te koop. B® oorlog tusschen Spanje en de Vereenigde Stalen. - Groentenvervoer Flinke Loopjongen, bij A. GROOT Is. Bloemkoolplanten IAHDIL nr Eruideniers- en Grutterswaren, Tabak en Sigaren IF. KOOGER, Lullik-Oudorp C 71, ALKMAAR. L. SPRUIT, Brunswijk hield staking in de portemonnaie, omdat zijn werkvolk, in dit geval de leden van een dames-orkest, niet „schoon" genoeg was, naar hij beweerde. De directeur der dames sprak hem in rechten aan en de koffiehuishouder werd in 't ongelijk gesteld. De heeren rechters oor deelden, dat dames heel goed een concert kun nen geven, ook al zijn ze niet te zeer met schoonheid bedeeld. Te Kopenhagen schij nen de arbeiders er niet slecht aan toe te zijn. Ze hebben daar reeds in eigendom een coöperatieve bakkerij en zullen nu ook een boterfabriek oprichten. Aan boter had eene vrouw te Armiens geen behoefte; als ze maar een brood had, dan was ze tevre den. Geen kans ziende er eerlijk aan te komen, stal ze er een. De medelijdende rechters spraken haar yrjj, en thans heeft het Hof van Appèl die vrijspraak bevestigd, doch zonder de sociale over wegingen der eerste rechters goed te keuren. Ste len is slecht, zoo in 't groot als in 't klein, en hoogst onaangenaam voor dengene, die bestolen wordt. Aangenaam werd iemand te 's Graven- zande (Z.-II.) zeker wel verrast, toen ecnige gouden hals- en oorsieraden, hem in 1896 ont stolen, in eene sloot werden teruggevonden. De hem toen eveneens ontvreemde f 400 lag er ech ter niet bij. Beter een half ei, dan een leege dop Zoo denkt men ook te Vlijmen (N.-Br.) waar op kleine schaal reeds de verzending in aardbeien begonnen is, en te Andijk, waar men de eerste ansjovis uit de Zuiderzee, zij 't ook nog weinig, heeft binnengebracht. Eere wien eere toekomt, en blijf gedenken de groote man nen, die u zijn voorgegaan, zoo denken de Briel- lenaren: 800 jaren geleden word onze zeeheld Maarten Harpertszoon Tromp in den Briel ge boren. Die gedenkdag werd gevierd. De St. Catha- rina torenklokken, die hem in 1639 na den zee slag bij Duins bij zijn thuiskomst begroetten, werden ook nu geluid. Er was concert en illu minatie; en een eerepoort had men opgericht, waarboven een levensgroot portret, omgeven door al de emblemen van een vlootvoogd. Te Win schoten heeft men met feest vieren zeker niet veel op; de vereeniging voor volksvermaken aldaar is uit gebrek aan belangstelling ontbon den. Ook voor de inhuldigingsfeesten had meu weinig over, zoodat er veel minder geld werd ingezameld dan de feestcommissie had verwacht, en de voorgenomen historische optocht van het programma geschrapt moest worden. Als waardig tegenhanger hiervan mag het Friesche stadje Bolsward genoemd worden. Daar zal men een optocht houden, die gezien zal mogen worden, en belangrgke bedragen zijn besehibaar gesteld. De burgerij bood den feestcommissie f1200 aan, en is bereid tot meerdere offers. Lauwheid dus ter eene, geestdrift ter andere zijde. Zag men 't licht graag anders, troost geeft de wetenschap, dat het altijd moeilijk is geweest, alle hoofden onder één hoed te krijgen. Buitenland. Tot een ernstig treffen tusschen de beide oor logvoerende partijen is het tot heden nog niet gekomen. Een enkele maal worden er van beide zijden koopvaardijschepen genomen en het aan tal buit gemaakte schepen door Amerika is nu wel grooter als dat door Spanje is prijs gemaakt, maar van een groote zeeslag is echter nog niets vernomen. Heette het in een telegram van den 24 April dat de vloot niet tot het bombardeeren van Havana zou overgaan, maar dat een vreedzame blokkade van het eiland Cuba werd bewerkstelligd, latere berichten doen echter blijken, dat zonder schieten President Mac Kinley zijn oorlog toch niet ge voerd zal krijgen. Terwijl te New-York orders werden uitgevaar digd, dat in tal van Amerikaansche havens mijnen zijn gelegd, werd tevens bekend dat in Spanje de inschrijvingen voor versterking der vloot meer dan tien millioen bedragen. Niettegenstaande het, zoo heet het, eene on mogelijkheid is door de blokkade te breken is het echter toch aan twee Spaansche schepen mogen gelukken, eveneens als 't aan een Ame- rikaansch luitenant gelukte te landen nabij de kust Santiago, die zich naar het kamp van Gar cia heeft begeven, teneinde in details teregelen van het bezetten van het eiland door de Ver eenigde Staten, in samenwerking niet de opstan delingen. Van den 27 April werd uit Havana geseind, dat de Spaansche kanonneerboot Ligera bij Cayo Piedya nabij Matanzas den Amerikaanschen tor pedojager Cushong ontmoette. De laatste vuurde de Ligera antwoordde met tien schoten de Cas hing, die beschadigd was, wist zich daarna te redden. Groot is de geestdrift die in beide Staten aan den dag wordt gelegd. Zoo heerschte groot enthousiasme ten gevolge van het vertrek van Admiraal Montejo, die ver trokken is van de Philippijnen om, niettegen staande de nummerieke meerderheid, het Ame rikaansche escader te gemoet te gaan. Woensdag begon men met het bombardeeren der forten van Matanzas [Cuba]. Het schieten begon te 12 uur 45 min. en duurde een half uur. Het bombardement had ten doel de afwerking van de aarden verdedigingswerken bij Pauta Gorda te verhinderen. De Oostelijke batterijen van de baai openeen het vuur op het admiraalschip „New-York" dat dit beantwoordde. De Amerikaansche schepen verlieten toen de baai, omdat ze er toe werden genoodzaakt en kozen het ruime sop om den juisten stand der batterjjen to verkennen en schoten vervolgens drie honderd projectielen op de forten af. De aarden wallen en de batterij, die nog slechts gedeeltelijk gereed waren, schjjnen te zijn ver woest. Voor ons Nederlanders is aan Matanzas nog een historische herinnering verbonden, een her innering aan de dagen toen wij groot waren. In de Baai van Matanzas heeft Piet Hein in 1622 de Spaansche Zilvervloot veroverd Een later telegram nu niet van Ameri kaansche zijde maar uit Madrid ontvangen, geeft eene andere lezing. Generaal Blanco seinde Drie Amerikaansche pantserschepen openden het vuur op de batteren van het fort Morillo te Matanzas, zonder eenige schade aan te richten. „Wij hebben", zegt de maarschalk, „14 schoten gelost, waarop de Amerikanen met een menigte mitrailleu8e-bommen antwoordden welke evenwel geen kwaad deden. De vijand loste ook 18 scho ten op de batterij Sabaville. Het Amerikaansche escader bestond uit 5 sche pen, die kogels wierpen naar de versterkingen, zonder eenige schade te veroorzaken. De consuls van Frankrijk en Oostenrjjk protesteerden tegen het bombardement zonder voorafgaande waar schuwing. Niettegenstaande de 300 bommen, welke door de Amerikanen naar de versterkingen van Ma tanzas werden geworpen, hebben deze niets ge leden. Er zijn geen dooden en gewonden, dan een muilezel. Daarentegen heeft een Amerikaansch schip ernstige averij bekomen. De opstandelingen waren het eens met de Yan kees, want gedurende het bombardement rukten zij voorwaarts in de richting van Matanzas. Zij werden evenwel verslagen, talrijke dooden ach terlatende. De dag was schitterend voor de Spanjaarden, Dat de volksmenigte in Amerika zeer getrof fen is door het bericht, dat de keizer van Oosten rijk Spanje met geld steunt, kan vermoedelijk waar zijn. Men is dan ook van oordeel dat deze schending der neutraliteit een oorlogsverklaring tegen Oostenrijk verdient. Dat de president reeds besloten zou hebben, handelende onder den druk der publieke opinie, een nota te zenden aan de regeering te Weenen, schijnt echter nog onder alle voorbehoud ver meld te moeten worden, althans, den onder-Staats secretaris voor buitenlandsche zaken is niets be kend van het voornemen, dat aan Mac Kinley wordt toegeschreven. Welke ernstige verwikkelingen zullen uit dezen oorlog nog voortvloeien! De toeneming der echtscheidingen in Frankrijk blijkt zeer duidelijk uit het laatste statistische jaarbericht. Sedert 1886 is het aan tal echtscheidingen van jaar tot jaar toegenomen. In -1886 werden er 2950 huwelijken ontbonden. In 1887 lieten zich 3636 paartjes scheiden en in 1881 4308. Het grootste procentgehalte valt natuurlijk altijd in de Seine- en Rhóne-depar- In 1891 werd het cijfer 5752 bereikt en in 1894 steeg dit tot 6419 en eindelijk in 1895, het laatste jaar waarvan de cijfers bekend zijn, hebben 6743 paren hun huwelijk door het ge recht laten ontbinden. In New-York zijn door den oorlog ver schillende levensmiddelen geweldig in prijs ge stegen. Meel, graan, brood, vleesch, suiker, koffie, zijn 300/o duurder dan de week te voren. Het enthousiasme blijft desniettemin voorloo- pig stijgen, met den prijs der levensmiddelen mee. Allerlei aandoenlijke berichten doen daarover de ronde, reeds zijn er Amerikanen van geestdrift en vaderlandsliefde krankzinnig geworden. De reizigers naar de Vereenigde Staten heb ben niets te vreezen, aldus meldt men van daar. De schepen van bevriende naties zullen met groote zorg uit en in de havens geleid worden, zoodat mijnen of torpedo's hen niet hinderen. Een duel in de lucht. Op den Schönebergerweg bij Potsdam zijn voorbijgangers getuigen geweest van een interes santen strijd, die hoog in de lucht tusschen den havik en een wezel werd gevoerd. Eerst zag men een havik in de lucht zweven en telkens een kleinen boog beschrijvend of zich naar links en rechts wendend, de bewegingen van zijn prooi die zich op den grond bevond, volgend. Opeens schoot de roofvogel bliksemsnel naar beneden, het wezeltje in zijn klauwen mee naar boven voerend. Eenige krijschende geluiden dringen uit de lucht tot de toeschouwers door, terwijl de ha vik en zijn prooi meer en meer dalen wild schiet de vogel heen en weer en ten slotte kan men zien, dat de wezel zich in het vleesch van den roover heeft vastgebeten en languit naar beneden hangt. Men ziet duidelijk de wanhopige pogingen van den havik om zich van zijn gevaarlijken buit te ontdoen, hij laat zich naar beneden val len om daarna weer naar boven te stijgen, krijacht en slaat met de vleugels, maar alles te vergeefs. Eindelijk valt het stervende wezeltje op den grond iu zijn val nog stuiptrekkende bewegin gen makend, en direct daarop schiet ook de havik met slap hangende vleugels in het korenveld, hij was het slachtoffer geworden van zijn eigen buit. Edison, de groote uitvinder, belooft zijn vaderland een nieuwe inventie voor den oorlog: licht-bommen. Deze bommen ontbranden als zij in het water worden geworpen en spreiden een sterk licht om zich heen. Vijandelijke torpedo booten zullen, volgens Edison, daardoor onmoge lijk kunnen naderen zonder opgemerkt te worden. Er is nu alleen maar twijfel in hoeverre dit licht voor het oorlogsschip zelf gevaarlijk kan wezen. Yoor de Amerikaansche soldaten die naar Cuba gaan, zijn strenge gezondheidsvoor schriften gegeven. Eene bloemlezing uit het re glement kan dit bewjjzen: Drink geen ongekookt water dat u verdacht schijnt! Baad niet in water dat niet gekookt is! Laat uw spijzen goed koken! Gebruik, althans inwendig, geen alcoholGa niet in de nacht lucht of in de morgendauw tenzjj gij goed ge kleed zijt en uw gelaat met een doek hebt be dekt! Wees matig in uw eten, eet vooral niet veel als ge vermoeid of verhit zijt! Neem na iederen marscli een voetbad in gekookt water! Trek nooit vochtige sokken, aan Eet geen onrjjpe vruchten, vooral in den zomer! Neem's morgens vijf kinapillen en een kop warme koffie! Draag een gordel van flanel! Ga niet in de zon zitten! Laat u inentenDraag steeds een citroen bij u en zuig er aan als ge dorst hebt! Deze voorschriften konden ook dienen voor vredesmanouvres. Het moet overigens een gran dioos gezicht zijn, een leger van Amerikanen „na eiken marsch" te zien voetbaden n gekookt water. Nurks zou zeggen dat deze heele regeling weinig militairs heeft! Prins Hendrik van Pruisen zal op gansch buitengewone wijze door den keizer van China ontvangen worden. Hij is de eerste vorst van een regeerend huis, die den „Zoon des Hemels" van aangezicht tot aangezicht zal zien. Toen de her tog van Edidburg in 1896 Peking bezocht, mocht hij den minderjarigen Keizer Tungtsjih niet aan schouwen; en eveneens moest de tegenwoordige Czaar Nicolaas in 1891 Peking voorbij gaan, om dat het onmogelijk was de bezwaren der Chi- neesche etiquette te ontgaan. Thans is men niet alleen daarin geslaagd, maar de Duitsche prins zal naar alle vormen worden ontvangen, die de Europeesche etiquette eischt, en als „gelijk-ge- borene" worden behandeld. De Keizerin-Weduwe zal hem ontvangen en de Keizer zal zijn bezoek beantwoorden, en in het zomerpaleis, dat voor den prins wordt ontsloten, aan dezelfde tafel met hem zitten. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL Zondag 1 Mei geen dienst, wegens vacature. NED. HERV. GEM. NOORDSCIIARWOUDE. Zondag 1 Mei v.m. 9.30 ds. Habbema. QEREFORMEERDE GEMEENTE. Zondag 1 Mei v.m. 9 uur, nm. 2 u. ds. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 1 Mei vm. 9,30 ds. Melchers. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 1 Mei v.m, 9. n.m. 2 u. ds. Gemser. GEREFORMEERDE KERK. (Z u i d e r k e r k.) Zondag 1 Mei vm. 9,30 nm. 2.30 ds. Bakker. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK. Zondag 1 Mei vm. 9.30 nm. 2.30 Godsd.oef. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 1 Mei vm. 9.30 de heer A. Stiel Theol. Cand. te Amsterdam. Marktberichten. SCHAGEN, den 28 April 1898. Os Stieren 300 Geldekoeien (magere) 20 Idem (vette) 100 Kalf koeien 40 Vaarzen Pinken 70 Nuchtere Kalveren Rammenr Schapen (magers) Idem (vette) 225 Overhouders Lammeren 6 Bokken en Geiten 30 Varkens (magere). 21 Vette varkens p. kilogr.„ 33 Biggen Konjjnen Kippen Eenden Duiven 11000 Kipeieren (per 100) 9000 Eendeieren 900 Boter (Kilogram) 600 Kaas 50 100 80 165 150 195 100 175 40 80 5 8 14 25 2 7 12 16 0 36 0 8 11 0 15 0 50 2 2 3 0 0 80 0 0| 20 0 35 Bjj een redelijken onwilligen handel, bleven de ma- gero geldekoeien hoog in prijs; in kalfkoeien was de handel trekkende. Vette koeien zijn steeds laag in prijsle qualiteit gold 27 ets. per halven kilogram. Overhouders blijven hoog in prijs. De prijzen der vette varkens zijn dalende. ALKMAAR, 28 April 1898. Aangevoerd: 243 stapel Kaas, wegende 93647 Kg. Kleine f 27,50 Commissie a f 23,— Middelbare f 24.— 406 HL. Granen, als 1 Tarwe f 0,-a f0.— 0 Rogge f 0.a f 0.0 Gersi f0.— a f 0,—, 8 ld. Chev. f6,- a f 0.— 312 Haver f3.80 a f4.35 56 Boonen als: Paardenboonen f6,— a f 0,Bruine 7.— a f 10,— Citroen f 9,— f 11. Duiven a f7,— a f 0,Witte f 10,— afO,— Kanariezaad f 0,— f 0,— 13 Rood Mos terdzaad f 14.50 a f 0 Geel id. f 10.— a f Koolzaad f 0,a f Lijnzaad af 4 Karwijzaad f 9,75 a f 0. Blauw Maanzaad f 0,— af ,12 Erwten als Groene f 10.a f 14,— Grauwe f 18. a f 0,Vale id. f 0.a f ALKMAAR, 29 April. 1898. Aangevoerd4 Paarden f 80,a f 150.46 Koeien f 70.a 19095 Nuchtere kalveren f 6.a f 12. Vette Kalveren t a f—per kilo f0.— aO 431 Scha'pen f10, a f 22, 571 Lammeren f 8, 12.206 Magere varkens f 16.a f20. 248 Biggen f 8. a i ll,— 26 Bokken f 2.—a f 6 23 kleine id. f 0.25 a f 0 50. Boter per halve K.G. f 0.45 a f 0.47. Aardappelen f0- a f 0.—bieten fl.afO. uien f2.50 a f 0.Bloemkool f 0, a f per 100; wortelen per 100 bos f0,60 roode kool f8,,— f 0,savooische t0.— f0,—Koolrapen f2,— Kippen f 0.40 a f 1.50; eenden f0.50 a f0.90 konijnen f 0.20a f0.70; kippeneieren f2.50 a f2.75 eendeneieren f 3.— a 0.— kuikens f0.20af 1.30 Groentemarkt. Van 22 April 29 Apr. besteedde men voor Geele kool f0,— f f—Uien f3,— f0,f 0,per baal; Rapen per 100 stuks f 0,a f 0,Bieten per 1000 stuks f Ija f 0,Wortelen per baal f 0,a f 0,— Uitersche kool per 100 stuks f 0,— f f Uien f3,per baal geen handel er in. Het aantal wagons groenten verzonden van het station Noordscharwoude met bestemming naar heb buitenland, bedroeg in 1897 I v. 22A. 28 A. I 6w. 1898 v. 23 A. 29 A. 2 w. Van 24 April 30 April zijn van het station HEER-HUGOWAARD verzonden 8 wagons groenten met bestemming naar het buitenland. Advertentiën. Op deu 4 MEI a.s. hopen onze Oom I en Tante K. KROON Cz. G. STAM hunne 25-jarige echtveree- 1 niging te herdenken. J. PRANGER Jr. Oudkarspel, en Zusters. April '98. Receptie van 912 uur. hunne herdenken 4AGJE GRIETJE Zuidscharwoude Zoo de Heer wil, hopen onze ge- I liefde Oom en Tante Pleler de Koer Fz. en Kaartje de Jong-, op den 13 MEI a.s. hunne 40-ja- rige echtvereeniging te her- denken lis. BARTEN Pz. D. BARTEN. R. BARTEN—Dirkmaat. A. BARTEN Pz. A. BARTEN—Slot. Gevraagd een om dadelijk in dienst te treden, te Noord-Scharwoude. Te bevragen P. KOOIJ Pz. Landbouwer te ZUIDSCHARWOUDE. en aanverwante artikelen. Prima kwaliteit. Coiicurreerende prijzen. HORLOGEMAKER, Heerenstraat 1, bij de Friesche brug, ALKMAAR, verkoopt: Regulateurs vanaf ƒ9, met SLAGWERK en welke 14 dagen loopen. Zilveren lleeren-Remontoir-Horloges, vanaf f6,50 f3.50 Melen Wekkers vanaf f 1,50. Verkoop en reparatie onder garantie.

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 3