver eeniging met haar optreden wederom heeft inge- oogst en dat zij heeft verdiend. Dat het detineeren van het koor in het laat ste nr. „Mijn vaderland" niet onopgemerkt bleef spreekt van zelf. Toch werd ons bewezen bij de herhaling van dit nr. dat het koor misschien een weinig te zwak voor de vertolking van dit nr. kan worden geacht, om het krachtig en vol tot zijn recht te laten komen, doch muzikaal hoog genoeg staat om dit nr. te kunnen uit voeren. Een avond van kunstgenot was het voorze ker niet alleen door de wijze waarop Crescendo's leden zich kweten van hun taak, verkregen door de uitnemende leiding van hunnen directeur en door ijverige, ernstige studie, maar ook vooral door het declamatorium van den Heer Jansen. Dat de heer Jansen de gave bezit zijn hoor ders te boeien, bleek uit de luide toejuichingen welke hem ten deel vielen na elk nr. Met een viertal pennevruchten van Justus van Maurik trad hij op. No. 1 „Suffe Bet" no. 2 „Een feest avond" no. 3 „Een standje," no. 4 „Te veel vergunning." Och, de werken van dien alom zoo gevierden schrijver zijn ons bekend; t is waar, we hebben ze gelezen, doch niet hooren voordragen. En van de wijze waarop wordt voorgedragen hangt 't af of wij worden gevoerd naar de plaats van handeling, of wij worden verplaatst in den toestand der handelende perso nen, of wij worden geïnspireerd door de schets, de vluchtige teekening, het kleine beeld dat wordt gegeven van het groote, woelige leven De Heer Jansen bezit die gave. Met niet te ontkennen talent wordt door hem de erstige zoowel als de luimige voordracht vertolkt, en weet hij zijn hoorders te boeien en aan zich te verplichten. "Wij stemmen volkomen in met de hartelijke woorden van dank door den WelEerw. Heer Ds. Habbema aan het einde der uitvoering gebracht aan den directeur en de leden der vereeniging en aan den Heer Jansen voor het vele schoone dat zij ons weder te genieten hebben gegeven. Een tamelijk goed auditorium vulde jl. Donderdagavond de zaal van den Heer Slote- maker, om de uitvoering bij te wonen van Franchemont de Marskramer", opéra comique in drie bedrijven, door het Zangkoor te Oud- Karspel. Mocht het van het Zangkoor een waagstuk heeten op zijn repertoire te plaatsen deze opera comique in drie bedrijven, niettemin is het met teruggedeinsd voor de moeilijkheden die zich van°zelf voordoen wanneer men iets waagt. Of het werkelijk zou blijken dat het zijn krachten had overschat, moest de toekomst lee- ren en „Franchemont" werd aangepakt. Het zangkoor kennen we, we weten, dat het knap genoeg is vrij moeielijke zangstukken uit te voeren en dat het wat de melodiën uit „Fran chemont" betreft, dus daarmede zeer zeker zou klaar komen, maar, deze opéra comique vraagt voor eene goede vertolking veel meer; dat heb ben allen moeten erkennen op den avond toen het Zangkoor „Franchemont de Marskramer" zou geven voor het publiek. Het zou niet billijk zijn deze uitvoering aan een critische bespreking te onderwerpen met het oog op de omstandigheden, waarvan men afhan kelijk is meestal, wanneer zoo vele hulpmidde len ontbreken, die voor eene goede opvoering van dergelijke stukken noodzakelijk zijn. Het is ons een waar genoegen te kunnen me- dedeelen, dat de uitvoering ons heeft voldaan, en wij hiermede tevens moeten erkennen, dat wij onrecht deden het koor te beschuldigen van eenige lichtvaardigheid en waaghalzerij. Met de uitvoering heeft het bewezen, dat het berekend genoeg is om iets dergelijks te kunnen praestee- ren, maar dat het den tijd zooveel mogelijk moet nemen, voor het bestudeeren der rollen. Neemt men dien tijd te kort, zooals ons heden uit de opvoering bleek, dan doet het afbreuk aan het succés, hetwelk voor de leden min of meer ontmoedigend moet werken. Niettegenstaande den korten tijd,welke gebruikt kon worden voor repetities kweten zich zeer goed van hunne taak, de heer J. Dekker (Michot, oud gediende) en de dames R. Borst Cd. (Vrouw Dupuis) Gr. Kroon Kd. (Constance Dumont) D. Eecen, (Marie Dumont). De Heer "W. Keizer (Franchemont de marskramer) was niet op stem, wat eenige afbreuk deed aan zijn spel. De rollen zaten er goed in; de meisjes hadden zeer lieve costuums gekozen en maakten in dien kleeder dracht een zeer aardig effect. Bij het opgaan van het scherm, ziet men een verrukkelijk lande lijk tooneeltje en het Meilied, dat door de boeren en boerinnen daarin wordt gezongen, ademt opgewektheid, leven en gloed. No. 12. Solo en Koor (een Fabel) werd goed en gelukkig gezongen, terwijl No. 13 Koor mede los en bevallig werd uitgevoerd Sommige duo s werden door Marie en Constance mede vooral met gevoel ten gehoore gebracht. Mej.C.Eecen, die de nog al vermoeiende en zware taak van accompagnateuse op zich had genomen, raag een woord van welverdienden lof niet worden onthouden voor haar uitstekend spel, waarmede zij toonde een vaardige, vlugge hand te bezitten, en eene niet geringe techni sche bekwaamheid. Was het niet een en al succès, men oogstte toch wel zóóveel succès, dat voldoende was om zeer voldaan te kunnen zijn over de uitvoering. Enkele vlekjes, ja, dat spreekt van zelf zul len altijd blijven, doch waar ernstig getracht wordt de kunst te dienen om liefhebberij en sympathie aan te kweeken voor tooneel en zang waardoor de band wordt gehecht tot vriendschap en verbroedering, daar past het ons het doel te steunen met een welwillend aanmoedigend woord, en in te stemmen met de hartelijke woorden van den Weleerw. Heer Ds. Stramrood aan het einde der uitvoering toegesproken aan allen, en in de eerste plaats aan den heer Vis, die, hoe wel reeds op jaren nog toont een jong hart te bezitten, en aan wien wij dezen avond van kunst genot hadden te danken. Gedurende de Maand Februari 1898 zijn op het hulpkantoor te Zuidscharwoude, m de Rijkspostspaarbamk ingeschreven 86 inlagen, een totaal bedrag van f 2230.16, tegen 6 terugbeta lingen, uitmakende een bedrag van f 1107.09. Het getal nieuwe boekjes bedroeg 2 stuks, waarvan het laatste is genommerd 8632. De a. r. kiesvereeniging „Nederland en Oranje", te Broek op Langedijk, hield giste ren avond eene openbare vergadering, waarin als spreker optrad de heer H. de Wilde van 'sGravenhage met het onderwerp: de politieke partijen. Spreker begon met te zeggen, dat waar een dergelijk onderwerp aan de orde is voor een anti revolutionair twee vragen op den voorgrond tre den 1°.- Wat hebben wij, die voor de autoriteit van den Bijbel buigen, te doen in den strijd van deze dagenen 2°. hoe is hunne verhouding tot andere partijen. Wat betreft de eerste vraag, behoort ieder belijder van Gods Woord partij te kiezen. Niet om partijdig te zijn, want Groen van ^.rin®te' rer heeft het zoo juist gezegdOnpartijdig kan hij alleen zijn, die partij kiest. Partij kiezen in den strijd der beginselen, is ook roeping voor den belijder. Gods Woord toch bevat niet slechts roepstemmen tot persoonlijke bekeering, maar het bevat regels en ordonnantiën voor het leven op allerlei gebied. Ook Christus had zijn vaderland lief, en zelf heeft Hij gezegd: Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde. De anti-revolutionaire partij is evenwel een partij in de minderheid. Op zich zelve kan zij aan de stembus en in de Kamer niet veel doen. Wil zij iets verrichten ten nutte van het vaderland, dan moet zij wel samenwerking zoeken. Met wie Dat hangt af van de zaken, die aan de orde zijn. Kan de a. r. partij samenwerking zoeken met de christelijk-historischen Dat is ondoenlijk, omdat die menschen wel mannen ™n beginse- selen in theorie zijn, maar in de praktijk altijd als oud-liberalen optreden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 2