NIEUWE Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N". 22. Zondag 29 Mei 1898. 7 e Jaargang. N ie ti wstij dingen Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oudkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 50 ct., franco p. post 60 ct. UITGEVER: J. H. KEIZER. BUREEL: \oor<Ischarwoude. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels 30 ct., elke regel meer 5 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. Hij «lil nummer behoort een bijvoegsel. Sint Pancras 27 Mei. De heer P. Groen, gemeenteveldwachter alhier, herdacht gisteren zijn 40-jarige ambtsvervulling als koster bij de Herv. Kerk, of zooals het hier meer wordt ge noemd, als kerkedienaar. Als bewijs van waardeering der verdiensten van den jjverigen dienaar der kerk, bood het kerkbestuur deu jubilaris eene fraaie klok aan. Ook was Groen op dien dag 40 jaren dood graver geweest. Als zoodanig werd bij door het dagelijksch bestuur der gemeente gecomplimen teerd, hetwelk hem een geschenk in geld offreerde. Onze dorpgenoot, de heer J. Kloosterboer Sr. heeft ouder gewoonte weder de eerste nieuwe aardappelen gerooid voor de Alkmaarsche markt. Statenverkiezing Sehagen. Er heerscht groote verdeeldheid in het kamp der liberale partij in dit district. Behalve den heer Waller toch, die door vele kiesvereenigin- gen voor de a.s. verkiezing is candidaat gesteld, zjjn er niet minder dan 5 candidaten voor de opengevallen plaats van den heer Breebaart. De protectionisten willen blijkbaar van deze ver deeldheid partij trekken en hebben twee candi daten gesteld, die tengevolge der aangeduide ver deeldheid hoogst waarschijnlijk met elkander in herstemming zullen komen. Één van de zetels verliest dan.de liberale partij zeker. Nu heeft de heer P. Buis Jz., te Sehagen, candidaat der kies verenigingen te Sehagen en Langedijk, bekend gemaakt, dat hij met het oog op partij-belangen besloten heeft, zijne candidatuur in te trekken. De heer Buis had bij zijne candidaatstelling reeds het voorbehoud gemaakt, dat hij zich zou terugtrekken als dit hem voor de liberale partij wenschelijk mocht voorkomen. Den 25 vergaderde de afd. Sehagen van de Liberale Unie ter verkiezing van een candidaat voor de provinciale staten in de plaats van den heer P. Buis, die om reeds gemelde redenen zich als candidaat had teruggetrokken. Met algemeeno stemmen werd de heer Jb. Zijp Zijp Hz. als zoo danig gekozen. Yan deze candidaatstelling zal worden kennisgegeven aan de kiesvereeniging te Langedijk, die ook den heer Buis had gesteld en aan hot kiescoinité te Barsingerhorn, hetwelk nog geen candidaten heeft gesteld. De wensch werd uitgesproken, dat ook andere liberale can didaten hun candidatuur zouden intrekken, opdat geen der twee. zetels voor de liberale partij ver loren mocht gaan. „Alkm. Crt." Het O.M. bij de rechtbank te Amster dam eischte heden tegen G. Van Deth die niet verschenen was wegens beleediging van ds. Gheel Gildemeester te 's-Gravenhage, bevesti ging van het vonnis der Haagsche rechtbank 10 dagen gevangenisstraf. Aardig van het dier! Do postbode K. Yan Boggelen, tusschen Gorin- chem en Herwijnen, wordt sedert eenigen tijd bij zijn bestelling8werk te Herwijnen steeds gevolgd door een duif, welke, zoodra hij des avonds weer te Gorinchem aankomt, terstond naar Herwijnen terugvliegt. Zoolang de man aan het brievenhe- stellen is, blijft de duif gestadig om of bij hem. Zelfs wanneer hij hier of daar een huis moet bin nengaan, gaat de duif mede. Dat de duif den man goed kent, blijkt hier uit, dat, wanneer een enkele maal een plaats vervanger den dienst verricht, zelfs in de klee ding van postbode, het duifje dan niet mede- gaat. N w s. Ter navolging! Op hot gebied van adverteeren sloeg dezer da gen in een Zeeuwsch blaadje een man, wiens vrouw overleden was, het record. Voor de daarbjj betoonde belangstelling betuigde hij zijn dank in 181 regels. Bij de den 11 Mei ten overstaan van den Notaris D. H. Senator gehouden trekking der premie-bewijzen, door de Uitgevers van „De Ba zar" ten geschenke aangeboden aan de abonnees op dat Mode-Weekblad, No. 1324 van den loopenden Jaargang, zijn de prijzen gevallen op de nummers 7785 en 7874. Elk der winners (Dames Fuhrmann, Laat 93, Alkmaar, en Me vrouw C. v. d. Mujjsenbergh, te Tilburg) ontving eene Singer-Naairnachine, Vibrating-Shuttle, No. 3. (Gewone inkoopsprijs f 57,50.) Voor de inteekenaressen op No. 2536 van dezen Jaargang zijn weder 2 Singer-Naaimachi- nen bestemd. De inteekenaressen zullen het pre mie-bewijs ontvangen bij „De Bazar" No. 32, terwijl de trekking zal plaats hebben in Augus tus aanstaande. Het publiek en het spoorwegpersoneel 1 In „Vooruit", (orgaan van den Anti-Sociaal- Democratischen Bond van Nederl. Spoorweg-per soneel „Recht en Plicht") komt een artikel voor over het gedrag van het publiek tegenóver de spoor wegam btenaren Het is een uitnoodiging, om 't hun niet zoo lastig te maken De trein naar Arnhem vertrekt zoo straks, niet waar? Ja mevrouw, dadelijk; welke klasse? Tweede. f3,80. Hoe! f3.80! 't is zonde! is het opgeslagen? Neen, mevrouw, daar hangt het tarief. Ik heb uw tarief niet noodigik ben dik wijls genoeg naar Ede gereisd, om den prijs te weten. Hoe! naar Ede? Waarom zegt u dat niet terstond. Daar houdt deze trein niet stil, dan moet u OTer een uur komen. Mijnheer, gij zijt onbeleefd 1 ik zal mij over u beklagen. Ga uw gang, mevrouw 1 en u Twee lootjes. - Welke klasse en waarheen? Derde klasse. Aan 't loket hiernaast. De vraag om twee lootjes wordt daar her haald. „Waarheen Waarheen? naar Schoonhoven. En als nu de ambtenaar niet met het groot ste geduld van de wereld vertelt, dat hij geen kaartjes naar Schoonhoven heeft, met welke boot jes en diligences men daar van Utrecht en Gouda komen kan, hoeveel tijd de eene gelegenheid lan ger duurt, en hoeveel centen zij goedkooper is dan de andere klageD, klagen en nog eens klagen over de botheid van het persóneel. 't Is om er je geduld bij te verliezen. Op het oogenblik, dat een chef eens een por tier onderhanden nam over zijn onheuschheid, komt een dame iets vragen, die hij met de groot ste beleefdheid beantwoordt, daarna zich tot den portier wendende, zegt hij „Zoo moet men het publiek behandelen". Do goede vrouw komt terugde chef herhaalt zijn gegeven inlichting: men moet een weinig geduld hebben. Zij komt voor de derde maal terug. Maar wat duivel, mevrouw, ik heb meer te doen dan u onophoudelijk hetzelfde te zeggen 1 De dame aan den portier: Bij wien kan men hier eene klacht indie nen? Bij mijnheer, antwoordde de ander koel bloedig, op de chef wijzende. De goede vrouw ging rechts en de chef links. En dat gaat zoo voort van 's ochtends 6 tot 'savonds 11—12 ure! Een Kamper streek! Een ex-scheepsbouwer te Delft had naast zijn tapperij nog gelegenheid gevonden zijn vroeger bedrijf voort te zetten. Dezer dagen was dan ook een zeer solied ge bouwde boot gereed gekomen, doch, toen men haar te water, ot liever te land wilde laten, bleek het, dat hare afmetingen verre overtroffen die van het raam, waardoor zij moest. Goede raad is duur, dit ondervindt de scheeps bouwer nu ook, want tegen het uitbreken van een gedeelte muur verzet zich zijn huisheer, terwijl de besteller der boot deze wil afgeleverd hebben 1 Wie schaft nu raad Een bejaard echtpaar te Polsbroek zou zich 's avonds ter ruste begeven, toen het belet kreeg vanbuurmans kat, die zich in de huw'lijkskoets der oudjes had geïnstalleerd met vijf pas geboren jongen 1 Van een manufacturier en een boer. In 't Friesche dorp J. kwam een parmantig jong manufacturiertje bij een boer, die druk be zig was met mest naar het land te mennen. Ons koopmannetje wilde gaarne zaken met den boer doen, want deze was solide, terwijl er zeker wel wat noodig zou zijn, omdat een dochter van den boer zou trouwen. Om nu een praatje met den hoer aan te knoopen, pochte het koopmannetje op een varken van den boer en vroeg: „Hoe veel vraag je daarvoor" Onze boer een leu kerd antwoordde, f 60. 't Koopmannetje wilde toch eens bieden ook en zeide„Veertig gulden geef ik." Hij kreeg „geluk" en schrikte niet weinig, toen de boer hem mededeelde, dat het varken een beer was. Wat zou hij toch met het varken doen, wat zouden zijne ouders er van zeggen en door meer jeremiaden trachtte hij den boer te vermurven hem van den koop te ontslaan. Maar deze zeide „Eens gekocht, blijft gekocht", totdat hij einde lijk het waanwijze ventje den voorslag deed„Gij laadt een wagen met mest, terwijl ik den ande ren wagen op het land ledig, is de wagen bij mijne terugkomst vol, dan zijt ge van den koop ontslagen." Dit nam het ventje aan, hij legde zijn pak van den rug, deed de jas uit en ging nu zoo hard hij kon aan 't werk, zoodat de wagen met mest beladen was, toen de boer van 't land te rugkeerde. Dat de boer in zijn vuistje lachte, is te be grijpen. Een ergerniswekkend voorval, waarbij een politieagent niet de mooie rol vervulde, gaf Woensdagnamiddag omstreeks 6 uur op Rapen burg te Amsterdam tot groote opschudding aanleiding. Een paar vrouwen hadden aldaar eene kleine woordenwisseling. Een dezer werd door een agent tot doorloopen aangemaand, welke aanmaning, terstond vergezeld ging van een duw. De vrouw, moeder van vijf kinderen, gaf het te verwachten antwoord, dat zij wilde doorloopen maar niet gegooid wenschto te worden. Hierop greep de agent van politie haar aan, sleepte haar een eind over de straat, gooide haar en bracht haar zelfs met zjjn sabel eenige slagen op de schouders toe. In zijn woestheid gooide de politieman haar zelfs door de ruiten van den op Rapenburg wonenden drogist Hamel. Hier werd de ontstelde en mishandelde vrouw, nadat reeds een hoop volks op de been was ge komen, dat den agent te lijf wilde, naar binnen gehaald, doch nauwelijks in huis, sloeg zij be wusteloos tegen den grond. Ook de betrokken politieagent ging bij den heer Hamel in huis. De mishandelde vrouw bleef langen tijd be wusteloos zelfs werd de hulp van een genees heer ingeroepen en eerst tegen ongeveer elf uur was zij zoover hersteld, dat zij met een gast huiskarretje naar het huis van haar ouders, Batavierstraat 23, vervoerd kon worden. De verontwaardiging van het publiek tegen den politieagent was zoo groot, dat, zoo er geen andere agenten te zijner beveiliging waren opge treden, het slecht met hem ware afgeloopen. Toen hij de vrouw herhaaldelijk met de sabel sloeg, wilde een der omstanders hem dit wapen afnemen en liep daarbij een wonde aan een zij ner handen op. In deze zeker betreurenswaardige zaak zijn reeds verscheiden getuigen door den commissaris van politie, bureau Jonas Daniel Meijerplein, gehoord. Ook de politieagent, die zich zoo schro melijk te buiten ging, werd door eenige collega's naar het politiebureau gebracht en heeft daar een verhoor ondergaan. (Tel.) De Vereeniging van „Het Nederlandsch Paarden-Stamboek", Afdeeling „NOORD HOLLAND," zal op Donderdag 9 Juni 1898, des middags 12 ure, bij den Heer D. van Twui- ver te Sehagen eene Vergadering houden ter behandeling van de op de agende voorkomende punten. Het Bestuur maakt bekend, dat de Keuringen voor het toekennen van de Provinciale Aanhou- dingspremiën aan hengsten, geboren in 1897, en aan merriën, geboren in 1892, 1893, 1894 en 1895, zullen plaats hebben, telkens des voormid dags 10 ure te Sehagen, op Dinsdag 28 Juni e. k., bij A. Visser te Beverwijk, op Woensdag 29 Juni, bij het Stations-Koffiehuis te Hoofddorp, op Donderdag 30 Juni, op de Markt. Er zal tevens eene keuring worden gehouden van merriën, geboren in 1891, met hare veulens, geboren in 1898, waarvoor uit de Rjjksbij- drage 8 premiën van f50 elk beschikbaar zijn. Evenals het vorige jaar zullen de Provinciale Aanhoudingspremiën voor 3 en 4-jarige merriën uit de Rijksbijdrage met f25 worden verhoogd en dus f75 bedragen. Voor hengsten, geboren in 1897, zijn zes pre- mien van f 100.beschikbaar. Voorts zullen uit de Rijksbijdrage worden be schikbaar gesteld 12 premiën voor merriën, ge boren in 1896, welke in 1899 moeten worden gedekt. Deze premiën wordón na overlegging van het sprongbewijs uitbetaald. Te Sehagen en te Beverwijk zal vóór de pre miekeuringen gelegenheid worden gegeven tot in schrijving voor merriën in het Stamboek; te Hoofddorp zal op Donderdag 16 Juni e. k., des voormiddags elf ure, eene Stamboekkeuring plaats 'hebben; op 30 Juni bestaat daarvoor geen ge legenheid. De aangifte ter mededinging is verplichtend en moet geschieden bij den Secretaris, W. Teengs te Alkmaar, acht dagen voor de keuringen. Men wordt beleefd doch dringend verzocht, bij de aan giften vooral den leeftijd der merriën te ver melden. Volgorde der keuringen Merriën geboren in 1891, (met hare veulens.) in 1892 en 1893; in 1894 en 1895; in 1896 Hengsten geboren in 1897. Tot handhaving van de openbare orde ge durende de Inhuldigingsfeesten te Amsterdam komen daar in garnizoen 2000 man infanterie, 400 man cavalerie, 40 maréchaussées, benevens de noodige manschappen van de bereden politie. Appelwijn. In appelwijn vindt men de volgende bestand- deelen lo. De appelzuren, welke den wijn de verfrisschende eigenschappen verleent2o. Sui ker, welke zich door gisting in alcohol of paar- lend koolzuur omzet3o. Looistof ot tannine, die vooral in goeden rooden druivenwijn voor komt. Een uitstekende drank dus! Welk gevaarlijk goedje nieuw geolied visch- want is, ondervond tot haar schade de reederij „Naamlooze vennootschap Katwijk aan zee". Vrij dagavond liet zij 23 netten, die in de duinen te drogen lagen, ineenrollen, ten einde het uitrege nen der olie te voorkomen. De netten werden

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 1