Plaatselijk Nieuws. Groentenvervoer. meisjes de eer ten deel, om aan den keizer een ruiker van veldbloemen aan te bieden, toen hij op een morgen naar het terrein reed. De keizer nam den ruiker aan en gaf hem over aan den dienstdoenden adjudant. Op de vraag van den adjudant welke gunst zij voor die prachtige bloemen verlangden, vroegen de beide meisjes of de keizer haar tijdens zijn verblijf te Jeruza lem niet een Ansicht-Postkarte" zou willen zenden De keizer van China. Het gerucht loopt dat de keizer van China ge storven is. Er zijn geen bijzonderhedenmen ver zekert dat de poorten van Peking gesloten zijn. Aan de „Times" wordt uit Peking gemeld dat Rang-Yu-Mey, groot hervormer van Canton, die bij den keizer in hoogo achting stond, bevel heeft ontvangen Peking te verlaten. De keizerin-we duwe, die weder alle macht in handen heeft, zal tegenwoordig zijn bij alle vergaderingen van het kabinet en zij zal alle wetten voor de inkracht- treding aan revisie onderwerpen. Dit beteekent het weder in eer en waardig heid herstellen van Li-Hung-Chang. (Tel.) Een ververschingstent op een kerkhof! De practische geest der Engelschen om overal voordeel uit te slaan, is onlangs schitterend ge bleken in den raad van het kerspel Battersea. Daar werd namelijk besloten voor de vele bezoe kers van het kerkhof te Battersea, die daar hun geliefde dooden kwamen beweenen, een verver schingstent op te richten, waar hun gelegenheid zou gegeven worden na een korter of langer ver blijf op den schaduwloozen doodenakker, zich zoowel uit- als inwendig te verfrisschen De stijging der vleeschprijzen in Duitsch- land is zóó sterk, dat het verbruik aanmerke lijk is afgenomen. In den Berlijnschen gemeente raad werd de vorige week medegedeeld, dat tegen over het minder verbruik van rund-, schapen- en varkensvleesch, de verkoop van paardenvleesch en ook van hondenvleesch aanmerkelijk is toege nomen. Er werd een commissie benoemd, die moet nagaan welke stappen het gemeentebestuur doen kan om een einde te maken aan een toestand, die zijn oorsprong vindt in de sluiting der gren zen voor buitenlandsch veewat op aandrang der protectionistische agrariërs is geschied. De Vesuvius is, na een korten tijd van ver minderde uitbarsting, weer heviger gaan werken. Tusschen den zuidwestelijken krater en het ob servatorium heeft zich een breede spleet gevormd. Een der posten van het observatorium is ontruimd. De huwelijksvooruitzichten der vrouw. De heer J. Holdt Schooling, de bekende Engelsche statisticus, houdt er van, zijne wetenschap dik wijls op schertsende wijze populair te maken. Zijn laatste inval was de huwelijkskansen der vrouw statistisch te schetsen. En nu kan iedere vrouw zeker zijn den juisten man te vinden, als ze slechts in die groep rondziet, die met de groept correspondeert, waartoe ze statistisch behoort. Ieder jonggezel tusschen 24 en 34 jaar zal blij zijn te vernemen, dat hij vijftigmaal zoo huw baar is als een jongeling onder de 20 en drie maal meer kansen heeft dan een man van bij de 40. Evenzoo kan van acht „jongejuffrouwen" van 25 tot 29 jaar er één zeker op een huwelijk rekenen, terwijl dames van 55 tot 64 jaar 364 mededingsters verslaan moeten, om haar doel te bereiken. De algemeeue opinie, dat weduwen veel eer der voor de tweede maal huwen dan hun maag delijke zusters van gelijken leeftijd, wordt door cijfers bevestigd. Alle weduwen, die hun eigen leeftijd kennen, hebben slechts de juiste klasse van mannen uit te zoeken, die Schooling hun gaarne wil uitduiden, en behalen dan zeker een overwinning op de ongehuwden. In den ouder dom van 65 jaar staat een weduwnaar op de huwelijksmarkt het laagst genoteerd, want 38 van die heeren hebben te zamen pas evenveel kansen als één 34-jarige weduwnaarlieden van dien leeftijd gaan voor de gevaarlijkste harten veroveraars door. Overigens is Schooling, daar hij zelf gehuwd is, zeer onbevangen met zijn oordeel, namelijk „dat het vrouwelijke geslacht veel kostbaren tijd verliest, doordat het zijn energie aan mannen verspilt, die als toekomstige echtgenooten zeer weinig waarde blijken te heb ben." Zink in de voedingsmiddelen. De, geconserveerde levensmiddelen nemen se dert jaren een steeds belangrijker wordende plaats in bij de voeding, zoowel van de huisgezinnen als van de legers. Maar de in bussen verpakte en ook de op andere wijze voor bederf bewaarde voedingsmiddelen kunnen voor de menschelijke organen schadelijk worden. Reeds meermalen is er op gewezen, dat de in bussen verpakte con serven niet zelden stoffen bevatten, die bij een voortdurend opnemen in de spijsverteringsorganen, vergiftig kunneil worden. Men heeft dit voorna melijk van het koper gevreesd, dat in zijn zou ten wordt aangewend om sommige groenten te kleuren en ook van het zink, dat in betrekke lijk groote hoeveelheid ingedroogd ooft b.v. in de Amerikaansche appels wordt gevonden. Een Duitsch professor heeft, om dit voor de praktijk zeer gewichtige vraagstuk op te lossen, een on derzoek ingesteld naar den invloed van het zink op het dierlijk lichaam. Hij vond, dat de vrees voor vergiftiging sterk overdreven was. Het zinkgehalte der groenten was wel groot, maar in den regel vrij onschade lijk. Betreffende de verschillende toevoegsels als zink, salicylzuur, koper en andere, meent de'on derzoeker, dat zij beter kunnen worden wegge laten, wanneer geen dringende redenen tot het gebruik noodzaken. Het moet voortdurend in het oog worden ge houden, dat stoffen, die aan het menschelijk li chaam vreemd zjjn, in buitengewone gevallen van zwakte of hoogen ouderdom schadelijk kun nen worden, zonder ooit nuttig te zjjn. Daarom behoort het salicylzuur niet in het bier, het boor- zuur niet in het vleesch, het zink niet in de appelen en het koper dan alleen in de groenten, wanneer het kan worden bewezen, dat de handel zou lijden als men het niet aanwendde. Nooit zal dan ook een dokter het gebruik van zulke middelen aanraden, hoogstens zal hij ze dulden. De prijs van een kus. Onlangs vervoegde zich bij een politierechter in Londen een jong Iersch dienstmeisje, Violette Vivian heette zij, om een aanklacht in te dienen tegen haar meester en meesteres, den heer en me vrouw Smith, van wie ze een schadevergoeding eischte. Er had namelijk het volgende plaats gehad Den dag te voren, toen mevrouw Smith thuis kwam, trok het geluid van stommen in de keu ken haar aandacht. Zjj giüg er heen en verraste haar man, die de kleine keukenprinses in de armen hield en hartelijk kuste. Tevergeefs trachtte zij zich los te rukken, daar Smith haar blijkbaar goed vasthield. Woedend door dit tooneeltje liep me vrouw Smith op haar dienstbode toe, en diende haar zulk een slag toe in het aangezicht, dat de sporen ervan den anderen dag nog te zien waren. Het meisje verliet direct het huis. In den loop van den dag kwam haar moeder aanbellen en dreigde mevrouw Smith met een aanklacht, daar het meisje tegen haar zin was vastgehouden en dus volstrekt geen mishandeling had verdiend. Eenigszins bevreesd geworden, gaf mevrouw haar toen 60 gulden. Edoch, juffrouw Violette was niet zoo gauw tevreden als haar moe der en meende, dat de 60 gulden voor de mishan deling waren, dtech dat zjj eveneens een schade loosstelling moest ontvangen, niet alleen voor het kussen, maar vooral voor het verlies van haar goeden naam, en wel een van 300 gulden. De quaestie, voor den rechter gebracht, was nu maar, of de gegeven kus 300 gulden waard geweest was. De een meende, dat hij voor een kus onder de gegeven omstandigheden geen penny overhad, de ander evenwel eischte een voorbeeldige straf, waarop een derde zei, dat de eigenliefde van het meisje te veel zou gestreeld worden, als bleek, dat een kus op haar rozeroode lippen zooveel waarde had. De rechter vond evenwel, dat de zonden der beide echtgenooten Smith door de betaalde 60 gulden reeds voldoende waren geboet, de kus in begrepen. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Zondag 25 Sept. v.m. 9 uur, n.m. 2 uur t Zuidscharwoude, 23 Sept. De kermis alhier behoort weer tot het verleden. Zooals alge meen verwacht werd, met het oog op de pas ge vierde kroningsfeestelijkheden, was ze nu juist niet bijzonder druk. Een 10 a 12 tal kramen en tenten plus een draaimolen, het non plus ultra der jeugd, waren opgeslagen om de kermis wer kelijk tot kermis te stempelen. Het neusje van de zalm is op den Maandagavond genoten, in de kolfbaan van den heer A. Kist, waar een gezel schap onder directie van den heer Jungen keurig netjes werkte, tot algemeene tevredenheid van het in grooter getale opgekomen publiek. De trio's, als o. a. „De herbergier uit de groene el", deden denken aan het gevierde „Hart- mans Trio" van weleer, en oogstten een dave rend applaus. Het gezelschap heeft onvermoeid en opgewekt gewerkt, en wist daardoor het publiek in de beste stemming te houden Woensdag was de dag der wedstrijden en behoort als zoodanig niet tot de eigenlijke kermisdagen. Toch vinde de uitslag dier wedstrijden in dit kermisverslag eene 'aats. Aan den kolfwedstrijd bij Kist namen 15 spe lers deel. De prijzen werden behaald door de heeren C. Zomer alhier le pr. met 124 p., T. van Kleeff alhier 2e pr. met 122 p., II. Ton Oud- Karspel 3e pr. met 118 p., Jb. Slotemaker Oud- Karspel Serieprijs met 52 punten. Aan den tegelijkertijd gehouden billardwed- strijd werd door 10 spelers deelgenomen. Win naars werden de heeren P. Kostelijk Tz. alhier le prijs., Jb. Slotemaker Oud-Karspel 2e en 3e pr. Ook de heer de Yries had een billardwedstrijd uitgeschreven. Hieraan namen eveneens 10 spe lers deel. De le en 2e prijs werden behaald door den heer S. Goudsblom alhier, terwijl de 3e prijs ten deel viel aan den heer Jb. Zijpheer te Noordscharwoude. Tot onderwijzer aan de school voor meer uit gebreid lager onderwijs te Den Helder is be noemd de heer K. S. Oosterhout, alhier. Te Noordscharwoude kan men tegen woordig eene soort wetsontduiking waarnemen, die te ergerlijker is, omdat niet alleen de wet wordt ontdoken, maar ook kinderen daarvan het slachtoffer zijn. Daar de wet op den kinderarbeid het werken van kinderen beneden den leeftijd van 12 jaren in de fabriek verbiedt, Iaat de eigenaar van eene fabriek van ingelegde groenten de kin deren thuis voor de fabriek werken. Verscheiden kinderen zijn daarin hun ouders huis bezig met het afhalen van snijboonen, ten dienste van de fabriek van ingelegde groenten. Het is duidelijk, dat het schoolverzuim hierdoor zeer in de hand wordt gewerkt. A1 k m. C t. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL Zondag 25 Sept. geen dienst. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 25 Sept, v.m. 9,30 ds. Habbema. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 25 Sept. geen dienstwegens vaca ture beurt. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 25 Sept. v.m. 9 u. ds. Gemser n.m. geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. (Zuiderkerk.) Zondag 25 Sept. v.m. 9,30 u. n.m. 2,30 u. ds. Bakker. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK. Zondag 25 Sept. vm. 9.30 nm. 2.30 ds. Wessels van Zierikzce. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 25 Sept. v.m. 9.30 ds. Fleischer. Marktberichten. 3CHAGEN, den 22 Sept. 1898. 14 Paarden70 175 1 Veulen 10 Ossen Stieren 30 Geldekoeien (magere) 100 40 Idem (vette) 160 70 Kalf koeien 110 Vaarzen Pinken 18 Nuchtere Kalveren 3 Rammen 100 Schapen (magere) 400 Idem (vette) 300 Overhouders Lammeren 5 Bokken en Geiten 30 Varkens (magere). 5 Vette varkens p. kilogr., 70 Biggen Konijnen Kippen Eenden Duiven 4000 Kipoieren (per 100) 400 Eendeieren 1100 Boter (Kilogram) 200 Kaas 0 40 0 50 De prijzen der magere geldekoeien en kalfkoeien, hielden zich vrij wel staandede handel was minder vlug. Bij een trekkenden handel golden le qualiteit vette koeien 29 ets. per halve kilogram. Tegen statio naire prijzen gingen de vette schapen redelijk van de hand. De belangrijke aanvoer van overhouders, gaf een trekkenden handel. De prijzen der vette varkens zijn gedaald met 2 ets. p. kilogr. ALKMAAR, 23 Sept. 1898. Aangevoerd 556 stapel Kaas, wegende 176155 Kg. Kleine f26, Commissie a f 25,50 Middelbare f 26.— ALKMAAR, 24 Sept. 1898. Aangevoerd Paard f 0—a f 0,— 34 Koeien f 110 a 200; 32 Nuchtere kalveren f 8.— a f 16. Vette Kalveren f a f per kilo f0.a 0. 301 Schapen f 8, a f 20, 0 Lammeren f 0, Vette varkens per kilo fO,— a f0, 127 Magere varkens f 13.a f 17.—252 Biggen f 6.a f 8 11 Bokken f 2.— a f 6. 0 kleine id. f 0.a 10.Boter per halve K.G. f 0.50 a 10.55. Kippen f 0.30 a f 0.90; eenden 0.40 a f 0,80 konijnen f 0.10a f0.70kippeneieren f3.65 a f4.50 eendeneieren f2.90 a 0.kuikens f 0.10 a f 0.80 Aardappelen fl.75 a f 2.25; bieten f6.50af 0.— uien fl.10 a t 0.— Bloemkool f 2,50 a f 8, per 100; wortelen per 100 bos f4,— roode kool f4,— f5,— savooische 15.50 fO,—Koolrapen f4,— Meirapen 10.per 100 bos. Peren f2,50 a f8,—. Appelen f2,— a f4.Pruimen fO.afO,per mandje. Groentemarkt. BROEK OP LANGEDIJK. Van 17—23 Sept. 17 Sept. Wortelen, 4500 bos, f 1,50 a f2,30 per 100 bos. Aardappelen, 0 mnd., f 0,— a per 17"2 kilo. Bos uien (halve bossen) f 0,— a f 0,—. Bloemkool, 43300 st., f 0,40 a f4,75 (per 100 st.) balen nep f0.afO, per 50 kilo. stuks roode kool f3,a 13,75. Geele kool f2.70 a f3.50 Rammenas, per 1000, 19 Sept. Wortelen, 5000 bos, fl,90 a f2,70 per 100 bos. Aardappelen, mnd., fO,— a fO,per 17 J/2 kilo. Bos uien (halve bossen) f 0,a 0,—. Bloemkool, 32600 st., f0,80 a f5,50 (per 100 st.) 0 balen nep f 0,— afO,— per 50 kilo. stuks roode kool f 3.50 a f 4,50. Geele kool f 3.— a f 4,50. 20 Sept. Wortelen, 9000 bos, f 1,30 a f3, per 100 bos. Aardappelen, mnd., f 0,a fO,per 17Y2 kilo. Bos uien (halve bossen) f0,a fO,— Bloemkool, 34200 st., f0,40 a f 7,(per 100 st.) baal nep f 0,— a fO,— per 1772 kilo. stuks roode kool f 3,—a f3,75. Geele kool f3.a f 4.50. Rammenas, per 1000, f0.— 21 Sept. Wortelen, 4800 bos, f 1,80 a f2,80 per 100 bos. Aardappelen, 0 mnd., fO,— a f0,per 1772 kilo. Bos uienfO,—afO, (halve bossen). Bloemkool 26300 st. f 1,— a f 6,50 per 100 stuks, baal nep f0,afO,— per 1772 kilo. stuks roode kool f 3,— a f 3,75. Geele kool f3.a f5. 22 Sept. Wortelen, 2550 bos, f2,30 a f3,30 per 100 bos. Aardappelen, mnd., fO,— a f 0,per 1772 kilo. Bloemkool 28800 st. f 0,35 a f 5,— per 100 stuks. 0 Bos uienfO,afO,— (halve bossen). mnd. zilveruien fO.a fO,baal nep f 0,a fO,p. 1772 kilo. Geele kool 13.a f4.—. Roode kool, f3.— a f4.—. 23 Sept. Wortelen, 7900 bos, f 1,10 a f2,80 per 100 bos. Aardappelen, mnd., f0,a fO,— per 17»/2 kil°- —Bos uien f 0,afO, (halve bossen). Bloemkool 18300 st. f0,80 a f5,— per 100 stuks. baal nep f0,afO, per 17 72 kilo. 0 Zak uien fO,— a 10,- Geele kool f3.25 a 4.—. Roode kool f2.80 a f 3.25 Rammenas, per 1000, fO.— In 't geheel werden aangevoerd: 183500 bl. 33750 bos w. NOORDSCHARWOUDE. Van 19—24 Sept. 1898. Maandagstuks Bloemkool f2.50 a f5.50. Dinsdagstuks Bloemkool f 3.— a f 7.50. Woensdagstuks Bloemkool f3.— a f7.50. Donderdagstuks Bloemkool f 2.50 a f5.50. Vrijdagstuks Bloemkool f2.— a f3.—. Zaterdagstuks Bloemkool f4.— a f6.50. Het aantal wagons groenten verzonden van het station Noordscharwoude met bestemming naar het buitenland, bedroeg deze week 62. In een opstel, van de hand van den heer J. L. T. Groneman, gericht aan de landbouwers en veehouders in Noord-Holland, wordt het nut betoogd van de landbouwschool te Schagenen tot deelneming aan den nieuwen cursus opgewekt. Een uittreksel vinde hier eene plaats. Over de inrichtichting zegt de heer J. L. T. G. het vol gende Het gebouw binnengetreden zijnde, vinden we in den gang aan onze rechterhand de eenvoudige, doch nette kamer van den Directeur, thans versierd met een portret, ten voeten uit, van H. M. de Koningin. In deze kamer worden o. a. ook wel vergaderingen gehouden van de Commissie van Toezicht met den Inspecteur en den Directeur. Daarachter, aan dezelfde zijde van den gang is een lokaal voor leermiddelen. Behalve een luchtpomp, een microskoop, een balans en vele andere toestellen voor natuurkunde, scheikunde en melkonderzoek treft men hier aan bloemen van landbouwgewassen, in de na* tuurlijke kleuren, doch zeer sterk vergroot, vervaar digd van papier-maché of geperst papier alsmede een paard en een koe van dezelfde stof, ongeveer 40 a 50 centimeter hoog. De bloemen en dieren kunnen geheel uit elkander worden genomen, waardoor de leerlingen een deugdelijk beeld krijgen van hunne in wendige samenstelling. Voorts glaswerk voor het on derwijs in scheikunde, geraamten van den kop van een paard, eene koe, een kalf, een schaap en een var ken, alsmede van gewrichten van voor- en achterpoo- ten van een paard. En eindelijk zeer fraaie en duidelijke platen met afbeeldingen van nuttige, door de wet beschermde vogels en andere voor den landbouw belangrijke dier soorten, van landbouwgewassen, van verschillende, vooral slechte standen van het paard, alsook teeke- ningen, in alle bijzonderheden, van de inwendige sa menstelling van het dierlijk lichaam, van centrifuges voor melkontrooming, enz. Op di t lokaal volgt het Laboratorium voor scheikunde, dat wil zeggen de werkplaats voor het scheikundig onderzoek van melk, grondsoorten en andere stoffen. Ilier vindt men ook eene belangrijke verzameling van allerlei steensoorten, de samenstelling aantoonende van verschillende gebergten, wier rotsgevaarten door den invloed van lucht en water langzamerhand verweeren en tot stof vergaan, welk stof door de regens wegge spoeld en door de bergstroomen meegevoerd wordt, om langs onze rivieren en kusten afgezet te worden en daar te doen ontstaan of te onderhouden de uiter waarden en zeepolders, die wij bewonen; of ook om ons de grint toe te voeren, die wij gebruiken, om onze wegen hard te maken. Wederom hierachter is een kleiner vertrek, waarin het skelet of geraamte van een paard geplaatst is, alsook toestellen voor het besproeien van aardappel velden en voor het in den grond spuiten van vloei stoffen tegen schadelijke insecten. Beginnen wjj nu, wederom van den ingang af, onze wandeling aan den linkerkant van den gang, dan tref fen we hier slechts twee lokalen aan. Ze zijn grooter dan de andere; het zijn de ruime schoollokalen, ieder bestemd voor zoowat 25 leerlingen. Het eerste dat wij binnentreden, is vooral ingericht voor zoodanig onderwijs, waarbij natuur- en scheikun dige proeven te pas komen en ten behoeve waar van het voorzien is van een toonbank met waterlei ding en een inrichting voor kookgas. Het tweede schoollokaal is vooral bestemd voor de lessen in andere vakken. In eene kast vindt men daar nog eenige natuurkundige toestellen, waaronder er een is, op zeer vergroote schaal, ter verklaring van de inrichting van het oog, en een verkleind model eener stoommachine, waardoor inrichting en werking daarvan duidelijk worden gemaakt. Voorts eene verzameling hoefijzers voor goede en gebrekkige paardenhoeven, alsook voor scherp-beslag. En eindelijk een kast met tal van fleschjes, bevat- tende allerlei graansoorten, fijne zaden en peulvruch- ten, benevens verschillende soorten van kunstmeststof fen, en de steensoorten, waaruit zü vervaardigd wor den. Na op deze manier een kijkje in het gebouw te hebben genomen, begeven wij ons naar buiten, in den onmiddellijk daaraan grenzenden proeftuin. Het spreekt vanzelf, dat liier in den winter niet veel te zien en te leeren valt, maar des zomers zal men zich een be zoek eraan niet beklagen. In dezen proeftuin ziet men allerhande soorten, be kende en minder bekende, van gras en klaver, vroege en late aardappelen, granen, peulvruchten, fijne zaden, vlas, kool, knolgewaseen, wortelen, uien, alsmede plan ten, voor groenbemesting geschikt, zooals gewone wikken, zandwikken, blauwe, witte en gele lupinen. Uit het vorenstaande blijkt genoegzaam, dat er in en bij het gebouw der school heel wat belangrijks te zien is, niet alleen voor de leerlingen, die deze zaken, bij het onderwijs dat zij ontvangen, niet kunnen ont beren, maar ook voor ouderen van dagen, die in het landbouwbedrijf hun brood moeten zoeken en voor wie het een of ander altoos wat te leeren geeft. In den winter van 1897 op 1898 waren in de eerste of laagste klasse 11 leerlingen, waarvan bij het over gangsexamen 10 tot de tweede of hoogste klasse be vorderd werden. In die hoogste klasse zaten 10 leer lingen, die bjj het eind-examen allen slaagden en een diploma ontvingen, waaruit blijkt dat zij de lessen met goed gevolg hebben bijgewoond. Van deze werd al heel spoedig een geplaatst aan eene soortgelijke in richting te Beverwijk. De ouderdom der leerlingen was van 16 tot 25 jaar; van de meesten boven de 19. Zij kwamen uit Baars- dorpermeer, Barsingerhorn, Beemster, Beverwijk, Eeni- genburg, het Koegras gemeente Helder, Moerbeek on der Oude Niedorp, Petten, Schagen,Tessel,Waardpolder, Wieringerwaard, Wognum en de Zjjpe. De nieuwe cursus 1898 - '99 wordt geopend den eersten Maandag in October, dus den 3den dier maand. Dan kunnen alzoo ook de nieuwe leerlingen, minstens 16 jaar oud, worden toegelaten, die bij een op 30 Sep tember af te leggen examen aan de h iervoor gestelde eischen hebben voldaan. Deze eischen worden door directeur en leeraren vooorloopig niet hoog gesteld, omdat in de meeste dorpen nog weinig gelegenheid

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 3