Brieven uit „de Streek", Ingewikkeld. Een Hollandsche familie, vader en zoon, ver huisden naar Amerika, waar de vader, een we duwnaar, trouwde met de dochter van eene we duwe, die de gelukkige vrouw van zijn zoon was geworden. Beide paren kregen kinderen, zoodat het kind van den jongsten man, die de schoon vader van zijn vader was geworden, tegen zijn vaders vader zwager en grootvader mocht zeggen, terwijl het kind van den oudsten man tegen zijn broer, de jongste man, grootvader kan zeggen. Tot welke ingewikkelde familiebetrekkingen deze mannen, vrouwen en kinderen tot elkander staan is maar niet zoo in eens uit te maken. Het raadsel van Nijmegen is moeilijk, maar ook dit raadsel eischt in zijne uiteenzetting heel wat nadenken. (Historisch.) Brand Schagerbrug. De wagenmaker Lichthart, die bij den grooten brand alhier, alles heeft verloren, huis, gereed schappen, enz. en niet was verzekerd, heeft van de burgemeesters uit omliggende gemeenten ver gunning gekregen den ingezetenen om geldelijke bijdragen te verzoeken teneinde zijn handwerk weder te kunnen uitoefenen en zoo voor verde ren ondergang bewaard te blijven. Phonograaf. De afdeeling Schagen van 't N. O. Genootschap heeft Dr. J. Boeke van Alkmaar uitgenoodigd voor de onderwjjzers in en om Schagen eene we tenschappelijke lezing en verklaring te houden van Edisons phonograaf. Dr. Boeke heeft zich bereid verklaard opWoens- dag 25 Mei van 5 tot 7 uur bedoelde lezing te houden in het lokaal van den heer J. de Beurs. Yoor eenigen tijd heeft de heer Boeke met uit nemend succes gelijke lezing voor de onderwij zers te Alkmaar gehouden. De uitslag van den op den 10 en 11 Mei ten lokale van den Heer W. M. van Vliet te Krommenie gehouden kolf en biljartwedstrijd, uitgeschreven, door den Nederlandschen Kolf- bond, is als volgt: Kolven K. Booij, Krommenie le prijs (verguld zilve ren medaille en f35.) met 147 p. P. N. de Boer, Koog a/d Zaan 2e prijs (verguld zilveren kruis en f25.) met 146 p. A. Schipper, Koog a/d Zaan 3e prijs (verguld zilveren kruis en f 15.) met 140 p. Jb. v. Vliet, Krommenie 4e prijs (zil veren medaille en f10.) met 136 p. H. Ton, Oud-Karspel 5e prijs (zilveren medaille en f5.-) met 134 p. De zilveren medaille uitgeloofd voor het hoog ste aantal punten in de le serie werd gewonnen door W. Tensen van Schellinkhout met 54 pun ten, terwijl in de 2e serie met het hoogste aan tal punten, zijnde 50, de heer C. Asjes van Schagen eveneens een zilveren medaille verwierf. Biljarten, le dag: N. van Calcar, Koog a/d Zaan le prijs. G. Harp, Alkmaar 2e prijs. II. "Waal, Krommenie 3e prijs. Biljarten. 2e dag: N. van Calcar, Koog a/d Zaan le prijs. G. Harp, Alkmaar 2e prijs. Jb. Slotemaker, Oud- Karspel 3e prijs. Kikker in de soep! Een paar jongens, die in het Vondelpark te Amsterdam kikkers hadden gevangen, gingen Woensdagmiddag door de Vondelstraat naar hun woning. Plotseling bleven zij aandachtig luiste ren naar het gezang van een dienstmeisje, dat in de keuken van een der huizen bezig was het eten klaar te maken. „De soep-terrine staat op de aanrechtbank en het raam is open," fluisterde een der jongens, „gauw een kikker er in De ander was hiervoor te vinden en heel behoed zaam wierpen zij den kikker in de geopende terrine. Het dienstmeisje kreeg het op de zenuwen van schrik en de beide kwajongens zetten het op een loopen, ontsteld, dat hun baldadigheid zooveel gevolg had. Te Langezwaag (Friesland) wonen naast elkander K. Klaren, J. W. Zandstra en A. De Boer. Nu wil het toeval, dat de eerste heden 50 jaren, de tweede op denzelfden dag 40 jareu, de derde op denzelfden dag 30 jaren zal gehuwd zijn. In de drie woningen dus „120 jaren varens in de huwelijkszee." Dat kan in die buurt een bruiloft geven van comme ga! De invloed van het wielrijden op het hart. Verscheidene welbekende Fransche wielrjjders werden onlangs ongeschikt bevonden voor den mi litairen dienst wegens gebreken van het hart. Hierin ligt niets bevreemdends, men zou veeleer geneigd zijn zich te verwonderen dat hun aantal niet nog grooter is. De meeste voorkomende na- deelige gevolgen van buitensporig wielrijden zjjn hartkloppingen en tijdelijke uitzetting van het hart; maar zelfs deze gebreken zjjn dikwijls moei lijk te genezen. Aan eene dame, die aan influenza geleden had, werd door haren geneesheer verandering van lucht aanbevolen; zij besteedde den daarvoor beschik baren tijd, twee weken, met dagelijks een tocht er rijwiel te doen van 50 mijl. Als een gevolg aarvan heeft zij sedert dien tijd nu negen maanden geleden steeds een pols gehad, die bij de minste inspanning tot 120 stijgt, ofschoon zjj niet weder gereden heeft. Daar vermoeienis der ledematen bij het wielrijden gering is, stelt men zich licht bloot, te veel van het hart te vergende rijder mist de waarschuwing waarop hij gewoon is te letten en gaat voort aan zijn hart een te zware taak op te leggen. De hartuitzetting, die aanvankelijk slechts tijdelijk was, wordt zoodoende bestendigd. En al ondervindt de eigenaar van zulk een hart daarvan weinig overlast, de geneeskundige heeft daaromtrent volstrekt niet zulk een gerust stellende zienswijze. Aan zwakke personen en menschen van leeftijd kan niet te dikwijls ge zegd worden, dat van geen lichaamsoefening go- makkelijker misbruik kan gemaakt worden, of schoon in juiste mate toegepast weinig lichaams oefeningen gezonder en prettiger zjjn. (Mbi. t. d. Verv.) De politie heeft een bekenden vogelvanger uit Harderwijk, die wekelijks met vogels op het Amstelveld te Amsterdam komt, 7 nach tegaaien en eenige leeuwrikenen ljjsters afgenomen en tegen hem proces-verbaal opgemaakt. Mr. B. M. Bahlmann. t Tjjdens de Openbare Vergadering der Tweode Kamer, op Vrjjdag 13 Mei had een treurig in cident plaats door het plotseling inoenzjjgen van den heer Bahlmann. De overledene viel op zjjn zetel neder, met het hoofd tegen het blad van de tafel der achterstaande bank. Onder het toedienen van geest opwekkende middelen opende de heer Bahlman nog enkele oogenblikken de oogen. De vergadering werd een kwartier geschorst en ging daarna uiteen. In hem verliest ons Parlement oen zjjner meest bekende figuren en de Katholieke partjj een ha- rer voornaamste woordvoerders. Zijne adviezen op het gebied van handel, land bouw en industrie vonden 'steeds waardeering, zjjne beschouwingen wist hij in helderen vorm in te kleden. XXX. Vermelde ik in mijn' vorigen brief de snelle ontwikkeling der land en tuinbouwgewassen de inmiddels ingetreden lagere temperatuur en de al te overvloedige regenbuien, nebben dien snellen groei wel eenigszins getemperd. Toch doet zulks geen kwaad. Wat tegen spoed komt zelfs de stevigheid der gewassen ten goede. Eene al te welige ontwikkeling zou allicht leiden, tot wat men noemt, lang stroo en geen erwten. De land- en tuinbouwers zijn dan ook nog zeer tevredendoch onze vruchten- teolers zijn wel eenigszins ongerust over de schade die aan de bloesem van de pereboo- men werd toegebracht. Hoewel de pereboomen zeer rijk hebben gebloeid en men dientenge volge op een ruimen oogst mocht hoopen, heeft deze bloei bijzonder kort geduurd. Nu behoeft zulks op zichzelf nog geen ongerustheid te ba ren. Dit kan zelfs als een verblijdend verschijn sel worden aangemerkt, wanneer zulks het ge volg is van voortdurend zacht en zonnig weer doch dit is thans niet het geval geweest. Al leen de vroegstbloeiende soorten werden bij het openen harer bloemknoppen begroet door een helder schijnend zonnetje en een zacht koeltje; beide omstandigheden die zoo gunstig werken op de bevruchting. Voor evenwel het grootste deel in bloei kwam, scheen alles mede te wer ken om de bevruchting onmogelijk te maken. Hevige wind, die blad en bloesem vandeboo- men rukte, wisselde gestadig af met stroomen regenwater. Slechts gedurende enkele uren daartusschen verscheen de zon, als om te zien of er nog iets van de teere bloesem was te redden. De bloemblaadjes dwarrelden dikwijls reeds naar beneden, voor zij zich geheel had den ontplooid en enkele dagen daarna behoorde de bloei tot het verledene. Dat milliarden bloesems onbevrucht of vernietigd zijn, valt niet. te betwijfelen. In spanning zien wij da gelijks naar het teere vruchtbeginsel, of nog geen zwelling kan worden opgemerkt. Is dat merkbaar, dan blijkt daaruit tevens,- dat be vruchting heeft plaats gehad.Welnu, nog slechts enkele dagen geduld en het zal mogelijk zijn, tenminste eenigszins de schade te overzien, die door wind en regen werd aangericht. De appelboomen die hier evenwel niet in zoo groot aantal worden aangetroffen als de pereboomen,beginnen thans te bloeien en hoewel regen en wind zich af en toe nog duchtig doen gelden, is 't toch bijna niet te denken, dat hunne bloei met zoo vele en ernstige tegenspoe den zal hebben te kampen, als bij de pere boomen het geval is geweest. In eik geval kunnen wij er ons, voor zoo ver het de pere betreft, op voorbereiden, met zulke schoone vruchten te oogsten, als wij, onder normale omstandigheden gewoon zijn. Door den feilen wind toch, zijn vele vruchtbe ginsels eenigszins beschadigd en hoewel dit thans nog slechts zichtbaar is in den vorm van geringe ontvellingen, met de ontwikkeling dei- vrucht worden'deze meer en duidelijkerzicht- baar. Tal van misvormde en gevlekte peren zullen ohs bij den oogst aan de wind- en re genvlagen van het voorjaar herinneren. Een geduchte vijand, die in een nacht somtijds den bloei van duizenden vruchtboomen kan vernietigen, de nachtvorst, heeft zich dit maal, tenminste in „de Streek," niet in die mate doen gelden, dat daarvan schadelijke ge volgen zijn te duchten. 't Is wel opmerkelijk, dat wij, niet alleen dit jaar, maar in den regel, zoo weinig schade daarvan ondervinden, terwijl in andere tuin bouwstreken de oogst voor een groot deel af hankelijk is van het al of niet voorkomen van nachtvorsten tijdens den bloei. Zou mis schien de eigenaardige ligging van dit deel van Westfriesland, ten noorden, ten westen en ten zuiden begrensd door de Zuiderzee, daarop van invloed kunnen zijn? In elk geval is het een feit, dat de bloei onzer vruchtboo men slechts zeer zelden door nachtvorst wordt vernietigd of belangrijke schade lijdt, terwijl zulks in andere streken meermalen voorkomt. Dit geeft ons een dubbel voordeel. Ten eerste maakt dit onze vruchtenoogst meer constant en ten tweede profiteeren wij van de hooge prijzen, die dikwijls het gevolg zijn van ge ringe oogsten uit andere streken, waar de nachtvorsten zich hobben doen gelden. Mij dunkt, dit moestonze Streekbewoners aanspo ren zich met meer energie, dan tot nog toe het geval was, toe te leggen op den vruchten teelt. Onze bodera leent zich daartoe uit muntend en onze talrijke markten waarborgen eene gemakkelijke plaatsing. Doch dan ook een groot deel van de thans nog gekweekte soorten verworpen en door betere vervangen. De keuze van uitmuntende appel- en peersoorten is waarlijk te groot, om nog langer vele nietswaardige soorten in onze boomgaarden te dulden. K. Van hier en gincls. Een schutter is altijd een vermakelijk ding ge weest nog zeer onlangs haalden we in deze ru briek een paar voorbeelden daarvan aan. Nu weer heeft een 60-jarige schutter te Gronin gen aan het bestuur dier stad een bewijs van ontslag uit de schuttersgelederen verzocht, om dat men nooit "kon weten wat er uit den Spaansch-Amerikaanschen oorlog al zoo kon voortvloeien. En te Tiel zjjn een 30 tal schut ters van plan steeds met elkaar op een boeren wagen naar h exercitieveld te rijden, nu de commandant hen dezen zomer wil laten aantre den op het self itterrein, dat een half uur bui ten de stad ligt. Omtrent het al of niet meene men van meerd re attributen uit het boerenbe drijf hebben z; zich nog niet uitgelaten. Onze schuttertjes zijn al wat dikwijls het mikpiint geweest van vi Ier spotze behooren in onzen tijd niet thuisze komen een slag op achter, en kunnen dus ze goed niet meedoen als de in woners van IJ ïelstein, die hunne stad elec- trisch zullen 1 en verlichten. Dat was in de cantine der koli ïiale reserve te Nijmegen niet noodigde schildwacht, die daar 's nachts op post stond voorde veiligheid, wist in 't donker zijn siag wel te slaan, totdat hij ein delijk werd betrapt en onmiddellijk daarop in arrest werd genomen. Dat was zijn verdiende loon, doch wie onverdiend worden gesnapt Niet de ratten in 't Geestmer-Ambacht, maar de tallooze kolibrie's, patrijs vogels, kwikstaartjes, roodborstjes, sijsjes enz. enz., die als slachtoffers der mode telken jare vallen, ten einde o, groote schandde hoeden der dames teversieren Alleen voor Eu ropa zijn jaarlijks 175 millioen vogeltjes noodig. Eén firma te Parijs gaf onlangs orders van 20.000 kwikstaartjes en 75.000 roodborstjes en sijsjes. Welk nameloos wee richt de mensch on- noodig aan in de lieve vogelenwereld, om te vol doen aan de grillen der modeBij 't lezen van zulke getallen zou men geheel in de war geraken. In de wardat was do concierge der Hoogere Burgerschool te Utrecht ook. De torenklok had juist half twaalf gespeeld. De studeerende jonge- liugsschap koesterde zich nog in de warme stralen, van de zon der wetenschap. Daar luidde plotse ling de 12-uurbel. Algemeene verbazing, gelach en beweging, en daarop een verwarden, ordeloo- zen aftocht. Of de leeraars al riepen van „zitten blijven"; ,,'tis nog geen tijd"! 't hielp niets: de bel had geluid, en de bel is wet. De concierge had zich een half uur vergist. Nu, die vergissing zal wel lang niet zoo ernstig blijken als die, welke te Weenen aan 't licht staat te komen. Een persproces is daar aanhangig, waardoor misschien een kijkje achter de schermen van't politiek too- neel vergundt wordt. Do eigenaar van een invloed rijk blad eischt van de regeering 300,000 florij nen, welke hem beloofd zijn door den Oosten- rijkschen ex-minister Badeni, voor het in dat blad opnemen van critieken van bepaalde kleur. Heeren ministers drijven altijd de zaken in 't groot. De marinespecialiteit in ons ministerie heeft aan de heeren op het Binnenhof in den Haag f 4,300,000 (zeggevier millioen en drie maal honderd duizend gulden) gevraagd voor een nieuw pantserschip. Daar kan nooit voordeel op loopen zooals op de 10,000 stuks, sierdennen, welke te Hemrik (Fr.) op stam zijn verkocht bij publieke veiling voor f302. Met het oog op de kroningsfeesten zou men zoo zeggen, kan de gelukkige kooper een slag slaan. Hij zal njeer pleizier van zijn f302 hebben, dan een riet dekker te Zandberg (Zeel.), van z'n f1500, die hij een paar jaar geleden in bezit kreeg. „Men kan niemand meer vertrouwen," meende hij, en borg het geld daarom in een kastje; maar nu is doo: een brand f1480 aan bankpa pier geheel ver- :hroeid, en heeft hij slechts twee gouden tientje.:, overgehouden. Dat wordt een slechte re ;ening. Maar de diamantslijpers te Amsterd m maken ook geen beste reeds zijn ijna 1400 werkeloos, ten gevolge van den Spaansch-Amerikaanschen oorlog, en hun a .ntal groeit dagelijks bij tientallen aan. Wien 't iet merkt, dat er oorlog is, dat is de wonderde kter te Ron veen; het Over- ijselsche dorpje floreert door de groote praktijk van den „dok: :r". Vooral Donderdagsmorgens, als de trein aankomt, is 't er een drukte en beweging of het marktdag issoms meer dan 50 op een dag. 't Gebeurt, dat „patiënten" een ganschen dag moeten wachten, voor ze geholpen kunnen worden. Zoo lang had de Koningin van België bezwaarlijk kunnen wachten, toen haar rijtuig onlangs te Laeken bij oen sterke krom ming van den weg in een vijver geraakte. On middellijke hulp bevrijdde de Koningin, zonder ongelukken uit haren gevaarlijken toestand. Aan de redders zal wel iets beters ten deel vallen dan aan een anarchist te Cannes, die laaghar tig genoeg was om de vrouw van den oud- Minister Bouvier te beleedigen en met een steen worp aan het hoofd te verwonden. Hij werd on- middelijk in hechtenis genomen. Tot vreedza mer en nobeler handelingen spoort de burge meester van Haarlem aan. Voor den bouw kundige, die nog in dit jaar het schoonste ge bouw in die stad zal doen verrijzen, heelt hij ecu belangrijk bedrag als prijs beschikbaar gesteld. Zoo kan de architectuur, die op vele plaatsen in ons land nog zoo erg laag staat, verhoogd wor den. Bravo! voor dergelijke pogingen, alsmede voor den heer Ilulshoff Pol te Henge- loo, (Ov.) die de werklieden aan zjjne fabriek, met vrouwen en kinderen heeft laten feestvieren ter gelegenheid van zijn dezer dagen gesloten huwelijk. De kinderen des namiddags, 's avonds de werklieden met hunne vrouwen. Zoo wordt de band tusschen patroon en arbeider, tusschen werkgever en werkman, nauwer toegehaald, wat niet anders kan dan leiden tot betere we- derzijdsche waardeering. Zoo zij het Buitenland, le mbg toseka Spanje ea de Yereeatg&e Staten. Terwfjl het voornaamste nieuws omtrent Kuba is, dat de Amerikanen bij een aanval op eenige Spaansche kanonneerbooten bij Cardpnas aan de noordkust van het eiland, zijn afgeslagen met verlies en ook een po ging om troepen aan land te zetten te Cienfugosaan de zuidkust, verijdeld zagen; terwijl het nieuws om trent de Philippijnsche eilanden eigenlijk geen nieuws is, doch de herhaling, meer in details, van eon vroeger bericht omtrent den staat van zaken in de hoofdstad Manilla; terwijl van Madrid uit wordt bericht, dat verscheidene Amerikaansche schepen aan de kust van Porto Rico zijn verschenen om eens poolshoogte te nemen en volgens een andore mededeeling over Now- York, de beschieting van Porto Rico's hoofdstad San juan, reeds zou aangevangen zijn door een Ameri- kaansch escader van negen schepen, terwijl men teWas- hington wel niet loochent den terugkeer'van Spanje's vloot naar Cadix, toch rekeniug houdt met eventueele verrassingen, zooals een vereenigd optreden van Span- je's scheepsmacht tegen het begin van juni terwijl er dus weer veel onzekers, ongeloofelyks, verdachts en gewaagds wordt ten beste gegeven, wordt er weer drukker dan vóór een paar dagen geredekaveld over den vrede. Heden moet 't komen tot de zoolang reeds aange kondigde crisis in Spanje's kabinet. 't Heet dat er in de Kamer feitelijk een meerder heid is ton gunste van een eervollen vrede, welke ook het verloop der kabinetscrisis zijn moge; 't heet dat de staat van zaken voor een bemiddelend optreden der mogendheden nu gunstiger is dan immer vóór dezen; 't heet dat de Amerikanen, gedwongen tot werkeloos heid door den terugkeer van Spanje's vloot naar Cadix, ook wel gezind zijn de vijandelijkheden te beëindigen; 't heet dat Europa by voortduring van den oorlog een bangen tijd, rijk aan binnenlandsche onlusten, tegemoet gaat in verband met de stijging der graanprijzen (reeds zijn de gevolgen hiervan veel ernstiger dan de directe gevolgen van den oorlog!) doch - van de mogendhe den of van een plan tot tusschenkom3t hoort men niets. Woensdagmiddag is 't bij Cardenas tot een gevecht gekomen, dat een uur ongeveer duurde. De Amerikaansche kanonneerbooten „Wilmington" en „Hudson" en de torpedeboot „Winslow" liepen de haven binnen, om eenige Spaansche kanonneerbooten aan te vallen; zij ontdekten ze niet, totdat eindelijk de Spaansche batterijen begonnen te vuren. Vervol gens kwamen de kanonneerbooten en vuurden even eens op de Amerikaan, do ketel van de „Winslow" sprong door een kogelde „Hudson" slaagde er ech ter in de „Winslow" op sleeptouw te nomen. Slechts drie man van dit laatste schip waren in staat het sleeptouw vast te maken aan de „Hudson". Het echec van het Amerikaansche escader voor Por- torico wordt bevestigd. Elf schepen hebben de stad gebombardeerd, doch de aanval werd met succes af geslagen, vooral door de Spaansche batterijen, welke waren voorzien van Krupp-kanonnen van 26 centime ter. Dit bericht heeft te Madrid groote geestdrift ver wekt. De volgende bijzonderheden omtrent het gevecht bij Cabanas worden bekend gemaaktToen de Gussie er aankwam, vond z(j daar geen opstandelingen, zooals verwacht werd, maar Spanjaarden, die op de Ameri kaansche troepen vuurden. Deze laatsten slaagden er in, zich te ontschepen onder bescherming van het vuur der kanonneerboot Wasp, maar zij werden door de Spanjaarden, die verwoed aanvielen, genoodzaakt zich terug te trekken. Er wordt gemeld, dat het Spaansche escader de eerste maal is opgemerkt in den morgen van 10 April aan de Noordkust van Martinique; Vrijdagmorgen werd het weer gadegeslagen aan de Zuidkust. Men vermoedt dat het steenkool op Martinique wil inne men, maar bij de regeering bestaat de meening, dat den spaanschen admiraal niet zal worden toegestaan, zich van kolen te voorzien, zelfs niet van die hoeveel heid, welke de schepen in staat zal stellen zich naar de naaste spaansche haven te begeven. De Fransche regeering heeft den prefec ten opgedragen, het publiek te waarschuwen voor tochten naar Klondyke, het nieuwe goudland. Niet alleen is het klimaat er uiterst streng en ongunstig, maar reeds zijn alle goede gronden in vaste handen en komt men zonder kennis van de Engelsche taal er niet terecht. "Wie er heen wil trekken, moet ten minste voor de reis en eersten tijd van verblijf over 5000 francs kun nen beschikken. De kans van slagen is in ver gelijking met het gevaar zeer gering. Beter laat dan nooit. De Oostenrjjksche gezant te Konstantinopel heeft bij de Porte een nota ingediend, waarbij 4000 T. ponden schadevergoeding wordt geëischt voor de verliezen, welke zijne landgenooten tij dens de ontlusten in Armenië geleden hebben Karditze en Giorgis, de mannen die den 26sten Februari jl. op koning George van Grie kenland en zijn dochter hebben geschoten, heb ben Maandag op het fort Palanukli bij Nauplia hun misdaad met den dood geboet. De oorlogsvergoeding van China aan Japan is in het begin dezer week te Londen uitbetaald in den vorm van cheque op de Bank van Engeland, ten bedrage van 11,008,857 doll. Dit zal wel de grootste cheque zijn, die nog ooit op de Bank is getrokken. Vele rijke Amerikanen moeten voornemens zijn noch vóór, noch na, noch gedurende de ten toonstelling van 1900 naar Parijs te gaan. „"We zullen Frankrijk laten zien, dat het door zich tegen ons te verklaren in deze omstandigheden, alles op het spel zet", heeft de vrouw van een Amerikaansch senator verklaard. „Ook zullen we stipt onze belofte houden om geen Fransche ar tikelen te koopen." In New-York i- het thans mode bij wijze van broche kanonnen en Cubaansche bijlen in miniatuur te dragen. Mannen en vrouwen dra gen kleine vlaggetjes in het knoopsgat of op het corsage: hun penhouders zijn degens geworden en er staan geweren geschilderd op de nieuwste proudre-de-riz-doozen

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 2