Weekblad voor LANGEDÏJ K en Omstreken. N°. 24. Zondag 12 Juni 1898. 7e Jaargang. J. H. KEIZER. Nieuwstijdingen. Feuilleton. 0)1 EEN KLEINIGHEID. NIEUWE lUUIIJkfB COURANT Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oudkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 50 ct., franco p. post 0O ct. UITGEVER: BUREEL: lïoord schar wo ud e PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 15 regels 30 ct.s elke regel meer 5 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. Sint Pancras 10 Juni. Eenige jonge lieden uit een naburig dorp hebben hier Zon dagavond 1. 1. aardig huisgehouden. Nadat zij eenigen tijd in een der hier bestaande herbergen hadden vertoefd, verlieten zij deze. De herbergierster, blij, dat de heeren vertrokken waren, blies gauw het licht uit om zich ter ruste te begeven. Doch weldra kwamen dezelfde be zoekers terug en eischten binnengelaten te worden. Natuurlijk werd hun niet opengedaan. Met geweld trachten zij nu binnen te komenzij trapten een gat in de deur, waardoor twee van hen binnen kropen. Terwijl de herbergierster en haar zoon de handen vol hadden aan een der twee, kaapte de ander een flesch met brande wijn weg, waarna zij de herberg weder verlieten. Van een en ander is procesverbaal opgemaakt. Ongetwijfeld zal dit muisje voor de inbrekers wel een staartje hebben. Ook te Koedijk is nu iets gedaan ter bestrij ding der rattenplaag. Het gemeentebestuur heeft namelijk 50 gulden disponibel gesteld. Voor iedere rat wordt 10 cent betaald. Dinsdag den 7 dezer heeft de Hooge Raad het cassatie beroep van den heer T. Swaag te Barsingerhorn, in zake de uitspraak der Rechtbank te Alkmaar, betreffende de uitkeering der Maatschappij van de tramlijn Schagen Wognum, verworpen. Men mag nu verwachten, dat spoedig met kracht gewerkt zal worden om de lijn te doen gereed komen. Met het leggen der rails is men reeds genaderd tot Winkel van Wognum uit en tot Barsingerhorn van Schagen. De verbouwers van groenten zien reeds met ver langen de opening te gemoet, want voor 't ver voer der groenten is alle hoop op den tram ge vestigd. Men deelt ons het volgende mede Jl. Donderdag, ongeveer 4 uur des namiddags, werd te Heer-Hugo waard het lijk van een vrouwspersoon drij vende gevonden door een meisje, dat bij nader onderzoek tot de vreeselijke ont dekking kwam, dat het haar zuster was. Van een ongeluk schijnt hier geen sprake te zijn. Het verdronken meisje was de bruid en zou spoedig trouwen met zekeren S., aan wien zij, naar 't schijnt, vooraf een brief moet hebben geschreven, waarin zij hem van hare plannen schijnt te heb ben verwittigd. Onaangename verwikkelingen schijnen de oorzaak te zijn, die tot deze droevige daad hebben geleid. Iets voor bijgeloovige lieden! De 31ste Augustus de dag waarop II.M. Koningin Wilhelmina meerderjarig wordt en 's Lands regeering aanvaardt zal, volgens Falb, de kritiekste dag van het heele jaar zijn. Zoo ooit, dan hopen wij ditmaal, dat de weer- profeet zal blijken een slecht weerprofeet te zijn Die weet wat een eerlijk mensch toekomt Dezer dagen liet een Duitsch reiziger, in ge zelschap van een schoone uit Gorinchem, bij zijn vertrek, richting Geldermalsen, zijn valies in de wachtkamer staan. Terstond werd een onderzoek ingesteld en bleek het dat het open valies o. a. inhield tachtig dui zend gulden! Nog denzelfden dag kwam de reiziger zijn valies terugvorderen en schonk, toen hem dit ongeschonden werd overhandigd, den bediende de belangrijke gift van 50, zegge vijftig cent. Tegen de aardvloo, die zich nu weer in me nigte op de velden vertoont, wordt ook aanbe volen houtkrullen of houtwol in heete steenkolen- toer te doopen en tusschen de planten te leggen. Eigenaardige menschen! Terwijl een koopman in bessen te Goes bekend maakt, dat hij zijn product in ieder geval vóór 18 Juni zal leveren, dus al weet hij niet, hoe dit er uitziet, adverteert een ander aldaar, dat hij ontvangen heeft een bezending wollen kindermut sen en dergelijk warm goedje. Die voorziet dus een kouden zomer Gevaarloos gas. Met eigengemaakt gas kan ieder huisbewoner zijn huis verlichten en verwarmen, en wel 50% goedkooper dan door gas uit de fabriek. Misschien is nog het meest kenmerkende van dit gas, dat men geen gevaar loopt er door verstikt te worden, ingeval van onachtzaamheid. Dit is te danken aan het materiaal, waaruit het bereid wordt, namelijk gasolinedamp en zuivere dampkrings lucht. Neemt men de lucht weg, dan blijft de koolwaterstof over. Iemand kan slapen in eene kamer, terwijl de kraan geheel open is, en wel 100 uren lang, voordat hij eenig nadeel onder vindt. Met andere woorden, iemand kan naar zijne slaapkamer gaan, het gas nitblazen en den volgenden dag opstaan, zonder hinder te hebben van het ontsnappende gas.. De gasoline wordt ergon3 achter in of buiten het huis geborgen, buiten gevaar van mogelijke ontploffing, en daartoe in een put in den grond bewaard. Een systeem van pijpen voert saamge- perste lucht naar den gasolinehouder, waar de dampende lucht in behoorlijke verhouding wor den vermengd. Het gas is dus gereed om door buizen te stroo men en gebruikt te worden. De kleur der vlam is wit, helder en de vlam brandt standvastig. Het licht is opmerkelijk sterk, zonder dat het al te hel is. De uitvinder Bailey is van plan, inrichtingen op kleine schaal te vervaardigen, zoodat iedereen zijn eigen grs kan maken. Regel en regelloosheid. Orde heeft drie voordeelenZij ondersteunt het geheugen, zij wint tijd uit, zij is een be- houdmiddel voor het goed. Regelloosheid brengt drie ongemakken mee: Verveling, ongeduld en tijdverlies. Orde heeft drie dienaren noodig De wil, op lettendheid en handigheid. Regelloosheid heeft drie meestersOverhaas ting, luiheid en onbezonnenheid. Nieuwe koffie ver valsching Het „Maandblad tegen de Yervalschingen" meldt Onder den zonderlingen naam van „Gewas- schen Santoskoffie" komt een koffiesoort in den handel voor, welke met zaagsel (zoo het heet om de koffie „droog" te maken) gecentrifugeerd is geworden. Het hoofddoel is evenwel, om de snede der boonen met zaagsel op te vullen, waar door de koffie gezegd wordt buitengewoon fraai te worden en in de waardo circa 30 cents per kilo „stijgt!" Men vergeet natuurlijk er bij te voegen, dat men ten deele zaagsel in plaats van koffie voor zijn geld krijgt, en wij achten het derhalve wenschelijk, tegen dit nieuwe product te waar schuwen Hoe 't soms in Amsterdam toegaat. Aan beide zijden der St. Pieterspoort, een der korte verbindingswegen tusschen de Nes en het Rokin, stond Donderdagavond om zes uur een hoop nieuwsgierigen, wier aandacht zich bepaalde tot een paar politie-agenten en een tweetal poli tiebeambten in hurgerkleeding, die hadden post gevat voor een „café-tje" in de Poort. In dit „café" waren beneden bijna alle ruiten verbrijzeld, deur en vensters waren met planken toegespjj- kerd, het café was potdicht. De ramen van de eerste étage zagen er ook al uit of ze een bom bardement hadden doorstaan. Weldra bleek, dat de politie zich ter plaatse bevond, om een tweetal jonge mannen te arre steeren, die zich in het café schuil hielden, en een jonge vrouw ernstig mishandeld hadden en daarom mee naar 't bureau moesten. Het voor werp van die mishandeling stond, gekleed in rok en blouse, in de Nes. Zij had een arm verbonden en een blauw oog. Het duurde niet lang, of door de ruiten van de bovenkamer kwamen twee mannenhoofden te voorschijn, een met een hoed, het ander met een pet gedekt. Toen een der politiebeambten in hur gerkleeding de bezitters dier hoofden uitnoodigde beneden te komen. De politie hield de wacht tot omstreeks acht uur. Naar men mededeelde verscheen toen de commissaris van politie van de St. Pietershal, de heer Versteeg, en gaven de beide mannen zich over. Bij onderzoek naar de oorzaak van den ontred derden toestand, waarin zich het café bevond, vernam men, dat het al eenige dagen lang een kampplaats was geweest, waar de exploitant van deze ontspanningsplaats en de mishandelde jonge vrouw en haar aanhang elkaar slag hebben gele verd. De aanleiding tot dezen oorlogstoestand had de man gegeven. Hij had langen tijd met het thans mishandelde meisje in liefdesbetrekking ge staan. Zij had een paar honderd gulden voor meu bilair uitgegeven en toen waren ze samen het café begonnen. Doch nauw in 't bezit van het zaakje, had hij haar aan wie hij zijn geluk te danken had, buiten do deur gezet en een andere vriendin in huis gehaald. Van daar dagen lang krakeel en twist; zijn gewezen vriendin sloeg de ruiten in en nauw waren ze weer gezet of opnieuw vielen ze als slachtoffers van haar vrouwen wraak. 's Middags kwam de weggejaagde vrouw weer met eenige vriendinnen; het café zou weer een bestorming doorstaan en toen deden de eigenaar en een vriend een uitval; een van hen was ge wapend, volgens den een met een pook, volgens den ander met een ijzeren stang en toen werd de wraakzoekende jonge vrouw geducht toege takeld. Voor deze mishandeling zal de dader of zullen de daders zich nu ongetwijfeld voor de justitie hebben te verantwoorden. Hoe welig te Amsterdam het „bedrijf" van rijwieldief tiert, kan blijken uit het feit, dat in zes maanden tijds bij de politie aldaar 368 rijwielen als vermist zijn opgegeven. Wat zitten er toch een oneerlijke lui op de fiets. Nieuw telegram-tarief. De Staats-Courant bevat het Kon. besluit van den 20 Mei jl. houdende wijziging van het re glement voor den dienst der Rijkstelegraaf. Het eenig artikel van dat besluit luidt als volgt „De seinkosten voor telegrammen tusschen twee Nederlandsche kantoren in verschillende Novelle van JASSY TORRUND, uit het Duitsch door C. H. W. B. 5.) Toen Franciska het huis van den advo caat verliet, en onwillekeurig rechts en links rondkeek, zag ze voor een winkelraam haars mans nicht staan, schijnbaar verdiept in de beschouwing der uitgestalde koopwa ren. Franciska schrikte en verwijderde zich haastig in tegenovergestelde richting, vurig hopend, dat Aurelia haar niet zou hebben opgemerkt. Hoe vergiste ze zichFreule von Hagen had immers haar wegen nagespeurd zulk een sluwe jageres kon het spoor van het niets kwaads vermoedend wild niet gemak kelijk verliezen Franciska kwam thuis en terwjjl ze zich in den gang van hoed en mantel ontdeed, ging de pleegzuster met een blad vol ledige fleschjes en glazen naar de keuken. »M(jnheer weet, dat u was uitgegaan, mevrouw. Freule von Hagen heeft het hem gezegd", sprak ze en voegde er op beschei den toon bjj»Ik geloot, dat het beter was, als freule von Hagen niet bij mijnheer werd toegelaten, ze windt hem zoo vreese lijk op." »Daar hebt ge gelijk in, zusterbeaamde Franciska volmondig. Daarna ging ze Ernst's kamer binnen. »Waar zjjt ge heen geweest?" vroeg de zieke, die bleek en uitgeput in de kussens gezonken lag. Franciska legde glimlachend een ruikertje viooltjes en een paar sinaasappelen voor hem neder. »Een beetje lucht geschept, lieve tyran" sprak ze vroolijk. Sedert zus ter Valerie hier in huis is, kunt ge me immers best missen »En ik heb u verzocht, dat ge u in acht zoudt nemen, Fransje, maar ik zie het wel, als de heer des huizes ziek is, heeft hij bijna niets meer te zeggenJe bent een ongehoorzaam vrouwtje gewordensprak Ernst half op schertsenden, half op beris penden toon. »Wees niet boosDe zon scheen zoo lekker en de irissche lucht heeft mij goed gedaan." Inderdaad waren Franciska's wangen helder rood gekleurd door het snelle loopen en de koudemaar een hevige hoestbui legde haar het zwijgen op. »Ziet ge, kind, dat zijn nu de gevolgen Wat maakt ge me angstig, Franciska riep de zieke bezorgd. Zij stelde hem ge rust, dat zou wel weer voorbijgaanze had ieder vooejaar zoo'n aanval van verkoud heid. Maar het ging niet zoo spoedig voorbij. Tegen den avond kreeg ze een lichten aanval van koorts en daarbij hoestte Fran- boos de ciska zóó hevig, dat dokter Böhmer het hoofd schudde en zuster Valerie thans feitelijk twee zieken had te verplegen. De lichtzinnige patiente werd een streng huis arrest opgelegd. Dokter Böhmer kon overigens niet be grijpen waarom de jonge vrouw, wier echt genoot dagelijks vooruitging, zoo gedrukt en neerslachtig was, erger, dan dit het ge val was geweest, toen haar man in gevaar verkeerde. Hij sprak hierover met den re- geeringsraad. »Ik begiijp niet, sprak hij, terwjjl hij zijn grooten neus nadenkend tusschen duim en wijsvinger wreef, »wat het schepseltje deert. Haar ziekte schijnt mij meer toe eene van de ziel, dan van het lichaam te zijn. Dat beetje catarrhe was niet zoo erg, gij zelf wordt dagelijks beter dus, waarom kan ze verdrietig zijn Heeft ze misschien slechte tijding van huis ontvangen Er doen zich zulke wonderlijke symptomen voor! hij telde na op de vingers: »geen slaap, geen eetlust een onbegrijpelijke gejaagd heid en zenuwachtigheid, zooals ik tot nu toe bij het gezonde, verstandige vrouwtje nog nooit heb opgemerkt." »Zjj zal zich tjjdens mjjn ziekte overspan nen hebben, dokter hernam de regeerings- raap, wien deze opsomming hjj wist zelt niet waarom pijnlijk aandeed. jHm ja 'tis mogelijk« hernam de oude practicus, slechts ten halve overtuigd. Hij brak het gesprek af, want de patient was nog zwak. Franciska zat aan Ernst's bed, bezig met een handwerkje; spreken mocht ze niet, keel deed haar pijn en veel spreken ver moeide haar. Ernst las sedert langen tijd voor de eerste maal weder de courant af en toe sloeg hij ter sluiks een bezorgden blik op zijn vrouw, die in diep gepeins ver zonken, met haar naaldwerk bezig was. Waaraan mag ze toch denken vroeg Ernst zich zelf af. Haar lippen waren op elkander gedrukt en een diepe rimpel lag tusschen de fijne donkere wenkbrauwen; haar gelaat was bleek en smal met blauwe kringen onder de oogen, die van slapelooze nachten spraken. Ernst geloofde, dat ze iets voor hem trachtte te verbergen. En Franciska had nooit geheimen voor haar echtgenoot gehad. Haar jeugd was zoo kort, zoo zorgvuldig bewaakt geweest, dat haar hart nauwlijks vermoeden had van die er varingen en ondervindingen, waaraan an dere meisjes dikwijls reeds rijk zijn, vóór ze in het huweljjk treden. Ze had geen sentimenteele herinneringen aan vervlogen liefdegeluk, geen geheime betrekkingen, die uit het verleden, onheilspellend in het te genwoordige traden. Franciska's hart lag voor de oogen van haar man helder en rein als een schoone lentemorgengeen enkel verborgen hoekje met een kleine dwaze, lang begraven bakvischliefde was er in te vinden. En in hun huwelijk? Dag op dag had ze de groote, heldere, kalme oogen tot Ernst opgeslagen, en hetgeen hij in die wonder volle, bruine sterren las, het geloovig ver trouwen, de kinderlijke vereering, de vurige, innige liefde van haar kuisch vrouwen hart dat alles behoorde hem toe, slechts hem alleen en had zijn ziel dagelijks met nieuw geluk vervuld. Zoo was het geweest tot aan zijn ziekte. Neen hij bezon zich nauwkeurig, ofschoon hij er in den aan vang geen acht op had geslagen. Reeds gedurende de laatste dagen voor zijn ziekte was het, alsof Franciska hem iets verzweeg, dikwijls had ze een aanloop genomen, als om te spreken, hem met een onrustigen, onderzoekenden blik aangezien en eensklaps gezwegen of het gesprek ge leid op een alledaagsch onderwerp. Toen had hij bij zijn dagelijks toenemende over spanning er geen acht op geslagen nu schoot hem dit alles weder te binnen en martelde hjj zjjn arm vermoeid hoofd met allerlei vragen. Een diepe zucht, die onwillekeurig uit Franciska's boezem opwelde, maakte een einde aan de zwaarmoedige overpeinzingen van den zieke en deed hem de hand naar zijn jonge vrouw uitstrekken. »Kom eens hier Fransje sprak hij zacht, en toen zij hierop naast het bed neder- knielde, nam hij het bleeke, lieve gezichtje tusschen zijn beide handen »Zeg me eens, hartje, wat scheelt er aan? Er is iets,dat u kwelt, dat zie ik immers en gij wil het mij niet zeggen om mij te sparen. Maar ik ben nu sterk en gezond en smeek je het mij te zeggen. Ge kwelt me onein dig meer door uw zwijgen, dan dat ge eer lijk de waarheid zegt. Dus spreek, lieveling wat scheelt u Ze schudde het hoofd, maar moest de oogen nederslaan voor zijn trouwen, vra- genden blik. Haar ademhaling was gejaagd

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 1