Brieven uit „de Streek," Plaatselijk Nieuws. Sint Panoras, 5 Augustus. Maandag H. omstreeks 4 uur in den namiddag had nabij de halte van Sint Pancras een spoorwegongeval plaats. Een der wagens van den zandtrein van den aannemer der lijn Alkmaar-Hoorn geraakte uit de rails, juist toen de goederentrein met groenten uit Hugowaard aankwam. De locomo tief botste tegen den zandwagen, waardoor een as met de twee wielen van dezen wagen onder den locomotief geraakte. Deze wielen onder de machine ziende zitten, was onze eerste uitroep „Hoe is 't mogelijk, hoe komen ze er onder!" De twee voorste wielen van den locomotief zijn over de wielen van den zandwagen met hun as letterlijk heengedanst, een luchtsprong van eenige decimeters hoogte makende. En de ma chine geheel defect, stond, wonder boven wonder, nog heel netjes op de rails, doch kon natuurlijk niet verder. De kooltrein moest derhalve ook blijven staan. De weg was versperd, zoodat de passagiers van de verschillende treinen naar Alkmaar en Den Helder moesten overstappen in een' anderen trein. Met allen spoed toog het personeel van de Spoor wegmaatschappij aan 't werk en toen de laatste trein van Alkmaar kwam, was de weg weder vrij. Ook met den kooltrein kon toen de reis worden vervolgd. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Als leden van het bestuur van het district Sint Pankras van den polder Geestmer-Ambacht zijn herkozen-de heeren Jb. Tol en K. Visser. Bij het 1.1. "Woensdag en Donderdag gehouden examen voor de acte als hoofdonderwijzer is ook geslaagd de heer D. van der Sluis, onderwijzer alhier. Te Haringcarspel is eene groentever- eeniging opgericht ter bevordering der stoffelijke belangen der leden. De contributie bedraagt 50 cent. Tot bestuursleden zijn gekozen de H.H. Plaatsman, H. d. S. aldaar, voorzitter, Krabman, secretaris, W. Zut, penningmeester, aan wie de samenstelling van een reglement is opgedragen. Tot adviseurs der vereeniging zijn gekozen de Heeren F. v. d. Goes, stationschef en C. Trom petter. Spiertke trekken. Men schrijft als historisch uit Westerwolde aan de „W. Ct.:« In eene der kleine Westerwoldsche gehuchten staat eene „keuterij", die bewoond wordt door twee ongetrouwde broers en hunne ziekelijke zus ter. Sedert eenige maanden was de laatste bed legerig, waardoor niet alleen het vrouwenwerk in de kleine boederij, maar ook de gewone huiselijke bezigheden door den jongsten broer moesten wor den verricht. „Bruier", zegt deze op zekeren dag tot den oudsten, „zoo kan 't neit langer; ein van ons beiden mout trauwen." „Joa bruier", is 't lakonieke antwoord. „Trauw doe dan bruier", herneemt de jongste. „Nee, dou doe 't man", zegt de oudste. Geen van beiden voelt zich zoodanig tot het schoone geslacht aangetrokken, dat hij zijn vrij- gezellenstaat voor het knellende huwelijksjuk wil prijsgeven, doch de noodzakelijkheid er van in ziende, dat eene vrouwenhand weer aan het roer komt, hervatten zij het afgesproken gesprek. „Zult wie spiertke-trekken vraagt de jongste. „Joawal", antwoordt de andere, zeer voldaan over deze goede oplossing. B., de jongste, maakt twee „pionten" gereed, en laat zijn broer trekken. Deze trekt de lang ste bunt en is daardoor, volgens afspraak, de aan gewezene. „Ziezoo, bruier, 't lot is op dei vallen", merkt de jongste op, „doe moust dan zain 'n wief te kriegen". „Dat is goud en wal, man, wie zal 'k vroagen", is 't weifelend antwoord. „Wat dunkt dei van Hillechien", komt B. voor den dag; „dou dei nog bie ons dainde stonden, ie baiden op 'n gouden vout. Wie war ren der dou tegen, moar op 't op 't oogenblik zul 'k er veur wezen. De gelukkige „spiertke trekker" vindt dit idee niet verkeerd en na eenig overleg komen de beide broers tot het besluit, dat de jongste Hillechien voor een huwelijk met den ouderen broeder zal vragen. „Zai kan dan doadelijk zain, dat wie er niks meer tegen ebbon", zegt B. B. trekt daarop zijn Zondagspak aan en aan vaardt de reis naar het naburige dorp, waar Hil lechien's ouders woonachtig zijn. Dezen vinden het aanzoek zeer vereerend; de moeder begeeft zich onmiddellijk op weg om Hillechien, die in de nabijheid dienstbaar is, er mede in kennis te stellen. Hillechien is dadelijk bereid om lief en leed met harer aaubidder te deelen en onderwijl hare moeder den terugtocht naar huis aanvaardt, maakt zij zich gereed voor de reis naar hare toekomstige echtelijke woning. Als B. later thuis komt, is de zaak reeds beklonken. Eenige dagen later wordt de huwelijks-aangifte gedaan en thans zijn de beide jongelui reeds man en vrouw. De voeding in de feestweek. De hotelhouders te Amsterdam zijn volstrekt niet bang, dat de vreemdelingen in de feestweek onder den blooten hemel zullen moeten over nachten. Maar wat zij zich zeiven wel met ver wondering afvragen, is hoe en waar de duizen den, die zich in den feesttijd aan het eind van den middag hongerig en vermoeid in den omtrek van den Dam zullen bevinden, met schik iets te eten zullen kunnen krijgen. Binnen een kwartier loopens van den Dam zijn ternauwernood tien restaurants te vinden, waar voor meer dan hon derd menschen tegelijk gekookt kan worden. Het is in de keizerdagen van '91 al gebeurd, dat de vurig begeerde mondkost niet kon worden toegediend, omdat de hongerige massa de restau ratiezaal zoo geheel en al vulde dat bediening een totaio onmogelijkheid was geworden. Veertig kostelijke krimpkabeljauwen lagen in zekere keuken vergeefs te sterven en in de zaal schreeuwde de massa het uit van den honger. De burgemeester van Amsterdam kon ternau- wornood geholpen worden aan een broodje en een haring. Brood kan er naar believen en in voorraad gebakken, bier zooveel men wil vooruit gebrou wen worden. Maar hoe zal het met de melk gaan De grazende zuivelfabrieken in de wei landen van Watergraafs- en Haarlemmermeer en over het IJ gaan nog mank aan een beperkt productievermogen. Het is te hopen, dat in de feestdagen de waterleiding genoeg druk zal uit oefenen, om ons aan de benoodigde hoeveelheid „melk" te helpen. „DeTjjd." Tentoonstelling van vrouwenarbeid. Bij het bestudeeren der onderwijsverslagen heeft het de rubriek-commissie vdor onderwijs getroffen, dat percentsgewijze veel meer onder wijzers dan onderwijzeressen in het bezit zijn van de hoofdakte. Zjj heeft toen gemeend, dat het niet van belang ontbloot was voor enkele gemeenten althans nauwkeurig na te gaan, hoe het in dit opzicht met het onderwijzend personeel der openbare school stond. De uitkomsten voor de verschillence gemeen ten loopen zeer uiteen een gevolg van plaat selijke invloeden. Maar zelfs in die gemeenten, waar het percent der onderwijzeressen met hoofd akte het hoogst is (Amsterdam 44 pc. en Leiden 43 pc.) blijft het ver beneden dat der onderwij zers met hoofdakte (76 pc.), terwijl voor Den Haag de getallen zelfs zijn 70 pc. (onderwijzers) en 13,12 pc. (onderwijzeressen). Vanwaar dit verschijnsel? Als voornaamste oorzaak noemt de commissiede weinige kans op bevordering. Terwijl in ons land 6433 onder wijzers en 2957 onderwijzeressen bij het Open baar Onderwijs werkzaam zijn, heeft men 2963 mannelijke en 71 vrouwelijke hoofden. (Zie het laatst verschenen Rijks verslag). De kans aan 't hoofd eener school geplaatst te worden is dus voor een onderwijzer 46 tegen 2.4 voor eene onder wijzeres1 XLI. 28 Juli 4 Augustus. Onze aardappelmark- ten vertoonon niet meer die groote levendig heid van voor enkele weken. Te Bovenkarspel werd het eerst vermindering van aanvoer op gemerkt. Van 4 5000 daalde de aan voer daar binnen enkele dagen tot 2000 a 2500 Vz H.L. Gedurende de laatste 14 dagen worden vrij geregeld nog 1500 a 2000 zak ter markt gebracht. Te Enkhuizen, Broekerhaven en Hoogkarspel had de vermindering van aanvoer niet zoo spoedig plaats, doch deze hield daarna gere geld aan, zoodat gedurende de laatste dagen te Enkhuizen slechts 300 k 500, te Broeker haven 300 k 400 en te Hoogkarspel 100 k 200 zak wordt aangeboden. De geheeie aanvoer op de 4 markten bedroeg deze week omstreeks 14000 »/2 H.L. De muizen worden nog steeds graag gekocht, tegen prijzen, die zeer bevredigend kunnen worden genoemd. Beneden de gulden worden slechts enkele partijtjes van zeer inferieure kwaliteit ver kocht. Goede kwaliteit varieert sedert eene 14 dagen van fl,05 f 1,25. Blauwe en blanke ronde aardappelen hebben veel door de ziekte geleden en zijn dientenge volge van minder goede hoedanigheid. De prij zen die daarvoor worden besteed, n.l. f 0,85 a fl,10 zijn,met het oog op den kleinen teelt, wel wat laag. Vele bouwers laten ze dan ook nog wat zitten, in de hoop dat straks betere prijzen kunnen worden bedongen. De aanvoer van bloemkool kan nog steeds op ongeveer 50000 stuks per dag worden ge schat. Alleen Dinsdags en Zaterdags worden er 10 20000 stuks meer aangeboden. Hoewel de aanvoer dus niet groot is te noe men, zijn op deze wijze reeds vele honderd duizenden afgeleverd en zijn we, tenzij de weersgesteldheid een tijdelijke vermeerdering medebrengt, weldra aan vermindering toe. Tot het einde der vorige week werden' geregeld hooge prijzen bedongen; eerst daarna trad eene tamelijke sterke daling in. Maandag vari eerde de prijs van f 3,50 tot f 5, Dinsdag was de markt iets vlugger. Woensdag werd f 4,50 tot f 7 gemaakt, doch heden, Donderdag daalde de markt weder tot f3 a f4,50 Zelfs nu nog is de prijs dus niet onbevredigend, temeer omdat er luttel uitschot wordt gesne den. Op eene schuit van 4 500 worden niet meer dan een 20 k 30 stuks uitschot gesneden. Onze bloemkoolbouwers maken dan ook goede zaken. Is Duitschland ook nu weder de groote af nemer, ook het binnenland heeft zich tot he den flink geweerd. Rotterdam neemt sedert een paar weken geregeld 3 k 4 waggons, terwijl Amsterdam da gelijks door onze kaagschippers wordt voor zien. Ook Groningen en Friesland vragen hun deel. De aanvoer van sluitkool is nog van weinig beteekenis. Voor goede witte kool wordt f 7 f9 voor roode f7,75 h f8,75 en voor gelesa- voye f6,50 betaald. Enkele manden vroege peren, zoogenaamde Haantjes, worden verkocht tegen f4 f5 per »/2 H.L. De oogst daarvan is evenwel zeer gering. Deze prijs schijnt tamelijk hoog, doch hij is niet, of slechts weinig hooger, dan andere ja ren. De oogst van deze soort is dan ook, zelfs in goede vruchtenjaren, van te weinig betee kenis, om de prijs te drukken. Komen straks de hoofdsoorten, als Dirkjes en Fransche of Noord-Hollandsche Suikerperen ter markt, dan zal de prijs ongetwijfeld hooger zijn, dan in vorige jaren. Voor fijnere soorten is zelfs nu reeds vraag. Zoo werd mij voor de, sedert en kele jaren druk aangeplantte Bonne Louise d' Avranches, reeds f10 per V2 H.L. geboden. Hoewel dit eene zeer hooge prijs is, zullen slechts enkelen zich laten vangen, want het is algemeen bekend, dat er dit jaar bijna geen goede vruchten zullen worden geoogst. De ap- pelboomen verkeerden aanvankelijk in eene vrij gunstige conditie. De bevruchting had on der gunstige conditie plaats gehad en de vrucht zetting was zeer voldoende, totdat de boomen door eene schimmel of zwam werden aange tast, die niet alleen een groot deel der blade ren, doch ook millioenen jonge vruchten deed afvallen. Toch werden de eerste appelen, die voor enkele dagen te Enkhuizen werden aan geboden, slechts met f2,30 per '/2 H.L. be taald. Waarschijnlijk was onbekendheid met deze soort, n.l. Mr. Gladstone, die nog zeer weinig verspreid is, daarvan wel de oorzaak. Voor meer courante soorten kunnen, evenals voor de peren, hooge prijzen worden te gemoet gezien. Moge zulks onze fruitteelders eenigzins ten goede komen, de oogst zal te gering zijn, om de resultaten van onze vruchtencultuur gun stig te doen zijn. K. Van hier en ginds. Niet altijd is de liefde bestendig van duur. De huwelijksbarometer gaat soms door depressie van buiten langzamerhand terug. Ven bestendig op mooi weervan mooi weer op veranderlijk, van daar loopt zij terug op regen en wind om eindelijk te dalen tot storm. Weldra woedt er dan een orkaan en eer men z'n blikk en bruiloft kan vieren is het huwelijk reeds door echtschei ding ontbonden. In dergelijke gevallen komt men de waarheid te wéten van de ironie, die er schuilt in het spreekwoord„Men is niet aan elkander getrouwd. Als het liuweljjksjuk te zwaar valt, gaat men van elkander scheiden en neemt men een ander. Dat ziet men wel meer gebeuren, niet alleen hier maar zelfs in het buitenland. Een echtpaar te Kopenhagen zou zijn zilveren bruiloft vieren. De man, die thans 60 jaar telt, is een bekend musicus en zijn 45-jarige vrouw moet vroeger een gevierde schoonheid zijn geweest. Alle toebereidselen voor het feest waren gemaakt; de bloedverwanten waren in grooten getale opgekomen. De gasten waren aanwezig, maar tot aller verbazing schit terde de vrouw door afwezigheid. De jubilaris was blijkbaar zeer opgewonden en verklaarde eindelijk, dat hij zoo pas van zijn vrouw bericht had ontvangen, dat zij er met een 23-jarigen schilder, een vriend van zijn oudsten zoon, van door was gegaan. Ter bevestiging van zijn woor den liet hij het volgende schrijven rondgaan: „Lieve man"Wees niet boos op mij, als ik he den niet op het feest verschijn. Ik kan de gelofte, u trouw te zullen zjjn, niet hernieuwen; want ik wil en moet de rest van mijn leven toebehooren aan den jongeling, dien ik reeds lang in het hart droeg. Als gij dezen brief ontvangt, hebben wij reeds een verborgen plaatsje in het buiten land gevonden, waar wij van ons jong geluk kun nen genieten. Groet de kinderen en doe geen moeite tot het volgen van uw gelukkige Clara." De gasten maakten zich gereed om heen te gaan. De jubilaris echter sprak: „Mijne heeren Blijft kalm hier; wegens zulk een bagatel zullen wij ons het feest toch niet laten bedervenEn toen hebben zij de feestvierenden misschien nog wel gedronken op de gezondheid van die lieve trouwe echtgenoote. Daar was de huwelijksband ook geen magneet, die hen aan elkander hield. Men hoort van magnetische huwelijksbanden ech ter ook nooit spreken, misschien dat die bestaan bij een magnetische familie, w ant die is er, nl als men de „Cincinnatie Morning-Post" mag gelooven. „Een eerzame Zweed trekt met vrouw en kin deren naar Upper Yakima, Washington, koopt daar een stuk land en begint met het timmeren van zijn huisje. Bij het inslaan der eerste palen wordt een bron ontdekt. En wat voor een bron De mooiste ijzerhoudende bron, welke men zich denken kan. Een merkwaardig soort water, waar van de familie, die haar huisje nu iets verder plaatst, eiken dag drinkt en waarbij zij groeit en bloeit, zooals men slechts van ijzer groeien kan. Op zekeren dag nu, 't was in de vorige week, komt er een onweder opzetten; het dondert en bliksemt, en krakde bliksem slaat in de hut, doch doet noch mr. Peter Stromstadt, noch de vrouw, noch de kinderen eenig leed, als do schrik, 's Morgens staat de vrouw op en begeeft zich naar den haard om vuur aan te leggen. Zij grijpt naar de tang en kan het ding niet meer kwijt worden. Zij trekt, rukt, het helpt niet; zij begint nu te schreeuwen. Haar man springt het bed uit, komt toeschieten, grijpt naar de tang, maar zit er het volgende oogenblik even vast aan als de vrouw! Eindelijk rukt hij zich los, wikkelt een lap om de hand en maakt nu ook de vrouw los van de tang. Nu neemt de vrouw tinnen koffiekopjes van een plank in de keuken en 't is om dol te worden ook deze blijven aan haar vingers hangen. Als of alles behekst is. Weer komt de man met de lap te hulp en de koffie komt eindelijk op tafel. Nau welijks hebben de kinderen de tinnen schoteltjes aan den mond gebracht, of ook deze zitten reeds vast aan handen en lippen. Kort en goed, en om geen woorden meer te verspillen, de bliksem had de gansche familie, die geheel met ijzer doortrokken was, magnetisch gemaakt." Wie aan de waarheid durft twijfelen, raden wij aan zich persoonlijk maar eens te gaan verge wissen. En dat een mensch een hooge mate van aantrekkelijkheid kan bezitten, ook al is hij geen drie zesjes meer, dat bewijst ons het volgende staaltje. Een paar verpleegden in het oude man nen- en vrouwenhuis te Zierikzee, waarvan „hij" 86 en „zij" 79 zomers telt, moeten hun verlangen te kennen hebben gegeven, om door Hymen's band te worden verbonden. Ongetwijfeld was zij een magneet voor hem. Welke plannen die „jongelui" wel niet voor de toekomst zul len maken!!! Wat zullen ze elkander veel heb ben te zeggen nu het engagement er door is. Wat zal zij ontroerd zijn geweest en hebben ge bloosd bij het aanhooren van zijn liefdesverkla ring! „Ik zal de wind voor u breken, de takken voor u buigen en dat zal ik doen mijn leven langEn welk een vreugde zal hem hebben bezield, toen zij schuchter „ja" lispelde en die belofte werd bezegeld met een lange kus. Hij is misschien betooverd door hare schoonheid, in elk geval is dit natuurlijker dan dat men door een heks betooverd wordt. Toch zijn er helaas nog menschen, die gelooven aan een dergelijke betoovering, en tengevolge daarvan zotte dingen doen. Zoo worden bij den landbouwer P. Y. te Wetsens bij Dokkum alle meubelen, gereed schappen, vee en veldvruchten publiek aan den meestbiedende verkocht, ómdat volgens den eige naar het een zoowel als het ander betooverd is. De heks, die hiervan de schuld draagt, is een oude vrouw, die in de onmiddellijke nabijheid van de behekste hoeve woont, en meermalen in de gedaante van een kat om huis en erf rond doolt. Het klinkt zot en 't is onbegrijpelijk dat men aan een dergelijke hekserij nog geloof slaat; men zou bijna beginnen te twijfelen aan de richtigheid van 's mans bovenkamer. Maar wat moet men van het volgende denken „De Ned. Bakkers Ct," vermeldt als een curiositeit der Bakkerij tentoonstelling, dat zelfs een inzender werd bekroond die niet had ingezonden. Men zou bijna beginnen te gelooven, dat zoo nu en dan lintjes en kruisjes worden uitgereikt voor onbewezen diensten den lande bewezen. Vreemde dingen ziet men gebeuren. Te Borger heeft een kip een oude preekstoel tot haar nest gekozen. Bij den bouw van de nieuwe kerk en afbraak van de oude, werd een inwoner van Borger eigenaar van de oude preekstoel en laat deze voorloopig onder de blooten hemel staan. Nu liggen er twaalf eieren in en misschien weldra even zooveel jonge kippen. Wat is er wellicht al dikwijls en wat zal er nu nog vele malen van die preekstoel wor den „gekakeld." Programma der Feestelijkheden op 31 Augustus 1898 te Noordscharwoude te houden. 11 Uur. Optocht van schoolkinderen met mu ziek. Onthaal in de Kolfbaan van K. Bood van 12 tot 2 uur. Wanneer de kinderen geplaatst zijn, kan het publiek toegelaten worden, voor zoover de ruimte strekt. 2—3 uur pauze. 36 Uur. Volks-en Kinderspelen op het feest terrein, opgeluisterd door muziek van het Fan farekorps. 6—8 uur pauze. Na 8 uur. Uitvoering van het zanggezelschap en van 't Fanfarekorps en vuurwerk op 't met lampions en vetglazen verlichte feestterrein. Op de Burggracht zullen teertonnen gebrand worden. De feestcommissie verzoekt de burgers beleefd, door het uitsteken van vlaggen en door versiering der woningen en illuminatie de feestelijke stem ming te verhoogen. Onze plaatsgenoot, de heer A. Swager Az., agent voor Vissers' landbouwkantoor, heeft als bezitter van het lot nr. 3314 in de loterij van landbouw-artikelen, verbonden aan de Landbouw tentoonstelling te Spanbroek gehouden, daarop gewonnen een der hoofdprijzen nl., een keurig net volledig kartuig. Bij de op den 2 Augustus plaats gehad hebbende verkiezing voor twee leden van het Polderdistrict Noordscharwoude, is herkozen de heer D. de Geus Dz., en in de plaats van den Heer K. Slotemaker, die niet meer in aan merking wenschte te komen, gekozen de heer C. Hopman Pz. Te Oud-Karspel kwam dezer dagen een majoor der infanterie uit Leiden, mede naar aan leiding van het vóór eenigen tijd aldaar gevon den kanon. Met de kaart dier streek in de hand werd het terrein der vondst nauwkeurig door hem opgenomen, om tot een juiste slotsom te geraken aangaande den stand der batterijen in het jaar 1799. Vervolgens bracht de majoor een bezoek aan den heer B., ik wiens land het kanon werd ge vonden, en bij wien hij gelegenheid had het stuk te bezichtigen, hetwelk door hem als zeer fraai werd geroemd. Ook legde hij nog eenige bezoe ken af bij burgemeesters van omliggende gemeen ten. Gedurende de Maand Juli '98, zijn op het Hulpkantoor te Zuidscharwoude, in de Rijks postspaarbank ingeschreven, 87 inlagen, tot een gezamelijk bedrag van f 1454.20, tegen 16 terugbetalingen in gelijk tijdvak, tot een bedrag van f3259,71.

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 2