Be oorlog tusschen Spanje en ie Vereealgde Stalen. Plaatselijk Nieuws. - ben van de malaise, zooals men die b. v. in Franeker gevoelt. Voor een flinke heerenhui zing en met tuin werd daar bij openbare verkoop slechts f3151 geboden. Een krasse tegenstelling dus bij Wormerveer waar een arbeider wo ning t 1.75 it f 2.50 huur per week doet, en een burgerwoning f 3 a f6. Nu in dat opzicht kan ons Langedijk ook behoorlijk meedoen. Toch hebben we nog geen Langedijker in de 2e kamer kunnen brengen, zooals in 't Belgi sche dorp Stekene is gelukt. Dat is te zeggen geen „Langedijker", maar een "stekoner." hebben ze daar tot afgevaardigde gekozen, 't Is een eenvoudig boertje, die den minister wil voor stellen, onmiddelijk de grenzen voor Hollandsch fokvee open te stellen, omdat de Vlaamsche boer door de sluiting te veel schade lijdt. De Hol- landsche boer ondervindt er ook niets dan na deel van en kan dus op dat voorstel niet tegen hebben; en de Langedijker boer zou het willen aanvullen door voor te stellen, alle grenzen ook open te stellen voor alle soorten, kool en uien. Dat zou heerlijk zijn! Maar ook heerlijk zou 't zijn als een inwoner van Chicago klaar kwam met een nieuwe machine, die hij denkt te vervaardigen niets meer of minder dan een „zonmachine". Hij wil de zonnestralen door reus achtige lenzen verzamelen, om zoodoende een temperatuur te verkrijgen, waardoor water on middellijk in stoom wordt omgezet; zonder vuur, zonder rook, zonder roet en de aankleve van dien. Veelbelovend is toch de toekomst! Als de lucht betrokken isP Geen nood, man! De uit vinder wil de zonnewarmte „opsparen", dat men er voor maanden genoeg aan heeft. Een vernuf tig wezen is toch de menschZou hij ten slotte zich zelve nog niet uitvinden? Excelsior! Naar hooger! Steeds beter! Zoo ook bij de brandweer van Amsterdam. Vreemdelingen komen hare uitmuntende inrichting bestudeeren, maar toch, men rust niet in zelfgenoegzaamheid. Thans zul len eenige manschappen op een rijwiel moeten dienst doen, ten einde bij brandalarm de spuit vooruit te snellen, om aan de naastbij zijnde brandschel bericht te kunnen geven, hoeveel hulp er noodig is. Hoe treurig steekt bij die rustelooze werkzaamheid van 's menschen geest af het feit, dat verschillende krankzinnigengestichten in ons land geen plaats meer open hebben. Het ge meentebestuur van Eist, dat telegraphisch aan eenige inrichtingen van dien aard opname voor een patiënt vroeg, ontving van alle het antwoord „geen plaats". Droevig voorwaar! Ook mag liet echter droevig heeten, dat van uit „het land der halve barbaarsehheid", zooals men het althans afschildert, een beweging is uitgegaan, die had moeten uitgaan van al, wat zich „beschaafd" noemt, 'tls Rusland, waar men te velde trekt tegen het dragen van corsetten. De pers helpt krachtig mee en de regeering heeft een verorde ning uitgevaardigd, waarbij wordt verboden die dingen te dragen. Zoo „barbaarsch" zijn we hier niet, om de gezondheid onzer vrouwen en meisjes te bevorderen. Hier buigt men nog in alle ne- drigheid het hoofd voor de machtige en grillige heerscheres: „de mode". Hoe lang nog? Diezelfde vraag werd ook gedaan in de vergade ring van den geneeskundigen raad van Overjjsel en Drente, dezer dagen te Assen gehouden. Hoe lang zal het „Staphorster boertje" zjjn „praktijk" nog ongestoord kunnen uitoefenen? Door zijn groote populariteit kan men moeilijk bewijzen tegen hem aanbrengendaarom zal men in over leg treden met den officier van justitie te Zwolle. De wenschelijkheid eener wettelijke regeling van het barbiers- en kappersvak werd ook besproken, met het oog op de mogelijkheid van het overbren gen van ziekten. Waar die al niet uit kunnen voortkomen, zoo bij mensch als dier, bleek on langs weer bij een landbouwer te Zevenhui zen (Gr). De rijksveearts constateerde onder het vee van dien boer loodvergiftiging, doordien de dieren sedert eenige dagen op een stuk land had den geweid, dat verleden jaar bemest was met straatvuil. Voorzichtig dus met die mest! Het nieuwste op' dit gebied vindt men op de land- bouw-tentoonstelling te Dordrecht. Bloemen- mest in busjes, evengoed als Verkade's beschuit en van Houten's cacao. Deze busjes zijn echter bestemd voor inhuldigingssouvenir en prij ken dan ook met het portret onzer koningin. Leve de reclame!! Buitenland. 't Is alweer de oude, de vervelende, de onge nietbare geschiedenisterwijl de Amerikanen (die hun nieuws over het bij Santiago voorgevallene tot dusver uitsluitend ontleenen aan de officieele Spaansche lezingen, aan dagbladtelegrammen en gemoedelijke verhalen van officieren, te Kaap Haïten aan den man gebracht) bij hoog en bij laag verzekeren, dat de schout-bij-nacht Schley alleen bedoelde het verkrijgen van een terrein verkenning en de zekerheid omtrent admiraal Cervera's verblijf, geeft men te Madrid hoog op van wat men heethet bombardemant van San tiago en den aanval op de baai Dit kinderlijk vermaak hindert feitelijk nie mand en de onmiddellijk er bij betrokkenen schijnen er bij voortduring pleizier in te behou- den t is een vorm van zelfbedrog en zelf begoocheling, minder bedenkelijk dan menige andere „Een treffen tusschen Cervera's eskader en Schley's scheepsmacht" 't is kortweg belache lijk, dus zeggen de Yankeesen te Santiago, èn te Havana èn te Madrid is men ongehoord in zijn schik over wat men heet de mislukking van den aanval der Amerikanen en de verjaging der schepen van Schley met averjj, doch bezadigde j lui die zich niet verheugen over een doode mees, j weten heel wel, dat Amerika's marine heel wat sterker is dan de Spaaosche en dat deze zich moet bepalen tot een defensief optreden, terwjjl gene offensief kan te werk gaan Toen Schley Dinsdagmorgen 'ontdekte dat de Spanjaarden zich bezig hielden met het herstel van de forten aan den ingang van de haven, begon hij met het bombardement, om hun te be letten daarmee voort te gaan. Het bombardement duurde een uur. De Span jaarden beantwoordden hevig het vuurzij ver lieten hun posten in het gevecht niet ondanks den regen van granaten, die om hen heen neer viel. Het vuur der Spaansche batterjjen had over 't algemeen weinig uitwerking, doch de Ameri- kaansche kruiser „Harvard" werd beschadigd, In zijn bericht verklaart de correspondent dat het fort Morro door de Amerikaansche kanonnade tot puin geschoten is. Yerder verklaart hij dat Schley zich eerst terugtrok toen het beoogde doel ver kregen was. Hij dacht er niet aan de doorvaart naar de haven te forceeren. Het departement van marine zal geen ernsti- gen aanval van den zeekant op Santiago doen dan nadat het machtige eskader voor de haven ver zameld zal zijn. De aanval te land zal terzelfder tijd plaats hebben, waarbij de Amerikanen hopen geholpen te zullen worden door de insurgenten, die alle dagen met Schley in verbinding staan. Nu heet 't, dat de schout-bij-nacht Schley in het commando vóór Santiago vervangen is door admiraal Sampson, met het strikte bevel geen slag te leveren voordat er een landing mee kan sa mengaan en het departement van marine te Was hington heeft 't wenschelijk geoordeeld nadruk kelijk tegen te spreken het bericht van een over winning aan Amerikaansche zijde het fantasie product der sensatiepers! Zou er tusschen die vervanging van Schley en die tegenspraak soms ook eenig verband bestaan zou men te Washington Schley's doen of ongemo tiveerd en avontuurlijk ofte weinig krachtig oor- deelen Terwijl de minister van marine te Madrid in antwoord op. een vraag repliceerde dat bij het bombardement van Santiago admiraal Cervera zelf de bewegingen leidde aan boord van de „Colon", die de admiraalsvlag in top had; ter wijl de ministers het stilzwijgen bewaren over het gerucht, dat het eskader van Cervera San tiago na het gevecht zou verlaten hebben, deelde „de Impartial" de grond van een telegram uit Havanna mee, dat Cervera niet te Santiago was op het tijdstip van het bombardement: hij was vertrokken met zijn eskader, alleen achterlatend de „Cristobol Colon," die een herstelling van de stoomketels noodig hadmen weet niet waar zich de rest van het eckader bevindt. Wat daar nu van te denken: wil men van Madrid uit de Amerikanen in gestadige onrust houden door de mogelijkheid te doen bestaan dat Cervera eensklaps aan Amerika's kust ver schijnt ('t zij dan dat hij niet te Santiago ge weest is tijdens de schietpartij, 't zij hij onver wijld vertrokken is!) of wil men Amerika's vloot tot dwaasheden verlokken als een forceering van de invaart der baai van Santiago? Spanjes minister van oorlog heeft de positie van de regeering te Madrid heel wat gunstiger geheeten dan van de regeering te Washington terwijl deze voortdurend in spanning en opge wondenheid verkeert, telkens van meening ver anderend en geen bepaald plan bezittend hoe ge bruik te maken van de doode en levende strijd krachten te harer beschikking, leeft het bewind te Madrid in kalme, rustige afwachting, zeker dat de taaie volharding en het traditioneele weer standsvermogen Spanje eindelijk de zege zullen doen behalen! Men .wil van soldaten dat zij „blauwe boo- nen" goed verdragen. In oorlogstijd doen zij in dezen wel hun best. Maar tegen slechte aardap pelen kan zelfs geen soldatenmaag, althans in Straatsburg zijn 31 artilleristen door het eten van aardappelen ziek geworden. De Porte heeft thans weer aan Rusland voorgesteld de oorlogsvergoeding te betalen in 300.000 ponden dadelijk en .de rest in drie even- groote jaarlijksche stortingen. Ook de 1ste Juni is voor een deel van En geland met sneeuw gekomen. In Zuid-Bed- fordshire heeft gistermorgen een geweldig on weer gewoed met sneeuw-en hagelstormen Keizer Wilhelm is zóó ontevreden over den stand der fortificaties van Lotharingen dat hij generaal Yon Falkenstein, inspecteur der forten te Metz, ontslag heeft gegeven. Een wedstrijd in het telegrafeeren heeft te New-York plaats gehad. Een aantal dames en heeren telegrafisten, die in twee klassen ver deeld waren, namen aan dien wedstrijd deel. Winner was hij *of zij, die in 5 minuten het grootst aantal woorden seinde. Van do dames kreeg juffrouw Emma Vopselor uit New-York met 241 woorden den eersten prijs. Van de hee ren bracht J. D. Hinnant, eveneens uit New- York het tot 252 woorden. Indien het een wedstrijd in het praten had gegolden, ongetwijfeld zouden dan de dames het hebben gewonnen. In Spanje heerscht groot gebrek aan zil vergeld. Het is meestal onmogelijk papiergeld te wisselen, tenzij men 5% korting wil toestaan. Alle beambten ontvangen hunne salarissen in papier, wat de toestand nog onaangenamer maakt. De minister van financiën zal den uitvoer van zilvergeld verbieden. Een matroos uit Cadix, 's mans naam is Daza, heeft een nieuw ontploffingsmiddel uitge vonden, dat een verschrikkelijke uitwerking moet hebben en alle bekende stoffen overtreft. Er zijn proeven genomen en zijn uitstekend geslaagd. Een gevaar voor Amerika, waarin Edison wer keloos blijft! Een nieuw middel tegen kiespijn. Voor de ongelukkigqn, die bezocht zijn met een bron van kwelling in den vorm van holle kiezen, schijnt thans een lichtstraal der hoop te gloren. Er is een middel gevonden, een eenvou dig wit poeder, dat, zoodra er een kleine hoe veelheid van in de holle kies wordt gebracht, zoodat het met de zenuw in aanraking komt, de pijn voor vele uren verdrijft. Dit middel heet orthoform, is niet vergiftig, werkt antiseptisch en heeft bij verscheidene proefnemingen gunstige resultaten. Orthoform is slechts de „familiare" naam van het product. Wetenschappelijk wordt het aangeduid met de benaming p-amido-m-oxy- benzoezuur-methylesters. Wie dit woord zeven maal achtereen goed uitspreekt, krijgt van de fabriek, waar het poeder gemaakt wordt, een premie. De „Duitsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank" gaat door een enquête de stelling onderzoeken, dat personen die het wiel- rijden beoefenen, minder alcohol gebruiken dan toen zij nog eenvoudig voetgangers waren. Zij zal de resultaten publiek maken. Die zijn na tuurlijk een bevestiging van de stelling ieder wielrijder weet dat uit eigen ervaring. Te Broek op Langedijk is een com missie gevormd! voor de kroningsfeesten. Voor zitter is de heer A. Slot, burgemeestersecreta ris, de heer W. A. van Bommel en penningmeester de heer C. Wagenaar. Het feest zal gevierd worden op 31 Aug. en 1 Sept. Programmaschoolfeesten, zang- en muziek uitvoering, illuminatie en vuurwerk. (Tel.) In de j.l. Woensdag gehouden vergadering van de Politieke Vereeniging „Vrijheid" aan de Langedijk en Sint Pancras werd, in de plaats van den heer P. Buis, die zich heeft terugge trokken in het belang der liberale partij, tot can- didaat gesteld de heer Jb. Zijp van Wieringer- waard. Gedurende de Maand Mei 98 zijn op het Hulpkantoor te Zuidscharwoude, in de Rijks postspaarbank ingeschreven 87 inlagen, tot een gezamenlijk bedrag van f4823,04, tegen 16 terugbetalingen uitmakende te zamen f 2179. Het getal nieuwe aangevraagde boekjes bedroeg zes stuks, welks laatste is genumerd 8900. Het Peest dat ook op 31 Augustus te Zuidscharwoude zal worden gevierd, zal zich niet uitsluitend bepalen tot een kinderfeest. Naar de financiën dit toelaten zal er ook een Volksfeest aan worden verbonden. Correspondentie. De korte mededeeling, die wij de vorige week plaatsten onder het ingezonden stuk van den heer W. v. d. M., dient nadere toelichting. Bij nauwkeurige lezing heeft het den schijn alsof wij uitsluitend aan de Geheel-ont- ho«ders de gelegenheid ontnemen, ter propaganda voor hun beginsel, ingezonden stukken ter plaat sing te zenden aan ons blad. Het spijt ons onze bedoeling niet juister* te hebbeu omschreven, en alzoo de beschuldiging op ons te hebben geladen, dat wij niet onpar tijdig zijn gebleven in de zaak der geheel-ont houding. Om dus te voorkomen dat eene verkeerde meening worde gevestigd, omtrent het standpunt dat wij wenschten intenemen tegenover de geheel onthoudingszaak, berichten wij thans aan geheel onthouders zoowel als aan niet-onthouders in het algemeen, dat wij ons blad niet openstellen tot het plaatsen van ingezonden stukken, als middel om, met betrekking tot deze zaak, eenige mee ning te verbreiden of aan te bevelen. Wij hopen door deze mededeeling voldoende „amende honorable" te hebben gedaan. Red. Burgerlijke Stand. Gemeente Zuidseliarwoude. Ingeschreven van 131 Mei 1898. Ondertrouwd en GetrouwdA. v. Bergen en N. Dekker. GeborenTrijntje, d. v. K. Kerkmeer en W. Tulling. Elisabeth, d. v. Johs. Groen en E. Wahlen. Abraham, z. v. J. de Boer en A. Vis. Cornelis, z. v. C. Stam en C. Metselaar. OverledenLevenloos aangegeven kind van C. Heertjes. Hendrika Keizer oud 66 jaar. Gemeente Broek op Langendijk. Ingeschreven van 131 Mei 1898. BevallenA. Kaas —Kansen, z. Th. de Boer —Baars, d. Tr. Hoogland—Kos, z. N. Dirkmaat v. d. Molen d. G. Madderom— Schoenmaker z. OndertrouwdR. Slot te Warmenhuizen en I. Wagenaar. GehuwdKlaas Kaas 25 j. en Jitske de Jong te Harlingen, 22 j. Jb. Vredenburg 22 j. en M. Keur 23 j. Jan de Does 24 j. en Aafje Kruk te Noordscharwoude 26 j. Pieter Koedijk 26 j. en Naatje Tromp 29 j. Jb. Bruin 24 j. en Aaltje Groot te Winkel 20 j. OverledenKI. Stins echtg. van Wilh. Klein 69. j. A. Hoogland 11 dagen. Jb. Madderom 1 j. M. Hart 12 weken. PREDIKBEURT EN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL Zondag 5 Juni geen dienstwegens vacature. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 5 Juni geen dienst. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Zondag 5 Juni v.m. 9 uur, nm. 2 u. ds. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 5 Juni vm. 9,30 ds. Melchers. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 5 Juni v.m. 9 u. n.m. 2 u. ds. Gemser. GEREFORMEERDE KERK. (Zuiderkerk.) Zondag 5 Juni vm. 9,30nm. 2.30 ds. Bakker. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK. Zondag 5 Juni vm. 9.30 nm. 2.30 Godsd.oef. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 5 Juni vm. 9,30 ds. Fleischer. Marktberichten. ALKMAAR, 3 Juni 1898. Aangevoerd: 443 stapel Kaas, wegende 163227 Kg. Kleine 126,50 Commissie a f 23,50 Middelbare f 24.50 ALKMAAR, 4 Juni 1898. Aangevoerd: 11 Paarden f 100,a f 500.15 Koeien f 100. a 150; 83 Nuchtere kalveren f G.a f14. Vette Kalveren f a fper kilo f0.— aO. 191 Schapen f 12, a f22,—442 Lammeren f8, 12.130 Magere varkens f 14.— a f17. 190 Biggen f 6. a 19,50; 22 Bokken f 2.a f 6. 16 kleine id. f 0.30 a 10,60. Boter per halve K.G. f 0.45 a f 0.50. Kippen f 0.40 a f 1.20; eenden 0.50 a f 1, konijnen f0.20afl.—kippeneieren f3.a f3.25 eendeneieren f2.90 a 0.kuikens f0.a f 0. SCHAGEN, den 2 Juni 1898. f - 125 145 30 Geldekoeien (magere) 100 140 15 Idem (vette) 150 250 50 Kalfkoeien 100 160 45 Nuchtere Kalveren 6 14 40 Schapen (magere) 14 18 60 Idem (vette) 19 23 125 Overhouders 16 23 1300 Lammeren 6 12 20 Bokken en Geiten 1 8 45 Varkens (magere). 12 19 25 Vette varkens p. kilogr.,, 0 36 0 39 •7 9 50 20 50 0 10 0 75 11000 Kipeieren (per 100) 2 25 75 9000 Eendeieren 2 90 1200 Boter (Kilogram) 0 85 95 400 Kaas 0 40 50 De prijzen der magere geldekoeien en kalfkoeien bfij ven stationairde handel in vette koeien was graag le kwaliteit gold 31 cents per halve kilogram. In verband met de luStelooze vleeschmarkt te Lon den, was de handel in vette schapen en overhouders stug. Lammeren blijven nog vry hoog in prijsde han del is traag. De prijzen der vette varkens, de laatste weken gedaald, hebben zich nog niet hersteld. ALLERLEI. Middels tegen verkoudheid. Oom, vroeg de bezoeker, heeft u ook een mid deltje tegen verkoudheid? Oom opende zijn lessenaar, haalde uit een van de laden een bundeltje uitgeknipte stukken uit couranten en tijdschriften met een koordje om wonden en wierp dit naar den vrager. Of ik een middeltje weet tegen verkoud heid bauwde hij hem na. Beste jongen, ik heb 627 onfeilbare middeltjes tegen verkoudheid. Ik ben al vier en veertig jaren bezig ze te ver zamelen. Probeer ze maar achter elkander en als ze je niet helpen heb ik er hier een ander rolletje toonende nog honderd zestien. Een verkoudheid, jongenlief, hoef je niet langer te hebben dan je zelf wil. Bij de geweldige hoestbui, die oom op dit oogenblik te pakken kreeg, maakte neef dat hij weg kwam. Wandelen. Omdat straks de tijd van veel te rijden weder aankomt, achten wij het niet ondienstig van er op te wijzen dat „wandelen" altijd nog de aller beste van alle lichaam-oefeningen gebleven is. De beenen waren er eerder dan de rijwielen, en de houding bij, de beweging van het wande len, zijn de meest natuurlijken, voor de spieren, den bloedsomloop, de ademhaling, voor het lichaam in zijn geheel, in een woord. Geneer u daarom niet, als gij rijdt, van tusschen- wegs ook eens een eind te gaan loopen, ook als helling, weg of andere oorzaak u daartoe niet dwingen. De verandering zal u wel degelijk wel dadig zijn. Wij hellen ér toe over van te denken dat dan ook uit dat oogpunt alleen, de wijze natuur de regendagen, zoo er tusschendoor, geschapen heeft. Wees dan echter ook zoo vriendelijk van naar die stem der natuur te luisteren en op die dagen uw beenen voor loopen te gebruiken, en niet dan nog weder eens in een tram of iets dergelijks te gaan zitten. (Crescent Bulletin.) Witte strooien hoeden maakt men schoon aldusmen mengt zwavel en koud water tot een dikke brij, maakt den hoed nat en bedekt hem met de brij totdat men het stroo niet meer ziet wrijf zeer hard, borstel de zwavel af tot de hoed mooi wit wordt. Dit gaat vlug en gemakkelijk. Een damesbriefje. Mjjnheer W. zat op zekeren avond aan zijne schrijftafel, toen zijne vrouw zeide: Wil je een briefje aan Sylk en Sattin schrij ven, om hun te zeggen, dat ik de vijf meter voe ringkatoen moet hebben, die ik dezer dagen ge-

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 3