ide sin ien. it, rt. R. Dr. H. van de Stadt. gangspunt vormde van de behandeling der aan schouwelijke meetkunde, leidde tevens in tot de aardrijkskunde; de aanschouwings- en spreek oefening tot een zeer uitgebreid onderricht in natuurlijke historie; 't ver tellen (steeds door uitvra gen en terugvertellen ge volgd) tot den eersten cur sus in vaderlandsche ge schiedenis. «■Sinds Nieuwjaar '89 bevatte de rooster der werkzaamheden al deze vakken, waarmede ik be last bleef tot den zomer van '90. «/Toen werd 't doorloo pend verlof, mij door het gemeentebestuur van 's Gravenhage verleend, vervangen door een voor een' dag per week; de heer dr. Salverda de Grave, privaat-docent aan de Rijks-Universiteit te Leiden, volgde mij in de meeste leervakken op, terwijl ik belast bleef met 't rekenen en de natuur kennis. In dit laatste vak gaf ik H. M. ook een' inleidenden cursus in physica, terwijl de natuur lijke historie wat in onze scholen zelden ge beurt werd uitgestrekt tot iets over de mine ralen. „Steeds werd mij door H. M. de Koningin- Regentes opgedragen eene inleiding te geven tot 't meer speciale onderricht in vakken, die tot een' hoogeren trap van 't onderwijs behooren. Zoo werd ik ook vereerd met de opdracht, H. M. in te leiden in de kennis van muntsoorten, effecten, muntstelsels en leeningen; later ook met een' beknopten cursus in alge bra en meetkunde, tot voorbereiding van 't onderwijs in cosmographie en astronomie. //Den 20n April 1897, den 1215en Prop' Mr' lesdag, had ik mijne heerlijke taak bij Hare Majesteit volbracht." Zooals de heer Gediking reeds zeidr. Salverda de Grave zette het door hem aangevangen onderwijs in verschillende vakken voort, terwijl hij daaraan ook een nieuw vak toevoegde het onderwijs in het Fransch. Van October 1889 tot October 1896 gaf de heer Salverda de Grave les aan H. M. de Koningin gedurende al dien tijd in het Fransch; van Augustus 1890 tot October 1896 Nederlandsch van Augustus 1890 tot Januari 1894 algemeene geschiedenis; van 1891 1894 vaderlandsche ge schiedenis, en van Augus tus 1890 tot September 1894 aardrijkskunde. Het door den Heer Gediking aangevangen en door den heer Salverda de Grave voortgezette onderwijs in de aardrijks kunde werd door dr. C. M. Kan, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam, voltooid, bij wiens onder wijs in de natuur- en staatkundige aardrijks kunde de Koloniën en het Moederland natuur lijk een aanzienlijke plaats innamen. Voor Neder land werd daaraan bovendien de geographische statistiek vastgeknoopt. Door dr. F. J. L. KrSmer, hoogleeraar aan de Rijks-Universiteit te Utrecht, werd in Januari 1894 voortgegaan met het onderwijs aan H. M. de Koningin in de algemeene historie, welke lessen eerst in Juni van dit jaar een einde namen. Het onderwijs in de vaderlandsche geschie denis, waarvan de heeren Gediking en Salverda de Grave reeds den grondslag hadden gelegd, werd in October 1894 vervolgd door dr. P. J. Blok, hoogleeraar aan de Rijks-Universiteit te Leiden, die zijn taak in Januari van dit jaar beëindigde, en zijn vak van onderwijs vooral van een gouver nementeel en sociaal standpunt doceerde. Voor dr. H. vanJJde Stadt, directeur van de Gemeentelijke Hoogere Burgerschool met vijf jarigen cursus te Arnhem, was de vereerende taak weggelegd Jom H. M. verder te onderwijzen Jin de natuurkunde, waarmede de heer van de Stadt in Tuli 1895 aanving en in Maart van het volgende jaar eindigde. Op Het Loo was een'vertrek speciaal voor deze lessen ingericht, met experimenteertafel, gas- en waterleiding, enz. De instrumenten voor de proe ven werden ten deele aangeschaft, maar grooten- deels door de betrokken autoriteiten van Arn hem en van Apeldoorn welwillend in bruikleen afgestaan. Kort na het overlij den van Z. M. den Ko ning werd Jonkvrouw F. L. H. van de Poll, hof dame van H. M. de Ko ningin-Regentes, benoemd tot surintendante der op- voeding van H. M.de Koningin, terwijl miss Saxton Winter in 1885 de eer te beurt was gevallen De voordrachten, die deze opperoflficieren voor H. M. hielden, betroffen de bestemming van de krijgsmacht in vredes- en oorlogstijd, de vredes- en oorlogsorganisatie, den werkkring van Leger en Vloot in al hunne onderdeelen en inrichting, de voornaamste wetten op de krijgsmacht be trekking hebbende of militaire belangen rege lende, het innerlijk leven van Leger en Vloot in hun dienst en oefeningen, en de organisatie van de krijgsmachten in onze Koloniën. Dr. G. J. van der Flier, predikant bij de Hervorm de Gemeente te 's Graven- hage, genoot de eer aan M. van April 1894 tot Dr. H. Blink. Dr. E. F. Kossmann. October 1896 godsdienstonderwijs te geven en ook in de Bijbelsche geschiedenis, de Kerkhistorie en de Geloofsleer. In den beginne werd één uur, later werden twee uren 's weeks daaraan gewijd. Den 24en October werd H. M., door dr. van der Flier, bevestigd als lidmaat der Neder- landsche Hervormde Kerk. Niettegenstaande de vele uren daags, die de ernstige studie vorderde, bleef er toch voor de Koningin ook nog tijd over om zich aan de kunst te wijden, terwijl evenmin de sport werd vergeten. Het bekende hoekraam van het Koninklijk Paleis op den Dam is geleidelijk vermaard ge worden, doordat men daar geregeld, tijdens het jaarlijksch bezoek van HH. MM. de Koninginnen aan Amsterdam, Koningin Wilhelmina kon aan treffen, met een schetsboek voor zich, bezig om beelden uit het .woelig tafreel, dat het Damplein in zulke dagen onafgebroken te aanschouwen gaf, met de teekenstift te vereeuwigen. De vaardigheid daarin verwierf Zij door de lessen, die H. M. totnutoe sinds November 1890 geregeld in het teekenen en schilderen ontving van den heer Frits Jansen, kunstschilder, onder-directeur aan de Academie van Beeldende Kunsten te 's Gravenhage. Het onderwijs in de kunstgeschiedenis was toevertrouwd aan den heer dr. C. Hofstede de Groot, directeur van het Rijks-Kabinet van prenten en teeke- ningen te Amsterdam. I H. M.'s opleiding in de muziek, spe- meentelijke Hoogere Burgerschool met Luitenant-Generaal ciaal pianospel, en later in de muziek- driejarigen cursus te Nieuwer-Amstel,A. Kool. geschiedenis, verzorgde de heer J. Stor- benoeming tot Engelsche gou vernante van H. M. de Koningin. Was het onderwijs van H. M. in de Engelsche taal dus in alleszins be voegde handen, niet minder was dit het geval met het onderricht in de Duitsche taal, waarmeê den ln De cember 1894 dr. E. F. Kossmann, leeraar aan het Gymnasium te 's Gravenhage, werd belast, die twee jaar later zijn ~de L(onderwijs uitbreidde tot de Hoogduit- 1 sche letterkunde benevens tot de hoofd trekken der letterkunde van eenige andere Europeesche volkeren, met name van die van Italië, Spanje, Rusland en Skandinavië. April van dit jaar eindigde de heer Kossmann zijn omvangrijke taak. Het onderricht in de Fransche taal was gedurende eenigen tijd, in de prille jeugd van H. M., opgedragen aan mademoiselle Liotard. Van Mei 1896 tot October van dat jaar ontving H. M. de Koningin van dr. H. Blink, destijds directeur der Ge- onderwijs in de cosmographie. In Maart 1897 werd aan de vele vakken van studie voor H. M. nog een nieuw, zeer belangrijk toegevoegd. Mr. J. de Louter, hoogleeraar aan de Rijks-Universiteit te Utrecht, ving toen namelijk voor H. M. zijn lessen in de inrichting van het bestuur in Nederlandsch-Indië aan, dat later werd uitgebreid tot het Nederlansch staatsrecht en de daaraan verwante kundigheden, en dat eerst zéér kort geleden eindigde. De voor het toekom stige Hoofd van Leger en Vloot zoo onontbeerlijke bekendheid met de inrich ting, samenstelling, werk kring, enz. van onze strijd macht te water en te land werd H. M. deelachtig uit de lessen, die Zij ont ving van den Luitenant- Generaal A. Kool, Chef van den Generalen Staf, en van den Schout-bij- nacht F. J. Stokhuijzen, thans Commandant der Zeemacht in Neder landsch-Indië. tenbeker, muziekleeraar 'te 's Graven hage, en sinds 1880 vereerd met de aanstelling tot Hof-pianist. Madame L. DdprezSacré, professeur de danse et de maintten te Brussel, was belast met het geven van onderwijs 'aan H. M. in het dansen. Rest ten slotte nog de vermelding, dat H. M. Haar eerste instructies in het rijden Haar lieve lingsontspanning, waar van de bewoners van de Residentie en van de om geving van hetJLoo met zooveel geestdrift kunnen spreken, als ze u vertellen hoe ze Koningin Wilhel mina vaardig een vurig vierspan zagen besturen, of hoe ze H. M. te paard met lossen teugel zagen voorbijgaloppeeren ont- ving van den heer F. Steers, van 4 Mei 1856 tot einde 1892 verbonden aan het Staldepartement, thans gepensionneerd "eerste onderstalmeester van H. M. de Koningin. Men ziet uit deze beknopte opsomming van al het onderwijs, dat H. M. genoot, dat men recht Frits Jansen. in 2 den waarna i illumi- en, die >n. De van de mphonio maken, n lang ij zal blij- temeer, zware i hulp van n hulde. ;d, die lde, tsluiten. ersienh menige viel, en uberparo t Was lerugKomenae, weraen zij weaer ontüaaia öp koek en een tablet, die de kinderen van den Heer Van Houten hadden cadeau gekregen, zoomede - keerde rustig huiswaarts, om zoo,spoedig doen lijk weder terug te keeren. Daarna ging men tot de volksspelen o\ er genieten, laten, we- ■voor eerst veel beter ïelpen met oorstelling uitgereikt, waarna allen voldaan Huiswaarts keerden. Om 7 uur begon de gondeltocht: eenige ver sierde en verlichte vaartuigen der feestcommis- a af- UW open- dij k, got 2 vier .ooi sectie 1576, ellen, nos. 222, drie gem. 273, ,n den lee- OD, vor- Cllts lig voor 'eleide, iAGEN Za-

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 9