Brieven, uit „d$ Streek." Plaatselijk Nieuws. In verschillende bladen leest men een waar schuwing van den hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage tegen valsche kwartjes waarop.... het randschrift ontbreekt! Al heel mal! Ieder weet toch dat kwartjes geen randschrift hebben maar een zg. kartelrand. Het Nationaal Huldeblijk. Eenige weken geleden hebben wij melding gemaakt van de aanbieding van het Nationaal Huldeblijk aan H. M. de Koningin-Moeder en van de toespraken, daarbij gehouden. Van het daarbij gevoegde album geven wij heden een korte schets: Het album is gebonden in donkerrood Russisch juchtleder, van binnen met wit moiré zijden schut bladen. Op het plat is een uit de hand gedreven zilveren wapen van H. M. aangebracht, bene vens vier groote zilveren hoeken en twee zilve ren sloten. Het geheel is geplaatst op een ge- beeldhouwden eikenhouten standaard met wit zij den kleedje, alles uitgevoerd naar de plannen en teekeningen van Gebrs. Grevenstuk. Op het eerste blad prijkt het wapen van H.M. de Koningin-Moeder, in goud en kleuren gotee- kend. Daarna vogt het titelblad met de opdracht, waarvan de tekst luidt: Aan Hare Majesteit EMMA K o n i n g i n-w eduwe, Regentes van het Koninkrijk. Het dankbare Nederlandsche volk. 31 Augustus 1898. Deze opdracht met rijk versierde letters ge schreven, is omgeven door een artistiek geteekend randwerk van zacht getinte ornamenten, waarin zijn aangebracht de Kroon-insignes, de Neder landsche ridderorden, het Nederlandsche wapen, de wapens der provinciën, van Batavia en Suri name on zinnebeelden Tan handel, landbouw, nijverheid, vervoer, wetenschap en kunst. De naam van H. M. versierd met bloemen, volgens eene opgave van prof. Oudemans: Edelweiss: het zinnebeeld van oubevlekten adel; Madeliefjes: het zinnebeeld van beminneljjken eenvoud Myrthe: het zinnebeeld van alles omvattende liefde Asterhet zinnebeeld van nimmer falende trou w. Derde blad: Gedicht van prof. Nicolaas Beets: Duld, Koninklijke Vrouw, dat Nederland U huldigt Met blijk van liefde en dank en eerbied diep en groot! Het is aan U 't behoud van 't Hoog Geslacht verschuldigd, Dat uit te sterven dreigde en opbloeide uit uw schoot. TJ zegent uit zijn graf de Koning, wien Ge een zegen Des Hemels zijt geweest op 't afgaand levenspad; U zegent van Haar Troon, aan Uwe hand bestegen, De dochter, die in U de vroedste Moeder had U zegent van rondom, uit hooge en lage woning, Een volk dat één van zin Uw rijksstaf heeft gekust, Met eerbied voor de Weeuw van zijn beminden Koning, Verzekerd van Uw hart en op Uw deugd gerust. U zeeg'ne van omhoog de God, dien we U zien eeren, Met wat gelukkigst maakt en opheft boven 't stof Hij was Uw Sterkte en Licht bij zorgen en regeeren, Zijn Vrede blijve Uw deel, met aller braven lof! Dit blad, met kloeke, duidelijke Elzevier-letter geschreven, draagt als eenige versiering een Oranjetak en is door prof. Beets eigenhandig on derteekend. Trein-ongeluk. Door verkeerden wisselststand stootte den 7de de sneltrein, die 's avonds te 7.58 te Schagen aan komt, in de nabijheid van het station aldaar op een paar zandwagens, tengevolge waarvan de buffers van de locomotief braken en deze zelve in het ongereede werd gebracht. Met hevige schok ken stond de trein eindelijk stil, gelukkig zonder dat een der inzittenden eenig letsel had bekomen. De zandwagens stoven honderden meters ver over de lijn en werden teruggebracht door een ijlings ontboden locomatief uit den Helder, die den trein na ongeveer een uur vertraging verder bracht. Rupsenplaag. Het berichtje over den last, dien de boeren van de Betuwe van de rupsen hadden, geeft aan eene lezeres aanleiding hun te zeggen, dat zjj zich 's zomers veel tijd en geld kunnen besparen, in dien zij 's winters, ook als 't niet sneeuwt, aan de vogels eten geven en, vooral bij droogte, wa terbakken om te drinken neerzetten. Zij heeft 't bij ondervinding in haren tuin ge had. Den geheelen winter zette zij schotels met water neer, en brood daarnaast. Zij had geen last van rupsen of ander gedierte, en een ieder was verbaasd over don mooien plantengroei en de rozen. Ook de beide morellenboomen werden gespaard, door de vogels. Indien in kersenboomgaarden schotels met water werden neergezet, zouden de vogels ook niet aan de vruchten pikken. Juist als er geen sneeuw is 's winters, moeten de vogels van water worden voorzienanders sterven zij van dorst. (N. v. d. D.) Toch maar gegaan Ten bewijze hoe moeilijk het dikwijls is om met Indische Vorsten om te springen, deelt de schrijver der Indische brieven, in het „N. v. d. D." het volgende mede, dat dezer dagen met een dier heeren gebeurde. De sultan van Pontianak had zijn verlangen te kennen gegeven ons oorlogschip „De Ruyter" te zien. Den commandant van dien oorlogsbodem werd daarvan officieel kennis gegeten en alles tot de ontvangst van den Sultan in gereedheid gebracht. Toen Zijne Hoogheid die door den Resident van Batavia begeleid zou worden op 't punt stond in zjjn rijtuig te stappen tot den voorgenomen tocht, vroeg de Sultan den Resident of er, hem ter eere, geen saluutschoten gelost zou den worden. „Neen", zei de resident, „dat eerbewijs komt u niet toe." „Dan ga ik niet'', antwoordde de Sultan en maakte zich gereed zijn huis weer binnen te stappen. Maar onze resident, ook niet mis en van oordeel dat men dergelijke heeren flink moet aanpakken, zei: „Mjjnheer de Sultan, als u niet gaat, zal ik onmiddellijk den Grooten Heer, den Gouverneur- Generaal, die macht heeft over al deze landen, ken nis geven, dat u den heer commandant van de „De Ruyter" beleedigd hebt, door hem belet te vragen en hem daarna voor niets te laten wachten." De Sultan krabde zich eens achter hot oor, be dacht zich een oogenblik en zei toen, dat hjj toch maar gaan zou. Hij wist wel, dat er inet den Groo ten Heer niet te spelen viel, en koos eieren voor zijn geld. Op de marinebegrooting zijn voor nieuwen aanbouw gerekend 42 ton, waarvan 3 millioen voor de voltooiing van drie pantserdekschepen 11 ton voor voortzetting van den bouw van het nieuwe pantserschip, aan te vangen in het najaar 1898, en 1 ton als eerste termijn voor den bouw van een tweede schip van hetzelfde type, dat aan de particuliere industrie zal worden opgedra gen en in 1902 gereed moet zijn. De vraag van waar al de pauweveeren ko men, die dit jaar op de kermissen enz. zulk een gevaarlijke rol speelden, is opgelost: zij zjjn uit China geïmporteerd. Toch plaatsvervanging? Notaris Coolen te Helvoirt deelt mede, dat de statuten der Militie-Vereeniging Koninklijk zijn goedgekeurd. L. 29 Sept. 6 Oct. Waar ik in een mijner vo rige brieven meende te moeten wijzen opeen paar onjuiste beweringen, door den Heer F. v. d. Goes te Heer Hugowaard geuit, geschiedde zulks geenszins om ZEd. in zijne plannen te dwarsboomen. Integendeel, want ik juich het streven van den Heer V. d. Goes ten zeerste toe, doch ik ben tevens van oordeel, dat de mededeeling van juiste feiten, eerder en beter tot het doel zullen leiden, dan door uitzonde ringen als regel te vermelden. Ja ook mij zijn, als practisch tuinbouwer, wel een paar derge lijke uitzonderingen bekend, doch dat eene be mesting van f280 per H.A. of ongeveer f7 per snees regel zou zijn, zulks is ten eenen- male onjuist. Eene bemesting van 3 schuiten per 100 roeden of omstreeks 18 per H.A. wordt als eene flinke bemesting aangemerkt, die slechts zelden wordt overschreden en die eene uitgaaf vordert van f 180. Bovendien wordt eene dergelijke bemesting met koe of paardenmest dikwijls afgewisseld door eene met bagger, die weder eene kleinere uitgaaf vereischt. De bewering omtrent de meerdere of mindere belangrijkheid van de ver zending van de vereeniging Akkerbouw zal ik verder onbesproken laten. De Heer Van der Goes meent dat eene verzending van 40,000 met 30.000, ll'2 HL. weinig om 't lijf had, och 't is mij wel en het doet trouwens ook weinig ter zake. Moge de pogingen van den Heer Van der Goes met goeden uitslag worden bekroond en Nederland eenmaal met recht Europa's groententuin worden genoemd. Doch laat ik tot mijne gewone wekelijksche taak terugkeeren en u één en ander mededeelen omtrent den groenten- en vruchtenhandel in de Streek. De aanvoer van bloemkool was vrij bedui dend en beliep omstreeks 180.000 stuks. De kwaliteit is sedert een paar weken veel ver beterd en de prijs zeer bevredigend. In het laatst der vorige week varieerde de prijs van f5 tot f7,50, terwijl Maandag eene belang rijke verhooging intrad, waardoor de beste partijen met f 10 tot f 11,75 betaald werden. Dinsdag was f 11 de hoogste prijs en Woens dag f 10. Hedenmorgen daarentegen kon slechts één enkel partijtje f7,75 bedingen en wisselde de prijs overigens van f5 tot f7 af. Ook sluitkool, vooral witte, werd tegen flinke prijzen van de hand gedaan. Van f 3,50 k f4.50 per 112 stuks rees de prijs tot f4,50 a f7,50, terwijl daarna ook weer eene daling intrad tot f 4 a f 5,50. Het aanbod was, vooral Zaterdag, Dinsdag en Woensdag vrij belangrijk, n.l. omstreeks 30000 per dag. De uienhandel vertoont groo- tere levendigheid dan tot nu toe het geval was. Men kon er sinds enkele weken geregeld op rekenen fl fl,05 per HL. te bedingen, totdat dagelijks eene kleine verhooging intrad, waardoor thans op de markt f 1,35 a fl,40, en uit de hand zelfs reeds f 1,50 kan worden bedongen. Kleine uien wordt thans eveneens tegen iets hoogeren prijs, nl. f 1,30 a f 1,35 van de hand gedaan. In blauwe aardappelen nog steeds weinig liefhebberij. Alleen de puikste partijtjes wor den met f 1,25 betaald, terwijl de mindere kwa liteiten alleen tegen f 1,10 tot f 1,15 koopers vinden. Slaboonen zijn reeds tot 35 cen£ per 1000 stuks gerezen en worden tegen dien prijs gaarne gekocht. Waar bijna alle tuinbouwpro ducten tegen hoogere prijzen werden verhan deld, bleven ook de appelen en peren niet achter. Brabantsche Bellefleurs en Dubbele zure Reinetten werden heden te Broekerhaven met f3,80 en f 4 per Va HL. betaald. Fijne tafelperen staan nog niet zoo hoog als voor een paar weken, doch voor Beurré Clairgeau en Williams Duchess werd toch weder f8,20 per \l2 HL. besteed. Maagdenperen werden ver handeld tegen f5 per mand. Doorééngenomen gaven de prijzen dus reden tot groote tevredenheid. Opmerkelijk is 'tdat voor de reuzenbloem- kool uit de banne Bovenkarspel evenals ver leden jaar weder de hoogste prijzen worden besteed. Do grond schijnt zich daar, waar voorheen de bloemkool teelt vrijwel onbekend was, voor deze cultuur bijzonder goed te lee- nen. Waar de bouwers uit Bovenkarspel in den regel fl h fl,50 per 112 stuks meer ma ken, kan het niet uitblijven, of de teelt van reuzenbloemkool zal in die gemeente weldra meer beoefenaren tellen. K. Buitenland. De zaak-Dreyfus. Met de overdraging van requisitor en de con- clusiën van den procureur-generaal bij het Hof van Cassatie, Manau, aan den heer Loew, den president van dat Hof, is de zaak Dreyfus be slist onttrokken aan de macht en den invloed der regeeringen, is de herzieningsquaestie van het terrein der politiek onherroepelijk overgebracht op het terrein der justitie wat een groote ge ruststelling is voor allen, die naar openbaarheid, licht, rechtvaardigheid en waarheid in deze zaak gestreefd hebben en telkens weder hun ideaal bedreigd zagen door samenspanningen van hen, die persoonljjk belang hadden bij het voortbestaan van logen en duisternis. Nu is dus de crimineele kamer van het Hof van Cassatie geroepeu om te oordeelen over de aanvraag zau mevrouw Lucie Dreyfus tot her ziening van het proces van 1894, en nu is in trekking van het bevel, door Sarrien in zijn kwa liteit van minister van justitie aan den procureur- generaal gegeven onmogelijk, terwijl voordat het requisiteur van den procureur-generaal ter griffie gedeponeerd was, de titularis van justitie even zeer het recht had het verzoek in te trekken, als het tot zijn competentie behoorde het tot den procureur-generaal te richten. Feitelijk is van dit recht nimmer gebruik ge bruik gemaakt door een minister van justitie en in het onderhavige geval was het meer dan on waarschijnlijk, dat Sarrien de uitvoering van zjjn verzoek op het laatste oogenblik zou tegenhouden. Kan de groot-zegelbewaarder het verzoek om re visie nu niet meer terugnemen, wel kan hij, ia- dien hij dit noodig en nuttig oordeelt, tot onder steuning van zijn verzoek nieuwe feiten relevee- ren, geschikt om de gegrondheid ervan te be vestigen. Sinds gistermiddag heeft dus de president van het Hof van Cassatie Loew, het dossier in onder zoek en elk oogenblik kan de benoeming van een rapporteur worden tegemoet-gezien. Men zou zoo zeggen, dat bet nu de plicht is van de voor standers zoowel als van de tegenstanders der re visie, om in rustige afwachting van de verdere formaliteiten van het Hof van Cassatie, zich te onthouden van alle manifestatiën, en de strijders voor licht en waarheid in deze duistere zaak, zou men in de allereerste plaats willen vermanen tot kalmte en bezadigdheid, omdat de belangen van den veroordeelde op het Duivelseiland en die van zijn familie, er beter door worden ge diend, dan door betoogingen op straat en in ver gaderzalen Door de „Matin" wordt uit de traditioneele „goede bron" gemeld, dat het requisitoir van den procureur-generaal bij het Hof van Cassatie be sluit tot ontvankelijk verklaring van de aanvraag tot herziening van mevrouw Dreyfus: de heer Manau acht het niet mogelijk, dat het Hof zich tegen de revisie zal verklarenhet proces-verbaal van de bekentenis van luitenant-kolonel Henry beschouwt hij als het voor de herziening dooi de wet vereischte „nieuwe feit." De voorstanders der herziening houden er zich van overtuigd, dat het Hof zich één van meening zal verklaren met den procureur-generaal, en meenen, dat, zoo on verhoopt de revisie mocht worden verworpen, on verwijld zou worden besloten tot annuleering van het vonnis, niet op grond van de onwettige han delingen van den vroogeren minister van oorlog, Mercier, doch in verband met het feit dat Dreyfus niet meer gelden kan als de schrijver van het borderel Manau zelf zal zjju conclusiën verdedigen, en bij betoogde, dat in zeven van de twintig her zieningsprocessen, zijn conclusiën door het Hof verworpen waren, doch, dat hij in de zaak-Drey fus zjjn conclusiën verdedigen zou, omdat het woord van den procureur-generaal vrjj is en hjj van deze vrjjheid gebruik wil maken. Donderdag tegen den middag is de president klaar gekomen, en toen heeft hjj Mr. Bard be noemd tot rapporteur voor het herzienings proces. De heer Bard, een der jongere leden van het Hof van Cassatie, heeft een schitterende rechter- ljjke loopbaan achter den rug, en maakt sedert 1892 deel uit van het Hof. Het feit, dat h ij ook rapporteur is geweest in de hooger beroepen van kolonel Picquart tegen de vonnissen van de Ka mer van inbeschuldigingstelling in de zaken- Esterhazy en Du Paty de Clam, is misschien een toevallig iets, maar het geeft ook reden tot het vermoeden, dat het in de bedoeling van presi dent Loew ligt, de geheele zaak-Dreyfus met al wat daaraan vast zit, te onderzoeken. Nu „geen enkele macht het recht meer in zjjn loop kan stuiten", zooals de grjjze Manau het uitdrukte, draait alles om de uiterstbelangrjjke vraag, welk gebruik het Hof van Cassatie van zjjn bevoegdheid zal maken. Art. 445 van het wet boek van strafvordening geeft aan liet Hof de macht, om zelfs alle rechterljjke colleges, civiele of militaire, ter zjjde te schuiven en zelf de zaak in handen te nemen en af te doen. Zal nu het Hof van de volheid zjjner macht gebruik maken, oi zich beperken tot het onderzoek van dit ééne feit de bekentenis van Henry, eu daarna de zaak af- wjjzenp In spanning ziet men do beslissing te gemoet. Labori heeft aan minister Chanoine machtiging gevraagd om bjj Picquart te worden toegelaten, teneinde hem van gewichtige dingen op do hoogte te stellen. In zjjn schrjjven zet Labori ook uit een, dat de laatste wet van December '97, om trent rechtsbijstand bjj voorloopige instructie, de bandelwjjze tegenover Picquart gevolgd, mei toe staat. Hjj zegt dit, nu de kapitein-rapporteur van den krijgsraad hem heeft verklaard, dat het onder zoek in zake Picquart ver van geëindigd is, maar verlengd zal worden door een expertise. Daarom verlangt hjj Picquart te mogen spreken. De toestand van Olivier, den redacteur der La n te me, die door mevrouw Paulraier ernstig werd verwond, is thaus in zooverre verbeterd, dat de dokters voor zjjn leven instaan. De economische toestanden in de Zuid- Afrikaansche Republiek geven toekenen van vooruitgang en verbetering; de goudopbrengst springt elke maand boog boven die der vorige maand, en die van Augustus bedroeg bjjna 400,000 onsen, hetgeen gelijk staat met een be drag van 17 raillieen gulden. Als er geen onvoorziene dingen gebeuren, zal gedurende dit jaar voor een waarde van meer dan 200 millioeu gulden aan goud uit den Trans- vaalschen bodem zjjn weggehaald. De werkstaking in Parijs neemt afmetingen aan, die voor ernstige gebeurljjkheden vreezen doen. Dat het tot ongereldheden is gekomen, werd reeds gemeld. Woensdag dreef een troep van 3000 stakers de agenten, die de Miraboau- brug hadden afgezet, uiteen en joeg de werklie den, die nog in den tunnel van de spoorljjn Cour cellesChamp de Mars aan den arbeid waren van het werk, waarna zjj de lampen en de ge- leiddraden voor de electrische beweegkrach ver nielden. En de politievermocht niets tegen de overmacht. Aan de staking nemen thans deel de grond werkers, de metselaars, de slotemakers, de sloo- pers, de schilders, de sjouwers, de schrjjnwerkers en de timmerlieden. In de andere bouwvakken is de staking nog slechts gedeelteljjk, maar 'ook daar dreigt ze algemeen te worden Dat er stakingen zouden plaats hebben, was wel te verwachten. De werken voor de groote tentoonstelling van 1900, de twee paleizen in de Champs Elysées, de nieuwe naar den Czaar ge noemde brug, de verlenging van den Orleanser spoorweg met het nieuwe station op de plaats van de voormalige Rekenkamer, de verbouwing van het Lyonsche station, het afbreken van de Mazasgevangengenis, de aanleg van het stedelijk spoorwegnet, dat alles had een buitengewo nen toevloed van werklieden veroorzaakt, want het gewone werk stond natuurljjk niet stil. En wat zal men na de tentoonstelling doen met al die lieden, anderhalf jaar aan hun haard steden buiten onttrokken en aan hooge loonen gewend geraakt Het is een dolheid, roept Cor- nély in de Figaro uit. De Transvaalsche regeering heeft een pro clamatie uitgevaardigd, waarbjj aan alle inge zetenen van Pretoria gelast wordt, zich binnen de 14 dagen te laten inenten of herinenten. De pokken heerschen er nl. in vrjj hevige mate. Zuid.scharwou.de, 5 Oct. Heden avond ongeveer half acht werden we opgeschrikt door brandalarm en al heel spoedig was het geheele dorp in rep en roer. De roode gloed in het luchtruim toonde dui- deljjk aan, waar we de plaats des onheils had den te zoeken, en weldra kwamen we tot de wetenschap dat een pand, eigenares Mej. de Wed. Strjjbïs alhier, en bewoond door drie ge zinnen, een prooi der vlammen werd. Deze von den dan ook voedsel te over in de onderschei dene houten betimmeringen dor verschillende woningen, en vooral in het oude rieten dak, dat, droog als kurk, door het mooie weer van den prachtigen nazomer, in den letterlijken zin „braudde als riet." De spuiten uit Zuid-en Noordscharwoude, als mede die uit Broek bonden den strijd tegen de woedende elementen aan, en traden wel als over winnaars uit het strijdperk, doch konden niet beletten, dat het gansche perceel in een puinhoop werd verkeerd. De belendende perceelen echter, ofschoon deer- ljjk gehavend, danken den spuitgasten hun be houd. Een oogenblik toch is er geweest, dat vier perceelen tegeljjk brandden; behalve het ver brande huis, vatte ook de woning van G. Koojj vlam, benevens woning en boet van A. Kroon. Deze laatste vooral heeft nog al iets geleden. Het terrein van den brand levert dan ook thans een treurigen aanblik op. De verschillende be woners hebben weinig of niets yan hnn have en goed kunnen redden, doch zijn, naar wjj verna men, allen verzekerd. Omtrent de oorzaak van den brand schjjnt niets bekend te zjjn wel loopen geruchten, doch met zekerheid weet men niets naar 't 6chjjnt. Hoewel de brandweer meester van het terrein was in een ruim half uur, ondervond de laat ste tram uit Alkmaar een oponthond van onge veer twee uur, daar neergestorte massa's steen en hout den weg versperden. De spuit van hier bleef nog geruimen tjjd aanwezig, om tegen mo gelijk gevaar te waken. Zuidscharwoude. De Raad dezer ge meente heeft aan den heer K. S. Oosterhout, onderwijzer alhier, op zjjn verzoek eervol ont slag uit zjjn betrekking verleend tegen den 15en Nov. a.s., wegens vertrek naar den Helder. Uit :Broek op Langedijk schrijft men ons: De vraag om herhalingsonderwijs door inge zetenen alhier, is met eene afwijzende beschik-

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 2