■--- ide R. hoorl- |ber af- UW open- Koningin Wilhelmina -tr op 14-jarigen leeftijd. Boningin Wilhelmina en Haar volk zijn elkaar, nu H. M. eerlang de Koninklijke waardigheid zal aanvaarden, niet meer vreemd. Integendeel. Het wijs beleid, dat het kenmerk was van heel de voorbereiding door H. M. de Koningin Regentes van Hare Koninklij ke Doch ter tot de even gewichtige als glo rierijke taak, waar voor Hare geboorte Haar voorbestem de, deed de Regen- tesse geen gelegen heid verzuimen om de toekomstige Ko- ninginne zich te midden van Hare onderdanen te doen bewegen. En de geestdrift, waarmede nog in elke stad, in elke landstreek, waar aan de eer van een bezoek der Koninginnen te beurt viel, gespro ken wordt van de dagen, dat men zich kon vermeien in den aanblik van dat bekoorlijke, vriendelijke Meisje, en, later, van die lieftallige, schoone Jonkvrouw, die geestdrift is het beste bewijs, dat met de talrijke Koninginnen-reizen het doel werd bereikt, dat er mede werd beoogd, namelijk het leggen van een degelijken grondslag voor de trouw en de aanhankelijkheid van het volk aan zijn Vorstin, wanneer Koningin Wilhelmina de teugels van het bewind in handen zal hebben genomen. Die eerste ontmoetingen tusschen Vorstin en volk waren heerlijke momenten van spontane vreugde-uitingen; van opbruisend blij gejuich bij de aanschouwing van zooveel teedere lieftaUig- heid. Het bestek, waarin wij alles moeten samen vatten wat wij in herinnering wenschen te bren gen en wat wij meenen te moeten aanstippen, nu de dag der Huldiging van Koningin Wilhel mina zoo nabij is, is te beknopt dan dat wij een getrouw relaas van al deze reizen zouden kunnen geven. Wij zouden daarvoor moeten teruggaan tot 26 Mei 1891, toen de hoofdstad des Rijks voor de eerste maal het voorrecht van een bezoek van de jonge Koningin genoot. En vervolgens zouden wij van jaar tot jaar de talrijke bezoeken hebben te me- moreeren, door Noord-Brabant, Limburg, waar op ook Overijsel, Drente en Gelderland volgden. Behalve de herinnering aan een overal even geestdriftige, warme ontvangst, de ontvangst van een Veelgeliefde door duizenden en dui zenden getrouwen, bracht H. M. de jonge Koningin van deze rei zen tallooze tastbare be wijzen mede, dat overal waar Zij verscheen de begeerte voorzat om voor immer een klein, bescheiden plaatsje te veroveren in de heuge nis der jonge Vorstin. Er zouden ongetwij feld kamers te vullen zijn met de kostbaar gebonden feestgidsen, sierlijk bewerkte herin'nerings-albums, en alle andere souvenirs van kunstwaarde, die H. M. der Koningin met dit doel werden aangeboden, en heel het Paleis op den Dam zou wellicht nog aan ruimte te kort zijn gekomen, wanneer daar eens al de bloemen- tuilen, die H.M.steeds maar weer van voren- aan in ontvangst had te nemen, hadden moeten worden opgeborgen. Tusschen deze reizen, die van langer dan een dag waren, hadden voortdurend uitstapjes plaats: werden bezoeken gebracht aan inrichtingen van liefdadigheid, verleende H. M. door Hare tegen woordigheid bijzondere wijding aan sommige plech tigheden, en bereikten enkele gebeurtenissen het criterium van feestelijkheid door de hooggeschatte tegen woordigheid van Koningin Wilhelmina, Ook hier zullen wij niet gaan detailleeren. Wij zouden anders alweêr moeten teruggaan tot H. M's eerste bezoek, in 1891, aan Amsterdam, - toen Zij daar, den 28en Mei, den eersten steen fr Koningin Wilhelmina op 2-jarigen leeftijd. Miss Saxton Winter. H. M. de Ko ningin, in ge zelschap van Hare Moeder, de Regentesse, aan plaatsen in alle oorden van ons land ge bracht. Want geen provincie, of zij kreeg een beurt. Na Noord-Holland, Zuid - Holland. Op Utrecht volgde het noorden: Leeu warden, Sneek, Groningen. Dan Zeeland, lei van het Wilhelmina-Gasthuis. Wij zouden vervolgens moeten spre ken van H. M.'s tegenwoordigheid bij de feestelijke opening van het Mer- wede-Kanaal op 4 Augustus 1892, Haar bezoek aan het kamp bij Olde- broek, aan den Helder ter gelegenheid der vloot-revue, Haar tegenwoordigheid bij enkele belang rijke wedrennen, Hare bezichtiging van verscheiden ten toonstellingen, Hare verschijning bij ver schillende opera- en tooneelvoors tellin gen, concerten en kunstbeschouwin- gen, en van nog meer dergelijke hoog op prijs gestelde bezoe ken van H. M. Bepaald onvolledig zou echter dit vluch tig overzicht zijn, wanneer niet uit drukkelijk werden genoemd de beide plechtigheden, waar van achtereenvolgens Koningin Wilhelmina op 5-jarigen leeftijd. 6 het Haaggche Malie. veld het schouwtooneel was, en die niet nalieten een overweldigenden indruk, een indruk van grootschheid, van onzegbare verheven schoon heid na te laten bij de dui zenden, die het voorrecht hadden er getuigen van te zijn. Wij bedoelen de uitreiking door Koningin Wilhelmina van het eeremetaal aan een aantal dapperen, die op Lom bok, trouw aan hun eens gezworen eed, en met een moed en een vastberaden heid, die duizend eeden nog niet kunnen eischendie slechts .betoond kunnen wor den door wie den drang daartoe in zich hebben, on- vertsaagd en onvervaard den ongelijken strijd stre den tegen de overmacht van een vijand, geweldig door de moordende middelen, die hem ten dienste stonden. En daarvóór, toen onze Koningin aan de verschil lende regimenten van Haar leger nieuwe vaan dels en standaarden schonk, ter vervanging van de oude, waarvan de tand des tijds en het vijandelijke vuur slechts luttele flarden hadden doen overblijven. Er doen zich in 's men- schen leven oogenblikken voor, dat een hevige ont roering hem bevangtdat de stem hem in de keel stokt, in het oog een traan opwelt en een koude hui vering hem door de leden gaat. Dat men een daad zou willen verrichten, iets héél buitengewoons, om uiting te geven aan het gewoel der emoties in zijn binnenste. Maar dat men niettemin zwijgend staan blijft, uit de vrees, op het oogenblik zelf niet begrepen, dat de mach tige stemming, die het allerbeste wat men in zich heeft tot spreken bracht, zal worden verbroken. Dat men niet juicht, niet hoerrah-roept, niet met den hoed wuift, maar roerloos voor zich uitstaart, om in zich op te nemen, vast en onver gankelijk, het grootsche schouwspel, dat deze heer lijke aandoeningen te weegbracht. Zulke oogenblikken van hooge'wijding waren het, toen H. M. op die beide gedenkwaardige dagen daar stond tegen over de dapperen en trou wen, die Haar leger ver tegenwoordigden. F. Gediking. Koningin Wilhelmina op 11-jarigen leeftijd. Bij al deze plechtig heden, in vage omtrek ken hier weergegeven, stroomden duizenden en duizenden toe om de jonge Vorstin te aanschou wen, om Haar toe te jui chen met uit het hart opwellende kreten van geestdrift en bewonde ring. DaaromKoningin die Ide, uitsluiten. binnen, door het versierde r menige l viel, en terugkomende, werden zij weder onthaald op koek en een tablet, die de kinderen van den Heer Yan Houten hadden cadeau gekregen, zoomede keerde rustig hui8.waa.BtSr.9n1. zoo spoedig doen lijk weder terug te keeren. Daarna ging men tot de volksspelen oter aten, we- roor eerst reel beter elpen met orstelling litgereikt, waarna allen voldaan huiswaarts keerden. Om 7 uur begon de gondeltocht: eenige ver sierde en verlichte vaartuigen der feestcommis- A k, ooi- sectie 1576, ellen, eras, ilen, 40 gem. nos. 222, drie 273, ten, in ;'|tn den lee- OD, ftvor- lents |3ig voor AGEN Tt. II.

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 7