Kermis a 10 cents do ïhih, (DANS VRIJ). Aliltiiiiusclis RIJWIELEN Buitenland. Be oorlog tusschea Spanje en ie teNiedorperVerlaat. dansgelegenheid AANBESTEDING. Te koop aangeboden van ƒ85, A. VREDENBURG, Nu is het de tijd Bevoordeelt BUI M1 Jongens- onMAÏÏSPAKKEB,| |- Zwart, Blauw en alle kleuren, c JSTOE, KAMGAEEN, CHEVIOT.! Bukskinpakken 5;ƒ12, ƒ13, en ƒ15. g JOZEM RRIïGEMAlU Kruideniers- en Grutterswaren, Tabak en Sigaren w. KOOGER, Luüik-Oudoi'i) C 71, ALKMAAR. Ie Grappenmaker, J. D. DIJK, Uitgever, Groningen. I DE H0LLA1NDSGIIE LELIE (Johanna van Woude.) Terwijl Woensdag 11. eerst officieel bekend werd, dat het laatste transportschip Tainpa had verlaten, dat de geheele vloot om negen uur in den morgen van dien dag echter pas twaalf myl was opgeschoten on toen weer stil lag; terwijl de afstand van 700 mijl tot San tiago wel niet sneller zal kunnen worden afgelegd dan tegen acht knoopen per uur en dus de aankomst te bestemder plaatse wel niet zal kunnen geschieden vóór Zondag a.s., terwijl admiraal Sampson zijn ge heele plan de campagne op Kuba bad gebaseerd op de aankomst van de landingstroepen Dinsdag of Woens dag 1.1. of volgens anderen of de landing dier troepen één dag nadat de 800 mariniers in de baai van Guan- tanaina Kuba's grondgebied betraden; terwijl de regee ring te Washington erkent niet in staat te zijn ge weest den admiraal tijdig in kennis te stellen met de vertraging in de uitzending der expeditieterwijl dien tengevolge het handjevol ontscheepten nu reeds sinds een week bijna, de dappere aanvallen der Spanjaarden hebben te doorstaan met een zekeren ondergang vóór oogen wanneer er van Santiago uit versterking komt voor den vijand en wanneer er geen toevoer voor hen. komt van de vloot; terwijl terugtrekking van het troepje feitelijk niet mogelijk is dan ten koste van een moreel échec van groote strekking - terwijl er dus, alles te zamen genomen, eer reden is tot ongerustheid voor de allernaaste toekomst, dan tot tevredenheid en genoegdoening over het verloop der dingen tot dusver, houdt men zich in Amerika onverpoosd bezig met wat na de vernietiging of de overgave van Spanje's vloot onder Cervera en na de bemeestering van Santiago gedaan zal worden! Terwijl de schepen met landingstroepen heel lang- zaampjes naar Santiago voortschuiven en dus de kans nu weer is, dat er in 't begin der volgende week heu- schelijk zal gevochten worden, is de mogelijkheid dat de beschaafde wereld goed en vlug zal worden inge licht over het verloop van dezen strijd te land en ter zee, gedaaldde oorlogscorrespondenten (een honderd tal!; zijn aan boord van de „Olivette" en dit vaartuig is naar Tampa moeten terugkeeren met zieke solda ten van andere schepen, waarbij nog komt dat de kans de Amerik4ansche vloot nog tijdig intehalen, ge ring is, daar de „Olivette" slechts acht knoopen per uur maakt! Het schip is als hospitaalschip wit geverfd met een groenen rand, conform aan de conventie van Genève en de correspondenten hebben hun revolvers moeten afgeven aan den bevelhebber, die ze bij een aanval op de „Olivette" over boord zal werpen. Alweer het Spanje's reserve-eskader van Cadiz ver trokken naar een onbekende bestemming en de mi nister van marine zou het eskader in volle zee verla ten, na den commandant zijn instructie te hebben Enfin, we zullen er nog wel nader van hooren't zij deze vloot heden of morgen terugkeert naar Cadix, 't zij ze blijft ronddobberen bij de kust van Spanje, 't zij ze heusch naar Porto-Rico mocht stevenen 1 Over de komst van Amerika's eskader maakt men zich te Madrid niet ongerust, omdat het zonder ko lenstations toch niets zou vermogen en omdat de kust zoo goed verdedigd wordt. ZOLA! Het Hof van Cassatie te Parijs heeft de voorziening van de heeren Zola en Per- reux tegen de bevoegdheid van de rechtbank te Versailles behandeld. Rapporteur Accarius las het rapport, dat beslist tot verwerping conclu deerde op dezen grond: de eerste president Perivier had van zijn wettelijke bevoegdheid gebruik gemaakt toen hij de rechtbank te Versailles bijeenriep. Mornard ondersteunde deze conclusie. Hij wilde de buitengewone zitting voor het proces Zola gehandhaafd zien en Zola onderworpen aan de uitspraak zijner natuurlijke rechters Na een korte beraadslaging stemde het Hof met deze zienswijze in en Zola's proces wordt dus te Versailles behandeld. Hoogst waarschijnlijk begint het den 4den Juli a.s., dat is op denzelfden dag, waarop het proces tegen den lasteraar in het „Petit Journal" aanvangt. Men meent dat Zola de behandeling in Versail les thans zal aanvaarden en dat er eenige ver rassingen te wachten zijn. Een vliegende slang! Aan een particulier schrijven aan den heer Els van Roodepoort, ontvangen van zijn neef G. Ooetzee te Alice K.K., ontleent de „Voor trekker" (een Zuid-Afrikaansch blad) het vol gende Kempt, dist Alice. 25 April, 1898. Geachte Oom, ik wil u vertel wat gebeurt is op mijn werf, op den Isten Maart, 1898. Mijn dochter zat langs mijn huis te werken en mijn honden lag bij haar. De honden sprong met eens op en blafte, zij keek toen op en zag iets aankomen van de kant van Debee Nek Zij nam de loop en riep Kom kijk die groote Pofa- der in die lug, en al de kinderen liepen toen uit om te zien, en mijn vrouw zat in de huis bij de achter venster zooals u weet kan zij niet loopen. Het ding gaat toen over mijn huis en de vrouw zag toen net zijn Achter lijf. Het ding is omtrent 50 voet lang, en de dikte van een achterwiel van een wagen, en de fat zoen van een Pofader zonder kop, vaal van kleur. Hij gaan net zoo als een Pofader uit beide zij den kwam een donkere rook zoo als uit een bakoven en de rook ging niet van hem weg. Toen hij over mijn huis was kreeg hij als het ware een ruk toen zwaaide hij zijn staart in de richting van Transvaal en krijgt toen twee ar men en dit wijst naar Grahamstad, maar zonder handen, en een kring omtrent 4 voet groot de kleur van die kring was blauw toen verdwijn die twee armen en hij gaan regtop, en de staart draaide om de kring, zoo als een slang dat om iets vast draai, en de kring verander zooals een nieuwe blik welke de zon tegen schijnt, maar dit heeft zou gegaan totdat het niet meer kon gezien wordt. Tusschen mijn huis in de plaats van Leach. Het was toen omtrent 2000 voet van de aarde op. Drie van mijn dochters, mijn vrouw en zoon en een kleurling hebben het gezien. Schaam voor geen mensch om dit te vertel. Zoo zeker als de zon schijnt was dit gezien. Het was tien minuten voor twaalf in den voormid dag. G. COETZEE. Als men nu nog niet precies weet, hoe het gedrocht er uitziet, kunnen wij het heusch niet helpen Amerika. De bekende Leiter, hoofd van het syndicaat dat alle graan had opgekocht en die een ver mogen van f 60,000,000 met zijn speculaties had verdiend, is op het oogenblik gedeeltelijk geruï neerd. Door het regecringsbericht van Zaterdag dat een groote aanvoer van graan to wachten was, is plotseling de graanprijs gevallen en Lei tor, die door zjjn weloverlegde maatregelen een enorme quantiteit graan had verzameld, verliest een het milioenengroot bedrag, dat hij gemeend had te zullen winnen. Het is een rechtvaardige straf. „De Napoleon van het graan is op weg naar Sint-Helena!" zegt geestig een Engelsch avondblad. En alle eerlijke menschen verheugen er zich in. Jammer genoeg zullen echter tal van graanhandelaren op de Europeesche markten de terugslag van Leiters faillissement gevoelen en evenzeer groote schade lijden. Burgerlijke Stand. Gemeente Nieuwe Niedorp. Ingeschreven van 1—31 Mei 1898. GeborenSimon Gualtherus, zoon van Simon Wit en Geertje Schardam. Geertruida, dochter van Jacob Kooij en jannetje Kooy. Ondertrouwd: Teeuwis Appelman en Elisabeth Roozing. Gehuwd: Teeuwis van der Molen en Trijntje Olie. jan Kind en Tryntje Booy. Pieter Veldman en Elisa beth Groot, ülbe Mulder en Jannetje Pool. Overleden: Odilia Suffrida van der Stok,dochter van Jacob van der Stok en Geertje Heuvel, oud 15 jaar. Gemeente St. Pankras. Ingeschreven van 1-31 Mei 1898. GeborenNeeltje, dochter van Maarten Duif en Neel- tje Nieuwland. Ondertrouwd en getrouwd: Arend Gerritsen alhier en jannetje de Jong, te Alkmaar. Overleden: Jacob Keizer, echtgen. van Pieternella Grotenboer, eerder wednr. van Neeltje Wagenaar, 49 jaar. Simon Sterk, echtgen. van jantje Groen, 32 jaar. Gemeente Heer-Hugowaard. Ingeschreven van 1-31 Mei 1898. GeborenJacob, zoon van Frans Dekker en Antje Konijn. Beautrix, dochter van Jan Stam en Jantje de Beurs. Martinus Petrus, zoon van Pieter Oorthuis en Catharina Xleverloon. Joanna, dochter van Petrus Groen en Anna Kruyer. Catharina Jacoba, dochter van Jacob van den Meer en Grietje Joosten. Petrus, zoon van Jan Zut en Anthonia Wester. Maria, dochter van Klaas Goet en Gerbrig Groen. Gerrit, zoon van Hen drik Bras en Tryntje de Mayer. Ondertrouwd en GetrouwdHendrik Bras en Trijn tje de Mayer. Gerrit Entes en Hilletje Vlaar. Ondertrouwd: Dirk Wester en Cornelia Meyering, GetrouwdOlof de Vries en Tryntje Krommer. Klaas den Hartigh en Andrea Mazereeuw. Willem Gelder en Maartje Scheltus. Dirk Stet en Maartje de Haan. Si mon Stet en Anna de Goede. Evert Jan van de Vis en Geertje Kooy. OverledenTryntje, dochter van Jan Boekestein en Wimpje Maartens, 11 weken. Beatrix, dochter van Jan Stam en Jantje de Beurs 2 dagen. Jan Molenaar, 58 jr. Grietje, dochter van Jan Groot en Tryntje Quant, 17 jr. Marijtje Schoenmaker, echtgenoote van Jan Winkel, 48 jaar. Johanna, dochter van Jacob Groot en Elisabeth Jansen, 4 mnd. Maria, dochter van Simon Beemster en Aagje Dekker, 10 weken. Gemeente Oude Niedorp. Ingeschreven van 1—31 Mei 1898. Geboren: Dieuwertje Antje en Willem, dochter en zoon van Willem Semeins en Tryntje van der Hoek. Jacobus, zoon van Johannes Fredericus Beemsterboer en Geertruida Glas. Maartje, dochter van Gysbertus Kuiper en Tryntje Leek. Pieter, zoon van Pieter Smit en Johanna Schollee. Aaltje, dochter van Aldert Moras en Maartje Zut. Getrouwd: Jan Sieuwertsen en Antje Bregman. Klaas Stoop en Tryntje Blank. Overleden: Dieuwertje Antje, dochter van Willem Semeins en Tryntje van d6r Hoek, 20 d. Gemeente Haringearspel. Ingeschreven van 1-31 Mei 1898. Geboren: Cornelis, zoon van Cornelis Limmen en Johanna Borst. Jantje, dochter van Jan Volkers en Tryntje Ooyevaar. Adrianus, zoon van Hendricus Bu- ter en Elizabeth Beemsterboer. OndertrouwdJan Smit, te Schagen, onl. alhier en Klazina Kommer, alhier, onl. te Schermerhorn. Getrouwd: Willem Breeuwer, te Krommenie en Antje Bruin, alhier. Nicolaas Broersen en Jantje Wie- ring, beiden alhier. Overleden: Cornelia Zijdewind, 1 jr.en8m.Cornelia Kieft, 7 w. Luitje Molenaar, echtgenoote van Jantje Zyp, 66 jr. Gemeente Koedijk. Ingeschreven van 1-31 Mei 1898. OndertrouwdKlaas Leeuwenkamp en Maartje Bos. Dirk de Waal en Aaltje Leeuwenkamp. Getrouwd: Klaas Leeuwenkamp en Maartje Bos. Pieter Blaauw en Tryntje Nieuwenburg. Jacob Lek en Tryntje Nottelman. Geboren: Dirkje Eliezabeth, dochter van Cornelis Stam en Cornelia Maria Bos. Martinus, zoon van Jo- han Pool en Grietje de Wit. Maartje, dochter van Wil lem Ridder en Neeltje Bregman. Dina, dochter van Lourens Louwen en Catharina Kager. Albert, zoon van Matthys Pranger en Jantje Roos. Gerrit, zoon van Johannes Meyering en Tryntje Stroomer. OverledenCornelis de Groot, wednr. van Teunisje Ruys, 88 jaar. Gemeente Winkel. Ingeschreven van 1—31 Mei 1898. GeborenJan, zoon van Jilles Boogaardt en Geertje Leydekker. Arie, zoon van Pieter Blauboer en Antje Smak. OndertrouwdCornelis Korver, j. m. 23 jaar en Antje Pater, j. d. 19 jaar. Dirk Koorn, j. m. 23 jaar en Cornelia Boon, j. d. 20 jaar. GetrouwdArie Speur, j. m. 25 jaar en Maartje Koeten, j. d. 23 jaar. Willem Bestevaar, j. m. 25 jaar en Maartje Wit, j. d. 24 jaar. Pieter Lammerschaag j. m. 26 jaar en Maartje Houtkooper, j. d. 21 jaar. Cornelis Korver, j. m. 23 jaar en Antje Pater, j. d. 19 jaar. Overleden Antje Singer, oud 20 jaar, ongehuwd, dochter van K. Singer en Tr PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL Zondag 19 Juni vm. 9.30 ds. Stramrood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 19 Juni vm. 9.30 ds. Habbema. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Zondag 19 Juni v.m. 9 uur, nm. 2 u. ds. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 19 Juni vm. 9,30 ds. Melchers. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 19 Juni v.m. 9 u. n.m. 2 u. ds. Gemser. GEREFORMEERDE KERK. (Z u i d e r k e r k.) Zondag 19 Juni vm. 9,30 nm. 2.30 Godsd.oef. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK. Zondag 19 Juni vm. 9.30 nm. 2.30 v.d. Vegt van Zaandam. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 19 Juni vm. 9,30 geen dienst. Marktberichten. ALKMAAR, 17 Juni 1898. Aangevoerd: 635 stapel Kaas, wegende 217419 Kg. Kleine 125, Commissie a 1 24,— Middelbare f 24.50 ALKMAAR, 48 Juni 1898. Aangevoerd15 Paarden f60,— a f250.— 18 Koeien f 70. a 180; 37 Nuchtere kalveren f 6.a f14. Vette Kalveren f a fper kilo fO.— aO.— 47 Schapen f 14, af 20, 85 Lammeren f 7,— 12.—; 75 Magere varkens 1' 14.— a f 17. 188 Biggen f 6. a f 10, 4 Bokken f2.a f6. 4 kleine id. f 0.40 a f 0.75. Boter per halve K.G. f 0.45 a f 0.50. Kippen f 0.40 a f 1.10; eenden 0.40 a f 0,80 konijnen f0.15af0.80; kippeneierenf3.a f3.25 eendeneieren f2.90 a 0.—; kuikens f 0.10 a f 1. Aardappelen f 1.75 a f 4.bieten f 0.at 0. uien f3.a t 0.— Bloemkool f 0,— a f per 100: wortelen per 100 bos f3,50 roode kool f 0,— f 0,savooische 10.f 0,— Koolapen f 0, Meirapen f5.50 per 100 bos. SCHAGEN, den 16 Juni 1898. 4 Paarden Veulens 2 Stieren 10 Geldekoeien (magere) 20 Idem (vette) 45 Kalf koeien 5 Vaarzen Pinken 20 Nuchtere Kalveren Rammen Schapen (magere) 190 Idem (vette) Overhouders 640 Lammeren 10 Bokken en Geiten 40 Varkens (magere). 14 Vette varkens p. kilogr., Konijnen 100 225 70 100 100 130 150 190 100 160 40 70 6 14 14 24 6 11 1 7 12 16 0 30 0 34 5 9 15 80 0 35 0 60 2 25 2 75 2 90 0 0 70 0 90 0 40 0 50 Duiven 10000 Kipeieren (per 100) 7000 Eendeieren 1500 Boter (Kilogram) 500 Kaas By stationnaire pry zen was de handel in magere geldekoeien en kalf koeien stug. Vette koeien golden le kwaliteit 30 ets. per »/i kilogram. Vette schapen golden heter en gingen vrij goed van de hand. De pry zen der lammeron blijven staande, de handel was trekkende, ne prijzen der vette varkens zyn weder Groentemarkt. Van 1017 Juni besteedde men voor Aard appelen f2,40 a f2,90; f2,10 a f2,60; f 1,35 a f 1,90; f 1,40 a f 2,— f 1,35 a f 1,95; f 1,50 a f2,— f 1,60 af 1,90. Donderdag werden de eerste Wortelen aan gevoerd, welke f2,10 a f 2,50 golden. Advertentiën. Geboren Grerritdina, dochter van A. PRIJS. H. PRIJS—Buus. Oudkarspel, 16 Juni 1898. Op den 22en JUNI a.s., hopen onze I geliefde Ouders Jacob Vroegop e n Neeltje van der Oord, I hunne S5-jarige echtveree- j I niging- te herdenken. Hunne dankbare kinderen. Noordscharwoude, Juni 1898. Voor de vele bewijzen van deel neming ondervonden tijdens de ziekte en bij het overlijden van onze geliefde Dochter en Zuster, betuigen wij onzen hartelij ken dan li. Noordscharwoude, Juni 1898. Wed. A. BORST Gedurende de Kermisdagen te Niedorper Verlaat op IJ 20 en 21 Juni a. s., zal ten huize van JVIejuiïr. de wed. A. IVIIJTS en Mejuffr. de wed. S. MEER. BOEK, aldaar, worden gegeven tegen entreé Abonnementskaarten (geldig voor dag en nacht) a 25 cents de persoon. Door den bouwkundige A. VIS, te Oud- Karspel, zal op Dinsdag 21 Juni 1898 worden aanbesteed: Het amoveeren en weder opbouwen van een WOON- en KOFFIE HUIS voor den Heer Jn. Blom te Broek op Lan- gedijk, alwaar bestek en teekening ter inzage liggen. Eenige nieuwe voor den spotprijs Verkrijgbaar bij ZUIDSCHARWOUDE. uiterst Soliede J! Per BRIEFKAART alle dagen te ont- q bieden aan huis. Aanbevelend, en aanverwante artikelen. Prima kwaliteit. Concurreerende prijzen. is het nieuwste komieke Voordrachtenboek met 31 splinternieuwe hoogst komieke Voordrachtenhumoristische Scènes, vroo- lijke Coupletten, Liederen enz. INHOUD: De Notenkoopman. Jacobus Meeltrog. Een oranjedag. Alles is vergankelijk. In 'tdon- kere Amsterdam. - Sjoeladerie, Sjoeladera. - Om drie dubbeltjes. - De gebochelde. - Tandmeester en Lik doornsnijder. De luiaard, jeremias Ongeval. De dappere jonker. Een braakmiddel. De liedjeszan ger. - De verloren huissleutel. Ik wou wel - Levie Lap. Vast besloten. De verzekerings-agent. Myn Margriet - Onze Kostganger. - Nu kun je goed lachen. De Schoonvader. De Schoorsteenveger. Pietje leeft nog. Gezelschapslied. De huwelijks inzegening van Rabbi Poerlewitsky. - Nieuwe pot pourri. De erfenis van jochem Drup. Welkomst lied. Nieuw vroolijk bruiloftslied. Dit hoogst grappige boek van 80 bladzijden met de 31 splinternieuwe Voordrachten en aanwijzingen hoe men de stukken moet voordragen, wordt goed verpakt franco per post toegezonden, na ontvangst van post wissel a f 0.55, of van elf blauwe postzegels door N. Kijk-in-'t Jatstraat. Bij den ondergeteekende verschijnt I iederen Woensdag: Weekblad voor Dames ONDER HOOFDREDACTIE VAN Mevr. S M. G. van Wermeskerken-Junius „De Hollandsche Lelie" is liet eenige Week- i blad in Nederland voor Dames uit de hoog- I ste en beschaafdste kringenlet hierop voor I I uwe advertentiën. Prijs per jaargang f 4,50 fr. p. p. f5,— Proefnummers gratis, Amsterdam. L. J. VEEN.

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 3