Plaatselijk Nieuws. Voor aardappelenverbouwers. Groentenvervoer. ranten niet, dan zouden wij onze lezers ook niet hebben kunnen mededeelen dat de Zweden het ongetwijfeld wel het verst hebben gebracht op het stuk van reclame. In Zweden mogen de rugzijde der rijksbankbiljetten met reclames worden bedrukt. Zoo zjjn reeds biljetten van vijf kronen in omloop, waarop met vette letters reclames voor zeep en chocolade gedrukt staan. Iedereen mag zich dus wel een zelfdrukkerij aanschaffen, want om z'n bankbiljetjes naar de drukkerij te brengen om ze te laten bedrukken met de een of an dereannonce jongen, dat is onsecuur, ze mochten eens aan de inktrol blijven hangen. Zoo hoort men steeds van nieuwigheden. Zelfs nu ook al van Automatische fotografiën. Dat is nu nog eens de koers. Vooral voor hen die er op zijn gesteld eene collectie portretten met lieve dames kopjes in bezit te hebben. De heer L. Caillette uit Parijs heeft deze uitvinding gedaan. Om de 4'/j minuut kan eene automatische opname worden gedaan. Zoowel in de lucht als van de aarde zijn de opnamen zeer juist en gelijkend. Deze ondervinding wordt ondersteund door de vorst van Monaco en het zal dus niet lang meer duren of een ieder zal, ookal verstaat hij de kunst van fotografeeren niet, van zijn uitstapje en reizen fotografische opnamen kunnen mede brengen. En wellicht zijn er dan ook enkele da mesportretten bij zonder dat de geportretteerde daarvan iets weet. De X-stralen er nu nog aan ver bonden, en men kan langs dien weg dan op z'n gemak het meisje thuis leeren kennen. In de toekomst zullen heusch nog de echtscheidingen uit de wereld raken. .Buitenland. De moord op de keizerin van Oostenrijk. Het Habsburgsche regeeringshuis, de Oosten- rijksch-flongaarsche monarchie, verkeeren in rouwEuropa en gansch de beschaafde wereld zijn ontzet en verontwaardigd over den afschu welijken moord. Zaterdag kort na het middag uur door een 25-jarigen misdadiger te Genève op de ruim zestigjarige gemalin van keizer Franz Jozef gepleegd. De bedrijver van deze gruwelijke daad wordt een Italiaansche anarchist geheeten en zou dus niet geacht kunnen worden te behooren tot de gewone moordenaars uit lust tot moorden of uit begeerte naar het goed van anderenhij zou gerekend moeten worden tot de rij van hen, die meenen door een aanslag op 't leven van een of van meerdere hunner medeschepselen, de we reld te kunnen hervormen of verbeteren Keizerin Elisabeth van Oostenrijk, die over eenige weken aan de zijde van haar gemaal diens vijftigjarig jubileum als heerscher over Oosten rijk en Hongarije zou hebben gevierd, heeft als mensoh, als vrouw en als moeder zooveel teleur stellingen ondervonden, is zoo herhaaldelijk ge troffen door de wreede slagen van het noodlot, dat zij, sinds jaren, reeds de wereld en haar vermaken vermeed, zich verre hield van het hof en van al het uiterlijk vertoon, waartoe haar hooge positie haar riep, en de rust en de eenzaamheid zocht zonder immer in te grijpen in de staatszaken, zonder belemmerenden invloed uit te oefenen op den gang der dingen in haar land of daarbuiten Door niets valt de verfoeielijke misdaad te verklaren of te verontschuldigen Men kan het begrijpen, dat een politieke persoonlijkheid, die met sterke hand heeft ingegrepen in de lotge vallen der menschheid zonder voor- of achter waarts, zonder rechts of links te zien, het doel wit wordt van het moordend staal, van den doodenden kogel of van den alles vernietigenden dynamietboom van een of anderen fanatieken afgedwaalde. Men kan zich heel wel denken, dat mannen als Bismarck, Duitschland's keizer, Ruslands czaar, ja zelfs dat een Sadi Carnot hun politieke vijanden, hun haters hebben, en dat er onder dezen zijn, die meenen der mensch heid of een deel ervan althans, van nut te kun nen zijn door het leven af te snijden van deze mannen van macht en aanzien. Doch verra derlijk een vrouw te doorsteken, een weerlooze zwakke vrouw met grijze haren, die nimmer een politieke rol heeft gespeeld, die nimmer zich heeft bemoeid met de onderlinge geschillen der volkeren, die de kunst bevorderde en de sport beoefende, en dat alleen omdat zij het ongeluk had de gemalin van een keizer te zijn, dat gaat alle menschelijk begrip te boven Wel wordt het Habsburgsche regeeringshuis zwaar bezocht door het noodlot Maximiliaan, Mexico's keizer te Queretaro ge fusilleerd aartshertog Frans Salvator vergaan met een schip zonder dat men weet hoe of waaraartshertog Rudolf, de vermoedeljjke troonopvolger van Oostenrijk-Hongarije, in het bosch van Meyerling onder geheimzinnige om standigheden gedood, en nu aan den vooravond van het regeeringsjubileum, de keizerin geval len als het slachtoffer van een sluipmoordenaar, korten tijd betrekkelijk nadat de hertogin van Alengon, zuster der keizerin, op zoo tragische wijze den dood had gevonden bij den brand van den weldadigheidsbazar te Parjjs. Wel is het leven hard geweest voor deze vrouw, die op zeventienjarigen leeftijd, schoon en bekoorlijk, rijk aan idealen en verheven denkbeelden, den Oostenrijkschen bodem betrad aan de zijde van een van Europa's machtigste heerschers De moordenaar Luccheni geheeten, was ge kleed als de meeste Italiaansche arbeiders met blauwwollen hemd en een donker pak. Zijn ge laat is gebruind en hjj draagt een bruinen baard. Eenige koetsiers vertelden, dat zij in de laatste dagen herhaaldelijk verdachte personen in de nabijheid van het hotel „Beau Rivage" hadden gezien. Vrijdag hadden drie mannen de keizerin op den voet gevolgd. Het wapen, waarmede de moord is gepleegd, moet gevonden zijn in do gang van een huis in de ruo des Alpes. Het is een driekantige vijl met een plompe, ronde houten greep. De ge- lieele lengte bedraagt 16.3 centimeter, terwijl de kling alleen 9.30 centimeter lang is. Niet het geringste spoor van bloed is er op waar te nemen alleen is de punt afgebroken, vermoe delijk tengevolge van de kracht, waarmede het wapen op de straat terecht kwam, toen de moor denaar het wegwierp. Met duivelachtige vreugde heeft Luccheni be kend, dat hij de misdaad met het gevonden wapen heeft gepleegd op cynischen toon drukt hij zijn bevrediging over zijn daad uit, waarvoor geen straf hem vrees aanjaagt. Van tijd tot tijd spreekt hij oproerige taal en heeft alleen zijn leedwezen betuigd, dat hij niet als anarchistische martelaar kan sterven, want te Geneve is de doodstraf afgeschaft, zoodat de zwaarste straf levenslange gevangenzetting is. De zaak-Dreyfus in Frankrijk. Er is climax in de verrassingen, welke der beschaafde wereld van Frankrijks hoofdstad uit worden bereid! Wat is er in de jongste veertien dagen al niet geschied! Commandant Esterhazy uit den dienst ontsla gen op advies van den raad van onderzoekko lonel Henry in hechtenis genomen en doodge neraal De Boisdeflfre afgetreden als chef van den generalen staf; Cavaignac afgetreden als minis ter van oorlog en kolonel Du Paty de Clam op non-activiteit gesteld. En dan de vooruitzichten voor de allernaaste toekomst! Een kabinetscrisis is mogeljjk, zij 't dan al niet onvermijdelijk; een ministerieele crisis door de aftreding van generaal Zurlinden als minister van oorlog is zoo goed als zeker en een pre- sidentieele crisis is dreigende aan den horizont. Tegenover dezen chaos, tegenover dezen wilden stroom van opzienbarend, wereldberoerend nieuws, vergeet men bijna de traditioneele vraag te stel len: „Wordt het Dreyfus-preces herzien?" Wel worden bij nota van Ilavas de mededee- lingen der bladen aangaande de voorvallen in den kabinetsraad van Maandag op het Elysée onjuist geheeten en wordt in deze nota in't bij zonder gelogenstraft het bericht dat president Faure op eenigerlei wijs heeft ingegrepen in de Dreyfus-zaak, doch de Soir verzekert, dat de pre sident der Republiek een herziening der Drey fus-zaak zal tegenhouden zoolang hij op het Ely sée zetelt. Zoo wordt dan ook Faure's te kwader ure be sloten inmenging in de Dreyfus-zaak, tot punt van uitgang genomen voor allerlei beschouwin gen en tot bazis voor een lange reeks mogelijk heden met niet minder dan een presidentieele crisis in 't verschiet. Faure, zoo heet 't, zal de herziening van het Dreyfus-proces ook in de toekomst bestrijden in verband met de beschuldigingen tegen gene raal Mercier en tegen de leden van den krijgs raad van 1894 ingebracht, heeft Felix Faure zich eensklaps herinnerd dat hij opperbevelhebber van 't leger ismocht het kabinet de herziening de- creteeren (Brisson, de premier wordt telkens weer gezegd vast besloten te zjjn de zaak door te zet ten ondanks alles en allen) dan zou Faure bij gemotiveerde Boodschap aan het Parlement zijn ontslag nemen en zich onverwijld opnieuw can- didaat stellen voor het presidentschap om aldus uitgemaakt te zien wat de Nationale vergade ring wil: wordt hij herkozen, dan is de meer derheid tegen herziening, valt hij, dan moet de herziening als gewenscht aangemerkt worden. Voorloopig schijnt 't zoover nog niet te zijn de nota van Ilavas getuigt niet van 's presiden ten neiging om hard tegenover hard te stellen; Sarrien en Zurlinden (de ministers van justitie en van oorlog) houden geregeld samenkomsten en besprekingen en Brisson gaat te rade met de andere ministers, terwijl alleen vaststaat Zurlin- den's terugtreding op heden. De „Echo de Paris" deelt mede uit zekere bron te weten, dat Zola in 't begin van October we der naar Parijs zal terugkeeren. Tegelijkertijd zal alom een biljet worden aangeplakt, waarin de auteur van J' a c c u s e nieuwe mededeelingen zal doen. Dit manifest wordt thans te Zwitser land, waar Zola zich bevindt, voorbereid. Wij ontvingen het volgende curieuse, van een ijverig gebruik van het woordenboek getui gend schrijven van een Duitsche firma: Wij beeren onz u hierdoor de ergevene mede deling te maken dat wij alhier aan den 1, april a.c. eene Annoncen-Expedition gegrondet hebben. Gestut op de bekantschap en bereedvoerigs te betreckingen tot de koopmansche en industrielle kreitze, zoowel de financielle middel, welke onz tot vervoeging staan, hoopen wij ons werk met de tijd eene groote uitgestrektheid geven te kun nen. Wij verzekern u hierbij recht rege en zorg vuldig voor uwe waarde Courant te werken, al tijd uw grootstet voordeel te bewaaren en eenen uitstrekkenden en aangenaamen omgang met u herbij tevoeren. Over onze persoonlijkheden en kredit geven wij u onderstaande referentzen op. Derwijl wij u bidden, onz uwen regelprijs en uwen hoogsten rabatzin bij een of meermalige opgaaf evtl. bij jaaresopdracht onder toesending van een proefblad opgeven te willen, aanbevelen wij onz u in de hoop, dat u onz bij onz nieuw onderneemen behulpzaam zijn worden. Met hoogachting enz. Uit het thans geopende testament van Gladstone blijkt, dat hij een vermogen heeft achtergelaten van 59,000 p. st. (f708,000) als mede de bezitting Hawarden Castle. Uit Broek op Langedijk schrijft men ons: Door eenige ingezetenen alhier is tot den raad der gemeente het verzoek gericht aan de openbare school, van 1 October tot 1 Maart een herhalings school in te stellendat teeken van ontwakende belangstelling in het onderwijs verdient waardee ring en steun. Van andere zijde meldt men ons nog, dat de beplanting langs den weg naar St. Pancras steeds meer aan het beoogde doel beantwoordt, ter wijl de paarden de opschietende kloeten der bou wers niet meer kunnen zien, wordt het lommer der geplante boompjes steeds meer door het wan- delgrage publiek gezocht. Zuidscharwoude, 16 Sept. De kermis staat weer voor de deur. Na al de feestelijkhe den der laatste dagen valt het wel te betwijfe len, of ze ditmaal druk en vroolijk zal zijn. Ge lukkig voor de jeugd, zal een draaimolen niet ontbreken; ook de Amerikaansche luchtscheep vaart is reeds ter plaatse. Een achttal tenten zijn reeds opgeslagen, zoodat al duidelijk zichtbaar is, wat ons te wachten staat. Nog slechts een paar dagen en de overal en bij iedereen bekende „Pietje Puck" zal vocaal en instrumentaal onze ooren vermoeien; de fedel zal de jongelingschap in de openbare lokalen lustig ten dans noodigen en de geur der oliebollen zal het reukorgaan der snoepgrage jeugd alleraangenaamst streelen. Voor wie in de kermisdagen ook wel eens uit wil kij ken, doch liefst wat kalm en toch gezellig, heeft de heer Kist gezorgd. Een gezelschap onder di rectie van den heer Jungen zal Maandagavond met een welvoorzien programma te zijnent op treden. Moge zoo voor het „Elk wat wils" ge zorgd zijn! INGEZONDEN. Iedere landbouwer weet, dat de eene aardappelen- stoel dikwijls veel meer mooie aardappels levert, dan de andere, lioe komt dat? Dat kan komen, doordat op de eene plek de grond iets vetter is geweest dan op de andereo f doordat de pootaardappelen niet even groot waren; o f door dat de eene plant minder last van vorst heeft gehad dan de andere; of doordat de eene minder last van vretery heeft gehado f doordat de eene plant meer ruimte heeft gehad dan de andere, want hoe meer licht er door de bladeren van eene plant wordt op gevangen, hoe grooter oppervlakte zij dus innemen, des te meer kan de plant voortbrengen, en als de plant over veel ruimte beschikt, heeft zy ook veel grond om zich mee te voeden. Indien wij nu eens een grond nemen, die precies overal gelijk is, precies even groote poters kiezen, geen vorst of vreterfi de planten beschadigt en de afstand der planten precies even groot wordt genomen, dan zullen wy toch, bij het rooien der aardappelen, vrij groote verschillen waarnemen. Hier zullen wij een stoel vinden met aardappelen, die te groot zyn van stuk, ginder een, waarvan de opbrengst tegenvalt, elders een met te veel kriel, weer op een andere plek een met eene flinke opbrengst van goede aardappels. En wanneer wij vragen, waar dat verschil vandaan komt, dan zal hot antwoord moeten luidendat is een gevolg van overerving. De laatste aardappelstoel is waarschijnlijk ontstaan uit een poter, afkomstig van eene familie met goede eigenschappen en heeft daardoor het vermogen verkre gen, een goede opbrengst van mooie aardappelen voort te brengen, onder de omstandigheden van het bedrijf die voor elk bedrijf dikwijls ook weer verschillend zijn. (Grond, bemesting, afstand, grondbewerking). Maar als dat verschil zoo belangrijk kan zyn, dan dient iedere aardappelenteler poters te gebruiken, die van eene goede familie afkomstig zyn, en om die te verkrijgen moet hij ze nemen van de mooie stoelen. Wanneer men by het rooien een mooien stoel vindt, werpe men die aardappelen niet in de mand, doch men legge ze op een hoopje neer. Voortdurend legt men zoo de aardappelen van mooie stoelen apart en tenslotte verzamelt men ze alle in een mand en bergt ze op, op eene geschikte plaats. Wanneer men dan eindelijk een voldoenden voorraad heeft, gebruikt men deze het volgend jaar als poters. Men behoeft or zich niets van aan te trekken, dat men op die manier ook eetaardappels voor poters gebruikt, want men krijgt de schade, die men hierdoor lijdt, waarschijnlijk ruimschoots in den volgenden oogst terug. Vry groote aardappelen zijn voor poters minder geschikt, deze dient men er dus uit te schieten. Zoo heeft misschien iedereen het in zijne hand, zyn aardappelenoogst te vergrooten, zonder dat men eene andere soort neemt. Ieder, die in de gelegenheid is, neme eens eene proef met de zoo verkregen poters. Doch hy verzuime daarbij vooral niet, op een deel van het gelyk bemeste veld ook gewone poters uit te zaaien. Aan landbouwers, die wel eens eene proef met eene nieuwe soort zouden willen nemen, zou ik den raad willen geven, daarvoor Eigenheimers te kiezen. Deze soort is gekweekt op een proefveld te Sappemeer, dat bestemd is voor het kweeken van nieuwe en be tere soorten uit zaad, en door middel van kruising. Het is een ovale, gele aardappel, die in het laatst van September ryp is. De Eigenheimers hebben op verschillende proefvelden in ons land, op klei, zand en zwarten grond, het in opbrengst van vele andere soorten glansrijk gewonnen en zyn volgens de versla- gên zeer geschikt voor tafelaardappel, daar de smaak best is en zy, gekookt, eene gele kleur bezitten. Daarby schynen zy niet zeer vatbaar voor ziekte te zjjn. Zij zyn, naar ik vermoed, te verkrygen bjj den heer G. Veenhuizen te Sappemeer, wanneer men vroeg ge noeg bestelt. Yoor leder, die dit wenscht, ben ik bereid, de ver langde hoeveelheid te bestellen, mits hy zich verbindt, op een gedeelte van hetzelfde veld gewone poters te zaaien, ter vergelijking, en hy my later den uitslag meedeelt. Beleefd verzoek ik aan ieder, die op de eene of an dere wyze van mijn raad gebruik maakt, my zulks met een briefkaart te willen mededeelen en zeer gaarne zal ik ook later de resultaten vernemen, die men heeft verkregen. De Rykslandbouwleeraar voor Noord-Holland, C. NOBEL. Schagen 13 Sept. 1898. Marktberichten. ALKMAAR, 16 Sept. 1898. Aangevoerd 518 stapel Kaas, wegende 161469 Kg. Kleine 125,50 Commissie a f 25,50 Middelbare 1 24.— ALKMAAR, 17 Sept. 1898. Aangevoerd2 Paard f 120, a f 130 31 Koeien f 100 a 22535 Nuchtere kalveren 1 8.— a 120. Vette Kalveren t a f per kilo f 0.a 0. 122 Schapen f 9, a 120,— 0 Lammeren f 0, Vette varkens per kilo f0,— a f0, 136 Magere varkens f 13.a f 16.—311 Biggen 1 6.— a 184 Bokken f 2.— a f 6.— 0 kleine id. f0.— a 10..Boter per halve K.G.f 0.45 a 10.55. Kippen 1 0.25 a f 0.80; eenden 0.30 a f 0,70 konijnen f0.10af0.65; kippeneieren f3.25 a f4.— eendeneieren f2.90 a 0.—; kuikens f 0.10 a f 0.60 Aardappelen fl.— a f2.— bieten fO.—af 0 uien fl.10 a 1 0.— Bloemkool f 4,— a f— per 100; wortelen per 100 bos 14,roode kool f 5,f 6,savooische 15.f 0,Koolrapen 14, Meirapen 10.— per 100 bos. Peren f3,— a 15,—. Appelen f2,50 a f3,50. Pruimen fO.— afO,— per mar.dje. 130 SCHAGEN, den 15 Sept. 1898. 3 Paardenf Veulens Ossen 6 Stieren 20 Geldekoeien (magere) 30 Idem (vette) 65 Kalf koeien 5 Vaarzen Pinken 10 Nuchtere Kalveren Rammen 220 Schapen (magere) 200 Idem (vette) Overhouders 125 Lammeren 6 Bokken en Geiten 30 Varkens (magere). 19 Vette varkens p. kilogr.„ 75 Biggen Konjjnen Kippen Eenden Duiven 5000 Kipeieren (per 100) 1000 Eendeieren 1200 Boter (Kilogram) 250 Kaas 0 40 0 50 Magere geldekoeien en kalf koeien waren heden duur de handel was redelijk vlug. Vette koeien gingen vlug van de handle qualiteit gold 30 ets. p.kilogram. In vette schapen was de handel willig, by verbeterde prijzen. De pryzen der lammeren bleven stationnair: de pryzen der vette varkens hielden zich staande. Groentemarkt. BROEK OP LANGEDIJK. Van 1016 Sept. 10 Sept. Wortelen, 5400 bos, f2,70 a 13,90 per 100 bos. Aardappelen, 0 mnd., 10,— a fO,per 17 "2 kilo. Bos uien (halve bossen) f 0,— a fO,—Bloemkool, 50300 st., 10,35 a f4,50 (per 100 st.) balen nep fO.— afO, per 50 kilo. stuks roode kool f 3,50 a f4,50. Geele kool f4.50 a f5.Rammenas per 1000, 110.— 12 Sept. Wortelen, 8100 bos, f2,60 a f4,— per 100 bos. Aardappelen, rand., fO,a f 0,per 17y2 kilo. Bos uien (halve bossen) 10,— a 0,—. Bloemkool, 38800 st., f0,35 a f6,75 (per 100 st.) 0 balen nep 10,— afO, per 50 kilo. stuks roode kool f 3.50 a f 4,50. Geele kool f4,50 a f5.— 13 Sept. Wortelen, 13100 bos, fl,50 a 13,50 per 100 bos. Aardappelen, mnd., fO,a fO,per 17'/2 kilo. Bos uien (halve bossen) fO,— a f0,Bloemkool, 5800 st., f 1,10 a (Per !00 st.) baal nep 10,— a fO, per 17 V2 kilo. stuks roode kool f 3,50 a f3,75. Geele kool f4.— a f 4.75. Rammenas, per 1000, f9.— 14 Sept. Wortelen, 1000 bos, f 1,30 a f2,20 por 100 bos. Aardappelen, 0 mnd., f 0,a f 0, per 17V2 kilo. Bos uien f 0,—a f 0,— (halve bossen). Bloemkool 33800 st. f 1,— a f 10,— per 100 stuks, baal nep fO,—afO, per 171/2 kilo. stuks roode kool f 3,50 a 1 4,—. Geele kool f 4.— a 4.50. 15 Sept. Wortelen, 1800 bos, f 1,70 a f3,80 per 100 bos. Aardappelen, mnd., fO,a f 0,— per 17'/2 kilo. Bloemkool 15600 st. f 1,30 a f 8,25 per 100 stuks. 0 Bos uienfO,afO, (halve bossen). mnd. zilveruien fO.a fO,baal nep 10,— a fO,— p. 17y2 kilo. Geele kool 13.75 a 14.25. Roode kool, f3. a f3.75. 16 Sept. Wortelen, 6600 bos, f 1,60 a f2,20 per 100 bos. Aardappelen, mnd., fO,a fO,per 17 V2 kil°. Bos uien 1 0,—a f 0, (halve bossen). Bloemkool 25400 st. f0,35 a f6,50 per 100 stuks. baal nep fO,afO, per 17V2 kilo- 0 Zak uien fO,- a 10,- Geele kool f3.50 a 4.25. Roode kool f2.70 a f4.— Rammenas, per 1000, f9.75. In 't geheel werden aangevoerd: 169700 bl. 45000 bos w. NOORDSCHARWOUDE. Van 12—17 Sept. 1898. Maandagstuks Bloemkool f2.— a f6.50. Dinsdag stuks Bloemkool f3.— a f7.- Woensdagstuks Bloemkool f5.— a f 13.- Donderdagstuks Bloemkool f 5.— a f 8.50 Vrijdagstuks Bloemkool f3.a f8.50 Zaterdagstuks Bloemkool fl.— a f5.- NOORDSCHARWOUDE, (Station.) Dinsdag 13 Sept. Aanvoer l/2 H.L. Muizen fO,— a f 0,—. Graafjes f 0,—a f 0,—. Blauwe f 0.a f 1,30. Donderdag 15 Sept. Aanvoer 1/i H.L. Muizen f 0,a 0, -. Graafjes 0,— afO,— Blauwe 1,30 a 1,40. Roode kool fO,— afO,— Vrijdag 16 Sept. Aanvoer gering. Muizen fO.— a 0,—. Graafjes 0,— afO,— Blauwe fO,— a f 1,30. Het aantal wagons groenten verzonden van het station Noordscharwoude met bestemming naar het buitenland, bedroeg deze week 58. Burgerlijke Stand. Gemeente Noordscharwoude. Ingeschreven van 131 Augustus 1898. Ondertrouwd en Getrouwd: CornelisSmit23jsar alhier en J. F. Sloot 26 jaar te Amsterdam. GeborenGeene. Overleden: Pieter Bruin 78 jaar ongehuwd. Mietje Barten 56 jaar echtgenoote van Evert Barten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 3