Brieven uit „de Streek," We achten ons verplicht de som van f20000 schadevergoeding voor een der gewonden bij 't tramongeluk te Sneek met wien natuurlijk nie-, mand anders kan worden bedoeld dan Treesje P., voor 't heden te reduceeren tot nul, aangezien de betrokken advocaten niet zoo dwaas zouden zijn met een eisch te komen, vóór hun cliënten her steld zijn. Waarover we ons bereids reeds mogen verheu gen? 't Gaat volgens den geneesheer met de pa- tienten boven verwachtingen de verpleging, die de H. T. M. terstond voor hare rekening heeft genomen, zou de rijkste burgerman niet beter kunnen begeeren. Sn. Crt. Op je gezondheid. Wij lezen in den Zuid-Limburger: Op je gezondheidzeggen de drinkebroers. En dat zeggen ze tegen elkaar dat is het gekke Als ze dat tegen den kroegbaas zeiden, dan zou ik het begrijpen. Want die vaart er goed bij. De jenever zei reeds vóór 200 jaar een Pransch geleerde de jenever is een wonder ding. Die hem verkoopen, leven er van die hem drinken, sterven er van. Toe, schenk nog eens in. Op je gezondheid Prissche morgenGezondheid Even aangestooten met de bittertjes, en daar glippen zij naar binnen. Dat gaat op eikaars gezondheid, meenen ze. En weet ge wat de Duitsche geneeskundig Tuc- zek er van denkt? Luister even. De alcohol bederft de maag. Op je gezondheid Hij vergiftigt het bloed, Op je gezondheid Hij verwoest het zenuwstelsel Op je gezond heid Hij tast de hersenen aan. Op je gezond heid Hij benadeelt het hart. Op je gezondheid Hij veroorzaakt lever- en nierziekten. Alte- maal op je gezondheid! Toe, schenk nog eens in. Op je gezondheid! Hog een jaartje of wat, misschien nog een maandje of wat, en op is je gezondheid Op gaat je gezondheid. Op gaat je levenslust, Op gaan je krachten, Op gaatje zielerust; Op gaat je naam, Je fatsoen en je eer Op gaan je centen Frissche morgen, mijnheer Japik. Als een bewijs om aan te toonen welk een massa gras er in dit seizoen gegroeid is, wordt gemeld, dat een landbouwer te De Werken van een perceel land, groot 1 H-A. 65 A., 26 voer hooi gehaald heeft, elk van pl. m. 1000 K.G. Zwaar. In 1670 liet zekeren Jan Famiss, schipper te Medemblik, zich wegen aan de waag te Amster dam en als toen bleek dat hij het respectabel gewicht van 434 pond had bereikt. Een wereldreis te voet. Een drietal jongelieden trokken dezer dagen te Rotterdam bijzondere aandacht door hunne vreemdsoortige kleeding, ransels op den rug, om den arm een rood-witten band en op den rug een zelfden band, waarop stond „Tour du Monde." Zij maakten zich aldra bekend als voetreizigers, die te Antwerpen den 19en Juni 1.1. vertrokken waren, om vervolgens alle bezienswaardigheden van den aardbol in oogenschouw te nemen en hunne reisavonturen op schrift te brengen. Zij zijn genaamd Edmond Possoz (Belg.) 23 jaar oud, J. van Engelen (ingezetene van Til burg), 27 jaar oud, en René Barchelet (Pransch- man), 17 jaar oud. Yan Antwerpen vertrokken zij zonder een penning op zak en stellen zich voor door voordrachten of muzikale soirées in hun onderhoud te voorzien. In Dordrecht gaven zij reeds enkele voordrachten. Yan Rotterdam gaat de reis naar Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Delft, Den Haag, Lei den, Haarlem, Amsterdam, Utrecht, Arnhem, Zutphen, Zwolle, Assen, Groningen en via Bre men naar de voornaamste Duitsche steden. Ha Duitschland bezoeken zij Denemarken, Skandinavië, Rusland, Oostenrijk, Turkije en ver. volgens alle deelen van Azië, dan door Siberië naar de Behringstraat, over zee naar Alaska, Klondyke. Amerika door naar Buenos-Ayres, waarna Afrika aan de beurt komt om ten slotte door Frankrijk via Calais naar Engeland over te steken en in Antwerpen te retourneeren, welk einddoel zij in 10 jaar hopen te bereiken. Het is hun derhalve niet te doen om records te ver beteren, maar wel om wetenswaardigheden te verzamelen, die in „Le Matin" te Antwerpen gepubliceerd zullen worden. Hun geheele bagage voeren zij met zich mede, het linnengoed wordt telkens door nieuw vervan gen, dat zij onderweg zullen koopen. Behalve eenige reisgidsen hebben zij een tweetal registers bij zich, die zij doen afstempelen aan de post kantoren en door de autoriteiten met het stempel der stad als bewijs hunner passage. Tot nog toe hadden zij hunne reis ongehinderd kunnen voortzetten en ondervonden zij alom gastvrijheid en bewondering over hunne wils kracht. Hu de Kamer uiteen is, zijn de belang rijke wetsontwerpen, die zijn blijven liggen, de volgende De wetsontwerpen, betrekking hebbende op de vermaarde 14 ton van Oorlog, dienst 1894, die van jaar tot jaar hangende biijven De bepalingen omtrent den accijns op gedis tilleerd, waarvan de Memorie van antwoord is ingekomen De regeling der toelating van schippers op koopvaardijschepen de wet tegen belemmering bij uitvoering van openbare werken de Indische mjjnwet, waarover de voorloopige verslagen zijn verschenen het wetboek van Militair strafrecht, de wet op de Krijgstucht, de wetten op den staat van be leg, den Leerplicht en de ongevallenverzekering die reeds in de afdeelingeu zijn onderzocht, doch waarover nog goen voorloopig verslag is uitge bracht de wijziging van eenige bepalingen van -het wetboek van Burgerlijke rechtsvorderingde wijziging in het Burgerlijk wetboek betreffende de vaderlijke macht en de voogdij de wet tot aanleg van een spoorweg naar Banjoewangidie bekrachtigende den algemeenen bestuursmaatre gel tot wering der schildluis, welke ontwerpen nog onderzocht moeten worden. Het Hoofdbestuur van de Groentenveree- niging „De Hiedorper Kogge" heeft op intiatief van den heer Van der Goes, in zijn jongste vergadering besloten, heden Zaterdag bij den Heer P. Haringhuizen des avonds half zeven te Nieuwe Niedorp een vergadering te beleg gen, met het oog op het stichten van een groen- tenmarkt. Tot deze vergadering zullen worden uitgenoo- digd de leden van bovengenoemde vereeniging, benevens belangstellenden en autoriteiten uit de gemeenten Winkel, H. Hiedorp, O. Hiedorp, Oudkarspel, Heer Hugowaard, Hoogwoud, Haren karspel, Hoordscharwoude en Barsingerhorn. De heer van der Goes, stationschef te Hoord scharwoude, zal op die vergadering een lezing houden, waarin hij zijn denkbeelden zal ont wikkelen, omtrent de oprichting van een markt en de betere verbinding met het spoor. Doordat de tram SchagenWognum zoo laat klaar komt, kan er dit jaar nog niets komen van markten te Winkel, Lutjewinkel of Hieuwe Hiedorp. De vereeniging heeft een tiental proefvelden aangelegd, onder leiding van den Heeren J. Porte te Winkel en W. C. Visser te Hieuwe Hiedorp. Op deze velden zal de werking van verschillende kunstmeststoffen vergeleken worden met stalmest en slijk op verschillende groenten- en ooftboomen. De herstemming. De herstemming is ook ditmaal weer niet afge- loopen zonder afkeurenswaardige manoeuvres. Aan den ingang van de stemlokalen in district VI te Amsterdam werden den kiezers kaarten ter hand gesteld, waarop eerst een reproductie van het stembiljet en daaronder een biljet met de witte stippen zwart gemaakt voor de namen der heeren Yan Eeghen en Waterschoot van der Gracht. Onder aan staat: „Wanneer ge het an ders doet is uw stem van onwaarde." De voorzitter van het Hoofdstembureau in dis trict VI, kapitein Wijnmalen, heeft deze poging tot misleiding ter kennis van de politie gebracht, die termen vond tot het opmaken van proces-ver baal. (Tel.) Lage streek! Dezer dagen ontving eene achtenswaardige fa milie, te Lippenhuizen (Friesland), een telegram uit Overschie, behelzende de mededeeling„Hen drik Gesprongen," onderteekend door „Vrind". Tot nadere opheldering diene, dat de dochter des huizes voor drie weken met de „Prins Hen drik" naar Indië was vertrokken. Men begrijpt zich de ontsteltenis der familie. Ha ingesteld onderzoek is gebleken, dat in Overschie geen Vrind bekend is, zoodat men hier te denken heeft aan een misplaatste aardigheid. De Fiets en de School. Men schrijft uit Friesland aan de „H. R. Ct." In Friesland beginnen onderwijs-autoriteiten en sommige gemeentebesturen te klagen over de werking van de fiets in de school. Hiet omdat de Friesche jeugd der lagere school al fietst, maar omdat tal van onderwijzers het rijwiel gebruiken, om soms 2 3 uur van de school bij hunne ouders of familieleden in den kost te gaan. Des morgens voor schooltijd moet dan die afstand gefietst worden, volgens autori teiten is do onderwijzer dan niet geheel frisch meer, om met opgewektheid en ijver onderwijs te geven. Er gaan dan hier en daar ook stem men op, de onderwijzers de verplichting op te leggen, in het dorp te wonen, waar de school gevestigd is. Of de gemeenteraden daartoe de bevoegdheid hebben is een andere vraag. Het is evenwel reeds bij verschillende benoe mingen van onderwijzers in den laatsten tijd ge bleken, dat en de hoofden van scholen en de ge meenteraden de voorkeur geven aan onderwijzers die van elders komen, boven hen, van wie men ver wachten kan, dat zij van uit hunne huidige woon plaats, per fiets de school bezoeken. Een hoofd der school stelt reeds als eerste vraag omtrent sol licitanten voor onderwijzer aan zijne school „fietst de heer X ook?" De man is daarvan een aartsvijand geworden, sedert hij aan zijne school drie onderwijzers had 't duurde gelukkig niet lang die her en der woonden en naar en van school fietsten. De Pedir-expeditie. Een dor medewerkers voor Indische aangelegenhe den van „De Tel." schrijft aan dit blad: Zfin de telegrammen juist, en daaraan valt niet te twijfelen, dan schijnen de Pedireezen nog geen plan te hebben hunne wapenen stomp te vechten. Welke be doelingen hun vechtmethode thans tot basis heeft, is moeilijk te zeggen, maar 't komt ons verdacht voor, dat de dappere en fanatieke Pedirees overal terug trekt en de onzen geen gevecht aanbiedt. Wfi zijn overtuigd, dat hij naar een vast plan ageert en onze colonnes maar laat marcheeren en contra-marcheeren, wel we tende dat daarmede niets wordt gewonnen. Die werkeloosheid des vjjands mag o. i. niet be schouwd worden als een stilzwijgend afgelegd getuige nis van onmacht, eerder gelooven wij, dat het zijn be doeling is, ons dieper in 't land te lokken, om onze troepen in een ongunstig terrein aan te tasten. Waar zit Toekoe Oemar met zijn 100 strijders, waar heeft de Pedirees de kern van zijn macht gesteld Zoolang er geen beslissende overwinning door onze colonnes be haald is, komen wij geen stap verder en worden onze troepen doelloos vermoeid. Het spreekt van zelf, dat men niet straffeloos, dag in dag uit, marcheert en bivakeert; de menschelijke kracht heeft ook grenzen." Wij moeten erkennen dat de Pedirees ons aardig voor 't lapje hondt, maar wij hopen, dat YanHeutsz zijn aanvalsplannen wel zoó zal weten te wijzigen, dat spoedig een beslissende slag kan toegebracht worden, die aan de Pedirexpeditie een einde maakt. En al kun nen wij dat landschap uit gebrek aan gevechtskracht niet bezet houden, ons overwicht op Atjeh zal geves tigd zijn en den Atjeher overtuigen, dat de compag nie de sterkste is. Is eenmaal ons aanzien hoog ge klommen, dan kunnen wij dat kracht verslindende postenstelsel opgeven en do kust bezetten, hetgeen met 't oog op onze geringe macht niet alleen wenschelijk is, maar 't schenkt ons meer kracht, daar wij handel en vischvangst beheerschen, en dus, waar noodig,de duimschroeven kunnen aanwenden. ""xxxvi. 16-23 Juni. De hooge prijzen die voor nieuwe aardappelen werden besteed, hebben tot gevolg gehad dat de aanvoer verbazend is opgedreven. Op onze markten bereikte deze gedurende de laatste 6 marktdagen ongeveer het cijfer van 31000 V2 H.L. Evenals sedert het begin van dit seizoen stond de markt te Bovenkarspel weder bovenaan, nl. met ruim 17000 H.L. Intusschen is de marktprijs plotseling belang rijk gedaald. Maandag 20 dezer werd aan onze hoofd markt nog f2,80 a f3,10 betaald, toen den volgenden dag reeds eene daling intrad tot f2,25 a f2,50. Hoewel dit velen zeer uit de hand viel, vleide men zich met de hoop, dat deze prijs tenminste nog enkele dagen zou standhouden. Men kwam evenwel bedrogen uit, want Woensdag waren er slechts enkelen die nog f2,— konden maken en moesten velen zich met f 1,90, ja zelfs f 1,80 tevreden stellen. Hu zou het dan toch met deze daling wel uit zijn, meende men enjheden,Donderdag, kregen slechts een paar aanvoerders f 1,30, terwij] de prijs verder varieerde van f 1,65 tot f 1,75. Werden deze prijzen gemaakt te Bovenkarspel, te Enk huizen, Broekerhaven en Hoogkarspel moest men zich met 10 a 20 cent per V2 H.L. min der tevreden stellen. De grootere aanvoer heeft er ongetwijfeld toe bijgedragen, dat deze plot selinge daling is ingetreden, doch het schijnt mij toe dat daarvoor ook nog andere oorzaken moeten bestaan en die zullen vermoedelijk ge zocht moeten worden, in aanbod van nieuwe aardappelen uit België en zuidelijk Limburg. De handel is sedert Dinsdag dan ook traag. Bij grooten aanvoer, zooals Dinsdag en Woensdag, omstreeks 3600 H.L., was gedurende de markt eene gestadige daling waar te nemen en heden bij eene belangrijk minderen aan voer,2700 t/j H.L. werd het eerste partijtje f 0,20 bene den de laagste markt van gisteren genomen en kon daarna slechts eene rijzing van f 0,15 wor den geconstateerd. Werden velen erdoor den hoogen prijs toe aan gespoord te rooien wat maar eenigszins gerooid kon worden, de aanvoer van heden toont aan, dat die groote haast begint te bedaren. Dit is dan ook zeer verklaarbaar. Hoe flink het aard appelgewas ook te veld staat; de opbrengst valt niet mede en komt bij de meesten nog niet hooger dan i/k H.L. per oude roede. Tegen f 3 en daarboven por V2 H.L. maakte men even wel eene goede rekening, doch nu velen, bij een prijs van f 1,75, beneden de gulden per oude roede blijven, nu haast men zich niet meer, in de verwachting dat eene hoogere productie allicht gelijken tred houdt met mogelijk nog lagere prijzen. Enkele partijtjes ronde aardappelen hielden in prijs vrijwel gelijken tred met de muizen. He den varieerden ze van f 1,50 tot f 1,60. Onze rapenbouwers maakten bij uitzondering eens goede zaken met hunnen teelt. Sedert en kele jaren toch werd daarmede weinig succes behaald, doch nu waren de rapen ternauwer nood leverbaar of ze werden tegen flinke prij zen opgekocht en zelfs de vorige week nog met f4 a f5 per 1000 betaald. Hoewel de prijs thans tot omstreeks f3 gedaald is, heeft dit slechts eene onbeduidende invloed op de totale opbrengst van deze cultuur, omdat de voorraad bijna is opgeruimd. Een paar partijtjes worte len, die heden aan de markt werden aangebo den konden slechts f 1,10 tot fl,20 per 40 bos of 10Ó0 stuks bedingen. Hog enkele dagen en de eerste bloemkool kan worden tegemoet gezien. Reeds worden enkele exenplaren gesneden, zoodat de opening van de bloemkoolmarkt mogelijk reeds in de volgende week zal worden bekend gemaakt, 't Is waarschijnlijk met het oog daarop, dat door het bestuur van de vereeniging „de Tuinbouw" tegen Woensdag 29 Juni eene vergadering wordt uitgeschreven, waarop de bezwaren der hande laren, tegen het afschaffen van de over tallen zullen worden besproken. Ha eene eerste mis lukte poging der handelaren tot het doen uit schrijven dezer vergadering, is door hen een schriftelijk verzoek aan het bestuur opgesteld, waarop zij de boeren verzochten te willen tee kenen en dit heeft tot gevolg gehad, dat me nigeen, die zich dezen winter voor afschaffing verklaarde, thans het bestuur verzoekt het daarheen te willen leiden, dat op het genomen besluit worde terug gekomen. Er valt dan ook niet aan te twijfelen of het genomen besluit zal worden ingetrokken en de oude regeling zal opnieuw gelden. Waren er tot voor enkele dagen nog velen, die het genomen besluit wenschten te handhaven, de geruchten dat men aan de Langedijk, bij de wortelenveiling direct door de ben is gevallen, hebben ook hen aan het wankelen gebracht en zullen zeer waar schijnlijk den doorslag geven. K. Van hier en ginds. „'tls een spul" om wat te krijgen tegeuwoor- woordig, 't schijnt dat dat zonder kunst en vlieg werk dan ook niet meer gaat. Trouwens, 'tzijn er ook enkelen, die het geluk hebben in een kruiwagen te worden rondgereden op den levens weg. De meesten hebben een harden strijd om het bestaan te voeren, terwijl er ook velen zijn, die, rekenende op voorspraak en protectie, ten slotte toch nog over het paard worden getild. Onder hen echter die. trachten zonder werken rijk te worden zoo zijn er een massa vindt men slechts weinigen die daarvoor hun leven veil hebben en door een gevaarlijke, halsbrekende toer de wereld zoodanig in beroering of bewon dering weton te brengen, dat door óén enkele daad bijna hun toekomst verzekerd is In hoe verre daarmede de kunst'gebaat is, kunnen wij niet beoordeelen; de zucht een avontuurlijk leven te leiden zal wel hoofdzaak zijn. Kapitein Webb trachtte over de Hiagara te zwemmen en ver dronk. Blondiu verrichtte boven dien waterval allerlei kunststukken op hot koord en reed met een kruiwagen van do eene zijde naar de andere. Zoo heeft de Hiagara al heel wat waaghalzen uitgelokt om kunsten te verkoopen, welke noch belangwekkend, noch mooi, maar alle hoogst ge vaarlijk zijn. niettegenstaande heeft nu Zondag 1.1., iemand de dwaasheid gehad, zich in een daar voor vervaardigd stalen vaatje te laten meeslee- pen. De man kwam er, wonder boven wonder, vrij goed af. Die zich door de muziek laat mee- sleepen is er beter aan toe, en aan liefhebbers wordt daartoe alle gelegenheid geboden. Op de Parijsche tentoonstelling van 1900 zal in de afdeeling voor muziek een instrument worden geëxposeerd, dat wat vorm betreft, veel gelijkt op een klein orgel, doch dat door zijne bijzondere samenstelling, tot op een afstand van 9 K.M. kan worden gehoord. Dit piano-orgel, waarmede de uitvinder, een zeer bekend pianofabrikant uit Bukarest, in 1900 hoopt te debuteeren, is voor zien van een tot nogtoe onbekende electrische inrichting, die de eigenschap moet bezitten aan de tonen een zes h achtduizend maal grootere intensiteit te geven, dan die eener gewone piano. Men zal dit instrument kunnen gebruiken tego- lijk met de groote fonograaf waaraan Edison be zig is en die bij gunstige omstandigheden op tien K.M. afstand kan gehoord worden. Met betrek king tot den oorlog tusschen Amerika en Spanje werd do \raag gesteld: Waar blijft Edison nu met z'n uitvindingen? Alsof die fono graaf geen onschatbare diensten kan bewijzen. Wacht eens even. In 't bezit van den aanvoerder van het leger op Cuba, laat hij de fonograaf het jegeven coinmanda over het geheele leger uit bulderen, wat blief!Of in dienst der justitie Wat zou zoo'n fonograaf van dienst zijn geweest bijv. te Palermo, toen op initiatief van een student een achttienjarig meisje een rijke Siciliaansche schoone -werd geschaakt, terwijl zij met haar moeder in het Engelsche Park aldaar wandelde. Het hulpgeroep der dames werd niet op 10 K.M. afstand gehoord. Maar ware in de fonograaf geroepen „houdt den dief!" „inspec teert alle rijtuigen!"de geïmproviseerde toespraak tot het publiek had donderend door het luchtruim weerklonken. De omroepers kunnen 't bijltje er ook wel bij neerleggen nu zij in de fonograaf een concurrente krijgen. Een handige speculant ziet er misschien in de toe komst een „goed zaakje" in en zal dan onge twijfeld fortuin maken. „Fortuin," dat gevleugeld woordje jaagt velen het land uit. Die het heeft gaat voor z'n pleizier, die 't niet heeft verlaat zijn land om 't te verwerven. Zoo ook twee jon gelieden, beiden meester in de rechten. Zij ver trokken naar Transvaal, naar het land, waar het „botertje op den bodem is", zoo zij meenden. Hoe werden ze teleurgesteld. Als bestellers aan een spoorweg trachten zij thans hun broodje te verdienen, een betrekking, die nog al eens wordt aangeduid met den naam van „witkiel". Of zij hun dagen in tevredenheid zullen slijten, even min misschien als vele inwoners te Amster dam, doordat aan een buitenlandsche firma de straatversiering is gegund bij gelegenheidder intocht der koningin. Per advertentie worden de bewoners opgeroepen om desnoods een nieuwe commissie te benoemen en alleen dan de geteekende gel den te betalen, wanneer de versiering aan een Hederl. aannemer wordt gegund. Het verschil in de aannemingssom bedraagt echter f 10.000. De Engelsche firma, aan wie het versieren gegund is, had voor f42.000 ingeschreven, terwjjl een Amsterdamsche voor f 52.000 de versiering op zich had genomen. Een verschil van f 10.000 is heusch geen kleinigheid, dat is meer dan men uit een „leêge buul" kan schudden. In onze hoofdstad zal dan ook nog al aardig wat geld besteed worden. Het slotstuk van het vuurwerk, nl., dat aan de overzijde van het IJ zal worden ontstoken is lang 70 en hoog 17 M. Voor het geen dat laatste stuk zal kosten, kon men Lan gedijk wel in de nationale kleuren hullen door middel van rood, wit en blauw bengaalsch vuur. Het zou wel aardig zijn daarin te loopen, d. w. z. in het schijnsel. Aardiger in elk geval als dat men er inloopt in de beteekenis, dat men het slachtoffer eener oplichting is geworden. Hier tegen valt niet genoeg te waarschuwen. Zoo kwam in een der bladen de volgende adverten tie voorf 8000 inkomen. Een beschaafd per soon, beschikkende over twee duizend vijf hon derd guldon, kan zich, onder soliden waarborg dier som, onmiddelljjk een onvervreemdbaar in komen van achtduizend gulden per jaar verze keren." Gelukkig zit het geld nog al „vast" en men zal eerder iets van z'n geestelijke gaven afstaan dan van z'n stoffeljjke. Die zijn echter ook niet altijd te aanvaarden en even goedkoop. Dat ondervond een veearts te "Willinge Lan- geralt, die aan een boer, toen hij voor hulp van vee was geroepen, tevens een recept had ge geven, bestemd voor iemand, die lijdende was aan eene maagkwaal. De rechtbank eischte f 300 boete of 60 dagen gevangenisstraf. Dat recept bestond ook stellig niet uit karnemelk. Bepaalt zich het uitoefenen der geneeskunst uitsluitend in het „bestrijken" of belezen", a la bonheur, maar het toedienen van drankjes of smeringtjes, dat gaat te ver, en 't is dan ook maar goed dat de justitie dat kwaad te keer gaat door zware straffen aan de plegers van dergelijke misdrijven op te leggen. Er valt, als men dat eens nagaat nog al wat te zuiveren het kwaad vertoont zich in allerlei vormen. Om een kwaad, dat vooral in zijne gevolgen niet te berekenen is en waarvan moeder de vrouw in de eerste plaats de nadeelige gevolgen ondervindt, de kop in te drukken, wordt

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 2