Brieven uit „de Streek," Jl. Donderdagavond had in „De Hengst man" te Heer Hugowaard eene vergadering plaats, waarin als spreker optrad de heer F. van der Goes, stationschef te Noordscharwoude, mot het doel, door het stichten van eene vereenigiug den bloei en do welvaart van den landbouw in die omgeving te bevorderen. De heer S. Brugman, onderwijzer te Heer Hu gowaard leidde de vergadering. Na de vraag gesteld te hebben„Is eene vor- eeniging een vraag des tijds", meent spreker deze met een beslist ja te moeten beantwoorden. Wat niet door één man kan worden verkregen, kan worden bereikt door vereende krachten zon der bezit van groot kapitaal kan men op zich zelf al zeer weinig uitrichten, in vereeniging met elkander kan men het doel, waarnaar men streeft, bereiken. Daarom acht spr. het de taak van een ieder, mede te werken tot den bloei en de bevordering lan den landbouw in zijne om geving. Daarna deelt spr. zijne bevinding mede gedurende zijn verblijf in De Streek opgedaan. Hoe enkele jaren terug de landbouwers waren overgeleverd aan de willekeurige handelingen van schippers en kooplieden. Hoe tenslotte daarin, niet tegenstaande de vele moeilijkheden waar mede viel te kampen, het vereenigingsleven aldaar het eerst wortel schoot en die treurige toestan den zoo langzamerhand tot het verleden geraakten en de rechtvaardigheid meer werd betracht. Door het stichten van eene vereeniging aldaar, welke binnen 3 weken steeds 50 leden telde, verkreeg men spoedig een afslag op het stations terrein, dank zij daarvoor de bemiddeling van den heer F. van der Goes en spoedig bleek, dat ook de financieele voordeelen niet uitbleven, daar de prijzen van f3,50 al heel gauw stegen tot f8 f9 en somtijds hooger. Dat was alleen met betrekking tot de bloemkool. Met. betrekking tot den aardappelhandel was het daar eveneens niet al te rozekleurig gesteld. De vereeniging „De Akkerbouw" had ook al niet veel op het lijf. De handel geschiedde daar coöperatief; de pro ducten werden door een agent verkocht en voor J/2 HL. 10 ct. aan vracht berekend. Wederom zorgde de heer v. d. Goes, dat ook hierin verandering kwam. In de eerste plaats zorgde hij voor betere verzending naar Duitsch- land en al ondervond hij ook hierin in het be gin niet de gewenschte medewerking, de uitkomst was schitterend. Het volgend jaar bedroeg de verzending alleen van Bovenkarspel somtijds 28 waggon ladingen per dag. Ook voor het geheele gewest was de betere wijze van verzending van groot voordeel en nam de verzending in hooge mate toe; de prijs liep tot f 3,50 de HL. en ook diezelfde voordeelen zegt spr. kunnen worden bereikt aan het station Noordscharwoude, terwijl hij bereids meedeelt, dat aldaar voor het ver krijgen van een nieuwe laadplaats de noodigo stappen zijn gedaan. Daarna gaat spr.over tot bespreking der bezwaren, die in vele gevallen worden geopperd betreffende de aardheid van den grond. Dat zijn echter vol gens spr. bezwaren, die allen grond missen. Hoe is het mogelijk, dat zandgrond, die, zou men bijna zeggen, uitsluitend goed is voor bloembol lencultuur, bovendien zeer geschikt is voor den teelt van aardappelen. Hoe kan men in De Streek, waar men 's jaar lijks op één bunder land f280 aan mest aan brengt, land dat 4, 4'/2 k f 5000 per bunder kost, nog 6 a 7 pCt. van z'n geld trekken. Niet overal worden lekkere aardappelen geteeld, maar in Duitschland, zegt spr., schijnt men meer op de groote der aardappelen, dan op de kwaliteit te letten. Het ligt volgens spr. aan de wijze waarop men z'n land exploiteert. Het land dat geschikt is voor bloemkool is ook geschikt voor aardappelen, en men dient z'n land te bebouwen met die pro ducten, welke in het buitenland den meesten af trek hebben. Er wordt zegt spr. niet ge profiteerd van de uitstekende vervoermiddelen, van de geschiktheid van den grond, van de uit stekende ligging die Nederland bezit. Het arti kel aardbeien geeft nog f 2,50 de roe. Negen roeden gaan er in een snees, en dus brengt een snees f 2,50 X 9 f 22,50 op. Aardbeziën voor En geland worden tot Jams bereid en op die wijze trekt men somtijds nog f 27,50 van een snees. Ook schorseneeren vinden in Duitschland flinken aftrek. En is men met een en ander niet op de hoogte, gelukkig zegt spr. dat ook onze regeering des kundigen heeft aangesteld, waar men nooit te vergeefs om hulp vraagt, en welke inlichtingen altijd even bereidwillig worden verstrekt. Daarom is het gewenscht zegt spr. dat ook hier eene vereeniging wordt opgericht, om gezamen lijk de landbouw van deze omgeving te behartigen. Hierna wordt gelegenheid gegeven voor het vragen van inlichtigen. Enkele bezwaren worden nu geopperd, daar men zich weder bij eene nieuwe vereeniging moet aansluiten, terwijl men, wilde men z'n produc ten laten markten aan het station Noordschar woude, het lidmaatschap van „De Niedorper Kogge", dat verplichtend was, heeft moeten aan vaarden. Daarna wordt door den heer Yan der Goes het zelfstandig optreden van de vereeniging be pleit. Wie zijn eigen huishouding wil hebben, moet zelve het bestuur daarover aanvaarden. Ook de voorzitter bepleit de wenschelijkheid tot het stichten van een voorloopige vereeniging. Men kan het tegenwoordige lidmaatschap van „De Niedorper Kogge" beschouwen als noodhulp en naderhand z'n lidmaatschap opzeggen. De heer Yan der Goes acht het oprichten van eene vereeniging ook hierom noodzakelijk omdat allicht plaatselijke en persoonlijke belan gen de harmonie verbreken tusschen eene ver eeniging en hare afdeelingen. Dat moet uit den weg. Bovendien moet men trachten de producten op één punt te centraliseeren, dat is noodzakelijk om den koopmau gelegenheid te bieden bij groote hoeveelheden te koopen. Daarna geeft spr. eenige inlichtingen omtrent het marktwezen in „De Streek" en verklaart gaarne bereid te zijn in geval eene vereeniging tot stand komt en enkele leden vroege aardappelen willen telen, de noo- dige inlichtingen daaromtrent te verschaffen. Nadat nog enkele bezwaren waren weerlegd, betreffende de opdrachtighoid van den grond door den voorz. werd aangevoerd dat door grep pels en goeden waterafvoer al veel wordt verkre gen, terwijl de hoer van der Goes nog opmerkte dat rietenhekken-beschutting, een uitstekend mid del was tegen noordenwind en elk land wel ge schikt kon worden gemaakt voor den teelt van vroege aardappelen, werd de vergadering voor gelezen, wat door de vereeniging „De Tuinbouw" in „De Streek" in 1897 is aangevoerd geworden. Ter markt kwamen 2747800 bloemkoolen; 703300 sluitkoolen90000 bieten2251000 slaboonen 140000 wortelen; 9000 komkommers; 117903 H.L. aardappelen; 270098 H.L. uien; 1084 H.L. boomvruchten. Ziet ge, mijne Heeren, dat doet me zeggen met het oog op de door die vereeniging verkregen re sultaten „Youloir c'est pouvoir." Betreffende de boomvruchten nog eene kleine opmerking. Alleen uit Amerika werd het vorige jaar naar Duitsch land vervoerd een schip met appelen met een inhoud van 300 waggonladingen en alleen uit het westland werden 500000 KG. Bessen naar het buitenland verzonden. De Consul te Berlin getuigde in zjjn verslag, dat bijna uitsluitend aan Landbouwproducten voor f9,800000 aan invoerrechten werden betaald. Na rondvraag verklaarden alle aanwezigen (36) zich voor het oprichten eener vereeniging en werden als adviseerende leden uit hun midden benoemd de H.H. F. v. d. Goes en C. Trompet ter als voorloopige commissie tot het samen stellen van een reglement de H.II. S. Brugman, voorzitter, Jb. Groothuizen en N. Pool. De volgende vergadering werd vastgesteld op Donderdag den 29 Sept. a.s. 's avonds 7 uur in hetzelfde lokaal. Nadat door den Heer F. v. d. Goes de dank was gebracht aan den Heer S. Brugman, als voorzitter der vergadering voor zjjne leiding, de overige aanwezigen voor hunne belangstelling en door hem de hoop was uitgesproken dat de illusie nog eens zou worden verwezenlijkt, dat Noord- Holland de Groententuin van Europa zou worden en een ieder kracht zou vinden, daai'aan mede- tewerken werd door de Heer S. Brugman de ver gadering gesloten en de wensch uitgesproken dat de Heer V. d. G., waarvan men zou kunnen zeggen „hij is geheel en al mensch", de vereeni ging nog vele malen met zijn adviezen zou dienen. In de „Echo" van Donderdag j.l. lezen wij het volgende: Een aanslag? De te Antwerpen verschijnende „Metropole" verzekert, dat 't in dat blad vermelde bericht over een aanslag op Koningin Wilhelmina waar zou zijn. De aanslag zou gepleegd zijn, niet toen de Koningin zich uit Baarn naar den Haag be gaf, maar op een der gewone dagelijksche rij toeren, toen H. M. slechts van drie hofdames en een knecht was vergezeld. De correspondent beweert uit den mond van graaf van Limburg Stirum, den echtgenoot der gekwetste hofdame, het volgende te hebben vernomen „De aanrander loste niet éen maar drie scho ten op de Koningin het eerste trof de gravin Van Limburg Stirum aan den arm, de twee andere gingen verloren. De moordenaar werd aangehouden en zeide anarchist te zijn. „De jonge Koningin verloor geen oogenblik haar koelbloedigheid. Haar eerste woorden wa ren: mijn volk moet dien aanslag niet verne men, want hierdoor zouden de kroningsfeesten bedorven zijn. „Dit koninklijk bevel is stipt nageleefd. Na overeenkomst met de Belgische Regeering werd in Holland en België de strengste censuur over alle telegrammen uitgeoefend, en werd het onmogelijk gemaakt iets te seinen over den aan slag. „De toestand der gravin van Limburg Stirum is bevredigend, doch de kogel kon eerst een 4- tal dagen geleden uit den arm worden gehaald." Hetzelfde verhaal vindt men al of niet ge wijzigd in een aantal binnen- en buitenlandsche bladen van de jongste twee of drie dagen. Een Engelsch blad, „The Weekly Despatch," beweert verder, dat in een der anarchistische clubs van het Schokwartier te Londen een kom- plot was gesmeed tegen den Czaar van Rusland en de Koningin van Nederland, doch dat een der anarchisten, zekere Werner, het aan den beken den detective Melville, inspecteur van Scotland Yard, verried. De anarchisten belegden toen een vergade ring aldus gaat de „W. D." voort waarin zij Werner ter verantwoording hadden geroepen, doch de politie deed een inval in de zaal en nam de belhamels gevangen. Dientengevolge werden verscheidene anarchistische clubs ontbonden, o.a. een in Tottenham-street, waar de aanslag op het leven der Keizerin van Oostenrijk zou zijn ge smeed. De politie zoo besluit de „W. D." heeft in het Soho-kwartier onderzoekingen ingesteld, die waarschijnlijk tot belangrijke aanhoudingen zullen leiden. Het was ons reeds sedert geruimen tijd bekend, zegt de „Tijd" dat verschillende, ten deele zeer uiteenloopende geruchten omtreDt een aanslag op onze Koningin in omloop waren. Wij hebben deze tot dusver als gewone koffiehuispraatjes be schouwd en hechten ook thans nog daaraan zeer weinig beteekenis. Intusschen, nu de naam van een bekenden Nederlandschen hofbeambte als zegs man en die van een hofdame, als slachtoffer van den aanslag, in een aantal binnen- en buiten landsche bladen openlijk genoemd worden, zal velen een woord van tegenspraak of rectificatie van officieele zijde welkom zijn. 't Is belacheljjk. Hoe zou een buitenlandsche correspondent beter ingelicht kunnen zijn dan een binnenlandsche? Yoor de Nederlandsche pers blijven zulke dingen niet verborgen. Hoe onvoorzichtig. Zaterdagavond was de 19-jarige Matheus Wag ner, smidsknecht te 's-Gravenhage, met een mak ker naar het Westland gekomen om te visschen. Zjj hadden plaats gehad bij de z. g. Jenoverbrug te Naaldwijk; de vangst was niet gelukkig en de visschers besloten omstreeks middernacht wat rust te nemen, in de hoop, dat met het aanbre ken van den dag de vangst voordeeliger zou we zen. Ze waren in de overtuiging, dat de laatste tram voorbij was en dus niets te vreezen had- j den en legden zich te ruste in het zand tusschen l de rails, iets wat ze reeds vroeger meermalen hadden gedaan. Ongelukkig hadden ze er niet aan gedacht, dat met de feesten in Den Haag een extra-trein om 11 uur van de Lijnbaan vertrok. Toen die trein omstreeks half 1 te Honselers- i dijk aankwam, waren beide visschers diep inge slapen een werd nog bijtijds wakker, maar te I laat om zijn makker te wekken en het gevolg was, dat de ongelukkige Wagner, locomotief en wagens over het lichaam kreeg. Totaal verminkt en dood werd hij opgenomen. Het tramverkeer gedurende de feesten! Dat in de feestweek te Amsterdam nogal ge bruik van de trams is gemaakt, bewijzende vol gende cijfers: In gewone tijden is het getal passagiers per dag vervoerd gemiddeld 60 a 70.000. Niettegen staande den beperkten dienst in de feestweek (door elkaar is slechts 1/3 van de gebruikelijke ritten gemaakt) is toch eiken dag dat gemiddelde verre overschreden. De cijfers waren namelijkMaandag 83,000 passagiers, Dinsdag (den illuminatiedag, toen na 6 uur de trams niet meer gereden hebben) 75,000, Woensdag 111,000, Donderdag 103,000 en Vrij dag 83.000. Het maximum is echter bereikt den Zondag vóór de feesten. Dien dag heeft het getal passa giers bedragen 137,000, een vervoer per dag, dat nog nooit door de tram bereikt werd. Door wijlen mevr. II. G. van der Koogh, wed. dr. II. J. Veth, is aan het bestuur der Prins-IIeudrik-Stichting te Egmond. aan Zee een legaat besproken groot f20000. Nieuwe postzegels! Thans zjjn de nieuwe postzegels voorloopig alleen van een gulden tot een beperkt getal aan de postkantoren verkrijgbaar gesteld. Het ze gel vertoont, in een medaillon gedekt door een kroon, de buste der Koningin, met opgestoken haar en den diadeem op het hoofdhet kopje is in profiel genomen en prachtig van uitvoering. Boven het medaillon staan op een lint de woor den „Koninkrijk der Nederlanden", in de boven hoeken het wapen en in de benedenhoeken het cijfer 1 en daartusschen het woord gulden. Het zegel is in één tint gedrukt. Te Haarlem speelde de zoon van zekeren Kooremans met vuurwerk. Hij deed kmit in een fleschje, vulde dat met petroleum en stak dit mengsel aan. De ontploffing was zoo hevig, dat de knaap aan hoofd en handen zóó ernstig werd gekwetst, dat hij thans aan de gevolgen is over leden. Een spontane uiting van den Oranjelievende Scheveninger Simon Groen, winkelier in de Kei zerstraat. Op Oranjepapier licht hij zijn avondverlichting toe als volgt: Ik illumineer met vijf; Twee voor de Koningin Twee voor de Regentes en Een voor m'n wijf, Ouderscheiding. II. M. de Koningin heett benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, den heer Franken, hoofdcommissaris von politie, te Amsterdam. XLVII. 3-15 September. Zijn de prijzen der tuin bouwproducten dezen zomer, dooreen genomen, zeer bevredigend, het valt niet te ontkennen, dat zij zich tevens kenmerken door tamelijk groote schommelingen. Nu eens zijn die schommelingen verdeeld over enkele" weken, zoodat een bepaald pro duct, bijna onopgemerkt, langzamerhand be langrijk rijst of daalt, dan weer wordt zulks in zeer korten tijd opgemerkt. Eene snelle verandering in de marktprijs werd bijv. hedenmorgen weder opgemerkt op de bloemkoolmarkt. Sedert verscheidene dagen varieerde de prijs van slechts f 3,50 tot hoogstens f 7, totdat van morgen bij geringen aanvoer, reeds direct groo- tere kooplust bleek to bestaan, waardoor eene snelle stijging ontstond. De laatste partijen werden zelfs tegen f 10,75 per 112 verkocht. Grootere vraag uit Duitschland was daarvan de oorzaak. De kwaliteit, hoewel er nog niet over valt te roemen, wordt iets beter en ook de aanvoer wordt gestadig grooter. Witte, roode en savoyekool wordt sedert en kele weken flink aangevoerd, doch het is vooral dit product waarbij de meeste veranderingen in marktwaarde worden opgemerkt. Aanvanke lijk waren de prijzen hoog, doch eene geleide lijke daling bracht ze tot op f2,50 a f3,-. Daarna werd eene tamelijk snelle verbetering waargenomen, waardoor gedurende een paar weken f4,50 tot f7,— kon worden gemaakt. Doch ook deze prijs wist zich niet te handha ven, maar liep in een paar dagen terug tot f3 a f4 per 112 stuks. Met de Uienprijsging het evenzoo. Sedert enkele dagen wordt weder eene langzame daling opgemerkt, die thans op omstreeks f 1,per H.L. weder stand schijnt te willen houden. Kleine uien waren in het laatst der vorige en in het begin dezer week tamelijk gewild, waardoor de prijs minder neiging tot zakken vertoonde. Sedert een paar dagen, hoewel er nog wel liefhebberij voor dit product is, wordt ook hier eene geleidelijke daling opgemerkt. Hedenmorgen werd fl,40 a fl,50 per H.L. gemaakt. Deze prijzen lokken dan ook nog niet uit, tot groote aanvoer. Slechts enkele par tijen worden ter markt gebracht enook buiten de markt wordt nog slechts weinig verhandeld. Vrij belangrijk was, in het begin der week, het aanbod van slaboonen. Maandagmorgen werden door één vaartuig ruim een half Milli- oen stuks aangevoerd. Een gebrek aan ééne der machines van de inmakery te Andijk was daarvan de oorzaak. Dit groote aanbod oefende tijdelijk eeneon- gunstigen invloed op de toch reeds lage prijzen uit, zoodat slechts 12 k 15 cent per 1000 stuks kon worden bedongen. Thans wordt weder 18 k 19 cent gemaakt. Blauwe aardappelen, waarvan het aanbod ge- duronde deze week weinig beteekende, blijven geregeld op dezelfde prijs n.l. f 1,25 a f 1,30 per V2 H.L. Ook Komkommers, die dit jaar in grootere hoeveelheden worden aangeboden dan wij ge woon zijn, varieeren slechts weinig in prijs. Naar kwaliteit wordt daarvoor fl,50 a f2 per 100 stuks bedongen. De fruitmarkt te Broekerhaven vertoond nog steeds weinig levendigheid, ja, het wordt zelfs dagelijks stiller. Hedon middag werden bijv. slechts drie partijtjes, te zamen nog geen tien manden uitmakende, aangeboden. Ook te Enk huizen is dit van weinig beteekenis en worden bijna geen volle manden, doch slechts resten aangeboden. De prijzen worden dan ook steeds hooger. Noemde ik u de vorige week enkele prijzen, deze worden thans reeds verre over schreden. Prinsperen gelden thans geregeld f 5 per y2 H.L. Goede zure appelen worden gaarne met f 3,50 betaald, terwijl ik heden middag een paar manden zag, die, uit de hand, voor f4,50 per mand waren verkocht. Voor Beurré d' A man lis en Seigneur d' Esperen werd f8 en voor Beurré de Mérode f 10 per mand betaald. Gave exemplaren van Clapp's Favorite worden af geleverd tegen 10 cent per stuk en het meest van allen, zijn de Bonne Louises in trek. Daarvan zag ik heden een paar manden, waar voor f 14 per mand werd bedongen. De aan staande Israëlitische feestdagen oefenen daarop waarschijnlijk eene niet onbelangrijken invloed uit. Tegen dien tijd wordt in den regel eene meer of minder sterke rijzing opgemerkt. Zij die daarmede bekend zijn, reppen zich dan ook hunne beschikbare voorraad tegen dien tijd van de hand te doen. K. Van hier en ginds. De gelegenheid maakt den dief. Reeds meer malen is dat gebleken. Het „past op de zakken rollers" is dan ook in den laatsten tijd niet zon der eenigen grond als waarschuwing uitgeroepen en afgekondigd, 't Is in Amsterdam zeker nog al goed gegaanwel lezen wij ran een' werkman, die z'n portemonnaie met f5.—kwijt raakte, maar in Den Haag heeft de Politie weder eene vangst gedaan, waardoor dit eene geval bijna onopgemerkt blijft. Op niet minder dan zes zakkenrollers heeft zij de hand gelegd. Geen kleinigheid. Met welk doel is begrijpelijk. Men heeft echter menschen, die echter ook uit eerzucht somtijds dingen doen, die hun in aan raking met de politie brengt en of ook dat de drijfveer is geweest is misschien waar als men de zaak van de goede zijde wil bekijken, althans on der het eeregeleide van een groot aantal rijks veldwachters werden deze bij de feesten minder gewilde leden der maatschappij, twee aan twee geboeid, naar Rotterdam overgebracht, waar hun vrij logies werd bezorgd. Ongelukkige menschen tochde vrees voor de politie heusch wij gelooven dit zal velen nog van een dergelijke daad terughouden, maar hun eer en geweten och kom, ze hebben niet hun tjjd uitgebromd of ze trachten wederom hun slag te slaan. Als men van dergelijke daden leest, zouden wij het den jongen bijna vergeven, dat hij, toen z'n moeder aan het pannekoeken bakken was, er twee van wegkaapte, omdat hem de lust be kroop. Dat 's natuurljjk. Bij de eerste werd de^& knaap streng door z'n moeder berispt, doch de smaak van de eerste deed hem het standje ver geten en pakte ook de tweede weg. Arme jon gen. Wat moest hij z'n brutaliteit duur bekoo- pen. De moeder ontstak daardoor zoo in woede, dat zij het mes, waarmede de pannekoeken werden gekeerd den jongen, haar lieveling, haar oogappel, naar het hoofd slingerde, met het on gelukkig gevolg dat zij hem in het dijbeen raakte. Hevig bloedend moest de jongen naar het gasthuis worden gebracht. De gevolgen dezer krasse kastijding kan bij mama wel eens de eetlust hebben benomen. Men kan nooit te voor zichtig zijn. De moeder heeft zich in dit geval ongetwijfeld wel het zwaarst gestraft, evenals een bezoeker van den dierentuin te Amster dam dat ook moest ondervinden. Deze had de aardigheid bij den olifant in den vooruitste kende slurf een brandende sigaar te werpen, die natuurlijk wordt uitgeworpen. De olifant houdt „hem" in het oog en op een gegeven oogenblik, wordt de bezoeker overladen met een stof uit den slurf, die gewone menschen gemeen lijk in hun zakdoek bewaren. De hilariteit onder de omstanders was natuurlijk zeer groot. Wat „hij" verder deed wordt niet vermeld. Aan zijn stemming zal wel iets gehaperd hebben en was misschien dien dag wel geheel verdwenen. De wraakneming was groot, maar daarin zijn olifan ten niet mis. Daar hoort men wel eens meer van, doch wat wel een zeldzaamheid mag heeten dat te IJlst, bij gelegenheid der oranjefeesten een 90-jarige ingezetene te paard door de ver sierde stad reed en door het publiek luide werd toegejuicht. Gelukkig dat door publiciteit der gelijke feiten bekend worden bestonden de cou-

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 2