Brieven uit „de Streek," 1© Qöri.Qg tüselia Spaaj© ©s i© ?©i©©ilgi© Stat©a. ten" een tientje wil weggooien, om deze onder neming een fortuintje te bezorgen, weet waar hij terecht kan. Sint Pancras, 8 Juli. Op de voordracht ter benoeming van een hoofd van school D te Wormerveer komt voor de heer G. Kempers, hoofd der school alhier. Door de ingezetenen dezer gemeente is voor de viering der Kroningsfeesten ruim f230 bijge dragen. Het voorloopig vastgestelde programma is als volgt: kinderfeest voor kinderen van 513 jaar, volksspelen voor knapen en meisjes van 1416 jaar, volksspelen voor ouderen, optocht met 't fanfarecorps en illuminatie. Met hef oog op de volksspelen heeft de commissie zich in drie subcommissiën gesplitst. Het feest zal gevierd worden op Donderdag 1 September. Beroepen naar de Ned. Herv. Gemeente te Aartswoud (toez.) Ds. A. Stramrood, predi kant te Ursem. Herziening der Drankwet. De Commissie, bestaande uit de h.h. Mr. F. W. J. G. Snijder van Wissekerke, Prof. Dr. V. A. Julius en mr. R. J. H. Patijn door het Hoofdbestuur van den Volksbond, Vereeniging tegen Drankmisbruik benoemd om de vraag te onderzoeken, of ingrijpende herziening van de Drankwet wenschelijk is heeft haar Rapport uitgebracht, hetwelk dezer dagen in druk ver scheen. De Commissie geeft daarin een overzicht van de wijze, waarop de wetgever in andere staten heeft beproefd den drankverkoop rechtstreeks te beperken. Zich stellende op 't standpunt, dat voorloopig alleen de vraag beteekenis heeft, op welke wijze in den strijd tegen den drank eenig terrein kan worden gewonnen, gaat zij eene ge- dachtenwisseling over absoluut verbod van drank handel, als op dit moment onvruchtbaar, voorbij en verklaart zij op verschillende gronden weinig heil te zien in het beginsel van local option. De Commissie bepleit het denkbeeld van bestrij ding van 't drankmisbruik door beperking van het aantal drankgelegenheden. Hoe tot die be perking te geraken, wordt uitvoerig in het Rap port uiteengezet. De wetgever stelle zich aldus de conclusie voornamelijk drieërlei ten doel te verzekeren, dat, overeenkomstig de oor spronkelijke bedoeling, op 1 Mei 1901 het aan tal vergunningen worde teruggebracht tot het wet telijk maximum te trachten den clandestienen drankhandel bin nen veel engere grenzen terug te dringen de gelegenheid te gebruiken, die het jaar 1901 biedt, om het Gothenburger stelsel hier inheemsch te maken. „Mocht dit drieledig resultaat verkregen wor den, dan zal, naar het oordeel der Commissie de voortgang der matigheidsbeweging staat daar voor borg alvorens andermaal een tijdsverloop van twintig jaar is verstreken, door den drang der openbare meening, als vanzelf zich de vraag opdringen, welke maatregelen van meer ingrij penden aard te nemen zijn, om het nog steeds verwijderd einddoel wederom iets nader te ko men." Het belanghebbend rapport verdient thans, nu eerlang het onderwerp eener herziening van de Drankwet nader aan de orde zal komen, onge twijfeld aller aandacht. De Afd. Lutjewinkel—Weere, van de groenten-vereeniging „Niedorper Kogge" heeft in hare vergadering van 4 Juli besloten zooveel mogelijk deel te nemen aan 't zenden van groen ten enz. naar de markt bij 't station te Noord- scharwoude. De heer J. Korff verklaarde zich bereid geregeld er heen te rijden en voor 10 cents per zak zoolang de hoeveelheid niet groo- ter is dan 29 zak en voor 71/2 cent per zak als zij boven 29 zak komt, de aardappelen mee te nemen. Er wordt reeds een goed gebruik van gemaakt. Geheel-onthouding. Door den „Ned. Christelijken Goheelonthouders Bond" zal op Maandag 1 Augustus een openlucht meeting worden gehouden in het bosch van den heer jhr. mr. P. van Foreest te Heilo. Provinciale Staten. Over de verhoudingen in de provinciën, waar wijzigingen gekomen zijn door de laatste verkie zingen in de samenstelling der Provinciale Staten, kan, volgens het U. D., het volgende worden medegedeeld In Friesland was het 32 liberalen tegenover 18 antirevolutionairen en Roomschen. Thans is het 29 tegenover 21. In Groningen was het 44 liberalen en 1 anti revolutionair. En werd het 42 liberalen, 1 anti revolutionair en 2 sociaal-democraten. In Gelderland stond het 35 anti-revolutionairen en Roomschen tegen 28 liberalen. Thans is het 36 tegenover 26. In Noordholland was het 66 liberalen, 10 anti-revolutionairen en Roomschen en 1 radicaal. En het werd 60 liberalen, 14 anti-revolutionairen en Roomschen, en 3 radicalen. In Zuidholland stond het 59 liberalen, tegen over 23 anti-revolutionairen en Roomschen. Nu is het geworden 46 liberalen tegenover 36 tegen standers. En in Zeeland was het 23 anti-revolutionai ren en Roomschen tegenover 19 liberalen, en is het nu geworden 25 tegenover 17. Uitroeiing van kikvorschen. Dat de klacht over de groote afmetingen; die het dooden van kikvorschen in Oostelijk Zeeuwsch- Ylaanderen heeft genomen, recht van bestaan heeft, blijke uit de volgende cijfersUit het Sta tion-Hulst werden in 1897 naar de Halles Cen trales te Parijs 4640 kilo kikkerbilletjes verzon den en van 1 Jan. 1898 tot 18 April d. a. v. 1052 kilo, terwijl uit het station Gent tot nu toe gedurende dit jaar 1000 kilo werden verzon den. Het is waarlijk meer dan tijd, dat, aan dit bedrijf een einde wordt gemaakt, opdat de voor den land- en tuinbouw zoo nuttige kikkers niet totaal worden uitgeroeid. Een. vreemde vonst. Bij het afbreken van een huis in de gemeente Zandvoort is een geheel geraamte van een mensch opgegraven, dat zich nog in geheel gaven toe stand bevond, terwijl op eenigen afstand daarvan een wapen (klewang) werd aangetroffen. Men kan niet nagaan uit welken tijd deze voorwerpen dagteekenen. Wat zuinig aan. De briefschrijver uit de Hofstad aan de „Arnh. Crt." maakt de volgende ondeugende opmerking. „Er worden in de laatsten tijd met ruime hand ridderorden uitgedeeld jubileerende doc toren, schoolopzieners, predikanten, onderwijzers, enz. enz. worden, groot of klein scheeps, met Leeuw of Oranje-Nassauorde bedacht. Ik heb er niets tegenridderorden zijn ingesteld om ze uit te deelen, en aan al die jubilarissen misgun ik deze onderscheiding, die hun zeker genoegen doet, allerminst. Maar ik zou zeggen, dat de Regeering in dit jaar zich wat moest matigen, anders houdt ze geen toonbare Nederlanders meer over om te decoreeren bij de aanstaande inhuldiging van de Koningin." Om één cent. Ten vorige Jare is in de gemeente Hoogezand de verordening ingevoerd, welke den wielrijders de verplichting oplegt, bij elk tolhek een cent te offeren. De onderwijzer Zeijl, die per fiets zich naar en van de school begeeft, verzocht reeds tweemaal te vergeefs aan den Raad, hem van deze verplichting te ontheffen. Hij nam daarom voor gewoonte aan, voor den tolboom den weg te verlaten, om, langs een anderen weg, den straatweg in kwestie weer te bereiken. Deswege had de tolpachter procesverbaal tegen hem doen opmaken. De rechtbank te Windschoten heeft nu tegen gen. „omrijder" f5 boete of 1 dag hechtenis geëischt. Hij, in de eerste plaats, had eerbied moeten toonen voor wet en verordening, meende de officier van justitie. In ons land wordt elk jaar voor 80000000 gulden jenever gedronken, dat is iederen dag voor 219000 gulden, ieder uur voor ruim 9000 gulden, elke minuut voor 150 gulden. Aan den officier van justitie te Leeuwar den is het navolgende schrijven gericht. Men vindt het- medegedeeld in het Friesche Volks blad. „Ondergeteekenden, allen gedagvaard in de instructie wegens de aanklacht tegen Gatze Haitsma van valschen eed, gezien het stuk in de Leeuwarder Courant van 9 Juni 1898, pro testeeren tegen deze publiceering van den offi cier, als zouden getuigen in dezen leugenaars of lasteraars zijn! Wij hóuden staande, dat alleen onze verkla ringen de juiste waarheid bevatten en dringen bij dezen er ten sterkste op aan, in openbare terechtzitting uit te maken, wie de ware leuge naars zijn: wij ondergeteekenden of de officier van justitie met de getuigen op zijne zijde! Ondergeteekenden bljjven volhouden, dat de Hogerhuizen ten onrechte zijn veroordeeld; dat niet zij maar alleen Paulus van Dijk, Sij- bout Alberda en Alard Dijkstra de ware schul digen zijn van de inbraak te Britsum bij G. Haitsma, gepleegd in den nacht van 5 op 6 December 1895. Nooit zullen ondergeteekenden den moed op geven, om de onschuld der Hogerhuizen aan het publiek duidelijk te maken, en dit zal blij ken als wij onze verklaringen (afgelegd voorde instructie) in de dagbladen doen publiceeren, 't welk niet zal uitblijven! Japke Faber, wed. W. L. HogerhuisKIaske Hogerhuis, wed. Wadman; G. W. Hoitinga; P. T. Wassenaar; E. Ringia; J. Dijkstraallen van Beetgum; H. A. de Jong, van Birlekum; J. S. Sinnema, van EngelumK. J. Stienstra, van Beetgum. Van de bakkerij-tentoonstelling. Men schrijft uit Den Haag: De militaire bakkerij op het tentoonstellings terrein was heden voor het eerst in werking. Er werden ten dienste van het garnizoen eenige honderdtallen „pannetjes" gebakken van 6 ons, het gewone gewicht voor garnizoensbrood. Te velde krijgen de mannekes 71/2 ons op hun par- tie, voegde de genie-soldaat, die de toeschou wers te woord stond, er aan toe. Veel belangstelling verdient inderdaad de zeer instructieve tentoonstelling van vervalschte levens middelen en handelswaren. Wat 'n mensch toch al niet in zijn maag ge duwd wordt, denkt men bij 't aanschouwen van al die geëtiketteerde fleschjes. Nu denkt men eens lekkere koffie te malen van de boonen, zoo even bij uw kruidenier gehaald, en weet ge wat ge krjjgt Koffiebonen vandeeg gemaakt en daarna gekleurd. Dit zijn nu nog ten minste nagemaakte koffieboonen, maar wat te zeggen van echte boonen die geheel uitgetrokken zijn en met een laagje bedekt. Wat zullen die kunstmatige amandelen, gemaakt van glucose en geparfumeerd metnitro benzo lekker sma ken, en welk een kracht zal de foelie hebben die voor uit gewone fijne beschuit bestaat? En hoe heerlijk voor de huid is die zeep met 85, zegge vijf-en-tachtig percent élicaten of waarde- looze vervalschingsmiddelen. Kruidnagelen zijn er ook, van deeg altijd en bestrooid met boomschors; rijstmeel lacht den beschouwer toe, heerlijk wit er uitziende, maar bevattende eventjes 56 pCt. marmergruis. Hoe vindt men koekjes met koolzure kalk? Ongetwijfeld even smakelijk als poederchoco lade met ijzermenie. Kortom, men moet die inzending eens op z'n gemak beschouwen om tot de overtuiging te ko men dat men eigenlijk goed zou doen, alvorens 's morgens een dejeuner te gebruiken, zijn tafel gerechten te voren even schiekundig te doen on derzoeken. Veehandel met België. Dat België graag ons vee koopt, bewijst dat in de maand Mei van 5106 stuks rundvee die in België waren ingevoerd, 4634 uit Nederland kwamen. Slechts 392 kwamen uit Frankrijk en 40 uit Argentinië. Deze 4634 runderen waren alle voor de slachthuizen bestemd. En hoeveel stuks zou den er in die maand frauduleus zijn ingevoerd, welke niet naar de slachthuizen gegaan zijn, maar den weg gevonden hebben naar de stallen en de weiden der landbouwers? XXXVIII.' 30 Juni 7 Juli. 't Was of onze landbouwers 't er op gezet hadden nu eens te toonen hoe veel aardappelen er wel op één dag zouden kunnen worden gerooid. Maandag werden aan de vier markten, die tot de Streek kunnen worden gerekend, n.l. Enkh. Bovenk. Hoogk. en Broekerh., reeds omsteeks 9000 '/2 H.L. aangevoerd, waarvoor niettemin eene hooge prijs werd betaald, 't Was vooral deze hooge prijs, f 1,60 tot f 1,85, die ieder er toe aan spoorde om den volgenden dag eene nog groo tere partij ter markt te brengen. Hoewel van Broekerhaven moeilijk juiste op gaven zijn te bekomen, kan de aanvoer van Dinsdag veilig op 11 k 12000 V2 H.L. worden gesteld, waarvan te Bovenkarspel 6079 */2 H.L. Op deze markt was 't dan ook verbazend druk en moesten alle handen uit de mouwen, om voor het vertrek van de aardappeltrein gereed te komen. Toch was het werk vrijwel op tijd gereed, doch tot groote schade van enkele hande laren bleken er niet voldoende wagons be schikbaar, om alle zendingen direct in te nemen. Reeds in de vorige week berichtte ik u, dat op Dinsdag 28 Juni een cijfer werd bereikt, als sedert de oprichting der markt nog niet was voorgekomen. Dit record werd Maandag jl. reeds geslagen, toen een aanvoer van 5550 werd geconstateerd, terwijl Dinsdag, zooals hierboven reeds werd vermeld, de 6000 werdt overschreden. Was 't de overgroote aanvoer, die de prijs belangrijk deed dalen? Vermoedelijk was dit een der oorzaken, doch naar 't mij voorkomt niet de voornaamste. De berichten van de Am- sterdamsche markt, dat enkele partijen door ziekte onverkoopbaar waren, hebben aan deze daling zeker groote schuld gehad. Men maakte zich bevreesd en ik geloof, niet ten onrechte. Sedert enkele dagen toch verspreidt de ziekte zich snel in het loof en hoewel bij het rooien nog slechts enkele aangetaste knollen worden gevonden, is er aan de verzending thans veel risico verbonden. De prijs varieerde op de ver schillende markten van f 1,15 tot f 1,60, doch dooréén werd niet meer dan f 1,30 besteed. Woensdag was de prijs weder 20 cent lager, doch heden, Donderdag, werd bij belangrijk kleiner aanvoer weder f 1,20 tot f 1,30 bedon gen. 't Is opmerkelijk hoe spoedig de aanvoer ders met deze lagere prijzen verzoend raken. Dinsdag was men door de groote daling wel eenigszins verslagenWoensdag was men reeds tevreden, dat de daling tenminste minder sterk was, dan den vorigen dag en heden was ieder weder welgemoed, tengevolge van eene kleine rijzing. De geheele aanvoer der 6 laatste markt dagen bedroeg op onze vier markten 46 47000 V2 H.L., waarvan te Bovenkarspel 24760. Hoewel de bloemkool markt nog weinig drukte vertoond, neemt de aanvoer dagelijks toe en kan in de volgende week reeds een flink aanbod worden tegemoet gezien. Omstreeks 14000 stuks werden geveild en hoewel de prijs aanvankelijk reeds vrij bevre digend was, n.l. f6,50 f8,50 per 112 stuks, is deze gestadig eenigszins rijzende, zoodat voor goede grove bloemkool reeds f8,- f9,50 wordt betaald. De fijne bloemkool, die evenals de grove, zeer goed van kwaliteit is, wordt gekocht voor f7,— af 8,50. Hoogere noteerin- 'gen voor Westlandsche bloemkool geven te vens aanleiding tot het vermoeden, dat gedu rende de eerstvolgende dagen ook hier deze prijs zal standhouden of zelfs nog verbeteren. De vraag voor het binnenland is overigens zeer gering en vooral Amsterdam schijnt wei nig behoefte te hebben. Enkele partijtjes wer den gekocht voor verzending naar Fries land, terwijl de rest naar Duitschland werd verzonden. Werd onze voor Duitschland bestemde bloem kool voorheen steeds los in den waggon geladen, sedert een paar jaren is men begonnen meer zorg aan de verpakking te besteden. Tal van manden werden met de beste kwaliteit gevuld en ook nu is men daarmede weer begonnen. Hoewel daardoor van onze boeren weder meer arbeid wordt gevergd, is 't toch een gelukkig verschijnsel te achten; temeer omdat de best verzorgde en best gesorteerde bloemkool er des te hooger door wordt betaald. De aanvoer van wortelen blijft tamelijk on beduidend en de prijzen worden gestadig lager. Deze week werd 70 85 cent per 40 bos of 1000 stuks besteed. Blauwe aardappelen waarvan dagelijks nog slechts enkele zakken worden aangeboden, brachten Maandag f 2 op, doch daalden Dinsdag reeds tot f 1,50, terwijl Woensdag slechts f 0,85 tot f 1,20 kon worden gemaakt. De blauwe is, vooral nu, zeer vatbaar voor ziekte en daar uit is zeker deze sterke daling te verklaren. K. Van hier en ginds. Dat, wanneer de man zijne echtgenoote on trouw wordt, de wraakneming in den regel niet uitblijft en die wraakneming dan somtijds aan 's mans reputatie nogal afbreuk kan doen, daar weet iemand van het sterke geslacht ook van mee te praten, die z'n vaderland in het verre westen heeft. Wil men z'n naam als „hoofd van het gezin" in eere houden, dan dient daarnaar ook te worden gehandeld, en wie buiten z'n boekje gaat moet dikwijls ondervinden, dat het kwaad zichzelf straft. Zoo lazen we de volgende komische advertentie: Verloren, weggeloopen of gestolen: iemand dien ik in een onbezonnen oogenblik de zwakheid had te huwen. Zijn uiter lijk is innemend, maar zwak. Als het regent komt hij wel thuis, tenzij een aardig meisje hem de helft van haar parapluieaanbiedt.Hij antwoordt -oepen wordende, op den naam van John. Hij het laatst gezien met Julie Harris, haar om het middel vasthoudende. In die houding lijkt hij een ideoot. Hij die den armen drommel op pakt en thui3 brengt, opdat ik hem kunne straf- 'en, wordt op de thee verzocht bij Henriete Smith. Als de misleidde echtgenoote nu nog enkele fotografiën van haar dierbaren echtvriend aan eenige vriendinnen uitreikt, zal hij zeker op den een of anderen zomer-achternamiddag bij mistig weer door een cordon dames worden opgepikt en franco thuisbezorgd. Misschien benjjdt hij dan nog wel den jonkman, die jl. Zondag te Keu len eerst tusschen twee soldaten en daarna tus- schen twee agenten naar een politiebureel werd gevoerd, midden door het talrijke wandelend pu bliek, voor het volgende feit. Hij had zich ver grepen tegen het verbod om in de nabijheid van de vestingwerken te teekenen en was door de wachtpost betrapt, terwijl hij op een der ves tingwerken het portret maakte vanzijn meisje! Onwillekeurig moet men vreemd hebben opgekeken, inplaats van, zooals men wellicht had gedacht, eene teekening der fortificatiën, een damesportret te zien. Wie weet hoe ver de fan tasie van den wachtpost wel ging toen hjj den teekenaar betrapte. Misschien zag hij zich voor zijne oplettendheid al reeds „geridderd," of be loond met eene rangverhooging. Wat men gaarne wil, ziet men echter niet altijd gebeuren. Nu is 't verre van ons te gelooven dat de te Spohane verschijnende „Chronicle" prins Louis Napoleon gaarne tot gemaal van H.M. Wilhelmina zag uitverkoren, doch dat blad bevatte een artikel over onze Koningin met een paar portretten van H.M. en voegde het portret van genoemden prins daarbij als toekomstigen „koning van Nederland." Dat spelletje begint steeds van be- Un af, nl. het uithuwelijken van onze jeugdige Koningin. Het is echter een zeer onschuldig spel letje, waarmede men geen berisping zal óploopen, ook al denkt men nog twintig echgenoo- ten voor H.M. uit; doch wie als getuigen zou moeten verschijnen voor de rechtbank te Potsdam en in onbehoorlijk costuum zou verschijnen, had kans dan wel eene berisping op te loopen. Twee wielrijders nl. die als getuige voor de rechtbank aldaar verschenen en in wie- lercostuum hun intrede in de zaal, waar Justitia troonde, maakten, kregen daarvoor eene ernstige vermaning, omdat „als ieder sportman in het gewaad verscheen, passende bij zijn sport een zwemmer het ook wel in zijn hoofd zou kunnen krijgen in zwemkostuum te verschijnen". Daar staan de fietsers ongetwijfeld onder minder goede bescherming dan in Frankrijk. De vader van een jongen, die dezer dagen iemand lastig viel, welke te Parijs op straat leerde wielrijden, is door den juge de paix veroordeeld tot 175 francs boete; de meer en meer voorkomende ge woonte van jongelieden om door hun baldadig heden het leven der voorbijgangers (en wielrij ders) in gevaar te brengen laakte de rechter zeer. De vader had niet beter kunnen doen dan den rechter voorstellen, om voor die 175 fr. boete een fiets voor zijn zoon te koopen. Zou 't misschien ook nog zoo worden, dat iemand, bij het leeren fietsrijden tevergeefs de hulp van een ander op den openbaren weg inroepende, daar voor het recht heeft hem te vervolgen Het is niet onmogelijk, in de eene streek is men z'n tijd op voor in de andere is men nog wat achterlijk. Dat zien we ook in Zeeland. Te Cand- zand moet een lid van den gemeenteraad geko zen worden. Doch wijl niemand candidaat was gesteld, werd er natuurlijk ook niemand geko zen. Dat scheelt ook zooveel niet, hooren wij al iemand zeggen; dat is ook zoo, maar wat meer scheelt, bijna de helft, de hoogste en laagste in schrijving voor het bouwen van een nieuwen kaaimuur op het Luitje te Zierikzee. Het hoogste bedrag was f 32717, het laagste f 18900. Als den laagsten inschrijver het werk wordt ge gund, ons dunkt, dan mocht hij liever het fooitje hebben dat een bedelaar ontving, toen hjj een oude dame te Utrecht het gouden tientje te rugbezorgde, dat hij 's morgens voor een 21/2 centstuk had ontvangen. Dit blijk van bijzondere eerlijkheid heeft de oude dame naar waarde we ten te schatten. Beide gevallen de eerlijkheid van den man en de mildheid van de dame staan wel niet alleen maar zijn toch zeldzaam. Van zeldzaamheden of iets bijzonders houdt men tegen woordig nog al. Op het terrein der tentoonstel ling voor vrouwenarbeid in Den. Haag is aan gekomen de Javaansche bevolking, 40 mannen, vrouwen en kinderen, die de kampong zal be volken. Wij twijfelen er wel zeer aan of ze 't hier warm genoeg zullen hebben bij zoo'n kouden zomer. Buitenland. Twee, drie etmalen achtereen is in de hoofd organen van de beschaafde wereld van weinig anders sprake geweest dan van de verschrikkin gen van den oorlog in verband met het bloedig treffen tusschen Spanjaarden en Amerikanen, buiten de stad Santiago op Kuba's zuidkust eerst, naar aanleiding van de algeheele vernietiging van Cervera's eskader in den morgen van den vorigen

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 2