°-70- Openbare Uitvoering ,Het Mannenkoor" in de NEE, HERV, KERK aldaar, Groentenvervoer. HEEREN ROOKERSÜ Sigarenfabrikant en Barbier J. SWAGER Cz., Notaris L. TOP Met de oud-liberalen dan? Hun woordvoerder is thans Mr. van Houten. Wat willen zij Een groote anti-clericale partij, verdelging van alle christelijke partijen, en ook van de vooruitstre- venden of radicalen, die sociale rechtvaardigheid voorstaan. De conservatief-liberalen willen geen pensioneering, geen sociale wetten. Sociale po litiek noemen zij roof-politiek. De a. r. nu zijn democraten, en daarom kunnen zjj met die lieden niet samenwerken. Met de vooruitstreven- den dan Dat zou mogelijk zijnmaar nu zijn er velen, die niet van uitersten houden, die liefst bezadigd en gematigd zijn. Die menschen zouden tehuis zijn geweest in de eerste jaren na de Fransche heerschappij. Toen waren allen ge matigd en bezadigd, deugdzaam en braaf; het was de tijd der brave Hendrikken, der conser vatieven. Maar die brave Hendrikken stuurden De Cock en Brummelkamp naar de gevangenis; zij waren zoo deugdzaam dat zij allengs den Bijbel van de school namenen zij waren zoo bezadigd, dat zij het volk onmondig hielden. Uit al hun bezadigdheid hadden de conserva tieven een beginsel, in strijd met den Bijbel. Het was het beginsel van de slang uit het Paradijs: „Gij zult als God wezen." De souve- reiniteit Gods werd verworpen, de volks-souve- reiniteit werd geëerdde autoriteit van den Bijbel werd vervangen door de heerschappij van het menschelijk verstand. En de toepassing be antwoordde aan dat revolte-beginsel. Tegen die revolutie, nl. tegen het verwerpen van Gods Woord, kwam Groen van Prinsterer op. Hij heeft een partij gesticht, niet tegen socialisten of radicalen of roomschen, maar tegen conservatieven. Yoor „uitersten" behoeft men' dus niet zoo bevreesd te zijn, want de conservatieven, de be- zadigden hebben juist het ongeloof in alle takken van staatsbestuur gebracht en de verhoudingen verwoest. Toch is het moeielijk samenwerking te zoeken met radicalen en vooruitstrevenden, waar zij als het er op aankomt slippedragers van Van Houten worden. Rotterdam en Deven ter hebben het bewezen. Is samenwerking met de socialisten mogelijk? Wat willen de socialisten Erg duidelijk is het niet. Ook onder hen is verdeeldheid. En boven dien zijn door Troelstra en Van Kol denkbeel den verkondigd, die moeielijk socialistisch kun nen worden genoemd. Overigens is hun positie niet zwak. Spreker schetste hier het optreden van de heeren Troelstra c. s. in tegenstelling van het optreden van Domela Nieuwenhuis, en betoogde verder dat samenwerken met socialis ten onmogelijk is, waar zij tegen Oranje zijn. Eindelijk kwam spreker tot de Roomsch-Kath. partij, met wie de anti-revolutionairen wèl kun nen samenwerken. Vooreerst omdat op die partij te vertrouwen is; vervolgens, omdat er vele pun ten van overeenkomst zijn (b.v. de eenheid en onschendbaarheid van huisgezin en huwelijk); en eindelijk, omdat anti-revolutionairen en Roomsch-Katholieken ten opzichte van de school kwestie lotgenooten zijn, terwijl Dr. Nolens het voorbeeld is, dat de R.-K. den demoncratischen weg opgaan. Nadat spreker de noodzakelijkheid en wensche- lijkheid der samenwerking had betoogd, en een woord van opwekking had gezegd, eindigde hij zijne rede. Debat werd eigenlijk niet gevoerd. Alleen werd den spreker gevraagd hoe hij over protectie dacht en over het socialisme. In zijn antwoord wees hjj op de valsche leuzen van verleden jaar, terwijl spreker zijn leedwezen er over uitsprak, dat geen socialisten met hem in debat traden. De vergadering was vrij goed bezocht. Het debat tusschen de heeren Melchers en Samson op Donderdag j.l., in de zaal van den heer Stam alhier, werd met aandacht gevolgd door een groot aantal toehoorders, die niet alleen van de Langedijk, maar ook uit omliggende plaatsen waren opgekomen, zelfs uit Alkmaar, en waaronder ook onderscheidene dames werden opgemerkt. De heer Jb. Smit van Nd. Scharw. presi deerde de vergadering. Om ongeveer half acht begon de heer Melchers met de verdediging zij ner 14 stellingen, welke onlangs in dit blad wer den opgenomen en thans aan den ingang der zaal aan de binnenkomenden werden verstrekt. Spr. begon met zijn tevredenheid te betuigen over de groote opkomst, doch vreesde, dat velen teleurgesteld van hier zouden gaan, van wie hij vreesde, dat ze gekomen waren om een pikant debat te hooren, waarin de beide sprekers elkaar eens duchtig zouden plukharen. Welnu, de de- batters waren overeengekomen het pikante te ver mijden, en zoo zakelijk en degelijk mogelijk met elkander van gedachten te wisselen. Stelling I: „De inrichting der maatschappij berust op den graad der ontwikkeling en der volmaaktheid door de voortbrengingswijze bereikt" is de stelling, zegt spr. vóór ongeveer 50 jaren door den groo- ten Carl Marx zoo juist uitgedrukt. In de vroegste tijden behoorde de grond aan allen, grondbezit was 't eenige bezit. In de mid deleeuwen waren de vorsten eigenaars van dien grond, en, gerugsteund door hunne leenheeren, aan wien zij hem bij gedeelten in gebruik en be heer afstonden, hadden zij de macht in handen. Het volk, de lijfeigenen, bezat niets. Toen de poorters, rijk waren geworden door industrie, be gonnen ook verschillende edelen zich daarop toe te leggen, en richtten fabrieken op ten platten- lande, waardoor zooveel afbreuk werd gedaan aan de gilden. Toen later de stoom in dienst werd genomen, stroomde 't platteland naar de steden, waar men beschikte over betere voort- brengingsmiddelen. „En wie beschikt over de voortbrengingsmiddelen heeft macht, wie macht bezit, heeft vrijheid." (Stelling IV). De arbei der is echten steeds de lijdende partij gebleven, daarom moet hij kraoht zoeken in vakvereeni- gingen, in coöperatie, en in politieke actie. Let op hetgeen in den Z.-W. hoek van Friesland staat te gebeureneen consortium met een kapi taal van 4,500000 gulden zal daar de opbrengst van den bodem in den zak stekenvan den bo dem, bewerkt door den arbeider, en gedrenkt met zijn zweet. Zoolang den arbeiders de steun ontbreekt in 't parlement, zoolang zal hun stem zijn, die eens roependen in de woestijn. De arb. moeten hun afgevaardigden zenden naar 't parlement om daar te strijden voor hunne vrijheid, de vrijheid der sociaal-democraten. Wat er thans van de zoogenaamde vrijheid aan is, kan blijken uit de woorden in de 2e kamer ge sproken door een De Savornin Lohman, die de onderwijzers en de gemeentebesturen wil dwin gen konings- of oranjegezind te zijn, en uiting te geven aan gevoelens, waarvan ze zich mis schien ten eenenmale onbewust zijn. Men heeft mij, zegt spr., wel eens opgemerkt, dat mijn predikambt niet vereenigbaar is met de soc.-democratie; doch zij, die dit beweren, verge ten, dat zoo dit het geval ware, het niet is de schuld der soc.-democratie, maar de schuld der kerk, die zich heeft geplaatst op een verkeerd standpunt, het kapitalistische standpunt. De ka pitalistische atmospheer, waarin wij leven, be derft onze geheele tegenwoordige maatschappij. Zal de arbeider in betere conditie komen, dan moet hij derhalve kracht zoeken in politieke ac tie. Als de voorz. den spr. wijst op den tijd, ver volgt deze nog eenige minuten vol vuur zijne rede, om daarna het woord te laten aan zijn po- litieken tegenstander, den heer Samson van Am sterdam. Deze begint met het hemelsbreed ver schil in opinie te constateeren tusschen den heer M. en hem. Wij revolutionnaire socialisten, zegt spr., wij willen geen macht, wij willen volkomen vrijheid. Wij willen geen leger, geen politie, die geweldmiddelen der bezittende klasse. De soc.- dem.-partij is eigenlijk de linkerzijde der radi cale partij, en dus een heerenpartij„wee ons, als we in die handen vervallen", zegt spr. Wij rev. soc. beoogen geen bloedige revolutie, maar een vreedzame, een revolutie in de denkbeelden, door middel van vakvereenigingen en door ont wikkeling der individuen in die vakvereenigingen. Wij verwachten geen heil van politieke actie. De 2e kamer heeft 100 leden, de le kamer 50 leden. Om daarin wat te kunnen uitvoeren zou den we moeten beschikken over de helft plus één der zetels, of 51 in de 2e en 26 in de le kamer. Hoe dit te bereiken en wanneer! Om de le kamer uit de rij onzer regeerings- lichamen vandaan te krijgen, is grondswetsher- ziening noodig, doch daarvoor wordt /3 der stemmen vereischt van de leden der Staten-Ge- neraaldaar is in 't geheel dus geen kans op. En om soc. in de le kamer te brengen zal ook wel niet gaan, want die behooren in den regel niet tot de hoogstaangeslagenen, en bekleeden ook geen hooge staatsambten. We kunnen dus, zegt spr., de politieke actie wel laten. Van vak vereenigingen verwachtte hij veel meer, doch coöperatie is hem niets waard. Door coöperatie is in België een 5e stand geboren; de kleine winkeliers werden er door doodgedrukt. De soc- dem. staat met zijn leger van ambtenaren, lijkt spr. het tegendeel van vrijheid. Hij haalt'stel ling XII aan, om zijne meening te staven, dat de soc-dem. tegen vrijheid zijn, terwijl de leuze der revol. soc. is: „Brood en Vrijheid!" Stelling XII luidt: „Het belang der klasse eischt, dat elk lid der „onterfde klasse persoonlijke belangen en wen- „schen ondergeschikt maakt aan de klassebelan- gen. Wie zijne belangen begrijpt doet dit vrij willig, overtuigd, dat het persoonlijke belang "het best behartigd wordt door het klassebelang ^te dienen; wie onder de leuze „Vrijheid!" zich het recht voorbehoudt naar eigen willekeur te "handelen, toont den toestand niet te begrijpen, en schaadt niet alleen anderen, maar ook zich zeiven." vr Na uitvoerige repliek van den heer Melchers, spreekt ook de heer Samson een uitvoerig we derwoord, waarna de voorz. de vergadering te 11 uur sluit. Gemeente St. Pancras. Ingeschreven van 128 Februari 1898. Ondertrouwd: Jakob Bult, Egmond-binncn, cn Neeltje Bakker, alhier, (te Doorn, Utrecht.) Klaas de Jong te Koedijk, onlangs alhier, en Fredrika Rikze, te Doorn. Ondertrouwd en Getrouwd: Cornelis Verweel, wednr. van Guurtje Weeshoff, en Antje Wiedijk. Geboren: Teetje, d. van Pieter Gootjes en Elisabet van der Molen. Overleden: Jan Booij Wz., 21 j. Advertentien. Voorspoedig dochter D. EECEN—v Oud-Karspel, 28 Feb. '98. bevallen van PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL Zondag 6 Maart vm. 9,80 ds. Stramrood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 6 Maart vm. 9,80 ds. Habbema. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Maart v.m. 9 uur, nm. 2 ds. Woensdag 9 Maart 's avonds 6,30 NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 6 Maart geen dienst wegens vacature beurt. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 6 Maart v.m. 9 u. n.m. 2 u. ds. Gemser. GEREFORMEERDE KERK. (Zuiderkerk.) Zondag 6 Maart vm. 9,30 nm. 2.30 ds. Bakker. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK. Zondag 6 Maart vm. 9.30 nm. 2.30 Godsd.oef. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 6 Maart vm. 9,30 ds. Fleischer. Marktberichten. ALKMAAR, 4 Maart 1897. Aangevoerd: 127 stapels Kaas, wegende 60158 Kg. Kleine f 27,50 Commissie a f 25,Middelbare f 24. 1573 HL. Granen, als 105 Tarwe f 8,50 a f9.— 93 Rogge f 5.50 a f 6.— 0 Gerst f0.— a f 0,—169 ld. Chev. f5,50 a f 7.25 Haver f3.— a f3.60 164 Boonen als: Paardenboonen f5,90 a f6,— Bruine 7.— a f 8,25 Citroen, f 10,f- Duiven a f0,afO,Witte f 10,af—, Kanariezaad f 0,f 0,1 Rood Mos terdzaad f 13,75 a f ,- 0 Geel id. f 0.— f Koolzaad f 0,— a f Lijnzao f 2 Karwijzaad f 9.75 af 0. 0 Blauw Maanzaad f a f 41 Erwten als Groene f 6.50 a f 16,— Grauwe f 12.- f 17,Vale id. f 7.— a f 13,— ALKMAAR. 5 Maart. 4898. Aangevoerd: 4 Paarden f 90— a f 300.—20 Koeien f 100. a 165; 278 Nuchtere kalveren f 6.— a f16.— Vette Kalveren t a f per kilo f0.— aO. 210 Schapen f 12, a f23: 0 Lammer f0,— 0 0.—; 152 Magere varkens f 16.a f22. 314 n f 8. a f 12,50; 5 Bokken f 2 a f 4.— 0 kleine id. f 0.— a f 0.—. t Boter per halve K.G. f 0.60 Aardappelen f0— a f 0.bieten fl.atO. uien f3.40 a t 0.Bloemkool f 0,— a f ;r 100wortelen per 100 bos f 0,60 roode kool 16,— savooische 12.50 f5,— Koolrapen f3,50 a 0, Kippen f 1.10 a f 0.—eenden fl.05 a fl.50 konijnen f 0.10a fl.50; kippeneieren f2.50 a f3.- eendeneieren f 3.— a 3.25; kuikens fO.—af 0.- SCHAGEN, den 3 Maart 1898. Paardent Veulens Voor de bewijzen van belangstelling ontvan gen bij de geboorte van onzen zoon en doch ter, betuigen wij onzen hartelijhen dank. W. VAN LOO. H. S. VAN LOO-van Wulven. Oudkarspel, 4 Maart 1898. Voor de vele bewijzen van belangstelling zoo wel van hier als elders ontvangen bij ons 25-jarig jubileum, brengen wij door dezen aan allen onzen hartelijhen. dank. H. HART Cz. Oud-Karspel, G. HART—Borst. 1 Maart '98. De ondergeteekenden brengen hiermede hun nen oprechten dank aan familie, Vrien- den en buren, voor de belangstelling bij hun 25-jarig huwelijksfeest op den 25 Februari jl. ondervonden. P. HOOGWATER Zuidscharwoude, en Echtgenoote. Maart '98. Ondergeteekende verklaart dat Oerrit Strij bis ON SCHULDIG is aan den diefstal van Bloemkool, gepleegd ten nadeele van Jn. Wa^enaarHz. den 15 Juli 1S96. P. Plugboer Pz. Broek op Langedijk, 4 Maart '98. DAMES. MEET- en KNIPCURSUS, te geven op een der dorpen aan de Langedijk. (Wetenschappe lijke Coupe, F. Roussel te Parijs.) Leergeld 12 gulden. Zes gulden bij het begin en Zes gulden bij het eindigen van denCur- sus. Elegant practisch zijn de eigenschappen. DAMES, die aan dezen Cursus wenschen deel te nemen, wenden zich met franco brieven aan J. W. AMELSBEEK, Coupeur te Alkmaar. Leider van verschillende Cursussen. op Woensdag 9 Maart 1898, te geven door te SINT PANCRAS, avonds 1 uur. Entree 25 cent. Burgerlijke Stand. Gemeente Noordscharwoude. Ingeschreven van 1—28 Februari 1898. Ondertrouwd en GetrouwdGeene. GeborenGeene. Overleden: Trijntje IJfs, weduwe van Ane van der Heijde, 75 jaar. Levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van Jacob Oot- jors en Johanna Stins. Gemeente Broek op Langedijk. Ingeschreven van 128 Februari 1898. Bevallen M. BobeldijkOudes, d. N. Bak ker—Nol Pover, d. G. Biersteker—Rus, z. Eliz. Balder—Visser, z. Ondertrouwd en Getrouwd: Geen. OverledenP. de Geus, echtg. van Tr. Bakker, 66 j. Jb. Schoenmaker, wonende te Z.-Schar- woude, wedn. van P. de Geus, 83 j. Imm. Bal der, echtg. van C. Slot Cz. 48 j. Gemeente Zuidscharwoude. Ingeschreven van 1—28 Febrnari 1898. Ondertrouwd, Getrouwd, geene: Geboren: Nicolaas, z. v. P. Jonker en M. A. Kamper. Jacob, z. v. J. Weel en M. Groen. Dirk Jan, z. v. G. Biesboer en A. Meurs. Anna, d. v. S. Mettes en R. Strooper. Johannes, z. v. C. Berger, en N. Hessing. Cornelis,-z. v. C. Wijn en J. Speur. Overleden: Jb. Schoenmaker oud 83 jaar. Gemeente Koedijk. Ingeschreven van 1—28 Eebruari 1898. Ondertrouwd en Getrouwd: Jan Keete en Grietje Beets. Jacob Kieft en Hendrika Hoek. Geboren: Meiert Arij, z. van Anj Wijn en Anna Jansen. Willem, z. van Willem Wester en Anna Verduin. Overleden: Neli Elizabeth de Waal, 10 j. Dieuwertje Kossen, weduwe van Dirk Hartland, 68 jaar. 80 140 150 192! 100 145 6 15 14 21 13 15 0 36 0 11 15 1 50 1 0 50 3 75 3 20 0 Stieren 10 Geldekoeien (magere) 10 Idem (vette) 30 Kalf koeien Vaarzen Graskalveren 130 Nuchtere Kalveren Rammen Schapen (magere) Idem (vette) 125 Overhouders Lammeren Bokken en Geiten 29 Varkens (magere). 12 Vette varkens p. kilogr., 50 Biggen Konijnen Kippen Eenden Duiven Kipeieren (per 100) Eendeieren Boter (Kilogram) Kaas De handel in magere gelde koeien en kalf koeien was heden stugvette koeien gingen vrij vlug van de hand: le qualiteit gold 30'/, ct. p. V,kilogram.B(j belangrijken aanvoer waren de nuchtere kalveren hoog in prijs. In overhouders was weinig handel. Vette var kens werden tegen flinke prijzen vlug verkocht. Groentemarkt. Van 28 Febr.tot 5 Maart besteedde men voor: Geele kool f5,f6,f8,Uien f2,75 f2,80 f 0,per baal; Rapen per 100 stuks f0,— a f 0,Bieten per 1000 stuks f 6,- a f7,— Wortelen per baal f 0,—a f 0,- Uitersche kool per 100 stuks f 5,f 6,f 8,- Handel in kool vlug. Het aantal wagons groenten verzonden van het station Noordscharwoude met bestemming naar het buitenland, bedroeg in 1897 I V. 1 M. 6 M. I w. 1898 v.~28 F. 5 M. 70 w. - Van 28 Februari - 5 Maart zijn van het station HEER-HUGOWAARD verzonden 40 wagons groenten met bestemming naar het buitenland. Bij deze bericht ik den ingezetenen van j LANGEDIJK, dat ik mij heden als ten huize van dcnhr.C. SWAGER \i, voor welke vakken ik mij beleefd aanbeveel. Verkrijgbaar Sigaren tegen concurreerende prijzen vanaf f 1,00, f 1.30, f 1.50 tot en met f2.50 de honderd. Van huis gehaald met 5 pCt. korting. Slijters genieten rabat. ».S. Aan hetzelfde Adres ge vraagd een LEERLING. Achtend, N oor dscharwoude. te BERGEN, zal op DINSDAG 15 MAART 1898, 's middags 12 uur, bij opbod, afslag en combinatiën, in de herberg van P. VET, te Broek op Langedijk, in het openbaar verkoopen 1. Eenige stukken uitmuntend Weiland met Watermolen en kade te Broek op L a n g e d ij k, in de onmiddellijke nabijheid van het dorp, samen groot 10 hektaren, 37 aren, 60 centiaren. Te veilen in perceelen. 2. Eenige akkers uitmuntend Bouwland aldaar, aan de Bruggesloot, samen groot 1 hectare, 13 aren, 55 centiaren. Te veilen in perceelen. Breeder bij billetten omschreven, Behoorende aan de Erven van den heer P. DE GEUS Klzn. en te aanvaarden het weiland bij de betaling der kooppenningen en het bouwland met Kerstmis 1898. Inlichtingen worden verstrekt ten kantore van de Firma MUIJS, WAGENAAR Co., te Alkmaar en ten kantore van den Notaris te Bergen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 3