Kermis Plaatselijk Nieuws. 25-jarige Eehlvereeniging van Dankbetuiging. SCHOENMAKER, F. EKKER. Aardappelen- en Groentenmarkt. Aardappelen- en Greentenmarkt op 3 Juli, bij J. KOS, VEENHOIZEN-IIDDENWEG. Kaarljcs geldig voor dag en nacht 25 cl. Te koop aangeboden Ameritasclie RIJWIELEN van 85, A. VREDENBURG, New-York, 1 Juli. (R. O.) Het „Evening Journal" bevat een telegram uit Santiago van 1 Juli, waarin wordt medegedeeld dat vier Ame- rikaansche oorlogsschepen Manzanilla gisteren bombardeerden en den Spaanschen batterijen veel schade toebrachten. De laatsten bleven echter het antwoord niet schuldig en dwongen de Ameri kanen zich terug te trekken. Een Amerikaansch schip werd reddeloos geschoten. De Spaansche kanonneerbooten in de haven ondersteunden het vuur der forten. (Tel.) Dezer dagen is te Berlijn een wandel- wedstrijd over ongeveer 70 Eng. mijl gehouden, welke afstand binnen de 18 uur moest afgelegd worden. 22 personen namen er aan deel. Van de zen waren er 8 vegetariërs (personen die geen vleeschspijzen gebruiken). De eerste zes, die het einddoel bereikten, waren allen vegetariërs. De eerste deed er 14l/4 uur over, de tweede 14y2, de derde i5V2, de vierde 16 uur, de vijfde 16'/2 en de zevende (een vleescheter) 1.7 '/2. De twee andere vegetariërs vergisten zich in den wegen liepen 5 mijl meer. Alle vegetariërs kwamen in uitstekenden toestand aan. Eerst een uur nadat de laatste vegetarier aangekomen was, verscheen de eerste vleescheter, geheel uitgeput. En hij bleef de eenige; de overige vleescheters vielen op de helft van de baan af. De overwinnaar vervoegde zich, op aandringen van verscheidene officieren, bij den minister van oorlog, die met groote be langstelling kennis nam van het dieet en de le venswijze van den vegetariër. Couranten in Japan. In Japan heeft de dagbladpers zich in de laatste jaren zeer ontwikkeld Er bestaan daar te lande thans niet minder dan 800 couranten en tijdschriften. De stad To-Rio alleen heeft 20 politieke bladen en 118 periodieken. De oplaag van de dagbladen is evenwel niet zeer groot. Zelfs de door de Japansche regeering ondersteunde Jigi Schimpo (de Times van Japan") heeft slechts een oplaag van 16,000 exemplaren. Het blad kost slechts een penny. De meest inte ressante Japansche courant is de radioale Nischi Nischi Schimbo („dageljjksche berichten"). Zij heeft voortdurend veete met de conservatieve Nippon. Yele Japansche dag bladen zjjn geillustreerd en bevatten ook mode platen voor de lezeressen. Een die een gek figuur maakt! In de moerassen aan de zuidzjjde van Boer- togne komt een onnoemelijk aantal bloedzuigers voor, wat dezer dagen nog uit het volgende bleek Een jonge koeherder wilde in een dier plas sen een bad nemen. Nauwelijks echter was de knaap te water en hij was nog slechts eenige keeren ondergedompeld, of luid schreeuwende van pijn ontvluchtte hij het brijachtige element. Zijn gansche lichaam was met bloedzuigers overdekt. Als een bezetene sloeg de arme jon gen naar de zwarte beesten, die zich overal reeds op zijn vel hadden vastgezet, hunne operatiën reeds duchtig waren begonnen en vooreerst vol strekt niet van plan schenen hiermee te eindi gen. Op zijn vreeselijk hulpgeschreeuw kwamen ge lukkig zijn collega's koeherders en herderinnen aansnellen, die met hunne koestokken den jeug digen, van pijn trippelenden badgast zoodanig toetakelden, dat deze weldra van zijn aanvallers was bevrijd. Na dit „prügelsysteem" geleek de patiënt echter meer op een roodhuid dan op een blanke. De lust, om in de weideplassen te gaan ba den, is bij hem en zijn makkers na dit voor val heelemaal vergaan lijke bosschen, zijn de boomen der Siberische taiga's meest alle verschillende soorten van coni feren. Duizenden vierkante mijlen in genoemde districten, zijn nog nooit door menschen betre den. De hoogstammige coniferen bereiken een hoogte van 150 voet en meer, bij den dichtst mogeiij- ken stand De dichte, hooge kruinen laten de bleeke zonnestralen van het Noorden niet door, en de eindelooze rij rechte, sombere, zoo sprekend op elkander gelijkende boomstammen, maakt op den toeschouwer zulk een verwarrender indruk, dat hij het vermogen, zich te oriënteeren, geheel verliest. Zelfs de meest ervaren pelsjagers wagen zich niet in deze wildernissen, zonder op hun weg alle boomen te merken. Eenmaal verdwaald, heeft de jager geen kans, het rechte spoor weer te vinden, zoodat hij van honger en koude moet sterven. De inboorlingen zelf mijden eveneens de taiga's, aan welke zij dezen karakteristieken naam geven; „Plaats waar de zinnen verloren raken." De Siameezen hebben zulk een voor oneven getallen, dat zjj zooveel mogelijk trachten, steeds een oneven aantal kamers, ven sters en deuren in hun huis te hebben en ook het aantal der traptreden moet daarom oneven wezen. Ofschoon bedelen in Londen, bij de wet verboden is, wordt het toch in die stad meer uit geoefend dan in eenig andere. In en om de we reldstad zijn er meer dan 25,000 bedelaars van beroep. Ten einde een beteren geest van discipline bij het leger te kweeken en tevens den officieren te beletten, zich al te zeer met de politiek in te laten, heeft de Grieksche minister van oorlog thans aan den Koning voorgesteld, alle garnizoenen op te heffen en de gansche landmacht, welke in vredestijd 25,000 man telt, te vereenigen in een militair kamp in Thessalië, ten noorden van Phersala. Alleen te Athene zou een bataillon als ljjfwacht voor den Koning in garnizoen blijven. Dezer dagen werd op de straten te Madrid de aandacht der voorbijgangers getrokken door een ouden man, die op zijn borst een bordje met het volgende opschrift droeg „Gepensionneerd kapitein, 10 jaren in het ge bergte van Cuba. Men is mij tien termijnen pensi oen schuldigik heb vier zieke kinderen, een is ernstig ziek en wij hebben geen geneesmiddelen noch voedsel. Kapitein Jun Verdich Escalera." Bijna alle voorbijgangers wierpen een kleinig heid in den hoed van den man. Dat iemand genoodzaakt is om op die manier te bedelen, strekt de regeering zeker niet tot eer. Het grootste bosch. De grootste, als één geheel, samenhangende boschvlakte bevindt zich volgens de navorschin- gen van de af deeling houtvesterij der „Ameri- kaansche Maatschappij tot bevordering der We tenschap" in Siberië. Dit is het uitgestrekte, schier eindelooze gebied der sombere taiga's en oermans met hun dennen-, lorken- en cederbos- schen, dat zich over eene breedte van 10001700 mijlen en eene lengte van 3000 mijlen van de Obi-vlakte oostwaarts tot het dal van den Indi- girka, over de stroomdalen van den Jenissie, Olenek, Lena en Jena uitstrekt. In tegenstelling met de aequatoriale maagde- Zuidscharwoude, 1 Juli. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer P. Duker, heeft met goed gevolg het eindexamen afgelegd aan het gym nasium te Amsterdam. Op het hulpkantoor te Zuidscharwoude zijn gedurende do maand Juni '98 behandeld, 101 inschrijvingen in de Rijkspostspaarbank tot een gezamenlijk bedrag van f3611.84, 16 te rugbetalingen hebben plaats gehad uitmakende een bedrag van f 668.90. Drie stuks nieuwe boekjes werden aangevraagd en uitgereikt, waarvan het laatste is genummerd 8961. Het aantal ratten dat sedert de verdelgings periode den dood vond, bedraagt te Zuid scharwoude 3750, te Noordscharwoude 2600 en te Oudkarspel 3040. Wij willen wel gelooven, dat de bouwers nu beweren geen last meer van die langstaarten te In de maand Maart wendde de Naam- looze Landbouw- en Handelsvereeniging te Broek op Langedijk zich met adres tot het Ministerie van Binnenlandsche Zaken afdeeling Landbouw, houdende verzoek een lager tarief voor het ver voer van gele kool op de Duitsche spoorweglij- nen te willen bevorderen, waarop onderstaand advies is ingekomen. MINISTERIE YAN BINNENLANDSCHE ZAKEN 's-Gravenhage, 9 Juni 1898. No. 2628 Afdeeling L. Bericht op schrijven betreffende tarief Duitsche spoorweglij nen. Het door in de maand Maart 11. ingediende adres, houdende verzoek om te willen bevorderen, dat een lager tarief verkregen worde voor het vervoer van gele kool op de Duitsche spoorwegfijnen, werd in han den gesteld van den Minister van Waterstaat, Han del en Nijverheid, met uitnoodiging te mogen verne men, wat de reden is van het door U genoemde ver schil in vrachtprijs en om, mocht dien Minister geen z. i. afdoende reden bekend zijn, te willen melden, welke weg ware in te slaan om te trachten in deze verandering te krijgen. In antwoord op bedoelden brief werd van genoem den Minister, onder dagteekening van 2 dezer, het schrijven ontvangen, 't welk ik de eer heb hierbij in afschrift over te leggen. Gelijk IJ daaruit blijken zal, berust de onderwerpe- lijke classificeering op rationeels gronden en zou eene poging bij de Duitsche spoorwegadministratiën tot het verkrijgen van eene andere regeling dus ongetwijfeld vruchteloos zijn. - De Directeur-Generaal Chef van de Afdeeling Landbouw, (was get.) C. J. SICKESZ. Aan de naamlooze Landbouw- en Handels vereeniging te Broek op Langendijk adres: den Heer C. WAGENAAB JGz. te Broek op Langendijk. AFSCHRIFT. 's-Gravenliage, 2 Juni 1898. La. Afdeeling: Handel en Nijverheid. 2e onderafdeeling. Bericht op schrijven van 2 April 1898 no 1371, Afdeeling L. betreffende vervoer van kool in Nederlandsch-Duitsch verkeer. 2. bijlagen. Onder terugzending van de bijlagen van nevenge- meld schrijven, heb ik de eer Uwer Excellentie te be richten; dat op de Duitsche spoorwegen het artikel kool in het algemeen, dus ook roode kool, volgens lagere vrachtprijzen, namelijk die van speciaal tarief II, bevracht wordt, dan de fijnere koolsoorten als bloemkool, Brusselsche spruitkool, en gele of Savoye kool, welke volgens de algemeene wagenladingsklas- sen bevracht worden. Voor het artikel witte of sluitkool, dienende ter be reiding van zuurkool, worden nog lagere vrachtprij zen toegepast, namelijk die van speciaal tarief III. Deze klassificeering is het uitvloeisel van de beslui ten der Duitsche spoorweg-administratiën van 16 De cember 1881 en 19 December 1889, voorafgegaan door onderzoekingen van de „standige Tariicommission" en van de „Verkehrs-Ausschuss", en berust op de overweging, dat van de verschillende koolsoorten, die tot dusverre alle onder de algemeene wagenladings- klasse gerangschikt werden, de gewone soorten als: roode, boeren- en witte kool, dienden gedeclassificeerd te worden, omdat ze geringere waarde hebben, voor de volksvoeding in hoogere mate in aanmerking komen en bij grootere hoeveelheden ten vervoer worden aan gebracht. Deze rangschikking van de verschillende koolsoor ten werd op vei langen der Duitsche spoorwegbe3turen ook toegepast voor het verkeer tusschen Nederland- sche en Duitsche stations. De eenheidsprijzen per ton en kilometer, welke tot de samenstelling van de vrachtprijzen tusschen Nederlandsche en Duitsche stations hebben gediend, dezelfde vrachtprijzen voor beide partijen toepassen. Uit het bovenstaande moge voldoende blijken, dat de Duitsche spoorwegen niet bereid zullen gevonden worden om de gele kool in verkeer met Nederland te declasseeren en zulks vooral niet met het oog op het in Duitschland vigeerend beschermende stelsel, waar van niet te verwachten is, dat concurreerende land- of tuinbouwproducten uit Nederland naar Duitschland goedkooper vervoerd zullen worden, dan dergelijke producten in Duitschland zelf bevracht worden. Opgemerkt zij, dat de vrachtprijzen, vermeld op het door de Landbouw- en Handelsvereeniging te Broek op Langendijk overgelegde staatje, voor het moeren- deel onjuist zyn. Die vrachten toch bedragen van Heer Hugowaard per wagen van 10000 K.G. in Mar ken. Roode kool. Gele kool. naar Berlijn 230 349 Dresden 258 399 Hannover 134 188 Hamburg 161 222 Osnabrück 88 108 Saarlouis 200 251 Wat nu betreft de in het adres der Landbouw-Ver- eeniging voorkomende opmerking omtrent de bevrach ting van wagenladingen, bestaande uit goederen, welke tot verschillende klassen behooren, merk ik nog op, dat met inachtneming van de bestaande tariefbepa lingen steeds de vracht op de voor belanghebbenden meest billijke wijze wordt berekend. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, fget.) C. LELY. Overeenkomstig het Oorspronkelijke De Directeur-Generaal Chef van de Afdeeling Landbouw, (was get.) C. J. SICKESZ. Roode kool. Gele kool. voor Duitsch parcours 3.5 Pfg. 6 Pfg. Nederlandsch 2,1 2.1 waaruit blijkt, dat de Nederlandsche Spoorweg-Maat schappijen ook in verkeer tusschen Nederlandsche en Duitsche stations, evenals in binnenlandsch verkeer, Burgerlijke Stand. Gemeente Broek op Langendijk. Ingeschreven van 130 Juni 1898. BevallenGr. Groen—Smit, z. M. Balder Wagenaar, d. Tr. PlugboerKeizer, z. N. Koe- dij k—Glas, d. Joh. Prederiks—de Groot d. A. YroegopVet, d. Ondertrouwd: Geen. Gehuwd: Rens Slot te Warmenhuizen 21 j. en Immetje Wagenaar 21 j. Abr. Vroegop 28 j. en Antje de Boer 18 j. OverledenDieuwertje Bart Wed. van C. Kan sen 81 j. M. Glazekas 7 j. J. Huibers 11 weken. PREDIKBEURTEN. NED. HERY. GEM. OUD-KARSPEL Zondag 3 Juli vm. 9.30 ds. Stramrood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 3 Juli geen dienst. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Zondag 3 Juli v.m. 9 uur, nm. 2 u. ds. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 3 Juli vm. 9,30 ds.Melchers. NED. HERY. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Predikbeurt niet ontvangen. GEREFORMEERDE KERK. (Z u i d e r k e r k.) Zondag 3 Juli vm. 9,30 nm. 2.30 ds.Bakker. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK. Zondag 3 Juli vm. 9.30 nm. 2.30 Godsd.oef. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 3 Juli vm. 9,30 ds. F. C. Fleicher. Marktberichten. ALKMAAR, 1 Juli 1898. Aangevoerd: 573 stapel Kaas, wegende 198834 Kg. Kleine 124,50 Commissie a 1 23,Middelbare 1 25. ALKMAAR, 2 Juli 1898. Aangevoerd: 5 Paarden f 100,— a 1275.—14 Koeien f 110 a 180; 30 Nuchtere kalveren 1 8.a 116. Vette Kalveren 1 a f—per kilo fO.— aO.— 18 Schapen 112, a f 18, 89 Lammeren f 8, 12.41 Magere varkens f 14.— a 117. 331 Biggen 1 6. a 18,50; 3 Bokken f 2.a 1 6. 1 kleine id. 10.75 at 0. Boter per halve K.G. f 0.40 a 10.48. Kippen 1 0.40 a f 1.10; eenden 0.35 a f 0,75 konijnen f0.10af0.60; kippeneieren f3.a f3.50 eendeneieren 13.a 0.kuikens f 0.10 a f 1.10 Aardappelen f2.a f 2.50; bieten fO.af 0. uien f2.50 a f 0.— Bloemkool f 0,— a f per 100; wortelen per 100 bos f2,50 roode kool fO,f 0,savooische 10.fO,Koolrapen 10,— Meirapen (0.per 100 bos. 3CHAGEN, den 30 Juni 1898. 5 Paardenf Veulens Ossen Stieren 10 Geldekoeien (magere) 100 25 Idem (vette) 35 Kalf koeien Vaarzen Pinken 15 Nuchtere Kalveren Schapen (magers) 200 Idem (vette) Overhouders 225 Lammeren 6 Bokken en Geiten 19 Varkens (magere). 14 Vette varkens p. kilogr.„ Konijnen Kippen Eenden Duiven 6000 Kipeieren (per 100) 5000 Eendeieren 1500 Boter (Kilogram) Kaas f 200 140 50 27 Juni. Wortelen, 77800 bos, f 1,10 a f2,20 per 100 bos. Aardappelen, 606 innd., f0,80 a f 1,15 per 17V2 kilo. 28 Juni. Wortelen, 54350 bos, f0,90 a 11,60 per 100 bos. Aardappelen, 748 mnd., f0,60 a f 0,95 per 171/, kilo. 29 Juni. Wortelen, 45500 bos, f 1,af 1,60 per 100 bos. Aardappelen, 898 mnd., f0,50 a f0,80 per 17 ,/2 kilo. 30 Juni. Wortelen, 69300 bos, fl,— af 1,80 per 100 bos. Aardappelen, 448 mnd., f0,60 a f 0,85 per IVkilo. 1 Juli. Wortelen, 3500 bos, f 1,30 a f 1,50 per 100 bos. Aardappelen, 763 mnd., f0,65 a f 0,90 per 17V2 kilo. Bosuien 1 0,— 10,— a f 0, Handel vlug. De prijzen der magere 'geldekoeieu en kalf koeien heden stationnairvette koeien werden redelijk vlug verkochtle qualiteit gold 30 ets. p. kilogr. Vette schapen, werden tegen redelijk goede prijzen, vlug verkocht. De handel in lammeren is van weinig be- teekenis meer; de prijzen bleven onveranderd. do in de laatste weken gedaalde prijzen der vette varkens, blijven laag. Groentemarkt. Van 25 Juni tot 1 Juli. 25 Juni. Wortelen, 45900 bos, f 1,40 a f 2,20 per 100 bos. Aardappelen, 597 mnd., f 0,85 a f 1,20 per 17 V, kilo. Advertentiën. A. DE WIT en nr. otto. Hunne dankbare Kinderen. I Broek op Langedijk, 6 Juli '98. Yoor de talrijke bewijzen van deelneming aan ons en onze kinderen betoond, gedurende de ziekte en na het overlijden van onzen geliefden Zoon en Broeder GERRIT VAN TWUIJVER, betuigen wij ook mede namens familie aan onze buren en vfienden ook van elders onzen op rechten-en hartelij ken dank. Ps. VAN TWUIJVER. A. YAN TWUIJVER—Slesker Zuidscharwoude, en Kinderen. 2 Juli '98. Ondergeteekende heeft de eer te berichten, dat hij zich a.s. MAANDAG te OTJJI>- IvzAKSI'ML zal vestigen als hopende door net en solied werk een ieders gunst te mogen verwerven. Met beleefde aanbeveling, UEd. Dw. Dr., De groentenvereeniging „DE NIEDORPER KOGGE" zal bij het station IVoord- schar wonde, een openen op DINSDAG 5 JULI 1898, des namiddags ten 3% uur, (gewone tijd). lederen DINSDAG, DONDERDAG en VRIJDAG zal vervolgens op hetzelfde uur de markt aan vangen. Ieder verbouwer, onverschillig in welke ge meente hij woont, kan op de markt aanvoeren. Hij moet echter lid der vereeniging zijn, tegen eene contributie van f0.50 per jaar, en zich onderwerpen aan het markt-reglement en de voorschriften van het Hoofdbestuur. (Staande de markt kan hij zich nog als lid doen inschrijven). Het marktgeld bedraagt 2 percent van de op brengst. De koopers worden uitgenoodigd de markt te bezoeken. Het Hoofdbestuur zal zooveel moge lijk op hunne wenschen letten. Namens het Hoofdbestuur D. KUILMAN, Voorzitter. J. G. VAN EDEN, Secretaris. Entrée 1© Cents. Vrij dansen. Eenige nieuwe voor den spotprijs Verkrijgbaar bij ZUIDSCHARWOUDE.

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 3