Brieven uit „de Streek," De oorlog tusschen, Spanje en de feseenlgde Staten. af op zee had rondgezwalkt, zonder proviand aan boord, begonnen honger en dorst hem te kwellen. Bij zijn aankomst te Enkhuizen werd hij in de gelegenheid gesteld, de terugreis naar Amsterpam te aanvaarden. Op den 7 Mei werd aan den directeur der Oud-Karspelsche Brandwaarborg Mij- per draad boricht, dat brandschade was gevallen in per ceel 72, Rechtboomsloot, Amsterdam. De Heer W. van Loo ontving daarop van zijn Directeur de opdracht de schade, aldaar ontstaan, op te nemen en te regelen. Bij zijn aankomst te Amsterdam bleek hem dat brand was ontstaan op de 3e etage van per ceel 72, bewoond door den verzekerde H. Won sorfF. Na de verbrande en beschadigde goederen oppervlakkig te hebben bekeken, kwam den heer van Loo de brand al reeds zeer verdacht voor, en liet dit onomwonden blijken. Vóór hij dus tot de regeling der brandschade overging liet hij zich eerst door den verzekerde inlichten omtrent het ontstaan van den brand, en bracht dit in schrift, dat hij in tegenwoor digheid der vertegenwoordiger der Mij. te Am sterdam en zijn bediende voorlas en op de vraag of dit conform het medegedeelde was, van verze kerde een bevestigend antwoord ontving. Toen den verzekerde echter werd verzocht deze verklaring te onderteekenen, weigerde hij, op grond van den Sabbath. (WonsorfF is vanPoolschen afkomst en kleermaker). De verklaring werd toen echter onderteekend door den Amsterdamschen vertegenwoordiger en zijn bediende en door den Heer Van Loo zeiven'. Toen een paar dagen daarna zou worden over gegaan tot regeling der brandschade, omdat ver der zich niets verdachts had voorgedaan en ook de agent A. Griek, die 't eerst den brand had ontdekt niets verdachts had gevonden, werden eenige kleedingstukken gemist, die ten slotte onder de bedstede werden gevonden en welke naar 't den heer Van Loo voorkwam, schenen gedrenkt te zijn met petroleum, terwijl dit ook met het bed het geval scheen te zijn. Dit was dan ook oorzaak, dat de verdere taxatie werd gestaakt en WonsorfF werd verzocht door een rechercheur van politie, die het onderzoek op verzoek van den heer Van Loo bijwoonde, mede te gaan naar het politiebureau St. Pietershal, waar hij werd gehoord door den officier van Justitie. Zoo kwam de zaak in handen der justitie en het gevolg was dat WonsorfF zich voor de recht bank had te verantwoorden en dezer dagen we gens brandstichting tot 5 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. De Oudkarspelsche Mij. is dientengevolge ont heven van de verplichting tot uitkeering van het verzekerde bedrag, zijnde f1500, zoodat, doordien de verzekering onderling gesloten was, dit ten goede komt van de doelhebbers. Aan den agent A. Griek is het door zijn groote oplettendheid, zorg en nadenken te dan ken, dat geen grooter rampen zijn te betreuren, aan den heer Van Loo echter, dat do dader voor zijn misdrijf is gestraft. Wie er belang bij heeft die ga dit eens goed na. Om den oudendom van kippen te bepalen Om bij benadering den ouderdom van kippen te bepalen, diene men op het volgende te letten Tot den leeftijd van 41/2 maand heeft het kui ken geen spoor aan den poot; op de plaats, waar deze moet komen, zit een schub, die dikker is dan de andere. Onder die schub vormt zich op den leeftijd van 4'/2 a 5 maanden een lichte knob bel of verhevenheid. Is het dier 7 maanden oud, dan is de spoor circa 3 milimeter lang en volko men recht. Op 2-jarigen leeftijd is de spoor 2527 mM. lang en buigt dan boven-of benedenwaarts om. Met 3 jaar is de lengte 3638 mM. en ge kromd of gebogen, met een meestal stompe punt. Met 4 jaar heeft de spoor een lengte van 50—54 mM. en met 5 jaar 6265 mM. Wat men uit de veeren kan opmaken is vooral van beteekenis, omdat men daardoor kan nagaan of 't juist blijkt te zjjn, wat men vermoedt door de sporen te beschouwen. Bij de geboorte is 't kuiken met een geelachtig dons bedekt, dat tot den tienden dag ongeveer bljjft. Van den tienden dag tot vijf weken is 't met kleine veertjes be dekt, maar het heeft geen slagpennen. Met zes weken verschijnt de eerste groote slag veer, een der twee eerste, die aan't uiteinde der vleugels zitten. De tweede volgt na eene tusschenruimte van 10 of 12 dagen, wat eveneens plaats heeft met de andere pennen van binnen naar buiten gaande. De laatste, die geheel aan 't einde van den vleu gel zit, komt dus 4 maanden na de eerste, dus als 't diertje maand oud is. Vdpst. Brave jongens. Voor den krijgsraad te Arnhem staan terecht twee soldaten der Koloniale Reserve te Nijme gen, de een voor diefstal, de ander voor tweede desertie. De eerste is 16 maanden in dienst en telt 240 strafdagen; de tweede, 18 jaar oud, 6 maanden in dienst, heeft reeds de noodige pro- voost-arrestdagen en politiekamerstrafFen beloo- pen was 20 dagen van zijn korps afwezig. Toen zijn geld op was, liet hij zich te Rotterdam met een landauer met 2 paarden naar de mariniers kazerne brengen en zeide daar „daar heb je me, breng me nu maar naar Nijmegen terug." De heer J. C. Boldoot, fabrikant van eau de cologne enz., is plotseling overleden. De heer Boldoot is '8 zomers met zijn gezin te Baarn woonachtig en had 's avonds dikwerf de gewoonte een rijtoer te paard te maken, vergezeld van zijn honden. Dit deed hij ook weder maandagavond. Door het een of ander noodlottig toeval heeft zjjn paard hem in het Baarnsche Bosch afgewor pen. De heer Boldoot bleef liggen en werd een paar uur later in het Overbosch door den heer Heybroek gevonden. Door het luid blaffen der honden was deze heer er op attent gemaakt, dat er iets bijzonders moest wezen, dat de dieren te keer deed gaan. De heer Boldoot werd naar zijn woning gebracht, doch geneeskundige hulp baatte niet meerDinsdagochtend te halfnegen ontslapen. Het aantal palen, waarop de nieuwe beurs te Amsterdam zal komen te rusten, zal on- veer 5000 bedragen. 'tKan schikken! De rechterarm en het rechterbeen schijnen veel meer aan ongelukken bloot te staan dan de linker. Vervaardigers van kunstmatige ledematen maken er dan ook veel meer voor de rechter- dan voor de linkerzijde van het lichaam. De „N. R. Ct." verneemt, dat het bestuur der Sociaal-Democratische Arbeiderspartij bij de inhuldiging van H.M. de Koningin eene audiëntie zal aanvragen om gratie te verzoeken voor de gebroeders Hogerhuis. De Eerste Kamer heeft heden met 32 tegen 13 stemmen het wetsontwerp op den per soonlijken dienstplicht goedgekeurd. De Sultan van Siak is den 25 Juni door de KoninginRegentes op het paleis to Soestdijk in audiëntie ontvangen. Hij bood der Koningin bij die gelegenheid een huldeblijk aan, dat om zijn eigenaardigheid een nadere vermelding ver dient. Het bestaat uit een fraaien olifantstand, die omslingerd en gevuld met Indische bloemen en vruchten, zich als een indrukwekkende hoorn van overvloed nit een rotsachtigen grond verheft en aan zijn voet is omgeven door Indische herten. Rotsgrond en versieringen zijn smaakvol gegroe peerd en kunstig in zwaar zilver gemodelleerd en gedreven, op levendige wijze met vermeil afgezet. Een en snder rust op een voetstuk van goud geel fluweel, waarop aan de voorzijde in een zilver schild de opdracht prijkt: „Aan hare Ma jesteit Koningin Wilhelmina. Huldeblijk van Jang die Pertoean Cesar Sharif Hasjim Abdul Djalil Sjaifoedin, sulthan van Siak Sri Indrapoera 25 Juni 1898." Het is geleverd door de heeren van Kempen te 's-Gravenhage, en in hunne fabriek te Voor schoten ontworpen en uitgevoerd. Omtrent de ontvangst van den Sultan van Siak door de Koninginnen op het lustslot te Soest dijk deelt de „Prov. Geldersche en Nijm. Ct." het volgende mede: „De Sultan was voor deze gelegenheid gekleed in een schitterend gala-costuum, in het snit eenigszins gelijkend op het groot tenue van de marine-officieren. Z. H. droeg een geheel met goud geborduurde gesloten jas met opstaanden gouden kraag en gouden epauletten, waarvan de bladen geheel met diamanten waren bezet. Daar over en écharpc een breeden massiefen gouden band met diamanten, alsmede een gouden buik gordel met schitterend diamanten slot, waaraan een kostbare gouden sleepsabel met diamanten heft bevestigd was. De pantalon was van dezelfde stof als de gala-rok en van een gouden galon voorzien. Het hoofddeksel bestond uit een zwarte muts, met gele staande pluim, omgeven door dia manten; aan de voorzijde een prachtige figuur. Om den hals, aan den boord bevestigd, droeg de Sultan verder nog een kostbaar diamanten ver siersel. Het geheel maakte een zeer rijken, doch tevens zeer gedistingeerden indruk, waartoe ook het sympathieke uiterlijk van den Indischen vorst, die zich met veel gemak in dit gala-gewaad bewoog, meewerkte. Koning Willem I regeerde in 1830 zon der de zuidelijke provincies, die toen in opstand waren over 2,600,000 Nederlanders in Eu ropa. Willem II had bij de aanvaarding zijner regeering in 1840 2,900,000 onderdanen Willem III in 1849 3 millioen. Zijn Dochter, Koningin Wilhelmina, zal in September de souverein zijn van ruim 5 millioen. XXXVII. 23 30 Juni. Moest ik u in mijn vorigen brief eene sterke daling der aardappelprijzen berichten, de laatste week is daarin slechts eene onbeduidende schommeling waar te nemen. De gemiddelde prijs was f 1,75 per iji H.L. en hoewel de handelaren steeds klagen dat deze prijs voor het buitenland te hoog is, wordt de reeds tamelijke groote aanvoer dagelijks gretig gekocht, 't Valt evenwel niet te ontken nen dat de verzending naar Duitschland kleiner is dan wij vorige jaren gewoon waren. Daar staat evenwel tegenover dat er voor het bin nenland groote vraag is. Onze verzenders naar Duitschland deden dan ook weinig zaken, doch de Enkhuizer kooplie den, die ook aan de markt te Bovenkarspel geregeld verschijnen en zich meer bepalen tot binnenlandschen handel, hebben zich duchtig ge weerd. De totale aanvoer aan de markten te Enk huizen, Bovenkarspel, Hoogkarspel en Broeker haven bedroeg gedurende de laatste 6 markt dagen omstreeks 35000 halve H.L., waarvan te Bovenkarspel, gedurende 5 marktdagen ruim 17500. In de vorige week hebben de boeren te Hoogkarspel en Broekerhaven gevoelig slaag gehad. De prijs was op die markten n.l. ge regeld 15 a 25 cent lager dan te Bovenkarspel en Enkhuizen. Op eerstgenoemde markt was dit vermoedelijk te wijten aan het geringe aan tal handelaren dat daar zijne inkoopen doet, terwijl te Broekerhaven onderlinge afspraak daaraan niet vreemd was. Sedert enkele dagen is daarin evenwel eene gunstige verandering waar te nemen en staan de prijzen op onze verschillende markten vrij wel gelijk. Is de prijs der aardappelen zeer bevredigend te achten, ook de teelt wordt vrij goed, zoodat er reeds verscheidene boeren zijn, die 1/2 H.L. van de roede steken. Eene verbazend hooge prijs wordt gemaakt voor de 2e soort of kleine aardappelen. Wissel den de prijzen daarvan sedert enkele dagen af van f 1,10 tot f 1,30, heden werd daarvoor zelfs f 1,50 betaald. De grootste aanvoer van dit seizoen zal ver moedelijk in de volgende week plaats hebben. Reeds nu kan ieder volop rooien en zou zulks zeker doen, indien de Karwei niet „aan de hok" moest worden gezet. Werden Dinsdag aan de markt te Bovenkarspel reeds 4519 halve H.L. (de grootste hoeveelheid, die sedert de stichting der markt op ééne dag werd aangeboden) ge veild, vermoedelijk zal in de komende week de 5000 wel worden bereikt. De bloemkoolmarkt werd heden morgen (Donderdag) geopend. De aanvoer was natuur lijk nog zeer gering en bedroeg 421 stuks. Yoor de 4 aangeboden partijtjes werd achter eenvolgens f6,50, f7,-, f7,75 en f8,50 per 112 besteed. Onze pogingen om het overtalaf te schaffen zijn dus evenals aan de Langedijk jammerlijk mislukt. Op de gisteren door de ver- eeniging „de Tuinbouw" gehouden vergadering, die slechts matig bezocht was, deelde de Voor zitter, de Heer S. Broersen, zelfs mede, dat het bestuur het overtal wenschte te behouden. Dit was evenwel, volgens door mij ingewonnen in lichtingen volstrekt niet juist. Het bestuur wenscht wel degelijk tot af schaffing der overtallen te geraken, doch acht het door verschillende omstandigheden, niet wenschehjk, dit thans door te drijven, 't Was mij niet mogelijk deze vergadering bij te wo nen, anders had ik den voorzitter ongetwijfeldc verzocht, dit beter te doen uitkomen. Nu maakte het bestuur een tamelijk dwaas figuur en 't heeft mij zeer verbaasd, dat geen enkele der bestuursleden het noodig oordeelde, tegen de verklaring van den voorzitter te pro testeeren. Voorloopig is die kwostie dus weer van de baan en hoewel er, voor het begin van een volgend seizoen, zeker wel weder aan zal wor den getornd, vrees ik dat de kansen van slagen, zeer zijn verminderd. De handelaren hebben immers zoowel hier als aan de Langedijk zoo gemakkelijk de overwinning behaald, dat 't hen moet aanmoedigen zich ook in 't vervolg er tegen te verzetten. Gedurende de afgeloopen winter hoorde men hier bijna niemand, die zich niet voor afschaf fing verklaarde, doch nauwelijks komen de bouwers, door de aardappelmarkt, met de han delaren in aanraking, of zij maken zich be vreesd dat zij schade zullen lijden en dringen er op aan, dat het genomen besluit worde ver nietigd. Onze handelaren lachen intusschenin hun vuist, niet zoo zeer om het belang van hunne overwinning, want de door hen opge somde bezwaren zijn tamelijk onbeduidend, doch door het opnieuw geleverd bewijs, dat zij „de vrees er in hebben". K. Van hier en ginds. Dat men, voor dat men goed en wel is ge trouwd, zoo dikwijls hoort klagen, dat de „stuk ken" niet in orde zijn en men in den regel daar mede nog den meesten last heeft, dat zou je ver tikken. Menigeen zal dien klacht al hebben geuit, doch zijn ze eenmaal in orde, dan marcheert het zaakje verder bijna van zelf. Vraag dat maar eens aan iemand die dezer dagen voor zjjn hu welijk noodig had een bewijs van voldoening aan de militie. Waar de man woont en hoe hij heet, wordt niet gemeld, maar mocht het toeval u in zijn gezelschap voeren, dan zal hij u zeg gen, dat hij voorloopig van het huwelijk afziet; niet omdat zijn hart minder klopt voor zijn aan gebedene en ook niet omdat zij hem ontrouw is geworden integendeel, wie weet hoe droevig zij gestemd is maar omdat zijn vader destijds heeft verzuimd hem voor de militie te doen in schrijven, tijdens dat de „bruigom op 'thipje" in Amerika vertoefde, tengevolge waarvan hij thans bij de militie is ingelijfd en de eerstvol gende twee jaar onder de wapenen zal worden gehouden. Het geval is voor de betrokken jon gelui wel niet pleizierig, maar we zullen met hen hopen, dat het einde van den roman zal zijn, dat zij elkander krijgen en wat beteekenen nu eigenlijk twee jaren op een menschenleven? Naderhand zullen ze er misschien om lachen en heusch ze zijn er op 't oogenblik ook nog beter aan toe, dan een paartje te Bergen in Hene gouwen. Daar heeft de burgerlijke rechtbank een jongen man, die een meisje, ondanks zjjne trouw beloften, en ofschoon de afkondiging van het hu welijk reeds had plaats gehad, verliet en haar met haar kind aan haar lot overlatend om met een ander meisje te trouwen, tot eene schade vergoeding van 30000 fr. veroordeeld. Haar positie is waarachtig niet te benijden doch zijne Misschien heeft hij over genoeg „middelen" te beschikken en drijft hij zijn wil door, maar dan heeft hij zijn tweede schoone toch warempel niet goedkoop. Vorderde de rechtbank in dit ge val geen schadevergoeding misschien had zij zich, der wanhoop ten prooi, reeds onder den trein geworpen. Men hoort er meer van. Die gevallen behooren echter niet tot de onmogelijkheden, doch gebeurtenissen die zeer onwaarschijnlijk klinken vallen op 's werelds tooneel ook voor. Zoo konden wij heden lezen,, dat vier dames uit Buda-Pest, onder een rijtoertje een spoorbaan overreden, toen eensklaps de afsluitboomen neer vielen, zoodat het rijtuig voor- noch achteruit kon. In die benarde positie kwam de sneltrein uit Weenen aan, die het rijtuig midden door reed. Toch bleven de dames en ook de paarden onge deerd. In zoo'n geval zou men het allerergste kunnen verwachten en 't loopt goed af, ter wijl men zich zonder zorgen, niets kwaads ver moedende ter ruste zal begeven en men zal wor den gestoord door onwelkome gasten, en op ge voelige wijze bij den neus worden genomen. Dat ondervond zekere H. K. te Wachtum (Drente). Hij voelde 's nachts wat aan zijn oor, doch legde zich om en sliep weer door. Eenige oogenblikken later echter voelde hij geknabbel aan zijn neus; hij greep enhad een dikke muis te pakken! Natuurlijk rekende hij spoedig met knagelijntje af. Dan mag men toch liever z'n jubilé vieren, dat men 50 jaren lang door den zelfden man en nooit door een ander bij den neus is genomen, zooals iemand te Drachten. Die mijnheer heeft zich een halve eeuw lang door denzelfden barbier laten scheren. Zou die „iemand" dezelfde zijn, van wien wij heden kun nen lezen dat hij in een openbare dankbetuiging aan ieder, die hem verraste met een blijk van belangstelling „zeventig]handdrukken beleefd aanbiedt" Hoe hartelijk ook gemeend, wij vin den dat hij liever op die manier per advertentie dan in werkelijkheid mag bedanken. De goeie man zou het wèl druk hebben, drukker onge twijfeld, dan een huisvader te Herenthals, en die zal van drukte anders ook wel kunnen medespreken. Eiken dag heeft hij 't genot 10 kinderen naar de school te kunnen zenden. Dat geeft 's morgens een heele opruiming. Het is voor den rijk gezegenden huisvader te wenschen dat naar gelang de behoeften der kinderen grooter worden, zjjne zaken, indien hij die drijft, zich zullen uitbreiden. Daarvoor geeft 't „Rotterd. Nbl." een goeden raad. Het zegt: Adverteeren, voortdurend en practisch adverteeren moet fortuin aanbrengen. Een zaak die te zwak is om te ad verteeren, staat te zwak om te bestaan. Een bo- terhandelaar te Rotterdam is daarvan wellicht overtuigd. Hij maakt ten minste per advertentie bekend, dat hij op zijn boter cadeau geeft een reis naar Amsterdam (voor 1000 personen) heen en terug met inbegrip van een bezoek aan de „Artis", het Panorama „Nova Zembla" en een middagmaal bestaande uit ossenlappen, versche aardappelen en een glas bier in „Artis". Daar enboven stelt hij voor zijne cliëntèle disponibel 30.000 majalica pronkborden. Wie 2'/2 cent op een pond boter verdient, zal die gekheid wel laten. Buitenland. Er behoort werkelijk eenige moed toe om door den rijstebreiberg van „oorlogsberichten" en zich dan, met een geweldige indigestie door het genot van al dit onverteerbare goedje, neer te zetten ter vaststelling der eigenlijke feiten op het eiland Kuba rond de stad Santiago, ter zifting van het beetje bruikbare koren uit de groote hoeveelheid kaf, doch het resultaat van dit doen is toch al heel wat bevredigender, heel wat klaarder en tastbaarder dan een paar weken geleden, toen urenlange bombardementen van Amerikaansche zijde geen andere gevolgen hadden dan een rijke stroom van mededeelingen en beschouwin gen, al naar de herkomst gunstig voor de Unie of gunstig voor Spanje! De oorlogsbarometer rijst. De kwikkolom zal weldra Santiago bereikt hebben, dat wil zeggen, daar ligt op het oogenblik het kritieke punt van den krijg. De Amerikanen zijn geland, en zul len nu trachten Santiago in te nemen. De Span jaarden hebben echter zeer sterke stellingen in genomen en worden bijgestaan door de kanonnen van Servera's vloot. Zonder slag of stoot zullen de Amerikanen dus de stad niet in handen krijgen. Er is dan nu tenminste heuschelijk gevochten in den morgen van Vrijdag 11. tusschen de on geregelde troepen, bijgenaamd de Rough-Riders van Amerika en een 2000-tal Spanjaarden op een mijl of vijf van Santiago, bij Jaragua, zuid oostelijk van deze stad, halfweg Baiquiri, waar de Amerikaansche troepen Woensdagmorgen hun landing begonnen, die Zaterdagnamiddag geëin digd was. De Spaansche regeering heeft dringende maat regelen genomen tengevolge van de berichten, dat Amerikaansche schepen de Spaansche kust zouden komen beschieten. De lichten zijn uitge daan en er zijn torpedo's geplaatst. In de Amerikaansche oorlogscommissie is Zater dag het plan tot bombardeering der Spaansche kust alweer druk besproken. Menschen, die 't weten kunnen, houden tegen alle verzekeringen van het tegendeel, uitgespro ken door staatslieden en militairen zoo in Spanje als in Amerika, vol, dat de krijg tusschen beide landen den langsten tijd geduurd heeftdat, hoe 't ook loopt met Santiago, vredesonderhandelin gen het directe resultaat zullen zijn; dat de uit zending van Camara's reserve-eskader niet bedoelt en niet bedoelen kan een ernstig ondernemen (wilde de admiraal heuschelijk naar de Philip- pijnen, dan zou hij daar op zijn vroegst einde Juli kunnen wezenen dat Amerika's bombarde mentsvoornemens vis-a-vis Spanje's kust door een eskader onder admiraal Schley met een daaraan verbonden drijfjacht op de scheepsmacht van Ca- mara, praatjes zijn zouden. De Amerikaansche kruiser „Vesuvius" heeft, bij een verkenning in de haven van Santiago, gemak kelijk het wrak van de „Merrimac" gepasseerd. Het schip rapporteert, dat twee kruisers naast elkaar het wrak zouden kunnen passeeren, zoodat admiraal Sampson de haven zal kunnen binnen- stoomen zoodra Santiago van de landzijde wordt aangevallen of zoodra generaal Shafter den tijd tot de forceering der baai gokomen acht. Admiraal Sampson is tot actie gereed en admiraal Cervera wordt gezegd met een pantserschip en twee kanon- neerbooten tot een warme ontvangst besloten te zijn. Washington, 1 Juli (R. O.) Een officieel telegram van Shafter, gedateerd uit het kampe ment te Sevilla de Cuba te 9.54 's morgens; zegt, dat de aanval op Santiago hedenmorgen aanving. De gevechten der voorposten worden met kracht voortgezet. Op dit oogenblik zal de divisie Ilaw- ton, ter rechterzijde geplaatst, de noord-oostelijke wijk van Santiago aanvallen. (Tel.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 2