Brieven uit „de Streek", plaatsen bedragen25 cent de 10 woorden of minder; 5 cent voor elke volgende 5 woorden of minder van 11 tot en met 50 woorden, en 5 cent voor elke volgende 10 woorden of minder voor de woorden boven 50. „De seinkosten voor telegramman tusschen een Rijkskantoor en de binnen den bestellings kring van dat kantoor gelegen bijkantoren (lo- caaltelegrammen) bedragen 12 cent voor de eerste 10 woorden of minder, doch worden voor de woorden boven 10 berekend als in het eerste lid van dit artikel voor de gewone telegrammen is bepaald." Oud-Karspel. Den 7 en 8 dezer heeft al hier het jaarlij ksche schoolfeest plaats gehad. Den 7en maakten de kinderen der hoogste klassen pl. m. 50, een tocht naar Amsterdam en de dier gaarde, den 8en werden de andere kinderen in de gemeente zelve onthaald op allerlei lekkernijen. Natuurlijk was een tocht door de gemeente een der hoofdschotels van dit feest. Een vrouw en een enkel woord gaan niet samen Z ij moest op reis naar Zwitserland en h ij moest thuis blijven, maar hij was vol zorg voor haar en droeg haar op hem met een e n k e woord te seinen als zij goed en wel in l rank- fort was. Hij ontving des avonds het volgende telegram „Lieve KareiGoed en wel hier aangekomen kwart na zes. Een heerlijke dag gehad. Ben niets vermoeid. Alles gaat goed. Pas vooral goed op het huis. Zorg geen kou te vatten en denk om hetgeen ik zei van je kousen en hemden. Vergeet niet de deur te sluiten. Schrijf lederen dag. Hoe aardig van je me te laten gaan. Jammer dat je niet mee kunt. Voor altijd de uwe: Anna. Een uur later had Anna een telegram terug Sein niet uit Zwitserland. Ik beu anders ge ruïneerd. Karei, Wat men soms in eieren vindt! Uit Nieuwolda wordt aan „N. Gr. Ct." ge- Op de meest onverklaarbare wijze geraken er in een ei een enkele maal toch dingen, welke er niet in behooren. We waren er eens getuige van dat in een kippenei een boon werd aange troffen. Een heel andere vondst deed iemand hier met een eendenei, waarin een slakje voorkwam. Ook zoo'n geval staat niet alleen. Een onzer ken nissen vond voor eenigen tijd in een dergelijk ei een klein kikkertje. Tweede Kamer. In de vergadering van den 9 Juni kwam o. m. aan de orde de rij wiel belasting, zesde grondslag der personeele belasting. Waren daartegen eenige adressen ingekomen, het voorstel vond in de Ka mer principieel geen bestrijding, en do njwiel- belasting werd dan ook tenslotte met 51 tegen 20 stemmen aangenomen. De 5 en 6 luiden als volgt: 5. De belasting bedraagt jaarlijks voor ieder rijwiel, ingericht voor een persoon, t 2, voor ieder rijwiel, ingericht voor meer dan een persoon, f4." 6. Met afwijking van 5 bedraagt de be lasting jaarlijks: a. wegens de rijwielen, die telkens voor korter tijdvak dan 21 dagen aan anderen ten gebruike worden afgestaan, en wegens de rijwielen, die ge- bezigd worden om onderricht in het wielrijden te geven of te doen geven, een en ander door per sonen die daarvan hun bedrijf maken of tot wier bedrijf zulks behoort, voor ieder rijwiel fl.50; b. wegens de rijwielen, die geregeld gebruikt worden om voor winkelneringen bestellingen op te nemen of waren te bezorgen, voor ieder rij wiel f 1." Een blijde tijding voor Holland meldt men uit Drente. Wie kent niet den ellendigen „veendamp die zoo vaak in de maanden Mei en Juni ons de heerlijkste zomersche dagen komt vergallen Men kan gerust zijn; hij komt dit jaar niet. Het losgehakte veen is nog even nat als in den win ter. De boekweit moet uiterlijk op den langsten dag gezaaid worden, en daarop bestaat thans natuurlijk geen mogelijkheid. Yoor menigen Drentschen arbeider echter is die „blijde tijding" een ramp. Zou die knoeierij bestaan? Wij reisden laatst zoo lezen wij in de ,Midd. Ct." met iemand, die het weten kon, want hij dreef er zelf hadel in. Waarin? In het uitsnijsel van klompenhout. Wij zagen een paar waggons van dat uitsnij sel en uitboorsel. We vroegen hem opperklompenmaKer als hij was wat men toch met dien afval ver richtte; of die de kosten van vervoer waard wa- Te Waard? vroeg hij met een leuk gezicht waard, mijnheer Dat gaat alles naar sommige bloemfabrieken, mijnheer, dat hout verandert in meel. Wie weet of u er al geen pannekoeken van gegeten hebt? Hoe ver de man de waarheid sprak of ons in 't ootje wou nemen, laten we onbeslistmaar we informeerden ook elders en kregen ook daar ten antwoord Grondstof voor tarwebloem! Er was dus een reukje aan. Zou het geen tijd zijn, om van tijd tot tijd de zoogenaamde tarwebloem te onderzoeken, of ze wel vrij is van houtvezel? Wij betalen belasting genoeg om den staat de middelen te verschaffen naar zoo'n bedrog onder zoek te doen enindien het bestaat, het te straffen en in 't vervolg te voorkomen. Statenverkiezing Schagen, Door de onderscheidene kiesvereenigingen en particulieren in het kiesdistrict Schagen zijn voor de a.s. verkiezing van 2 leden voor de^ prov. staten de volgende candidaten gesteldTh. J. Waller, Anna Paulowna; C. Prins, idem; Jb. Zijp Hz., WieringerwaardJ. Breebaart Kz., Winkel; J. Kooraon IIz., Winkel; P. Frans Pz., WarmenhuizenL. C. Kolff, Wïeringen A. P. Staalman, Helder. Aan den j.l. Woensdag te Barsinger- hom gehouden Kolfwedstrijd, vanwege den Kolf bond „Hollands Noorderkwartier," werd door 45 personen deelgcnomon. De uitslag was als volgt le prijs II. Moerbeek te Barsingerhorn met 144 p., 2e prijs Jb. Westerraan, aldaar met 144 p. (bij overkolven.) 3e prijs C. Zomer, te Zuid- scharwoude met 141 p., 4e prijs H. Ton, te Oud-Karspel met 135 p., 5e prijs C. Bijpost te Dirkshorn met 135 p. (bij overkolven.) 6e prijs S. Evers te Oud-Karspel met 133 p. Serieprijs W. v. d. Oord te Barsingerhorn met 52 p. In den Biljartwedstrijd word de le prijs ge wonnen door A. Kist te Zuidscharwoude, de 2e prijs door K. Blom te Broek op Langedijk, de 3e prijs door G. Yerkroost te Oud-Karspel. Naar wij vernemen is met dezen wedstrijd de Kolfbond ontbonden. In den avond van 5 dezer heeft te 's Gravenliage een vreeselijk voorval plaats ge- De gepensionneerde kapitein van het O.-Ind. leger Vemer heeft vier revolverschoten gelost op zijne vrouw en hare vriendin, de geschei den echtgenoote van notaris Meijer. Beide da mes worden zwaar gewondde dader werd in hechtenis genomen. De dader was nog niet wettig gescheiden van zijn vrouw, die buiten de echtelijke wo ning leefde met de gescheiden echtgenoote van notaris Meijer. Om die reden was de vij andschap van den man ook op deze dame over gegaan. Kapitein Yemer naderde met een vriend de beide vrouwen en loste vier schoten op haar op de revolver zat nog een kogel. Bij onderzoek werd op den dader een dolk gevonden. Hij verklaarde strychnine te heb ben ingenomen, wat intusschen niet met ze kerheid door de ontboden geneesheeren kon worden geconstateerd. Daar hij echter eenige verschijnselen van vergiftiging vertoonde, is hij naar het gemeente-ziekenhuis ter nadere verpleging overgebracht. De beide slachtoffers werden naar het ge sticht „Bronovo" gebracht maar konden daar niet worden opgenomen en zijn toen vervoerd naar de polikliniek van de heeren Schelkley en SteynParvé Mevrouw Meijer is aldaar reeds overleden. De berichten over den toestand van Mevrouw Yemer geven hoop op herstel. De dader ver klaarde in een vlaag van waanzin gehandeld te hebben. Uit het militaire leven van den dader valt het volgende te vermelden: De kapitein Yemer is 48 jaren oud en drie malen op Atjeh gedetacheerd geweesthij ver wierf daar, wegens zijn dapper gedrag bij de gevechten in de maanden September en Octo ber 1876, het ridderkruis der Militaire Wil lemsorde, welk eereteeken hem is toegekend bij Kon. besluit van 13 September 1877, No. 24. Hij is bovendien gerechtigd tot het dragen van het eereteeken voor belangrijke krijgsbe drijven en van het onderscheidingsteeken voor 20-jarigen officiersdienst. i de beide federaties zich vanzelf komen onder- werpen aan de Kompanie, die in het eind de sterkste bleek. Pedir-expeditie. Het „N. v. d. D." ontving volgend telegram uitlndië: Zondag bereikte de colonne-Van HeutzPa- dang Tidji en bleef daar. Dinsdag keerde zij naar Segli terug. De bevolking is overal gevlucht. De mare- chaussées doodden 12 vijanden. Maandag kwam de Selimoen-colonne te Pa- dang Tidji aan. Woensdag te Segli. Garoet blijft bezet. Panglima Polim is waarschijnlijk te Kemala. Uit dit particuliere telegram en het gisteren vermelde regeeringstelegram blijkt, dat de vij and nergens stand houdt en zonder veel in spanning door onze troepen werd verdreven. Zelfs de plaatsen, welke tot dusver genoemd werden als de bolwerken van het verzet, - Garoet als hoofdkwartier van Oemar, waar zich alle geestdrijvers verzamelden, Padang Tidji, waar Panglima Polim zich, naar het heette, zoo geducht had versterkt, - zij wer den zonder verlies genomen en bezet. 't Behoeft niet te verwonderen, wanneer men vaü Toekoe Oemar niet veel last meer zal hebben. Zoolang hij succes heeft, zullen de lieden in Pedir hem steunen maar gaat hij op den loop, dan is 't met zijn invloed spoe dig gedaan, want men zal niet vergeten, dat hij hier in het geheel niet thuis behoort. De Pedireezen zullen zich dan herinneren, dat hij in de inlandsche hiërarchie toch nooit meer was dan een oeloebalang (territoriaal hoofd) aan de Westkust, waarmede zij weinig betrek king hebben. Het grootste succes is zeker, dat Panglima Polim óók naar het Zuiden is uitgeweken, zoo als men meent naar Kemala in zekeren zin voor hem een Canossa. Daar hoopt hij in de Sultanspartij en bij de onverzoenlijke Oelama s (priesters) nieuwen steun te vinden. Kemala is het Atjehsche Mekka, waar wel licht nog het laatste hevig verzet is te wach ten. Een tocht daarheen schijnt onvermijdelijk en met de troepenmacht, welke kolonel Yan Heutsz thans onder zijne bevelen heeft - na de bijvoeging van de colonne uit Selimoen on geveer 4100 militairen is die ook zeker te verwachten. Indien Kemala eenmaal door de onzen is bezet, dan, mag men verwachten, zal alle te genstand ophouden en zullen de hoofden van XXXIV. De aardappelmarkten aan de Streek zijn thans alle geopend, doch de aanvoer is, uitge zonderd die aan het station te Bovenkarspel nog gering. Te Hoogkarspel en Broekerhaven werden sedert de opening p.m. 25 manden aan geboden. Te Enkhuizen komt de laatste dagen iets meer ter markt, zoodat de totale aanvoer omstreeks 250 manden beloopt. De markt te Bovenkarspel ontving evenwel het leeuwenaan deel en kan reeds op een totale aanvoer van bijna 800 halve H.L. wijzen. Ook wat de prijs betreft maakte de markt van de Yereeniging „de Tuinbouw" een goed figuur tegenover hare buren. Te Bovenkarspel werd dooreengenomen f 0,25 per V2 H.L. meer gemaakt dan te Enk huizen, terwijl Hoogkarspel en Broekerhaven ongeveer gelijk stonden met Enkhuizen. Daarbij dient evenwel te worden opgemerkt, dat het te Bovenkarspel aangeboden product, op het oog rijper en grooter van stuk is. Op laatst genoemde markt werden van Vrijdag 3 tot en met Donderdag 9 Juni, als gemiddelde prijzen besteed, f5,05— f4,75— f4,50— f3,80 f3,85 en f3,90. Te Enkhuizen in dezelfde volg orde f4,45- f4,30- f4,20- f3,40- f3,90 en f4,- Hoewel de grootte en de kwaliteit tamelijk uiteenloopen, zijn beide over het ge heel zeer bevredigend. Enkele partijtjes zijn reeds zeer mooi van kleur en doen daardoor vermoeden, dat de kwaliteit reeds vrij goed is. De voornaamste aanvoerders zijn tot nog toe de bloemkoolbouwers; van daar dan ook dat het aanbod aan de markt te Bovenkarspel het grootst is. Het zijn dan ook vooral die bouwers, die er zich het meest op toeleggen de aardap pelen zoo vroeg mogelijk te kunnen afleveren. Zij toch willen hun veld gaarne tijdig weder beschikbaar hebben voor een tweeden teelt n.i. de reuzen bloemkool en tevens trachten zij den aardappeloogst te doen afloopen voor het dek ken en snijden der bloemkool hunne zorgen vereischt. De volgende week kan dan ook te Boven karspel reeds eene tamelijk groote aanvoer wor den tegemoet gezien. De verwachting omtrent de te bedingen prij zen is zeer gunstig. In de eerste plaats, door dat de voorraad oude aardappelen niet groot is en deze flink worden betaald en ten tweede, omdat reeds nu een niet onbelangrijk gedeelte van den aanvoer naar hot buitenland, n.l. naar Duitschland wordt verzonden. Nu, het buitenland mag wel weder een handje helpen, want het aanbod be loofd belang rijk te zullen worden. Wees ik de vorige week op de gevaarlijke periode die onze karweiakkers hadden te door staan in middels is gebleken dat regen en wind daaraan vrij wat schade hebben toegebracht. De beste banen zijn geknakt en de opbrengst daarvan zal belangrijk beneden de daarvan ge koesterde verwachting blijven. Mosterd en erwten staan zeer goed te veld,, doch het uiengewas laat over het geheel veel te wensch over. Slechts enkele banen beloven een goeden oogst. Bloemkool en kool staan zeer bevredigend, hoewel een heirleger insecten, n.l. aardvlooien en zoogenaamde mosterdtorretjes, naar best doet om de planten in haren groei tegen te houden. De koolbouwer neemt daar evenwel geen genoegen mede en tracht de torren zoo veel mogelijk te vernietigen. Dat onze bloemkoolhandelaren nog maar moeilijk vrede kunnen nemen met het voor uitzicht, straks het toetal te moeten missen, bleek Dinsdag na afloop der aardappel markt te Bovenkarspel. De Heer Van Kleeff verzocht de handelaren een oogenblik te blijven, teneinde te beraadslagen of zij er genoegen mede zou den nemen om in het vervolg vlak 100 te ontvangen, of wel, dat zij zich daartegen zou den verzetten. De Heer Yan Kleeff gaf daarbij te kennen dat het hem vrij onverschillig was, of men per 100 of per 112 wilde verkoopen, doch het schijnt mij toe dat hot ter sprake brengen dier kwestie, wel eenigszins in strijd is met zijne verklaring. Het resultaat dier be spreking was, dat eene vergadering van ham delaren zou worden belegd op Donderdag 9 Juni bij den Heer Jb. Boon te Grootebroek. Hoewel die vergadering bij het schrijven dezer brief reeds is gehouden, is het resultaat daar van mij nog niet bekend geworden, doch er is geen twijfel aan, of zij zullen er naar streven om het toetal te behouden. Blijft de vereeni- ging „de Tuinbouw" bij het door haar genomen besluit tot afschaffing, dan zullen de handela ren zich er bij moeten neerleggen. De Tuin bouw heeft de macht haar besluit, niettegen staande de tegenwerking der handelaren, uit te voeren. Zal zij van hare macht gebruik maken? Ik wensch het van harte, doch ik vrees er voor. Van hier en ginds. In den tegenwoordigen tijd vindt men allerlei nieuwe manieren uit om kinderen op te voeden, en zoo mogelijk er wonderen van te maken. In Chicago heeft men nu een middel om te ma ken, dat kinderen den geheelen dag zoet zijn Wie dat middel heeft uitgedacht wordt niet ver meld, misschien wel een huismoeder met een groot kroost. Indien dat middel goed werkt, door sommige moeders wordt dit reeds bevestigd, zal er voor het „kousen borduren" geen tijd meer te kort schieten. In plaats dat de kinderen worden vermaakt, terwijl zij wakker zijn, wacht I de moeder, totdat het kind gerust slaapt, gaat j dan voor het bedje zitten en zegt het dan, wat zij het den volgenden dag gaarno zou zien doen i en hoe het zich gedragen moet. Volgens deze j suggestio-methode ontwaakt het kind den vol- I genden morgen juist in do stemming die de moe der gewenscht heeft, en volgt het den geheelen dag de voorschriften, die de moeder het 's avonds gegeven heeft. Wanneer de moeder met succes deze methode kan toepassen, zal de vader het toch ook wel kunnen. Yoor pantoffelhelden wordt hierdoor een niet onaardig middel aan de hand gedaan om het moeder de vrouw eens voor een enkelen keer lastig te mdken. Wanneer papa de(n) „kleine" eens op bevel van mama moet oppassen, kan hij niet beter doen dan passé als wraakneming deze suggestie-methode in minder goeden zin toe en leze het kind in zijn slaap het programma voor den volgenden dag voor. Het kon wel eens zijn dat mama den volgenden dag berouw gevoelde over haar bevel. In elk geval zullen dus beide partijen huismoeders en pantoffelhelden voor dit middel dankbaar ge stemd zijn, dankbaarder in elk geval dan zekeren N. te Borne, die aan een brillenkoopman nacht verblijf verleende en den volgenden morgen tot de ontdekking kwam dat hij vertrokken was met een sommetje van circa f 8.die hij den mensch- lievenden N. uit een niet gesloten kistje had ont sloten. Dat N. zijn woede ten toppunt klom voor de wijze waarop de brillenkoopman zijn vrien delijkheid beloonde, laat zich denken, en dat die woedde hooger sport bereikte op de ladder des toorns dan ooit een os zal klimmen, is wel zoo klaar als een klont. Toch hoort men zoo nu en dan van zonderlinge spelingen der natuur. Te Rotterdam ontsnapte nl. een os aan zijn ge leider en klom in dit geval zal hij wel gehold hebben bij een bewoner in de Van Meekeren- straat de trap op. Misschien wilde het beestje zich liever in z'n geheel als precentje aanbieden, al was 't dan geen Paasch, dan zich in verschil lende pondjes laten afwegen en oppeuzelen of misschien wilde hij wel zelfmoord plegen. Ook dat wordt schijnt 't mode onder de dieren. Omdat men z'n jongen had weggenomen verdronk zich een klein hondje tusschen Biarritz en Atelayo. Natuurlijk weer in het buitenland. Tot driemaal toe probeerde het dier tevergeefs zich van het leven te berooven, tot de vierde keer het hem gelukte. Misschien vergiste het dier zich en zag zijn eigen beeltenis in het water voor een zijner jongen aan. Dit geval zal echter niet zoo'n groote ontsteltenis hebben verwekt, dan het volgende geval van zelfmoord. Te Rome wierp zich eon man uit de derde verdieping naar beneden, en viel door een glazen dak heen midden onder het publiek in een zaal waar juist een concert werd gegeven. Niemand werd getroffen, wel door het feit, maar niet door den man. Of verloren liefde tot deze daad heeft geleid wordt niet gemeld, maar indien er een schoone in het spel is geweest, dan had hij het liever haar,dan zich zelf moge doen. Zoo dacht zekere Sieka Kuiper te Amsterdam er ongetwijfeld ook over, toen zij in hare woning een barer medebewoners een brandende lamp naar het hoofd slingerde tengevolge waarvan de getroffene in brand vloog. Voor het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, zal zij nu vier maanden moeten brommen. Kende zij nu de da ders die in den voorgevel van het stoomgemaal „Het Grootslag", de vorige week 24 van de 28 ruiten ingooiden, dan kon ze hun verzoeken de ruiten van haar cel te bombardeeren, waardoor zij zou kunnen ontvluchten. Zij, de bedrijvers dezer baldadigheden zullen moeite hebben zich zelf te redden en zullen niet zooveel eer inoog- sten met hun optreden, dan de pompmaker B. Holman te Wildervank, die dezer dagen z'n 24ste kind uit het water haalde en zoodoende van een wissen dood redde, d. w. z. het kind van een ander. Hij verdiende dat hem eens een rui ker werd thuis gestuurd van al de bloemen, die het Fransche departement der Z00-Alpen levert. Het is daar de moeite nog eens waard. Er wer den 1,860,000 oranjebloesems (goed voor bruidjes); 1,000,000 K.G. rozen: 157,000 violen; 147,000 K.G. jasmijnen74,000 K.G Auberozen60,000 K.G. tijloozen, 20,000 K.G. reseda's geleverd te zamen een waarde vertegenwoordigende van 15 millioen francs. Er is dus voorraad genoeg voor een bloemencorso en de leveranciers zullen waar schijnlijk het volgend jaar mogen inschrijven naar de levering van eenige honderden kilo's bloemen voor de AntW0rpscli0 schutterij, die een spe ciaal wielrjjderskorps gaat oprichten. Nu dan moet er zoo nu en dan een wedstrijdje bij ge organiseerd. Of men werkelijk wel gediend is met zoo'n schutterij, och ze hoort er nu eenmaal bij, maar meer gediend zijn de inwoners van Don Haag met het besluit van den raad om op alle aanslagen in den hoofdelijken omslag, dienst 1898, 25 percent af te schrijven. Zoo is de hooge belasting dan toch van korten duur geweest. Arme courantiers anders, indien die hooge heffing was blijven bestaan. Niet alleen dat zij zei ven onder den druk gedrukt gingen, maar en we begrijpen dat ten volle de winkeliers en de neringdoenden moesten daardoor hunne uitgaven voor reclame beperken. De meesten zien het heil van adverteeren al reeds niet genoegzaam in, men is er nog lang niet genoeg van doordrongen. Ten opzichte van reclamemaken zeggen wij als gij 10 gulden bezit, gebruik er dan één om wat goeds te maken en de andere voor reclame. Men kan iedereen doodpraten maar geen drukkerde man. die vandaag letters zet, om morgen tot tien duizenden te spreken, terwijl men maar met één praten kan, dat is de vriend die men noodig heeft. Men volge dien raad dus op! Buitenland. Op de Russisch© scholen is, in navolging der Duitsche, het maken van kleine reizen inge voerd, met het doel zoowel belangstelling voor

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 2