Brieven uit „de Streek." Een lid: „Maar de echte zijn van de namaak niet te onderscheiden". De voorzitter: „Dan is de aardigheid er af." Een ander lid„Verleden Dinsdag kon je ze op de Roldermarkt koopen voor 2 cent". Een derde lid: „Jammer dat er geen stift of een haak aan zit, dan kon m'n zoo'n ding nog eens op de borst hangen". Een vierde lid: „Joa, ze bint my eigenlijk geen 2 cent weerd, moar 'k kon er wel ies poar mee naar huus nemen veur de jongens". De voorzitter verzoekt den heeren bij de zaak te blijven. Inmiddels zijn de medailles van de tafel verdwenen, 't Ging er mee zooals de laatste spreker zei. Zoek den bruigom! Eindelijk was de Woensdag dan gekomen, dat zij en hij te Utrecht in den echt verbonden zouden worden. Reeds lang hadden zij daarvoor gespaard. Na de laatste toebereidselen en beschik kingen te hebben gedaan, verliet Dinsdagavond de bruidegom het huis der bruid. Den anderen morgen zou hij haar komen halen om haar naar het echtaltaar te geleiden. De trouwkoets en overige rijtuigen waren op tijd gekomen, maar de bruidegom liet steeds op zich wachten. Overal werd naar hem geïnformeerd, maar niemand wist hem te vinden. De koetsen werden weer naar den stal gezonden, en van de trouwplechtigheid kwam niets. Zonderlinge plaats. In een koffiehuis aan de Krajjenhofstraat te 'a Gravenhage, waar gedurende de zomermaanden nogal eens in de gelagkamer eenige Engelschen kwamen, die een paar weken geleden onder ver denking van zakkenrollerij over de grenzen zijn gezet, zijn in het privaat niet minder dan 20 portemonnaies en geldtaschjes gevonden. Mijn waarde heer, ontvanger, Gelooft mij ge hebt abuis, 'k Ben nooit voor dat soort briefjes, Noch voor belasting thuis. Ge weet, men plukt geen veeren Van een en kikvorsch ooit, Zoodat voor mij die moeite Totaal is weggegooid. Bovenstaand kreupelvers werd dezer dagen den ontvanger der plaatselijke belasting te Breda door een anti-belastingbetaler, toegezonden op den „Waarschuwing." (Bredanaar.) De brand te Alkmaar. Zondagavond te 8 uur is de Alkmaarsche stoommeelfabriek, directeuren de heeren C. J. en A. H. J. Canters, met de daarbij behoorende directurswoning en de pakhuizen een prooi der vlammen geworden. In de „Alkm. Crt." lezen we o. m Entoen dat alles brandde, met reuzenvlammen, zich met woeste kracht baanbrekend door de tallooze ope- ningen, telkens nieuw voedsel krijgend, alles splij tende en scheurende, soms met donderend geraas, toen werd het iemand angstig om het hart en vroeg men zich af, waar dit alles eindigen moest. Eene ontzettende vuurzee van 130 meter lang, eenige tientallen meters diep, grijnsde de over- talrijke toeschouwers aan. In de nabijheid te ver toeven was niet mogelijk. Alles in wijden omtrek was verlicht. De Waagtoren wees het uur als op klaarlichten dag. Huiveringwekkend was het om aan te zien, hoe gierend en'loeiend de vlammen alles aangrepen en vernietigdende aanblik was overweldigend en werd den toeschouwer voor zijn geheele leven in het gemoed gegrift. Dat duurde zoo den ganschen nacht, met ver minderde kracht, naarmate het voedsel voor het vuur binnen de sterke hechte muren der mas sieve gebouwen minder werd. In den morgen was alles uitgebrand en bleef slechts het steenen ge raamte over. Naar men mededeelt zijn bij den brand in de Alkmaarsche Stoommeelfabriek de volgende Assurantie-maatschappijen betrokken, voor zoo ver de hoofdgebouwen met de daarin voorradige goederen betreft en wel respectievelijk voor het achter den naam der maatschappij vermelde be drag: Preussische Nationaal f 100,000; Holl. Brand en Levensverz. Sociëteit f 48,000Providentia f30,000; Excess f24,000; Salamander f 17,500; Phoenix (Londen) f17,000; Thuringia (Erfurt) f13,500; Brand-Maatschappjj Amsterdam f12,000; Nederl.-Ind. Zee en Brand Ass.-Mij f10,300; Northern f12,000; Royal Exchange f8000; Commercial Union f7500; Verzekering Mij. Bato f7500; Ned. Lloyd f6000; Kont f 6000Reuniona Adriatica di Sicurta f 6000 Bayerische Hyp. en Wochselb. Munchen f 6000 Oosterling f5000; Westdeutsche f5000; Brand waarborg Mij. f 5000Alliance f 4000Insulinde f 4000Oosthoek f 3500O.-I.Zee en Brand Ass.- Mij. f 3000Rheinland f 3000Mercurius f 3000 Vesta f3000; Flevo f3000; Ned. Verz. Mij. te gen Brandsch. f 3000Ned. Brand Ass. Mij. f3000; Ned. Ass. Mjj. f 3000 De Amstel f 2500 Schiedam f2000; Onderl. Ned. Brandw. Mij. f2000; Nijmeegsche Brandw. Mij. f2000; Ver- zekering-Vennoots. f2000; Javasche Brand Ass. Mij. f2000; Noord-, Zuid-Holl. en Zeeuwsche f2000; Guardian f1500; Amsterd. Brand Ass. Mij. f1000; Sumatra f 1000. Totaal op de hoofdgebouwen met voorradige goederen f397,800, waarvan ca. f 120,000 op de goederen. De Hollandsche Spoorweg-maatschappij heeft aan haar stations-, trein- en machineperso- neel van de lijn Rotterdam-den Haag-Amsterdam en verschillende aansluitende lijnen belangrijke gratificatiën toegekend, ter belooning van de bewezen diensten bij de drukte ter gelegenheid van de Inhuldigingsfeesten. De Raad van be heer heeft tevens aan het personeel een schrijven gericht waarin dank wordt betuigd voor den betoonden ijver in die dagen, waardoor het mo- geljjk was dat de uitgebreide dienstregeling zoo goed ten uitvoer kon worden gebracht. Geen vrouwen! Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Twentsche Stoombierbrouwerij der heeren Hage- doorn en Kirehmann te Almelooo zullen de ar beiders voor rekening der firma een uitstapje ma ken naar Amsterdam. Den volgenden dag brengt men een bezoek aan Den Haag en Scheveningen. De patroons hebben hun arbeiders in de ge legenheid gesteld, dit uitstapje te maken met hun echtgenooten. Bij stemming met gesloten briefjes is evenwel door het personeel beslist, dat de vrouwen thuis zullen blijven! Een inzender maakt in het „N. v. d. D." de opmerking, dat er tegenwoordig op de scho len veel werk wordt gemaakt van zangonder wijs, van het leeren lezen van notenschrift, van het aanleeren van twee-, driestemmige liederen enz. Dat alles, zegt hij, heeft zijn waarde; maar het is toch de vraag of het niet beter ware den kinderen wat meer en beter eenvoudige een stemmige liederen te leeren, die later hun zang repertoire zouden vergrooten. Er is onder den ambachtsman bij zijn arbeid, onder do meisjes bij haar huiselijk werk, en naderhand onder de moeders bij haar kinderen, behoefte aan goede, vrooljjke liederen. De keunis van notenschrift en der aangoleerde begeleidende zangstemmen gaan, na de schooljaren, voor de meeste kinde ren verloren. De woorden en de melodie van eenstemmige liederen worden onthouden, en hoe meer men er kent, des te beter voor het latere leven. fi*E De troonrede, Dinsdag door H. M. de Ko ningin in de vereenigde zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal uitgesproken, luidde als volgt Mijne Heeren! Weinige dagen zijn voorbijgegaan sedert het plechtige oogenblik, waarop ik, na de regeering aanvaard te hebben, in uw midden den eed aflegde en uwe huldiging ontving. Talloos waren de bewijzen van vaderlandsliefde en gehechtheid aan mijn stamhuis. De herinne ring daaraan zal bij mij onuitwischbaar zijn. Thans roept U de aanvang van het zitting jaar tot hervatting uwer gewone werkzaamhe den. Mogen zij, onder Gods zegen, strekken tot welzijn van het Koninkrijk. De toestand van Land en Volk is in menig opzicht bevredigend. De betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden blijven zeer vriend schappelijk. Met bijzondere ingenomenheid ont ving Ik het voorstel van Zijne Majesteit den Keizer van Rusland tot het houden van eene conferentie, waarin door vertegenwoordigers van •alle mogendheden zal worden gehandeld over beperking der krijgstoerustingen. In Atjeh zijn uitkomsten verkregen, die het vertrouwen op duurzame verbetering van den staat van zaken in die landstreek wettigen. Ik breng hulde aan het beleid, de volharding en de heldhaftigheid door het Nederlandsch-Indi- sche leger en de vloot daarbij aan den dag gelegd. Belangrijk en veelomvattend is wederom de arbeid, die U wacht. Allerwegen treden vraagstukken van groote maatschappelijke beteekenis op den voorgrond, tot welker oplossing de wetgever geroepen wordt bij te dragen. Voorstellen tot verzekering van werklieden tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen en in het belang van het onderwijs en de bescher ming der jeugd hebben U reeds bereikt. In dit zittingjaar zal op den ingeslagen weg worden voortgegaan. Ik hoop U ontwerpen te kunnen aanbieden tot verbetering der woningtoestanden, tot het tegengaan van overraatigen arbeid van volwas sen mannen in fabrieken en werkplaatsen, en tot herziening der drankwet. Voorstellen zullen U gedaan worden betreffende secundaire spoorwegen en tot vrijmaking van het verkeer op de Rijks- land- en waterwegen voorts, wat de koloniën betreft, tot versterking der geldmiddelen en tot verbetering der bestuurs inrichting in Nederlandsch Indië, alsook tot wij ziging der regeerings-reglementen van Suriname en Curasao. De herziening van het tarief van invoerrech ten nadert hare voltooiing. Nog andere gewichtige ontwerpen zijn in staat van voorbereiding. Ik vertrouw, dat Uwe beraadslagingen vrucht baar zullen zijn en dat door Uwen ijver en Uwe toewjjding veel tot stand zal komen ten nutte van het Vaderland en z|jne overzeesche gewesten. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Ge neraal te z|jn geopend. XL VIII. 15—22 September, 't Was als kregen we de proef op de som. Sprekende over de groote schommelingen, die aezen zomer in de prijzen der tuinbouwproducten worden waargenomen, deelde ik u in mijn' vorigen brief mede, dat de bloemkoolprijs van Woensdag op Donderdag plotseling van f3,50 a f7, tot f 10,75 was ge rezen. Deze sprong was blijkbaar te groot, want Vrijdagmorgen kon men weder niet meer dan f5 b f8 bedingen, terwijl daarna dagelijks eene kleine vermindering in den prijs viel te 'constateren, zoodat thans alleen voor de beste partijen nog f4,50 a f5,50 kan worden ge maakt. Mindere kwaliteit wordt verkocht b f2,50 b f 4. De inmakers loopt het niet mede, want hoewel de prijzen thans niet hoog zijn I te noemen, toch waren ze den geheelen zomer en ook nu nog te hoog, om de goede kwaliteit voor het vat te bestemmen. Slechts tweede soort en uitschot wordt thans voor dit doel aangekocht. De handel in roode, witte en savoyekool is tamelijk lusteloos. De prijzen zijn, evenals in de vorige week, varieerend van f3 tot f 4 per 112 stuks. Ook in de uienhandel heerscht nog weinig animo en zijn de prijzen, n.l. voor groote uien, vrijwel als in de vorige week. Voor kleine uien worden nog steeds lagere prijzen geboden. In het laatst der vorige week werd nog f 1,40 b f 1,50 bedongen, doch thans is deze prijs reeds gedaald tot f 1,20 f 1,30 per H.L. Zelfs blauwe aardappelen, die reeds sedert eenige weken op f 1,25 a f 1,35 hadden gestaan, vertoonden de laatste dagen neiging tot zak ken en brachten heden dan ook niet meer dan f 1,15 b f 1,20 per V2 H.L. op. De beste par tijen worden dan ook nog wat bewaard, om dat de betrekkelijk kleine voorraad goede aard appelen allicht tegen eene goede prijs bij parti culieren is te plaatsen. Slaboonen waarvan nog dagelijks flinke par tijen worden aangeboden, vinden, hoewel tegen lagen prijs, nog steeds grage koopers. Goede boonen kunnen thans 18 a 19, mindere soort 12 15 cent per 1000 stuks opbrengen. Niet tegenstaande deze lage prijs, maakt men met dat product nog eene vrij goede bouwerij. De teelt is n.l., hoe slecht 't er aanvankelijk ook bij stond, zeer overvloedig en bedraagt om streeks 5000 stuks per oude roede. Neemt men nu aan dat gemiddeld 15 cent wordt ge maakt, dan verkrijgt men, na aftrek van 2l/t cent plukloon per 1000, toch nog 62 y? cent per roede. Voor een tweede oogst is dit nog niet zoo kwaad. Komkommers kwamen deze week zeer weinig ter markt. Te Broekerhaven werden een paar partijtjes groene komkom mers aangeboden, die tegen f0,60 per 100 stuks werden verkocht. Appelen en Peren wor den nog steeds tegen ongekend hooge prijzen verhandeld. Werden voor de tuinbouwproducten, met uitzondering van het fruit, lagere prijzen be dongen, de aanvoer was, aan de markt te Bovenkarspel, vrij beduidend. Zaterdag werden omstreeks 180 schuiten, in hoofdzaak beladen met reuzenbloemkool aangevoerd en ook de andore marktdagen kon op omstreeks 100 schui ten worden gerekend, 'tls na enkele stille weken dan ook weder vrij levendig aan het station te Bovenkarspel, temeer daar dage lijks 2, 3 tot 5 waggons met paardenmest wor den aangebracht, teneinde aan de steeds groo- ter wordende behoefte aan dit artikel te vol doen. Ook te Broekerhaven heeft de aanvoer van groote hoeveelheden mest voortdurend plaats en toch is er steeds meer aanvraag dan voorraad. Niet tenonrechte wees de heer Van der Goes te Heer Hugowaard op de krachtige bemesting, die in de Streek wordt toegepast, hoewel het door ZEd. genoemde bedrag van f 280 per H.A. wel wat al te hoog is genomen en onder de uitzonderingen moet worden ge rangschikt. Met genoegen zag ik in het vorig nommer van dit blad, dat de heer Vhn der Goes voortgaat met de landbouwers aan te sporen zich op den tuinbouw toe te leggen. Op eene kleine onjuistheid, in het verslag van zijne rede voorkomende, meen ik te moeten wijzen; daarin wordt nl. gezegd; „de vereeni- ging „Akkerbouw" had ook niet veel op 't lijf." 'tWas misschien den heer Van der Goes niet bekend dat genoemde .vereeniging op het be doelde tijdstip ruim 40,000 '/2 H.L. aardappe len per jaar, tegen zeer bevredigenden prijs, verzond en dat hare omzet thans nog veilig op 30,000 V» H.L. kan worden geschat. K. Buitenland. Een slachtoffer 't Heeft er allen seh|jn van, dat Picquart, die zoo moedig de maehinatiën van enkele officieren in de Dreyfus-zaak blootlegde en aan wiens ont hullingen de komende revisie meer onmiddellijk zal te danken zijn, dat hij tot slachtoffer wordt gekozen door het hoogere militair bestuur en op zijn hoofd al de toorn van de legerautoriteiten over het verloop der pijnlijke quaestie zal neer komen. Woensdag zou zijn zaak in het openbaar be handeld worden. Maar hij, Picquart, kon in het publiek gevaarlijke dingen zeggen, en dat moest belet worden. En daarom is, naar veler meening, zijn zaak uitgesteld. Eene nieuwe beschuldiging inzake de verval- sching van een kaarttelegram werd tegen Pic quart ingediend daarover moet de millitaire rech ter niet in het openbaar! oordeelen; en eerst daarnk. komt de zaak van het meêdeelen van geheime stukken aan Mr. Leblois voor den rechter. Met andere woorden, Picquart is aan den bur gerlijken rechter onttrokken en gaat weer de ge vangenis in, totdat er in 't geheim overzjjn lot is beslist. En wie weet, wat er in dien tusschen- tijd met hem kan gebeurenDat dit geen denk beeldige vrees is, blijkt uit een merkwaardige, pijnlijk-aandoende uitlating van den overste zelf. Dit kaarttelegram was in het begin van Mei 1896 aan het bureau van geheime inlichtingen ontvangen. Het was gescheurd, en gericht aan majoor Esterhazy. Uit den inhoud bleek, dat deze betrekkingen had met een buitenlandsch agent. Kolonel Picquart beschouwde het „petit bleu" als echt, maar zag er, gelijk hij zelf verklaarde in den loop van het proces-Zola, geen bewijs tegen Esterhazy in slechts een aanduiding. Het was dit kaarttelegram, dat Picquarts aandacht vestigde op den majoor en hem in deze richting deed zoeken naar den verrader, als hoedanig vroeger steeds Dreyfus door den overste was aangemerkt. En nu wordt hij men weet niet waarom, maar booze vermoedens laten zich niet onder drukken beschuldigd dit stuk vervalscht te hebben, als gevolg waarvan de hechtenis van Picquart wordt verlengd en hij voor 't laatst in openbare terechtzitting zal gesproken hebben. Nadat de aanklacht was voorgelezen, vroeg Mr. Lebon, de substituut, verdaging voor „zoo kort mogeljjken tijd". Mr. Labori, de advocaat van Picquart, bestreed de verdaging met kracht en verzocht verklarin gen te mogen geven in het volle daglicht. Hij wilde niet dat Picquart aan de burgerljjke recht spraak zou worden onttrokken, om aan den mi litairen rechter te worden overgeleverp. Wat het kaarttelegram betreft, dat is geen valsch stuk; dat is echt. Mr. Fabre sloot zich uit naam van zijn cliënt Mr. Leblois volkomen bij Labori aan, en Picquart zelf protesteerde eveneens tegen de verdaging. Maar het hielp niet; de rechtbank besloot tot uitstel. Doch nu de opmerkelijke woorden van Pic quart zelf. Ze luiden aldusHet is misschien de laatste maal dat ik in het openbaar spreek. In de gevangenis zal ik wellicht het scheermes van Henry vinden of een strop. En dat zal dan een moord zijn, want ik denk er niet aan m|j zei ven het leven te benemen. (KretenLeve Picquart Nadat de uitspraak van het Hof gevallen was, kwam er onder het publiek groote beweging het werd een zeer levendige betooging ten gunste van Picquart. Herhaaldelijk werd geroepen Leve Picquart! Leve het recht! Ook in de vestibule en op de trap ging die betooging voort. Per rij tuig, in gezelschap van drie agenten in burger- kleeding, werd de overste naar de gevangenis van la Santé geleid, waar Labori zich bij hem voegde. Kort daarna kwam de militaire overheid haar „slachtoffer" opeischen. Daar de directeur der gevangenis geen opdracht had gekregen, Picquart in vrjjheid te stellen, weigerde hij dezen over te leveren aan den kapitein der gendarmerie maar het zal toch moeten gebeuren. Het initia tief tot het nieuwe onderzoek was van de mili taire autoriteiten uitgegaan, en na de beslissing der rechtbank kan er geen sprake van z|jn, zich tegen hun eisch te verzetten. Zoodra aan de formaliteiten is voldaan, gaat Picquart naar de Cherche midi. De commissie voor de herziening is Woens dagmiddag om twee uur bijeengekomen aan het ministerie van justitie. Er zijn strenge maatre gelen genomen, opdat de beraadslagingen van de commissie volstrekt geheim bljjven. Zjj hoopt uiterl|jk Maandag met haar onderzoek gereed te z|jn; de minister van justitie zou alsdan het re sultaat daarvan mededeelen in den ministerraad die Dinsdag bjjeenkomt. Volgens „Figaro" heeft Couturier, de rappor teur, tot de revisie geconcludeerd. Kolonel Picquart is den 22sten Sept. te drie uur naar de militaire gevangenis overgebracht. Te Neuenburg in Zwitserland, ver schijnt een anarchistisch blad, de „Agitatore", die naar aanleiding van het vermoorden van eizerin Elizabeth schrijft„Trots allen laster zullen de anarchisten geen vingerbreed afwjjken van hun weg. De aanslagen zullen eerst dan ophouden, wanneer men aan alle manifestatiën der geachten den vrjjen loop laat." „Hier wordt openljjk de propaganda der daad gepredikt," merkt de „Frankfurter Zeiting" op, „en dat mag niet. W|j kunnen de Zwitsersche overheid geen anderen raad geven, dan krachtig tegen de „Agitatore" op te treden. Hier geldt het niet de vrjjheid van gedachte, maar het aan zetten tot nieuwe misdaden. Wie het terrorisme predikt, kan niet anders verwachten dan dat hij zelf geterroriseerd wordt." Volgens de „Köln. Zeit." heerscht te Weenen een onaangename verwondering over de goedmoedige behandeling van den moordenaar Luccheni door de Zwitsersche justitie; men geeft hem sigaren ten geschenke en h|j mag poseeren voor dagbladcorrespondenten, die z|jn afschuwe lijk cynisme als heldendaden openbaar maken. Men is van meening, dat het anarchisme van de daad, dat gedeeltelijk uit IJdelheid ontstaat en door jjdelheid gevoed wordt, door dergeljjke ge rechtelijke onbehoorlijkheden wordt aangewak kerd. Omtrent het jaarljjksche alcohol verbruik in België worden de volgende cijfers medege deeld Verbruik van sterke dranken75 millioen liters. Uitgave voor dit verbruik150 millioen francs. Uitgave voor de alcoholische dranken in 't algemeenongeveer 500.000.000 fr. Dus iederen dag wordt b|jna 1.370.000 fr. uitgegeven aan sterke dranken, waarvan 410.958 fr. voor jenever alleen. —De Grieksche couranten hebben ook de zeer d7oevige tjjding verspreid, dat gedurende de feestweek een aanslag op het leven van onze beminde jeugdige Vorstion was gepleegd (als dader geeft men een Italiaansch sujet aan), doch dat het doel werd gemisteene hofdame moet echter aan den linkerarm verwond z|jn ge worden. Een dag later moest deze telegrafische mede- deeling gelukkig weer worden tegengespro ken. Tjjdens de laatste manoeuvres in Duitsch- land viel, zoo meldt men uit Oeynhausen, twee

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 2