Briovon uit ,4$ Streek," q oorlog tusschea Spanje et ie Vereenigde Staten. zaak, maar ik laat Jacob komen, die is beter op de hoogte. Dus als u nu nog stuivertjes of zure spaarpenningen over hebt, brengt ze dan maar spoedig bij mij, ik ga niet met het schommel- paardje, ook niet per automobiel, maar wel per stoomboot „Desi Bel" en vaar achter van het Schlosz-Alte af door de vijvers en dan door het Sues-kanaal naar de bliksemDus niet recht door zee. Adjuskes. Tweemaal zilveren bruiloft gevierd. De gevallen, dat iemand tweemalen een zilve ren bruiloft viert, zijn zeker zeldzaam genoeg om er in de nieuwsbladen melding van te ma ken, maar dat er ook in Nederland voorbeelden van zijn, is wellicht niet algemeen bekend. Zoo vierde eenige jaren geleden in de gemeente Helder de Heer M. Former, baas der houtvlot ters, voor de tweede maal het zilveren bruilofts- Ook te Oud-Karspel gebeurde dit met een der oudste ingezetenen. Met de eerste vrouw was hij langer dan 25, met de tweede meer dan 35 ja ren getrouwd. Uit deze zelfde gemeente wordt een feit ver haald, dat nog eenigszins sterker is. Op denzelfden dag, waarop door iemand, nu reeds vele jaren geleden, zijn gouden bruiloft vierde, was zijne oudste dochter 25 jaren ge trouwd en trad zijn jongste zoon in het huwe lijk. Zeker een zeldzaam familiefeest! Eene nachtmerrie? „Jïooibroei", oorzaak van brand „hooibroei de nachtmerrie van zekeren opperbrandmeester Pas was hij ter ruste gegaan of de brand, die den vorigen avond in eene naburige gemeente door hooibroei was ontstaan, spookte hem door 't hoofd. Bergen met hooi verrijzen naast zijn legerstee, de toenemende hitte werkt verlammend op zijn denkvermogen de vlammen slaan uit de spuiten willen maar geen water geven poef, wakker is hijUit bed te springen en pen en papier te grijpen is 't werk van een oogen blik en enkele minuten later wordt aangebeld bij 't hoofd der politie. Deze ontvangt de veront rustende tijding, dat elk oogenblik het hooi bij boer T. kan gaan branden! Verschrikkelijk Terstond de noodige politiemannen gerequireerd de dienst der nachtpolitie in de war en spoedig is een inspecteur, met enkele agenten gewapend met peilijzers en wat dies meer zij, op reis naar de plaats, waar 't brandgevaar dreigt. Bij den boer aangekomen in den stikdonkeren nacht vindt men alles in volmaakte rust. De boer slaapt, het hooi is wel niet te ruiken, maar de boer moet er uitgepord! Slaapdronken staat hij op de beenen te waggelen, maar nog grooter wordt zijn ontsteltenis, toen hij zooveel politie mannen om zich ziet en verneemt dat zijn hooi broeit! De man had er niets van gemerkt, maar als de politie het zei, of liever als de opper brandmeester het zei, zou 't wel waar wezen. Onderwijl zijn alle huisgenooten en tal van buren in hun nachtelijk gewaad verschenen om getuige te zijn van de „huiszoeking" der politie. Opeens ontwaart men, dat men in 't hooi gaat zoeken. Allerlei verhalen gaan nu van mond tot mond, de een zegt, dat er een kind is verstopt, een an der dat er neutrale papieren zijn verborgen, doch een derde schijnt beter op de hoogte en zegtneen menschen, de inspecteur peilt hoe warm 't hooi is en is het 70 graden, dan moet het er uit; maar al zeiden 20 brandmeesters dat dit hooi broeide, dan zou ik, zoo waar als ik een boèr ben, nog zeggen: „Meheer, uwes weet er niks van." Na een minuut of wat constateert de politie niet 70, maar 21 graden warmte! De boer kon naar bed, de buren dito, de inspecteur droop af en de op perbrandmeester had van zijne activiteit doen blijken. (Historisch). De beide kamers van de Staten-Generaal zijn tot eene openbare en vereenigde vergade ring bijeen geroepen, ter zake der plechtige be- ëediging en inhuldiging van Hare Majesteit de Koningin, welke in de Nieuwe Kerk binnen de stad Amsterdam, op Dinsdag 6 September 1898, des voormiddags te halfelf uur zal plaats hebben. Margarine AfschuwelijkDat woord doet me den ken, schrijft de Haagsche kroniekschrijver van het Utr. Dgbl. aan eene reclame, die dezer da gen met kolossale advertenties in de bladen wordt gemaakt. Een winkelier lokt daarmede nl. koopers voor zijne waar, door aan hun uit te loven, behalve enkele andere voordeeltjes, een gratis reis naar Amsterdam, met kaartjes voor „Artis en Panorama" en een maaltijd. Maar wat is nu die waar, waarop dat kan overschie ten? Margarineboter, die wordt verkocht voor 45 a 80 ets. per pond (zeggeper V2 kilo) maar met een pond op elk pond toe, feitelijk dus voor 45 ets. 't kilo. Wanneer men nu nagaat, dat een goede margarinefabriek voor dien prijs zelfs de geringste qualiteit niet kan maken, veel minder dus met winst verkoopen, dan kan men nagaan, hoe de vettigheid zijn moet, die met zulke premies voor 45 ets. per kilo aan den man wordt gebracht. En nu zal men wel zeggen, dat de Hollandsche huisvrou wen dat óók heel goed weten en dus het gele smeer koopen met de wetenschap dat ze geen boter krijgenmaar toch is de machinatie een speculeeren op de domheid van den kleinen man, gepaard met blinde zucht van de meeste huis moeders, om „koopjes" te maken, en tracht dus die ondernemer zich te verrijken ten koste van dat minvermogende deel des volks, dat desnoods zulke waar eet, waarvan de meervermogende een voudig gruwt. En al is de samenstelling onbe rispelijk voor 't aangezicht van den rechter, den keurmeester en den chemist, dan is toch zulk een onderneming in zoo hooge mate afkeurens waardig, dat er door de overheid iets tegen moest kunnen worden gedaan. De staking. Het oordeel van het publiek wordt er niet beter op voor de stakers, en zal er niet beter op worden, als zij voortgaan met hen, die werken willen, op zoo gewelddadige wijze te hinderen. Een staaltje daarvan kwam Donderdagavond bijv. voor op het Haarlemmerplein te Amsterdam, waar een paar timmerlieden, die gewerkt hadden, en door een agent naar huis werden gebracht, door een troep stakers werden aangevallen en ergerlijk mishan- deld- Verschillende burgers kwamen tusschenbeide en ook de politie verscheen, zoodat de stakers af dropen. Intusschen wordt op deze manier heel wat verbittering gezaaid, en als de stakers straks alle sympathie kwijt zijn, hebben ze het ook aan deze wijze van optreden te danken. De staking zelve neemt dagelijks in omvang af; het blijkt hoe langer hoe meer, dat er spoedig een einde aan zal komen, daar het duidelijk wordt, dat de patroons voor de feesten zeker niet toege ven, en vele werklieden reeds lang betreurden, dat ze niet kondon doorwerken. Met de versiering wordt dan ook op vele plaatsen weer krachtiger voortgegaan, en binnen de omheining van het Dammonument wordt bijv. ook al weer gewerkt. Een ander bewijs, dat het weldra met de staking gedaan zal zijn, is gelegen in het besluit Donder dagavond door de metselaars genomen. Deze wa ren Dinsdag bijna van plan te stakenhet besluit daartoe werd alleen niet genomen, omdat men het niet voorzichtig vond; men zou er Donderdag avond nog eens over praten. Welnu, gisteravond is besloten niet te staken, vermoedelijk wel, om dat men geen kans zag, als overwinnaar uit den strijd te komen. In Friesland heeft men dezen zomer ont zettend veel last gehad van slakken, die zoowel tuin- als veldvruchten vernielenja zelfs het gras in de weide- en hooilanden vernielden. Een inwo ner der gemeente Smallingerland de heer W. De Haan, heeft thans een middel gevonden, om van de slakken op koolbedden enz. verlost te worden, of beter: bevrijd te blijven. Hij strooide rondom een koolbed een dikke laag haardasch. Dat scheen voor de slakken een vijand te zijn; geen slak kwam aan de kool. Jammer, dat het middel niet opgaat voor grootere weilanden. Echter, misschien geeft aschbemesting hetzelfde resultaat. Rijke armoe. Een der Friesche plattelandscorrespondenten schrijft aan de „Tel." Ze zaten in den trein naar Leeuwarden. Nie mand behoefde zich in het gezelschap te ver gissen. Men las op de gezichten van de heeren hunne positie onderwijzers." Ze trokken op naar Frieslands hoofdstad, om zich te onderwerpen aan het examen, dat hun eene akte moest opbrengen, om eens aan het hoofd eener school te kunnen staan. Zwijgend zaten ze daarze schenen ongevoe lig voor al, wat buiten hen omging. En de trein stampte en raasde, en voerde hen door de lieve streken van het Noorden. „Schoone streek" de zon bescheen de heide de lage rieten daken der hutten schenen met elkaar krijgertje te spelen op een groote cirkel ronde speelplaatsvuile kinderen liepen op bloote voeten, stoeiden met elkaar; alles teekende de diepste armoe. Een van het gezelschap, dat ongevoelig scheen voor indrukken van buiten, richt zijn matten blik op de armzalige streek. „Hu, jongens, wat zal het er hier 's winters naar uitzien! „Wat 'n armoede!" „Hoe ongelukkig moet toch zulk volk zich ge voelen Zou het waar zijn Wel neengezichtsbedrog, uitwendige armoede schijnbaar ongelukkig gevoelt juist dat volk het ware geluk; luister n?aar! Ned. taal 1V2 uur. Geef met eigen woorden weer: Rijke armoede. O. a. Al 't kwaad 'tgeen de armoe baart, is, dat ze, tegens reden, Den mensch verachtlijk maakt. O. a. Geloof me, onder 't riet, der laaggebouwde hutten. Woont de ongestoorde rust. enz. enz. Of het reisgezelschap dit met eigen woorden weergeven kon? XLII. 4-11 Aug. Vertoonde de ziekte zich dezen zomer vroeger in onze aardappelvelden dan in de laatste jaren gewoonlijk het geval was, onze muisjes boden daaraan het langst weerstand. Wel werden er enkele zieke knollen in gevon den, doch niet in die mate, dat daaromtrent van de koopers klachten werden vernomen. Dat daarin thans, na het afsterven van het loof, nog eene ongunstige verandering kon ko men, daaraan werd zelfs niet gedacht. Men achtte het gevaar geweken en toch blijkt het, dat men daarin heeft mis gezien. Een paar nachten sterke dauw en daarop ge volgd broeiig weder, waren voldoende om de nog aanwezige sporen tot ontwikkeling te brengen, waardoor Vrijdag, aan de markt te Bovenkarspel, reeds eeno partij moest worden afgekeurd. De eigenaar bleek evenwel weinig lust te gevoelen ze voor eigen rekening te la- ton uitzieken en daarom waagde hij den vol genden dag, toen ze er inmiddels weder niet op verbeterd waren, nog eens een kansje aan de Enkhuizor markt. Daar bemerkte de kooper eerst na dat hij ze reeds in ontvangst had ge nomen, dat hij bedrogen was. De verkooper had het gold reeds op zak en had de stad reeds verlaten,zoodat het niet moge lijk was om hem te bekeuren of de schade op eene andere wijze op hem te verhalen. Of hij, bij een herhaald bezoek aan de Enkhuizer markt, wel zeer vriendelijk zal worden ont vangen, valt wel eenigszins te betwijfelen. Daarna werden schier dagelijks, zoowel te Bovenkarspel als te Enkhuizen en Broekerha ven, verschillende partijen muisjes wegens ziekte afgekeurd. Aanvankelijk had dit eene zeer ongunstige invloed op de prijzen en daalden deze voor de muizen tot f0,90 h f 1,10, voor blauwe tot f 0,75 a i 0,85 en voor blanke ronde tot f 0,85 a f 0,90 per V2 HL. Daarna herstelden zij zich echter weder geleidelijk, zoodat heden, Donder dag, voor muizen f 1,20 h f 1,25 en voor blau we f 1,— tot f 1,10 werd betaald. De aanvoer wordt intusschen dagelijks klei ner en varieerd aan de drukste markt, n.l. te Bovenkarspel, thans van 10 tot 20 schuiten. Het getal y2 H.L. dat in deze week werd af geslagen, bedroeg op onze vier markten om streeks 7000. Ook onze bloemkoolmarkt vertoonde minder levendigheid, dan in de vorige week. Dit was evenwel grootendeels toe te schrijven aan de Grootebroeker kermis. Deze kermis is n.l. voor onze groentenbou- wers eene belangrijke gebeurtenis, waarover langen tijd te voren reeds wordt gesproken. De werkzaamheden worden er naar geregeld, om zooveel mogelijk van dit feest te kunnen genieten. De bloemkool wordt des Zaterdags zoo „krap" mogelijk gesneden en verder keert men de bekende stelregel „zaken voor ver maken", eenvoudig om. Het gevolg hiervan is, dat na de kermis, bijna elke partij wordt aangeboden met de bij voeging, „wat groot van bloem." De schippers zijn in den regel daarmede wel gediend en daardoor had 'tdan ook thans geene nadeelige invloed op den prijs. Voor Duitschland zijn ze evenwel te groot. Nog een paar dagen en we zijn weer op streek. Dooréén genomen was de aanvoer dagelijks omstreeks 10000 stuks klei ner dan gedurende de vorige week. De prijzen varieerden van fijne bloemkool van f2,50 tot f3,50 en voor grove van f3 totf 5,50 per 112 stuks. Witte en Roode kool wordt, bij beperkten aanvoer gaarne gekocht; de eerste tegen f 6,50 tot f7,50, de laatstgenoemde tegen f65 f 7,50. Vooral de roode kool is reeds zeer goed van kwaliteit, terwijl ook enkele partijtjes witte vrij goed zijn te noemen. Wordt de aanvoer van bloemkool en aard appelen minder, die van andere producten wordt geleidelijk grooter. Weldra zal die van roode, witte en Savoije kool niet onbelangrijk zijn. Bovendien verschijnen telkens nieuwe artikelen, als uijen, slaboonen, komkommers, peren, enz. Uien werd heden verhandeld f 1,10 per V2 H.L. Voor slaboonen kon men 40 cent per 1000 en voor komkommers f 1,50 per 100 stuks bedingen. De aanvoer van vruch ten blijft nog steeds zeer onbeduidend. Het blijkt dan ook meer en meer dat het er voor den vruchtenoogst treurig uitziet. Niet alleen dat deze zeer klein zal zijn, doch bovendien is de vrucht slecht ontwikkeld en overdekt met grauwe en roestvlekken. Voor Broeker haven, waar anders jaarlijks duizende V2 H.L. worden verscheept, is dit eene groote teleur stelling. De enkele mandjes, die thans nog aange voerd worden en waaruit men bezwaarlijk eene tamelijk goed ontwikkelde peer zou kunnen zoeken, worden tegen hooge prijzen verkocht. K. "Van hier en g'inds. Baantjes zijn er weinig en gegadigden inden regel vele. Voor de nederigste betrekking bie den zich in den regel zooveel sollicitanten aan, dat het werkelijk moeielijk wordt eene keuze uit dat aantal te doen. Zoo hebben zich voor de betrekking van beheerder van den stadsreinigings- dienst te Enschedé niet minder dan 255 sol licitanten aangemeld. Liefhebbers dus genoeg. Wat zal de benoemde in z'n nopjes zijn, te we ten, dat hij de uitverkorene is uit zijn medesol licitanten. Zeer zeker kan men er van op aan, dat hij meer zal benijd worden, dan een huisva der te 's-Gravenhage,die z'n gezin vermeerderd zag met een tweeling. Dit feit zou zeker wel niet vermeld zijn geworden, indien tengevolge van die gezins vermeerdering de zoon niet van de school had moeten verzuimen. De onderwijzer werd daar van op de volgende wijze in kennis gesteld: „Neemt u 't niet kwalijk, dat mijn gezin met een tweeling vermeerderd is en mijn zoon de school verzuimd heeft. Mocht dat de volgende week weer voorkomen, dan verzoek ik U bij voor baat, dit niet euvel te duiden. Hij meende 't ongetwijfeld wel goed, maar hij was zeker te veel vervuld met de gebeurtenis.'t Was wel bru- taal van den onderwijzer dat schrijven wereld kundig te maken; enfin! We zullen er geen ernstige strekking aan geven. Ernstiger is het wanneer de brutaliteit zoo ver wordt gedreven, dat anderen er groote schade van hebben. Dat geschiedde onder Aalten. Van de groote drukte, die de landbouwers wegens den roggeoogst be zig houdt, hebben inbrekers gebruik gemaakt om daar bij eenige hunner op klaarlichten dag in te breken. Bij twee werden gouden en zilveren voorwerpen vermist en geld. De daders zijn na tuurlijk nog zoek!!!! Of zij wel gemakkelijk zuilenrijn te vinden, misschien even moeielijk als de door een Japanees begeerde vrouw. Of hij zal slagen, voor hem willen wij het hopen. Ze moet echter, volgens de advertentie, voor komende in eene Japansche Courant te Wai- san, op Korea, voldoen aan de daarin vermelde eischen. De advertentie luidt aldus: Een jong gezel, 27 jaar oud, zonder vermogen, kalm van aard, met aanzienljjk maandelijksch in komen en met weinig familiebetrekkingen, wenscht een dame te trouwen, die aan de vol gende eischen moet beantwoordenZij moet 21 jaar zijn en een goede gezondheid genieten. Zij moet een meer dan middelmatige schoon heid zijn; goed kunnen rekenen uitstekend we ten te naaien en te verstellenzij mag niet te veel babbelen; zij moet eenig vermogen bezit ten; deugdzaam zijn; sterke dranken haten en in het geheel geen of slechts weinig bloedver wanten hebben. Als ol nu juist de vrouw zulke ondeugden aankleven, als babbelen en drankdrin- ken! 't Is toch wel wat al te bar! Buitenland. We gaan nu langzaam, maar zeker, op den vrede aan. Donderdag moest het vredesprotocol nog ver zonden worden, Vrijdag is het reeds te Madrid ontvangen en de ministerraad, dadelijk bijeenge roepen, keurde het vredesprotocol goed! Hij ging de details na en stelde de punten vast voor het antwoord aan de Vereenigde Staten, dat reeds verzonden is met de noodige vol machten aan Cambon om de vredesprelimi- nairen te onderteekenen. De onderhandelingen zullen te Parijs gevoerd worden en men veronderstelt dat einde Sep tember de commissies zoover met hare taak gereed zijn, dat de Cortes kan worden bijeen geroepen om het definitieve vredesbesluit te nemen. Natuurlijk wordt, dadelijk nadat Cambon het voorloopig tractaat namens de Fransche re geering onderteekend heeft, éen wapenstilstand bepaald en de oorlog is ten eindeDe staking der vijandelijkheden wordt telegrafisch van beide zijden gelast en reede duikt het gerucht op dat Amerika van zijn kant een bevel in dezen zin aan zijne bevelhebbers verzonden heeft. Het antwoord van Mc. Kinley op de Spaan- sche nota - het te Madrid ontvangen proto col is, volgens lui die 't weten kunnen, met verwonderlijke snelheid opgesteld. Het geeft geen datum voor de ontruiming van Cuba en PortoricoSpanje krijgt vergunning de eilan den met volkomen krijgseer te verlaten, de troepen mogen hun wapens en uitrusting mee nemen. Er zal met groote zorg tegen gewaakt worden dat nergens een verstoring ontstaat door het bezetten met Amerikaansche troepen en het ontruimen der Spanjaarden. Amerika dat voor de ontruiming zulke eervolle bepalin gen stelde, zal ook zorgen dat die in het minst niet overtreden worden. De offlcieele inhoud van het protocol is niet bekend. Sagasta heeft verklaard dat hij er geen publiciteit aan zal geven, zoolang Mc. Kinley geen mededeelingen aan de pers doet. Een kleinigheid uit het antwoord is uitge lekt: Spanje heeft geweigerd het aanbod om 1600 krijgsgevangenen uit te leveren, aan te nemen. Als reden geeft het op, dat zij hun eerewoord hebben moeten geven niet meer te gen Amerika te zullen vechten, maar de ware reden zal wel zijn dat Spanje geen lust heeft de kosten van de terugreis te betalen! Washington, 12 Aug. (R. O.) In het resumé van het protocol, hetwelk door den heer Day aan de pers is bekend gemaakt, wordt gezegd, dat 1. Spanje afziet van de souvereiniteit over Cuba2. Portorico en de andere Spaansche eilanden der Antillen en dé Ladronen, ter keuze van de Vereenigde Staten, zullen worden af gestaan aan de Vereenigde Staten; 3. De Ame rikanen zullen bezetten en bezet houden een haven aan den Golf van Manila, tot zoolang het vredesverdrag zal gesloten zijn, bij welk vredesverdrag de wijze van toezicht en de vorm der regeering over de Philippijnen zal worden vastgesteld; 4. Cuba, Portorico en de andere Spaansche Antillen zullen onmiddellijk moeten worden ontruimd en commissarissen, die bin nen tien dagen moeten worden benoemd, zul len dertig dagen na de onderteekening van het protocol bijeenkomen te Havanna en San Juan, ter vaststelling van de details betreffende de ontruiming; 5. De Vereenigde Staten en Spanje zullen ieder hoogstens vijf commissarissen be noemen ter onderhandeling over het vredes verdrag zij zullen niet later dan 1 October te Parijs bijeen komen; 6. Zoodra het protocol geteekend is, zullen de vijandelijkheden wor den gestaakt; in dezen zin zal zoo spoedig mogelijk door beide regeeringen een kennisge ving worden gezonden aan de militaire en ma ritieme commandanten. Ten gevolge van deze bepaling heeft de heer Long aan de maritieme commandanten bevel gegeven de vijandelijkheden te staken. Dreyfusiana. Donderdag kwam voor de kamer van appèl in strafzaken te Parijs in behandeling het be-

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 2