ide sin len. §t, t- S. rt. ■J R. der Staten-Generaal den eed van trouw in ont vangst te nemen. De omstandigheid dat deze plechtigheid in de Nieuwe Kerk te Amsterdam plaats heeft, sluit allerminst eenig godsdienstig karakter in zich, wat trouwens de ambtshalve tegen woordigheid van belijders van zoo veel verschillen de godsdienstige meemngen minder voegzaam zou maken. Het Grondwet telijk voorschrift deze luidt slechts, dat wan neer de Koningin eenmaal de regee ring heeft aan w Het Paleis op den Dam te Amsterdam. d, Zij zoodi mogelijk plechtig wordt beëedigd en ingehuldigd binnen de stad Amsterdam, in een openbare en vereenigde verga dering der Staten-Generaal. In deze 4 vergadering wordt dan door H. M. de volgende eed op'de Grondwet afgelegd: ■/Ik zweer aan het Nederlandschc volk, dat Ik de Grondwet steeds zal onderhouden en hand haven. //Ik zweer, dat Ik de onafhankelijkheid en het grondgebied des Rijks met al Mijn vermogen zal verdedigen en bewarendat Ik de algemeene en? bijzondere vrijheid en de rechten van alle Mijn onderdanen zal beschermen, en tot instand houding en bevordering van de algemeene en bijzondere welvaart alle middelen zal aanwenden, welke de Wetten te Mijner beschikking stellen, zooals een goede Koningin schuldig is te doen. //Zoo waarlijk helpe Mij God almachtig!" Na het afleggen van dezen eed wordt dan door den voorzitter der Eerste Kr.:ner de volgende plech tige verklaring uitgesproken, die vervolgens door hemzelf en door elk der leden van de beide Kamers, hoofd voor hoofd, wordt beëedigd of bevestigd: //Wij ontvangen en huldigen, in naam van het Nederlandsche volk en krachtens de Grondwet, U als Koningin; wij zweren (beloven), dat wij Uwe onschend baarheid en de - rechten Uwer kroon zullen handhavenwij zweren (beloven) alles te zullen doen wat goede en getrouwe Sta ten-Generaal schuldig zijn te doen. //Zoo waarlijk helpe ons God Almachtig(Dat beloven wij Het zou ons te ver voeren, wan neer wij hier zouden gaan uitweiden over al het ceremonieel, dat aan deze toch reeds indrukwekkende plechtigheid nog een hoogere wijding zal geven. Eén blik in de geschiedboeken, waarin de Inhuldiging van wijlen Z. M. Koning Willem III staat geboekstaafa waarin onder meer het slot staat opgeteekend van de kernachtige woorden, waarmede wijlen Z. M. op dien gedenkwaardigen 12en Mei van het jaar 1849 de verzamelde leden der Staten-Generaal toesprak, en dat luidde: »Ik verbind Mij aan een Volk, grooter in deug den dan in het bezit van een uitgestrekt grond- Het Paleis Soestdijk. gebied; krachtiger door eensgezindheid dan [door zielental. Het is een grootsche roeping, Koning van zulk een volk te zijn." één blik in die geschiedboeken, zeggen wij, is voldoende om doordrongen te worden van den diepen indruk, dien de Inhuldingsplechtig- heid toen op alle aan wezigen maakte. En hoeveel te meer zal dat dan nog het geval zijn, nu het een jonge, teedere, vrouwe lijke Oranjetelg is, die zich door een plech- tigen eed aan Haar volk zal verbinden ~f"Ye Grondwet noemt ze eenvoudig zo mer- en winterverblij ven; in het dagelijksch leven pleegt men ze paleizen en lustoorden te noemen, de gebouwen en bezittingen, waarover H. M. de Koningin de beschikking zal krijgen, wanneer Zij de regee ring zal hebben aan vaard, en waarvan hel onderhoud tot een be paald maximum aan den Staat is opgedragen. Zij zijn vijf in aantal. Daar zijn in de eerste plaats de Paleizen in de Residentie: in het Noord einde, en het Huis ten Bosch in het Haagsche Boschen te Amster dam het Paleis op den Dam. En dan is er Het Loo, bij Apeldoorn, en Soestdijk, bij Baarn. Oranje- N assau- oord, niet ver van Wagenin- gen gelegen, is meer bijzonder tot buitenverblijf van H. M. de Koningin Regentes bestemd. Het behoort tot de onverdeelde nalatenschap van wijlen Z. M. Koning Willem III. Korten tijd nadat wijlen onze Koning voor de tweede maal in het huwelijk was getreden, kocht Hij de heerlijk heid Grunsfoort aan, met de bedoeling om Zijner Gemalin, Ko ningin Emma, na Zijn dood een bijzonder voor Haar bestemd buitenver blijf te kunnen nalaten. De toen in Oranje- Nassan-Oord herdoopte heerlijkheid Grunsfoort ontleende haaroorspron- kelijken naam, die jaren lang ook in De Kor- tenburg was gewijzigd, aan het kasteel Grunsfoort, dat er eens verrees. Vanouds was Grunsfoort een adellijk huis, dat in de geschiedenis van Gelderland geen onbe langrijke rol heeft meêgespeeld. Later werd het een Vorstelijk jachtslot, dat omstreeks 1730 werd gesloopt en toen werd ver vangen door een ruim gebouw met hoogen toren, dat in 1870 onder den sloopershamer viel. Thans verrijst op het landgoed een betrekke lijk eenvoudig doch comfortable huis, waaraan de fraaie, landelijke omgeving een groote be koorlijkheid geeft. Maar om tot de Paleizen van H. M. Koningin Wilhelmina terug te keeren: Het Paleis in het Noordeinde te 's Gravenhage en het Paleis op den Dam te Amsterdam zijn te zeer bekend dan dat het noodig zou zijn er lang bij stil te staan. Het weinig indrukwekkende, hoogst eenvoudige Paleis in het Noordeinde te 's Gravenhage, sinds 1813 de hoofdzetel van het Huis van Oranje, werd weleer het Oude Hof genaamd, terwijl de ruime [tuin, waaraan het paalt, onder den naam van Prinsessentuin bekend is. Meer getuigend van den kunstzin des bouw meesters is het massale, hardsteenen Paleis op den Dam te Amsterdam, het werk van den be roemden bouwmeester Jacob van Campen, die twee jaar nadat dit immense meesterstuk van bouwkunst gereed was, in 1657, overleed. Zooals men weet, was de oorspronkelijke be stemming van [dit bouwwerk een andere dan die er ten slotte aan is gegeven. Aanvankelijk toch strekte [het der gemeente Amsterdam tot Raadhuis. In latere jaren echter trok het Stads bestuur metjzijn administratie naar het Prinsenhof. Van Raadhuis werd het gebouw toen Koninklijk Paleis. De groote gehoorzaal in het Paleis Het Loo. -fr Van het Huis ten Bosch, in het Haagsche Bosch, werd den 2en September 1645 de eerste steen gelegd door Prinses Amalia van Solms, de Gemalin van Prins Frederik Hendrik. Tijdens den bouw van het Paleis overleed de Prins, wat voor de Prinses-Weduwe aanleiding was om het gebouw te laten voltooien als een soort mausoleum, ter huldiging van de roemrijke nagedachtenis van Haren Gemaal. H -tr -ér De Rijksstandaard. -A In het Paleis, dat in 1652 geheel voltooid was, treft men dan ook, behalve sierlijk ingerichte receptiezalen, de beroemde achthoekige Oranje zaal aan, door knappe meesters uit dien tijd versierd met zinnebeeldige voorstellingen uit den bij bij werden uiswaarts dan ook, sectio i. 273, len, in i den lee- «D, ^or ients pig voor Breleide, AGEN i het noordelijk gedeelte van het dorp" te houden; terugkomende, werden zij weder onthaald op koek en een tablet, die de kinderen van den Heer Van Houten hadden cadeau gekregen, zoomede hoerah door allenwerd atagehpveneneenieder keerde rustig huiswaarts, om zoo spoedig doen lijk weder terug te keeren. Daarna ging men tot de volksspelen o\ er veel beter helpen met roorstelling werd den kinderen eene gedenkplaat uitgereikt, waarna allen voldaan huiswaarts keerden. Om 7 uur begon de gondeltocht: eenige ver sierde en verlichte vaartuigen der feestcommis- Za-

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 11