Brieven uit „de Streek", Be oorlog tusschen, Spanje ei de Yereenigde Staten. naast elkander gelegd en met zeilen, op tonnen I liggende, gedekt. Zaterdagmorgen in de vroegte geraakten ze door broeiing in brand. Elk net heeft een waarde van ongeveer f25. Winkel 27 Mei. Woensdag den 25 Mei had er te Schagen een buitengewone vergadering plaats der afdeeling Schagen van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap, waarin ook niet-leden toegang hadden. In deze vergadering trad Dr. Boeke van Alkmaar op met eene rede over de pho- nograaf. Hij deelde een en ander mede uit liet leven van Edison en schetste het ontstaan van de phonograaf en gaf een zeer duidelijke verklaring van het toestel. Hierna kwam het in werking en 't moet gezegd worden, verrassend was het de verschillende gesprekken te booren. De heer Boeke was van een ruimen voorraad voorzien, zoodat alle aanwezigen een paar uren op de meest aangename wijze hebben doorgebracht. Ook had hij eenige schoone rollen van was bij zich en stelde ieder in de gelegenheid deze te helpen vullen. Er werd natuurlijk een ruim gebruik van gemaakt en toen de eerste rol vol was, duurde het niet lang of we hoorden het gesprokene en gezongene op zeer duidelijke wjjze teruggeven. Hierna werd een tweede schoone rol ingeschoven en droeg een der aanwezigen een gedeeelte van ceniging „Schagen", afdeeling van de Liberale Unie, na het terugtrekken van den heer P. Buis Jz. in 'c belang der Liberale Partij, terstond tot t stellen van een anderen candidaat is overge- 1 gaan. De gelegenheid was volgens de kiesver- 1 eeniging „Winkel" thans zoo geschikt geweest voor Schagen om met de andere kiesvereenigingen in overleg te treden, ten einde te komen tot twee liberale candidaten in plaats van vier. De vergadering was 't er algemeen over eens, dat er gevaar dreigt en zij was van oordeel, dat de eenige wijze om dat gevaar af te wenden is, overleg tusschen de kiesvereenigingen en de libe' rale kiezers, die er buiten zijn, bijv. door't hou den van een meeting op zondag 5 Juni. Zij hoopte dan ook, dat het overleg zal plaats 1 hebben en dat niet alleen voor heden, maar ook voor de toekomst een band gelegd worde, die de liberalen in 't district Schagen bjjeenhoudt en hun bij de verkiezingen van do zege verzekert. Ook in het Noorden van ons land, te Nieu- wolda (Groningen) heeft men een grooten last van ratten. Men doodt ze daar met snijbóonen, waarin arsenicum. wit ««uwc/iigou ceii vilu een gedichtje van Cremer, getiteld: de Oude, in 't Overbetuwsch voor en ook dit werd zeer dui delijk door de phonograaf weergegeven. Nadat de heer Boeke nu nog had medegedeeld, welk nut de phonograaf in de toekomst kan verkrijgen en hoe ook het onderwijs er partij van kan trek ken, werd hem door den voorzitter der afdeeling Schagen hartelijke dank gebracht voor zijn leer rijke voordracht en 'tgroote genot der onderwij zers en onderwijzeressen zoo belangeloos geschon ken. Het daverend applaus was 't bewijs, dat allen met de woorden van den voorzitter instem den. In verband met bovenstaande vinde't volgende nog een plaatsje. (Red.) Ten tijde van de uitvinding der phonograaf, omstreeks 1877, was Edison, en met hem de groep jongelui, die zich tot hem aangetrokken gevoelde, tamelijk aan lager wal. Iu hun beur zen was het eb. Om aan geld te komen, onder nam een leerling van Edsion, Edward Johnson, een voordrachtreis over Edison's uitvindingen in het noorden en het centrum van den staat New- Tork. Kort voor de afreis van Johnson was Edison bezig, het diaphragma van een telephoon te onderzoeken, toen hij plotseling zeide Wanneer aan dit diaphragma een naald beves tigd was, zou deze mij in den vinger prikken oi op een gevoelige stof het aantal en het ka rakter der trillingen weergeven. De beide mannen bespraken de waarschijnlijkheid van dit verschijn sel en Edison kwam tot de conclusie, dat, wan neer de naald zich nog eens over deze vibratie- indrukken bewoog, het diaphragma dezelfde trillingen zou moeten maken als die, welke het afdruk hadden geleverd. De heer Johnson luis terde met de grootste belangstelling, toen Edison hem zijne denkbeelden over de werking van zulk een toestel uiteenzette en verklaarde, dat hjj dit denkbeeld in zjjn lezingen wilde gebruiken. Edison gaf hem daartoe verlof en vergat spoedig het geheele gesprek. Johnson's eerste lezing had plaats te Saratoga, de tweede te Buffalo. Een der daar verschijnende bladen publiceerde den vol genden morgen het verslag van de lezing, waar boven met groote letters naar Amerikaanschen trant te lezen stond „Edisons laatste wonder. Een sprekende machine. Het wonder onzer dagen. Dezer dagen te Buffalo door Edward H. Johnson be schreven Toen Jobnson dit las, werd hem plotseling duidelijk, wat Edison uitgevonden had. Hij staakte zijn lezingen en snelde naar Menlo Park terug. Waarom komt ge zoo spoedig terug P vroeg Edison verbaasd. Daarom antwoordde Johnson, terwijl hij op het krantenartikel wees. Wat is daar dan verkeerds in P vroe< Edison. - Verkeerds? Wel niets. Uw fortuin is ge maakt, zie maar! En hij overhandigde den verbaasden meester het blad. Weet u wel, wat dat toestel is? Het is een spreekmachine, riep Johnson in extase. En geen van ons beiden is op dat idee gekomen! De ontwikkeling en volmaking van de machine volgde korten tijd later en nu lieten de finan ciën niets meer te wenschen over. Edison heeft uit principe geweigerd, zijn stem door een phonografischen cylinder te doen repro- duceeren. „Het zou mij walgen, zei hij eens, wanneer ik overal op de phonografen moest zien: „Een stuiver in de sleuf en men kan Edison hooren spreken." Neen, neen, dat is niets voor mij". Men heeft hem f24.000 geboden als hij gedurende vijf minuten in een toestel wilde spre ken, maar zelfs deze groote som kon zjjn besluit niet aan 't wankelen brengen. Terwfil hjj aan de phonograaf werkte, heeft hij natuurlijk her haaldelijk in de machine moeten spreken, doch de was-cylinders werden onmiddellijk afgeschrapt om do reproductie van zijn stem onmogelijk te maken. Er bestaan slechts twee phonografische opnamen van Edison's stem. Een cylinder met een paar woorden gaf hij tegen zijn zin aan een vriend, en een anderen aan een jongen man, in wien hij belang stelt. Op dezen cylinder bevindt zich de phonografische opname zijner lievelings geschiedenis. In de vergadering der Vrjjzinnige Kiesver- ceniging te Winkel, gehouden 1.1. Donderdag werd met leedwezen vernomen, dat de kiesver- Houten tanden. Uit Gennep wordt aan de L.-K. geschreven Of de voortanden van het schoone geslacht ver- sljjten, doordien de dames hun mondje zelden rust gunnen, of dat hieraan een andere oorzaak ten grondslag ligt, wagen wij niet te beslissen, t Is in tusschen een feit, dat velen op betrekkelijk jeugdigen leeftijd van dit sieraad beroofd zijn. Voor hen, die tot heden tegen de hooge kosten opzagen om zich een nieuw kunstgebit aan te schaffen, kunnen wij de verblijdende tijding mededeelen, dat in het naburige Oeffeit een eta blissement zal worden gevestigd, waar de tanden van beproefd hard hout vervaardigd af 0.30 per stuk verkrijgbaar zullen worden gesteld. Een ruiterstandbeeld van Koning Willem III. Een talrijk uitgelezen publiek, waaronder o.a. generaal Verspyck, hoofdofficieren, gemeenteraads leden enz., had zich Donderdagavond, op uit- noodiging van het bestuur, naar het Panopti cum begeven om 't ruiterstandbeeld van Ko ning Willem III, vervaardigd door den beeld houwer A. Hesselink, te komen bezichtigen- Ilet hoofddenkbeeld in het monument is ge wijd aan den vrede. Het geheel stelt v00r Ne derland te midden van de zee. Aan de hoeken bevinden zich waterplanten, waarop vier figuren tronen, voorstellende de symbolen van landbouw, visscherjj, handel en nijverheid. Aan de voorzijde leidt eene trap naar eene vrouwenfiguur met een eikentak in de hand. Twee leeuwen flankeeren de socle waarop Z. M. in marschalksuniform te oaard zit. Aan de eene zjjde van de socle staat „Willem III, Koning der Nederlanden, Prins van Oranje Nassau. Groothertog van Luzcmburg enz. enz., en aan de andere zijde: „zijne regeering was vrede en rechtvaardigheid." Op de zijde van het voetstuk komen nog alle gorische voorstellingen voor van de verbinding van de Noord- en Zuiderzee en het plaatsen van een nieuwe loot op Neêrland's grond. Het geheel maakt een grootschen indruk, zoo dat het niet anders kan of het Panopticum mag zich in deze aanwinst ten zeerste verheugen, Haagsche jeremiade. Uit Den Haag wordt geschreven 't Moet al heel erg zjjn wanneer de van-mee- tings-haast-nooit-wiilende-weten Hagenaars een verontwaardigingsvergadering gaan voorbereiden. En 't is ook erg. De hoofdelijke omslag is naar den verkeerden kant omgeslagen. De vrij schap pelijke aanslagen van vroeger zijn niet alleen verhoogd, maar komen in concurrentie met hef fingen op grond van inkomstenbelastingen, zoo zijn ze gerezen. De overheid zal niet zich kunnen bepalen tot een: huilt maar, want volgens gerucht zal de belasting vier ton boven de raming opbrengen, en daar de begrooting sluit is dit toch waarlijk niet noodig. Men zal dus na reclames ontheffin gen mogen verwachten tot een gezamenlijk bedrag van vier ton, althans zoo zegt het nuchter ver stand. Voor den nieuwen burgemeester is dit een mooie gelegenheid een veni, vidi, vici uit te spelen. Baron Harinxma heeft het Stadhuis al bezocht en dus zeker ook de zoogenaamde raadzaal. Die zal hem wel een Jeremiade hebben verlokt. Als hjj dit vergaderhok vóór zjjne benoeming had ge zien, zou hjj zich de keuze misschien niet heb ben laten welgevallen. XXXII. De eerste Meirapen of knollen zijn Dinsdag den 24sten dezer verzonden. Door de heeren C. Baas en K. Buisman werden twee wagens, met omstreeks 100,000 stuks beladen, naar Rotterdam verzonden, om vandaar naar En geland te worden verscheept. Sprak ik in mijn vorigen brief reeds het vermoeden uit, dat de rapen nog zeer klein van stuk zouden zijn, het bleek nog intusschen dat dit volko men juist was. Zelfs schenen ze mij nog klei ner toe, dan ze de laatste jaren werden afge leverd. Hoewel algemeen werd verwacht dat de kwaliteit veel te wenschen over zou laten, wordt deze thans zelfs zeer geroemd. De prijs was f5,25 per 1000 stuks. Aardappelen werden tot op het oogenblik waarop ik dit schrijf, nog niet ge rooid, doch de eerste kunnen eiken dag wor den verwacht. Worden ze voor Pinksteren niet aangeboden, dan zal men toch de ver zoeking, om zo nog in de Meimaand te rooien, wel niet kunnen weerstaan en kunnen ze Dinsdag a.s. vrij zeker tegemoet worden ge zien. We staan dus weer aan het begin van de campagne, waarnaar door velen zoo verlangend wordt uitgezien. 't Is eene drukke, vermoeiende tijd. 's Mor gens omstreeks 3 ure trekken velen reeds het veld in, om tegen den markttijd de diepgela- den schuiten naar den afslag te vervoeren. Wanneer men bedenkt dat de aardappelleve ranciers in den regel niet voor 7 ure's avonds te huis komen, dan zal men moeten erkennen dat die campagne druk en vermoeiend is en toch is het, mits de prijzen niet al to laag zijn, tevens de aangenaamste tijd van het geheele jaar. Er heerscht dan eene opgewekte geest en hoewel de gesprekken zich bijna uit sluitend bepalen tot „het beschot," bedongen en te verwachten prijzen, schijnen deze bron nen onuitputtelijk en wekken zij steeds de grootste belangstelling. De stand der aardap pelvelden is op het oogenblik tamelijk uiteen loopend. De laagliggende akkers beloven geen gunstigen oogst, doch de hooge akkers vertoo- nen eene sterke ontwikkeling van loof, wat wel niet medewerkt tot een vroegen oogst, doch waarvan daarentegen een ruim be schot kan worden verwacht. .Het overvloe dige polderwater, dat voor enkele dagen nog menigeen verontrustte, is inmiddels binnen de perken van het zomerpeil teruggebracht. Het bleek zelfs niet noodig daar toe gebruik te maken van de diensten van het stoomgemaal van denHouterpolder.Reeds was de toestemming van het bestuur van dien' polder verkregen en werden maatregelen genomen om na enkele uren met malen te kunnen beginnen, toen eene stevige noordoosten wind kwam op zetten, die de molens in staat stelde gedurende drie etmalen, hunne grootst mogelijke krachts ontwikkeling te toonen en het water tot op peil te malen. Toch zal door menigeen de na- deelige gevolgen van dezen tijdelijk hoogen wa terstand worden ondervonden en er allicht toe leiden, dat meer stemmen opgaan, die aandrin gen op vervanging van de bestaande windmo lens, door een tweede stoomgemaal. Het blijkt mij thans dat ik u, in nommer 29 mijner brieven, onjuist heb ingelicht, waar ik mededeelde dat de Grootebroeker Marktver- eeniging, tenminste dezen zomer, de concurren tie van Hoogkarspel nog niet zou hebben te duchten. De plannen van Hoogkarspel zullen nl. wel degelijk tot uitvoering komen. Per ad vertentie in de Enkhuizer Courant werd reeds eene oproeping gedaan van sollicitanten naar de betrekking van markt, tevens betaal meester en afslager, tevens keurmeester. In strijd met de voorstellen van den ontwerper dier plannen, den Heer Brander, handelaar te Hoogkarspel, die 'eene regeling als te Broeker haven aanbeval, zal deze in hoofdzaak worden ingericht als te Bovenkarspel, Enkhuizen enz. Het afrekenen met_een betaalmeester geeft dan ook zoo'n groote besparing van tijd en voorkomt zooveel onaangenaamheden, dat zoo wel de koopor als verkooper, die daaraan een maal gewoon is, ongaarne tot de oude regeling zal terug keeren. Zoo ongunstig als de weersgesteldheid was tijdens den bloei der pereb'oomen, zoo gunstig was zij gedurende den bloeitijd der appels. Deze bloei was zeer rijk en niet onwaarschijnlijk is 't, dat daarop eene zeer voldoende oogst zal volgen. Reeds is de zwelling der vruchtbeginsels zeer goed waar te nemen. Nu, we mogen wel eene kleine vergoeding hebben voor den geringen perenoogst die ons te wachten staat. K. Van hier en ginds. Vóór eenige weken maakten we melding van eene onderneming, welke in ons land de eerste in hare soort is; nl. de personendienst per zeif- rjjdende wagen (autocar) tusschen Beilenen Em- men (vice versa). Die dienst is onlangs geopend, doch, als al het nieuwe, ondervindt ook deze nieuwigheid geduchte tegenwerking. Op last van de burgemeesters der gemeenten, die het rijtuig moet passeeren, is de weg met zand en zoden belegd, waardoor het rij tuig verkeer in 't algemeen, maar vooral de autocar, die dageljjks eenige malen er langs moet, veel vertraging ondervindt. Het is er dan ook om te doen natuurlijk, om dat „nieuwe ding" het rjjden onmogelijk te maken. Intusschen, zoo iets is strafbaar volgens de wet, en de justitie heeft zich dan ook reeds de zaak aangetrokken. Zoo slecht als het nieuwe er bij den mensch in wil, zoo slecht schijnt het oude er uit te willen. Een „belezer" te Utrecht heeft het nog maar steeds erg druk. Onlangs paste hij zijne „geneeswijze" op een meisje toe, dat eene verzwering aan den vinger had. Het baatte echter niet, en toen een verstandige buur vrouw het kind naar het Academische ziekenhuis bracht, constateerde men daar bloedvergiftiging. Gelukkig konden de gevolgen daarvan nog wor den afgewend. Haat en nijd, schaadt altijd. Te Losser (Ov). is een 19-jarig fabrieksarbeider door iemand op den weg aangevallen en door een messteek in don hals gevaarlijk verwond. Gevankelijk werd de laaghartige dader naar A.1- meloo gebracht. Als ze hem nu maar beter hebben opgesloten dan een gevangene in de cel lulaire gevangenis te Utrecht, die zijn cel wist te ontvluchten. Hjj werd echter spoedig achter haald en weer achter slot en grendc 1 gebracht. Nu, daar zal 't leven wel zeer eentonig zjjn. Een groot contrast daarmee vormt de tentoon stelling te Weenen, waar onder meer een worst- fabriek is te zien, waarin de varkens, in minder dan geen tjjd, door stoommachines tot worst ver werkt worden. De dieren worden levend in de machine gebracht, hebben geen tjjd om te schreeu wen, en aan den anderen kant komen ze al heel gauw als echte Weener worst te voorschijn. Zoo voorspoedig kon te Tiel een trouwplechtigheid niet eens plaats hebben. Toen de getuigen hun rijtuig wilden verlaten, kon men de portieren niet open krjjgen, doordien de „koets" onderweg halt ingezakt was. De ambtenaar van den bur- derljjken stand moest dus wel wachten tot de onmisbare getuigen „losgebroken" waren. Dit ingezakte rijtuig was minder ernstig in zjjn ge volgen dan een omgeslagen roeiboot op de ring- sloot van defiHaarlemmermeerpolder. Van de zes jongelui, die, er in zaten, wisten twee zich zelf te redden; een schipper redde er drie, doch een 20-jarig jongeling werd levenloos opge haald. Op gansch andere wjjze, doch niet minder droevig, vond een boerenknecht in de Friesche gemeente Wijmbritseradeel den dood. Bezig eene koe te melken werd hjj door het dior om vergegooid en op of tegen het hoofd getrapt. Hjj werd zoo ernstig gowond, dat hjj binnen weinige oogenblikken den geest gaf. Bjj Dortmund moesten een aantal mijnarbeiders hun leven laten in hun sombere werkplaats, toen een groote brand daarin woedde. Van de 46 vermisten, werden 5 nog in leven gevonden; een en veertig werden levenloos bovengebracht. Moeilijk en gevaarvol is toch het werk dier arbeiders! Moge het vis- schersbedrjjf ook al niet vreemd zjjn aan die twee eigenschappen, een visscher heeft toch nu en toe nog eens een buitenkansje. Te Lemmer werdeo de vorige week niet minder dan 3.000.000 (zegge drie millioen) stuks ansjovis aangevoerd; tegen een marktprijs van f10 de 1000 werden zo verkocht. Nog beter zjjn de bloerabollenkwee- kors af. Op de laatste veiling te Londen wer den bollen verkocht voor eenige honderden gul dens het stuk, Sommige werden met f2000 be taald. 't lijkt veel op een sweede „dwaze tulpen handel", waarvan de geschiedboeken melden. „Do menschheid gaat in een cirkelgang", en als weden- ken aan de dwaze sommen, die voor onnoo- zele postzegeltjes worden besteed, is onze verba zing over die dure tulpen, al aardig gedaald. In den Haag daarentegen is men nog steeds verbaasd over de verrassende belastingverhooging, die daar onlangs bjj de belastingbetalende bur gerij werd thuisbezorgd. Er zjjn er die de ver moedelijke opbrengst op 4 ton boven de raming schatten. De plannen voor de inhuldigingsfeesten schjjnen er onder te ljjden. Financiëele bezwa ren dus doemen er op, evenals te Groningen politieke en opvoedkundige. Voor een dertigtal onderwjjzers in die stad heeft het bestuur der afdeeling van den Bond van Ned. Onderw. aan Burgem. en Weth. verzocht alleen die onderwjj zers uit te noodigen, die geen bezwaren hebben tegen de kroningsfeesten. De burgemeester van Rotterdam heeft er bezwaar tegen, dat kinde ren met meikevers spelen. De politieagenten moeten de jeugd de diertjes afnemen en ze de vrijheid schenken. Hoewel de kinderen in hun onnadenkendheid het insect pjjnigen, dunkt het ons toch vreemd, den schadelijken kever de vrij heid te geven. Niet vreemd, doch volkomen ver klaarbaar vinden wjj het, dat men te W eonen een standbeeld wil oprichten van de scheppers der Weenerdansmuziek Johan Straus Snr. en Joseph Lunnir. Van de benoodigde f50.000 is reeds een vierde bjjeen. leder danslustige één „dansdubbeltje" en het ontbrekende zou spoe- dig zjjn gevonden. Buitenland. Met spanning worden de berichten ingewacht, edoch, ze willen maar niet komen. De autoriteiten in Washington gelooven nog al- tjjd, dat het eskader van admiraal Cervera in de haven van Santiago ligt; echter blijven de beves tigende berichten van Sampson en Schley nog uit, en de meening van de regeering is alleen gegrond op het officieuse bericht van voor twee dagen en op de tijdingen die te Madrid gepubliceerd zjjn. 't Kan dus wel wezen datCervera niet in Santiago ligt en de Yankees hem ergens anders zoeken of ingesloten houden. De Parjjsche Temps weet te vertellen, wat de opinie is van den Spaanschen minister van Marine. Hjj acht het waarschjjnljjk dat de Amerikanen een poging gedaan hebben om de Spaansche schepen te be letten Santiago te verlaten; doch hjj weet niet óf zij bjjtjjds zjjn aangekomen om de Spaansche vloot daarin te verhinderen. Het laatste telegram van admiraal Cervera vap Dinsdag hield in, dat alle schepen bezig waren' kolen in te laden. Op dien grond houdt men het er voor, dat Cervera Santiago verlaten heeft als hjj het kon doen zon der zich te veel aan gevaar bloot te stellen. M.a.w., als de Amerikanen hun vliegend eskader dan intjjds voor Santiago waren ge arriveerd, dan ligt Cervera er nóg, opgesloten; maar anders kruist hjj weer op de groote wate ren, waarheen weet misschien alleen de Spaansche Admiraal. In dat laatste geval kan het nog lang duren eer de partijen aan den slag komen. Zoolang Cervera kolen genoeg heeft, kan

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 2