Plaatselijk Nieuws. Openbare Verkooping Zondag later. Yan de verschrikkingen, van de onmenschelijkheden, van de wreedheden, waartoe het gevecht te land Vrijdag der vorige week ter zee Zondag daaraanvolgend, geleid hebben, heeft men gesproken en van Zoo raken de uitersten toch immer elkaar! Wanneer nu de vrede of tenminste onderhan delingen ter beëindiging van den heilloozen, met zoo baatzuchtige bedoelingen door de Unie aan- geganen krijg, het direct gevolg waren van Vrij dag vóór een week en van den ondergang Zon dag 1.1. van Spanje's vloot met verlies van zes honderd man aan dooden (onder wie de chef van den staf Villamil en de commandant der „Oquendo" die zelfmoord pleegde) vele gewonden en duizend gevangenen, dan zou er reden zijn om te ge tuigen, dat uit het vele kwade toch nog iets goeds was voortgekomen Wel wordt in vele bladen van Spanje, ondanks de tegenspraak van officieele zijde, verzekerd, dat de regeering Almodovar en Qamazo belastte met het onderzoek naar de mogelijkheid om directe vredesonderhandelingen aan te knoopen met de Vereenigde Staten; wel meldt een telegram uit Rome aan den Imparcial, dat de keizer van Oos tenrijk verklaard heeft, met medewerking zijner bondgenooten (Italië's koning en Duitschland's keizer) al het mogelijke te zullen doen, om voor Spanje een eervollen vrede te bedingen, doch een regeering in Spanje leeft uitsluitend bij de gratie van 't leger en Spanje meent dat nu vóór alles en met uitsluiting van elke andere overwe ging, gestreefd moet worden naar een revanche de troepen te land moeten het geweldige verlies ter zee wreken, moeten de herinnering aan Cer- vera's ongeluk uitwisschen! Geleidelijk weg begint men zich in Spanje vertrouwd te maken met het denkbeeld dat de Amerikanen een aanval zullen doen op de kust uit Washington heet 't dat de minister van ma rine, Long, aan admiraal Sampson telegrafisch bevel heeft gegeven, onmiddellijk het eskader- Watson af te zenden: Watson ontving last zich dadelijk met zijn eskader naar Spanje te begeven. Indien Watson met zijn eskader spoedig de Spaansche kust bereikt en er in slaagt door het bombardeeren van een havenstad te toonen, dat Amerika op dit oogenblik in alle opzichten de strekste is, zal Spanje tot de erkenning moeten komen, dat het zonder vloot zich niet kan houden Ondertusschen heeft Spanje's regeering Blanco bevolen verdere versterkingen naar Santiago te zenden en onverwijld zullen 18,000 man, meest bereden guerilla's, met de spoor naar Santa Clara worden overgebracht om van daar met geforceerde marchen in colonnes optetrekken naar Santiago. Terwijl Mac Kinley bij proclamatie aan het volk der Unie heeft aanbevolen bij de eerstvol gende gelegenheid God te danken voor de zege viering der Amerikaansche wapenen bij Santiago en Manilla en te bidden om bescherming van de land- en zeemacht, heeft de president van het Congres geëischt aanneming van een wetsvoorstel tot vorming van nog een leger negers van 25.000 man voor de verdediging. Generaal Shafter maakt melding van vele ma laria- en typhusgevallen onder de Amerikaansche troepen op Kuba.. In den Woensdagavond laat gehouden minister raad moet besloten zijn den strijd voort te zetten! Deze laatste mcdedeeling is nog wel de belang rijkste van alle! 't Is waar: de wenschelijkheid dat 't nu ge noeg mocht zijn omdat Spanje meer dan voldoende blijk heeft gegeven van moed en onversaagdheid (zij 't niet immer gepaard gaande met beleid en goed voorbereiding) en Amerika getoond heeft Spanje de baas te zijn (als is 't recht ook niet aan de zijde der Yankees!) is niet betoogd van Madrid uit, doch zonder vloot in de wateren der Antillen; met den val van Santiago en Manilla in 't verschiet en een aanval van Amerika's vloot op Spanje's kust binnen de grens der mogelijk heden, zou men toch meenen dat er eenige re den was voor Spanje om de minste te zijn Wat kan men nog hoopen en hoeveel heeft men niet te duchten bij voortzetting van den heilloozen strijd? De aanvaring van de „Bourgogne." De Fransche pakketboot „La Bourgogne" is Maandag, 4 Juli, tegen vijf uur 's morgens, tijdens een dikken mist, door den Engelschen ijzeren driemaster „Cromartyshire," zestig mij len ten zuiden van Island, ten westen van ïïalitax (Nieuw Schotland) aangevaren waardoor eerstgenoemde boot is gezonken en ongeveer achthonderd menschen in de golven heeft medegenomen. Het Engelsche schip heeft nog ongeveer twee honderd menschen kunnen redden. De „Bourgogne", van de Compagnie Trans- atlantique", verliet eenige dagen geleden New- York, voor een reis naar Havre met 191 pas sagiers eerste klasse, waaronder 72 vrouwen, 125 tweede klasse, 296 tusschendekspassagiers, en een bemanning van 200 koppen. Toen, op genoemden tijd en plaats, had de aanvaring plaats. Kort daarna zonk de „Bourgogne." Waar schijnlijk is ze omgekanteld. Het uitzetten der booten aan bakboordzijde, was door het over hellen van het schip onmogelijk. Van de pas sagiers zijn er 170 gered. Alle eerste klasse passagiers moeten omgekomen zijn, en van de bemanning zijn er slechts 30 gered. Onder de geredden was ééne dame. Ofschoon de namen der slachtoffers nog niet officieel bekend zijn, gelooven we niet, dat er zich Hollandsche onder bevinden. Honderden verdringen zich te Parijs voor de bureaux der maatschappijdoch deze kan de namen der geredden of der verdronkenen niet opgeven. Een der geredden heeft naar huis ge telegrafeerd, ean zekere Scott. Omtrent de overi gen verkeert men in onzekerheid. Huiverend wachten de nabestaanden de bekendmaking van de namen der slachtoffers af. Felix Faure heeft een telegram van deelne ming aan de maatschappij verzonden. Dat is in de laatste dagen het derde en grootste aantal slachtoffers, die het water ge- cischt heeft. Eerst de instorting der stellingen bij het te water loopeu van de „Albion," toen het ongeluk op de Schelde, en nu deze ontzet tende catastrophe. En in de laatste jaren is dit de vierde ont zettende aanvaringle de schipbreuk van „la-Villc-du-IIavre", den 21 Nov. '73, komende van New-York en aangevaren door de Engelsche stoomboot „Loch-Learn", waarbij van de 313 passagiers, 226 den dood vonden 2e de aanva ring van de „Champagne" den 7 Mei 1887 door de „Yille-de-Rio-de-Janeiro," waarbij vijftien dooden; 3e de ramp der „Elbe", in Januari '95 bij den Nieuwen Waterweg door de Engelsche stoomboot „Crathy" aangevaren, waarbij 370 slachtoffers bleven. Daar nog geen officieele gegevens omtrent het bij de laatste verkiezingen in Duitschland opgegeven aantal stemmen zijn gepubliceerd, heeft prof. Hickmann een voorloopig overzicht over de sterkte der politieke partijen in Duitschland, wat het stemmenaantal aangaat, gegeven. Daaruit blijkt dat de niet-sociaal-democratische partijen in 1893 5,598,800 stemmen uitbrachten en in 1898 5,153,000. De sociaal-demokraten verkregen in 1893 1,786,000 stemmen en in 1898 2,120,000. Te Budapest wordt een electrische buis- post aangelegd. Tot nu toe bestond de buispost, zooals de Rohrpost te Berljjn, gewoonlijk uit een stel onderaardsche buizeu, waar door middel van samengeperste lucht een holle cylinder werd door geblazen. In den cilinder zijn de brieven geslo ten. Bij de nieuwe electrische buispost worden kleine, door electromotoren gedreven wagentjes gebruikt. Behalve brieven zullen ook paketten verzonden kunnen worden. De snelheid is grooter dan bjj de inrichtingen voor de samengeperste lucht. Een anderhalf jaar geleden is in Enge land eene parlementaire commissie benoemd om een onderzoek in te stellen naar den woeker, en die heeft onlangs verslag uitgebracht. Uit een proces blijkt, hoe noodig wettelijke maatregelen op dit stuk zijn. Zekere Bray werd gedagvaard om een kleine f 4000 te betalen, door hem van eenen Gordon geleend .en waarvoor hij reeds f 6000 aan rente had betaald! De rechter moest hem ver- oordeelen. De afslag aan het station te Noordseharwoude. Dinsdagnamiddag 2.45 uur werd de markt aan het station te Noordseharwoude door den Heer D. Kuilman, voorzitter van de groentenvereeni- ging „de Niedorpor Kogge" met een korte toe spraak geopend. „We staan gereed," zeide de voorzitter, „de eerste markt te openen, en 'c spreekt van zelf dat de vraag aan ons wordt opgedrongen zal zij slagen Doch het antwoord isWel zeker, zal zjj slagen, als wij allen maar van goeden wille zijn. Wanneer de koopman komt koopen, de han delaars hun waren aanvoeren en zorgen voor een goede sorteering, wel zeker zal dan de markt slagen. Wanneer we allen van goeden wille zijn, is een marktreglement onnoodig, maar omdat een mensch nu eenmaal een mensch is, daarom heb ben wij een marktreglement gemaakt, misschien dat 't later zal blijken dat dit reglement niet noodig is." Daarna werd het reglement voorgelezen, waar na de voorz. den wensch uitsprak, dat do werk zaamheden der vereeniging in die richting bloei moge geven aan allen, bloei aan de streek, bloei aan de markt. Het fanfarecorps van Niedorper Verlaat was op uitnoodiging van den Heer Koopman, de opening der markt komen opluisteren en speelde na de toespraak van den voorz. er vroolijk en lustig op los. Flinke prijzen werden reeds besteed de aan voer was vrij belangrijk en de handel levendig. (Zie marktbericht). De betaling geschiedt in het café „De Tijd" van den heer W. Koopman. Zuidscharwoude, 8 Juli. De inhuldi gingsfeestcommissie alhier heeft hedenavond het programma voor den feestdag, 31 Aug. opge maakt. Des morgens van 7 uur tot half acht zal klokgelui de feestelijke wijding van den dag den volke kondschap doen. Om negen uur zal in het kerkgebouw eene feestrede door den bur gemeester worden uitgesproken, waarbij door een zangkoor eenige vaderlandsche liederen ter af wisseling zullen gezongen worden. Het kinder feest zal om 11 uur aanvangen. Des avonds zal men trachten een gondeloptocht te organiseeren, opgeluisterd door het fanfarecorps, dat zich den geheelen dag tot verhooging der feestvreugde heeft beschikbaar gesteld. Aan de ingezetenen zal worden verzocht hunne woningen te versie ren en te illumineeren, of wel door het uitste ken der driekleur het dorp een feestelijk aan zien te geven. Een tweedaagsch feest, waar voor enkele stemmen waren opgegaan, moet, met het oog op de ingekomen bijdragen, tot de vrome wenschen blijven behooren. Het aantal ratten dat te Broek op Lan- gedijk is gevangen, bedraagt reeds 4260. Voe gen wij hierbij de vorige week vermelde getallen, dan komen wij 'tot een totaal cijfer van 13700. Onderstaand adres werd deze week aan dein de verschillende gemeenten aan de Langedijk be staande feestcommissiën verzonden WelEdele Heeren! Nu uit de berichten in plaatselijke en andere couranten blijkt, dat door uwe commissie beslo ten is, bij gelegenheid der troonsbestijging van H. M. Koningin Wilhelmina, verschillende fees telijkheden te geven en als eene daarvan ge noemd wordt een Kinderfeest, nu nemen wij de vrijheid in opdracht der door ons vertegenwoor digde Vereeniging, tot u het volgende verzoek te richten. Vooraf ga de verklaring dat wij van harte hopen en ook meenen te mogen verwachten, dat wij door de indiening van dit verzoek overbodig werk doen. Als wij het des ondanks doen, ge schiedt dit opdat wij, hoe ook uw besluit zijn moge, de zekerheid mogen hebben, in deze on zen plicht te hebben gedaan. Wij willen u dan beleefd maar dringend ver zoeken, en meenen dat de uitspraken der des kundige onderzoekers ons verzoek uit moreel en hygiënisch oogpunt rechtvaardigt, om aan de kinderen, die men ter gelegenheid van H. Ms. troonsbestijging, een feest wil bereiden, geene alcohol houdende dranken, zoo min lichte als zware, zooals bier,vruchtenwijn etc.,te verschaffen. Waar de ervaring leert dat niet alleen de feest vreugde door bedwelming der kinderen wordt verstoord, maar bovendien door het bij feestelijke gelegenheden schenken van alcoholische dranken aan de kinderen, de ook bij ouderen gangbare verderfelijke dwaling wordt bijgebracht, dat het gebruik van alcoholhoudende dranken onmis baar is voor het verkrijgen van feestvreugde en verder de kinderen door den invloed van personen die voor hen gezaghebbend zijn, ken nis maken met de voor velen zoo verderfelijke drinkgewoonte, daar meenen wij op ons verzoek niet zoozeer omdat het gedaan wordt, maar veel meer omdat het ook uwe overtuiging uitdrukt, eene gunstige beschikking te mogen verwachten. Met verschuldigde hoogachting, Het Bestuur der vereen, v. Prop. der Geh. Onth. a'd Langedijk. Zuidscharwoude, 1 Juli 1893. Burgerlijke Stand. Gemeente Noordseharwoude. Ingeschreven van-1-30 Juni 1898. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Cornelis Kroon Az. 24 j. Oudkarspel en Anna Vroegop 22 j. Noordseharwoude. Overleden: Reintje Borst bijna 24 jaren, ongehuwde dochter van wijlen Abraham Borst en van Stijntje Smit. Gemeente Oudkarspel. Ingeschreven van 1-30 Juni 1898. Geboren: Elisabeth, dochter van Cornelis Duijs en van Cornelia Bet. Gerdina, dochter van Antonie Prijs en van Hendrika Buijs. Cornelis Pieter, zoon van Ger- brand Eecen Cz. en van Neeltje Schoorl. Maria, dochter van Anthonius Bruijn en van Elisabeth Kruyer. IJtje, dochter van Arie de Jager en van IJtje Bakker. Maria, dochter van Cornelis Winder en van Cornelia Geer- truida Kroon. Ondertrouwd: Geene: Getrouwd: Lourens Gelder j. m. oud 26 jaren en Jansje Groet j. d. oud 25 jaar. Koen Molenaar j. m. oud 24 jaar en Johanna van Soelen j. d. oud 22 jaar. OverledenElisabeth Duijs dochter van Cornelis Duys en van Cornelia Bet. Mafia Bruyn dochter van Antho nius Bruijn en van Elisabeth Kruyer. Gemeente Zuidscharwoude. Ingeschreven van 1—30 Juni 1898. Geboren: Maartje, dochter van A. Barten en T. Houtman. Dirk, zoon van J. Witte en D. Bet. Ger- rit, zoon van P. Beers en J. Kooy. Cornelis, zoon van Jb. Dekker Jr. en A. Kliffen. Agatha, dochter van K. Hoogeboom en M. Zut. Ondertrouwd en Getrouwd: geene. Overleden: Gerrit van Twuyver oud 21 jr. Gemeente Haringcarspel. Ingeschreven van 1—30 Juni 1898. GeborenMargaretha, dochter van Pieter Smit en Agatha Manshanden. Maria Adriana, dochter van Cor nelis Zut en Geertje Strooper. Jacob, zoon van Jan War- tenhorst en Geertje Fray. Johannes, zoon van Pieter Roozendaal en Aagje Hessing. Pieter, zoon van Cornelis Koorn en Maartje Scherpenzeel. Cornelia Maria, doch ter van Jan Veldman en Engeltje Hof. Grietje Maria, dochter van Simon Spaans en Grietje Glynis. Maria, dochter van Klaas Bakkum en Antje Komen. Cornelis, zoon van Cornelis Tijm en Maria Mul. Jan, zoon van Jan Bakker en Jansje Mul. Ondertrouwd: geene. Gehuwd: Jan Smit, j. m., 25 jr. te Schagen, onlangs te Haringcarspel en Klazina Kommer, j. d., 24 jr. te Haringcarspel, onlangs te Schermerhorn. Overleden: Bartholomeus van Duin, oud79jr.,echt genoot van Neeltje Kamper. Aagje Mak, oud 85 jr., wed. van Cornelis Hoogzaad. Maria Tol, oud 3 mnd. Elisa beth Hoogland, oud 3 jr. Pietertje Glynis, oud 22 jr., ongehuwd. Gemeente Oude Niedorp. Ingeschreven van 1-30 Juni 1898. Geboren: Anna Margaretha, dochter van Willem Schilder en Aaltje Tak. Dieuwertje, dochter van Jan Wit en Antje Wynker. Ondertrouwd en Gehuwd: geene. Overleden: Jacob Beemsterboer, zoon van Pieter Beemsterboer en van Catharina Bleeker, oud 6 weken. Aaltje Moras, dochter van Aldert Moras en Maartje Zut, oud 10 dagen. Gemeente Winkel. Ingeschreven van 1—30 Juni 1898. GeborenJan, zoon van Cornelis Kaajj en Tetje Laan. Gerrit, zoon van Cornelis Bakker en Maartje Slikker. Neeltje Maria, dochter van Pieter Rempt en Jansje Bruin. Klasina, dochter van Jacob Lindeboom en Maar tje Bakker. Hark, zoon van Jan Bood en Dieuwertje Pater. Jansje Maria dochter van Pieter Jes en Try ntje Kuiper. OndertrouwdReinder Appel, j.m., 26 jr. en Eefje Sta pel, j. d. 25 jr. GetrouwdDirk Koorn, j.m. 23 jaar en Cornelia Boon, j. d. 20 jaar. Reinder Appel, j.m. 26 jaar en Eefje Sta pel, j. d. 25 jr. Overleden: Margaretha Slyboom, oud 11 maanden, dochter van A. Slyboon en T. de Leeuw. Pieter Dirk Klare, oud 4 jaar, zoon van A. Klare en E. Ellen. Hendrik van Essen, oud 53 jaar, echtgenoot van Aafje Vink. Gemeente Nieuwe Niedorp. Ingeschreven van 1-30 Juni 1898. Geboren: Eco Theodorus, zoon van Jan Coster en Katharina Langedyk. Simon, zoon van Simon de Boei en Simontje Meiten. Maria, dochter van Reyer Rezel- man en Antje Over. GetrouwdTeeuwis Appelman en Elizabeth Roozing. OverledenGeertje Bierhaalder, echtgen. van Pieter Mol, 55 j. Gemeente St. Pankras. Ingeschreven van 1-30 Juni 1898. Ondertrouwd: Cornelis Bakker en Jannetje Nol. Geboien: Willem, zoon van Cornelis Schouten en Jannetje Borst. Gemeente Koedijk. Ingeschreven van 1-30 Juni 1898. OndertrouwdJacob Anthony Stam en Aagje Kroon. GetrouwdDirk de Waal en Aaltje Leeuwenkamp. Overleden: Maria Bypost, 11 w. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL Zondag 10 Juli vm. 9.30 ds. Stramrood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 10 Juli v.m. 9.30 ds. Habbema. Doops- bediening. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Zondag 10 Juli v.m. 9 uur, nm. 6 u. ds. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 10 Juli vm. 9,30 ds. Melchers. Doop. NED. ÈERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 10 Juli v.m. geen dienstn.m. 2 u. GEREFORMEERDE KERK. (Zui der kerk.) Predikbeurt niet ontvangen. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK. Zondag 10 Juli vm. 9.30 nm. 2.30 Godsd.oef. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 10 Juli vm. 9,30 ds. F. C. Fleicher. Marktberichten. ALKMAAR, 8 Juli 1898. Aangevoerd: 549 stapel Kaas, wegende 192864 Kg. Kleine f 25, Commissie a f 23,50 Middelbare f 25.50 ALKMAAR, 9 Juli 1898. Aangevoerd4 Paarden f 80,— a f 150.—14 Koeien f 140 a 200; 19 Nuchtere kalveren f 8.a f20. Vette Kalveren f—a f—per kilo f0.— aO. 25 Schapen f10, a f 18, 38 Lammeren f 7,— 12.50; 54 Magere varkens f 14.a f17. 222 Biggen f 6. a f9,—; 4 Bokken f2.— a f6.— 2 kleine id. f 0.40 a f 0.75. Boter per halve K.G. f 0.45 a f 0.48. Kippen f 0.50 a f 1.eenden 0.40 a f 0,50 konijnen f 0.10a f0.60; kippeneierenf3.a f3.25 eendeneieren f3.— a 0.—; kuikens f 0.20 a f 0.40 Aardappelen f2.— a f 2.50; bieten f0.— at 0. uien f3.50 a t 0.Bloemkool f 10,—a f per 100; wortelen per 100 bos f2,50 roode kool f0,— f 0,savooische tO f0,—Koolrapen f0, Meirapen f0.per 100 bos. SCHAGEN, den 7 Juli 1898. 85 200 50 80 10 Geldekoeien (magere) 80 155 15 Idem (vette) 160 207 50 15 Kalf koeien 100 185 16 Nuchtere Kalveren 8 17 50 20 Schapen (magere) 10 12 230 Idem (vette) 19 22 50 Overhouders 220 Lammeren 6 8 50 Bokken en Geiten 23 Varkens (magere). 13 16 14 Vette varkens p. kilogr.„ 0 34 0 37 7 9 0 40 0 60 40 50 1100 Kipeieren (per 100) 2 50 3 800 Eendeieren 2 90 0 900 Boter (Kilogram) 0 80 0 90 200 Kaas 0 40 0 50 Groentemarkt. Van 2 Juli tot 8 Juli. 2 Juli. Wortelen, 47825 bos, f 1,21 a f 1,80 per 100 bos. Aardappelen, 680 mnd., f 0,65 a f0,90 per 17'kilo. 4 Juli. Wortelen, 89950 bos, f 1,10 a f2,10 per 100 bos. Aardappelen, 463 mnd., f0,70 a f 1,per 17'/2 kilo. 5 Juli. Wortelen, 50550 bos, f 1,10 a f 1,80 per 100 bos. Aardappelen, 1001 mnd., f0,70 a f 1,per 17'/2 kilo. 6 Juli. Wortelen, 48400 bos, f 1,a fl,80 per 100 bos. Aardappelen, 857 mnd., f0,70 a f 0,95 per 17'/2 kilo. 7 Juli. Wortelen, 106900 bos, f 1,af 1,80 per 100 bos. Aardappelen, 568 mnd., f 0,55 a f 0,85 per 17'/2 kilo. 8 Juli. Wortelen, 6075 bos, f0,90 a fl,80 per 100 bos. Aardappelen, 1104 mnd., f 0,40 a fO,75 per 171/2 kilo. Bosuien f4,— a f5,— (heele bossen) In het geheel werden aangevoerd 339691 bos sen wortelen, en 4673 manden aardappelen. Station Noordseharwoude. Dinsdag 5 Juli. Aanvoer 327 '/2 H.L. Groote Muizen f 1,55 a f 1,70. Kleine f 0.85 i f 0,95. Ronde f 1,40 a f 1,50. Donderdag 7 Juli. Aanvoer 505 '/2 H.L. Groote Muizen f 1,15 1,25. Kleine 0,75 a 0,85. Ronde 1,00 4 1,15. Handel vlug. Vrijdag 8 Juli. Aanvoer 304 V2 U.L. Groote Muizen f 0.75 1,05. Kleine 0,65 a f 0,75. Ronde f0,75 d f0,90. Advertentiën. te OUD-KARSPEL, op Dinsdag- SO Juli 189®, alsdes voormiddags 10 uur, ten huize van de weduwe PIETER KLEIJEB, om contant geld, Landbouwersgereedschap, Dekkleeden, Drie- kwartspraam, 2 Schuitjes, Kippenhok met kippen. Voorts des avonds 7 uur, in de herberg van G. SLOTEMAKER, betaaldag op 7 November aanstaande, diverse veldvruchten, alsUtrechtsche Kool, Witte Kool, Zetuijen, Tarwe, Haver, Uijen en Aardappelen, staande op akkers in den Nieuwen polder, in huur bjj genoemde weduwe. Notaris DU KEK.

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 3