Brieven uit „de Streek", stellen voor pogingen tot bevordering van ver standelijke en zedelijke ontwikkeling van min- derbevoorrechten (Toynbee-werk). IX. Uit de kas der Mij. f 100 te storten in het Schoolfonds. X. f1000 uit te trekken voor bemoeiingen van onderricht aan huisvrouwen of toekomstige huisvrouwen uit de kleine burgerij, als steun aan kosten, cursussen enz. XI. Op de begrooting te brengen f 274.80 om daarvan te helpen bestrijden de kosten verbon den aan het vervaardigen en uitgeven van een timmermans-handboek, en het doen afleggen van proeven tot het verkrijgen van een diploma als meester en als gezel. In de den volgenden dag voortgezette alge- meene vergadering werd besloten voor dit jaar alsnog f 1000 toe te staan voor het Schoolfonds voor schipperskinderen in Nederland. Nog werd het hoofdbestuur opgedragen I. zich tot de Regeering te wenden met ver zoek, het voorbereidend of bewaarschoolonderwijs tot regeeringszaak te maken. Tevens geve het hoofdbestuur aan den Minister daartoe de vol gende drie middelen in overweging a. een afzonderlijke wet; b. een aanvulling der bestaande wet op het lager onderwijs. c. een subsidiestelsel in het leven te roepen, waarbij aan gevestigde of nog op te richten particuliere of gemeentelijke bewaarscholen bij dragen verleend worden in den geest als de wet op het lager ouderwijs dit voorschrift voor inrichtingen van lager onderwijs. Hoe gevaarlijk het is voor kinderen, wan neer dezen een bestraffing hebben verdiend, om het hoofd te slaan, is te Utrecht weder geble ken. Daar had namelijk een omstreeks 12-jarige knaap zich aan een kleine oneerlijkheid schul dig gemaakt, waarvoor hij, zooals de vader terecht meende, eene bestraffing had verdiend. Deze bestond in een paar slagen om het hoofd, die evenwel harder schijnen aangekomen te zijn, dan wel zal zijn bedoeld, daar de knaap van af dat tijdstip aan het eene oor doof is. De heer Th. K. uit Londen kwam Woens dag te Amsterdam plaatsen bespreken voor een der tribunes, waar de optocht bij de Inhul digingsfeesten voorbijkomt. Hij zeide tot den heer Dudok de Wit, die over deze plaatsen te beschikken heelt: „Schrap u op een der eerste rijen maar eenige plaatsen door." Deze voldeed hieraan gaarne cn vijf met een "kruisje doorhalende, merkte hij op: „da's honderd gulden." „Ga uw gang maar," antwoordde de heer K. De heer De Wit schrapte door en toen hij een twin tigtal had, keek hij zijn bezoeker eens aan, waarop een „toe maar!" volgde. Toen de rij vol was en 75 plaatsen ten bedrage van f 1500 waren besproken, zei de heer K.„Nu de volgende rijMet een vroolijk gezicht merkte de heer De Wit nog 75 plaatsen, waarna de heer K. drie lapjes van f 1000 neerlegde om te betalen en verdween. Een der hotelhouders te Delft ontving dezer dagen het volgende schrijven, waarvan „De Tijd" meedeeling doet, zoowel om taal als stijl, alsook om den curieuzen inhoud Rotterdam den 24ste Mei 1898. Wel Edele Heer. Met het oog op het a.s. kroningsfeest zoo zal Misschien den kermis bij u in Delft Waarschijn lijk Vroeger aanvangen als ander zoo had ik den UEd. iets Nieuws aan te presenteeren bestaande in 3 persoonen zijnden als volgt No. 1. Neeger Klewn No. 2. Vioolist No. 3. Goorgelaar No. 4. Neger dans en zang enz. enz. enz. dit is een persoon dan een goeden Ilollandschen kemiek en pianit alzoo 3 personen Overal waar wij ge werkt hebben is ons een kolosaal suces ten Deel gevallen Wanneer gij enkel den Neger ziet werken dan moet alles lachen of zij willen of niet afijn Mijnheer Wanneer uw iedee hier in heeft schrijft ons dan u Conditie aan ons dan koomen Wij persoonlijk met Uw Edel spreeke. Ons Adresch is W.GSchledamschen- dijkRotterdam hoopenden op eenig berigt van Uw Edelen, Zoo Verblijven wij u Dw. Dienaar W. G. Aen Co. Rotterdam. Een waaghals. Dezer dagen bracht een logeergast van het hotel „Zeeland" te Vlissingen zijn broeder aan boord van de vertrekkende mailboot. Hij bleet echter te lang met hem aan boord en de boot vertrok. Even buiten de haven sprong hij over boord, met het doel om naar den wal te zwem men. De boot stopte direct, stoomde achteruit en liet eene boot te water om den waaghals te redden. In dien tusschentijd evenwel had de be manning van de Vlissingsche loodskotter no. 11 het ongeval reeds gezien en hem reeds met de boot gered. Hij werd van droge kleeren voor zien en naar zijn hotel terug gebracht. Besprongen wielrijders. De gemeente Wassenaar is er een welke nog eens de eer geniet van bezoekers en bezoeksters te fiets. Hetzij dat de wielrijdende wereld dit plaatsje als doel van een uitstapje aanneemt, of wel ook als doorgangspunt naar andere dreven, altoos, maar vooral 's Zondags, snorren de stalen rossen in en door Wassenaar. Jaren lang mochten de wielrijders ongestoord een voetpad berijden dat langs de R. K. kerk leidt op den z.g. Achterweg of Schouw-weg, totdat plotseling daar ter plaatse borden verschenen met het voor 't vrije en iranke wielrijderspubliek ver pletterende opschrilt: „Toegang tot dit voetpad verboden voor rijtuigen en rijwielen." En dat scheen zóó ongemerkt te zijn gegaan, dat op één dag, één noodlottigen April-dag, meer dan 100 slachtoffers vielen, niet van hun fiets, maar van de nieuwe bepaling. Woensdag had zich een eerste eerbiedwaardige groep van bekeurden voor den kantonrechter te 's-Gravenhage te verantwoorden. Geen van allen had de borden gezien en de veldwachters van Wassenaar, zouden op een gegeven oogenblik, „als struikroovers van achter een boom" op de argelooze wieltrappers zijn afgekomen en hen, hoezeer dan niet hun beurs of hun leven, dan toch hun naam, beroep, woonplaats enz. hebben afgevergd. De politiemannen verklaarden inderdaad den eersten dag van achter het struikgewas hun prooi te hebben beloerd, ter richtige uitvoering van een last van den burgemeester die, nadat er 14 dagen lang vruchteloos gewaarschuwd was, order had gegeven tot onverbiddelijk bekeuren. Het bleek ook dat de wielrijders bekeurd wer den aan het einde van den verboden weg hetgeen den kantonrechter de opmerking in den mond gaf dat het nobeler mocht heeten post te vatten bij het begin van het voetpad opdat menig wielrij der, door den aanblik van den veldwachter, wellicht nog van zonde ware af te houden ge weest. Een radicaler middel gaf de kantonrechter aan om de fietsers van het verboden pad af te hou den: strooit wat stukjes glas of wat spijkers er op, meende Z. E. Amaar hij zei het lachend. Het Openbaar Ministerie vorderde geldboeten van één gulden. De heer Ritzema Bos, die in San Fran cisco een onderzoek heeft ingesteld naar de San José luis, is 21 Mei te New-York aangekomen en hoopt weldra weder terug te keeren. In de Friesche gemeente W. biedt een onderwijzeres aan het gemeentebestuur bare dien sten aan voorf 50 minder dan bij de op roeping was uitgeloofd! Late haver komt ook op! Dit ziet de landbouwer S. te Alfen a d. Maas in letterlijken zin bewaarheid. Verleden jaar had hij een akker bezaaid met haver, die tijdens eene droge periode werd bin nengehaald. Het land werd omgeploegd, bleef den winter braak liggen en staat thans be wassen met de prachtigste haver, die nu reeds in de aren staat en over 3 k 4 weken kan ge oogst worden. Het geval wekt zeer veel belangstelling bij de landbouwers in den omtrek. Een examen blijft altijd een examen. Men kan gelukkig en ongelukkig zijn. Een sterk staaltje is wel het volgende: Van de rijks-normaalschool te Sappemeer deden op één dag 4 vrouwelijke kweekelingen examen voor onderwijzeres, 1 zonder en 3 met permissie. De eerste slaagde, de anderen werden allen afge wezen Tegen aardvlooien! Men menge zaagsel en fijngemaakte zwavel door elkaar en bestrooie daarmee het land, waar zich de ongenoode gasten bevinden. Indien men het land daarna met koud water besproeit, werkt het middel des te krachtiger. Bestrijding der aardappelziekte! Een onderzoek aan het Rijks-Landbouw-proef- station te Groningen heeft aan het licht gebracht, dat het besproeien tegen de aardappelziekte geen voor de gezondheid schadelijke gevolgen heeft. In het loof der besproeide aardappelen bevonden zich koperdeelen, in de knollen echter niet. Niet getrouwd! In de trouwkamer 3e klasse ten stadhuize te Amsterdam weigerde Woensdag een jonkman de vragen te beantwoorden, door den ambtenaar van den burgerlijken stand gesteld aan hen, die een huweljjk wenschen aan te gaan. Noch de smeekbeden der familie, noch de tra nen der bruid konden hem bewegen „ja" te zeggen, zoodat het paar ongehuwd moest ver trekken. Tractementsverhooging Een deputatie van hoofdconducteurs ontving Donderdag van de directie der Hollandsche Spoor de mededeeling dat het voornemen bestaat hun tarktementen met 10 pCt. te verhoogen. II b 1. Belasting betalen met coupons! Aangaande de geldleening van 55 millioen gulden ten laste van den staat waren in de af- deelingen der Eerste Kamer enkelen leden, die in de wet hadden willen bepaald zien, dat van de coupons mag worden gebruik gemaakt tot be taling van 's Rijks belastingen. Door andere leden werd het nut daarvan be twijfeld. Achteruitgang. Dat de Friesche botermarkten hard achteruit gaan, kan, meldt men, het volgende bewijzen. In 1889 bedroeg de aanvoer aan de markt te Sneek den 8n Januari 371, 15 Jan. 287, 22 Jan. 282, 29 Jan. 228, 5 Febr. 189, 12 Febr. 180, 19 ,Febr. 197, 26 Febr. 215 V4 vaten. In de maand Januari 1898 beliep de aanvoer van 30 tot 60 g vaten. In de zomermaanden van 1889 liep de aanvoer van 1400 tot 1500 U, vaten en in 1897 van 300 ot 450 lU vaten, terwijl in dit jaar reeds weer belangrijke vermindering merkbaar is. De oorzaak hiervan is de oprichting van boter markten te Akkrum, Oldeboorn. Gorredijk enz. enz. beteekenen niets meer. Dat de commissionairs in boter voor Engeland, die vroeger beste zaken maakten, hierdoor groote schade lijden, ligt voor de hand. De fabrieken leveren direct aan hare afnemers in 't buitenland. Tweede Kamer. In de 1 Juni gehouden zitting van de Tweede Kamer werd de eindstemming gehouden over het wetsontwerp tot wijziging van het ontwerp be trekkelijk de Militiewct (Invoering van per soonlijkeu dienstplicht). Het werd aangenomen met 72 tegen 20 stemmen. Yoorts had de eindstemming plaats over het wetsontwerp betreffende de vergelding van tijde lijke diensten met pensioen. Dit werd aangenomen zonder hoofdelijke stem ming. Ongelooflijk. Een niet-alledaagsch voorval heeft dezer dagen te Enschedé plaats gehad. De fabrieksarbeider J. S. te Oldenzaal werd vóór 14 dagen verblijd met de geboorte van een nieuwen wereldburger. Het advies van de baker luidde, dat het een zoon was en als zoodanig werden aan het kind voornamen gegeven en aangifte gedaan bij den ambtenaar van den Burgerlijken stand. Thans is gebleken dat het gezin van S. niet met een zoon maar met eene dochter is vermeer derd en men kan zich de gewaarwording nauwelijks voorstellen welke de oudors moeten gekregen hebben. Teneinde deze vergissing bij den Burgerlijken Stand te kunnen herstellen, dient men een rech terlijk vonnis te verkrijgen, waarbij verbetering van de registers wordt bevolen. DE PEDIR-EXPEDITIE. De laatst ontvangen telegrammen, die de dag bladen uit Indië bereikten, deed vermoeden dat de strijd tegen de Perideezen reeds is ontbrand. Het geldt hier den strijd, den grooten strijd, waar van algemeen de verwachting, de hoop althans, is, dat hij het begin zal zijn van het einde van den Atjeh-oorlog. Dat alle pogingen in het werk zijn gesteld om de Pedir-expeditie zoo goed mogelijk te doen sla gen kan niet worden ontkend. En van den opper sten leider, den kolonel Yan Heutz, wiens krijgs- manstalententen bjj die van niemand minder dan van generaal Van der Heyden worden vergele ken, verluidt zooveel goeds, dat de voorteekenen, waaronder deze expeditie is aangevangen, inder daad gunstig zijn te noemen. Dat echter ook de tegenpartij niet stil zit, blijkt uit de berichten, die ons voor en na uit het vijandelijk kamp bereiken. De steun, dien de sultanspartij van de hoofden in den vorm van volk en wapenen ontvangt, is geleidelijk zóó groot geworden, dat de expeditie er zelfs om werd ver haast. En dan is er Toekoe Oemar, die ons reeds zooveel te doen heeft gegeven, en die de kunst van oorlogvoeren zoo goed bij ons heeft afgeke ken, dat, wat dit betreft, op een wèlvoorbereide ontvangst door onze troepen kan worden gere kend. Niet voor niets hielden de hoofden voortdurend te Garoet besprekingen met tot onderwerp na tuurlijk de maatregelen van tegenweer, te nemen tegen de aanvallen van onze zijde, die hun boven het hoofd hangen. Het plan is, dat één gedeelte onzer troepen van den post Selimoen in Groot-Atjeh zal uit rukken, en het andere gedeelte den tocht vanuit onze strandvesting in Segli zal ondernemen. Dit gedeelte, de colonne-Van Heutz, is nu reeds van Segli afgemarcheerd, den vijand tegemoet. Het grootste bezwaar is nu maar, dat tusschen dezen uitersten post en Segli nog een breede strook terrein ligt, waarvan men de geaardheid niet dan zeer oppervlakkig kent. Ook door den heer Yan Kol, die, zooals men weet, in Indië jarenlang het Gouvernement als ingenieur diende, werd dezer dagen op dit be zwaar als op een groot gevaar gewezen. In elk geval, de teerling is geworpen, aan de toekomst de beslissing. Selimoen heeft reeds een groot garnizoen ter bezetting van de waterscheiding tusschen de vallei van Groot-Atjeh en die van Pedir. Te Segli wor den onafgebroken krijgsmaterialen aangevoerd. Boringen hebben plaats om voor het benoodigde water voor de troepen te kunnen zorgen. Slacht huizen worden gebouwd en barakken opgericht. Alles wijst op de nabijheid van grootsche ge beurtenissen. Mogen ze, zonder al te veel bloedvergieten, het einde brengen fan een kostbaren, afmattenden oorlog, die ons land zwaar begint te vallen. Aan het departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegrambetreffende deze expeditie. Woensdag werd van Segli uitgerukt. Het eerste object, Garcet, werd genomen. De vijand vuurde veel, maar hield geen stand. Toekoe Oemar is teruggetrokken, waarheen onbekend. Onzerzijds gesneuveld drie, zwaar ge wond drie en licht gewond twaalf militairen be neden den rang van officier. Goed betaald. De „Java-Bode" geeft een lijstje van de emo lumenten, door sommige ambtenaren in Indië genoten. De belangrijkste zijn die van de grif fiers der raden van justitieBatavia staat boven aan en wordt getaxeerd op f 23,900 'sjaars; dan volgt Semarang met f18,940, terwijl Soerabaja staat genoteerd voor f 17,700; de griffie van het hooggerechtshof komt voor op de lijst met ruim f 3600. Deze titularissen van de rechterlijke macht klagen dan ook niet, 't geen bewijst, dat er nog wel tevreden menschen zijn te vinden. XXXIII. Ze zijn er weer, de nieuwe aardappelen. Toen ik mijn vorigen brief schreef, op Donderdag 26 Mei, waren de twee eerste kwartmandjes reeds van Andijk naar Bovenkarspol op weg. Dit was als het ware het sein voor de markt- vereenigingen, om de opening harer markten te berichten. De Hoornsche markt was reeds geopend en „de Tuinbouw" te Grootebroek stelde, evenals Enkhuizen, daarvoor als datum vast, Woens dag 1 Juni. Medemblik en Broekerhaven vol gen op Yrijdag 3 Juni, Hoogkarspel Maandag den 6den en eindelijk Oostwoud op Vrijdag den lOden dezer. Ook de nog bestaande coöperatieve verzen- dingsvereenigingen „Akkerbouw" te Andijk en „Vooruitgang" te Wijdenes gaven haren leden rëeds de gelegenheid hunne aardappelen ter ver zending aan te bieden. De zaken marcheeren dus weder en belang stellend wordt door ieder naar aanvoer en be dongen prijs geinformeerd. Ingevolge het be sluit van één harer wintervergaderingen, werd door „do Tuinbouw" ook de gelegenheid ge opend om ook met knollen of meirapen te markten. Tot nog toe werd daarvan evenwel geen ge bruik gemaakt, doch werden de rapen uit de hand verkocht. Dinsdag werd daarvoor f 4,50 a f 5,50 per 1000 st. bedongen en den daarop volgenden dag f4,- k f5,- Bakwortelen (tweede vrucht uit de bloem- koolbakken) werden verhandeld tegen f2,40 a f2,50 per 1000 stuks. De eerste, door Andijk aangevoerde aardap pelen werden betaald met f6,50 per ,/4 H.L. De vereeniging „Akkerbouw" te Andijk maakte voor hare eerste zending naar de Amster- damsche markt, op Zaterdag 28 Mei f 8,50 per V2 H.L. en de Vereeniging' „Vooruitgang" te Wijdenes op Dinsdag 31 Mei f 5,50 per V2 H.L. De aanvoer op de markten te Bovenkarspel (Vereeniging „de Tuinbouw") en Enkhuizen was direct grooter dan men had mogen ver wachten. De eerste marktdagen bepaalt deze zich in den regel tot een paar kwartmandjes, doch op eerstgenoemde markt werden Woens dag reeds 37 kwartmandjes aangeboden, waar van de prijzen, naar kwaliteit, varieerden van f2,85 tot f3,25 per V4 H.L., terwijl te Enk huizen 23 mandjes tegen f2,80 tot f3,25 wer den verkocht. Donderdag daarop volgende be droeg de aanvoer te Bovenkarspel 29 kwart mandjes en varieerde de prijs van f2,85 tot f3,05 per H L- De tweede soort vond koopers tegen f 1,25 tot f 1,85 per mandje. De marktvereeniging „de Eendracht" te Hoogkarspel heeft tot nog toe nog geen keuze gedaan uit de sollicitanten naar de betrekking van markt- en betaalmeester. Zij zal zich dus dienen te haasten om voor de opening harer markt daarmede gereed te zijn. Van de Di rectie der Holl. Spoorweg-maatschappij ontving zij dezer dagen de vergunning om hare markt op het stationsterrein te vestigen. Het bestuur der gemeente Bovenkarspel benoemde op nieuw tot marktmeester te Broekerhaven, de heer C. ae Wit te Bovenkarspel. Deelde ik hierboven reeds mede dat de aanvoer ter markt de verwachting had over troffen, zulks was te meer het geval, omdat de vochtige weersgesteldheid der laatste we ken, de rijpwording der aardappelen niet in de hand werkt. De ontwikkeling der „Stoelen" is wel krachtig, doch zij groeien nog te steil overeind. Eerst wanneer het. loof zich meer uitspreidt, kan eene sterke ontwikkeling van den knol worden verwacht. Slechts enkele bij zonder gunstig en hoog gelegen hoekjes kun nen dan ook thans reeds worden gerooid. Verlangend wordt dan ook naar verandering van het weer uitgezien. Niet alleen toch dat het overvloedige regenwater thans slechts schade kan veroorzaken, doch ook de gewel dige windvlagen werken daartoe mede. Hoewel de beteekenis van den zaadteelt in de Streek jaar op jaar vermindert, worden toch nog tal van H.A. karwei en mosterd geteold. De Karwei staat thans in vollen bloei en verkeert dus in dat stadium, dat gunstig weder zoo zeer gewenscht is. De stand van dit gewas is dooreen genomen zeer gunstig en de marktprijs, die sedert eeni- gen tijd een loonenden teelt zeer belemmerde vertoont de laatste weken juist eenige ver betering, zoodat het vooruitzicht op een voor- deeligen oogst menigeen reeds toelacht. Koiut er evenwel niet zeer spoedig verbe tering in de weergestelheid, dan is net te vreezen dat de bevruchting en de zaadvorming zeer zal worden belemmerd. De planten worden zwaar van het regen water en zijn daardoor zeer vatbaar om door de hevige windvlagen tegen den grond te worden geslagen. Juist die „banen," die er het best voor staan, die hot krachtigst zijn ontwikkeld, loopen de meeste kans tegen den grond te worden vernietigd. K. Van hier en ginds. „Te Wormerveer woonde eens een heer," rijmde „de schoolmeester." Als hij er nog woonde en meteen wat bouwterrein in eigendom had, zou hij goede zaken kunnen maken. De M2 wordt er reed3 met f5, ja zelfs met f10 en f20 betaald. Handel en fabriekswezen doen de plaats dermate bloeien, dat gebrek bestaat aan woonhuizen en bouwgrond, en vandaar die hooge prijzen. Enfin, wie een huis koopt, weet nog wat hij heeft. Maar wie postzegels koopt P Toch wa ren er op de postzegeltentoonstelling te Utrecht verzamelingen te zien, die voor een „lief hebber" 10, 20, zelfs 50 duizend gulden waarde bezit ten. 't Spreekt, dat je daarvoor aardig in je kleingeld moet zitten, en geen last moet heb-

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 2