NIEUWE Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 42. Zondag 16 October 1898. 7e Jaargang. Nieuwstijdingen. LAUUEDIJKER COEMIT Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor NOORDSCHAR WOUDE, OüDKARSFEL, ZüIDSCHARWOUDE en Br. OP LANGEDIJK per drie maanden 50 et-, franco p. post 0O ct. UITGEVER: J. H. KEIZER. BUREEL: IVoordscharwoude. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 15 regels 30 ct., elke regel meer 5 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. »u dit nummer behoort een bijvoegsel. Sint Pancras, 11 Oct. 1898. Een paar maanden geleden waren hier eenige gezinnen, waar kinderen aan de mazelen lagen. Een erge vaart nam het niet, zoodat de vorige week de ziekte als geweken kon worden beschouwd. Doch ziet, daar breekt de ziekte opnieuw uit en in een dag of drie vier zijn er zooveel kin deren aangetast, dat de laagste klassen der school voor een groot deel ontvolkt zijn. De ziekte is tot heden van geen kwaadaardige natnur. In de meeste gezinnen tracht men het zonder genees heer te redden. Dat een akker land op de „geest" hier ook nog al waarde kan hebben, is bij de Woensdag 1.1. gehouden publieke veiling gebleken. Voor een stuk land in 't koordeinde, groot p.m. 30 snees, werd ruim 3000 guldon besteed. Rijks-landbouwschool. Voor den winter-cursus aan bovengenoemde school te Schagen hebben zich dit jaar 5 nieuwe leerlingen aangegeven, die den 14de allen met gunstig gevolg het toelatingsexamen hebben af gelegd. Die leerlingen zijn II. K. Koster, Wieringerwaard. J. Schenk, C. Smit, Anna Paulowna. G. Nobel, Winkel. J. de Veer, Schagen. Tien leerlingen nemen aan den cursus deel als leerlingen der tweede klasse. In de Kalverstrant bij den Dam te Am sterdam, vóór de bekende restauratie, altijd nog „Van Laar" genoemd, heel wat gerij. Aapjes en deftige koetsiers rijden hun vrachtjes voor, die zich spoeden om binnen de gastvrije omgeving iets versterkends te genieten. In 't voorste rijtuig een Duitscher, die, na zjjn dame te hebben laten binnengaan, den koet sier wil betalen. „Wieveel bekomen sie?" klinkt het in slecht Hollandsch, gemengd met Duitsch. Echt Amsterdamsch klinkt het uit den mond van den man, die den Duitscher en zijn vrouw heeft vervoerd: „tweevuiftig meheer!" „Was? Donnerwetter, wo ist je tariefroept de Duitscher wat driftig: „tachtig cent ist ke- noeg." „Tarief? da' doe 'k niet an; 'k bin vrij man, kan vragen wa 'k wil verstao je?" Voor Trio's magazijn aan de overzij staat 'n politeman. Uitkomst voor den Duitscher naar hij meent. Agent nummer zooveel, uiterst bedaard naar voren komende, met de handen op den rug en kromme knieën, „slof, slof, slof," spreekt den Duitscher aan. „Wat hep u voor kwetsie?" Duitscher: „Bitte nemen sie mal den naam van den man op, die hab mir viel tzu viel ge rekend." Koetsier: „Dan neem je de naam van meneer ook natuurlijk, ik mot me cente hebbe, da's nogal grijs." Agent tegen Duitscher: „Het u ketract met die man gemaakt?" Duitscher: „Nein, natuurlich niet Agent: „Dan mot-je betalen" (tegen de drin gende collega's van den koetsier, die natuurlijk druk dispuut hebben): „assieblieft niet zoo drukke." Duitscher betaalt al vloekende te midden van de menigte, die de passage nogal verspert. Agent overtuigt zich of de koetsier „z'n boekie het," en nou kan-ie wel doorgaan. Bleven over eenige collega's-koetsiers, die ver klaarden dat „meneer" wel wat erg genomen was, dat 'tgeen „vakjongen" was, 'n vreempie, maar dat-ie kon vragen wat-ie wou (Tijd.) Het bestuur der „Maatschappij tot Nnt van 't Algemeen," handelende ter uitvoering van een besluit der algemeene vergadering van 2 Juni jl., heeft zich thans mot een uitvoerig adres in zake het woningvraagstuk tot H.M. de Koningin gewend. Wijnaccijns. In een blad van Bordeaux deze stad levert meer dan 7/s van den wijn die in Nederland wordt ingevoerd wordt, naar de N. R. Ct. vermeldt, de opmerking gemaakt, dat, terwijl de hoeveelheid Eransche wijnen, welke in Nederland worden ingevoerd, omstreeks iJ5 bedraagt van den geheelen invoer, evenzoo de invoer van Hol- landsehe kaas in Frankrijk ongeveer J/5 bedraagt van den geheelen invoer van Holland in Frankrijk. Wanneer Frankrijk dus tegenover een verhoo ging van den wijnaccijns in Holland zijn rechten op de kaas ging verhoogen, zou het zeer goed kunnen zijn, dat aan den handel in dit artikel grooter schade werd toegebracht dan de Regeering bij een verhooging van den wijnaccjjns voordeel zou behalen. De Kamer van Koophandel te Bordeaux zal de tusschenkomst van den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken inroepen, ten einde het ge vaar voor de Fransche wijnhandelaars af te we ren. Dit adres werd mede onderteekend door een groot aantal Fransche Huizen. 't Gebrek aan regenwater is te Smeek zóö groot, dat het verkocht wordt voor 4 ets. per emmer. Toch bruiloft! Eene dienstbode te Rotterdam vroeg Donder dagavond aan hare mevrouw vrij, omdat haar moeder 25 jaar getrouwd was, en er nu feest was. „Maar Anna!" zeide mevrouw, „je vader is toch al lang dood." „Maar moeder is toch 25 jaar getrouwd Anna kreeg vrij, en toen ze Vrijdagochtend in haar dienst terugkwam, verzekerde ze mevrouw dat ze erg veel pleizier had gehad, en het feest eerst te 3 uur afgeloopen was. (R. N.) Dienstbode gevraagd! Een der Haagscho bladen bevat de volgende advertentie Door een Indische familie (klein gezin) wordt terstond gevraagd eene moderne elegante Dienstbode van fat soenlijke familie, liefst eene Haagsche. Loon f200 's jaarskan op veel verval rekenen. Vroeg op staan geen vereischte. (Uitslapen geoorloofd). Piano en salon ter beschikking van famieleden en vrijers. Het kistje sigaren van den huisheer staat steeds op de schrijftafel. Het snel vermin deren van portwijn en madera zal geen ergernis wekken. Op het wegraken van kleinigheden zal niet worden gelet, evenmin op het breken van servies. Uitgaansdagen geheel naar verkiezing. Vrije beschikking over den huissleutel. Het lesje kan verdiend zijn! Sedert eenige dagen werd te Utrecht een vrouw vermist. Thans is zij teruggekomen. Naar men beweert, zou zij haar man, die zijn vrijen tijd meer elders dan thuis doorbrengt, eens hebben willen laten gevoelen hoe pleizierig het is om altijd alleen met de kinderen er zijn er na melijk acht te wezen! Tocb plaatsvervanging! Van de jongelieden te Gilze (bij Breda), die Dinsdag moesten loten voor de nationale militie, zal geen enkele behoeven te dienen, aangezien zich een genoegzaam getal vrijwilligere voor die gemeente heeft aangeboden. De lotelingen had den reeds te voren geld moeten storten, ieder naargelang zijner maatschappelijke positie. Deze geldsommen varieerden van f30 tot f450. Een, die f450 offerde, trok een vrij lot! Aan de loting voor de nationale militie te Rotterdam heeft een vader van drie kinde ren deelgenomen. Gelukkig trok hij een vrij nom- mer. Naar men verneemt heeft het bestuur der „Alkmaarsche Stoommeelfabriek" besloten de on langs afgebrande fabriek niet weer op te bouwen. De Minister van Financiën heeft bepaald, dat de ontvangers voortaan voor de grondbelas ting en de personeele belasting te zamen ééne waarschuwing en ééne aanmaning kunnen zenden, wanneer de tenaamstelling der aanslagen dezelfde is. De sterfte aan kanker neemt ook hier te lande geregeld toe. Op iedere 100.000 inwoners stierven er in 1877 vijftig aan kanker. Lang zaam maar zoker vermeerde dit ieder jaar, tot het sterftecijfer het vorig jaar reeds gestegen was tot 90. De oorzaak dezer steeds ongunstiger wordende sterfteverhouding weten de geleerden niet met zekerheid op to geven. Dr. Roger Williams meent d9 oorzaak te moeten toeschrijven aan overma tige vleeschvoeding, die thans per jaar en per hoofd meer dan het dubbele bedraagt van een halve eeuw geleden. In een plattelandsgemeente van Noord- Brabant is een boertje tot lid van den Ge meenteraad verkozen, die niet lezen of schrijven kan Hoe zal deze Edel Achtbare het aanleggen om inzage te nemen van de stukken? Wijziging in bet zegelrecht op quitantiën Door de Kamer van Koophandel te Dokkum is aan den minister van financiën een adres ge richt, houdende verzoek zoo mogelijk een wijzi ging te bevorderen van het zegelrecht voorqui- tanties. Deze wijziging acht deze Kamer mogelijk door het heffen van een evenredig zegelrecht van b. v. één ct. voor quitantiën van beven f 10 tot f25; twee cent voor f 25 tot f 50, dan telkens één cent meer voor iedere f50 tot f200 toe; verder 2'/2 cent voor iedere f 200 of gedeelte daarvan daar boven tot f1000 toe en dan voor iedere f1000 of gedeelte daarvan vijf cent, tot een maximum van f0,50. Napoleon 1 te Amsterdam toegejuicht? In 't Handelsblad teekent de heer H. G. Rood huizen protest tegen de bewering van mr. Troel stra aan, dat de Amsterdamscho bevolking Napo leon I zoude hebben toegejuicht; een protest, dat het genoemde blad aan het hoofd zijner kolom men plaatst. Men leest hier: Toen Napoleon Amsterdam zou bezoeken zou hij door de Haarlemmer later Willemspoort zijn intrede doen. De prefect De Celles ontbood de overlieden van het turfdragersgild, en bood den turfdragers elk een dukaat, indien zij de paarden van 's keizers rijtuig afspanden en het juichende naar den Dam trokken. De turfdragers weigerden als één man. De Celles begreep toen dat de keizer niet met gejuich begroet zou worden en dit mocht niet. Daarom zorgde hij dat het reisplan veranderd werd, en dat de keizer door den Jodenhoek zijn intrede zou doen. Mijn eigen vader heeft als twee-en-twintigja rige Napoleon daar gezien op de hoogte der Por- tugeesche synagoge. Volgens zijn verhalen heeft Napoleon zich eens verbeeld dat hij door de overige Amsterdammers toegejuicht werd. Die mededeeling is als waar erkend door den heer Van der Swan, later secre taris van de Maatschappij tet Nut van 't Alge meen, een van mijns vaders vrienden. Napoleon zou het trippenhuis voormalig rijks museum van schilderijen bezoeken, nota bene: om te bepalen, welke meesterstukken naar Parijs verhuizen moesten. Daarvoor moest hij door de Halsteeg, toen een zeer drukke en zeer nauwe straat (thans in Damstraat veranderd), twee rij tuigen konden daar elkander niet voorbij. Op het oogenblik, dat het keizerlijk rijtuig te verwachten was haalde een aschkarman den inhoud der vuil nisvaten in de Halsteeg op. Politie-agenten Nederlanders in Franschen dienst bevolen den karman naar den Voor burgwal uit te wijken. De man bleef doof aan dat oorhij wou van geen keizer wetenhij had van den prefect in last op dat uur de asch op te halen en hij deed wat zijn plicht was. 't Gaf een standje van belangeene dichte op hooping van volk. Daar werd des keizers rijtuig aan den ingang der Halsteeg zichtbaar. De politie wist niets beters te doen, dan zelf het paard van de aschkar bij den teugel te grijpen en er mede naar den Voorburgwal te rennen. Dat gaf gejuich onder de menigte, en Napoleon zat te buigen, denkende dat het gejuich hem gold. 'k Mag van een plaatsing in een dagblad geen misbruik maken de stof zou mij kunnen over weldigen. Maar kom, mijnheer Troelstra denkt ge waarlijk, dat een volk, dat gebrande erwten als surrogaat voor koffie, notenboombladeren voor tabak moet gebruiken om van suiker niet te gewagen den man toejuicht welke die dage- lijksche ontbering oplegt? 't Is te dwaas om er langer bij stil te staan, 't Volk vloekte Napoleon. Kwakzalvers op markten en kermissen Zekere v. R. schrijft in het „Maandblad te gen de Kwakzalverij" o. a. het volgende: Het is mij een raadsel hoe de politie kan toe laten, dat op markten en op kermissen kwak zalvers allerlei waardelooze prullen onder veel geschetter voor grof geld aan den man mogen brengen, soms voor inwendig gebruik, wat ik voor onze volksgezondheid nog al gevaarlijk vind. Een bekend type van dit soort is een per soon die opgeeft te wonen Weste Wagenstraat, Rotterdam, iemand met een vrooljjk, geslepen en gezond uiterlijk. Verleden jaar zag ik hem op de kermis te Huissen Volta-kruizen verkoo- pen, na een vloed van welsprekendheid 84, la ter nog eens 34, toen ging ik heen. Hij heeft er bijzonder slag van de buitenlui aan de beurs te voelen. Zondag was hij bij ons op de kermis met water van Valenti. Met eenige handige goo cheltoeren begon hij en blies een paar signalen op een oude trompet, als de draaimolen wat veel leven maaktezoo kwam veel volk rondom zijn tafeltje staan en hij wist het wel vast te houden met uien en sarcasmen, als: „Je kunt gerust weggaan, als ik je verveel, ga maar asjeblieft weg, ik heb je niet geroepen!" Eerst na een omweg kwam hij op zijn artikel, het water van Valenti, een zegen van den Al lerhoogste (hij neemt den hoed af)Valenti toch is een stad in het zuiden van Amerika, waar hooge bergen zijn. Daar was in 1869 een groote watervloed („missschien heugt het u nog.") zegt hij). Alles werd onder de golven bedolven en stad en land ware verloren geweest, als niet de Almachtige (hoed af) op het water een vloeistof had gegoten. Deze is aan de kust aangedreven en verzameld en bleek een heilzaam middel tegen alle kwalen, bijzonder tegen rheumatiek, kiespijn, hoofdpijn, hartkloppen, enz. (allerlei kwalen der buitenlui!) Dat heb ik hier. Het wordt overal verkocht en ik kom het hier bekend maken. De volgende week heb ik hier n'n agent, die het dan evenals elders voor niet minder dan 3 mark verkoopen mag. Het water van Valenti is onder zocht door Professor Cossi Sperati (en nog een half dozijn) en blijkt een zegen der menschheid. Öm het bij u ingang te doen vinden, betaalt u vandaag geen fl.80, geen gulden, ook nog geen halven guldenvoor 30 ets. kunt u een fleschje meenemen. Hoeveel geld werpt ge met kermis niet nutteloos weg, hier hebt ge iets nuttigs door God zelf u geschonken Is het wonder, dat de man weer tal van ar beiders van een schellinkje beroofde, waarvoor ze zoo lang en hard moeten werken? „Geslepen is die kerel", zei nu de draaimolen man, „hij stond voor twee jaar te Utrecht op de markt en verkocht een pijnstillend middel tegen tandpjjn. „Als er soms een dokter of chirurgijn bijstaat," zei hij, „verzoek ik hem naderbij te komen." Nu was er juist een dokter bij en deze kwam naar voren. „Welnu", zegt de Rotterdam mer, „als er nu iemand bij staat die tand- of kiespijn heeft, laat die dan hier komen, en als mijn middel niet langer baat geeft, dan dat van den dokter, dan wil ik f 100 aan de Utrechtsche armen geven. Het middel van den dokter helpt

Nieuwe Langedijker Courant | 1898 | | pagina 1