Brieven uit „de Streek." en het stuksnijden der riemen, waardoor de werk zaamheden stilstaan. Verder hebben ze het hok vernield, waarin de kuikens opgesloten waren. Eenige daarvan vond men dood en andere wor den vermist. Een nauwkeurig onderzoek door de politie in gesteld, heeft tot resultaat gehad, dat men de da ders op het spoor is. Door muzikanten van Alkmaar, Scha- gen en omstreken is een vereeniging opgericht, waarvan reeds twee en dertig als lid zijn toe getreden. Uit de vereeniging werd tot voorzitter geko zen de heer C. A. Bij post van Schagen en tot secretaris de heer And. Olie van Nieuwe Niedorp. Door genoemde bestuursleden is een reglement ontworpen, dat op een gehouden vergadering met algemeene stemmen werd goed gevonden, en na afdruk aan kasteleins en muzikanten zal worden toegezonden. Het hoofddoel is om, „in overleg met de kas teleins", de thans nog meest gebruikelijke wijze waarop de muzikanten hun loon innen, te ver- vangen door het heffen van entreé, alsmede om door aaneensluiting een betere samenstelling in de muziek te verkrijgen. Reeds werd te Nieuwe Niedorp en op andere plaatsen met gunstig gevolg in de danszalen te gen entreé gedanst, en buiten eenige twijfel zal die goede instelling spoedig overal navolging vinden. Schager kermis. De Schager kermis belooft dit jaar een bezoek over waard te worden. Er is natuurlijk aan ge wone kramerijen van koek en speelgoed in het minst geen gebrekde gedempte gracht staat vol even min valt er te klagen over het aantal kleine tentjes met allerlei wonderbaarlijke dingen, doch, wat de deur dicht doet en deze kermis bo ven de andere doet uitblinken, is het aantal groote vermakelijkheden. Er is een prachtige stoomcarousel van do wed. Xhaflaire, een paar denspel van Roberti met 14 paarden en 20 per sonen, een groot panopticum van Geissler uit Hannover, een reuzenluchtschommel, een tent van den beroemden David Tobias Bamburg en twee tooneelgezelschappen, W. Hart en B. Del- montt. Of er dus ook iets te Schagen te genie ten valt! Uitslag der op Dinsdag 14 Juni gehouden stemming voor twee leden van de Prov. Staten van Noord-Holland, hoofdkiesdistrict Schagen. Uitgebracht 2743 stemmen, van onwaarde 67 st. K. Breebaart Jz. 553 st. P. Frans Pz. 533 st. L. C. Kolff 217 st. J. Koomen Hz. 641 st. C. Prins 125 st. A. P. Staalman 581 st. Th. J. Waller 1533 st. Jb. Zijp Hz. 1057 st. Gekozen dus de heer Th. J. Waller en her stemming tusschen de heeren J. Koomen Hz. en Jb. Zijp Hz. Door te weinig gegevens was onze officieuse opgaaf woensdagmorgen per bulletin niet geheel juist. Tweede Kamer. In de vergadering van de Tweede Kamer, ge houden den 16 Juni, werd het wetsontwerp tot verhooging van de Marine-begrooting voor 1898 (bouw van een nieuw pantserschip) met 69 tegen 15 stemmen aangenomen. Over de Voorziening van de Noordzee kust in Noord-Holland tusschen de Heldersche en Honcls- bossche Zeeweringenwerd in die vergadering eigenlijk geen debat gevoerd. De Heer Conrad, met dit ontwerp ingenomen, stelde een paar vragen, die door den Minister van Waterstaat, den Heer Lely, aldus werden beantwoord Met den spr. was de Min. het eens, dat het voor den Staaat, met het oog op de uitvoering dezer werken, gewenscht was den eigendom te verkrijgen van duinen in de gemeente Callants- oog. Een daartoe strekkende onteigeningswet kon echter eerst in overweging worden genomen als een geschil over den eigendom van een deel dier duinen was opgelost en een werkplan vastgesteld. Wat dit laatste betrof deelde de Min., op een tweede vraag van den Heer Conrad iugaande, mede, dat gelden, voor de dure strandverdedi- gingswerken (de Min. sprak van tonnen, mis schien millioenen) bij de volgende begrooting ge vraagd zouden worden; dat, al was geen direct gevaar te duchten, lang uitstel niet geoorloofd was; en dat aan voorziening van den buitensten zanddijk spoedig zou worden begonnen. Het wetsontwerp werd aangenomen. De Kamer is tot nadere bijeenroeping uiteen gegaan. Dezer dagen legde een onbekende vrouw een nog niet loopend jong kind in een der plant soenen te Gouda te vondeling. De politie, hier van verwittigd en bij geruchte vernomen hebbend, dat de vreemdelinge in de richting van Haastrecht was gezien, begon ijverig hare nasporingen. Twee agenten reden per fiets in de aangeduide richting en hadden het genoegen de vrouw dicht bij Haastrecht in te halen. Zij werd aangehouden en naar Gouda teruggebracht ten einde op het poli tiebureau te worden gehoord. Yoorloopig is zij in verzekerde bewaring gesteld. Friesland en de ansjovis. De ansjovisvisscherij blijft bij voortduring eene bron van rijke inkomsten voor de bevolking der kustplaatsen van den Frieschen Zuid-Westhoek. Nog de vorige week besomden onderscheidene visschers met dit bedrijf een bedrag van 400 tot 500 gulden. Alléén te Stavoren werd voor de vangst van de laatste week ruim f16000 uitbe taald. En niet alleen de visschers verdienen goed geld, ook tal van werklieden, die in de zouterijen werkzaam zijn maken een ruim dagloon. Natuur lijk deelt de neringdoende burgerij in de welvaart der visschers. Drankzucht. Gistermorgen werden dood in het bed gevon den de beide gezusters v. O., wonende Hei- en Boeicop. Drank moet als oorzaak genoemd wor den. Een broeder, mede bewusteloos gevonden, is echter weder bijgekomen. Geen termen. Tegen de heeren W. Bax, predikant, en W. Yerlet, diaken der Herv. gemeente te Oost-Zaan dam, zijn door eenige ledenmaten der Ned. Herv. kerk klachten ingebracht bij de kerkvisiatoren, inhoudende, dat do heer Bax lid is der sociaal democratische arbeiderspartij, waarvoor hij als spreker optreedt, en dat de heer Verlet collecteur is der Staatsloterij, eene instelling, die de menschen in de gelegenheid stelt zich te verrijken met een andermansgoed. Het classicaal bestuur van Haarlem, hierin uit spraak doende, heeft beslist, dat noch het lid maatschap van de S. D. A. P. en het optreden in hare vergaringen, noch het bekleeden van eene betrekking bij de Staatsloterij kan gerekend wor den onder de verkeerdheden, bedoeld in art. 3 van het reglement voor kerkelijk opzicht en tucht. Het heeft om die reden geen termen kunnen vin den om den heer Bax of den heer Yerlet te be rispen of eenig ander tuchtmiddel op hen toe te passen. Bedenkelijk. Men meldt: In Weststellingswerf heeft zich per adres bij den Raad een onderwijzer aangeboden, om zon der salaris in de dorpsschool te Oldelamer werkzaam te mogen zijn. Zijn verzoek werd in gewilligd. Eene vordering. Een der gewonde dames bij het tramongeluk te Sneek heeft tegen de Nederl. Tramw.-Mij. een vordering van schadevergoeding ingesteld van f20,000. De toestand der gewonden is be vredigend. Mej. P., wie een been geamputeerd is en het andere op drie plaatsen is gezet, zal dit laatste waarschijnlijk kunnen behouden. „N. G. Ct." Opbouwen en afbreken. Van gemeentewege is men te Enschede onder toezicht der politie begonnen met het afbreken van achttien flinke woonhuizen, welke in strijd met de bouwverordening zijn gebouwd. De eigenaar, de heer E. Dalenoord heeft de woningen laten bouwen direct op den weg. Aan de eene zijde breekt men af, terwijl aan den anderen kant de aannemer van het werk nog bezig is, dat te voltooien. Een Amsterdamsche grondbezitter te Hil versum zal met de Septemberfeesten op zijn villa aldaar een "W. van meer dan 100 M. lengte in oranjekleurige bloemen laten aanbrengen. De bliksem tnsschen een biddend echtpaar De watermolenaar in den Ilonddijkschen pol der, te Koudekerk a/d. Rijn, en zijn echt- genoote, die zich naar bed wilden begeven, wa ren juist bezig hun avondgebed te doen, toen een bliksemstraal tusschen het knielend echtpaar door ging, zonder een van beiden echter te tref fen. De straal vernielde een paar schilderijen aan den wand en sloeg een stuk van een der molen wieken. Bierwedstrijd. Te Maastricht zal in den loop dezer maand een wedstrijd van biersoorten worden gehouden. Deze gaat uit van eene Belgische onderneming. Het gemeentebestuur heeft eene zaal in het ge bouw, genoemd „de Augustijnen", daarvoor be schikbaar gesteld. ATJEH. Tot een eigenlijken veldslag, zegt „de Stand.", is het ook nu weer in Pedir niet gekomen. "Waar de vijand een oogenblik stand hield, werd hij overhoop geworpen; maar voor het overige bleef ook nu zijn tactiek: De kompanie te laten loopen. Deze uitkomst is nu in zooverre verblijdend, als er uit blijkt, dat de Atjeher niet tegenover ons kan stand houden, en dat we, mits steeds op ons qui vive, niet voor overrompeling zijnerzijds beducht hebben te zijn. Ook zal de vlucht van Toekoe Oemar en Polim zedelijken indruk in heel Pedir maken, en het ge vaar, dat ons steeds uit dit broeinest van verzet dreigde, doen verminderen. Maar ten slotte blijft toch deze afloop eene te leurstelling. Het zou zulk een pak van het hart zijn ge weest, als we Polim en Oemar in handen hadden gekregen, en hun gewapende macht gevangen of vernietigd hadden. Nu daarentegen blijft hun macht vrijwel in zijn geheel, en zullen wij ternauwernood onze macht weer gereduceerd en teruggetrokken heb ben, of de heeren zullen weer uit het bergach tig terrein naar de vlakte komen afzakken, om op hun oude manier de guerilla voort te zetten. Alleen Von Moltke's systeem van „omsinge ling" zou ons dit verdriet bespaard hebben; en al eischt dit veel grooter aanwending van macht, toch is het de vraag, of we hiertoe ten slotte niet zullen moeten overgaan, om het verzet finaal te breken. Thans blijft er niet veel anders over, dan ons in Pedir zóó lang op te houden, en zoo vast te nes telen, dat de heeren althans deze streek niet meer als basis van operatie zullen kunnen kiezen. Gevorderd zijn we ongetwijfeld ook nu weer, maar de coup grace hebben we nog niet kunnen toebrengen. Het was een expeditie die meê telt en ons een aanmerkelijke schrede verder brengt, maar die toch de pijnlijke profetie van een nog meer af doende expeditie achterlaat. XXX Y. Gelijk ik u reeds in mijn vorigen brief me dedeelde, vergaderden de bloemkool handelaren de vorige week bij den Heer Jb. Boon te Groo tebroek, teneinde te beraadslagen over het dooi de vereeniging „de Tuinbouw" genomen besluit tot afschaffing dor overtallen. Het resultaat hunner besprekingen was, dat aan het bestuur der vereeniging zal worden verzocht, eene algemeene vergadering uit te schrijven, waarop dan namens de handelaren zal worden voorgesteld, om met de afschaffing der overtallen te wachten, tot ook aan do Langedijk de bloemkool ter verzending gereed is. Dan behoefden zij de kastanjes niet voor de Langelijkers uit het vuur te halen, doch kon men tegelijk, op een vooraf vastgestelde da tum tot afschaffing overgaan. Inmiddels is dit verzoek aan het bestuur van „de Tuinbouw" verzonden, doch wijl deze aanvrage niet is geschied in overeenstemming met de statuten door haar voor kennisgeving aangenomen. Wij mogen evenwel aannemen, dat de handelaren het hier niet bij zullen laten, doch zich opnieuw en dan in overeenstemming met de statuten, tot het bestuur zullen wenden. Zeer waarschijnlijk zal de kwestie dan ook nogmaals ter tafel komen en geschiedt dit, dan behoeft het u volstrekt niet te verbazen, wanneer aan den wensch der handelaren wordt toegegeven. Dat voorstel schijnt immers zoo onschuldig en de kooplieden, die thans dage lijks weder met de boeren in aanraking komen hebben vooraf zoo'n gunstige gelegenheid om hen op het billijke van hun voorstel te wijzen. In dit geval kan men er evenwel vrij- zeker van zijn, dat uitstel tot afstel zal leiden. Onze markten vertoonen sedert eenige da gen weder groote levendigheid. Vooral is dit het geval met die aan het station te Boven- karspel. De aanvoer neemt sterk toe en hoewel in het begin dezer week eeDe tamelijk sterke daling viel te constateeren, zijn de prijzen nog zeer bevredigend. Er heerscht dan ook eene opgeruimde geest onder onze landbouwers, te meer omdat algemeen wordt verwacht, dat ook in de eerstvolgende weken flinke prijzen zullen worden gemaakt. Dit laatste vindt zijn grond in den geringen voorraad en den hoogen prijs der oude aardappelen. Bovendien is er, zelfs tegen de thans geldende hooge prijzen, reeds tamelijk groote vraag uit Duitschland. In het laatst der vorige en ook nog in het begin dezer week werden de muisjesaardap pelen gemijnd op f3 k f3.50. Amsterdam gaf evenwel het sein tot eene belangrijke daling. Maandag werden n.l. de muisjes op zijne markt verhandeld tegen f3 tot f3.25 en den daar- opvolgenden dag a f2.50 tot f2.75. Dinsdag middags varieerden ze op onze markten dan ook reeds van f2.40 tot f2.60. Was de aan voer tot op dien dag geregeld grooter gewor den, zoodat hij toen te Bovenkarspel reeds ruim 1800 halve H.L. bedroeg, na dien dag hield die toename op, ja, werd hij zelfs eenigs- zins kleiner. Wellicht was dit mede een der oorzaken dat de prijzen zich daarna weder eenigszins herstelden, zoodat heden Donderdag weder f2.50 tot f2.90 werd besteed. Aan de markt van „de Tuinbouw," op het stationsterrein te Bovenkarspel, bedroeg de aanvoer van 10 tot en met 16 Juni 8241 halve H.L.te Enkhuizen 1373 en te Broekerhaven omstreeks 1000 1/2 H.L. Reeds het vorig jaar vestigde ik de aandacht op het feit, dat de twee laatstgenoemde markten geleidelijk min der aanvoer kregen, doch thans staat het er naar dat ze bepaald beginnen te kwijnen. Ook de nieuwe markt te Hoogkarspel wil er nog niet recht in en hare luttele aanvoer kan de handelaren der omliggende plaatsen nog niet verleiden ook daar haar inkoopen te doen. Een en ander komt de marktte Bovenkarspel ten goede en werkt er toe mede, dat de aard- appelhandel in onzen polder zich op één punt, n.l. te Bovenkarspel, zal vereenigen. De knollen of rapenmarkt heeft totaal fiasco gemaakt. Slechts één partijtje werd in het begin dezer week aangevoerd en verkocht tegen f4,50 per 1000. Was dit product niet zoo gewild geweest, dan was men wellicht meer geneigd geweest daarmede eene proef te nemen, doch nu door de handelaren geregeld hooge prijzen werden geboden, kon men de verleiding niet weerstaan, uit de hand te verkoopen. Thans wordt voor goede rapen nog f 4 A f 4,50 betaald. Wortelen worden verhandeld tegen f2 k f2,25 per 1000 stuks. De bakwortelen zijn grootendeels opge ruimd, doch van het vrije veld worden reeds weder enkele partijtjes aangeboden. Deze cultuur, die voorheen tamelijk uitge breid was, wordt evenwel jaarlijks van minder beteekenis. K. Van hier en ginds. Yooruitgang op elk gebied. Nu weer electrische jaagschuiten. Lieve tijd, 't houdt niet op. De wei nige jagertjes, die nog overgebleven zijn in den strijd tegen stoom booten en motorvaartuigen, zullen vermoedelijk geheel verdwijnen, als het plan, waarvan de „Ind. Beige" een zeer vage aanduiding gaf, uitvoerbaar is en wordt goed gekeurd. Het genoemde blad meldt, dat „een machtige Fransehe maatschappij" aan de regeering van Frankrijk, België en Nederland vergunning heeft gevraagd om langs de water wegen in deze landen een stelsel van electrische tractie te mogen aanleggen, zoodat een interna tionaal net van electrische jaagdienst wordt ge vormd, dat zich van den Rijn in Nederland uit strekt tot Marseille, door het Westen van Fran krijk en langs de voornaamste waterwegen van Belgie." Wat de maatschappij precies wil en hoe aan de nieuwmodische jaagschuiten de beweging zal worden medegedeeld, blijkt uit het bericht niet, maar misschien hebben de verschillende re geeringen daaromtrent meer inlichtingen gekregen. Zoo weet de vernuftige mensch steeds nieuwig heden uit te denken. Bepalen die nieuwigheden zich nu uitsluitend tot vervoermiddelen, als een toekomst-fiets incluis, dan zijn die uitvindin gen niet zoo te verafschuwen, maar wel die, welke in tijden van oorlog dood en verderf brengen en meer algemeen bekend zijn onder den naam van vernielingswerktuigen. Zoo wordt er nu weer bericht dat de Amerikanen een geweldig ka non gereed maken, dat er een zal zijn van 126 ton. Dat is 6 ton meer dan het reuzenkanon, dat Krupp inzond op de tentoonstelling te Chi cago. Het heeft een kaliber (vormwijdte) van 0,406 M. en is 14,98 M. lang, en kan projec tielen wegslingeren ter zwaarte van 1443 KG. op een afstand van 25 K.M. Zoo'n kogeltje kan nog al wat uitrichten als het doel treft en Spanje mocht willen, dat het ter verdediging een paar dozijn van die proppenschieters in zijn forten te Santiago had opgesteld. Doch wie weet of we niet weldra een advertentie zullen lezen van den volgenden inhoudGevraagd 24 kanonnen voor de verdediging der forten te Santiago, en tot vernieling van Amerikaansche oorlogsschepen van 126.ton met een kaliber van 0.406 M. en lang 14.98 M. Dan zou die annonce evenveel recht hebben als proeve van stijl te worden gepubliceerd in bui- tenlandsche bladen als de volgende advertentien Gevraagd een kamer voor twee heeren van on geveer 30 bij 22 voet breed. Te koop een bul hond, gemakkelijk te voeden, houdt vooral veel van kinderen. Gevraagd een organist en een jongen om hem van wind te voorzien. Niemand zal echter betreffende de bedoeling der adverten tie in twijfel verkeeren. Bulhonden, die zich voe den met kinderen en organisten die zich, des noods door middel van een fietspomp, wind in hun longen laten blazen, zijn ons gelukkig on bekend. Het komt er dus met het stellen der annonce niet zoo recht op aan. Er zijn wel an dere zaken die men nauwkeuriger dient te be handelen, wil men tenminste niet bedrogen uit komen. Zoo dient men met het inleveren van de candidatenlijst wel degeljjk nauwkeurig te werk te gaan, wil men den naam van z'n can- didaat op het stembiljet zien prijken. Verzuimt men vóór den laatsten dag van inlevering de lijst in te zenden, dan loopt 't even zoo af als te Haarlemmermeer. Meer dan de helft van het aantal kiezers aldaar hebben van hun kiesrecht geen gebruik gemaakt, door dat van katholieke zijde geen candidaat was ge steld de opgave was nl17 minuten te laat ingediend. Het verzuim was wel niet goed te maken, maar zal toch niet zoo'n panische schrik hebben teweeg gebracht dan een spin aan een meisje te De Werken, bij Meerkerk veroor zaakte. Bij het zien van zoo'n insect schrok een 23-jarige schoone zóó hevig, dat zij aan de ge volgen is overleden. Dan spreekt men zoo nu en dan nog wel van gelukspinnen. Even zeldzaam ech ter als het zal voorkomen, dat een spin geluk aan brengt, even zeldzaam is het gelukkig, dat het huwelijksgeluk van twee echtelieden zóó veel te wenschen overlaat als bij het echtpaar Jochum S. en zijne vrouw Jitske Jellema uit Bartlehiem. In de wittebroodsweken misschien van geluk gedroomd, bleek die droom niets dan bedrog te zijn geweest. De huiselijke vrede werd ten slotte zoo zeer bedreigd, dat de man een moordaanslag op zijne vrouw pleegde en zichzelven daarna ern stig verwondde. Beiden worden verpleegd in het Diaconessenhuis te Leeuwarden doch verkeeren ge heel buiten gevaar. Ook hier bleek de waarheid weer ten volle van 't gezegde: Niet altijd is de liefde bestendig van duur. Meer echtelijk geluk smaken ongetwijfeld het echtpaar A. van der Meer, te Haarlem, dat op denzelfden dag van zijn 50-jarig huwelijk, zijn 50-jarig wonen in de zelfde woning en des mans 50-jarigen dienst bij denzelfden patroon herdacht. Bovendien genieten zij het voorrecht 40 kleinkinderen te bezitten. Die zullen het grootvader en grootmoeder wel eens met hun gesnap lastig maken. Op den ouden dag kan men dat aan het hoofd seuren niet meer zoo hebben, 't Is nu maar te hopen dat de oude man nu een rustig leven krijgt na 50-jarigen arbeid bij denzelfden patroon. Dat voorecht moesten alle oudjes na eene 50-jarige nauwgezette plichtsvervulling te beurt vallen. Het wordt zoo velen gemakkelijk gemaaktzelfs ambtenaren. Het persentage der inkomstenbelas ting te Leiden zou kunnen worden bepaald op 2,953 pCt. Ter vereenvoudiging der berekening van de aanslagen stellen Burg. en Weth. echter den gemeenteraad voor tot een heffing van 3 pCt. te besluiten. Ze mochten zich eens verre kenen Die ambtenaren nl., en een ongeluk komt zelden alleen. Dat ondervond ook een wielrijder op het Lucas bolwerk te Utrecht. Een wandelaar liep aldaar tegen een rijwiel aan, waardoor hij zelf viel, maar ook de wielrijder met desteenen kennis maakte. De fiets schoof een eind zijwaarts, waardoor het juist in den weg van een rijtuig kwam, dat er overheen reed. Het paard bekwam geen letsel en was er dus beter aan toe dan een paard van een landbouwer te Kapelle. Even als vele stadsbewoners hunne huizen voorzien van electrische schellen, welke des nachts in ver binding kunnen worden gebracht met raam of venster om zich voor eventueele inbraak te vrij waren had deze landbouwer zekerheidshalve prik keldraad om zijn weiland gespannen, misschien om te voorkomen dat anderen in zijn weide weiden. Dat kwaad bestond vroeger en het zal ook nu wel eens gebeuren. Hoe het echter kwam wordt niet gemeld, doch het paard van dien landbouwer is door dit draad zoodanig verwond geworden, dat het arme dier is afgemaakt moe ten worden. De landbouwers dienen dus voor zichtig te zijn met prikkeldraad.

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 2