De ooriog tmchea Sp&aje es ie Vereesigde States. Plaatselijk Nieuws. sedert eenigen tijd op de lucifersfabriek te Eindhoven aan de werklui hun geld in gestem pelde zakjes uitbetaald. Daarop staat to lezen wat de man, de jongen of het meisje in een week heeft verdiend, zoodat achterhouden van loon nu zoo goed als onmogelijk is geworden. Hier is de- pas afgesneden tot het begaan van daden of handelingen die in den regel het begin zijn van een leven van ellende. De maatregel is uitstekend en zal ongetwijfeld meer ten goede komen dan het nadeel dat de vorst in den nacht van 17 op 18 Juni op vele plaatsen in Fries land aan de te veld staande gewassen berok kende, vooral aan aardappelen en boontjes. Aan dergelijke nadeeltjes staat men evengoed bloot als aan°ongelukken, die ook altijd onverwacht ko men. Daar weet ook een winkelbediende te Parijs van mee te praten. Bij het tweede ont bijt slikte hij een stel van zes valsche tanden in. Yan den militair wordt geeischt dat hij „blauwe boonen" zal verdragen, maar als men van de maag gaat eischen kunsttanden te verte ren dan mocht men, evengoed als men zich voor „blauwe boonen" beschermt met Dowe's uitvinding de maag wel met dergelijk pantser voeren. Buitenland. Twee maanden juist naar den datum, zijn er ver- loopen sinds de oorlog tusschen Spanje en Amerika officieel verklaard werd en het Woensdag 1.1. aan gevangen voorspel tot een beslissend treffen tusschen de wederzijdsche krijgsmacht, opent de kansen we der, dat 't op korten termijn, te berekenen naar we ken of zelfs slechts dagen, tot vredesonderhandelingen komt. Om 't daartoe te doen komen, zouden de Amerika nen bij Santiago een besliste overwinning moeten be vechten over de Spaansche troepen te land en dan zou Cervera's vloot genomen of vernietigd moeten wor den, een en ander heel spoedig reeds. Of hierop kans is? 't Mag misschien Amerikaanscho overdrijving of Yankee-humbug heeten als men uit New-York de we reld verrast met de mededeeling dat gisteren een aan val zou worden gedaan op Santiago, door generaal Shaffer's troepen, omdat de inhoud van een 32-tal trans portschepen zoo maar niet in een vloek en een zucht wordt ontscheept en 't toch wel niet te verwachten is, dat de Amerikaansche bevelhebber 't zal wagen met een klein deel van zy'n troepen, doch in een telegram van admiraal Cervera zeiven aan de regeering te Ma drid moet de toestand critiek worden geheoten, welk getuigenis, als 't ten minste waar is, onmiddellijk na den eersten aanval der Amerikanen, bitter weinig hoop laat voor de verdedigers van Santiago en wel geldon kan als een wanhoopskreet voor de land- en de zee macht van Spanje in de buurt van Santiago en geen hardnekkigen en langdurigen tegenstand met kans op succès verwachten doet. Mocht Santiago weerstand'bieden, mocht generaal Pando de stad tijdig bereiken met zijn legermacht van Havanna uit, mochten de Spanjaarden de Amerikanen een nederlaag toebrengen (wat alles nog wel moge lijk is, doch niet waarschijnlijk ly'kt) dan is de kans op vrede voor heel langen tijd verkekende formatie- Sagasta, gevormd om den oorlog te leiden, zou zich weer gesterkt gevoelen en de Amerikanen zouden met vernieuwde kracht, met nieuwe geldelijke offers aan 't werk gaan! Feitelijk kan de oorlog ook na den eventueelen val van Santiago nog langen tijd voortduren, zoolang Ha vanna bezet blijft door de Spanjaarden, Havanna, welke stad in dezen oorlog is wat Parijs 1870-1871 voor Frankrijk was, doch zulk een geweldige tegen slag voor Spanje zou èn de Spanjaarden zeiven èn de mogendheden van Europa allicht overtuigen van de wenschelijkheid er een eind aan te maken. Er is nu kans op geregeld oorlogsnieuws eiken dag er is mogelijkheid dat er geen dag zal voorbijgaan zon der een gevecht, zonder een aanval, steeds met San tiago's behoudt en Santiago's val, al naar men zich plaatst op Spaanscli of Amerikaansch standpunt, als einddoel! Feitelijk valt de verdediging der Spanjaarden tegen: van de batterijen van Cabanas en Aguadores hoort men niets, terwijl die Sampson toch de handen vol hebben gegeven en deze zelfs getuigde, dat die verde digingsmiddelen tot de beste behoorden, waarover Spanje beschikte! Op een vergadering van bakkersgezellen te Hamburg is met een groote meerderheid van stemmen besloten het werk te staken. In 436 bakkerijen te Hamburg, Altona en Wandsbeck is de arbeid neergelegd. De patroons, die besloten zijn niet toe te geven, vragen in annonces, ar beiders tegen hoog loon. De gemeenteraad van Parijs heeft met 45 tegen 11 stemmen eene motie aangenomen, waarbij de afschaffing der doodstraf gevraagd en de re geering uitgenoodigd wordt, inmiddels de vol trekking van doodvonnissen niet meer in het openbaar, maar binnen de gevangenissen te doen - Hevige onweders hebben in de omstreken van Luik gewoed, gepaard gaande met hagel slag en wolkbreuk. Overal is groote schade aan gericht en een groot deel van den oogst werd vernield. De werkloosheid neemt in Spanje onder de arbeiders aanhoudend toe. In de provincie zijn reeds 17000 arbeiders zonder werk, terwijl in Juli de sluiting der fabrieken in Barcelona verwacht wordt. Gisteravond te 7 ure hield de Landbouw- en Handels vereeniging te Broek op Langedijk eene buitengewone vergadering in het lokaal van den Heer Yet, aldaar, ten einde de middelen te bespreken, welke er toe konden leiden de afschaf fing der overtallen te handhaven, naar aanleiding van het gebeurde aan den afslag te dier plaatse op Maandagmorgen jl. Ter vergadering waren ruim honderd leden op gekomen. De voorzitter, de heer C. "Wagenaar J.Gz., opende de vergadering met een woord van wel kom aan de aanwezigen, op St. Jansdag tegen woordig in het lokaal van Vet, en sprak den wensch uit,dat deze bijeenkomst aangenaam en gezellig mocht zijn en tot een goede uitkomst mocht leiden. Om tijd te winnen, stelde hij voor de lezing der notulen te laten en zich van andere mededee- lingen betreffende de vereeniging, te onthouden, om direct de bespreking te openen van het op 't convocatiebiljet voorkomende le punt. De voorz. herinnerde er aan dat op den 9 Nov. van het vorige jaar door de algemeene ver gadering het besluit was genomen, de overtallen op de groenten af te schaffen en de eendracht onderling te bevorderen. Dat na dat besluit de naburige plaatsen, waar groenten wordt geteeld, werden bezocht om ook daar de bouwers voor de afschaffing dier overtallen te winnen, en dat overal, waar het bestuur het voorstel tot afschaf fing indiende en besprak, volle sympathie voor dat stelsel werd betoond en iedereen zijn goed keuring daaraan hechtte. Daarna volgde de ken nisgeving aan de besturen der verschillende ge meenten in den omtrek, die het eveneens van harte toejuichten, totdat ten slotte de vraag nog overbleef, hoe zullen de verschillende handelaars er over denken Hierna herinnerde de voorz. er aan dat aan 17 handelaars om advies was gevraagd, waarna men mocht vernemen dat zich niet één er tegen zou verzetten. Wel werden bezwaren geopperd dat het moeielijk zou gaan het stelsel door te voeren, doch als alle handelaars het wilden, zij allen zouden het nieuwe stelsel aanvaarden. Daarna werd van het besluit in alle bladen kennis gegeven terwijl te vens in de Streek door het bestuur der aldaar bestaande vereeniging „de Tuinbouw" hetzelfde voorstel aan de algemeene vergadering ter over weging werd gegeven, nadat beide besturen, dat der vereeniging „de Tuinbouw" en van deze vereeniging met elkander in overleg waren ge treden. Wel ondervond ook daar het voorstel te genstand, doch niettegenstaande werd na eenige bespreking aangenomen de overtallen voortaan afteschaffen. In eene algemeene vergadering op 25 Febr. werd besloten met de planten te begin nen en die te verkoopen per 100 stuks. Ook dit liep goed van stapel en men had alls hoop dat het stelsel voor goed zou worden doorgevoerd, vooral toen voor de veilingen begonnnen, de wortelen reeds per 100 stuks werden verkocht. Het ging zoo schoon, ging de voorz. voort, tot op jl. Maandag morgen half acht de koopman, toen de openbare veiling begon, in verzet kwam, niet tegenstaande dat op de schriftelijke kennis geving van den secretaris geen antwoord van ver zet was ingekomen. Dus zonder kennisgeving ge schiedde het Maandagmorgen dat de koopman de wortelen niet anders dan per 104 stuks wilde koopen en de bouwers hun producten niet per 100 stuks konden leveren. Na eenige worsteling werd dan ook tenslotte weer per 104 stuks verkocht. Sommigen meenden nu boeten te hebben opgeloopen, en feitelijk was dat ook zoo, doch het bestuur vroeg zich af is het stelsel nog houdbaar waarop ontkennend moest worden geantwoord. Daarom komen wij met de vraag tot UMoet macht tegen macht wor den gesteld of moet deze kwestie in vrede opge lost worden? Moeten de bouwers zeggen tegen den koopman: Koop wat ge wilt maar mijn waar lever ik niet volgens uw wensch of zullen wij het bijltje er maar bij neerleggen? "Wel weet 't bestuur hoe't handelen zal, doch liever zag het van de algemeene vergadering een voorstel aan de hand gedaan, om tot een vrede lievende oplossing te geraken. Te leven in harmonie met elkander is zooals het behoort een leven van tweedracht is geen leven. Is er dan geen weg om elkander te ont moeten Hart tegen hart gaat niet; mèt en vóór el kander leven zij de leuze. De koop man is afhankelijk van den bouwer de bou wer heeft wederkeerig veel verplichtingen aan den koopman. En nu alle bouwers zich hebben verklaard vóór de afschaffing der overtallen, ver zoeken wij den kooplieden te argumenteeren waarom zij er tegen zijn. Het gaat niet om eenige winst te behalen, maar om het stelsel. Doen zich moeilijkheden voor, door wilskracht kunnen die uit den weg worden geruimd. "Wij wenschen den koopman door die overtallen weg te nemen, niet te be knibbelen, integendeel, de bouwer wenscht met den koopman in harmonie te leven. Hierna wordt de vergadering de legenheid ge geven zich uit te spreken of voorstellen te doen. De heer C. Vroegop vraagt of 't stelsel in de Streek zal worden doorgevoerd. Zoo niet dan kunnen ook hier de kooplieden niet anders dan per 112 stuks koopen. De voorz. zegt hierop, dat het hier evengoed kan als te Loosduinen, waar de overtallen al sinds 5 jaar tot het verledene behooren, en leest ter bevestiging van dit, zijn beweren, een brief voor van den burgemeester aldaar, waarin over dit punt wordt uitgewijd. De heer Yroegop beweert dat Loosduinen voor Langedjjk geen concurrent is, maar de Streek wel. De hcerZwart stelt de vraag waarom die overtal len moeten blijven. Hij wenschte daarop gaarne een flink antwoord te hebben. Wij hebben, zegt spr., ons eerst allen voor het stelsel verklaard en waarom trekt men zich nu terug dat is niet eerlijk. Als men eenmaal z'n woord heeft gege ven, dan dient men dat gestand te doen. De heer K. Wagenaar herinnert den voorzit ter aan hun persoonlijk onderhoud en moet dan even toelichten dat hij er zich voor heeft ver klaard, als allen er voor waren en dat hij toen tevens heeft aangedrongen om met de kooplieden in overleg te treden. Dit wordt door den voorzitter bevestigd, waarna de heer Wagenaar aanvoert dat, indien in de Streek 112 zal worden geleverd en de Lange- dijker bouwer verkoopt niet zonder overtallen, dan spreekt 't van zelf dat de prijsopgave in de Streek lager voor het buitenland kan worden ge stéld dan a/d Langedijk. De heer Hoogland voert o.m. aan, dat de koop man geraadpleegd had moeten worden. Nu men niet met den handelaar is te rade gegaan, zal 't stelsel moeten vallen. De heer Zwart herinnert nogmaals aan 't eens gegeven woord, en vraagt nog eens waarom 't niet kan. Een plaatselijk gebruik kan worden doorge voerd en behoeft volstrekt niet te vallen voor bestaande gewoonten op andere plaatsen. Spr. haalt aan dat op de Rotterdamsche markt de natuurpeen per 104 wordt geleverd en de commissionairs per lijs (15 oude ponden of 18 bos aanbieden, naar gelang van het bestaande stelsel in de streek waar zij vandaan komen. Nu volgde een moeilijk te volgen discussie. Hoogland blijft beweren dat de koopman bij af schaffing in groote last komt, terwijl de heer Zwart blijft aanvoeren, dat daarvoor echter geen flink gemotiveerd bezwaar kan bestaan. Daarna licht de heer A. Dirkmaat de verga dering even toe hoe 't in De Streek is gegaan. Dat de verschillende handelaren aldaar hebben vergaderd en besloten zich te wenden tot het be stuur der vereeniging „De Tuinbouw" om in eene te beleggen algemeene vergadering de afschaffing der overtallen ter sprake te brengen en aan te dringen, dat 't reeds genomen besluit daartoe weder worde ingetrokken. De uitslag dier vergadering is ons echter nog niet bekend, zegt spr. en we weten ook niet hoe 't tot dusver in „De Streek" is gegaan bij den verkoop van knollen enz., waarop de Heer Wa genaar antwoordt dat de knollen op den ouden voet zijn geveild. Hoewel de Heer Dirkmaat de afschaffing der overtallen bij den verkoop van wortelen geen be zwaar acht stelt ook hij de vraagWillen de le den er zich bij neerleggen of nietwillen zij het been stijf houden of voortaan maar weer 104 stuks leveren en toegeven aan het verzet van den koopman. De Heer Jb. Smit vindt het woordje verzet de juiste term niet. De koopman ondervindt moeielijkheden bij de afnemers, de bouwer bij den koopman en 't is daarom dat beide partijen bet niet eens kunnen worden. De eenige weg nu is te besluiten tot al of niet doorvoering der afschaffing. De Heer Hoogland zegt dat de koopman niet zoozeer zijn belangen door afschaffing ziet be dreigd, maar dat die afschaffing hem een groote last bezorgt, 's Middags, zei spr., hadden 26 kooplieden en schippers vergaderd om over de afschaffing te spreken en er werd besloten met 23 tegen 3 steramen de toetallen te blijven handhaven. De koopman heeft zich dus in 't pu bliek uitgesproken. De heer Van Kleef meent dat men zich bij het besluit van den koopman zoo maar niet moet neerleggen. Laten zij nog met elkander in overleg treden. Voorts bepleit spr. de afschaffing der overtallen op grond dat zooveel wordt weg gegeven waarvoor de bouwer heeft gezwoegd en gewerkt. Daarna neemt de voorz. weder het woord. Spr. meent dat het bestuur altijd met open visier heeft gestreden en wenscht liever nu niet be handeld te zien wat is gebeurd, maar de vraag die aan de orde is. Verder dringt spr. nogmaals aan op afschaffing ter wille van het stelsel, be looft den koopman zelfs den steun van het be stuur tot ver in het buitenland, om ten slotte te komen tot de onderstelling dat do tegenwerking der kooplieden misschien voortspruit uit de min der tactische wijze van optreden van het bestuur om daarna de vraag te stellen, of er dan geen mid del tot vereffening is. Zoo niet, dan zal worden overgegaan tot het tweede punt der agenda Aftreding van het bestuur. Wederom volgt een zeer ongeregelde discussie. Het zou ons te ver voeren de verschillende spre kers te volgen welke tot geen resultaat konden komen. De een bepleitte afschaffing der overtallen de ander opperde de bezwaren die aan het door voeren er van zijn verbonden. De heer Stins zegt, er ook eerst voor te zijn geweest, maar toen hij aan een afnemer den prijs telegrafeerde en berichtte dat hij 100 stuks leverde, ontving hij ten antwoord dat hem door een ander 104 stuks werden verstrekt. Dit doet aan den heer Kostelijk de vraag ontlokken, waarom hij zijn prijs niet regelde naar gelang er minder waren Ook de heer Wagenaar wenscht geen afnemer te verliezen die 's jaarlijks 50 a 60 wagons van hem betrekt. De heer C. de Geus meenende, dat het schijnt alsof het bestuur tegenover den koopman nala tig is geweest, wenscht te onderzoeken in hoe verre het gefaald heeft tegenover den koopman en het voorstel tot afschaffing aan te houden tot een volgend jaar. De heer Nol vraagt nog hoe 't ging toen de reuzenbloemkool per stuk werd verkocht gedu rende eenige jaren achter elkaar. Op een en ander kon geen antwoord worden gegeven. De hamer is telkens in beweging. Tenslotte wordt door den Heer Dirkmaat aan de vergadering bekend gemaakt dat het bestuur verlangt dat de "Vergadering zal komen met een goed afgerond voorstel, zoo niet dat het tegen woordige bestuur dan zal aftreden en de leden in de gelegenheid worden gesteld een nieuw bestuur te kiezen het wil liever aftreden, het heeft ge meend zijn plicht te hebben gedaan en geeft de leiding nu gaarne in andere handen. De Heer C. de Geus komt hiertegen op. Men valt nog niet van één stootje. In den strijd voor een goede zaak, zegt spr., dienen wij pal te staan en te strijden met alle kracht die in ons is. Stuit men eens op een bank dat moet men trachten om die klip heen te zeilen om langs een omweg in veilige haven te landen; spr. zou wel wenschen dat door zitten en opstaan werd besloten of het bestuur zal aanblijven of niet. De heer Zeeman zegt hierop dat het bestuur niet kan aanblijven. Wanneer met algemeene stemmen een besluit is genomen en het blijkt dat de leden zich niet aan dat besluit houden, dat dan het bestuur niet bij machte is verder de belangen te behartigen der vereeniging, door dat het op zijn leden niet kan rekenen. Dat de koopman niet zou zijn geraadpleegd, is een zeer gezochte reden, die wij voor kennisgeving aan nemen, zegt spr. Hierna wordt door den Heer J. Wageuaar Kz. de volgende motie ingediend „De Landbouw- en Handelsvereeniging in al gemeene vergadering bijeen, betreurende dat de afschaffing der overtallen niet dadelijk kan wor den doorgevoerd, verklaart dat het bestuur in deze niet aansprakelijk moet worden gesteld en spreekt haar vertrouwen in het bestuur uit." Deze motie wordt met een daverend applaus aangenomen. De heer Dirkmaat, secret, der vereeniging, zegt dat het bestuur zeer gevoelig is voor bet votum van vertrouwen waarvoor het zijn dank betuigt, doch dat het bij zijn besluit blijft en zal aftreden. Daarop dient de heer J. Wagenaar Kz. het voorstel in om geen ander bestuur tc kiezen en de vereeniging dan liever te begraven (applaus.) De stembriefjes worden onderwijl rondgedeeld doch niemand wenscht te stemmen, waardoor de vergadering het bestuur wil zien gehandhaafd. Nadat het bestuur een oogenblik had beraad slaagd, deelt de voorz. mede, dat het zwicht voor het groote vertrouwen dat in het bestuur wordt gesteld en zal aanblijven, waarna de heer D. Wa genaar de vergadering sluit met de mededeeling dat de vereeniging op haar program houdt de afschaffing der overtallen en 't een ieders plicht is met vaste hand en vaste voornemens daartoe mede te werken en de belangen der vereeniging ten volle te behartigen. Zuidseharwoude, 23 Juni. Was muziek en zang er niet, 't Leven had geen waarde Kommer, zorgen en verdriet Speelden baas op aarde. Zoo zongen we toen we nog op de schoolban ken zatenen nu we de kinderschoenen reeds sedert lang zijn ontwassen, nu gevoelen we eerst recht de waarheid, in de eerste vier regels van dat schoolliedje vervat. Verwonderlijk groot toch, verrassend is de invloed van muziek en zang op 's menschen gemoed. Nog heden ondervonden we zulks, toen het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" een „optocht" hield door ons dorp. Jong en oud liep uit op 't vernemen der vroolijke tonen, die zoo opgewekt klonken door de nog wel wat koele zomeravondlucht. Omstuwd door de bij zulke ge legenheden nimmer ontbrekende jeugd trok men de plaats door, aan alle deuren, hekken en poor tjes een dankbaar gehoor vindende, 't Geleek feest in 't dorp't was alsof we een voorproefje kregen der aanstaande feestelijkheden. Is t' vreemd dat we hoorden zeggen„Zoo iets moest wat vaker gebeuren?" Neen, waarlijk niet: „Zoo'n perzik smaakt naar meer Correspondentie. Corr. te St. P. Berichten te laat inge komen. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL Zondag 26 Juni vm. 9.30 ds. Stramrood. NED. IIERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 26 Juni vm. 9.30 ds. Habbema. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Zondag 26 Juni v.m. 9 uur, nm. 2 u. Preeklezen. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 26 Juni vm. 9,30 ds. Melchers. Doop. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 26 Juni v.m. 9.30 n.m. 2 u. ds. Gemser. GEREFORMEERDE KERK. (Zuiderkerk.) Zondag 26 Junf vm. 9,30 nm. 2.30 ds.Bakker. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK. Zondag 26 Juni vm. 9.30 nm. 2.30 Godsd.oef. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 26 Juni vm. 9,30 geen dienst. Marktberichten. ALKMAAR, 24 Juni 1898. Aangevoerd: 554 stapel Kaas, wegende 198134 Kg. Kleine 124,50 Commissie a f 24,Middelbare f 25. ALKMAAR, 25 Juni 1898. Aangevoerd14 Paarden f50,— a f250.— 12 Koeien f 150 a 180 38 Nuchtere kalveren f 7.a f 16. Vette Kalveren t a fper kilo fO.— aO." 33 Schapen f 12, a f20,— 66 Lammeren f 7, 12.— 42 Magere varkens f 14.a f17. 226 Biggen f 6. a f 9,50; 8 Bokken f 2.a f 6. 2 kleine id.f 0.50 af 0.—. Boter per halve K.G. f 0.40 a f 0.48. Kippen f 0.40 a f 1.— eenden 0.40 a f 0,90 konijnen f 0.10 a fl.kippeneieren f3.— a f3.50 eendeneieren f2.90 a 0.kuikens f 0.10 a f 1.10 Aardappelen f3.a f 4.—; bieten fO.at 0. uien f3.a t 0.— Bloemkool f 0,— a f per 100; wortelen per 100 bos f3,50 roode kool fO,f 0,savooische fO.fO,Koolrapen fO, Meirapen 15.per 100 bos. Groentemarkt. Van 18—24 Juni. 18 Juni. Wortelen f2,10 a f 2,50 per 100 bos. Aardappelen f 1,60 a f 1,90 per 17"2 kilo. 20 Juni. Wortelen 30300 bos, f 1,70 a f2,50 per 100 bos. Aardappelen 361 mnd. f 1,10 a f 1,55 per 17 y2 kilo. 21 Juni. Wortelen, 14000 bos, f 1,80 a f2,40 per 100 bos. Aardappelen, 545 mnd., f 0,90 a f 1,35 per 1772 kilo. 22 Juni. Wortelen, 18850 bos, f2,20 a f2,80 per 100 bos. Aardappelen, 603 mnd., f0,85 a f 1,30 per 17 V2 kil°- 23 Juni. Wortelen, 42775 bos, f 1,70 a f2,40 per 100 bos. Aardappelen, 290 mnd., f 1,00 a f 1,35 per 17Y2 kilo. 24 Juni. Wortelen, geene, f 0,a f 0, per 100 bos. Aardappelen, 640 mnd., f 0,80 a f 1,20 per 17 »/2 kilo. Bosuien f 2,- f 2,30 a f2,70. Handel vlug.

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 3