i Pa&rdenslachterjj. Nieuwe Alkmaarsche Jb. BRANDS. Fz. 12 Timmermansknecht een flinke Jongen, AANBESTEDING. Het maken van 3 woningen aldaar. DE II0LLAMISGIIE LELIE (Johanna van Woude.) toria in de historische annalen blijft aangetee- kenden al ware het alleen om het record van Gladstone, verdient deze toch vereeuwigd te wor den. Want iedereen, vriend en vijand (of liever, tegenstander, want vijanden had hij niet) zal het er over eens zijn, dat het regeeringstijdperk van koningin Victoria geen grooter staatsman heeft gezien dan William Edward Gladstone! Doch waar is of was zelfs buiten Engeland de staats man, die zich met hem kon meten Was hij niet een onuitputtelijke bron van kennis op elk gebied Was er een redenaar, die in welsprekendheid in zijne schaduw kon staan? Het is waar, Glad stone had groote, zeer groote tijdgenooten, maar is hij ooit overtroffen geworden, of zal ooit zijn gelijke weer bestaan? Op 84-jarigen leeftijd trok hij zich voor goed uit den strijd terug, om nog vier jaren daarna de wereldsche rust te mogen genieten, en om nu, met den zegen van millioenen zijner medemen- schen, de eeuwige rust in te gaan. Gladstone heeft gedurende zijn lange loop baan verscheidene aanbiedingen van titels afgeslagen, en zelfs de laatste eer, die de Koningin hem wilde aandoen, n.l. door hem tot Earl (graaf) te benoemen, wees hij op be scheiden wjjze van de hand. Hij verkoos geen titel te hebben en wilde eenvoudig „Mr. Glad stone" blijven; voor de nakomelingschap draagt hij echter nog een anderen titel, een titel waar van wel is waar de gever onbekend is, maar waarop hij toch alleen aanspraak kan njaken, n.l. die van „The Grand Old Man." Een toilet van f300,000. De oorlog met Spanje schijnt op het gezellig verkeer in de Vereenigde Staten niet den min sten invloed te hebben. Eenige dagen geleden namelijk maakte zekere mevrouw Celia Wallace in het Auditorium te Chicago verbazenden op gang met een even origineel als schitterend toilet. Zij droeg een costuum van goudbrocaat zijde, dat haar ruim i 40.000 had gekost. Bovendien was zij van het hoofd tot de voeten behangen met diamanten en andere edelgesteenten, waar van de waarde door kenners geschat wordt op plm. f 260,000. De excentrieke dame is niet zoo als men wellicht zou meenen een jonge, lieftal lige mis, maar een 60-jarige weduwe, die een waren hartstocht heeft voor diamanten, waarvan zij dan ook een bewonderenswaardige collectie bezit. Daar zij ze niet alle tegelijk kan dragen, kwam mrs. Wallace op het denkbeeld, ze „uit te zaaien" over haar costuum. Zelfs de strooken harer rokken waren met diamanten bezet! Een getemde mier. Het kunststuk om een mier te temmen is on langs aan den Duitschen Jezuïetenpater Was- mann, die tegenwoordig na den Engelschman Lubbock wel de meest bekende mieren-onderzoe ker is, gelukt. Wasmann hield in een doorhem kunstmatig aangelegd mierennest verschillende soorten van deze kleine strijdlustige diertjes en had daarmee verbonden een „voederingsbuis", die in een met kurk als stop voorzienen glazen bol eindigde. Deze scheen de geliefkoosde plaats te zijn van een der diertjes, dat door zijn klein heid bijzonder opviel en ook in ander opzicht goed herkenbaar was, zoodat een verwisseling met andere mieren was buitengesloten. De mier „likte" aan den haar aangeboden honing of sui ker, verzamelde er van en bracht dat dan aan de andere mieren in het nest. Wasmann nam nu meermalen de kurk van den glazen bol, waarop de mier naar buiten kroop om voedsel te zoeken. Als hij dan het beestje met een in honing gedoopte naald naderde, schrikte het eerst, doch kwam dan weldra, met de voelertjes het voorwerp betastend, nader en likte den honing af. Later likte het diertje hem den honing zelfs van den vinger, dat des te merkwaardiger is, omdat de reuk van elk levend wezen, bij de mieren walging of vrees opwekt, wat haar prikkelt tot den aanval of op de vlucht •drijft. Eindelijk bracht Wasmann het zoover, •dat het beestje zich regelmatig, na den honing afgelikt te hebben, zonder den minsten tegen stand te bieden met een tangetje bij een der achterpooten op liet nemen en naar het nest dra gen. Zjj, die de aangeboren wildheid en den strijdlust der mieren kennen, waarbij een Ben- gaalsche tijger eigenlijk nog een lammetje is, zullen dit kunssstuk van Wasmann slechts naar waarde weten te schatten. Muizen houden van muziek en dit feit bracht een Amerikaan op de gedachte, een muizenval met muziek te vervaardigen. Dit lokt de knaag dieren en om de harmonische tonen van nabij te kunnen hooren, sluipen zij in de val, die men ■den volgenden morgen dan mot „aandachtig luis terende toehoorders" vindt. Proces Zola. Het blad Droits de 1' homme verklaart dat de pbotografieën welke overste Picquart arm in arm met overste Swartzkoppen voorstellen, vervalscht zijn door een zekeren Pietri, een individu, dat eenige dagen geleden wegens bedrog tot twee jaren gevangenisstraf werd veroordeeld. De maat regelen van orde bij het proces zullen gehand haafd worden door de reservebrigade van Parijs en door de gendarmie. Het schijnt juist te wezen dat Zola bij het begin van het proces, Maandag a.s. niet komen zal. De heeren Labori en Clemenceau zullen uit naam van Zola en van den Aurore directeur con clusies deponeeren dat dit proces, evenals het eerste, volkomen van onwaarde is. Zij gronden dit o.a. op de overweging dat de vervolging had moeten uitgaan van den permanenten krijgsraad van het militaire gouvernement van Parijs. Bijzonder hartelijk en schitterend was de ontvangst van prins Heinrich van Pruisen in het Zomerpaleis van den keizer en de keizerin weduwe van China. De prins en zijn gevolg werden vroeg in den morgen door een eskorte van marine-soldaten afgehaald en reden toen naar het paleis, waar verfrisschende dranken werden aangeboden. Bjj de aankomst in het pa leis trok de prins andere kleederen aan. Vergezeld van een tolk bezocht prins Heinrich eerst de keizerin-weduwe, die talrijke vragen tot hem richtte. Vervolgens ontving de keizer hem in de audiëntiezaal. Z. M. schudde zijn gast de beide handen. Deze overhandigde de geschenken van keizer Wilhelm: porselein te Berlijn gemaakt. De keizer begaf zich vervolgens naar den in gang van de hal, waar de marinesoldaten ston den opgesteld. Het tromgeroffel, dat te zijner eere gehoord werd, deed hem wel wat verwonderd opkijken. De keizer beantwoordde het bezoek te Pe king en gaf den prins geschenken van hem en de keizerin-weduwe mede voor den Duitschen keizer. Daaronder waren waaiers, die de keizerin zelf had gemaakt. Een correspondent van de „Daily Telegraph" te Tientsin beweert, dat Japan zicli voorbe reid, tot onderhandelingen met Engeland over een gemeenschappelijk optreden, ten einde Rus- iand's pogingen in het verre Oosten te verijdelen. Een oude Amerikaansche wet, die nog kracht bezit, looft een premie van 100 dollars uit aan de bemanning van een vloot voor elk vernield vjjandelijd schip. De mannen van ad miraal Dewey hebben dientengevolge 200,000 dollars verdiend. Door mannen uit zijne onmiddellijke omgeving uit te hooren, is een Engelsch journalist te weten gekomen dat Bismarch den oorlog onrecht vaardig vindt en brutaal uitgelokt door Amerika. Mac Kinley heeft in dezen al zijne vrienden teleurgesteld. Een oorlog is alleen dan te ver- schoonen als alle andere middelen zijn uitgeput. Zelfs al was alles waar wat men van Spanje ver telt, dan nog heeft Amerika ongeljjk. De Kanarische eilanden worden, nu de Spaansch-Amerikaansche oorlog uitgebroken is, natuurljjkerwjjze veel genoemd, daar ze on middellijk ten Zuiden van Cuba liggen. Zooals men weet, hebben onze kamerzangers, de kanaries, daaraan hun naam te danken. Voor 350 jaren werden deze vogels, welke op bovengenoemde eilanden inheemsch zijn, voor het eerst naar Europa gevoerd en wel naar Italië. Door een toevallige omstandigheid brak een der kooitjes waarin zij zich bevonden, nog vóór het schip de plaats van bestemming bereikt had. De vogels vlogen natuurlijk weg, doch niet naar het vaste land van Italië, maar naar het eiland Elba, waar zij nestelden, broeiden en jongen voortbrachten. De bewoners, die hoorden dat zij mooi zongen, vingen ze en verkochten ze aan liefhebbers. Er bleef geen enkel exemplaar in vrijheid op Elba leven. Sedert dien ontwikkelde zich een uitge breide kanarieteelt daar, en een handel daarin met verschillende landen. De kleuren van hun veeren alsmede het karakter van de vogels ver anderden langzamerhand geheel. Kunstmatig ont wikkelde men ze tot verschillende typen, terwijl hun ook de meest ve rschillende zangwijzen werden geleerd. Zjj zijn ook grooter gewordenbijna alle vogels, die nu nog op de Kanarische eilanden gevonden worden, zijn kleiner dau die in gevan gen staat gekweekt zijn. Burgerlijke Stand. Gemeente Nieuwe Niedorp. Ingeschreven van 130 April 1898. GeborenAnna Maria, dochter van Anthonius Ileddes en Aagje Dekker. Elizabeth, dochter van Pieter Rezelman en Maartje Lodder. Willem, zoon van Klaas de Boer en Geertje Laan. Ondertrouwd: Jan Kind en Trijntje Boojj. Teunis van der Molen en Trijntje Olie. Cornelis Beerepoot en Antje Veldman. Pieter Veldman en Elizabeth Groot. Ulbe Mulder en Jannetje Pool. Gehuwd: Geene. Overleden: Een levenlooze dochter van Arie Groot en Agatha Groot. Johannes Dekker, zoon van Arie Dekker en Grietje Schipper, oud 3 maanden. Dieuwertje Slikker, weduwe van Har- men Bakker, oud 76 jaren. Lijsbeth Burger, echt- genoote van Pieter Silver, oud 24 jaren. Gemeente Winkel. Ingeschreven van 130 April 1898. GeborenNicolaas, zoon van Ariën Strijbis en van Cornelisje de Haan. Ondertrouwd Jan van der Ham, j. m., 24 j. en Trijntje Schoen, j. d., 20 jaar. Hendrik Klant, j. m., 27 jaar en Pieternella van Westenbrugge, j. d., 26 jaar. Arie Speur, j. m. 25 jaar en Maartje Koeten, j. d., 23 jaar. Willem Beste- vaar, j. m., 24 jaar en Maartje Wit, j. d., 24 jaar. Dirk Kort, j. m., 31 jaar en Maartje Sin ger, j. d., 23 jaar. GetrouwdJan van der Ham en Trijntje Schoen. Hendrik Klant en Pieternella van Wes tenbrugge Dirk Kort en Maartje Swager. Overleden Geene. Gemeente Oude Niedorp. Ingeschreven van 130 April 1898. Geboren: Jacobus, zoon van Pieter Beemster- boer en van Catharina Bleeker. Carolina, dochter van Casper Plijter en Geertje Cjjst. Ondertrouwd Coenraad Terbeek, weduwnaar van Maartje Groot, en Maartje Moras, weduwe van Pieter Schoen. Jan Siewertsen en Antje Bregman. Klaas Stoop en Trijntje Blank. Gehuwd: Coenraad Terbeek, weduwnaar van Maartje Groot, en Maartje Moras, weduwe van Pieter Schoen. OverledenGerrit Stam, z. v. Simon Stam en van Grietje Overman, 10 mnd. Theodorus Droog, echtgenoot van Aagje Commandeur, 47 jaar. Gemeente St. Pancras. Ingeschreven van 130 April 1898. Ondertrouwd (te Broek op L.)Hendrik Ger ritsen, alhier, en Anna Geertruida Blom, te Broek op Langedijk. (te Schermerhorn)Pieter Hart man, alhier, en Saartje van Lejjen, te Scher merhorn. Geboren Cornelis, z. van Jacob Duif en Nicsjo van der Molen. Grietje, d. van Joiinnnes Ploeger en Grietje Kruk. Maartje, d. van Cornelis Ploe ger en Aagje Miessen. Jantje, d. van Maarten Visser en Hendrica Sevenhuyzen. Dirk, z. van Pieter Bankert en Antje Kloek. Lourens, z. van Lourens Tames |en Engeltje de Wit. Aagje, d. van Maarten Schuit en Jannetje Tegel. Gemeente Koedijk. Ingeschreven van 1—30 April 1898. Ondertrouwd en Getrouwd: Simon Koorn en Willempje Quak. Ondertrouwd Pieter Blaauw en Trijntje Nieu- wenburg. Jacob Lek en Trijntje Nottelman. Geboren: Jan, z. van Willem Zee en Cornelia Bakker. Dirk, z. van Dirk Klomp en Maartje Kos. OverledenPieter Stam, wednr. van Cornelia Blaauw, 79 j. Neeltje de Waal, echtgen. van Simon Bareman, 56 j. Corresponden tie. W. v. d. M. te Z.S. Uw ingezonden stuk kan eerst de volgende week worden geplaatst. RED. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL Zondag 22 Mei vm. 9,30 ds. Stramrood. NED. HERV. GEM. NOORDSCIIARWOUDE. Zondag 22 Mei v.m. 9.30 ds. Habbema. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Zondag 22 Mei v.m. 9 uur, Preeklesennra. 2 u. ds. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUID3CHARWOUDE. Zondag 22 Mei vm. 9,30 ds. Melchers. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 22 Mei v.m. 9. n.m. 2 u. ds. Gemser. GEREFORMEERDE KERK. (Zuiderkerk.) Zondag 22 Mei vm. 9,30 nm. 2.30 de heer ZwaanCandidaat. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK. Zondag 22 Mei vm. 9.30 nm. 2.30 de heer v. d. Vegt van Zaandam. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 22 Mei geen dienst. Advertentiërt. Iirktberichten. SCHAGEN; den 18 Mei 1898. 3 Paarden 50 f 70 110 270 60 150 30 Geldekoeien (magere) 80 150 10 Idem (vette) 150 190 70 Kalfkoeien 100 170 20 Vaarzen 100 130 40 Nuchtere Kalveren 6 18 Rammen 100 Schapen (magere) 22 Idem (vette) 200 Overhouders 15 24 1000 Lammeren 6 13 20 Bokken en Geiten 0 50 7 50 Varkens (magere). 12 17 7 Vette varkens p. kilogr. 0 38 0 80 Biggen Konfjnen Kippen 0 20 0 Eenden 40 Duiven 9000 Kipeieren (per 100) 2 2 10000 Eendeieren 2 90 0 '700 Boter (Kilogram) 0 80 0 400 Kaas 0 25 0 40 De handel in magere geldekoeien en kalfkoeien was heden iets stugger en in verband daarmede de prijzen iets lager. In vette koeien en ossen was de handel graag. le qualiteit gold 30 ets. per hal ven kilogram. De prijzen der overhouders bleven, bij een redelijken handel stationnair. Lammeren gingen tegen redelijk goede prijzen vrij vlug van de hand. De aanvoer van vette varkens was geringde prijzen hielden zich goed staande. ALKMAAR, 20 Mei 1898. Aangevoerd: 335 stapel Kaas, wegende 126244 Kg. Kleine t 27, Commissie a 1 24,Middelbare f 24.50 ALKMAAR, 21 Mei. 1898. Aangevoerd: 5 Paarden f 150,0 a f 250.—29 Koeien f 130.0 a 180; 56 Nuchtere kalveren f6.a f 14. Vette Kalveren f a f per kilo f0.— a0.— 463 Schapen f 10, a f 25, 1235 Lammeren f5 12.174 Magere varkens f 16.a f18. 290 Biggen f 7. a f 12,50; 25 Bokken f 2.a f 6. 24 kleine idf 0.30 a 10.75. Boter per halve K.G. f 0.45 a f 0.50. Aardappelen f0— a f 0.bieten f0.at 0. uien f2.a t 2.50 Bloemkool f 0,— a f per 100; wortelen per 100 bos f0,50 roode kool f 0,t0,— savooische 10.f0,Koolapen f0,70 Kippen f 0.40 a f 1.25; eenden 0.60 a f 0.0 konijnen f0.20afl.kippeneieren f2.50 a f3.25 eendeneieren f0.a 3.kuikens f 0.15 a f 1.2Ö Op den 25sten MEI hopen onze ge- j liefde oudors, Dirk Ncliuitcmaker en ltijnljc Ooljers, hunne 25-jarige eclitveree- j nigfingr te herdenken. Hunne dankbare kinderen S. SCHUITEMAKER. M. SCHUITEMAKER-Schagen. Noordscharwoude, Mei 1898. Receptie van 10*/2—l uur, in het j Op den 31en MEI hopen onze ge- I liefde Ouders Cornells Nlani I)/, en .Yeellje Metselaar. I hunne ti5 jarige echtvéree- niging- te herdenken. Hunne dankbare Kinderen Behuwdkinderen en Kleinkind. Zuidscharwoiide, Mei 1898. I I,IV li i: GEVRAAGD, voor geruimen tijd. werk Dij -I. VIS, te öudkarspel. NVordt gevraagd niet beneden de 15 jaar, bij C. van Bodegraven Smid le GROET, gem. SCHOORL. Door den bouwkundige Am. YIS, te Oud- Karspel zal op Vrijdag 21 Mei L898, des avonds ten 6 uur, namens zijn principaal, den Heer J. VEENIS te Broek op Langedijk, in het koffiehuis van den Heer Greeuw te Sint Pancreas, worden AANBESTEED: Bestek en teekening liggen in genoemd koffie huis ter inzage. op «leze en alle andere eou- ranfen en tijdselirifiteii. zoo kinnen- als huif enl. worden ge plaatst en aangenomen door P. 0TT0, te Broek op Langedijk. Bij den ondergeteekende verschijnt 1 iederen Woensdag: Weekblad voor Dames ONDER HOOFDREDACTIE VAN Mevr. S M. G. van Wermeskerken-Junius „Dc.Hollandsche Lelie" is het eenige Week- blad in Nederland voor Dames nit de hoog ste en beschaafdste kringenlet hierop voor I uwe advertentiën. Prijs per jaargang f4,50 fr. p. p. f5- a Proefnummers gratis, Amsterdam. L. J. VEEN. Aangemoedigd door liet groote succes, door liet laten komen van prima fijne geslachte Engelsclie raspaarden heeft ondergeteekende een tweede zaak geopend in het perceel HOUTTIL 54 voorheen bewoond door den heer S. Brands. Ueleefd. aanbevelend,

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 3