Brlura lil Transvaal. Plaatselijk Nieuws. Nogmaals „Om de waarheid". lie een nadere aanbeveling niet noodig heeft en waar met de beste Fransche cn Belgische beig net-kramen gewedijverd kan worden zoowel wat de netheid der kraam als de consumptie be treft." De redactie van Hepk. N. A. deelt mede dat bij haar van den heer Mr. P. J. Troelstra is ontvangen de waarborgsom van f 600 voor reis- en verzuimkosten van P. van Dijk in Am sterdam, bij eventueele overkomst. Kinderen-weelde. Verleden week werd te 's-Heerenberg op zeke ren dag een meisje van ongeveer 3 jaar bij den Molenberg gevonden, zonder dat iemand wist, aan wien het toebehoorde. Uit de antwoorden van het kind kon men, zooals begrijpelijk is, ook al niet veel wijzer worden. De politie deed ijverige na sporingen, doch aanvankelijk zonder resultaat. Eindelijk is er iemand, die meent eenige familie gelijkenis te ontdekken met een zekeren H. uit Zeddam, van wien men bovendien wist, dat hij een talrijk kroost rijk was. Terstond begeeft zich een maréchaussee daarheen en vraagt H.. die druk bezig is een kippenloop te timmeren, of hij niet een kind mist. „Lao'k is kieken," zegt de man en staakt zijn werk, om zijn kindertroep te verzamelen en te tel len „éen, twee, drie negen, en 't mosten er tien bun, nou geleuf ik verrechtig, da'k er een kwiet zun." Moeder de vrouw wordt ook geroe pen. Nieuwe inspektie en nieuwe telling. Ook deze mist er een, en ontdekt eindelijk, dat bet Fineke is. Ja, Fineke is weg. Er wordt een be schrijving gegeven van het kind en van dekleeren, die het aan heeft, en ja, dat komt uit, verklaart de maréchaussee, het gevonden kind moet het ver miste Fineke zijn. „Dan mot 'k maor met goan en haolen het kind" is het besluit der vrouw, even flegmatisch geuit als al het andere plaats had, en de man gaat weer kalm met zijn werk aan den kippenloop door. Toch was dat kind reeds tegen 12 uur in 's-Heerenberg gevonden, en nu was het tegen den avond. In al dien tijd hadden de ouders blijk baar het kind niet gemist, terwijl er ook geen spoor van schrik of ontsteltenist viel waar te ne men, toen ze vernamen, dat het kind reeds zoo lang verdwenen was. Bloemenhaat. Sommige bloemisten beweren, dat er een ware vijandschap bestaat tusschen reseda's en rozen. Men kan zich overtuigen, zeggen zij, door versch geplukte reseda's en rozen in een bouquet bij elkaar te binden en ze daarna in het water te plaatsen. Eenige uren daarna, ziet men de vijanden tegen elkander aangedrukt, beiden verwelkt, ter wijl de andere bloemen in de vaas nog geheel Irisch zijn. Anjelieren en héliotropen, daarentegen, gevoe len innige sympathie voor elkander, zij aan zij, blijven ze zeer lang frisch. Lelietjes der dalen moeten ware monsters zijn, zij dooden alle andere bloemen. Onder de boomen zijn linden en abornen ge slagen vijanden, wanneer men ze naast elkander plant sterven zij zeer spoedig. (U. D.) Nieuwe Niedorp. 15 April. De tram lijn Schagen—Wognum heeftin onze gemeente heel wat verwachtingen opgewekt De Afd. Waard en Groet van de Holl. Maatschappij van Landbouw, nam het initiatief tot ge wichtige plannen. Uit haar boezem werden verschillonde personen gekozen, die met een onderzoek naar de tuinbouwaangelegenheden in verschillende deelen van ons land werden belast. Inlichtingen werden verkregen van de Langedijk, van deStreek, en uit het Westland, die tengevolge hadden, dat op eene vergade ring te Nieuwe Niedorp tot de oprichting van een Tuinbouwvereeniging werd besloten. Deze vereeniging, „de Niedorper Kogge" geheeten vond weldra' allerwege sympathie. Afdeelingen verrezen te Nieuwe Niedorp, Winkel en Oude- Niedorp. Ze zijn in wording te Lutje-Winkel Moerbeek en de Weere. Een hoofdbestuur, met den ijverigen heer D. Kuilman tot presi dent, waarin de afdeelingen vertegenwoordigd zijn, nam de verdere organisatie aer vereeni ging op zich. De Statuten,waarop de Konink lijke sanctie werd aangevraagd, zullen wel dra de hooge goedkeuring verkregen heeben, zoodat in weinig weken het minder jarig wicht tot een kloeken meerderjarigen jongeling opge groeid zal zijn. Stilzitten is de gewoonte niet van de mannen van ons hoofdbestuur, zoo dat men bereids plannen tot verbetering der alvoerwegen heeft gemaakt. Komen deze plan nen tot uitvoering, dan zullen de stations Winkel, Nieuwe Niedorp en Lutje-Winkel van de tram Schagen—Wognum in de onrnidde- lijke nabijheid van kanalen komen te liggen. Terecht heeft men ingezien, dat tuinbouw en kanalisatie feitelijk siameesche tweelingen be- hooren te zijn. Het ontwerp tot verbetering der waterwe gen is op f13000 begroot. Ook op eene an dere wijze slaat de jonge vereeniging de han den aan den ploeg. Reeds bij voorbaat heeft zij de waarde van kunstmeststoffen voor den tuinbouw willen kennen. De heeren Visser en Porte hebben zich in dezen welwillend met het toezicht belast. Straks hebben vre nu een rapport te ver wachten, welk een invloed kaïniet op den groei van aardappelen en bieten, kali en phos- phorzuur op augurken en komkommers, kali, ammoniak-superphosphaat en guano op blad kool, rijkelijk aangevuld met phosphorzuur op spruitkool en bloemkool, kali en stikstof op prei en uien, posphorzuur e» kali optuinboo- nen, sla en snijboonen uitoefenen. Reeds voor spellen wij bij voorbaat, dat velen uit deze proeven profijt zullen trekken. Wij hopen spoedig in de gelegenheid te zijn, omtrent de „Niedorper Kogge" meerdere bijzonderheden te berichten. Winkel, 14 April. Uit goede bron ver namen wij, dat de tram Schagen Wognum op 1 Augustus a.s. geopend zal worden. in. In mijn' vorigen .brief eindigde ik met u oeno be schrijving te geven van een ongeluk, waarvan ik u in een volgend schrijven meer zou vertellen. Ik had u echter niet zoo veel moeten beloven, want het beschrijven van dit ongeluk zou de lezers niet aan genaam stemmen.Het onheil werd veroorzaakt, doordat twee treinen, een goederen- en een passagierstrein,met elkander in botsing kwamen. Gelukkig waren geen menschenlevens te betreuren en het liep dus betrek kelijk vry goed af, doch het is vreeselijk, in den nacht een dergelijk ongeluk te moeten ondorvinden. We zijn echter behouden aangekomen en ik vertel u dus liever iets van mijn aankomst. Het is eigenlijk een verzuim dat ik dit niet eerder heb gedaan doch, ik hoop dit nu te herstellen. Wanneer men te Pretoria aankomt ontvangt men nu juist geen aangenamen indruk. Het station ziet er zeer vervallen uit en is hoogst eonvoudig ingericht. Nu zal het veel van de stemming afhangen waarin men als vreemdeling verkeert bij het betreden van vreemden bodem,met het doel er zich een flinke toekomst te verschaffen, door welken bril men de dingen beziet. Die stemming is zoo ongeveer te verklaren wanneer men ziet met welk een vreugde het „Hollandia Hötel" wordt begroet. Onwillekeurig richt men daarheen de schreden, in blijde verwachting althans daar voorlopig een veilige haven te hebben ge vonden. En de verwachting wordt in vele gevallen niet teleur gesteld. Men spreekt er Hollanders, en men ontvangt voorloopig voldoende inlichtingen, in hoofd zaak die, welke men noodig heeft om een huis of kamer te huren. Of de kosten voor de verstrekte inlichtingen by de consumptie worden berekend, weet ik niet, maar wel weet ik, dat 't mij tegen viel 30 cent voor een glas bier te moeten betalen. Rechts af van het station bevindt zich de Markt straat, welke met een bocht tot aan de laatste straat, de Bloedstraat, genaamd, loopt met eene sterke helling. Die afstand is ongeveer een uur. In het midden der straat ongeveer staat een kerk, en men zou oogen- schijnlijk denken dat de straat niet verder dan tot aan die kerk toe loopt, doch dan vergist men zich deerlijk. Op het kerkplein, komt ook-uit de kerkstraat en in de nabijheid dier kerk, welke tevens de grens vormt tus schen de Kerk- en Marktstraat, vindt mon het gou vernementsgebouw, het postkantoor, de Zuid-Afrikaan- sche credietbank en eenige kantoren van stoomvaart maatschappijen. De oostzijde der straat, of liever het oostelijk gedeelte der straat de straat loopt nl. van het oosten naar 't westen is gevuld met winkels in hoofdzaak, en men staat er verbaasd over de prachtige uitstallingen achter die groote spiegelruiten. Die pracht en weelde had ik waarlijk niet gedacht ten toon gespreid te zul len vinden De Kerkstraat en de Marktstraat geven dan ook een recht stedelijk aanzien, doch de lengte der straten in aanmerking genomen, is dat z.g. stadsgedeelte zéér klein. De Kerkstraat is zoo ongeveer 2 uren Lang en wordt door een rivier doorsneden, de Aapjesrivier ge naamd. De brug over de rivier heet de Leeuwenbrug, welke naam zijn oorsprong vindt, doorien aan do uit einden van beide leuningen een gebeeldhouwde leeuw is geplaatst. De Aapjesrivier scheidt Pretoria van Zonnezij. Waarom men dat gedeelte Zonnezij heeft genoemd is mij niet bekend. Misschien kan ik u dat in een volgenden brief nog wel eens verklaren. Van hier en ginds. Het officieële landbouwverslag van Nederland over1894—'95 is thans verschenen. Beter laat dan nooit, denkt men onwillekeuring. De schooljeugd te Gouda is zeker bang voor laat. Zij wilde graag wat eerder vacantie hebben, en diende haar beklag in bij den burgemeester. Het antwoord luidde: Knapen en meisjes, wacht, tot ge in de lange broek en de lange rokken zijt, vóór ge mjj lastig valt met adressen. De vacan tie blijft, zooals ze bepaald was. De Friesche gaardeniers beginnen ernst te maken met hun plan tot oprichting van een inmaak-fabriek van groenten en vruchten te Leeuwarden. Dezen zomer zal een proef genomen worden, waarvoor f3000 noodig is. Ook hier zal 't dus gelden: „Eendracht maakt macht". De zin van deze oude leuze schijnt nog maar steeds niet door allen te worden begrepen. Te Eenrum in Utrecht lie pen de leden van den Boerenbond van eene groote landverhuring weg, toen bekend werd gemaakt, dat de strijkgelden bleven gehandhaafd. De niet aangeslotenen echter huurden nu de beste stuk ken land, tot groot verdriet der bondsleden. Even als hier ontbrak de rechte eendracht ook al op het jongste congres der sociaal-democraten, dat iD de Paaschdagen te Amsterdam door Mr. Troelstra werd geopend. Ds. Bax van Zaandam noemde het optreden van het partijbestuur bij de verkiezing te Leeuwarden het werk van een kwajongen. In het hierop volgende heftig debat ■verwonderde de heer Helsdingen er zich over, dat men 's morgens op den kansel christelijke liefde kon prediken en 's middags iemand op vischwijfachtige manier kon uitschelden. Even eens kan verwondering baren het verdwijnen van een bedrag van f70, dat in een gesloten mand met kleeren uit Beetgumermolen (Friesl.) via Leeuwarden per trein naar den Haag werd gezonden. De mand is goed overgekomen, de kleeren ook, maar het geld is op de reis gaan dwalen. Als men de operetten-zangeres Yvonne Kerlord en haren minnaar mag gelooven, dan zjjn in hunne kotfers verdwaald geraakt een aan tal zilveren voorwerpen, welke door een hotel houder te Parijs werden vermist. Het paartje werd te Montpellier gevangen genomen. Eenzelfde lot onderging eene elegante Amerikaansche dame, van ongeveer 30 jaren oud, te Parijs, omdat zij den ingenieur Fock met een revolver in de borst had geschoten. Een sergeant te Bergen op Zoom, beroofde zich zelf van 't leven, om dat hij binnenkort gedegradeerd zou worden meer aan 't leven gehecht was de 104 jarige vrouw Yan öan Berge te Dreischor (Zeeland) die kortelings overleeden is de 106 jarige Beren- dina Wiecherink, te Twekkeloo (Overijsel) van wie portretten verkrijgbaar zijn bij den photo- graaf Hubers te Hengeloo. ne opbrengst is be stemd voor het krasse oudje zelf. - Een straat jongen te Amsterdam wierp met eer. steen tje naar een „hardlooper", doch trof een speleui knaapje aan 't hoofd. Het kind zakte ineen en is eenige uren later overleden. De straatjongen is in hechtenis genomen. Dit soort jongens, dat overal sohjjnt te willen tieren, is te Kampen ook al zeer baldadig. De burgemeester der stad heeft de medewerking der onderwijzers ingeroe pen om het kwaad tegen te gaan. Is men te Kampen verlegen met „de lieve jeugd", te Dinx- perloo zijn de huismoeders het met „de wasch". De gemeenteraad aldaar heeft nl. eene verorde ning uitgevaardigd, waarin wordt verboden, wasch- en andere goederen, „welke aanleiding kunnen geven tot onzedelijke gedachten," te drogen te hangen op heggen, of tegen muren en schuttingen aan den openbaren weg. De Dinxperlooer vrouw tjes hangen nu haar „wasch" op heggen, die op eenigen afstand vanjden weg verwijderd zijn, of aan drooglijnen, die in de verordening niet genoemd zjjn. Toch is 't waschgoed nog voor ieder zicht baar. Wat zullen de hemd- en broekenschusvende raadsheeren nu wel gaan doen Zeker wel niet, als de Raad van Amsterdam, f 5000 uittrek ken voor de kroningsfeesten. Hoe aardig dit som metje er ook moge uitzien, burgemeester en wet houders der hoofdstad hebben aan den gemeen teraad verzocht, dit bedrag te mogen overschrij den metf 60,000 tot versiering van enkele stadsgedeelten. Daar kan nog al wat groen en bloemenpracht voor gekocht worden, zou men zoo zeggen. Leuk meenden zeker eenige ingezetenen van Boertange (Gr te wezen, toen zij aan de Koningin zelf om subsidie verzochten voor de aanstaande inhuldigingsfeesten. Zooals te ver wachten was, is hun verzoek afgewezen. Buitenland. Spanje en de vereenigde Staten. Het allerlaatste restje van hoop op het behoud van den vrede tusschen Spanje en de Vereenigde Staten is eigenljjk gebaseerd op het feit dat. deoorlog nog niet verklaard is! Niet óf 't tot een oorlog komen zal vraagt men zich af, doch h o e 't zal komen tot een iormeele breuk tusschen beide staten en wanneer. Er zou zooiets als een wonder tnoeten gebeu ren om den oorlog bezworen te zien en den vrede gewaarborgd. Wel meent men, dat de mogendheden 't niet zullen laten komen tot een formeele oorlogs-ver- klaring, zonder nog eenmaal een poging te doen in 't belang van den vrede, doch dat deze stap eenig suecés zou hebben, is, na de door de groote mogendheden opgedane ondervindingen, niet te verwachten 't zou ook meer zjjn een aller laatste poging om later het verwijt te ontgaan toch nog niet alles beproefd te hebben Hoe zou de president der Vereenigde Staten, die de teugels van het bewind heeft overgedra gen aan het Congres en die heeft aanvaard de rol van uitvoerder der bevelen, hem door Senaat en Kamer te geven, plotseling zijn gezag weer kunnen doen gelden, zijn prestige weer kunnen aanwenden, zjjn machtwoord weer kunnen doen klinken ter beteugeling der oorlogzuchtige be doelingen en der ontkluisterde hartstochten der Congresleden Van Washington uit moet de beslssing ko men als zij niet reeds gevallen is! Wat Woensdag is geschied in het Huis van Vertegenwoordigers kan, als repliek op Mac Kin- ley's Boodschap van Maandag, moeieljjk gelden als een manifestatie ten gunste van den vrede en nu moge 't in den Senaat Donderdag wat behoor lijker zjjn toegegaan en het beslissende votum moge nog niet gevallen zjjn heden of morgen is vrij wel geljjk en de berekening, 49 stemmen ten gunste van de erkenning van Kuba's onaf hankelijkheid en van de tusschenkomst der Ver eenigde Staten, en 39 er tegen, zal wel niet falen Spanje leeft in afwachting, niet in hoopvolle afwachting, doch in kalme en vastberadene een lofwaardig en eerbiedwekkend verschil met het doen te Washington, dat herinneringen wekt aan de zeden en gebruiken der cow-boys en der Indianen; althans niet denken doet aan de hou ding van beschaafde mannen, die doordrongen zjjn van de ernstige strekking hunner woorden en daden En denzulken is de beslissing over de vraag „oorlog of vrede" in handen gegeven. De krachtige stroomingen der openbare mee ning in Amerika sleepen èn Mac Kinly èn de Congres-leden willoos mee wat vermag Spanje daartegen, wat vermogen de mogendheden! Kuba moet Amerikaansch worden dat is het parool der jingo's en der belanghebbenden in 't land van den dollar, waar de dollar ook oppermachtig is en die min edele intentiën ver bergt men noode achter een walgelijk vertoon van menschenmin, vrijheidsliefde en belange loosheid Nu mogen de vijandelijkheden geopend wor den door Spanje of door de Vereenigde Staten dat doet niets af of toe aan het feit, dat Spanje niet de directe verantwoordelijkheid draagt: de regeering te Madrid heeft, met ge vaar voor de rust en den vrede binnenslands, den wapenstilstand doen afkondigen en heeft alles vermeden wat op provocatie lijkt; waardig, tegemoetkomend en gepast is doorloopend Spanje's houding geweest. Volgens zeker Italiaansch blad moet de minister ,van buitenlandsche zaken te Rome niet ongeneigd zijn, aan Panizzardi toe te staan irl het nieuwe proces Zola te getuigen, als hij nl. wordt opgeroepen. Ook heet het, dat de minister bereid is, in de Kamer uitvoerig te antwoorden op een nieuwe interpellatie over de zaak-Dreyfus en de houding van Paniz zardi tegenover de laatste onthullingen van de „Siècle." LANGEDIJK. De handel in kool is zoo goed als afgeloo- pen. Wel zijn er nog enkele partijtjes roode en veld-gele kool in voorraad, maar markt ls er niet meer. Het spreekt van zelf, dat deze laatste partijtjes duur betaald worden. De hoogste prijs werd tot heden voor roode kool besteed, nl. f20 per 100 stuks. Handel in uien is er weinig; de prijs is langzaam stijgende en loopt nu tot f4,25 a f4,50 per mud. Bie ten zijn heel laag in prijs, f4.— h f7,— per 1000; de voorraad is niet groot, de kwaliteit goed. De tweede Paaschdag gaf aan vele jon gelui, welke de buitengewone voorstelling van de Rederijkerskamer „'t Heidebloempje" uit de Rijp in het lokaal van den Heer Stam, alhier, bijwoonden, een genotvollen avond. Behalve twee kleine tooneelstukken werden door de verschillende leden komische voor drachten ten beste gegeven, welke blijkbaar zeer in den smaak vielen. De Vaudeville in één bedrijf „Margot of een goede opvoeding" vereischte veel van het stem orgaan en de ademhalingswerktuigen van Mej. Roos, die de rol van Margot had te vervullen. Met genoegen hebben wij haar weder zien spelen en hooren zingen; vooral door haar zang verdient zij onzen lof. Het stukje liep trouwens geheel goed van stapel* en dat het publiek zeer voldaan was, bleek tenvolle door het daverend applaus, dat na het laatste nr., „Neerlands roem en eer", uitgevoerd door Mej. Roos en den Heer P. Wals, volgde. Een gezellig bal besloot den avond. Zuidscharwoude, 12 April. Aan de kweekschool voor onderwijzeressen te Arnhem is na afgelegd examen toelaten de jonge juffr. N. Ham alhier. Zuidscharwoude, 13 April. Door den heer C. Kostelijk Tz. alhier zijn reeds de eerste bloemkoolplanten gezet. Door de Gemeente Broek op Lange dijk is reods voor 383 ratten do premie uit betaald; waarlijk reeds een belangrijk cijfer in zoo korten tijd. INGEZONDEN. Geachte Redacteur! Het is nu juist 4 weken sedert ik, gebruik makende van de door u verleende gastvrijheid, onder het ook thans gebruikte opschrift „Om de waarheid'! den onbe kenden dichter van schimpdichtjes, dringend uitnoo- digde by my te komen en indien hy zooveel van de in zijne gedichtjes bedoelde zaak weet als hy voorwendt, bij mij getuigenis der waarheid te doen. Ik mag aannemen dat mijne uitnoodiging hem thans kan bereikt hebben. Ik weet zelfs, dat hy reeds op weg is haar te vergeten, wanthy heeft, ondanks mijne waarschuwing, dat hij meer zichzelf dan anderen ont- eerde, den treurigen moed gehad zijne lafhartige daad te herhalen. Ik aarzel daarom niet, den, ondanks sterke en ge rechtvaardigde vermoedens, tot heden onbekenden schimpdichter, die naliet te doen wat zijn plicht ware geweest, indien het hem em de waarheid te doen was, n.l. bij my komen om getuigenis der waarheid af te leggen, hier openlijk te brandmerken als gevaarlijken lasteraar, die gaarne wroet in onaangename zaken om daaraan modder te ontleenen, waarmede hy zijne vij- .anden in het gezicht werpt. Terwyl.ik slechts daarover leed gevoel, dat ik hem niet in het gezicht de waarheid kan zeggen die hy, om een normaal mensch te worden, zoo noodig weten moet; de waarheid, dat waar haat gebiedt geen geluk kan heerschen. G. W. MELOHERS. Zuidscharwoude 15 April 1898. Burgerlijke Stand. Gemeente Nieuwe Niedorp. Ingeschreven van 1—31 Maart 1898. Geboren: Geene. Ondertrouwd en Getrouwd: Teunis Nieuweboer en Maria Zander. OverledenElisabeth Schreuder, ongehuwd, wonende te Amsterdam, 63 jaar. Maartje Paape, echtgenoote van Cornelis Dijkman, 30 jaar. jan Koomen, zoon van Klaas Koomen en Pietertje Rood, 19 jaar. Gemeente Winkel. Ingeschreven van 1—31 Maart 1898. Geboren: Jacob Gerardus Adrianus, zoon vanMari- nus Lampers en- Trijntje Kuiper. Pieter, zoon van Cor nelis Koster en jansje Schaap. Aafje, dochter van wij - len Abraham Brugman en Maartje Kos. Overleden: Aafje Dekker, weduw van Jacob Smit 82 jaar. jan Bakker Hz., weduwnaar van G.. Stapel, eerder van Neeltje Prins, 82 jaar. Gemeente Oude Niedorp. Ingeschreven van 1—31 Maajt 1898. GeborenPieter, zoon van Tan Nagelhout en Aaltje Sohaap. Neeltje, dochter van jan Myts en Geertje Schaap. Cornelis, zoon van Petrus Veldman en Trijntje Wit. Frans, zoon van Aris Groot en Anna Catharina Verwer. Adrianus, zoon van Hubertus Schiebroeken Maria Cornelia janmaat. Ondertrouwd en Getrouwd: Cornelis Witsmeer en Aafje Kooy. Overleden: Geene. Correspondentie. Plaatsgebrek noodzaakt ons de Streeker brief tot een volgende .week te laten liggen. Red. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL Zondag 17 April v.m. 9.30 ds. Stramrood pred. te Ursem.

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 2