Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N". 40. Zondag 2 October 1898. 7e Jaargang. BERICHT Nieuwstijdingen. NIEUWE® LAIGEIIJKIB mimi Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oudkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 50 ct., franco p. post 6 O ct. UITGEVER: J. H. KEIZER. BUREEL: noordscharwoude. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels 30 ct., elke regel meer 5 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. Bij dit nummer bclioort een bijvoegsel. Onze lezers vinden op de 4e pag. de DIENSTREGELING der H.IJ.S, (traject Amsterdam-Den Helder en Alk maar-Hoorn) vermeld, zooals zij bij den aanvang van den winterdienst op heden is vastgesteld. Met het oog op de groote wijziging die in den treinenloop is aangebracht, achten wij deze opname voor onze le zers noodzakelijk. Red. Jl. Donderdagavond had in De Hengstman" te Heer Hugowaard de 2de vergadering plaats van de aldaar gestichte Handels- en Land- bouwvereeniging, onder leiding van den heer S. Brugman, die de vergadering opende met den wensch dat de besprekingen zouden mogen leiden tot het vestigen van eene vereeniging, waarna spr. aan hen, die de vorige vergadering niet had den kunnen bjjwonen, in korte trekken mede deelde hetgeen den vorigen keer was behandeld. Daarna stelde de voorz. voor het ontwerpstatu ten artikelsgewjjze te behandelen en deelde de vergadering mede, dat de voorloopige commissie had gemeend aan de eventueel te stichten ver eeniging den naam van „Nieuw Leven" te moe ten geven, met welken de vergadering zich even eens kon vereenigen. De artikelen 1 en 2 werden zonder discussie aangenomen. De bespreking van art. 3 leidde tot de vraag of het niet wenscheljjk was, met het oog op de kosten, de aanvrage om de koninklijke goedkeu ring liever nog een jaar uittestellen, welk voor stel, geopperd door den heer Meereboer, bij en kelen ondersteuning vond. De heer Van der Goes is echter van meening, daar de kosten zeer gering zijn, en ook om willekeurige handelingen te voorkomen, de aan vrage niet uit te stellen. Tot directe aanvraag wordt tenslotte besloten en art. 3 aangenomen. De 3e allinea van art. 4, luidende „Het (Bestuur) benoemt alle beambten en het dienstpersoneel van de vereeniging en het ont slaat henwanneer zulks noodig blijktmaakt nog al een onderwerp van discussie uit. Het woordje „ontslaan" is nogal kras uitgedrukt vol gens veler meening en bovendien een kwestie van ingrijpenden aard. Daarom zou de heer Wonder willen voorstellen dat over het ontslaan van be ambten de vergadering besloot en niet het be stuur. Tenslotte is men toch doordrongen van het nut van deze bepaling, daar, zooals de heer Van der Goes zegt: „Strenge discipline een goede organisatie waarborgt." Ook dit art. wordt on veranderd aangenomen. Daarna volgt de aanneming van de artikelen 5 en 6. Met art. 7 vereenigt de vergadering zich in zooverre, dat het de Commissie, tot het nazien der rekening, door het bestuur wenscht gekozen te zien en niet zooals heden de Commissie voor stelt 3 leden dier commissie door de vergadering en 2 leden door het bestuur te kiezen. In dien geest gewijzigd, volgt aanneming van dit artikel alsmede van art. 8, 9, 10, 11 en 12, waarna, na aanbieding en bloc van de Statuten, deze wor den aangenomen. Hierna komt in behandeling het Huishoude lijk reglement. De artikelen 1 en 2 maken geen onderwerp van bespreking uit. Over art. 3 wordt lang en breed gediscussieerd, d. w. z. over de eerste allinea, houdende de be paling: De leden verplichten zich hunne produc ten als: Zomeraardappelen, wortelen, bos uien, bloemkool, boomvruchten enz. te laten af slaan aan het Station Noordscharwoude. Er wer den dan ook wel degelijk bezwaren geopperd die algemeen werden erkend. In de eerste plaats wordt voorgesteld bloem kool en uien uittelaten. Ook met betrekking tot boomvruchten is verplichte veiling aan het Sta tion ondenkbaar. Evenwel wordt door den voorzitter en den Heer van der Goes, en bij velen uit de vergade ring die verplichting als noodzakelijk beschouwd. De voorzitter wil van geen schipperen en plooien weten, waar enkelen voorstellen te handelen naar omstandigheden. En met betrekking tot de minder hooge prijzen die misschien somtijds aan den afslag worden gegeven, en waarschjjnljjk een enkele maal het gevolg van verplichte vei ling zijn, daar doet de voorz. opmerken, dat hjj die altijd alles tot de laatste cent wil hebben, zeer zeker niet medewerkt in dienst van de ge meenschap. De Heer Van der Goes is van mee ning dat verplichte veiling voor den bloei van de markt evenzeer noodzakelijk is. De besprekin gen, in verschillende richtingen geleid, lokken ook de vraag uit, of men verplicht is, door het aanvaarden van het lidmaatschap dezer vereeni ging voor dat der Landbouw en Handelsvereeni- ging te Broek op Langedjjk te bedanken? Ook deze vraag wordt niet eenstemmig beantwoord. Over den verkoop per gewicht en per 100 is men het spoedig eens. Maar de verplichte veiling zal volgens sommigen den verbouw van bloemkool tegen houden. De heer van der Goes raadt juist iedereen aan dat product te verbouwen en aan de veiling te brengen. Op de plaats waar aangevoerd wordt, komen koopers en dat moet men in de hand zien te werken. En zou men bang zijn dat de eerste jaren minder goede kwaliteit zou worden geteeld. Ook voor inferieure kwaliteit is raad! Wanneer men zich dan in contact stelt met inmakerjjen dan komt men ook van die kooien wel af. In de Streek, bij het station Boven karspel, is een in- makerjj die 'sjaarlijks meer dan 2000 fusten bloemkool bloemkool die niet geschikt is voor verzending naar Duitschland of den buitenland- schen handel inmaakt; en voor die kool wordt nog f0,60 A fl,soms meer bedongen. Voor de inmakerij, zegt de heer van der Goes, wordt zelfs een bloemkool, ik zou bijna zeggen als een tak kenbos, nog gekocht. De Heer Brugman twijfelt er niet aan of de bloemkool zal hier wel goed zjjn. Spr. heeft op de 150 stuks slechts 3 uitschotten. De Heer van der Goes ziet hierin een reden te meer om, zooals hij daar juist aanbeval, bloem kool te verbouwen, maar dan ook aan de vei ling te laten afslaan. Onwillekeurig, dat door de verschillende be sprekingen en de daaruit voortvloeiende opmer kingen en beschouwingen het eigenlijke punt verplichte veiling uit het oog is verloren, en de voorzitter, dit punt dan ook genoeg besproken achtende, zou door zitten en opstaan willen be slist zien, of verplichte veiling al of niet zal worden doorgevoerd. De Heer Wonder zou verplichte veiling voor- loopig willen handhaven, en mocht in de toe komst blijken, dat het besluit niet kan worden gehandhaafd, dat dan het bestuur die verplich ting weer opheffe. De voorz. stelt nu voor het artikel aan te ne men, zooals het thans luidt met toevoeging der woorden, wanneer het blijkt dat het niet opgaat: „Het Bestuur is bevoegd, dispensatie te verlee- nen, wanneer dat noodig mocht zjjn." De Heer Wonder wenscht den teugel wat vrijer te hebben. Een vereeniging die pas bestaat, kan zich direct niet zoo streng aan zoo'n bepaling houden. Eindelijk wordt artikel 3, met bedoelde toe voeging aangenomen. Art. 4 houdende bepaling, per gewicht en per 100 stuks te verkoopen, lokt geen bespreking uit. Art. 5, dat een lid, bij niet nakoming zijner verplichtingen tegenover de vereeniging met eene geldboete van fl tot f 10 straft, gaat er weer niet zoo gemakkelijk door. De Heer Yan Kleeff vraagt, of men z'n pro ducten niet rechtstreeks naar het buitenland mag verzenden De Heer Van der Goes merkt op dat men dan optreedt als koopman en bouwt men daarbjj bo vendien, welnu, dan brengt men z'n producten evengoed aan de veiling en koopt ze van zich zelf, wordt er meer geboden door anderen dan ze den teelder zelf waard zijn, dan zal men z'n producten wel laten schieten. De boeten van f 1,- tot f 10,vinden som migen te laag, tengevolge waarvan art. 5 wordt 'aangenomen nadat de boeten zjjn gebracht op f5, tot f 10,—. Voorts worden de artikelen 7 tot en met 14 ongewjjzigd aangenomen. In art. 15 wordt de bepaling dat de helft van het aantal leden de bevoegdheid heeft vergaderin gen te beleggen en besluiten te nemen, veran derd door ll3. Over het laatste art. wenscht niemand het woord en wordt het Iluishoudeljjk reglement in zjjn geheel aangenomen en de Handels- en Land- bouwvereeniging „Nieuw Leven" met een leden tal van ongeveer 40 personen geconstrueerd. De heer Brugman feliciteert de vergadering met dit heucheljjk feit en hoopt dat de veree niging bloei zal brengen aan den landbouw en den handel; aan het noordeinde van de Heer Hugo waard. Na drukke stemming worden tot Bestuursle den gekozen de II. II. S. Brugman voorzitter; P. Wonder SecretarisJb. Groothuizen, penning meester; F. v. d. Goes, N. Pool, C. Trompetter, J. de Boer, J. Brugman en P. Meereboer. Op voorstel van den heer Wonder wordt de heer F. v. d. Goes teveus als eerelid der ver eeniging benoemd, die daarvoor de vergadering zeer erkenteljjk is en hoopt nog langen tijd aan den bloei en de welvaart van den landbouw in zjjne omgeving; voor de belangen der vereeni ging in het bizonder te mogen arbeiden. Hierna wordt op voorstel van den heer Van der Goes besloten een adra^fcden gemeente raad van Heer Hugowaard^PPhiordscharwoude te richten met verzoek tot bestrating en verbe tering van den weg, die leidt van den hoofdweg naar het stationsgebouw te Noordscharwoude. Na eenige bespreking wordt tevens besloten dat het bestuur een onderzoek zal instellen naar de kabel- en tochtslooten, ter verkrijging van een betere doorvaart voor het vervoer van land bouwproducten per vaartuig. Daarop wordt door den heer Van der Goes medegedeeld dat de schrijver der „Streeker brie ven" in de „Nieuwe Langedjjker Courant," in zjjn vorigen brief het heeft laten voorkomen alsof hjj (v. d. G.) een weinig heeft overdreven toen hjj sprak over de bemesting in „De Streek" en mededeelde dat de vereeniging „Akkerbouw" destijds „ook niet veel om het ljjf had". De heer Van der Goes houdt zjjne bewering staande. Met betrekking tot bemesting kan hjj mede- deelen dat, hoewel f7 per snees misschien niet als een algemeene maatregel kan worden be schouwd, en er wellicht gemiddeld f5.per snees moet worden gerekend de uitkomst bjj den Heer C. Baas te Grootebroek schitterend was bjj eene bemesting van f7.— per snees, daar deze f 35.— per snees opbrengst van zjjn land genoot. En met betrekking tot het vervoer van aard appelen door „Akkerbouw", welke thans nog veilig op 30.000 '/2 HL. kan worden geschat, zou hjj het cijfer van „De Tuinbouw" er wel bjj willen vergeljjken. „Dan ziet men direct dat ik niet heb overdreven," zegt de Heer Van der Goes. Hierna wordt door den voorz. het Ingezonden stuk van den Heer C. Nobel, Landbouwleeraar te Schagen, voorgelezen, hetwelk, gericht aan de aardappelenverbouwers, voor hen vele nuttige wenken bevat ten opzichte dezer cultuur. Daarna wordt de vergadering met een woord van dank aan de aanwezigen voor hunne betoonde belangstelling door den voorz. gesloten. Zie ons nr. van Zondag 18 Sept. jl. Een jong avonturier. Op het politiebureau te Groningen is "Woens dag en in de daarop volgende nacht onderdak verleend aan een 10-jarigen bengel die voor de toekomst wat belooft. De jonge held van dit ver haal heet Jacob van Putten en woont te Am sterdam. Daar heeft hij in het oudorljjke huis een horloge en een jas alsmede een portemonnaie met wat klein geld „gemoerd," de jas en het horloge voor vjjf gulden beleend, voor 10 cent worst en wittebrood en eene blouse voor 60 cent gekocht en zich vervolgens naar de aanlegplaats van de stoomboot, die van Amsterdam over Lem mer naar Groningen vaart, begeven. Door voor te geven, dat hjj in Groningen verwacht werd door eene tante, verkocht men hem een reisbiljet naar Groningen en zoo kwam hjj hier Woensdag morgen aan. Daar er geen tante was, om het ventje af te halen, stelde de directeur der Lemmer boot de politie in kennis met het avontuur van den knaap. De politie stelde zich daarop telegrafisch in verbinding met de Amsterdamsche politie en nu bleek al spoedig, dat de vader de opsporing van het verloren zoontje vroeg. Ondervraagd zjjnde, bekende de kleine Jacob daarop wat hjj gedaan had en waarom hij het gedaan had: hjj wou wat van de wereld zien en zjjn keus was op Groningen gevallen. Nu, veel heeft hjj van onze stad niet gezien en bjj dat zeer weiniga zal liet voorloopig wel bljjven, want hjj is op transport naar Amsterdam gegaan. („N. Gr. Ct.") Een geheimzinnige geschiedenis. Dezer dagen is door iemand te Groningen een zwart lederen portefeuille verloren, waarin de som van f 3280. Dit geld is op zonderlinge wjjze weer terecht gekomen. Het „N. v. h. Noorden", waarin de verliezer eene annonce tot terugbeko- ming van het verlorene had geplaatst, deelt daar omtrent o. a. 't volgende mede: „Toen we Zaterdag-ochtend onze groote brie venbus, waarin brieven, couranten enz. openden, vonden we onder de vele brieven er één, zeer dik, waarop geplakt de advertentie, uit ons blad geknipt, zonder verder adres. Eerst dachten we aan een mop, maar neen, toen het couvert geopend was rolde er uit drieduizend tweehonderd-tachtig gulden in bank papier, zonder een letter schrift er bjj of eenige andere aanduiding. De zwarte portefeuille was er niet bjj. 't Geval is zeer merkwaardig en geeft aanlei ding tot het opbouwen van een heel verhaal. Zeker moet de toezender wel ernstige redenen ge had hebben, om ons zoo'n belangrijke som op deze zeer weinig secure manier te doen toeko men. We laten het maken van onderstellingen aan onze lezers over. Het geld is natuurljjk af gedragen aan den eigenaar. Het plan moet reeds nu bij H. M. de Koningin vaststaan H. M. gaf het zelf aan eenige autoriteiten in de laaiste dagen te ken nen om in het volgend jaar weer een reis door het land te maken en alle provincies op nieuw te bezoeken. Andere bladen weer spreken dit bericht tegen. - Bjj het bezoek, dat H. M. de Koningin bracht aan het admiraalschip van het eskader bjj den Moerdijk, het pantserdekschip „Zee land", nam Hare Majesteit, toen zij van het be nedenschip op het dek teruggekeerd was, plaats op een ijzeren bolder op de campagne. De schout- bjj-nacht Engelbrecht bood Hare Majesteit on middellijk aan, stoelen te laten komen, doch de Koningin antwoordde vriendelijk: „Neen, neen, ik zit hier goed." Men meldt, dat thans de commandant van Hr. Ms. „Zeeland" namens officieren en sche pelingen toestemming gevraagd heeft om op dien bolder een gedenkplaat te mogen plaatsen en hom, in afwijking van de vastgestelde" bruine kleur, voortaan oranje te schilderen. 't Is de „N. R. Ct.", die dit nog al krasse plannetje meedeelt. Opening der tramlijn Alkmaar—Hoorn. Donderdagmiddag arriveerde aan het station te Alkmaar omstreeks 12 uur 15 min. de trein van uit Hoorn tor inspectie der ljjn. De trein bestond behalve uit locomotief en bagagewagen uit drie salonrjjtuigen, waarin zich bevonden de leden van den Raad van Toezicht en die van den Raad van Adminstratie benevens de Wet houders van Alkmaar en eenige burgemeesters van aan de ljjn gelegen dorpen. Na een oponthoud van 10 minuten vertrok de trein naar Zandvoort. Een muziekkorpSjdat volgens vroeger berichten,

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 1