Mandenwerk. m Plaatselijk Nieuws. Hartelijke dank WONINGEN TE HUUR. Jb. van der Busse TRAM ALKMiAR-OÜDEARSPEL lilt ml plaats hebben. hij eiken aanval van de Yankees ontwijken. Volgens een telegram uit Manila is de kruiser Baltimore buiten dienst gesteld door een ont ploffing, welke aan boord plaats had. De Amerikanen hebben getracht wapenen en ammunitie te landen te Binacayan. De Spaansche troepen, welke een sterke stelling bezet hielden, lieten de Amerikanen aan land komen en over rompelden toen de soldaten. De wapenen en de ammunitie werden buit gemaakt. Over de Philippijnen luiden de berichten heel verschillend. Alles rustig, opstandelingen kalm, aldus meldt deze; Aguinaldo organiseert zijn groepen en Dewey gaf hem twee stukken berg- geschut, 500 geweren en veel ammunitie, aldus bericht de ander. Te New-Xork wordt gezegd, dat de regeering weinig gunstige berichten heeft van Dewey en dienovereenkomstig de afzending van troepen naar de Philippijnen met spoed doorzet. Te Madrid nu weet men op grond van officieele mededee- lingen uit Manilla van generaal Augusti dat vele leiders der regeering hun steun hebben aange boden. Zou er ook verband bestaan tusschen beide mededeelingen Ik weet uit goede bron, zegt de Borlijnsche correspondent der Indépendancebelge, dat Duitsch- land zich zal verzetten tegen een eventueele overdracht der Philippijnen aan Frankrijk. Men vermoedt te Berlijn, dat het blijven van Leon y Castilho als Spaansch gezant te Parijs, met deze overdracht in verband staat. Indien Spanje de Philippijnen moet opgeven, dan zullen deze, wordt er verder gezegd, moeten verdeeld worden onder de rijken, die daar belangen op hebben. En de Duitsche belangen komen dan het eerst in aan- king. Overigens valt omtrent den „oorlog" weinig bijzonders meer mee te deelen. Slechts de vol gende kenschetsing van den toestand in de Ver- eenigde Staten, zooals zij voorkomt in de Lon- densche „Times": „Men kan met evenveel recht beweren, dat op Cuba onmiddelljjk een inval zal worden gedaan, of dat de inval zal worden uitgesteld dat Portorico zal worden aangeval len en dat het niet zal worden aangevallendat de president een nieuw plan heeft aangenomen en dat hij geen nieuw plan heeft aangenomen, maar dat hij wacht tot generaal Miles de troe pen in voldoenden toestand acht en er definitieve berichten zijn ontvangen van de Spaansche en Amerikaansche vloten". Dreyfus. Do laatste brief, dien Dreyfus aan zijn vrouw heeft gezonden, is gedateerd 20 Maart. Hij schrijft daarin dat zijn smarten ondragelijk zijn, hij leeft in een aanhoudende spanning, die hem afmat en zijne zenuwen vermoeit. Ik heb mij gewend, zegt hij, tot de hooge rechtvaardigheid van den president der republiek om hem de revisie van mijn proces te vragen. Ik omarm je, lieve vrouw, met heel de innigheid waarmee ik je bemin, u en onze lieve, aangebeden kinderen. Te Rome is een eigenaardige diefstal ge pleegd. In het gebouw van het hof van appèl stond een brandkast, waarin 40.000 francs aan salarissen, gezegeld papier, enz. geborgen waren. Die brandkast nu is met haar inhoud spoorloos verdwenen, en tot nu toe is van de daders geen spoor gevonden. Brutaler dan te gaan stelen in het huis der gerechtigheid kan het wel niet! Hassmin, sultan van Siak, die ter bijwo ning van de Inhuldigingsfeesten naar Nederland overkomt, is met het ss. „Lawoe" der Rotter- damsche Lloyd te Marseille gearriveerd. Zijne Hoogheid wordt vergezeld van den heer G. A. Schouten, gep. assistent-resident. Een vereeniging die zich lang geleden te Birmingham in Alabama gevormd had om reizen naar Parijs en de wereldtentoonstelling in 1900 voor de leden te organiseeren, is thans ont bonden en de gelden zijn terugbetaald. Alweer een protest tegen de Pransche sympathieën voor Spanje. Arm Frankrijk! De dagelijksche inkomsten der Duitsche bondsvorsten bedragenvan den koning van Beieren 11.050 mark, den koning van Saksen 5560 mark, den koning van Wurtemburg 5271 mark, den groothertog van Hessen 2964 mark, den groothertog van Saksen-Weimar 2301 mark, den groothertog van Oldenburg 1385 mark, den groothertog van Mecklenburg-Strelitz 940 mark, den regent van Brunswijk 1917 mark, den her tog van Saksen-Meiningen 1865 mark. Het kleinste inkomen heeft de vorst van Reuss, oudere linie, nl. 214 mark per dag. De vijf vorsten, die het grootste particuliere vermogen bezitten, zijn die van Saksen, Saksen- Weimar, prins Albrecht, regent van Brunswijk- Anthalt en Schaumburg-Lippe. Men weet dat de Spanjaarden indertijd het wrak van de „Maine" maar zeer oppervlakkig onderzocht hebben. Daarvoor is nu van Ameri kaansche zijde een verklaring gevonden, welke de „Maine" verheft tot spookschip. De eerste Spaansche duiker die naar de „Maine" daalde, gaf reeds na vijf minuten het sein hem op te halen. Hij had er niet ellendiger kunnen uitzien, zegt een Amerikaansch ooggetuige, als hij op den zeebodem den duivel in eigen persoon ontmoet-» had. Voor alle goud van de wereld zou hij niet meer naar omlaag willen. Het wemelde rond het wrak van geesten en spoken met bleeke gezich ten en gloeiende oogen. Alle Spaansche duikers die na hem het waagstuk ondernamen, zagen hetzelfde en één hunner had daar beneden een hevige worsteling gevoerd met den geest van lui tenant Jenkin. De Spanjaarden beproefden een zwarten duiker te bewegen omlaag te gaan, maar de man, die het praatje gehoord had, weigerde beslist. „De Yakees, zei hij, zijn al gevaarljjk gevaarlijk genoeg, als je op vasten bodem met een hunner te doen krijgt en dan kan je ten minste nog wegloopenmaar in het water het met 266 doode Amerikanen te kwaad te krijgen, ik dank er voor!" ZOLA! Er schijnt opnieuw een heftige campagne voor en tegen Zola—Dreyfus in Frankrijk te gaan los breken. Tegen de verdachtmaking dat hij recht ontvlucht, heeft Zola in een onderhoud met een redacteur van den Temps verklaard dat hij, volgens zijn belofte, licht zal hrengen. Maar ik wil, vervolgde hij, niet onwettelijk vervolgd wor den, daarom maak ik bezwaar tegen Versailles. Mocht ik er toch heen gezonden worden, welnu, dan zal ik, met vertrouwen op de overwinning, gaan. Zola heeft een vervolging ingesteld tegen Ilip- dolyte Marinoni, directeur van het Petit Journal en Ernst Judet, redacteur, die een artikel opgenomen en geschreven hadden in het nummer van Maandagavond, getiteld „Zola père et fils". In dit artikel vertelt Judet dat Francois Zola, vader van den schrijver, luitenant van het Fransche vreemdelingen-legioen in 1831-32 uit het leger gejaagd is wegens diefstal en verduiste ring, na twee maanden gevangenisstraf te hebben ondergaan. De haat tegen het leger is van vader op zoon overgegaan, vandaar Zola's partijtrekken voor Dreyfus, den verrader. In een ander num mer komt Judet deze beschuldigingen nog aandikken in een artikel „Zola le recidiviste" waarin Frankrijk, aangevallen door „le fils du lieutenant Zola," zoodat Judet smadelijk den grooten schrijver noemt, voorgesteld wordt als wel-wetend hoe het dien aanval te beschouwen heeft. Henri Cassella, die den 8sten April 1.1. in de Siècle kolonel Panizzardi liet verklaren dat Dreyfus ook naar de meening van Schwarzkoppen onschuldig is, heeft nu een tweede stuk gepubli ceerd, waarin hij mededeelt dat beide officieren weten dat Esterhazy de schuldige is. Na Drey fus'veroordeeling heeft Schwartzkoppen nog ge regeld uit Frankrijk stukken ontvangen met de zelfde hand geschreven, de hand van Esterhazy zooals uit het facsimil van de Matin over tuigd bleek. Maar Panizzardinoch Schwarzkoppen konden openlijk hun overtuiging zeggen, dat Es terhazy en niet Dreyfus de schuldige is. Mocht Schwarzkoppen spreken, dan zal Panizzardi dade lijk bereid wezen ook zijne onthullingen te doen. De eerste kan en mag hij niet wezen. Er is in deze onthulling zeker veel duisters. Zuidscharwoude, 24 Mei. Voor de a. s. inhuldigingsfeesten heeft zich hier eene commissie gevormd, met den heer J. W. C. Kroon als voorz., den heer C. Rootlieb als secret, en den heer P. G. Duker als penningm. De commissie heeft besloten een kinderfeest te or- ganiseereu, dat den 31 en Augustus zal worden gevierd. De kinderen, die na 1 Januari 1898 de school hebben verlaten, worden mede tot dit feest toegelaten. Oudkarspel. Dat men groote verwach tingen heeft van het in de ringsloot alhier ge vonden kanon, kan blijken uit het feit, dat de eigenaar er van, de heer B., het raadzaam heeft geacht het voor den geboden prijs van f490 nog niet te gunnen, maar het voorloopig op te bergen. (Alkm. Crt.) Inhuldigingsfeesten. De eenige weken geleden te Noordscharwoude uit de burgerij gekozen Commissie hield Don derdagavond een vergadering tot het bespreken van hare plannen voor de feestelijkheden op 31 Aug. De vergadering werd geleid door den Heer Ds. B. H. Habbema, die mededeelde dat het bestuur de functiën onderling had ver deeld als volgtB. H. Habbema, voorzitter, W. Dorsman, secretaris en G. Smelik, penningmeester. In een der vorige vergaderingen was de Heer C. Kroon Mz., burgemeester, reeds tot Eere- Voorzitter met algemeene stemmen gekozen, welke functie door Z.Ed. Achtb. met genoegen is aan vaard. Voorts bleek, dat door de burgerij is bijeen gebracht eene som van f326.90. Besloten werd aan de permanente commissie van de ontbonden vereeniging voor Volksonder wijs, te verzoeken, het nog in kas van den Pen ningmeester zijnde bedrag, aanvankelijk bestemd voor het houden van Schoolfeesten, te willen af staan voor de feestviering. Verdere besprekingen o. a. de beraming van kosten leidden echter nog niet tot vaststelling van eenige plannen, waarvoor tot dat doel den 22en Juni opnieuw zal worden vergaderd. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de re dactie zich niet verantwoordelijk.) Verzoeke beleefd plaatsruimte voor onderstaande re- sis. Het is een bekend feit, dat men in de drankwereld gegevens in overvloed heeft, om te kunnen spreken over erfelijkheid der drankzucht. Dit wil dan zeggen, dat dronkaards en dranklustigen het kwaad, dat als in hun bloed zit, overplanten op hunne kinderen. Voor waar de dronkaards en drinkers zyn diep te beklagen, maar heb vooral medelijden met hunne kinderen, die als voorbeschikt zijn om te moeten drinken. De meeste drinkers van bedwelmende dranken toonen het niet te weten of wel bewijzen het niet te willen verstaan, hoe roekeloos en harteloos zij handelen. Niet waar? matige drinkers, gij weet uwe hande lingen te verdedigen, met de opmerkingen, dat voor u de geheelonthouding niet noodig is, omdat gij altijd binnen de perken der welvoegelijkhoid weet te blijven; gij hebt u nog nooit vergeten; niemand heeft u nooit onbekwaam gezien. Gij kunt u immers geen gezellige feesten en partijen denken als het drinkglas mocht ontbreken. Gij protesteert met kracht tegen de geheel onthouders. Zij zouden in uw oogen een verdienste lijk werk doen, als zij zich bepaalden hunne stemmen luide te verheffen tegen dronkenschap en zwendelarij maar wat ge in hen wraakt is: dat diyven en dwe pen, dat ze hoogst beschaafde, hoogst fatsoenlijke, uiterst matige lieden, als gij en uwe vrienden zyt, zulke harde lessen lezen, ja, in hunnen yver zoo door- draven om u als de hoofdschuldigen te rekenen in 't bestendigen der drinkgewoonten. Och hoort ons toch eens bescheidenlljk aan; misschien dat ge dan besluit, u een genot te ontzeggen, dat, zoo niet voor u dan in vele gevallen voor uwe kinderen nootlottigo gevolgen kan hebben. Wij meenen het waarlijk goed met u en uwe kinderen. Onderzoekt toch eens de argementen die wij door ervaring geleerd, kunnen bijbrengen, om u te overtuigen van 't heillooze en hoogst gevaarlijke der drinkgewoonte. Onderzoekt vooral, wat de man nen van het vak, die het alcoholvraagstuk onderzocht hebben, leeren omtrent de werking van bedwelmende dranken in 't geheele samenstel van 't menscheliik lichaam. Ziet eens, in de drankwereld hebben wij wel te on derscheiden tusschen drinkers en drinkers. Velen drin ken uit lust, maar anderen doen het uit neiging. De eersten willen de laatsten moeten drinken. Ik maak deze toepassing: gü drinkt uit lust, enkel voor het ge not en de gezelligheid, gij heerscht volkomen over uw wil en kunt u altijd matigen, daarom zyn uwe hande lingen in uw oog geheel onschuldig. Maar het moet u niet verwonderen, dat wat bij u een lust en een ge not is, by uwe kinderen een neiging, een hartstocht zal worden, dat wat oen willen is bij u, by uwe kin deren een moeten zal worden. Welnu matige drinkers alleen deze reden moet u genoeg zijn, alle bedwel mende dranken voor goed af te zweren, om de moge lijkheid buiten te sluiten, dat ge door uwe handelingen of door uw voorbeeld, oorzaak wordt van de ellende van uw nageslacht Het is een noodlottig feit, dat het hedendaagsch geslacht in alle christelijke landen, voor het grootste gedeelte gealcoholiseerd isdat is een jam mervolle erfenis, die het voorgeslacht ons heeft ver maakt. Het komt niet in ons op, ons voorgeslacht daarover hard te vallen, want het alcoholvraagstuk was niet aan de orde. Alleen de dronkenschap werd door de weidenkenden veroordeeld, maar de matigheid in het gebruik van alcoholica werd door bijna allen hoogelijk aangeprezen, ja werd gerekend, (zooals tegen woordig nog), zeer bevordelijk te zijn voor de gezond heid en voor een goede spijsvertering. Maar nu't vraagstuk onderzocht is en steeds meer onderzocht wordt en er vele stemmen uit bevoegde monden protesteeren en het verderfelijke der drinkge woonte met feiten bewijzen, nu zijn wij niet te ver ontschuldigen, als wij niet mannelijk breken met het verleidelijke en gevaarlijke vocht. Eerst één, omdat hij vroolijk maakt, Dan twee, omdat hy lekker smaakt, Dan drie de glazen zyn zoo klein, Dan vier om in de kroeg te zyn, Dan vijf, omdat men lager zinkt, Dan zes, omdat men 't gaarne drinkt, Eerst eens per week, dan slag op slag, En eindelijk zeker dag aan dag, Ten leste wordt de lust zoo groot, Men drinkt zich ziel en lichaam dood! Begrijpt ge wat de oorzaak was? Niet 't laatste, maar 't eerste glas. U dank zeggend voor de plaatsing, Z-S. w. v. d. M. Wij berichten hiermede den geheel-onthouders in het algemeen en den leden der afdeeling van den Geheel-Onthoudersbond aan de Langedijk in 't bizonder, dat wij voortaan aan ingezonden stukken van dergeljjke strekking geen plaat sing meer kunnen verleenen. Red. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL Zondag 29 Mei (le Pinksterdag) vm. 9,30 ds. Stramrood. Maandag 30 Mei (2e Pinksterdag) geen dienst. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 29 Mei (le Pinksterdag) v.m. 9.30 Collecte voor het Ned. Zend. Genootschap, ds. Habbema. Maandag 30 Mei (2e Pinksterdag) geen dienst. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Zondag 29 Mei (le Pinksterdag) v.m. 9uur, nm. Maandag 30 Mei (2e Pinksterdag) vm. 9 uur, Preeklezen. NED. HERY. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 29 Mei (le Pinksterdag) geen dienst wegens vacature. Maandag 30 Mei (2e Pinksterdag) vm. 9.30 ds. Melchers. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 29 Mei (le Pinksterdag) v.m. 9. n.m. 2 u. ds. Gemser. Maandag 30 Mei (2e Pinksterdag) vm. 9 uur GEREFORMEERDE KERK. (Z u i d e rk er k.) Zondag 29 Mei (le Pinksterdag) vm. 9,30 nm. 2.30 ds. Bakker. Maandag 30 Mei (2e Pinksterdag) vm. 9.30 Is. Bakker. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK. Zondag 29 Mei (le Pinksterdag) vm. 9.30 nm. 2.30 Godsd.oef. Maandag 30 Mei (2e Pinksterdag) vm. 9.30 De heer v. d. Vegt. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 29 Mei (le Pinksterdag) vm. 9,30 ds. Fleischer. Marktberichten. ALKMAAR, 27 Mei 1898. Aangevoerd: 350 stapel Kaas, wegende 127990 Kg. Kleine f26,50 Commissie a f 24,— Middelbare f 24. ALKMAAR, 28 Mei. 1898. Aangevoerd12 Paarden f 50,a f 300.— 32 Koeien f 100.0 a 160; 95 Nuchtere kalveren f 6.— a f 15. Vette Kalveren fa f—per kilo f0.— aO. 345 Schapen f 12, a f22,-: 542 Lammeren f6,— 12.141 Magere varkens f 16.a f 48 247 Biggen f 7. a f 12,50; 24 Bokken f 2.—a f' 6 20 kleine id. f 0.30 a f 0.70. Boter per halve K.G. f 0.63 a f 0.75. Kippen f 0.40 a f 1.20; eenden 0.40 a f 0.0 konijnen f0.20af0.70; kippeneieren f2.75 a f3 25 eendeneieren f2.90 a 0.—; kuikens f 0.15 a f 1.10 SCHAGEN.tfen 26 Mei 1898. 5 Paarden75 140 Veulens Ossen 1 Stier 30 Geldekoeien (magere) 10 Idem (vette) 80 Kalf koeien 10 Vaarzen Pinken 30 Nuchtere Kalveren 80 Schapen (magere) 20 Idem (vette) 200 Overhouders 1800 Lammeren 20 Bokken en Geiten 36 Varkens (magere). 30 Vette varkens p. kilogr.„ 70 Biggen Konynen •Kippen Eenden Duiven 11000 Kipeieren (per 100) 2 25 2 75 10000 Eendeieren 900 Boter (Kilogram) 500 Kaas 'n 40 0|50 Magere geldekoeien en kalf koeien waren heden prijs houdend de handel was eenigzins trekkende. By ge ringen aanvoer van vette koeien, 'gingen deze vry vlug van de hand: le qualiteit gold 29 ets. per hal ven kilogram. By hooge pry zen was de handei in nuchtere kalveren graag. Overhouders golden goed, vooral de vleezige voor de slacht naar Londen. De hoog opgevoerde prijzen der lammeren zyn oorzaak van oen trekkenden handel. De pryzen der vette var kens de laatste weken gestegen, zyn thans weder ge - daaldgemiddrld 3 ets, per kilogram. Advertentiën. Zoo de Heere wil en zij leven. onze geliefde Ouders Dirk Pasterkamp Ebeltje Eendebak, den 8 JUNI a. s. hunne 25-jarige echtvcreeniging te herdenken. Hunne dankbare kinderenI HENDRIK. AALTJE. Broek op Langedijk, LAMBERT. Mei 1898. JAN. Voor de vele en hartelijke bewij zen van belangstelling, ons betoond bij de viering van ons 40jarig huwelijksfeest op 13 dezer, betuigen wij aan allen, die daarvan deden blijken, onzen oprechten dank. P. DE BOER Fz. M. DE BOER—de Jong. Zuidscharwoude, Mei 1898. aan allen, voor de vele blijken van belangstel ling bij gelegenheid van ons vijfentwintig-jarig huwelijksfeest ondervonden. D. SCHUITEMAKER. R. SCIIUITEMAKER-Ootjers. Noordscharwoude, Mei 1898. aan onze Buren, voor de redding uit het water van onzen jongsten lieveling. G. KEPPEL Zuidscharwoude, en Echtgenoote. Mei 1898. E. HUBACH, Oudestraat Kampen, vraagt flinke afnemers voor sterk mandenwerk. Franco zending. Zeer vlugge bediening tegen sterk concurreerende -prijzen. Voor het huren van eene woning te Oud-Karspel, wende men zich tot TIMMERMAN, welke zich belast met het verhuren van en het verstrekken van inlichtingen omtrent eenige perceelen aldaar. I >0 Directie maakt heleend dat op den Gen Pinksterdag van Oudkarspel af een tram zal rijden, 's morgens O. 4v> imr,lQ nar en des namiddags 1 nar. Voorts deelt zij mede dat de gewone dienst des nam- 31/, uur van Alkmaar

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 3