SeMelittiiteMilSGMe ten slotte niet te keeren en men moest het dan ook maar laten loopen. Gelukkig, dat voor de commissie een oogen- blik van pauze kwam. Van 68 uur. In dien tijd kon het terrein worden verlicht en toen we het even over achten betraden en we als 't ware onder een hemel van lampions doorgingen, toen konden we ons op dat oogenblik geen gezelliger plekje denken. En dat was er ook niet. In de heerlijk versierde en verlichte tent klonk nu eens muziek, dan weer zang, dan weer werd het ter rein in lichte rose gloed gezet door het bengaal- 8cbe vuur, dan zag en hoorde men weer een vuurpeil de lucht doorklieven, dan weer zag men een draaiende ster, vonken schietende, en een kanonnade op het einde gevende het krioelde, tintelde, wemelde en mierelde in fantasctische Kleuren. Aan alles komt een einde. De lange achtten kortten. Het terrein'werd donkerder, stiller, een zamer. Op den dorpsstraatweg was echter alles nog licht en leven. Aan en in vele woningen zag men door versiering en verlichting een hulde aan onze Koningin gebrachthet raadhuis was heer lijk verlicht en op de Burggracht brandde de acht teertonnen, dat het zoö'n aard had. In de herbergen muziek voor den dans. Overal een vroolijk juichende, jubelende menigte, een opge wekte, vreugdevolle, feestelijke stemming. Het feest is bij uitnemendheid geslaagd en daartoe heeft mede bjjgedragen ons Fanfarecorps. Leve het Fanfarecorps en zijn ijverige directeur. In gezellige clubjes werd het feest voortgezet tot hoe laat? Wij willen dat niet nagaan,'t komt er immers ook minder op aan. Den volgenden dag, terwijl Broek en Oud-Kar spel nog volop feest vierden werd des avonds de eerepoort en de kerkelaan verlicht, welke een heel lief effect maakten en door de vele voor bijgangers ten zeerste werden bewonderd. Het feest te Oud-Karspel. Even als op zoovele andereplaatsen, heeft Oud-Karspel 31 Augustus en 1 September j.l. het Kroningsfeest gevierd, dat volgens pro gramma op den 31 Augustus werd geopend door' klokgelui. Daarna zou het fanfarecorps „Een dracht maakt Macht," eenige nummers ten beste geven op den toren, doch door den hevigen wind en regen werden ze hierin verhinderd en kon het niet meer dan een paar nummers ten uitvoer brengen, hetgeen zeer te bejammeren was. Ver volgens was ten ure 10 ure godsdienstoefening, waarbij zich van tijd en wijle het zangkoor zich van haren taak kweet; de kerk die voor een plattelandsche gemeente zeer groot mag genoemd worden, was zoo flink bezet dat zitplaatsen ont braken en de looppaden zelfs gevuld waren. De rede door den heer Stramrood uitgesproken was keurig bewerkt. Hij gaf te kennen dat de Koningin afstamde van een voor ons land beroemd geslacht, dat het Haar gegeven moge worden nog lang aan het hoofd der regeering te staan. Ten een uuy verzamelde op het schoolplein het Bestuur en Commissieleden met het hoofd der school en verder onderwijzend personeel, om de kinderen een feest te bereiden. Bij aankomst werden de kinderen eerst uitgereikt 2 liederen boekjes, daarna een gedenkpenning met het por tret der Koninginne, waarna deze werden ver zocht om de school te verlaten en op het plein waar een versierde tent was geplaatst, eenige liederen te zingen. Nadat dit was afgeloopen, werden de kinderen vier aan vier geplaatst om een optocht te maken naar den Burgemeester, den heer C. Kroon; voor de stoet was het Fan farecorps opgesteld, die dan volgde. Bij aankomst ten huize van den Heer Burgemeester, werden de kinderen verzocht eenige liedéren te zingen, waarna de commissie werd uitgenoodigd binnen te komen en door ZEd. eenige ververschingen aan commissie en kinderen werd aangeboden. Baarna werd door Zij nEd. Achtbare medegedeeld twee exemplaren van het portret van H. M. was aangeboden, waarvan een moest verblijven in het archief en het ander voor de school. Na eenigen tijd ten huize van den Burge meester vertoefd te hebben, die mede Eere-voor zitter was van de Kroningsfeesten werd voor vertrek door ZEd. Achtb. voorgesteld, om per telegram H. M. geluk te wenschen hetgeen met algemeene stemmen werd goedgekeurd. Vervol gens werd besloten de terugtocht weder te aan vaarden. Bij de school aankomende, werden de kinderen op koek en limonade getracteerd, waarna weder yverd besloten een optocht naar het noordelijk gedeelte van het dorp te houden; terugkomende, werden zij weder onthaald op koek en een tablet, die de kinderen van den Heer Van Houten hadden cadeau gekregen, zoomede een werk over het oranjehuis, tot aandenken van dezen dag, ter hand gesteld. Niettegenstaande de honderden menschen die op de straat liepen, kon de optocht met de kinderen plaats hebben ieder ingezetenen; scheen overtuigd te zjjn feest te moeten vieren, zooals het betaamt. Vervolgens kwamen bij Slotemaker verschil lende versierde velocipedes voor om luister aan den dag bij te zetten. Niemand bleef achter om het hunne bij te dragen, tot het veraange namen van den dag en 'den ingezetenen komen een wel verdienden lof toe. Vervolgens werd door Orpheus eene zanguitvoering gegeven bij C. Nap terwijl het Fanfare het publiek op het noorde lijkste gedeelte van het dorp, ten huize van Stuurman bozig hield om eenige nummers te spelen. Nadat dit bij Nap en Stuurman was afgeloopen, gaven eenige Bestuurs- en Commis sieleden met het zangkoor „Órpheus" eenige muziekstukken ten beste, ten huize van J. van Zalinge, terwijl het fanfarecorps bij dén kaste lein Lek het publiek verraste met eenige num mers. Overal waar men kwam, kreeg men de overtuiging dat het ieder welgevallig was. Na afloop daarvan ging het Fanfarecorps naar de op het schoolplein vervaardigde versierde tent, om aldaar voor het publiek eenige muziekstuk ken te geven, terwijl dien avond deze tent zoo ook het Raadhuis goed was geillomineerd, ter wijl het schoolplein voorzien was van eenige lampions, maar door het slechte weder niet tot het doel kon gebezigd worden en besloten werd te verdagen, hopende den volgenden dag het we der beter zoude zijn, terwijl in alle herbergen muziek voor den dans was. Den 30 Augustus werd aan 200 huisgezinnen door de commissie een uitdèeling van vet koe- vleesch verstrekt. Donderdag 1 September, omstreeks 8 ure ging het Fanfarecorps weder naar den toren om eenige muziekstukken, die door het slechte weder van den vorigen dag waren mislukt te volbrengen, hetgeen toen meer tot zijn recht kwam. Ten 9 ty2 ure was uitgeschreven eene optocht te hou den van gezelschappen, paardrijders en vertegen woordigers van Ambachten, Handel en Nijverheid uitgaande van 't plein bij Slotemaker, noord waarts. De directie dezer optocht was opgedragen aan den heer M. Kroon Cz., die deze als volgt had samengesteld. Een paard met de vlag voorop, daarachter 26 andere paarden, allen door jongelui bereden, ge kleed met oranjepet, wit overhemd en oranje sjerp, terwijl dc paarden waren versierd en voor zien van witte zadels, zoodat dit alleen een prachtig gezicht was, daarna volgden de Tim- mergezellen op een groote versierde wagen, ieder aan hun werk zijnde; Schuitenmakers die op den wagen hadden een bootje, waaraan zij hunne bezigheden verrichtten, metselaars, hout zagers, vertegenwoordigd door hunne patroon, en zijn verder personeel, wier wagen door velen is bewonderd geworden, daarachter speelde het Fanfarecorps, vervolgens de molen werkers van den polder Geestmer-Ambacht, daar achter volgde de voorstelling van de boerderij en vervolgens de bouwerij, op welke wagen waren gezeten eenige meisjes, die ieder in hun hand hielden een product tot boerderij en bouwerij behoorende, vervolgens de slagersgezellen, als ook de schilders- en schoenmakersgezellen, alsmede een koopman in eieren, waarvan het rijtuigje door hem bestuurd, was bespannen met een ezel, die zeer aardig door hem was opgetuigd, waarach ter volgde hét Zangkoor Orpheus en de stoet door eenige overblijvende bestuurs- en commissie leden werd besloten. Het voorloopige plan van dezen optocht was van het eene einde van het dorp tot het andere te gaan, maar de opgewekt heid en het weder droegen er toe bij als mede de vele zorg en moeite die er aan was besteed om deze optocht te doen slagen, besloot men niet alleen door de gemeente Oud-Karspel maar ook door Noord- en Zuidscharwoude en Broek op Langedijk te gaan. In Broek komende waren de ingezetenen aldaar er zoo over ver heerlijkt dat zij zich ook hadden laten zien in die gemeente, dat de Burgemeester alle personen eene verversching aanbood, alsmede bij eene ze kere Ten Bruggenkate, terwijl de Heer Duker notaris te Zuidscharwoude, ieder der aanwezigen een sigaar presenteerde met een klein bouquetje, dat zeer in den smaak viel van de feestvierenden. De bestuursleden die geroepen waren om an dere zaken weder te regelen, konden niet mede dezen optocht volgen, omdat de volksspelen omstreeks half drie ure zouden beginnen en men verwachtte dat daarin vertraging zou kunnen komen. Omstreeks 2 ure was onder luid gejuich en vrooljjke stemming de stoet weder terug, al waar de heer Kroon voornoemd, weder op zijn post was om den stoet te ontvangen en een luid hoerah door allen werd aangehpven en een ieder keerde rustig huiswaarts, om zoo spoedig doen- ljjk weder terug te keeren. Daarna ging men tot de volksspelen o\ er Bij C. Nap, Houtjesrapen en Zakloopenbij G. Slotemaker, Tonkruien en Tonkruipenbjj P. Lek; idem bij Stuurman, Ringsteken en Zakloopen bij J. van Zalinge, Mastklimmen en Sprietloopen, waarna door de bestuursleden de prijzen aan de verschillende personen werden uitgereikt, die zeer voldaan daarover huiswaarts keerden. Des avonds ten 7' 2 ure was in de versierde zaal van Slotemakér, uitvoering van de verschil lende gezelschappen, alwaar zich Orpheus liet hooren. Na afloop hiervan werd door de rederij kers opgevoerd het tooneelstuk „Plicht" in 2 bedrijven en „Het verlootte landhuis aan den grooten weg", blijspel in één bedrijf, waarna zich mede liet hooren de Symphonie. Ook dezen avond werden opnieuw de illumi neerglazen aan tent en raadhuis aangestoken, die door het mooie weder prachtig uitkwamen. De commissieleden geloof ik, zijn overtuigd van de welwillendheid van publiek,rederijkers, symphonie en zangers die het feest hebben doen maken, wat het behoort te zijn, een feest dat jaren lang in herinnering van Oudkarspels burgerij zal blij ven en danken u allen, niemand uitgezonderd die iets 't zij klein of groot, hebben bijgedragen tot het veraangenamen van den dag, temeer, omdat het bestuur en commissieleden een zware taak hadden te verrichten, die door de hulp van allen voor hen zeer is verlicht geworden. Terwijl ik dit hier nederechreef is bij den Eere-Voorzitter, den heer C. Kroon, een telegram ontvangen van den Adjudant van Tujjl, luidende: Hare Majesteit draagt mij op de Feestcommissie en ingezetenen te danken voor aangeboden hulde. zij^gOed van stapel geloopen, zij het dan ook, dat niet alles even aangenaam ging. Om te beginnen bij het beginvan 7 uur tot half acht galmde de torenklok: „'t Is feest!" Een ieder bijna stak dan ook het dundoek uit zijn woning; het rood-wit-blauw, bij velen met de oranjewimpel vereenigd; zoodat het dorp er recht feestelijk uitzag. Om half negen begon de stroom der feestvierenden naar de kerk, waar het orgèl reeds lustig speelde, en die te negen uur van voor tot achter gevuld was, tot zelfs in den toren. Toen klonk uit honderde kelen „Wien Neerlandsch bloed;" de burgemeester trad op, én sprak in flinke, duidelijke taal de feestge- nooten toe in vaderlandslievenden geestdaarbij allen op het hart drukkende zich niet te ergeren aan hetgeen misschien een andersgezinde deed of niet deeden ook het laatste nieuws in zijn speech niet vergetende: het heerlijke voorstel nl. van den keizer aller Russen tot algeheele ontwape ning. Met een Leve Koningin Wilhelmina! en een driewerf hoera! waarmee allen instemden besloot de spreker zijne feestrede. Een zangkoor gaf thans eenige vaderlandsche liederen ten beste, afgewisseld door het door allen aangeheven ^Wil helmus van Nassouwe." Ton slotte zongen alle feestgenooten nogmaals „Wien Neerlands bloed" waarna de plechtigheid in het kerkgebouw was afgeloopen. Thans was de beurt aan de schooljeugd, die reeds in grooten getale het oogenblik verbeidde, waarop de schooldeuren zich zouden ontsluiten. Om 11 uur stroomde de jeugd naar binnen, en, na tractatie, ging zij in optocht door het dorp. Het fanfarecorps blies er lustig op los en de kinderen liepen vroolijk en opgewekt, hier en daar onder al de toeschouwers langs den weg vrienden of bloedverwanten blijde begroetende. Helaasdat ze ook een treurgroet moesten bren gen De lange rij trok zwijgend, met ontbloot hoofd en opgerolde vlag voorbij de woning van een schoolmakkertje, dat 's avonds vóór het feest noodlottig was verdronken. Eindelijk kwam men in de keurig versierde kolfbaan van den heer A. Kist aan, waar menige versnapering het jonge volkje ten deel viel, en waar tevens een gezelschap eenige aardigheden vertoonde en de jeugd aangenaam bezig hield. De op het programma voorkomende Zauberparo- disten hadden de commissie teleurgesteld, doch door de ijverige bemoeiingen van haren voor zitter, den burgemeester, was dit gezelschap van de Alkmaarsche kermis overgekomen, 't Was wel jammer, want de ouders der kinderen, en anderen, die ook gaarne wat wilden genieten, konden in de baan niet worden toegelaten, we gens* de beperkte ruimte, op het daarvoor eerst gekozen terrein bij de kerk zou dit veel beter zijn geslaagd. Nu moest men zich behelpen met hetgeen men had. Na afloop dezer voorstelling werd den kinderen eene gedenkplaat uitgereikt, waarna allen voldaan huiswaarts keerden. Om 7 uur begon de gondeltocht: eenige ver sierde en verlichte vaartuigen der feestcommis-

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 13